V M NOEST ïomoncmcBiDtaal II31 >TSHOW Jan Visser. Over het water, Over de stad' 24 december en 31 december om 16.00 uur gesloten. Praatpaal-kookgroep toont kookkunsten Mag Brandsteder: 'Ik weet zeker dat iedereen zich beter kan voelen' IE KASSEN PABEDI SOEST 02155 - 12527 Nieuwe bundel van Soester dichter/politicus 'Als wethouder kun je een goed kunstklimaat scheppen - ik had het jaren eerder moeten zijn' Heropening zwembad voor gehandicapten Praktijk voor voedingsadviezen in Soest Containerbrand Alcoholcontrole Wielen gestolen KERSTSTUKKEN tinten. in alle kleuren en DINGEN tfcSiSL-. in. RUIT, etc. etc. \AT 82 - SOEST OON 1 21 42 BEZORGSERVICE VOOR GOEDEREN TOT 25 KG. PER PAKKET DENKT U BIJV. EENS AAN:* KERSTPAKKETTEN DRANKEN EN CULINAIRE ARTIKELEN KERSTBOMEN, BLOEMEN EN PLANTEN WIJ BEZORGEN AL UW PAKKETTEN VLUG EN VOORDELIG! SPARRENLAAN 4, 3768 BG SOEST wijk gelegen vrijstaande gas c.v.. royale garage, twembad. Bouwjaar 1979. slaapkamers, badkamer -Ie v.w., woonkamer met 2) en vide, keuken met di- erbinding naar garage en ruime slaapkamers, dou- 3, toilet en v.w., bergruim- idig qua verfwerk aange- .2 X 5 m. arende goederen b.v. 631631 PAGINA 26 ad 43 te Soest hoofdzaak tijdens rangement. gaan het liefst naar 3t en niet zo deftig 3gorie twee of drie mer maar schoon en nden we het prima; s niet zo. Wel willen smakelijk kunner) ta an middag door de »n museum in, een gens lekker uitwaai- e mens wel toe aan Aan de kerstdiners s gelukkig veel aan- wel goed. We ver- I weer op: lekker 1 stad, je komt tot je veel nieuwe in- nds feestelijk opge- an is het smikkelen ïrstarrangement is ing: thuis heb je ioeft geen inkopen rt zaken; voor een ben je drie of vier rgd onder de pan- SOESTER COURANT PAGINA 27 WOENSDAG 19 DECEMBER 199Q neet dagen verschijnt van de hand lan Visser, de bekende Soester jvwpr/Doliticns. een nieuwe bundel p,lichten onder de titel "Over het wa- f Over de stad". De bundel bevat /prent vverk en is, na "Verzamelde ge- jvKten". "Klaanvater "De Katha- komen". "Daglicht/Nachtlicht" "Ik ken je van gezicht", de zesde Vaario Visser zijn poëzie voor het pu- büek bereikbaar maakt. opdichten maken is voor Jan Visser een doorlopende bezigheid. "Ik ben altijd we| doende met het concipiëren van zinnetjes en woordjes, die ik dan opsla •n een bloknootje om later uit te werken- Het gaat vooral om dingen die me frapPeren reêels die ik wiI bewa ren Eigenlijk is dat een voortdurend proces." aldus de auteur. Spelen met woorden doet hij al vanaf de schoolbanken, toen hij op de Mulo zijn opstellen voor de klas moest voorlezen. "Waarom? Omdat ze altijd een beetje anders waren dan de rest. Ik koos altijd onderwerpen die niemand wilde, dat v0nd ik een uitdaging. Later, op de kweekschool, werkte ik mee aan Min- jon (de jeugdomroep van de Avro) en daar schreef ik liedjes en teksten voor. Tekslgevoelig ben ik eigenlijk altijd al geweest. In de jaren '70 waagde hij de stap naar de poëzie, mede onder invloed van zijn studie MO-Nederlands. Dat was een bewuste keus: "Poëzie is het moeilijkste van schrijven - de kunst om iets kort en bondig uit te drukken. Ik was in die tijd erg onder de indruk van bijvoorbeeld Guillaume van der Graft (de dichter/ predikant W. Barnard), die ik bewon derde om z'n woordkunst. Ik vond 'm heleinde, net als de meeste vijftigers en zestigers trouwens. Het onderwerp is niet belangrijk, maar de manier waarop je 't doet. Je kan dichten over kakker lakken of over de heilige Geest, maar het gaat erom: wat doe je ermee...?" Niet zo hoogdravend Zelf vindt hij dat zich in zijn poëzie een duidelijke ontwikkeling aftekent. "Ik ben steeds eenvoudiger gaan