5INT Reorganisatie S.W.O.S. is in principe rond VERS ESOEP ten Oud en afgedaan? Nieuwe AOW-bedragen per 1-1-91 (onder voorbehoud) AARTEN Reacties van Lezers Dagverzorging in verzorgingshuis 'Groot Engendaal' Voorgenomen sluiting postagentschappen Kerst/Oudejaars- activiteiten in De Drie Eiken Waarom beveiligingsmaatregelen? Ingezonden brieven Cursussen en activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Nieuwjaarsreceptie ANBO-Soest KBO/St. Jozef kalender Speel niet zélf voor dokter Eenzaamheid in bejaardentehuizen Zo'n 1,5 miljoen voedselbesmettingen per jaar, oók in de winter V>. I PAGINA 28 :ht vers 3n visfumet i scheutje .at 149 soest 52 88 3761 CE Soest 1404 EM Bussum DOT J ALUMINIUM IEN 'JSTWERK foon 2 62 60 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 29 De Seniorenpagina valt on- voorlichting, p.a. secreta der verantwoordelijkheid van de werkgroep publici teit en voorlichting van de Stichting Welzijn Ouderen Soest, hebt u iets over/ door of voor ouderen te melden, neem dan contact op met, of schrijf naar: Werkgroep publiciteit riaat SWOS, Albert Cuyp- laan 101, 3764 TM Soest. Tel. 13786, b.g.g. 23681. De volgende Seniorenpagi na wordt geplaatst in de Soester Courant van ja nuari. Uw copy graag vóór 14 januari bij de redac tie. SENIOREN PMINA Mc een ttrroordverklarmg van het overgrote deel van de deelnemers in de Shchtmg Welzijn Ouderen Soest (SWOS) kan in principe de door het bestour voorgestelde reorganisatie van deze stichting uitgevoerd worden De reorganisatie betreft de samenstelling van het bestuur, de instelling ran een vnjwilligersraad, en de instelling van een adviesgroep in plaats van de thans functionerende stuurgroep. In de nieuwe organisatie krijgt hel bestuur de volledige beschikking over de financiën voor de organisatie en activiteiten (ivarme maaltijden, alarmering, cursussen) alsmede over hel personeel m een directe gezagsverhouding en ook voldoende be voegdheden om de doelstelling te kunnen realiseren. De stichting zoals die thans functio- ouderenbonden; twee namens de neert, werd in augustus 1986 in het verzorgingshuizen en CMD; twee leven geroepen. Het doel was "het bevorderen van een samenhangend ouderenwerk ten behoeve van het welzijn van de ouderen in de ge meente Soest". Die doelstelling wordt gehandhaafd. Als deelnemers werden in de nota riële acte genoemd: de in de ge meente Soest aanwezige bejaar denoorden/verzorgingshuizen; de stichting maatschappelijke dienst verlening (CMD); de kruisvereni ging; de afdelingen van de ouderen bonden; de stichting bouwactivitei ten in de bejaardensector (SBBS); de stichting woon/dienstencen trum bejaarden Soesterberg; de in Soest aanwezige woningbouw cor poraties (St. Joseph en Soest) en de plaatselijke huisartsenvereniging Soest/Soesterberg. Het toen gevormde bestuur bestond uit zeven leden t.w. twee namens de CMD; één lid op voordracht van de voorzorgingshuizen, ziekenhuis (verpleeghuis); één lid op voor dracht van de deelnemers woning voorzieningen; één lid op voor dracht van de vnjwilligersraad en vier leden op voordracht van de ou derenbonden. De in te stellen adviesgroep advi seert het bestuur op basis van de professionele achtergrond van de leden. namens de vrijwilligers èn een onaf hankelijke voorzitter, benoemd door Burgemeester en Wethouders. Er werd ook een stuurgroep inge steld waarin één vertegenwoordiger per deelnemer zitting.had d.w.z. ie der verzorgingshuis één afgevaar digde; iedere ouderenbond één af gevaardigde enz. De taak van de stuurgroep was, heel globaal, gevraagd en ongèvraagd adviseren van het bestuur en het op stellen van een concept-meeijaren- beleidsplan en een concept jaarpro gramma. Nieuw Na de reorganisatie zal het bestuur gaan bestaan uit negen leden, t.w. een onafhankelijke voorzitter, te benoemen door B. en W.; één lid te benoemen op voordracht van de huisartsen, de kruisvereniging en Van belang is verder de instelling van een werkorganisatie die geleid zal worden door een coördinator. Deze