VIS? FEESTDAGEN? VIS!! RUUD SMIT ez> - m vbos^op visspecialiteiten Dat is vissen naar complimentjes Raatjes redt actie nieuwbouw Stimulans Auto in sloot na aanrijding op Eemweg Meningen ÉLvan lezers 5 films voor 25.- Oud-wethouder Ries van Logtenstein wint Spullenhulpprijs voor kringloop-inzet CD-Videoshop 'Vial' bouwt aan kwaliteit Renteloze lening voor aflossen schulden Stellingname IVN in werkgroep faunabeheer Onder invloed tegen lan taarnpaal Kerstmarkt: 1250 gulden voor 'Kappen met kappen' Motorrijder ongedeerd na botsing met auto innemieke Tinssen Birgitta |j van Kouwen Barbara Gerth STRAALBEDRIJF VAN ROUWENDAAL v.o.f. voor het ontroesten van al uw onderdelen o.a. velgen - frames Nu ook schoperen Nijverheidsweg 11 3762 EP SOEST Tel. 02155 - 2 08 60 PAGINA 10 rel. 033 637774 -ax 033 613504 jtrechtsestraat 32 il. 03420 - 91591 .angstraat 82 03200 33950 Jeringpassage 24 jek Tel. 03465 - 75418 lisonspoor 2032 fel. 03402 - 44998 1arkt 20 Cityplaza 104 - 16711 Jlotlaan 96 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 lezier(tje). n, en dat ig van de 't bij zijn: hoeft niet. n voor de <e service Met een renteloze lening, waarmee Stimulans de schuldeisers kan betalen, heeft E.S. Raatjes de manége aan de Birkstraat gered. De 65-jarige presi dent-directeur van de Esra-groep heeft de afgelopen maanden een belangrijke rol gespeeld bij het realiseren van de eerste fase van de nieuwbouw. Het was tevens Raatjes, die de stichting al in een vroeg stadium waarschuwde voor de negatieve effecten in de financiële sfeer, die deelname aan 'de Uitdaging' kon hebben. "Ik geloof niet in sprook jes." De vrees dat Raatjes het risico loopt dat de door de stichting aangegane ver plichtingen niet of slechts ten dele zul len worden nagekomen, lijkt hem onge grond. "Ik ben," licht hij toe,"natuurlijk niet over één nacht ijs gegaan. Nu de werkelijke stand van zaken bekend is, reken ik erop dat de provincie zijn standpunt over de noodzaak van de subsidie zal herzien. Bovendien heb ik het grootste vertrouwen in de mensen die met Stimulans dagelijks te doen hebben. Ze laten geen mogelijkheid on benut om met grote en kleine acties der den voor het werk van de stichting te in teresseren. Verder is mij bekend dat de Juniorkamer van het district Eemland dagelijks met veel energie in de weer is om een fors bedrag bijeen te brengen. Kortom, ik heb er het volste vertrouwen Bouwen aan kwaliteit. Dat is het mot to van "Vial", de bekende CD-Video- shop die sinds twee jaar aan de Van Weedestraat 253 gevestigd is. Daar is inmiddels de eerste verbouwing al noodzakelijk gebleken. "Om de ruimte efficiënter te benutten hebben we van twee balies één grote ge maakt, zodat het interieur nóg ruimer en gezelliger aandoet," aldus Hans Al- blas van Vial. Hij is trouwens ook zeer tevreden met de lokatie zelf. "Een schot in de roos; zo aan de rand van het cen trum zijn er altijd nog wel parkeermo- gelijkheden." Dat de zaak inmiddels een grote be kendheid geniet blijkt wel uit de grote schare vaste klanten. Het kontakt met hen - en uiteraard de service - zijn be langrijk. "Zo hebben we bijvoorbeeld een enorme catalogus, waarin een ge zochte cd direct kan worden gevonden - als hij teminste bestaat," aldus Hans Al- blas. "Je kunt natuurlijk niet alles in huis hebben, en daarom staat kwaliteit bij ons nog hoger in het vaandel dan kwantiteit." Meer en meer duikt de naam "Music Shop" op. Dat heeft te maken met de inkooporganisatie waarbij Vial is aan gesloten en die flink aan de weg tim mert, o.a. met een eigen huis-aan-huis- krant. Dat de naam "Music Shop" ove rigens niet uit de lucht is gegrepen blijkt uit het feit dat Hans Alblas over een enorme muziek-kennis beschikt. Het meeste daarvan dankt hij aan de jaren Voor Hans A Iblas is k waliteit nog be langrijker dan kwantiteit. dat hijzelf nog beroepsmuzikant was, en het komt hem nog dagelijks van pas. "Vooral de hang naar muziek uit de ja ren '60 en '70 is de laatste tijd weer enorm toegenomen." Uiteraard speelt ook de video-verhuur bij Vial nog altijd een belangrijke rol. Dat blijkt o.m. uit het feit dat Hans Al blas alle topfilms drie of vier keer heeft ingekocht. "Dan kan ik het nee-verko pen tot een minimum beperken," vindt hij. Speciaal voor de feestdagen heeft Vial een prima aanbieding. Men zie daar voor de advertentie op deze pagina. van weedestraat 159 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 in dat men nakomt wat men is aange gaan." Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. Weldoener E.S. Raatjes, een Soester die met frisse tegenzin als 'weldoener' de publiciteit zoekt. De uitzondering wordt verklaard met: "Er moest, in het belang van de voortzetting van het werk aan de Birk straat duidelijkheid komen. Als de Avro het spel op de juiste manier had gespeeld, door in de uitzending te laten uitkomen dat het merendeel van de le veranciers alléén een korting gaf en dus echt niet voor Sinterklaas wenste te spe len, dan had het financiële plaatje er heel anders uitgezien. Niemand heeft echter kosteloos aan de bouw meege werkt. Een enkeling uitgezonderd, be stond het merendeel uit beeld- en publi- citeitszoekers. Ik heb me persoonlijk dan ook rotgeërgerd aan de uitzending. Nergens kwam naar voren waar het al lemaal om begonnen was. Zou men werkelijk de intentie hebben gehad het onmogelijke mogelijk te maken, dan had men tijdens en na de uitzending een andere voorstelling van de werkelijk heid moeten geven." Raatjes werd in het vooijaar door een medewerker van Stichting Stimulans benaderd. E.S. Raatjes: "Tijdens het gesprek raakte ik overtuigd van het nut en de noodzaak van Stichting Stimu lans. Met drie van onze maatschappij en, van Soester signatuur, zijn wij toege treden tot de club van 131. Een gezel schap particulieren en zakenmensen, die zich na een eenmalige storting van duizend gulden voor het leven lid mo gen noemen van de club van 131. Na de toetreding kwam ik ook in contact met de heer Bisschop. Tijdens een gesprek met hem werd mij duidelijk dat het werk voor gehandicapte kinderen op korte termijn op het spel stond. Mijnerzijds volgde daarop de toezegging mee te wil len denken en zonodige behulpzaam te zijn." Sprookjes Op een later tijdstip vroeg het actieco mité nieuwbouw Raatjes' advies inzake het Avro-project. "Ik heb de betrokke nen er nadrukkelijk op gewezen dat de samenwerking met een zendgemachtig de voor Stimulans niet zonder risico's zou zijn. Als zakenman heb ik nooit in sprookjes geloofd, sta ik op het stand punt dat geluk nog altijd zelf moet wor den afgedwongen. Tegelijkertijd heb ik ook het feit dat een eventueel succes van 'de Uitdaging' zeer kostenbespa rend op de bouwkosten zou kunnen werken bij mijn afwegingen betrok ken," aldus de president-directeur. Raatjes noemt de overeenkomst dat de realisatie in het geheim zou plaatsvin den, zeer naief. "Dagenlang stond er een batterij reportage-wagens met tek sten als AVRO, IDTV en 'de Uitdaging' op het terrein. Tientallen mensen heb ben 120 uur achtereen gewerkt, dag en nacht. Voor men aan het werk begon waren vertegenwoordigers van de bouwonderneming, Bisschop en men sen van IDTV het land ingegaan om her en der gratis medewerking te verkrij gen. Alles om te bewerkstelligen dat Angela Groothuizen het sprookje waar kon maken. Deze werkwijze maakte het vanzelfsprekend onmogelijk het gehei me karakter van de operatie in stand te houden." Nauwelijks was men met de bouw van de nieuwe logiesruimte gereed, of de negatieve gevolgen dienden zich aan. Toegezegde financiële steun bleef uit, aspirant gevers leefden in de veronder stelling dat het karwei geklaard was. Blijft over de vraag, waarom de finan ciële gok toch door de vrijwilligers is ge- Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155 - 2 23 39 (naast de Wibra) De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag een 32-jarige Soester aan, die op de Weegbreeslraat