I :k r sant qgLaq Iweg) 26 43* uur. Zonnegloren-internist Albada promoveert op onderzoek naar bloedstolling Hulleman optiek Hulleman optiek rs prijsje Kans op ernstige bloedingen aanzienlijk te reduceren Wij wensen u prettige feestdagen en een voorspoedig 1991 Kans op 'mystery-reis' bij boekhandel V.d. Ven Middeleeuwse monnik populaire detective NVSH-avond voor alleenstaanden 0 0 0 S H 0 0 0 0 Tijdschrift Historische Vereniging Nieuw nummer 'Van Zoys tot Soest' Computercursus WP in Mavo Soest Detectielussen bij verkeerslichten op busroutes E. Korthuis-Elion (WD) kandidaat GS Speeldoos Warmbloedige Hongaarse kerstmis Speeldoos Theater Agenda PAGINA 20 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 2155 - 10762 SOESTER COURANT PAGINA 21 "Pharmacokinetics and clinical appli- cation of a low niolecular weight He- parin-fragment: Fragmin." Zo luidt de titel van het proefschrift dat dr. J. Albada, een van de internisten van Zonnegloren, vorige week met succes in Utrecht verdedigde. "Dokter" Al bada is daarmee "doctor" Albada ge worden - niet alleen voor hemzelf een hoogtepunt in zijn loopbaan, maar ook voor het Soester ziekenhuis, dat daarmee eens te meer bewijst "kwali teit" in huis te hebben. De kersverse doctor promoveerde vori ge week bij prof. Sixma, hoofd van de afdeling Hematologie aan de Utrechtse medische faculteit, op een studie over de werking van een speciaal genees middel - "laag moleculair gewicht-He- parine" - dat de behandeling van stol- lingsziekten als trombose en longembo- lie niet alleen effectiever, maar ook vei liger maakt dan met "gewone" Hepari- ne. Heparine is een middel dat per in fuus wordt toegediend en dat de wer king van anti-stollings-eiwitten hon derd tot duizend keer sneller laat verlo pen, maar dat ernstige bijwerkingen kan hebben als er net iets te veel of te weinig wordt gegeven. (Zie verder het kader bij dit "artikel.")" Tijdens zijn internisten-opleiding hield dr. Albada zich aanvankelijk bezig met een onderzoek op een geheel ander ter rein - dat van de calcium- en botstofwis- seling - maar het zou nog heel lang heb ben geduurd voordat dat afgerond kon worden. "Dat onderzoek zou heel veel geld gaan kosten, en ik wilde niet te lang op de zak van de gemeenschap teren," aldus dr. Albada. In tweede instantie maakte hij daarom een overstap naar de afdeling Hematologie (bloedziekten), waar hij door prof. Sixma, zijn promo tor, en diens copromotor dr. Nieuwen- huis enthousiast werd gemaakt voor het onderzoek op het gebied van bloedstol- lingsprocessen. Al snel kwam vast te staan dat hij daaraan zijn proefschrift zou wijden. Het feit dat het niet alleen om laboratoriumwerk ging, maar ook veel (poli)klinisch onderzoek met zich meebracht - dus rechtstreeks kontakt met de patiënten - maakte zo'n onder werp extra aantrekkelijk. 200.000 gegevens Tijdens de voorbereidingen op de pro motie hield hij o.a. een onderzoek on der zo'n 200 trombose- en longembo- lie-patiënten, waarvoor hij zo om en na bij de 200.000 gegevens moest verwer ken, (wat overigens met behulp van de computer gebeurde). Dr. Albada heeft daarbij vastgesteld dat de toepassing van het middel inderdaad de door hem verwachte effecten opleverdë op dé" graad van "dunheid" (beter: minder- stolbaarheid) van het bloed. De LMG- Heparine verdwijnt langzamer uit het Het proefschrift van dr. Albada is de neerslag van een aantal studies naar de werking van het stollingssysteem in het bloed, dat op zichzelf al een wonderlijk samenspel is van bloed- plaatjes en eiwitten, dat in