Adama is jarig NU Sr KORTING OP 3 SL0GGI SLIPS s/°S& iSchmtemmnj I i doorsmeren en/of Soest zwaait directeur Financiën uit w Paardenkamp maakt zich op voor de winter F0T0-AKTIE WINKELKRING VAN WEEDESTRAATÜ cmofcy 20-70% shkarElsEnby. SOES'S OLIE VERVERSEN NOG T/IUI 31 DECEMBER! Vuurwerk in beslag OPHEFFINGS UITVERKOOP Gasmeterstanden ft Kerstmis Centrale verwarming Luchtvaartmuseum in december open -ïVlirifaWfl-: WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 25 door Arie Volgens Arie is het college van B. en \V. te Soest toe aan een onderhouds beurt. Doorsmeren en wellicht olie verversen. Deze boude uitspraak is in gegeven door hetgeen de laatste weken vanuit het gemeente-paleis en omstre ken tot U en Arie kwam. "Alles moet kunnen wat kunst be treft", luidt zo ongeveer het principe van degenen die aan kunst in ons dorp met enige regelmaat gestalte geven. Een stelling, waar Arie zich uitstekend in kan vinden, mits van hem niet wordt verlangd alles dan ook als kunst te er varen en te ondergaan. Wie op een Ka- rel Appel-achtige wijze een overschot aan hondepoep wil benutten voor kunstzinnige uitingen moet dit vooral niet nalaten te doen. Alleen, wat er ook gebeure, laat Arie en nog een paar inwoners van Soest er buiten. Wie in de veronderstelling leeft dat het aan brengen van grote en kleine toiletpot ten op gevels de naam van het kunst dorp Soest ten goede komt moet zich daar vooral niet van laten weerhou den. De lezer die enigszins bij de tijd leeft zal zich over deze niet alledaagse voorbeelden nauwelijk verbazen. Sinds we, in aanwezigheid van enkele wethouders, serieus kennis kunnen nemen van een aantal aan de gevel ge plakte grasmaaiers zal wat de kunst in ons dorp betreft geen zee meer te hoog gaan. Kunst, hoe absurd voor de eenvoudige ziel ook, moet immers kunnen. Wat niet kan is iedere vorm van kunst op elke plek in ons dorp te kijk zetten. Zou in de opvatting van gedreven kun stenaars natuurlijk ook moeten kun nen, maar 't mag (nog) niet. En zo kon het gebeuren dat de kasteel heer van het Anna Paulownahuis, de Soester kunstenaar Ton Paauw, door zijn maatje wethouder Jan Visser on langs op de kunstzinnige vingers werd getikt nadat hij zijn kunst tentoon had gesteld op een wijze, die contractueel niet was vastgelegd, sterker nog is ver boden. Over dit laatste kan geen enkele twijfel bestaan. De verhuurder van het Anna Paulownahuis, het Koninklijk Huis, liet destijds de gemeente weten dat de huurder niet in het van de weg af zicht bare tuingedeelte zijn kunst mag expo seren. Het duo Paauw/Visser zocht en vond bij een t.v.-zendgemachtigde on derdak voor deze zaak en Soest werd weer eens te kijk gezet. Harry Witte meende dat een dergelijk contract moest stammen uit de tijd van wijlen Koningin Emma en adviseerde betrokkenen contact op te nemen met Koningin Beatrix, die naar zijn mening veel belangstelling voor moderne kunst heeft. Zal Arie het dan toch nog beleven dat paleis Noordeinde, Huis ten Bosch of het paleisje op het Korte Voorhout eindelijk eens met gras maaiers toonbaar wordt gemaakt? Wat dit aspect betreft zou de victorie vanuit Soest kunnen beginnen, want wethou der Frans Kingma, ook een zeer cul- tuurgevoelig baasje, heeft volgens Jan Visser te kennen gegeven dat het moet kunnen om de boel aan het Anna Pauwlownahuis te laten hangen. We wachten af. Afwachten doen ook de bewoners-co- mité's, die het niet pikten door Mieke Swinkels van fraude te worden be schuldigd. Mieke, de omhoog gevallen wethouder die namens D'66 in het col lege van B. en W. zit, kampt met reken problemen. Anno 1991 is in Soest één één geen twee meer. Telden de verontruste be woners van de Prinsenhof, Korte Bergstraat en Hellingweg per etmaal 2450 auto's, Mieke's telraam kwam niet verder dan 1400. Wie in deze zaak nu de beste c.q. de slechtste rekenaars zijn is wat Arie betreft volstrekt onbe langrijk. Wel belangrijk is dat je in de ze zaak op een fatsoenlijk manier met elkaar in gespreek komt en blijft. Dat doe je niet door als wethouder van Verkeer de tegenpartij zonder pardon, zonder bewijskracht in het openbaar van fraude te beschuldigen. De wethouder van het tegenwoordige Hobbeldam ligt van dit alles niet wak ker. Bewoners uit de eerder genoemde om geving doen dat wel. Maar ja, die wo nen dan ook niet aan de bijna geruislo ze en rustige Van Lyndenlaan. ARIE WANDELAAR In twee instanties heeft Soest vorige week vrijdagmiddag afscheid geno men van drs. Bart Straatman, directeur Financiën van de gemeente en alom gewaardeerd als het "financiële brein" van Soest. Straatman, die zes jaar in Soest heeft gewerkt, vertrekt naar het bekende adviesbureau Bakkenist. Dat is een heel verlies, want Straatman nam een opmerkelijke en vooraan staande plaats in de gemeentelijke or ganisatie in. Dat bleek bijvoorbeeld duidelijk uit het afscheid waarmee zijn collega's hem bedachten en waarvoor hij - nietsvermoedend - 's middags eerst in de hal van het raadhuis werd ge nodigd. Hij liet zich daar toespreken door Mayo Hendriks, hoofd perso neelszaken, die hem namens de mede werkers een aantal zaken aanbood die hij waarschijnlijk niet had verwacht, maar-altijd-al-had-willen-hebben, zo als een vuurrode racewagen (minifor maat) en een forse hoeveelheid "cash" geld, dat in speelgoedvorm over zijn hoofd werd uitgestrooid zodat hij erin kon baden. Ten slotte kreeg hij een pot stroop, die hem in zijn nieuwe baan wel te stade zou komen, aldus de collega's. Die vervulden ook een van zijn diepste en geheimste wensen. Hij mocht voor deze ene keer een rondje skate-boarden op het Raadhuisplein, waarvoor hij de passende uitmonstering kreeg aange reikt: knie- en elleboogbeschermers, valhelm en uiteraard de fel begeerde plank. Straatmans verrichtingen daarop waren overigens niet écht overtuigend. 'Cum laude' Later was hij het stralend middelpunt van een receptie in de kantine, waar tal van Soester hoogwaardigheidsbekle ders hem en zijn echtgenote de hand kwamen drukken. Wethouder Jan Menne - met wie Straatman uiteraard nauw heeft samengewerkt - memoreer- Bart Straatman beproefde bij zijn af scheid zijn vaardigheden op het skate board. de daar op humoristische wijze o.a. zijn flitsende carrière (die van Straatman dus), die destijds begon met zijn "cum laude" afstuderen aan de Brabantse Universiteit in Tilburg, ook 's wethou ders alma mater. Toevallig hadden ze destijds ook op dezelfde afdeling op het Utrechtse stadhuis gewerkt, stelde Menne vast. Menne stak zijn waardering voor de man die bij zijn solliciatie al "hoge ogen" gooide niet onder stoelen of ban ken en constateerde dat Straatman toen al "overal" werd gevraagd. "Er zit ook méér in 'm dan alleen de buitenkant," merkte de wethouder wat raadselachtig op. Straatman was het opmerkelijk in ventieve brein achter de financiële reor ganisatie bij de gemeente en o.a. de au teur van het vernieuwde financiële be leid, dat in diverse vormen gestalte heeft gekregen. Menne hoopte hem nog eens terug te zien op de tribune, bij voorbeeld bij de begrotingsbehandeling (maar dan wel graag gratis), en over handigde hem een aantal cd's. Gebrek aan ontzag Namens de collega's van de afdeling stelde de heer Beerdsen o.a. vast dat er in de zes jaar van Straatmans bewind meer veranderd was dan in de twintig jaar daarvoor. Hij loofde zijn standvas tigheid en zelfs het gebrek aan ontzag voor autoriteiten, dat altijd een ken merk van Straatmans aanpak is ge weest. Omdat de collega's ernstig be-. twijfelden of hij bij Bakkenist wel een goeie stoel zou krijgen boden ze hem al vast een fraaie tuinstoel aan. De scheidende financieel directeur zelf hield ten slotte een zeer korte speech, waarin hij nog eens onderstreepte dat hij niet van plan was geweest een toe spraak te houden. En dat deed hij ook niet. ■x&y&A! m i £§L,, De Paardenkamp, het nationale rust huis voor paarden aan de Birkstraat in Soest, maakt zich op voor de winter. Na de lange