coördinator is verantwoorde lijk voor de dagelijkse gang van za ken en rapporteert rechtstreeks aan het bestuur. Het reorganisatie-voorstel is maan dag 19 november 1.1. aan wethouder Kingma overhandigd en het wach ten is nu op het advies van het ge meentebestuur, de subsidiegever. In het van het flankerend ouderen beleid is het verzorgingshuis "Groot Engendaal" met ingang van 1 maart j.l. gestart met het pro ject dagverzorging. Dagverzorging beoogt een opvang van ouderen gedurende twee dagen per week in een daarvoor bestemde ruimte binnen het tehuis. Deze ruimte beschikt over een eigen entree-garderobe-toilet-huiskamer en dichtbij een keuken en rolstoel toilet. Na de maaltijd is er gelegen heid om te rusten. Doelstelling van de dagverzorging is het ontlasten van de thuissituatie, het aanbieden van mogelijkheden tot kontakten, en het in stand hou den van verschillende lichamelijke en geeestelijke funkties. De dagverzorging is bedoeld voor ouderen die vereenzamen, en oude ren waarvan de zelfzorg in gevaar komt of kan komen, en daar waar mantelzorg en/of professionele eerstelijnshulp in onvoldoende ma te aanwezig is. Verder voor ouderen die wat betreft hun zelfzorg sterk af hankelijk zijn van anderen b.v. part ner-kinderen of naaste buren. In de praktijk kan deze zorg in de thuissi tuatie zeer belastend zijn. Uitgaande van de doelstelling wordt gebruik gemaakt van o.a. de volgende aktiviteiten: het voeren van gesprekken, het gezamenlijk le zen van een dagblad, muziek (band- radio-zang), wandelen, winkelen, m.b.v.o. (meer bewegen voor oude ren), spelmogelijkheden, handvaardigheden en stimulerende zelfzorg. De dagverzorging vindt plaats op dinsdag en donderdag van 9.00 tot 15.30 uur. De deelnemers moeten zelf zorgen voor vervoer, hetgeen er in de praktijk op neer komt een be roep té doen op de ouderenbus. De dagverzorging wordt gefinan cierd middels subsidie van de pro vincie Utrecht. De deelnemers be talen een eigen bijdrage van f6,- per dag; hierin zijn begrepen koffie- thee en een complete warme maal tijd. Het project is gestart met vier deelnemers en op dit moment zijn het er tien, van wie zes dames en vier heren. De leiding is in handen van het hoofd dagverzorging. Zij is in het bezit van het diploma ziekenver- zorgster en heeft de opleiding dag verzorging positief afgerond. Daar naast is er een gediplomeerde akti viteiten- begeleidster en een vrijwil ligster. De deelnemers zijn ouderen die zich aanmelden op grond van socia le en lichamelijke problemen. Het project is niet toegankelijk voor ou deren met psychogeriatrische pro blemen, aangezien deze categorie ouderen een geheel andere benade ring behoeven in het dagverzor- gingsproject. Wij zijn dan ook erg blij dat het verzorgingshuis Molen schot met ingang van het nieuwe jaar een dagverzorgingsproject gaat starten voor juist deze categorie ou deren. De aanmeldingsprocedure van ge gadigden loopt via de eerstelijns- zorg. Na aanmelding wordt degene voor wie de aanmelding is inge diend thuis bezocht. Tijdens dit kennismakingsgesprek wordt men zo volledig mogelijk over de gang van zaken ingelicht. Aanmeldingsformulieren zijn ver krijgbaar bij Groot Engendaal. A. J. Cloo, dir. In onze maatschappij van tegen woordig geldt nog steeds de stelre gel dat ouderen na pensionering zijn afgedaan. Er zijn vele leeftijds- discriminerende maatregelen in statuten van verenigingen etc. op genomen, dat men na het bereiken van de leeftijd van 65 jaar een be stuur moet verlaten. In vele onderzoeken wordt nog al eens naar voren gebracht, dat de toekomstige senioren veel mondi ger zullen zijn omdat zij juist hebben geleerd actiever te zijn. Is dat nu wel waar? Zijn die onderzoekers wel op de juiste manier geïnformeerd? Ik meen dat het in hoge mate in twijfel moet worden gebracht. Indien men namelijk veel vergade ringen bezoekt, o.a. van de vakbe weging, dan moet men vaststellen, dat deze vergaderingen/bijeën- komsten juist worden bezocht door de ouderen. Zeer vele jongeren la