gang wordt gezet als er een verwonding ontstaat. Daar vormt zich dan een hoge concentratie van actieve stol lingsfactoren. Het menselijk lichaam beschikt over een specjaal mechanis me dat stolselvorming op andere plaatsen voorkomt. Er zijn echter omstandigheden waarin dat minder goed lukt, zoals bij trombose - vaak een complicatie van een lange of zware operatie - waarbij de bloed stroom sterk wordt vertraagd, met name in de benen. Stolsels kunnen afbreken en door de bloedvaten gaan "wandelen", zodat ze ten slotte in de longen terechtkomen. Het ge volg is dan longembolie, waarbij de longfunctie in gevaar komt en het hart te zwaar wordt belast, een le vensbedreigende situatie. Heparine - de stof waarover het in dr. Albada's proefschrift gaat - sti muleert de eiwitten die de stollings factoren kunnen neutraliseren; van af het moment van toediening wordt stolselvorming voorkomen en bin nen 24 48 uur zijn de stolsels in de longen opgeruimd. Het middel heeft echter een nadeel: het voorkomt ook stolling waar die juist hard nodig is, bijvoorbeeld bij een operatiewond, die immers niet te lang mag blijven nabloeden. De toediening van He parine is dan ook een lastig vraag stuk: de dosis moet groot genoeg zijn om ongewenste stolsels te voorko men, maar ook weer niet te weinig, zodat de gewénste stolselvorming niet wordt verhinderd. Het eerste hoofdstuk van dr. Alba da's proefschrift is gewijd aan de far- macokinetiek, een wetenschap die zich met name bezighoudt met de manier waarop het lichaam omgaat met Heparine en waarmee men re delijk nauwkeurig kan vaststellen wat de gewenste Heparine-concen- tratie moet zijn bij trombose of lon gembolie. De marges zijn helaas erg krap, zodat er altijd een reëel risico bestaat van het optreden van com plicaties, meestal bloedingen. Statis tisch is de kans daarop ca. 15 pro cent. Er wordt dan ook al lang gezocht naar nog veiliger manieren om stol selvorming tegen te gaan. Het on derzoek van dr. Albada heeft betrek king op één van die methoden: het toedienen van "laag moleculair ge- wicht-Heparine" (als het ware een tot brokstukjes verknipte Heparine- keten). De wetenschap is nu vrijwel zo ver dat LMG-Heparine kan wor den toegepast bij trombose- en lon- gembolie-patiënten, maar uiteraard is ook hierbij weer nauwkeurig far- macokinetisch onderzoek vereist. Zo'n onderzoek, uitgevoerd bij ge zonde proefpersonen - onder wie ook dr. Albada zélf - in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, is be schreven in het tweede hoofdstuk. De uitkomsten daarvan gebruikte dr. Albada voor een studie - neerge legd in het derde hoofdstuk - naar de effecten van behandeling van trom bose en longembolie met enerzijds "gewone" Heparine, anderzijds LMG-Heparine. Dat onderzoek duurde tweeëneenhalf jaar en was een "blind trial": dr. Albada wist niet aan welke van de ca. 200 patiën ten het ene of het andere middel was toegediend, zodat hij de uitkomsten niet zelf kon beïnvloeden. Het on derzoek draaide om twee vragen: is LMG-Heparine even effectief (m.a.w. zijn de verschijnselen even snel verdwenen) en biedt het voor delen (minder complicaties, bloe dingen)? Op beide vragen vond dr. Albada een positief antwoord. Het LMG- Heparine bleek minstens even effec tief en er was ook een duidelijke ten dens naar minder bloedingen. He laas kon dat laatste niet onomstote lijk - d.w.z. volgens de (zeer strenge) wetenschappelijke normen - worden aangetoond. Om vast te stellen dat LMG-Heparine echt veiliger is en absoluut de voorkeur verdient boven "gewone" Heparine