staat of valt met uw steun! Zelf een kerststuk maken Heerlijk kerstdiner in huiselijke sfeer Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Afscheid van gemeentekassier P. Huijser Laatste fase bodemsanering Kat Emaille Schilderkunst in Museum Oud Soest Randstad schenkt raadhuis werk-foto's Epilepsiebestrijding: Openbare fvT^ bibliotheek \s o Kadaster gesloten IITUUR Bingo-avond JVRE 1 Nationaal Epilepsie Fonds- De Macht van het Kleine tel. (0301 660144, giro 34781 PAGINA 30 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 31 Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens ge opend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00-12.30 uur. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14,00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Artotheek Soest (gevestigd in bibiotheek Overhees) maandag 18.00 - 20.00 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur 18.00 - 20.00 uur Portemonnee geroofd van 82-jarige vrouw Een 82-jarige vrouw uit Soest ontdekte vorige week dat haar portemonnee was gestolen tijdens een bezoek aan een su permarkt aan de Van Weedestraat. De inhoud bestond uit een geldbedrag van ca. 200 gulden, betaalpasjes, strippen kaarten en een bejaafdenpas. De porte monnee werd door een onbekende da der uit haar boodschappentas gehaald, die ze in haar winkelwagentje had gezet. Dertigduizend gulden aan munten gestolen Bij een 62-jarige vrouw in Huis ten Hal ve in Soesterberg werd afgelopen week end voor een bedrag aan dertigduizend gulden aan munten gestolen. Deze munten bewaarde zij in een kluisje. De inbreker is via de achterzijde van de wo ning binnengedrongen en heeft het hele huis doorzocht. Rijden onder invloed De politie hield zondag twee mensen aan die teveel hadden gedronken. Op de Peter van de Breemerweg werd een automobilist staande gehouden. De 25- jarige Soester kreeg een rijverbod van vier uur. 's Nachts werd op de Dillenburglaan nog iemand aangehouden, die ook net iets teveel gedronken had. Deze 37-ja- rige Soester kreeg een rijverbod van een uur. Het gemeentelijk kadaster is op maan dag 7 januari, maandag 21 januari en woensdag 6 februari de gehele dag ge sloten. Ook telefonisch is het kadaster op die dagen niet bereikbaar. met ig, ma- ïseworst, perges- salami 24 uur n. Tijdens een ongedwongen samenzijn in de kantine van het gemeentehuis heeft de gemeente Soest vorige week officieel af scheid genomen van oud-kassier P. Huijser. Jarenlang is de heer Huijser verbonden geweest aan de afdeling Financiën, o.a. als gemeente-ontvanger. Hij zetelde in de "barak" achter het oude raadhuis aan de Steenhoffstraat en honderden, zoniet duizenden {Soesters moeten in de loop der jaren bij hem zijn langsgeweest om geld te brengen - bijvoorbeeld leges voor ver gunningen - of te halen - bijvoorbeeld een uitkering van de so ciale dienst. De heer Huijser, die gebruik maakt van de vut-regeling, was met zijn 37 dienstjaren een vertegenwoordiger van de "oude garde". Nog een aantal maanden heeft hij kunnen genieten van de nieuwe behuizing aan het Raadhuisplein. Onder degenen die hem en zijn echtgenote ten afscheid de hand kwamen druk ken waren ook burgemeester De Widt en de wethouders Menne en Visser. Van het gemeentebestuur kreeg de heer Huijser een telelens voor zijn videocamera aangeboden. Opdit moment wordt de laatste hand gelegd aan de herplan ting rond Kat Emaille in Soestduinen. Het 4,2 miljoen kosten de saneringsproject is hiermee in de laatste fase beland. Er worden bomen geplant rondom het Kal Emaille pand aan de De Beaufortlaan, aan de aangrenzende percelen van de Van Lijndenlaan, de strook grond tussen Chemco en Kat Emaille op een perceel grond achter het gebouw. Er komen ongeveer vijfduizend bomen te staan. De keuze van de bomen is gemaakt in overleg met de afdeling Groenbeheer van de gemeente Soest. De provincie, die de op dracht tot sanering destijds heeft gegeven, heeft op advies van de gemeente Soest voor bomen gekozen die er oorspronkelijk ook stonden. Het gaat met name om eiken, beuken, berken en grove dennen. De herbeplanting wordt uitgevoerd door de Soester firma Voet Bomenbeheer en gaat, op het totale budget van 4,2 miljoen gulden, ongeveer vijftienduizend gulden kos ten. Prachtig beschilderde voorwerpen, als een stoof, schaatsen, een oud petro- leumblik, vormen de nieuwe wisselten toonstelling in Museum Oud Soest, die afgelopen weekeinde is geopend. In