ten het afweten. Zelfs de oveijarige- ouderen zijn op die bijeenkomsten aanwezig, om de belangen van de jongeren nog te behartigen. Mijn stelregel is dan ook dat alle in stanties in Nederland, maar vooral in Soest, die met de belangen van de ouderen te maken hebben, instel lingen die regels en maatregelen willen gaan treffen voor ouderen, de ouderen erbij moeten betrekken. Men zal meer rekening moeten gaan houden met de levenservarin gen van de ouderen. Zelfs de hoog bejaarde ouderen, die geestelijk en lichamelijk nog goed bij de tijd zijn, kunnen in overleg-situaties worden betrokken. Wij zullen afmoeten van de stelre gel: "Och, dat zullen wij wel even regelen voor die oudjes". Die tijd is voorbij. Bij de vele processen in de huidige samenleving in Soest en daarbuiten zullen de ouderen intensief betrok ken moeten worden. Maar helaas moeten wij als ouderen ook wel vaststellen dat vele ouderen met een grote levenservaring en met grote deskundigheid zich in de hoek laten drukken. Medezeggenschap voor ouderen is goed, maar er moet door de oude ren ook gebruik van worden ge maakt. Ach, zeggen de ouderen: Ik heb mijn leven lang gewerkt, laten nu de jongeren het maar opknappen. Maar dan worden de belangen van de ouderen wèl geschaad. Vele ouderen zeggen: "Ik kan er wel een boek over schrijven.". Nu, schrijft u dan eens aan de redactie van de Seniorenpagina Soest, hoe u over uw eigen mondigheid - uw ei gen emancipatie - denkt. Zorgt u er voor dat uw zelfbewustzijn als mens toch wordt gerespecteerd. Vecht voor uw recht. Wij hopen vele reacties te krijgen. Afhankelijk van de inhoud behoudt de redactie zich het recht voor deze wél of niet te publiceren. P. Pieren De voorgenomen sluiting van post agentschappen heeft vooral voor ou deren verstrekkende gevolgen. Het is daarom goed dat het WD Twee de-kamerlid mevrouw A. Jorritsma, ons via/via erop attent maakt dat bij de verzelfstandiging van de PTT over het sluiten van postagentschap pen en -kantoren procedure-afspra ken zijn gemaakt. Die afspraak houdt in dat de PTT een plan maakt, waarna de Raad van Advies voor Telecommunicatie en Post een onafhankelijk advies geeft. Vervolgens moet de minister een standpunt innemen. De Kamer zal met de minister debatteren over de plannen. "De VVD-Kamerfractie," zo schrijft mevrouw Jorritsma, "zal de toetsing hanteren of mensen op redelijke af stand een postagentschap of kantoor zullen houden." Wie weet wordt de soep wederom niet zo heet gegeten als ze wordt op gediend. Naar onze mening zou het postagentschap Wiardi Beekman- straat toch in ieder geval open moe ten blijven. Hierbij een overzicht van de eenmalige Kerst- en Oudejaarsactiviteiten in de cember 1990 - buiten de dagelijkse en wekelijkse activiteiten zoals koffie drin ken, kaarten, sjoelen, enz. - in De Drie Eiken. Vrijdag 21 december, 20.00 uur: Bingo: Kaarten kosten f6,-, incl. een kopje koffie. Woensdag 26 december, 13.30 uur: Kerstmiddag: Gezellige kerstmiddag met koud buffet Kosten: f 10,- all in. Maandag 31 december, 19.00 uur: Oudejaarsavond: Gezamenlijke Ou dejaarsavondviering met oliebollen, koud buffet, enz. Kosten: f 10,- all in. Donderdag 3 januari, 10.30 uur: Nieuwjaarsreceptie: Voor de Kerst en Oudejaarsviering gaarne ruim van tevoren opgeven op het kantoor, 's mor gens op tel. (03463) 51402, behalve op donderdag. 1-1-1991 AOW-gehuwd AOW-90% AOW-ongehuwd AOW-50% Bruto per maand 1876,22 1687,32 1346,90 938,11 Overhev. toeslag 0,00 0,00 0,00 0,00 Premie ZFW 37,84 34,03 27,12 18,92 Premie ZW/WW 0,00 0,00 0,00 0,00 Premie WAO 0,00 0,00 0,00 0,00 Loonheffing 198,33 177,25 171,75 94,66 Netto per maand 1640,05 1476,04 1148,03 824,53 Vakantie uitkering 115,63 104,07 80,94 57,82 Overhev. toeslag 0,00 0,00 0,00 0,00 Premie ZFW 0,00 0,00 0,00 0,00 Premie ZW/WW 0,00 0,00 0,00 0,00 Premie WAO 0,00 0,00 0,00 0,00 Loonheffing 21,73 19,56 15,21 10,87 Netto per maand 93,90 84,51 65,73 46,95 Totaal netto per maand 1733,95 1560,55 1213,76 871,48 De criminaliteit neemt (helaas) nog