zomer zijn de paarden weer ondergebracht in de warme s len, al mogen ze er elke dag een paar uurtjes uit om zich in de buitenbak te vermaken. Sommige paarden willen WEEK bi Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt U in deze foto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als U zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is een HAKING CAMERA t.w.v. f 110,- en wordt aangeboden door FOTO VAN OOSTEN, van Weedestraat 147. De winnaar van vorige week was de heer L. H. Kauffeld. Een aantal medewerkers van de Paar denkamp met enkele van de soms hoog bejaarde gasten. hun stal wel delen met een "partner", maar dat gaat heiaas niet, uit veilig heidsoverwegingen. De Paardenkmap moest dit jaar helaas afscheid nemen van zes gasten: "Car- los" overleed op 44-jarige(!) leeftijd, nadat hij 22 jaar op de boerderij had doorgebracht; verder stierven "Whis- per" (31 jaar), "Petra" (23), "Brenda" (31), "Nelle" (36) en '^Gladur" (35). Op de open dagen kwamen er echter vijf nieuwe gasten bij. In totaal herbergt De Paardenkamp nu 58 oude paarden. In de wintermaanden treffen de mede werkers - naast hun gewone dagelijkse werk - voorbereidingen voor de bouw van een ziekenboeg onder de hooiberg. De officiële vergunning van de gemeen te is zowat binnen. In het komende jaar vieren enkele paar den een jubileum: "Anouchka" en "The Wizard" worden 30 jaar, en "Cin- derella", "Basia", "Opaal", "First La dy" en "Bontje" vieren zelfs hun 35e verjaardag! De open dagen staan voor 1991 gepland op 25 mei en 12 oktober. (en 3,- korting op 2 Sloggi slips for Men Sloggi slips zijn gemaakt van fijn katoen met Lycra*. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Op Sloggi slips (ze zijn er voor dames en heren) krijgt u nu een bijzonder aantrekkelijke korting. Tot en met 15 januari 1991 of zolang de voor- /Wi raad strekt. Verkrijgbaar bij SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 De gemeentepolitie heeft een partij ille gaal vuurwerk in beslaggenomen. Vori ge week dinsdag werd een 36-jarige Soester aangehouden, die negentig kilo verboden knallers bij zich had. Hij had onder meer 14.750 strijkers in zijn as sortiment. De politie is met een onder zoek bezig om er achter te komen waar het vuurwerk vandaan komt. KORTING Totale leegverkoop Alles moet weg Ook de wintersporten Alle "MERKEN" voor weggeef prijzen. Speciale hoek met j_ kleine prijsjes v.a. T D." soest: Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155-1 27 49 In het afgelopen jaar heeft het Regio naal Nutsbedrijf Eemland aan de gas- verbruikers termijnnota's gezonden voor o.a. het geschatte gasverbruik. Om een jaarafrekening te kunnen maken moeten de gasmeterstanden worden opgenomen. Dit "meter-opnemen" zal plaatsvinden van donderdag 27 decem ber tot en met maandag 31 december en van woensdag 2 januari t/m 5 januari. Wanneer men overdag niet thuis is zal de meteropnemer 's avonds tussen half zes en half negen nogmaals proberen de gasmeterstand op te nemen. Wordt dan nog niemand thuis getroffen, dan zal een kaart in de brievenbus achtergela ten worden, waarop de bewoner zelf de meterstand kan invullen. Deze kaart kan portvrij aan het Regionaal Nutsbe drijf Eemland worden gezonden. Is de gasverbruiker in de periode 27 de cember tot 31 december en tussen woensdag 2 januari tot zaterdag 5 ja nuari afwezig, dan wordt hij /zij ver zocht de gasmeterstand telefonisch aan het Regionaal Nutsbedrijf Eemland door te geven. Het telefoonnummer is (02155) - 94411. De gas meter opnemer heeft een legiti- matiekaart bij zich. Deze is onderte kend door de direkteur van het Regio naal Nutsbedrijf Eemland. Vraag daar altijd naar. Men krijgt dan geen onge wenste personen in huis. Brengplaats grof vuil De brengplaatsen van grof vuil aan De Schans in Soest en aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg zijn op de zaterdagen 22 en 29 december normaal geopend. Dat betekent dat men tussen 9.00 en 12.00 uur