feite is het amateurschilderkunst in diverse vormen, maar steeds op hoog niveau. Zo is er een groot aantal beschilderde si garenkistjes in verschillende grootte en verschillende stijlen. Er is beschilderd aardewerk en porselein, koppen, scho teltjes, vaasjes. Er is ook glas te bewon deren met ingekraste schilderingen, al lerlei schilderijen en daarbuiten hangen er nog vele beklede trommelringen met voorstellingen, bezien vanuit kinderlij kefantasie: een vis, een spin, een vogel en nog veel meer. Alles het werk van vrouwen uit Soest. De tentoonstelling is de eerste in een se rie die gewijd is aan zelfwerkzaamheid van amateurs en is, zoals steeds, le be zichtigen op zaterdagmiddag en zon dagmiddag, van half twee tot half vijf. Museum Oud Soest is gevestigd aan de Steenhoffstraat 46, ook bekend als "het A rtishockgebou w rsoon De wijkvereniging Overhees geeft za terdag 22 december een bingo-avond, die om 20.00 uur begint. Iedereen is van harte welkom en er zijn wederom ge weldige prijzen te winnen. De entree kost voor leden en donateurs vijf gul den, voor niet leden tien gulden. De bingo wordt gespeeld in de Vijverhof, Klarinet 39. De zaal gaat open om 19.30 uur. Kunst levert een positieve bijdrage aan de kwaliteit van de werkomgeving. Die overtuiging huldigt het bekende uit zendbureau Randstad, dat zijn vesti gingen met veel grafische kunst heeft versierd. Randstad houdt die kunst echter niet voor zichzelf, zoals ook de gemeente Soest - een van de belang rijkste relaties van het uitzendbureau - vorige week ondervond. Namens Randstad kwamen manager Harmen Schaap en intercedente Brigit te Jansen het gemeentebestuur een se rie van vijf nieuwe, zeer kunstzinnige foto's aanbieden met het begrip "werk" als verbindend thema. De foto's werden in ontvangst genomen door kunst-wet houder Jan Visser en Mayo Hendriks, personeelschef van de gemeente en uit dien hoofde degene die de meeste kon takten met Randstad onderhoudt. De fotoserie - eigenlijk nog een presentje ter gelegenheid van de opening van het gebouw - krijgt een plaatsje in de gang naar de afdeling personeelszaken in het raadhuis. Wethouder Visser nam de foto's graag in ontvangst. Hij vond ze heel bijzonder en wees erop dat het gemeentehuis al aardig volhangt met schilderijen en an dere artistieke zaken, maar dat foto's nog ontbraken. Hij liet weten het gebaar van Randstad zeer te waarderen. Alle bedrijven die in de maand januari tijde- V.l.n.r. Brigitte Jansen, Jan Visser, Har men Schaap en Mayo Hendriks met een van de foto 's die door Randstad werden aangeboden. lijke arbeidskrachten "inlenen" bij Randstad krijgen een foto aangeboden, die ze - ingelijst en al - mogen houden. De foto's - vijf zeer eigenzinnige im pressies die werk in beeld brengen - zijn gemaakt door vooraanstaande fotogra fen: Alan David Tu, Hannes Wallrafen, Dana Marshall, Hans Aarsman en Paul de Nooijer. Een aardige bijzonderheid is dat de foto van Wallrafen werd ge maakt bij de Soester Gieterij. rosbief, ;alami, imper- uit, di- o.a. pa- nalen, ralm. De periode voor kerst is vaak erg druk, daarom beschrijven we voor u een eenvoudig te maken kerststukje. U heeft hier voor nodig een terracottabak, 3 tot 5 kerststerren, groene mos jes en een lint in gewenste kleur. Bekleed de terracottabak aan de bin nenkant eerst met plastic. Poot alle kerststerren in het midden dicht te gen elkaar aan. Leg rondom op de zichtbare aarde de groane mosjes. Strik het lint langs de rand van de terracottabak. Voor een kerststukje met artistieke inslag kunt u een rieten mand ge bruiken. Bekleed de mand van bin nen met plastic. Snijd de oase (het insteekmateriaal) op maat. Leg de oase in een bak met water, zodat het zich kan volzuigen. Versier de mand met kerstlint en maak een mooie strik aan de voorkant. Be kleed ook de beugel door deze te omwinden met dezelfde stof. Neem hiervoor een lang lint van traditio neel Engelse ruit met warme kerst- kleuren, groen, geel en rood. Leg de oase in de mand. Een kerst- Biedermeier, gemaakt van uitslui tend natuurlijke materialen met di- Voor en ti/Jens de komende kerstdagen zal bijna iedereen zich weer bezighouden met het bereiden van een feestelijke kerstdis. De een houdt het bij de traditionele kerstgerechten, de ander stopt er al zijn fantasie in. Voor wie dit jaar zijn familieleden of gasten eens wil verrassen met een origineel kerstdiner, bieden de Blue Band-kookboeken tal van