steeds hand over hand toe. Sla er de krant maar op na. Inbraken, vernielingen zijn aan de orde van de dag en iedere dag zijn er men sen het slachtoffer. Moeten we hiermee leren leven of kunnen we er iets tegen doen? Het is mogelijk inbrekers te slim af te zijn door het treffen van (beveili- gings-) maatregelen. Waaruit die maatregelen kunnen bestaan om te voorkomen dat uw eigendommen worden weggenomen of vernield, hangt af van uw woonsituatie. In veel gevallen kan het (laten)aan- brengen van inbraakpreventief hang- en sluitwerk reeds een af doende barrière vormen en be werkstelligen dat het langvingerig corps uitwijkt naar een gemakkelij ker te nemen objekt. Zeker is, dat niets doen kiezen is voor de weg van de minste weerstand. Als uw woning op een verantwoor de manier -hoe eenvoudig ook- "beveiligd" is, slaapt u toch wel wat rustiger en kunt u eens een avondje weggaan zonder inbraakfrustreren- de gedachten. Niet alle geïnstalleerde beveiligin gen zijn voldoende voor hun taak berekend. Soms is de beveiliging overbemeten in verhouding tot het te beveiligen objekt. Een ervaren beveiligingsadviseur weet wélke maatregelen en in welke mate in een bepaald geval aan te raden zijn. Hij behoort zich hierbij knelpunt- en objektgericht op te stellen. Een vuistregel is dat er een duidelij ke verhouding is tussen de concen tratie en de inbraak-attractiviteit van de tot de inboedel behorende goederen en de kans dat er een in braak zal plaatsvinden. Dat betekent: hoe groter de attractiviteit van de inboedel, des te groter wordt de kans op inbraak en hoe groter de concentratie van de inbraak-attractieve inboedel, des te meer bereidheid zal een inbreker tonen om risico's te nemen. Het bewust erkennen van het bo venstaande is reeds een eerste stap in de goede richting. De volgende stap dient preventie te zijn. Niet afwachten, maar doen is het advies! den aan: De redactie van de Seniorenpagi- ne stelt de lezers graag in de gele genheid te reageren op de ge plaatste artikelen, alsmede op andere actualiteiten. Uw bijdra gen zijn welkom, mits bondig ge formuleerd en ondertekend met naam en adres. De redactie be houdt zich het recht voor brieven in te korten dan wel niet te plaat- sensen. Brieven dienen gezonden te wor- Redactie Seniorenpagina, p/a Stichting Welzijn Ouderen Soest, Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. Volgende Seniorenpagina De volgende Seniorenpagina wordt geplaatst in de Soester Courant van 30 januari. Uw ingezonden brieven en overi ge reacties graag vóór 14 januari in het bezit van de redactie. Nu het jaar 1990 ten einde is willen we eerst een terugblik geven op het afgelopen jaar. Ongeveer 600 mensen hebben zich aangemeld voor onze cursussen. Dat aantal blijkt stabiel te zijn. Veel cursisten melden zich elk jaar weer opnieuw aan om deel te nemen aan die cur sus waar ze zich prettig bij voelen. Bij de talencursussen is dit het geval, zo ook bij gymnastiek, volksdansen, zingen, yoga en tekenen en schilde ren. Wat deze laatste cursus betreft: we hebben inmiddels zo'n grote wachtlijst dat we graag in januari een extra cursus willen starten. Dat zelfde geldt voor de cursus geheu gentraining. In Soesterberg start in januari op vrijdagmiddag een cursus van 10 lessen in dienstencentrum De Drie Eiken. Voor Soest willen wij ook graag nog een cursus organiseren. Meldt u aan, de cursus vindt plaats De ANBO-afdeling Soest houdt op zondagmiddag 6 januari 1991 haar traditionele nieuwjaarsreceptie in Honsbergen aan de Wiardi Beck- manstraat. De zaal is geopend vanaf 14.00 uur. Iedere Soest is van harte welkom om met de ANBO een toost uit te bren gen op een gelukkig en voorspoedig 1991. Vrijdag 21 december, 13.30 uur, Mariakerk Soestdijk: jaarlijkse kerstviering voor leden KBO/St. Jozef; thema: Verlan gend uitzien. Woensdag 2 januari, 11.00 uur, EHBO-gebouw, Parallelweg la: nieuwjaarsbijeenkomst voor le den KBO/St. Jozef. Zondag 6 januari, 14.30 uur, Vij verhof: feestelijk operette-concert door operette-gezelschap