zou dr. Albada 800 patiënten als proefpersoon heb ben moeten gebruiken, en dat zou minstens tien jaar hebben geduurd. Het vierde en laatste hoofdstuk van dr. Albada's proefschrift bevat een studie naar de risicofactoren voor bloedingscomplicaties, die de arts - als hij ze kent - kunnen helpen bij be handeling. Vroeger dacht men bij voorbeeld dat overvloedig alcohol gebruik, slecht werkende nieren, ho ge leeftijd, geslacht etc. een hoger ri sico van bloedingen met zich mee brachten. Uit het onderzoek van dr. Albada is dat niet gebleken. Wel vond hij andere risicofactoren, zoals recente operaties en een ziek tegeschiedenis waarin al eerder spra ke is geweest van ernstige (spontane) bloedingen, maar ook - en dat was tot dusver niet bekend - de ernst van de ziekte waaraan een patiënt lijdt. De medische wetenschap hanteert daarvoor een indeling in "gradaties" van 0 (gezond) tot 4 (in alles afhan kelijk van anderen). Patiënten in de categorieën 3 of 4 blijken een sterk verhoogd risico te hebben. Verder is ook de hoeveelheid Heparine die een patiënt op de eerste dag krijgt toegediend (afhankelijk van zijn li chaamsoppervlak) een belangrijke risicofactor, ongeacht de Heparine- concentratie in het bloed. Vanzelfsprekend is de kennis van de ze risicofactoren van groot belang voor de trombose- of longembolie- patienten die zijn aangewezen op Heparine of LMG-Heparine. De verwachting dat de arts daarmee een aantal bloedingscomplicaties kan vermijden is reëel. Foto: Herman van Dam lichaam dan gewone Heparine, en dus is er minder nodig om de concentratie op peil te houden. Verder is er sprake van een vermindering van het aantal ernstige bloedingen met ca. 20 procent, wat aanzienlijk genoemd mag worden, maar nog niet "significant". (Het voor kómen van een bloeding betekent voor de patiënt een bekorting van de opna me in het ziekenhuis met 10 a 14 da gen.) Het is een beetje jammer dat door de noodgedwongen kleinschaligheid van het onderzoek - er zijn nu eenmaal niet zó veel patiënten die aan deze ziek ten lijden, juist omdat de inspanningen erop gericht zijn ze in de eerste plaats te voorkómen - het "bewijs" in strikt we tenschappelijke zin nog niet helemaal rond is, maar dat is hoogstens een kwes tie van tijd. Geen solist Dr. Albada - in Friesland geboren en in de Noord-Oostpolder getogen - is sinds juli 1987 als internist aan Zonnegloren verbonden. Hij studeerde in Utrecht en werkte na zijn basis-opleiding o.a. in het militair hospitaal, in de Lichtenberg in Amersfoort en in het Utrechtse Aca demisch Ziekenhuis. Hoewel niet af komstig uit een artsen-familie voélde hij zich van jongs af aangetrokken tot de medicijnenstudie, en in het bijzonder die van de interne geneeskunde. "Ik werk niet graag als solist," verklaart hij die voorkeur. "Ik hecht aan het team verband en als internist werkje altijd sa men met andere artsen. Bovendien trok het me niet aan om een 'globale' dokter te worden - iemand die van alles wat moet weten. Ik heb daar zeer veel res pect voor." Dr. Albada vormt met de andere Zon negloren-internist, dr. Glerum, samen een maatschap en zal t.z.t. zijn werk kring ook uitbreiden naar Maarschalks bos in Baarn, hoewel hij er in zijn ach terhoofd nog altijd een beetje rekening mee houdt dat het plan voor de Oelte - het gezamenlijke ziekenhuis voor Baarn en Soest - nog niet definitief van tafel is, ondanks het feit dat de tekenen daar zeker niet meer op wijzen. "Ach, je weet nooit of het bezuinigingstij in de gezondheidszorg nog eens keert, en dan kan de