frontaal tegen een lantaarnpaal was gebotst. De man bleek te veel gedronken te hebben en werd naar Zonnegloren overgebracht, niet - zoals de politie opmerkte - voor een "snee in zijn neus", maar voor een échte snee in zijn kin. Hij werd behan deld en kreeg op het bureau een proces verbaal alsmede een rijverbod van 9 uur. In het bericht over het verlaten van bo vengenoemde werkgroep door Kritisch Faunabeheer wordt ook de naam van het IVN genoemd. Ter verduidelijking van onze blijvende deelname aan deze werkgroep het volgende: Toen ongeveer twee jaar geleden het pachtrecht (en daarmee het jachtrecht) van de Gemeentebossen afgelopen was en ter discussie stond, heeft het IVN op diverse commissievergaderingen inge sproken en gepleit voor volledige af schaffing van de jacht. De gemeente be sloot tot "geen jacht, tenzij..." en ver pachtte opnieuw, maar wilde wel eerst een inventarisatie. Diverse organisaties boden aan mee te helpen, te weten Kritisch Faunabeheer, het IVN en de KNJV. Voor ons vooral vanuit de gedachte dat zo aangetoond kon worden dat er niets te jagen viel/ valt. Als die inventarisatie tot stand zou zijn gekomen, zou er verder gekeken worden in hoeverre er van jacht sprake kon zijn. Totdat deze zaak afgerond was, mocht er niet gejaagd worden en de inmiddels 'benoemde' pachter be taalde dan ook een symbolisch bedrag je. Korte tijd daarna ging de gemeente wel in op een actie van "Vogelbescher ming", waarin werd gezocht om de jacht op een aantal doortrekkende, onscha delijke vogelsoorten te verbieden. Voor de Soester bossen viel daar m.n. de houtsnip onder. Het deelnemen van het IVN in de werk groep heeft als voornaamste funktie het meedenken over het totstandkomen van een Gemeentelijk beleid t.a.v. de fauna. Dit uit te breiden tot fauna en flo ra zou wenselijk zijn, maar is nu nog geen punt van bespreking. Wat op de laatste vergadering wel een belangrijk punt'van bespreking was, was het instellen dodr de KNJV van een zg. wildbeheereenheid. Dit is een aan eenschakeling van een groot aantal jachtterreinen tot een forse oppervlak te. De indruk zou gewekt kunnen wor den dat alle deelnemers daar achter staan, mocht zo'n eenheid er komen. Kritisch Faunabeheer stopt er onder meer om deze reden mee. (Zie opmer kingen van dhr. Poeder in de Soester Courant 12-12-'90) Als IVN blijven wij in de werkgroep om via dit overleg met jagers en gemeente een "vinger aan de pols" te houden. Door de diverse invalshoeken met el kaar te bespreken kan er misschien een beleid geformuleerd worden dat voor fauna en flora van enige betekenis is. Namens het IVN-bestuur, Ad van den Herik Omdat U gedurende deze dagen al zoveel geld uitgegeven heeft, (aan CD's natuurlijk!) hebben wij voor de feestdagen een èxtra gezellige video-aanbieding: En U mag ze nog een week houden ook*. *Geen dagfilms foto Van Oosten waagd. "Niet onlogisch," meent Raatjes, "Men rekende op een provin ciale subsidie van ongeveer twee ton. Zo die op zich zou laten wachten, had ik mij bereid verklaard dit bedrag in een korte overbruggingsperiode renteloos voor te schieten. Het hectische vervolg na de uitzending is bekend. Ludieke en zakelijke financiële wervingsacties ble ven ver beneden verwachting. De pro vincie zag na het tot stand komen van de nieuwbouw de noodzaak van het ver strekken van subsidie niet meer in. De AVRO, de laatste strohalm van de stich ting, weigerde - om de illusie van het succes van de uitzending niet te versto ren - bekendheid te geven aan het oon- omstotelijk gegeven dat er niet voor niets was gewerkt, maar slechts kosten besparend. De omroep liet weten niets te voelen voor het in beeld brengen van het giro- en bankrekeningnummer. Ik heb het allemaal zien aankomen." Een 20-jarige Soester kwam zondagmiddag met zijn auto in de sloot terecht. Een aanrijding met een 22-jarige plaatsgenoot was daar de oorzaak van. De schuldige aan het ongeluk was de 22-jarige jongeman. Hij kwam vanuit een uitrit de Eemweg oprijden, zonder daarbij acht te slaan op de naderende auto. De twee heren kwamen er met de schrik vanaf. Hun auto's waren er slechter aan toe, die moesten worden weggesleept. soon van de oud-wethouder ook de me dewerkers van de afdeling reiniging lof toezwaaide, in het bijzonder de mensen die bij het afvaldepot aan de Schans werken. Verkreukelde aardbol Van Logtenstein zelf - nietsvermoe dend door de kerstman van huis meege troond naar het kringloopcentrum - toonde zich aangenaam verrast met de prijs, een in een plexiglazen cilinder ge vatte minimini-container, waaruit een enigszins verkreukelde aardbol verrijst op een zuil van afval. Het geheel, waar in de strijd voor een beter milieu is ge symboliseerd, is een creatie van de be kende Soester beeldende kunstenaar Ton Paauw. De oud-wethouder onderstreepte in een spontane toespraak het belang van kringloop- en milieubesef en verzeker de zijn gehoor dat bij hem thuis niets wordt weggegooid dat voor een ander nog bruikbaar zou kunnen zijn. In dat opzicht ondersteunde hij van harte de Spullenhulp-filosofie. De kerstmarkt zelf trok enige honder den bezoekers, die speciaal voor de ko mende feestdagen allerlei tweede hands-koopjes konden aanschaffen. Uiteraard gebeurde dat tegen prijzen die voor mensen met een smalle beurs - de doelgroep van Spullenhulp - aan trekkelijk waren. Heel wat kleding, huisraad en boeken veranderden van eigenaar. Bij het sluiten van de markt kon de balans worden opgemaakt: 1250 gulden zullen worden overge- E.S. Raatjes, renteloze lening voor Stichting Stimulans. Oud-wethouder Ries van Logtenstein, die in het vorige College van B. W. de milieu-portefeuille beheerde, is za terdag j.l. onderscheiden met de Spul lenhulpprijs 1990. De CDA-politicus kreeg de prijs o.a. voor zijn inzet voor het milieu - in het bijzonder de ge scheiden afval-inzameling - en zijn be trokkenheid bij de kringloopgedachte. De prijs werd hem tijdens de drukbe zochte Kerstmarkt van het kringloop centrum aan de Parallelweg officieel overhandigd door Spullenhulp-voor- zitter Aart van Ginkel. Die herinnerde eraan dat Van Logtenstein er in zijn wethoudersjaren blijk van had gegeven Spullenhulp een warm hart toe te dra gen, wat o.m. tot uiting kwam in een aantal goede afspraken tussen het kringloopcentrum en de gemeentelijke afdeling reiniging. De oud-wethouder was ook degene ge weest die het nieuwe pand van Spullen hulp vorig jaar officieel had geopend, na de verhuizing van de Veldweg naar de Parallelweg. Bij die gelegenheid had hij een colbertjasje weggegeven, waar van overigens niet meer duidelijk was of het ook was doorverkocht. Van Ginkel noemde als belangrijkste milieu-wapenfeiten van Van Logten stein de introductie van de papiercon tainers en de gescheiden inzameling van GFT-afval (de bruine containers), waarin inmdiddels zo'n 40 procent van het Soester huishoud-afval wordt ver zameld. Een mooi kringloop-voor beeld, vond Van Ginkel, die in de per- Spullenhulp-voorzitter Aart van Gin kel (l.) overhandigt Ries van Logten stein de fraaie prijs. maakt aan de actie "Kappen met kap pen" die zich inzet voor het behoud van het tropisch regenwoud. De kerstmarkt was overigens de laatste activiteit van het kringloopcentrum vóór de gebruikelijke winterstop. Spul lenhulp gaat op donderdag 17 januari weer open. Wel kan men er op de don derdagochtenden - alleen voor de afgif te van spullen - terecht tussen 9.00 en 12.00 uur. Een 26-jarige bestuurder van een mo torfiets, afkomstig uit Amsterdam, bleef wonderwel nagenoeg ongedeerd toen hij vorige week op het kruispunt Kerkstraat-Kerkdwarsstraat in botsing kwam met een auto. Die werd bestuurd door een 34-jarige vrouw uit Soest. Zij verleende, de Kerkstraat oprijdend, geen voorrang aan de motorrijder. Die vloog door de botsing over de auto heen en belandde enkele meters verder op het wegdek. Hij had alleen last van een pijnlijke enkel.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11