schrijven. Vroeger zat er nogal wat bombast en bombarie in, maar dat komt in deze bundel niet meer voor, vind ik. Het is eenvoudiger, realistischer, niet meer zo hoogdravend. Dat zal wel met de leef tijd te maken hebben." Tot een bepaal de stroming rekent hij zich overigens De nieuwe bundel van Jan Visser verschijnt in een opmerkelijk tijds gewricht. Als wethouder van Cul tuur geeft hij tegenwoordig voor een belangrijk deel richting aan het kunstbeleid in Soest, een zaak waar aan hij zich met hartstocht wijdt. Met iets te véél hartstocht misschien - ge zien de inmiddels geruchtmakende "grasmaaier-oorlog" met zijn vriend Ton Paauw. Visser wil daarover trou wens absoluut geen mededelingen doen. Wel beschouwt hij het als een voor recht om als bestuurder stimulerend te werken op het plaatselijk kunstkli maat. Nog altijd is hij voorzitter van de Poëziekring Eemland - in welke hoedanigheid hij destijds zijn voor gangers in het Soester College van B. W vergeefs om subsidie vroeg. De Poëziekring heeft er overigens wei nig aan dat haar voorzitter nu wet houder is, want subsidie zal het niet opleveren. "Nee, dat soort belan genverstrengeling mijd ik als de pest. Ik hou dat strikt gescheiden," aldus Visser. "Ze kunnen misschien een niet. 'Het zijn gewoon mijn gedichten, typisch Jan Visser, denk ik." De nieuwe bundel valt uiteen in drie de len, achtereenvolgens "Ontvreemd", Van het huis" en "Ten Poems from Whoof" genoemd. In het eerste deel zijn gedichten samengebracht over mensen, en dan vooral mensen die uit de toon vallen. "Mensen met wie iets aan de hand is zijn doorgaans interes santer dan doorsnee-mensen. Ik pro beer ze in mij gedichten normaal te la ten lijken, het 'vreemde' eraf te halen. Vandaar: ont-vreemd." "Van het huis" bevat gedichten die voor een deel al eens gepubliceerd zijn in de Soester Courant, waarin Visser de wekelijkse rubriek "Monumentaal" verzorgt en van gedichten voorziet. "Ik ben in de loop der jaren gefascineerd geraakt door huizen, de gevels en wat daar ach ter gebeurt," legt hij uit. Het derde deel - "Ten Poems from Whoof' (vrij ver taald: "Tien tellen na nu") - bevat ge dichten in aflopende nummering die betrekking hebben op de periodes van zeven jaar, waarin volgens de oude Grieken een mensenleven is op te de len. "Van de geboorte tot de dood is het een kwestie van aftellen, en dat geldt voor iedereen," legt Visser uit. De bun del wordt gecompleteerd met een graf schrift, dat misschien voor hemzelf ge schreven is: "Uit groeiende onrust om ooit nog ergens in veiligheid aan te ko men..." luidt de eerste regel. 'Soms sla ik door... Zijn laatste werk vindt hij zelf - zoals de meeste kunstenaars - het beste. "Als ik over een onderwerp gedichten heb ge schreven kom ik er niet meer op terug. Dan is het over en dan zie ik wel weer wat daarna komt." Vóór publikatie wordt alles gelezen door zijn vrouw Henny, aan wier oordeel hij zeer veel waarde hecht. "Als zij zegt dat 't niks is, dan is 't niks, en dan heb ik geen rust tot ze 't wel goed vindt. Nee, dat heeft met begrijpen niks te maken - als ik 't zelf maar begrijp - maar het moet goed in el kaar zitten. Henny voelt feilloos aan als ik dingen ga zeggen die niet kunnen, en dan wordt 't geschrapt. Dat heb ik wel nodig, ja. Soms sla ik door..." Gedichten kunnen over van alles gaan, maar een bundel zonder gedichten over liefde of erotiek is geen goeie bundel, vindt hij. "Voor veel mensen is dat ta boe, omdat 't dan te dichtbij komt, maar ik kan niet alleen over vlinders of bloe men schrijven. Het moet altijd over ménsen gaan, of over jezelf. Als ik een gedicht schrijf over een keiharde steen, dan gaat het in wezen misschien over iets heel zachts, een pakje boter of zo. Dat is het geheim van de kunst: je schil dert een boom, maar je bedoelt de men selijke ziel - 'er staat niet wat er staat'." Meimeisje Als nieuw. Mondjesmaat kleed ik je in. in lentetekens en lettergrepen kleed ik je in onder bloesems en zachte spreien tussen schelpen en schermen kleed ik je in ik pak je in langs licht en donker achter droefenis en winterslaap te midden van meden en perzen kleed ik je in met orgelmuziek in felle kleuren omhoog omlaag nog zienderogen en aarzeling zoals een woord aan land komt zonder geluid kleed ik je uit briefje schrijven, maar dan zal ik me er toch niet mee bemoeien." Leuker vindt hij het om vanuit zijn positie medewerking te geven - "maar dat kost de gemeente niks" - aan het "Jardin d'Amis-project" van de Soes ter kunstenaressen Jean-Marie van Staveren, Milou van Dam en Lied Zwagerman, die volgend jaar een "kunstroute" door Soest creëren. "Daar wil ik me graag voor inzetten." De wethouder: "Het is allemaal wel anders geworden in Soest. Vroeger, in de jaren zestig, probeerde ik een paar honderd gulden subsidie los te peuteren voor de kunstmarkt van Artishock. Ik stuitte toen tegen een muur van wantrouwen, onbegrip, af keer en tegenwerking. Het gemeen tebestuur vond het weggegooid geld... Die dingen spelen totaal niet meer. Nu heb ik de kans - afgezien van wat het kost - zelf dingen te enta meren, op gang te brengen, initiatie ven te nemen, mensen enthou siast te maken. Als wethouder kun je een goed kunstklimaat scheppen - ik had het jaren eerder moeten zijn..." Specialist Anti-roest behandeling T. VAN ROUWENDAAL voor het behandelen van Ali o.a. personenauto's en bedrijfswagens Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest Tel. 02155-2 08 60 (na 18.00 uur: 02155 - 2 37 15) A O Verzekeringen en Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken zijn op Wij wensen u prettige kerstdagen en een gezond 1991. Ziekenfonds Amersfoort A&O verzekeringen tel. 033 - 646.911 tel. 033 - 646.888 Van Asch Van Wijckstraat 55 Amersfoort De zwemafdeling van G.S.V. Amers foort Omstreken, (gehandicapten sportvereniging voor lichamelijke en visueel gehandicapten) houdt voor de heropening van het verbouwde zwem bad Hoogland vandaag "Open Huis". Elke woensdagavond schuiven de auto matische deuren van Zwembad Hoog land (Sportlaan 1 te Hoogland) open voor ae zwemmers van GVSA, maar op 19 december om 19.00 nodigt GVSA gehandicapten uit heel Regio Eemland uit, kennis te komen maken met de mo gelijkheden die er op zwemgebied voor hen zijn. Het zwembad is goed toegan kelijk en er wordt gezwommen in een watertemperatuur van 29 graden. De toegang is gratis. Voor informatie kan men bellen naar 033 - 611850 of 033 - 650655. Gedichten schrijven is een eenzame af faire. "De reacties zijn leuk - de een vindt dit leuk, de ander dat. Dat is 't boeiende - hoe iets óverkomt, want an ders kun je 't net zo goed in een laatje stoppen. Nee, ik wil gelézen worden, ik schrijf voor een publiek. Aan schrijven in het geheim heb ik geen behoefte; mijn karakter is ook niet zo introvert. En ik vind dat ik iets te melden heb." Thomasvaer en Pieternel Ondanks de speelse, luchtige toon van zijn poëzie wil Jan Visser graag serieus genomen worden. "Maar m'n toon is niet fanatiek. Ik schrijf niet zwaar. Daarom schrijf ik ook met plezier de tekst van Thomasvaer en Pieternel, die op 2 januari hier in het raadhuis hun nieuwjaarswens uitspreken tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente. De titel is: 'Een eigen huis', en dat slaat natuurlijk op het gemeentehuis. Ja, ook op het liedje