Verkeersdrempels sta-in-de-weg bij een glad verloop van de gladheidsbestrijding in Soest Praten met B. en W. in Soesterberg Gemeentebestuur houdt Nieuwjaarsreceptie Gemeentebestuur tevreden over deelname enquête H. van Binnendijk in Soest controleur woonomgeving WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 1e JAARGANG N° 5 93459/93460 Bijstand aanvragen geen teken van onvermogen maar efficiënt omgaan met de mogelijkheden Gemeentelijke brochures in het Dorpshuis Geen avondopenstelling Volgende maand folder over uitlaat-plaatsen voor honden /\soesa Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ Nu de tijd is aangebroken dat de gemeentelijke gladheidsbestrijders weer dag en nacht paraat zijn, doemt ook een probleem op waar ze eerder al voor gewaarschuwd hebben: de aanwezigheid van verkeersdrempels in verschillende straten. Die blijken niet overal een te nemen hindernis te zijn, zodat in ieder geval in die straten de sneeuwschuiver niet kan wor den ingezet. Volgens de heer J. Landman, opzichter bij de gemeentelijke afdeling reiniging en in die functie ook nauw betrokken bij de gladheids bestrijding, wordt gezocht naar alternatieve mogelijkheden. