artfóhocK nieuws Reis door Europa met Lambertus van de Kooij Zaterdag 22 december in C-drie Jeugdtheater Spekkies brengt 'Oeps!' Aquarellen en keramiek van Ellen Karstens Nieuw kunst-expositie in Zonnegloren Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Start nieuwe cursussen 1991 Kinderboerderij 'De Vrije Teugel Vrijen en trouwen in Flehite (11) Moonlight-bathing Lanzarote WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 14 SOESTER COURANT WOEh JAZZ- EN EETCAFÉ DE KOPPELPOORT GROTE SPUI 23 - AMERSFOORT Iedere dinsdagavond vanaf 20.30 lot 24.00 uur JAZZ-EN en zondagmiddag JAM-JAZZ mei Rein and Friends. Cultureel Creatief Centrum De Vereniging Arlishock, Sieenhoffslraal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage Ie leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Zeefdrukken Gedurende de maand december en de eerste week van januari 1991 kunt u in onze expositieruimte diverse zeefdruk ken zien van cursisten. Docent Paul de Kort heeft samen met hen een selectie gemaakt. Deze expositie moet u be schouwen als een tussentijdse presenta tie, want de cursus wordt pas eind ja nuari afgerond. Een aantal cursisten is in september j.1. pas begonnen met het zeefdrukken en ook van hen is er schitterend werk te zien. Sommige cursisten bezoeken al wat langere tijd de cursussen van C-drie en zijn min of meer "verslaafd" aan het zeefdrukken. Iedere cursist heeft zijn ei gen inspiratiebron, zoals modellen van treinen, oude prenten/foto's, foto's van kinderen. De exposanten zijn: Esther Faber, Olav Cassander, Pieter Redel, Irma Nijhuis, Christel Gilsing, Caroline van Dijk, Piet van Elteren, Jan van Delft, Harold de Graaf, Wim van Es en Ineke Bomhof. De zeefdrukken zijn, op een na, alle te koop. De verkooplijst ligt in de exposi tieruimte voor u klaar. Komt u een de zer dagen langs, het is de moeite waard. Wie weet hangt er nog een prachtig kerstkado bij, dat u aan uw familie of vrienden wilt schenken. Jeugdtheater Op zaterdag 22 december brengt het jeugdtheater Spekkies de voorstelling Oeps voor kinderen van 4 tot 9 jaar. De voorstelling gaat over een ijsbeertje met een rode kleur. Omdat hij altijd wordt geplaagd, wil hij graag net zo als alle an dere ijsberen een witte vacht hebben. Maar daarvoor moet hij eerst op zoek naar de toverheks, want die heeft om- kleurhoning. En Oeps vindt honing toevallig heel erg lekker. De voorstel ling duurt ongeveer een uur en begint om 15.00 uur. De toegang is f 5,~ ook voor volwassenen en begeleiders. Walt Disneyfilm Tussen Kerst en Nieuwjaar draait in de kinderbios een hele lange Walt Disney film. De filmmaker is vooral bekend om zijn vele tekenfilms voor jong en oud. Iets minder bekend is dat er ook heel wat speelfilms door hem gemaakt zijn. Een ervan is Pollyanna. Het verhaal gaat over een weesmeisje wat door haar tante wordt geadopteerd. Nu is die tante heel erg streng en ze speelt zowat de baas over het hele dorp. Iedereen is een beetje bang om tante boos te maken en daarom durven ze haast geen grapjes te maken en blij te zijn. Nou weet Pollyan na dat helemaal niet en daarom gaat zij gewoon haar gang; zij houdt wel van een beetje lachen. Langzaamaan Ieren de mensen weer ergens om te lachen. Zelfs haar tante en die aardig dokter worden door het vrolijke weesmeisje blij en gelukkig. De film begint vanwege de lange speeltijd iets eerder dan nor maal, om 15.00 uur op 28 december. De toegang is als altijd f 2,50. Culturele activiteiten In de eerste week van januari valt bij