dat ik in de NCR V-quiz niet kende. Ik vind het leuk zulke ver bindingen te leggen, te stoeien met woorden." De titel van de nieuwe bundel is ont leend aan een regel in het gedicht "Aan de Boompjes: een flat". (De Boompjes is een Rotterdamse straat langs de Maas, waar zijn jongste zoon woont in een 20-hoog flat; de dichter werd daar getroffen door het nachtelijk uitzicht over de stad.) In de nacht tikt de dichter een licht motet, stil madrigaal over het water over de stad die nog later weer versteent tot een kolkende kathedraal De titel past ook aardig bij de omslagfo to - Jan Visser, uitkijkend over de vijver van het nieuwe gemeentehuis van Soest - gemaakt door Mark Ydo, die ook de foto bij dit artikel maakte aan de Kleine Melm, want ook Soest speelt uiteraard een rol in de bundel. Vissers gedicht ter gelegenheid van de opening van het ge meentehuis - "Cives Susati" - is er even eens in opgenomen. "Ik denk dat ik nog wel eens een bundel over Soest en Soes ter situaties schrijf..." "Over het water, Over de stad" - water staat voor de natuur, vrijheid, leven; de stad voor chaos, cultuur, drukte, aldus de dichter - verschijnt bij uitgeverij Vis ser in Amsterdam (inderdaad: ook fa milie) en is voor f 15,- verkrijgbaar in de boekhandel. Op 26 januari wordt de bundel officieel ten doop gehouden tij dens een literaire happening in kasteel Groeneveld, waaraan wordt meege werkt door Ellen de Jong, die gedichten uit eerdere bundels leest; door ex-pro vo Roel van Duijn, een persoonlijke vriend van de dichter, die een verhaal houdt over het "behoud van de aarde"; en pianist Harry Schram. "Voeding is de basis van alles," zegt Mag Brandsteder. Zij is Nutricional Counceler of voedingsdeskundige en heeft zich de afgelopen jaren gespecia liseerd op het gebied van voedselaller gie en voedselintolerantie. Zij geeft adviezen hoe je door je voeding te ver anderen bepaalde klachten kunt voor komen of wegnemen. Bijna niemand houdt zich iedere dag aan de regels van een gezonde voedzame maaltijd, maar dat geeft niets. Na een dag ongezond eten, drink je weer gezonde melk, je eet een extra bruine boterham en je li chaam heeft nergens last van. Bij veel mensen werkt het inderdaad zo. Maar wat gebeurt er als je lichaam niet tegen melk kan? Als je lichaam geen gezon de zuidvruchten kan verdragen? En hoe kom je daarachter? Nu ruim een jaar geleden startte Mag Brandsteder met haar praktijk aan huis. Daarnaast geeft zij voorlichting in het reformhuis aan de Middelwijkstraat. "De eigenaar van het reformhuis hoor de dat ik me bezig hield met voedselal lergie. Hij heeft mij gevraagd voorlich ting te geven. Ik heb die kans met beide handen aangegrepen en doe dat één keer in de week, op donderdagochtend. Op deze manier kan ik ook wat meer bekendheid geven aan mijn vak," aldus Mag Brandsteder. Haar opleiding volg de zij in Amerika, waar zij een aantal ja ren gewoond heeft. "De studie sprak mij aan, omdat het principe zo eenvou dig is. Je kunt iemand genezen zonder medicijnen. Ik weet zeker, dat vrijwel iedereen zich beter en energieker kan voelen door op een goede manier met voeding om te gaan." Friet met mayonaise "Ieder mens reageert anders op voe ding. De één kan misschien iedere dag een zak friet met mayonaise eten en zich prima voelen. Iemand anders is na drie maanden slecht eten volledig gevloerd. Het is heel moeilijk om erachter te ko men, welke voedingsmiddelen proble men veroorzaken. Er is geen algemeen toepasbaar regeltje dat voor iedereen geldt. In principe kan iemand overal overgevoelig op reageren. Ik laat een voedseldagboek bijhouden en haal daar bepaalde voedingswaren uit, die