toekomst er weer heel anders uit komen te zien..." De jonge internist heeft zijn lot in elk geval hecht met dat van Zonnegloren verbonden. Hij mag dan zojuist gepro moveerd zijn, zijn ambities gaan niet in de richting van een zuiver wetenschap pelijke carrière. "Ik ben arts," klinkt het simpelweg. "Ik ben liever met zichtbare mensen bezig die je hulp en kennis no dig hebben. Dat is een keuze, inder daad, maar die heb ik zonder veel aar zelen gemaakt. En niet eens met bloe dend hart..." merkt hij in toepasselijke termen op. Veel van geleerd De afronding van zijn opleiding en het behalen van de doctorstitel betekent ze ker niet dat hij zijn wetenschappelijke lier aan de wilgen zal hangen. "Ik zou ook in Zonnegloren nog graag onder zoek op bepaalde terreinen willen doen. De uitkomsten van dit onderzoek kan ik nog niet toepassen, maar ik heb er ontzettend veel van geleerd, en daar heeft ook de patiënt in Soest wat aan." Natuurlijk blijft hij de ontwikkelingen op zijn vakgebied nauwgezet volgen en hij hoopt vurig dat zijn onderzoek door anderen wordt overgenomen en uitge breid, ook buiten de landsgrenzen. Het is daarbij een voordeel dat zijn proef schrift in het Engels geschreven is - de internationale medische vaktaal. Enke le hoofdstukken uit zijn proefschrift zijn trouwens al in gezaghebbende Ameri kaanse medische tijdschriften gepubli ceerd. De promotie van dr. Albada is overi gens geen zeldzaamheid - binnen af zienbare tijd volgen er nog een aantal - en maakt nog eens duidelijk dat Zonne gloren beslist geen tweederangs-hospi- taaltje is, zoals hier en daar aan Soester borreltafels nog wel eens wordt aange nomen, maar een ambitieus ziekenhuis met een uiterst kundige staf. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant TRA T EU R»C A TERING Jan en Jacqueline Vooren Wilt u s.v.p. uw bestelling voor de jaarwisseling tijdig opgeven. Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F. C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 In het klooster van Shrewsbury zwaait hij de scepter over kruidentuin en apo theek. Maar ook sommige aardse za ken, zoals vrouwelijk schoon, hebben zijn aandacht. Zijn levenswijsheid maakt hem tot een toevlucht voor zijn medebroeders en stadgenoten die in nood verkeren. Dan zet hij hark of vijzel neer en wijdt zich met even grote hart stocht aan het oplossen van de hem voorgelegde zaak. We hebben het over broeder Cadfael - de sympathieke hoofdfiguur uit de spannende midde leeuwse detective-romans van Ellis Pe ters. Ellis Peters ('schuilnaam' van Edith Pargeter - in kleine kring bekend als schrijfster van historische boeken) be gon op 46-jarige leeftijd met het schrij ven van deze charmante detectives. Ze woont in het graafschap Shropshire, een mysterieuze landstreek in de buurt van Wales, en deze omgeving vormt het decor waartegen de Cadfael-speur- dersromans zich afspelen. De abdij van Shrewsbury bestaat trouwens nog steeds en verheugt zich de laatste tijd in een groeiende belangstelling. Er is daar zelfs onlangs een Cadfael-kruidentuin geopend! In Engeland is broeder Cad fael zelfs zó beroemd dat zijn verhalen op het ogenblik tot een TV-serie wor den verwerkt. 'Detective' broeder Cadfael heeft ook de harten van de Nederlandse detecti ve-liefhebbers gestolen. Sinds mei 1988 zijn er twaalf deeltjes verschenen waar van er inmiddels zo'n honderdduizend zijn verkocht. Deeltje 13 en 14 "Een witte roos" en "Het stille woud" komen net van de pers. Vierdaagse reis te winnen! Voor uitgeverij De Boekerij vormt dit alles aanleiding voor een feestelijke ak- tie - geheel in stijl met de hoofdfiguur. 