feestelijke variaties. wijn, bijvoorbeeld een Saint- Emilion, smaakt hier heerlijk bij. Natuurlijk sluit u het kerstdiner af met een voor deze gelegenheid ge knipt dessert: een amandeltaart (kookboek 'Gebak'). Maal 100 gram witte amandelen fijn. Klop in een kom 5 eidooiers met 125 gram sui ker tot een romige crème. Klop er 2 eetlepels rum door. Voeg er 1 eetle pel sinaasappelrasp en de amande len aan toe. Zeef er 80 gram aardap pelmeel overheen en spatel alles door elkaar. Klop 5 eiwitten heel stijf. Roer 75 gram Blue Band-mar garine zacht en spatel dit samen met het eiwit door het dooiermeng sel. Schep het deeg in een met Blue Band-margarine ingevette en met bloem bestoven springvorm van 24 cm. Zet de taart 10 minuten onderin een voorverwarmde oven van 175 gr. C. Bak de taart vervol gens op 150 gr. C in ca. 20 minuten gaar. Laat de taart afkoelen. Maak intussen het eiwitglazuur door 2 eiwitten met 450 gram poedersui ker, 3 eetlepels citroensap en 3 druppels glycerine of olie heel stijf te kloppen. Bestrijk er de taart mee, of strooi er poedersuiker over. Roos ter op een bakplaat in een hete oven 100 gram witte amandelen in circa 1 minuut lichtbruin. Garneer de aman deltaart met de amandelen en typi sche kerstversiering. verse groentinten, kan prachtig zijn. Neem als basis gedroogde horten sia's. Decoreer deze rondom met kerstgroen, rode besjes, hulst en ge bruik eventueel kleine gedroogde roosjes. Als voorgerecht kiezen we: 'Gam ba's la plancha' (kookboek 'Vis'). U wast hiervoor 12 verse gamba's en dept ze droog. Meng 100 gram zach te Blue Band-margarine, 2 eetlepels citroensap, 1 teentje uitgeperste knoflook en 1 eetlepel fijngehakte peterselie. Bestrijk de gamba's hier mee en grilleer ze in circa 5 minuten rood gaar. Bij dit voorgerecht geniet een droge witte wijn, zoals bijvoor beeld een Sancerre, de voorkeur. Na het voorgerecht zal een soep goed smaken, zoals de toepasselijke wild consommé (kookboek 'Soepen Sauzen'). Maak 1,5 liter wildbouillon, voeg er op een laag vuur 3 eetlepels doperwten, 75 gram in kleine plakjes gesneden cantharellen, 1 eetlepel fijngehakte kervel en 4 eetlepels port aan toe. Serveer in de wildconsom mé kleine driehoekjes in Blue Band margarine gebakken witbrood. Het hoofdgerecht wordt echt heel speciaal, namelijk gevulde lams schouder (Blue Band-kookboek 'Vlees'). De benodigdheden zijn een ontbeende lamsschouder van circa 800 gram, 60 gram lamsgehakt, 20 De recepten zijn via de stap-voor- stap methode beschreven. Dit maakt het voor iedereen mogelijk om naast eenvoudige, ook heel moeilijke ge rechten zonder problemen klaar te maken. De boekjes zijn geïllustreerd met mooie kleurenfoto's. Van de Blue Band-kookboekenreeks zijn tot nu toe verschenen: het 'Basiskook boek', 'Vlees', 'Groenten', 'Soepen Sauzen', 'Vis', 'Pasta Rijst' en 'Ge bak'. De Blue Band-kookboeken zijn ver krijgbaar voor 40 Blue Band-zegels 2,- of zonder zegels voor 7,90 per stuk. Alle informatie vindt u in de spaarfolder, verkrijgbaar in de winkel. Het volgende kerstmenu, samenge steld uit de zeven Blue Band-kook boeken, is wellicht een goede lei draad voor een smaakvol en bijzon der kerstdiner. KERSTMENU (6 personen) gram gepelde pistachenoten, 60 gram rauwe rijst, 90 gram Blue Band voor Bakken Braden, 1 dl yoghurt, peper en zout. Braad in 10 gram Blue Band voor Bakken Braden het lamsgehakt rul, voeg daar de noten, rijst en kruiden aan toe en laat alles in 3 minuten goud bruin worden. Schenk er 1 dl water bij en laat het geheel, op laag vuur, in 20 minuten met deksel op de pan gaar stoven. Neem de lamsschouder en naai het ontstane gat met een grote stopnaald en dun touw iets dicht tot een zak en vul deze met de afgekoelde vulling. Naai het gat stukje bij beetje verder dicht en blijf het terwijl vullen. Herhaal dit tot het vlees helemaal dicht is. Braad het vlees in 80 gram Blue Band voor Bakken Braden op matig vuur bruin, giet er dan 1 dl water en 1 dl yoghurt bij en laat hierin de lams schouder op een laag vuur met het deksel op de pan in circa 2 uur braden. Sudder het vlees nog 15 minuten zonder deksel. Voeg naar wens wat bloem toe aan de jus. Kies als groente per persoon een bosje haricots verts, bij elkaar ge bonden met een plakje bacon, stoof- peertjes en per persoon een gevuld tomaatje. Als bijgerecht zijn aardap- pefkroketjes of gegratineerde aard appeltjes feestelijk. Een volle rode

Soester Courant | 1990 | | pagina 31