ver band kunnen houden met de klachten. Eerst de - voor mij - geijkte. Koffie en kaas kunnen bijvoorbeeld hoofdpijn veroorzaken. Je kunt echter niet zo maar gaan schrappen in een voedings- lijst. Praten is ook heel belangrijk. Zo kom je erachter wat iemands eetge woonten zijn en of daar een bepaald pa troon in zit. Voor de meeste etenswaren die ik van een lijst afhaal, heb ik een smakelijk alternatief. Het hoeft echt geen lijdensweg te zijn, zegt Mag Brandsteder. Zij voegt er aan toe: "Ik ben geen diëtis te, ik mag ook geen diëten voorschrij ven. Wat ik doe, is een voedingsadvies geven en er samen met de 'patiënt' voor zorgen dat hij of zij zich weer goed en fit voelt. Zo kan met aanpassingen in het voedingspatroon bijvoorbeeld een the rapie of genezingsproces worden on dersteund. Artsen hebben vaak geen tijd of te weinig kennis om doeltreffend te begeleiden op dit terrein. Als onder steuning gebruik ik Bachbtoesem-re- medies. Binnenkort wil ik ook electroa- cupunctuur toepassen om een bredere groep mensen te kunnen helpen. Met deze techniek kun je niet alleen oorza ken van bijvoorbeeld voedselallergie opsporen, maar ook direct zien hoe ie mand op een bepaald voedingsmiddel reageert." Vergaande gevolgen Niet alleen een voedselallergie, maar ook een voedselintolerantie kan ver gaande gevolgen hebben. Klachten die veel voorkomen in haar praktijk zijn onder meer vermoeidheid, hoofdpijn, depressiviteit en bij kinderen veel hui len, huiduitslag en gedrags- en leerpro blemen. Kinderen kunnen zich opeens anders gaan gedragen. "Hier stappen ouders direct naar een arts of hulpverle ner als hun kind ander gedrag vertoont. In Amerika vindt men het heel gewoon om eerst een voedingsadvies bij een Nutricional Counceler in te winnen. Dat moet hier nog groeien. Haar besluit om te gaan studeren, kwam niet uit de lucht vallen. Na een opleiding aan de sociale academie, kreeg Mag door eigen klachten interes se in voeding. "Ik had chronische buik klachten. Toen ik stopte met vleeseten, verdwenen die. Daarna is de interesse voor voeding en alles wat daarmee sa menhangt gebleven. Ik deed de oplei ding Nutricional Counceling uit pure interesse, maar toen ik twee kinderen kreeg, die - toevallig - beide voedselin- toleranties bleken te hebben, ben ik dit uit gaan breiden." Vanuit haar overtui ging besloot ze haar kinderen geen snoepgoed met suiker te geven, maar gezonde alternatieven. "Ik gaf mijn dochter noten en zuidvruchten en dacht dat ik daarmee heel goed bezig was. Wat gebeurt er? Toen mijn oudste dochter twee was veranderde ze van een makkelijker kind in een knotsknetter kind dat urenlang over meubels liep en sprong en dan opeens spontaan begon te huilen. Het was een onhoudbare si tuatie. Wij zijn bij een huisarts begon nen en bij een helderziende geëindigd. Niemand wist wat ze had." "Toen las ik een stukje over een bepaal de stof die veel in fruit, groente, maar vooral veel in noten en zuidvruchten voorkomt en waar mensen allergisch voor kunnen zijn. Ik ben meteen met die vruchten gestopt. Het was echt verbluf fend: na vier dagen zat ze alweer gecon centreerd te spelen, keek me aan met een hele andere blik. Vanaf dat moment ben ik me in voedselallergieën gaan ver diepen." Mag waarschuwt wel, dat het voorbeeld van haar dochter heel ex treem is. De aanwijzingen dat er iets fout zit in de voeding, zijn meestal on opvallender. Bewust Mag Brandsteder hoopt dat mensen zich meer bewust worden van wat ze eten. "Het gaat al de goede kant op. Er is steeds meer bekend over E-nummers, in supermarkten zie je steeds meer re- formprodukten. Mensen moeten zich beter bewust worden wat ze