'Speur mee met Broeder Cadfael' is een soort quiz. Door in tenminste één van de Cadfael-romans te duiken kunt u een zestal vragen oplossen. De gelukkige winnaar (of winnares) krijgt een 2-persoons Mystëry-reis aan geboden: een retour Londen per vlieg tuig en 4 dagen per luxe autobus het et'N Miöös|§euwse OéiecTive land van broeder Cadfael - geheimzin nige Shrewsbury - ontdekken. De 2e t/m 10e prijs is een pakket met de 14- delige Cadfael-reeks in luxe cassette. Wie alvast in de stemming wil komen, moet snel naar boekhandel Van de Ven (Zuidpromenade), om zich te verdie pen in 'Het heilige vuur', 'De duivelse droom', 'Het laatste lijk' en andere spannende deeltjes. En om het deelna meformulier te halen, natuurlijk! Op zaterdag 22 december organiseert de NVSH, afdeling Amersfoort/ 't Gooi een avond voor alleenstaanden. Het gebouw van de NVSH kan men vinden aan de Curacaolaan 49 in Amersfoort. De avond begint om 21.00 uur. Wiemeer wilt weten kan bellen, vrijdag's na 20.00 uur, tel. 033 - 622226 of 033 - 622217. Tevens orga niseert de NVSH iedere vrijdagavond een soos die voor iedereen toegankelijk is. Deze begint om 21.00 uur. WIK EEN SUPERTAART KIJK tlKE MAANDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL 0? IS: U vindt ons naast Ned. 1 Vorige week verscheen de jongste edi tie van het tijdschrift "Van Zoys tot Soest", het orgaan van de Historische Vereniging Soest. Ook deze winter editie - nummer 3 van de 11e jaargang - bevat weer veel lezenswaardigs voor iedereen die in Soest en zijn geschiede nis geïnteresseerd is. Het omslag van het ook nu weer keurig verzorgde drukwerk wordt gesierd door een werk van de Soester kunstschilder J.H. Isings uit 1930: korenschoven op de Eng, een beeld dat (voorlopig?) al leen nog in de herinnering van menige Soester bestaat. Maar ook de inhoud zelf is zeker weer de moeite waard. Voorzitter P.J. van Doorn blikt nog even terug op de viering van het 10-jarig bestaan en dat is ook het onderwerp van het artikel dat geschreven is door het bestuur. Interessant voor vooral de "echte- ouwe-Soesters" is de tweede aflevering van de bijdrage die Gerard Staalenhoef wijdt aan "de familie Stalenhoef' (één a) - compleet met huwelijks- en doop data en allerlei andere geslachtsgege vens - waarvan hij het nodige heeft na- ;epluisd, teruggaande tot de 16e eeuw! Jitstekend leesbaar en belangwekkend is het artikel van de hand van de heer W.H.A.Klein - zo langzamerhand een expert in de Soester historie - over de herberg "De Drie Ringen". De heer Klein verdiepte zich in de relatie tussen de herberg - ook genoemd in Van Len- neps "Ferdinand Huyck" - en de Amersfoortse bierbrouwerij en lost een aantal historische onduideiijkneuen op. De moeite van het lezen waard is ook de "heruitgave" van een artikel van ds. J.J. Bos over middelen van bestaan in Soest, waarbij o.a. bezembinders en bijenhou ders de revue passeren. Van de hand van de redactie is tenslotte een artikel opgenomen over een wandeling door Soestdijk anno 1900, verlucht met fraaie oude ansichtkaarten en voorzien van een schat aan historische gegevens. Wie als rechtgeaarde Soester belang stelt in de historie van zijn woonplaats zou - als dat nog niet het geval is - beslist lid moeten worden van de Historische Vereniging (f 30,- per jaar). In die prijs is ook het abonnement op "Van Zoys tot Soest" begrepen. Het secretariaat is in handen van mevrouw E. Stolwijk, Kruisweg 2, tel. 17113. Activiteiten Voor de komende