ie dere inwoner van Soest en Soesterberg het nieuwe overzicht van de Culturele activiteiten in C-drie in de brievenbus. Mocht u de folder per ongeluk wegge gooid hebben, dan kunt u gerust even naar C-drie komen of bellen om een nieuw exemplaar. Het nieuwe overzicht loopt van januari tot de zomer 1991. Het seizoen gaat eigenlijk gewoon door. Vandaar dat de eerste activiteit al op hele korte termijn te verwachten valt. Op 10 januari treedt de bekende zangeres Liesbeth List op met haar nieuwe soloprogramma. U kunt daar voor nu al een plaatsje reserveren. Liesbeth List Met haar eerste soloprogramma "List Nu" heeft Liesbeth List zich direct als all-round showvrouw gemanifesteerd. Men een aaneenschakeling van chan sons, komische liedjes en geestige con ferences bewees Liesbeth dat ze in staat is een zaal geheel op eigen benen een avond lang te boeien en te amuseren. In het nieuwe, tweede soloprogramma, getiteld "List Omstreken" diept Lies beth de verschillende facetten van haar talent verder uit. Zij laat, aan de piano begeleid door Rob van Dijk en in de creatieve regie van Lodewijk de Boer, haar persoonlijke keuze uit bestaand werk van uiteenlopende acteurs horen. Daarnaast maken nieuwe teksten van o.a. Freek de Jonge, Rogi Wieg, Boude- wijn Spitsen, Peter van Straten en Jean- Claude Matiat deel uit van het pro gramma. De voorstelling van Liesbeth in C-drie betreft een try-out. De feestdagen C-drie is gesloten voor publiek tijdens de beide Kerstdagen en Oude- en Nieuwjaarsdag. Vanaf 2 januari zijn we weer geopend. Wordt verwacht: tot 5 januari expositie zeefdrukken 22 december jeugdtheater Spekkies met "Oeps" 28 kinderbios: Pollyanna 10 januari Liesbeth List met "List Omstreken" 11kinderbios: Sammy de slimme zee hond 17 Cabaret Pappenheim 19 jeugdtheater: De tovenaarsleerling 20 jazz: Stablemates 25 kinderbios: de appelbollenbende 27 open huis in C-drie Pro memorie Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 - 12.30 uur, 13.00 -17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Nog ev Christu wil. Nu, bij boodsc Sommi rissen. De Volksuniversiteit heeft voor de ko mende maanden weer een aantal leer zame en enkele creatieve cursussen georganiseerd. Voor de zomervakantie zijn enkele kor te, intensieve taalcursussen Frans, Ita liaans en Spaans samengesteld van tien lessen van anderhalf uur. Een speciale vooropleiding is niet nodig. Aan de or de komen bijv. aankomst in een hotel of op een camping, een bezoek aan een dokter, boodschappen doen. "Frans op reis' start maandag 7 ja nuari van 20.30-22.00 uur, docente is mevr. J. van Mosseveld. "Italiaans op reis" start maandag 14 januari van 20.30-22.00 uur, docente is mevr. A. Ruepert. "Spaans op reis' start woensdag 16 ja nuari van 19.00-20.30 uur, docente is mevr. I. van Straalen. Cursusprijs: f 100,- excl. stencilkosten. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaan straat 167a. Voor de meer gevorderden in Italiaans is de cursus 'Italiaanse poëzie" wellicht de moeite waard. Men maakt kennis met de allereerste Italiaanse gedichten en zal ontdekken dat deze Middeleeu wen poëzie verrassend eenvoudig, di- rekt en ontroerend is. Aanvang: dins dag 15 januari van 13.30-15.00 uur, docente is mevr. A. Ruepert. Cursus prijs: f 120,-. Aantal lessen: 10. Cursu sadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. De cursus 'Effectief omgaan met kinde ren" biedt vaardigheden die de ouder zekerder maken en de relatie met het kind bevorderen. Aanvang: dindag 8 januari