daar te recht kan voor het inleveren van grof vuil. Geen huisvuil Op Eerste Kerstdag, dinsdag 25 de cember en Tweede Kerstdag woensdag 26 december, wordt er vanzelfsprekend geen huisvuil opgehaald. De containers die normaal op dinsdag worden gele digd worden nu op maandag geledigd, de containers die op woensdag buiten worden gezet moeten nu op donderdag aan de weg staan. Op dinsdag 1 januari, Nieuwjaarsdag, wordt er geen huisvuil opgehaald; de groene container moet dan maandagmorgen om half acht bui ten staan. Kerstbomen In de periode van maandag 7 januari tot en met vrijdag 11 januari mogen afge dankte kerstbomen tegelijk met het huisvuil aan de reiniging worden aange boden. Men dient de bomen naast de groene vuilniscontainer aan de straat te zetten. Ik hou van de maand december. Vooral het tweede deel en niet alleen omdat ik dan jarig wordt. Kerst en nieuwjaar roe pen in mij steevast een soort nostalgie op, daterend uit mijn jeugd. De wil om iets voor de medemens te doen is groter dan anders, de dames van het Leger des Heils sluit ik in m 'n armen en charitatief sta ik opscherp. Opdat gebied laat ik het geld dan gemakkelijker rollen dan an ders. Het afgelopen weekeinde vielen, wat de florijnen en ducaten betreft, twee zaken op. De eerste was een inzamelingsaktie voor hongerend Rusland en de andere betrof het summum van decadentie: het tennistoernooi in München. Nederland heeft in een explosie van mededogen, buiten dan de bedrijven die op uiterst kinderachtige wijze hun waren meen den te moeten aanprijzen onder het mom van meeleven met de Sovjets, en kele tientallen miljoenen guldens bij el kaar weten te brengen. Ook ik heb mijn bijdrage gestort hoewel ik nog steeds grote twijfels heb over deze aktie. Is de nood daar eigenlijk wel zo groot dat mensen daar echt dood gaan van de honger of laten we ons (en ikzelf dus ook) leiden door het gevoel van opluch ting omdat de Russische Beer na veertig jaar een papieren Beer lijkt en de drei ging van jaren weggevallen blijkt te zijn. Dat alles, gemixed met het leedvermaak dat de heilstaten in het oosten al die ja ren geleid werden dooreen stelletje zak ken vullers, die het eigen heil hoog in het vaandel hadden inplaats van dat van hun burgers? Dat laatste wist ik eigen lijk al toen ik acht jaar geleden in Polen was en door het grauwe, gemangelde Warschau reed in een taxi. "Het is hier niet overal zo vertelde de chauffeur en even later wist ik wat hij bedoelde toen hij door de wijk reed waar uitsluitend de partijbonzen woonden. Het ouwe liedje in staten waar dictators de dienst uitma ken. Protserige villa's en speciale win kels met alles erop en eraan terwijl de ge wone man in rijen voorde winkels stond en/of een onsmakelijke hap ging halen in van die gaarkeukens die me deden denken aan verhalen uit de laatst oorlog in ons land. We helpen nu de mensen in Rusland, hoewel we allemaal weten dat er genoeg plekken op de wereld zijn waar mensen echt het loodje leggen omdat ze het vele malen minder goed hebben dan m'n kippen. Ik hoop nu maar dat mijn gul dens dan ook terecht komen bij de be- Installatiebedrijf jÉjK$ j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 3014 Het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist te Soesterberg is, met uitzondering van beide Kerstdagen en Oudejaarsdag, de maand december nog open voor het publiek. Op 1 januari gaat het museum voor drie maanden dicht, de zogenaamde winter- sluiting. In de sluitingsperiode wordt groot onderhoud gepleegd en Worden wijzigingen aangebracht in bestaande collecties. Met de restauratie van twee vliegtuigen is inmiddels een begin ge maakt. De Tiger Moth, een lesvliegtuig uit de na-oorlogse jaren, wordt van nieuw linnen voorzien. Het C-47 Dako- ta transportvliegtuig is ondergebracht in de Ir. Vreeburghal en wordt van een nieuwe beschildering voorzien. Op 29 maart volgend jaar gaan de poor ten van het Militaire Luchtvaart Mu seum weer open voor het publiek. In