maanden staan bij de Historische Vereniging weer een aantal activiteiten op het programma, die alle maal plaatsvinden in museum Oud- Soest aan de Steenhoffstraat. Zo is er op 7 januari ("Koppeltjesmaandag") de nieuwjaarsbijeenkomst; op dinsdag 5 februari een bijeenkomst van de werk groep Genealogie - met extra aandacht voor het geslacht-Van Hofslot - en op 19 februari van de werkgroep Monu menten, waar drs. H. Rowaan een le- zing-met-dia's zal houden over diverse bouwstijlen, met speciale aandacht voor monumentale panden in Soest. De jaarvergadering vindt plaats op dinsdag 12 maart. In de thuiswerk vrije MAVO Soest starten in de maand januari 1991 en kele computercursussen. Om de kwa liteit van deze lessen te waarborgen is MAVO Soest een samenwerkingsver band aangegaan met Stichting IN- noverend Volwassen Onderwijs. Stichting INVO heeft reeds jarenlange ervaring in het bekend maken van vol wassenen met de computer. De cursus sen, die op maandagavond gegeven zul len worden, nemen twaalf avonden in beslag. Het betreft hier een tweetal cur sussen te weten: Basiscursus Tekstver werking WordPerfect en de cursus Kantoor en PC. Tijdens de cursus Tekstverwerking zul len alle handelingen worden aangeleerd om in de praktijk goed om te kunnen gaan met het programma WordPerfect. De cursus Kantoor en PC leert naast de basiskennis met tekstverwerking ook het werken met D-base, telefoonlijst, rekenblad en agenda. Iedereen kan in principe beschikken over een "eigen" computerplaats in het lokaal van de MAVO Soest. Echtereen "duo-plaats" is ook mogelijk, men be taalt dan een aangepaste prijs voor de cursus. De cursussen worden afgesloten met een praktijkgericht examen waar aan een getuigschrift gekoppeld is. Dankzij de samenwerking tussen de Thuiswerkvrije MAVO en de Stichting INVO is er een gereduceerde prijs aan te bieden. Informatie kan men krijgen door een informatie-brochure aan te vragen. Tijdens schooluren bij de MA VO te Soest, telefoonnummer: 15689 (Hr. Gruijl) of via Stichting INVO te Soest, telefoonnummer: 19230 (Mw. m Stichting Welzijnswerk Soest Postbus 250-3760 AG Het Kruispunt Alb. Cuyplaan 200, tel. 21987 Woensdag 19 december; Instuif: Kerstfeest voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Met muziek, iets lekkers, film en iets maken wordt het een gezellige laatste instuif van 1990. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: geen. Donderdag 20 december: Koffiemiddag voor vrouwen uit de buurt. Maak eens een praatje met uw buurtgenoten, u mag uw breiwerkje of uw favoriete cassettebandje meene men. We trakteren om de beurt op iets zelfgebakkens! Tijd: 13.00 tot 15.15 uur. Van 21 december tot 7 januari is Het Kruispunt gesloten. Woendag 9 januari: Instuif voor kinderen van 4 tot 9 jaar. We gaan sneeuwpoppen maken en spelletjes doen. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: geen. Donderdag 10 januari: Koffiemiddag voor vrouwen uit de Engh. Maak contact met uw wijkgeno- ten tijdens een kopje koffie of thee. U mag haken, breien of niets doen. Neem uw buurvrouw mee! Tijd 13.00 tot 15.15 uur. Kinderen van 9 tot 12 jaar kunnen zich opgeven voor de kookcursus die op 22 januari begint. Tijd: 16.00 tot 17.30 uur. Kosten f12,50 voor 6 lessen. De Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546 Vanaf 22 januari 1991 start er in buurt huis de Praatpaal een korte cursus tex tielverven op de dinsdagavonden. De cursus zal ca. vier weken duren. In de cursus komen onder andere aan de orde: materiaal verkenning; hoe ge bruik je materialen