van 20.00-22.30 uur, docente is mevr. E. Langeveld. Cursusprijs: f 120,-, oefenboek spellendoos f f 47,50. Aantal lessen: 10. De vaste collectie van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam wordt besproken en bekeken in de cursus "Schilderkunst van de 20e eeuw". Aanvang: woensdag 9 januari van 20.00-2^:00 uur, docente is mevr. drs. G.A.M. Kberselman. Cur susprijs: f 60,-, aantal lessen: 6. Cursu sadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Wilt u eens tot uzelf komen en door li chaamsbeweging onnodige spanningen ontdekken en loslaten, dan is "Yoga" een hulpmiddel. In deze lessen wordt aandacht besteed aan bewust bewegen, concentratie, ademhaling, ontspanning en houdingen. Aanvang donderdag 10 januari van 20.30-21.30 uur, docente is mevr. A. v.d. Klok. Cursusprijs: f 100,-, aantal lessen: 10. Cursusadres: Weegbreestraat 48. Volgende week kunt u meer lezen over onze cursussen Psychologie, Homeo pathie, Personal Computer, Leer be werken, Soft furnishing en Pergamano. Voor inschrijving of informatie over deze cursus: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, Soest, tel. 22195. Openingstijden: maandag van 10.00-12.30 uur en donderdag van 10.00-13.30 uur. Tijdens de school vakanties is het kantoor gesloten. Sinds maandag j.I. exposeert Els Kar stens in het ziekenhuis Zonnegloren aquarellen en keramisch werk. Els Karstens geboren in Zaandam, is een nog jonge kunstenares. Zij studeer de aan enkele academies en hogescho len in de studierichtingen ruimtelijke en vlakke vormgeving, vrije grafieken en keramische vormgeving. Aan de Hoge school voor Kunsten te Utrecht volgt ze momenteel de studie Beeld- en Media technologie en Audiovisuele Vormge ving. "Over haar werk zegt ze: "Ik vind mijn inspiratie vaak in tekeningen, die 'pri mitief' genoemd worden, zoals bijvoor beeld kindertekeningen. Dat vraagt om een directe manier van werken. Ik maak zodoende ook gebruik van wat me als het ware wordt aangereikt. Het toevalli ge, als je 't zo wilt noemen, speelt dus mee, vooral in ruimtelijk werk en in col lages. In mijn vormentaal gebruik ik veel figuratieve elementen, omdat de wereld om ons heen ook vol herkenbare vormen en symbolen zit, waardoor as sociaties met de omringende werkelijk heid tot stand komen. Figuratieve vor men dus, met een directe hanteringswij- ze, maar op een suggestieve manier ver werkt." Els Karstens wil dat de beschouwer er een aanleiding in ziet om te associëren en te fantaseren, zodat deze niet haar werkelijkheid ervaart, maar die van zichzelf. Kunstenaars, die haar aanspre ken zijn o.a.: Karei Appel, Lucebert, Cy Twoombly, Picasso, Matisse en Vincent van Gogh. Van deze laatste vind ze in het bijzonder de Japanse periode inte ressant. De expositie is voor een ieder toeganke lijk en duurt tot en met maandag 28 ja nuari. "Vuurtoren!" "Tomaat!" "Spring eens op groen!Oeps moet het allemaal aan horen. Zo vaak wordt hij uitgescholden en weet je waarom? Omdat zijn vacht rood is en die van alle andere ijsberen is wit. Nou, dat kan Oeps toch ook niet helpen? Maar Oeps heeft er wel schoon genoeg van en daarom besluit hij te vertrekken naar de Noordpool. Misschien wordt hij ergens anders niet zo geplaagd. Hij reist over zeeën, land, komt in steden en in een bos. En in dat bos ontmoet hij de koffieshophouder Pittiput. Oeps vertelt dat hij zijn rode kleurtje helemaal niet leuk meer vindt en Pittiput geeft hem een oplossing voor zijn probleem. Hij moet de roze heks Elize lokken en van gen, want dan kan ze toverhoning ma ken. Met die toverhoning kan zijn rode vachtje worden omgekleurd. Oeps gaat meteen op weg, maar hij is wel een beetje bang, want zou die heks Elize ge vaarlijk zijn? Peter Kleyn behoort tot de stichting Spekkies en hij speelt deze voorstelling "Oeps" voor de kinderen van 4-9 jaar. Hij vertelt het verhaal en verandert moeiteloos van het ijsbeertje Oeps naar de roze heks Elize. Hij weet met een voudige middelen een heel spannend verhaal te maken en laat daarbij de kin deren assisteren bij het oplossen van en ge situaties. Ook weet hij zich in te leven in de wereld van de heel jonge kinderen door ze opmerkzaam te maken op ge wone alledaagse dingen zoals wassen, tanden poetsen e.d. Een opmerking b.v. datje met een badborstel je tanden niet kunt poetsen is voor kinderen heel herkenbaar. Dankzij de hulp van de kinderen loopt het verhaal van Oeps de rode ijsbeer gelukkig nog heel goed af. "Oeps" is een leuke spannende voor stelling en is te zien op zaterdag 22 de cember om 15.00 uur. De voorstelling duurt ongeveer een uur. De toegang is f 5,— ook voor ouders en begeleiders. Reserveren is mogelijk op tel. 02155 - 22188. Anne Anr Kisum Sinds hc trum, di lijksprol met het stratieve een proj advies e van het "Girl-gi spel, toi projekt Piet Aan zijn me inzet in de de kansarm niet naai liet hij Vi Keei Een niei ken van van de v met4kk vak te le kleine g< •Gera In het bii een moe men doo sen, waa in dan li raad en Seraf Afgelopi keerd. Z< te blijver werk dat langer fit den en d •Truuj Ook zij if haar ceni centrum zet om d opkomei centrum klaar, uit steentje 1 Tijdens c R.K. Ker kan ook i rochieel 1 gezanten Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 20 december: Van 9.30-11.30 uur zijn er activiteiten voor volwassenen, ditmaal worden er kerststukjes gemaakt. Na schooltijd ko men hun verjaardag vieren en maken er een gezellige middag van met als afslui ting lekker pannekoeken eten. Vrijdag 21 december: Om 19.00 uur begint onze kinderdisco met ditmaal een exclusief kerstbal. We verwachten iedereen in mooie, sjieke kleding om er een spetterende avond van te maken. Deze kinderdisco stopt niet om 20.30 uur maar om 21.00 uur en dit omdat het een echt kinderfeest is. Ook is de presentatie dit keer in kinder handen. Zaterdag 22 december: Vanmiddag vanaf 13.30 uur komen 3 kinderen hun veijaardag vieren met on geveer 30 vriendjes en vriendinnetjes. Feesten dus! Natuurlijk kun je vanmiddag ook langs komen om onze dierenverzorgster Mir jam te helpen. Ben je 10 jaar of ouder en heb je zin om meer over dieren te leren aarzel niet en kom! Dit kost niets. Vanaf zondag 23 december tot en met dinsdag 1 januari zijn er geen activitei ten. Vanaf deze plek wensen wij alle kinderen tot 100 jaar een fantastisch, gelukkig en vrolijk 1991 toe. Woensdag 2 januari: We beginnen dit nieuwe jaar met een to neelstuk voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Het begint om 14.00 uur en na het toneelstuk is er limonade en zijn er spel letjes. Entree f 1,- Donderdag 3 januari: Van 9.30-11.30 uur komen volwasse nen knutselen, 's Middags van 14.00- 16.00 uur kunnen kinderen van 4 t/m 12 jaar meedoen aan de spelletjesmid dag. Je mag ook zelf je favoriete spel mee brengen. Vrijdag 4 januari: Van 14.00-16.00 uur is er een Stille Zuidzee middag, we maken dan een on bewoond eiland en eten lekkere dingen. Om 19.00 uur begint ons Nieuwjaars bal. Deze kinderdisco duurt ook tot 21.00 uur en we verwachten alle kinde ren van 7 t/m 12 jaar in sjieke kleding. Entree f 1,-. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Aan het b Nederland ners - nu zoveel. Voordege nog veel si woners in nu. Veel van was, of wo de bebouv Vergezicht ook veel v staan er ni sen van toe lend deel i niet spreke Museum hoffstraat pen uit voc meestal c Prentencal een grote vroegere S te-archief I ring aan he doen gaan. deze drie ir fend beeld ger uit zag. ventarisatii tijd precie: voorstelt.C Soester Cc van de leze: de gegever zal de kon oude Soest den afgedr eel)overb( lezers zijne nen laten komst zal 1 lezers foto niet zeker gaat.UiterE editie beke ke informa rant is binr Tweede Kerstdag: Museum Flehite is woensdag 26 de cember (tweede Kerstdag) van 14.00 - 17.00 uur geopend. De expositie geti teld "Kent en versint, Eer datje mint" is geplaatst in drie zalen van het museum. Een allesbehalve saaie tentoonstelling over allerlei opvattingen en gebruiken rond vrijen en trouwen in de periode 1500 - 1800. Uit een groot aantal openbare en parti culiere collecties is geput om een zeer gevarieerde expositie samen te stellen met schilderijen, prenten, glaswerk, zil ver, kunstnijverheidsprodukten enz. Typisch een sfeervolle expositie voor de feestelijke decemberdagen. Uiteraard kan men ook de vaste opstel ling van het museum komen bekijken, met tal van voorwerpen omtrent de ge schiedenis van Amersfoort en omge ving, van prehistorie tot heden. En wie wil genieten van een vleugje moderne kunst kan ook een bezoekje brengen aan Galerie de Ploegh, gevestigd in het museum. Kortom, een uitstapje naar Museum Flehite op Tweede Kerstdag of andere dagen, is zeer de moeite waard. En dat voor maar f 2,50 per volwassene of f 1,50 per kind ft/m 14 jaar). Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, tel. 033 - 619987; ge opend: Tweede Kerstdag 14.00 -17.00 uur; di t/m vr 10.00 - 17.00 uur; za en zo 14.00 - 17.00 uur; maandags en Nieuwjaarsdag gesloten. De Soester Courant publiceert we kelijks een schilderij van de bekende Soester schilder Lambertus van de Kooij (70) uit een serie 'Reis door Europa in twintig schilderijen'. Deze serie maakt deel uit van zijn meest recente werk. Van de Kooij werd on der meer bekend door zijn ikonogra- fische schilderijen en materieschil derijen. Deze serie laat weer een heel andere kant van de Soester kunstschilder zien. In twintig schilderijen geeft hij weer wat de meeste indruk op hem maakte in de Europese landen die hij allemaal persoonlijk heeft bezocht. Een mooi plekje, een karakteristieke figuur, prachtige bloemen of een rustiek uitzicht, waarin hij vaak de symbolen van het land heeft ver werkt, vormen samen zijn visie op Europa. Zijn voorliefde voor Zuid- Europa, gecombineerd met die voor bloemen en het gebruik van heldere, sprankelende kleuren, resulteerde in deze opmerkelijke serie in een stijl die zich moeilijk in een hokje laat plaatsen. Hij noemt het zelf 'een ty pische Van de Kooijstijl'. En dat is ongetwijfeld de enige en beste ma nier om zijn werk te karakteriseren. Het commentaar bij de schilderijen is van de maker zelf. Lanzarote is een vulkanisch eiland. De vulkaan is weliswaar niet meer actief, maar is inwendig nog wel zo heet, dat er op het lavazand heel goed een eitje gebakken kan worden. Echt mooie stranden zijn er niet veel maar voorjaar, zomer, herfst of winter, s morgens, 's middags, 's avonds of 's nachts, zwemmen in zee kan altijd. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant

Soester Courant | 1990 | | pagina 14