Amoroso uit Boskoop, met bekende melodieën uit operettes van Strauss, Léhar, Stolz, Kalman e.a. Met passende aankleding. Gratis toegankelijk voor leden KBO/St. Jozef; intro ducés f 7,50 p.p. Vooral veel oudere mensen, die medicijnen en, op eigen initiatief, daarnaast ook overmatig veel as pirine bevattende middelen slik ken, lopen het gevaar een chroni sche aspirine-vergiftiging te krij gen. Een vergiftiging, die vaak niet herkend of verkeerd behan deld wordt. Dat kan weer leiden tot hyper ventilatie, darmbloedingen, ver wardheid, hallucinatie of nog an dere gevolgen. Raadpleeg uw huisarts over uw medicijngebruik. Uw huisarts moet weten welke medicijnen u dagelijks gebruikt, al dan niet voorgeschreven door hemzelf. op vrijdagochtend om 10.00 uur in dienstencentrum De Vijverhof. Voor zelfverdediging voor vrouwen bestaat grote belangstelling. Op maandag 21 januari 1991 van 14.30 tot 16.30 uur een nieuwe cursus van 10 lessen in dienstencentrum De Vijverhof. Geeft u daarom zo vlug mogelijk op! Vrouwen van 50+ kunnen zich via de vrouwenraad opgeven voor deze cursus. Omdat er zoveel animo bestaat voor onze cursussen en activiteiten, doen wij ons best zoveel mogelijk aan uw wensen te voldoen. De sfeer die ge schapen wordt hebben we in grote mate te danken aan onze docenten. Zij zorgen ervoor dat iedereen zich op zijn gemak voelt en dat men vol doende aandacht krijgt. Ook de on derlinge contacten zijn van onschat bare waarde. Voor veel mensen is het toch een sociaal gebeuren. Sa men leren, samen oefeningen doen, elkaar helpen, ergens bijhoren. Wij hopen dat onze werkgroep nog heel lang in de gelegenheid zal zijn om voor u van alles te organiseren. Zolang wij proberen met elkaar ons lichaam en geest gezond te houden, ziet de toekomst er nog best de moeite waard uit. Voor inlichtingen kunt u bellen met het secretariaat van de SWOS, tel. 23681 (tijdens kantooruren 9.00 - 13.00 uur). S.W.O.S.-Werkgroep cursussen en activiteiten Uit een onlangs ingesteld onder zoek is gebleken dat zelfs in vele bejaardentehuizen in Nederland onder de bewoners sprake is van grote eenzaamheid. Tegen deze eenzaamheid kan en moet de strijd aangebonden wor den. Maar hoe? Ook in Soest moet vastgesteld worden dat er onder de bewoners van de Soester bejaarden tehuizen sprake is van eenzaam heid. Natuurlijk zijn er vele ouderen die graag alleen willen zijn. Men heeft het recht om alleen te zijn. Maar even vele ouderen zijn er die snakken naar een bezoek van kind, kleinkind, vriend, vriendin of buur vrouw/man. Wat kunnen wij er aan doen? Woont u zelf in een bejaardente huis, gaat u dan eens op bezoek bij een medebewoner. Praten over het verleden kan zo heilzaam werken. Doet u er zelf wel iets aan? Graag hopen wij op uw reacties. In december eten veel mensen wel wat meer en luxer dan gewoonlijk. Dat betekent extra risico's voor voedselinfecties. Met grote vleesbouten, lang kokke rellen, lekkere sauzen en extra eters moet u oppassen voor salmonella, campylobacter en verdere kornui ten. Bij al die gezelligheid, warmte en drukte moet u wel oppassen voor besmettingen. Extra hygiëne is ge wenst. Tips Vers inkopen, goed koelen, goed verhitten. Met die drie regels blijven voedselinfecties u bespaard. Stel de temperatuur van de koel kast in op 2-3 graden. Gebruik schone messen, vorken en lepels voor bereid voedsel. Ontdooi diepgevroren vlees in de koelkast, in een ruime schaal. Het dooiwater kan ander voedsel be smetten. Vlees moet geheel ontdooid zijn voordat u het bakt. Vlees aangeraakt?! Eerst handen wassen voordat u met ander voedsel verder gaat. Dek schalen en pannen af met deksels. Geen huisdieren in de keu ken! Extra aandacht bij gemalen en opgerolde vleessoorten; door en door verhitten. Restjes nooit te lang bewaren. Weggooien na twee dagen koelkast. Nooit twee keer opwarmen. Let op de houdbaarheidsdatum op de verpakking. Wij wensen u fijne Kerstdagen en een goede viering van Oud en Nieuw. Eet smakelijk.

Soester Courant | 1990 | | pagina 29