en op welke stoffen zijn ze te gebruiken; zelf uitproberen; afsluiten; tafelkleden maken: kinder verjaardag-tafelkleed, paastafelkleed, voorjaarstafelkleed, etc. De kosten voor de cursus zijn: f 17,50 voor vier weken incl. verf. Opgeven in buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546, bij Barbara Bunte. N.B. wit u ruim van te voren aanmelden in ver band met de aanschaf van materialen? Speciaalzaak voor brillen Wij zijn GESLOTEN tussen Kerst en Oud en Nieuw. Wij wensen U Prettige feestdagen en een goed 1991. Burg. Grotestraat 10 - Soest Telefoon 02155 - 1 38 59 In de komende weken worden bij de verkeerslichten die op de verschillende busroutes liggen, detectielussen aange bracht. Dat betekent dat na het gereed komen de lijndienst-autobussen sneller van de verkeerslichten gebruik kunnen maken. Ruim voor het benaderen van de verkeerslichten, wordt vanuit de bus een signaal gegeven naar de verkeers lichten die dan snel op 'groen' gaan springen. De Rijksverkeersdienst ver leent een subsidie voor het aanbrengen van de lussen om zo het openbaar ver voer te bevorderen. Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Oud WD Soest-fraktievoorzitter me vrouw E. Korthuis-Elion heeft zich her kiesbaar gesteld voor de WD in de Provinciale Statenverkiezing van 1991. Mevrouw Korthuis is sinds 1982 lid van Provinciale Staten, waar zij zich onder meer met ruimtelijke ordening, onder wijs en sociaal cultureel werk bezig houdt. Zij staat als derde geplaatst op de kandidatenlijst. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Gedurende de maand december en ja nuari maakt de Hongaarse Folkgroep Morotva een toernee door Nederland. Zaterdag deden zij de Speeldoos in Baarn aan waar zij een wervelend pro gramma van Hongaarse muziekstijlen en dansen brachten. Het is pas één van de eerste keren, dat deze in Hongarije zeer gerenommeerde groep in West Eu ropa optreedt. Zij behoren in Hongarije tot de absolute top. En dat bleek ook wel uit het optre den van zaterdag. Met een vijfmans-be- zetting waarbij vooral het vioolspel en de gitaarmuziek van zeer hoog gehalte waren, brachten zij Hongaarse volks muziek uit alle streken en uit alle tijd perken van de Hongaarse geschiedenis. Het programma werd doorspekt met dans van een viertal zeer bedreven volksdansers, die een virtuositeit ten toon spreidden die van een gehalte was, dat maar zeer zelden in ons land is te aanschouwen. Het programma werd voorafgegaan door een Hongaarse gou- lashmaaltijd met een heerlijke Hon gaarse wijn (stierenbloed). De stem ming zat er dus al zeer goed in toen het programma nog moest beginnen. De muziek werd gespeeld op authentie ke instrumenten, waarbij vooral de mu zikaliteit en het plezier in het maken van muziek opviel. Van zeer weemoedig en melodieus tot uiterst opzwepend, zoals het in muziekgenres uit deze contreien bekend is, werd de tot de laatste plaats bezette zaal tot razend enthousiasme gebracht. Opmerkelijk hierbij was vooral het plezier dat de uitvoerders in hun muziek en dans uitstraalden, zon der dat er maar een zweem van show aanwezig was. Allure komt ook tot ui ting door professionaliteit en vooral door kundigheid. Een programma dat de moeite waard is om eens terug te ha len in Baarn. Zaterdag 15 december, 20.15 uur: Morolova, een avond met Hongaarse zang, dans en muziek afgestemd op het Hongaars kerstfeest. Aan de voorstel- hng gaat een maaltijd in Hongaarse stijl vooraf. Kaarten f 20,-, Pas65/CJP f 19,-. Kosten maaltijd f 17,50.

Soester Courant | 1990 | | pagina 21