eten, ver pakkingen lezen en weten wat die toe voegingen voor gevolgen kunnen heb ben voor hun gezondheid. Wanneer ie dereen heel bewust alleen goede pro- dukten koopt, zal dat de producenten dwingen betere spullen te maken, zon der schadelijke stoffen. Want het is nog altijd zo, dat de producent maakt wat de consument wil hebben." Voor meer informatie kan men Mag Brandsteder, praktijk voor Nutricional Counceling bellen, tel. 23216. De brandweer moest maandagavond uitrukken toen een container aan de Varenstraat in brand stond. Alleen de container zelf liep schade op. De politie denkt aan brandstichting. Het uur der waarheid - dat was het ei genlijk een beetje, afgelopen zaterdag in de Praatpaal aan de Smitsweg. Daar zette de kookgroep onder leiding van Gonnie van Wijhe haar beste beentje voor om ouders en andere familie te vergasten op een zelf-bereide maaltijd, waaruit moest blijken of ze de kook kunst inderdaad beheersten, 's Middags al waren ze in de keuken van het buurtcentrum aan de gang gegaan met de toebereidselen voor het menu, waarop groentesoep, spaghetti met zalmsaus, rauwkostsalade (ook met een sausje) en pudding met vruchten prijk ten - een "meesterstuk" dat er bij de VREDEHOF Als alle vrouwen Irene heetten Zou er nooit meer oorlog mogelijk zijn Kerstmis had dan tijd van leven Zo ook de Jood en zijn eeuwige Filistijn J.V. gasten best inging. Annet Lourens, Ka rin Kasteleijn, Jeroen Kasteleijn en Ro bin Hendriks (Naomi Timmers kon er helaas niet bij zijn) oogstten met hun culinaire creaties dan ook alle lof. Eén van de jeugdige koks liet weten zelfs lekkerder te koken dan haar moeder, een standpunt dat volgens haar ook door haar vader wordt gedeeld. In elk geval: ze kunnen er wat van! De kookgroep (9-12 jaar) in de Praat paal is zes weken - elke donderdagmid dag van vier uur tot half zes - in de weer geweest met allerlei gerechten, varië rend van appelflappen tot pizza's, van cal^e tot aardappelkoekjes, van hutspot 1 7, -f- Bij een alcoholcontrole in heel Soest maandagavond en nacht, heeft de poli tie 25 automobilisten gecontroleerd. Vijf van hen hadden teveel gedronken en kregen een rijverbod en een proces verbaal. De controle werd gehouden van elf uur 's avonds tot drie uur 's nachts. Een 22-jarige bewoner van de Van Goyenlaan stond dinsdagochtend raar te kijken toen hij zijn auto op de par keerplaats aantrof. Wegrijden was er niet bij. Iemand had zijn auto op steen tjes gezet en was er met de vier wielen vandoor gegaan. Witgepleisterd herenhuis aan de Vredehofstraat 31 uit het eerste kwart van de negentiende eeuw in siertuin met bijbehorend koetshuis en ijzeren toe gangshek. Aan de achterzijde uitbouw. Symmetrische voorgevel met een centraal ge plaatst, halfrond uitgebouwd portaal. Alle vensters zijn voorzien van louvre-luiken. Huize Buitenzorg, eigendom van het Koninklijk Huis, was jaren woonhuis voor de secretaris van Prinses Juliana. Van grote architectuur-historische waarde vanwege bouwtype en bouwstijl (Empire). Tevens van grote historische waarde vanwege relaties met nabij gelegen Paleis Soestdijk. De kookgroep, druk in de weer in de keuken van de Praatpaal. tot chocoladetrurtels en gevulde sla- pakketjes. Ook op maandag is er een kookgroep voor jongelui van 7 tot 9 jaar, eveneens onder leiding van Gon nie van Wijhe, die verder op die dag ook nog de alles-kan-club voor meisjes on der haar hoede heeft. Wie ook mee wil doen met de kook groep of een andere activiteit bij de Praatpaal, moet maar eens met num mer 19546 bellen. De kookgroep kost voor zes middagen f 12,50 en in januari start er weer een.

Soester Courant | 1990 | | pagina 27