deze periode wordt de 100.000ste be zoeker verwacht, die feestelijk onthaald zal worden en een rondvlucht in een Harvard krijgt aangeboden. Openingstijden december: Dinsdag tot en met vrijdag: 10.00 - 16.30 uur; zondag: 12.00 - 16.30 uur. In de kerstvakantie op zondag 23 en 30 december: 12.00 - 16.30 uur; op 27 en 28 december: 10.00 - 16.30 uur. jaarden, de verschoppelingen en al die categorieën die 'tzo hard nodig hebben. Een dag later zat ik te kijken naar de ten- nis-finale München tussen Pete Sam- pras en Brad Gilbert. De winnaar Pete) verdiende twee miljoen dollar, Brad kreeg "slechts" de helft. De huidige koers is f 1,70, dus die snotaap van nog geen twintig mepte drieeneenhalf mil joen gulden bij elkaar in een paar dagen tijd. Een schandaal eigenlijk. Samen met de verliezer was dat een kwart van wat ons volk bij elkaar schraapte voor de noden in Rusland. Da's niet die twee knapen aan te rekenen natuurlijk maar wel die idioten die dat exorbitante prij zengeld beschikbaar hadden gesteld. En ik zit er bij en kijk ernaar, samen met de NOS. Mea culpa. Ik heb mijn financiële bijdrage aan Rusland geleverd dus kan ik met een ge rust hart aan de kerstdagen beginnen. Net zoals die andere Nederlanders die hun steentje hebben bijgedragen om de muur tussen oost en west verder af te breken. Maar diep in mijn hart weet ik dat ik niet kan tippen aan die paar land genoten die 't anders hebben benaderd. Vorige week hoorde ik dat op de radio. Helaas ben ik vergeten uit welke plaats zij kwamen en of zij 't hadden o ver Roe- menië of over Hongarije. Maar hun ver haal weet ik nog precies. Er bleek een te huis te zijn voor gehandicapte kinderen daar ergens ver weg in 't oostblok waar het winterse landklimaat temperaturen van twintig graden onder nul tot iets normaals maakt. Iemand was in dat kindertehuis geweest en was zich rotge- schrokken. "Geen voorziening, niets van dat alles was daar", vertelde hij "rui ten waren kapot, het huis is een wrak. Er is geen verwarming, de kinderen heb ben geen dekens (over speelgoed en der gelijke hemelse zaken sprak hij niet eenser is alleen koud water als de kraan niet bevroren is. Geen medicijnen. Er zijn twee verplegers op honderdzeventig kinderen, een hoop liggen dan ook nog uren in hun eigen vuil". M'n maag draaide om maar 't werd nog erger toen ik de interviewster hoorde vragen; "En wat gebeurt er nou als de winter komt?" "Dat vroeg ik ook aan de directrice ver telde de man. "Dan gaan er weer een stuk of twintig, dertig dood. Net als vo rig jaar". En wat heeft die man gedaan? Terug in Nederland heeft hij een campagne ge voerd in deplaatselijepers samen met de lokale radio. Het kwam er op neer dat eigenlijk geen geld werd gevraagd maar gewoon vakmanschap. "We moeten nu aan de slag. We zoeken timmerlui, lood gieters, dakbedekkers, electriciens en weet ik wat al niet meer. We willen men sen en spullen die we daar kunnen ge bruiken. En vóór de kerst moet dat huis in orde zijn dus we gaan over twee dagen weg". Ze kregen 't daar voor mekaar. Een man of twintig meldde zich aan. De meesten namen gewoon vrij op hun werk en diverse bedrijven zorgden voor hout, verwarmingsbuizen, keukenap- paraluur en weet ik wat al niet. Met een paar vrachtwagens gingen ze weg. "Voor kerst moet 't daar voor mekaar zijn besliste die gup op de radio. Het deek me een beetje denken aan "De Uit daging" van de TV maar ik weet zeker dat geen enkele camera-ploeg mee is met die kanjers. God, hoeveel Russen zijn er wel niet? En die jongens gingen maar honderzeventig kinderen helpen in een ander oostblok -land... Ik wou dat ik het lef had gehad om met die boys mee te gaan. Al kan ik dan geen spijker in de muur slaan, ik had me best nuttig kunnen maken. Storten voor Rusland; O.K. Maar dat had mijn kerst pas écht zinvol gemaakt. Waarom denk ik daar nu pas aan...? Peter Koelewijn Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels

Soester Courant | 1990 | | pagina 25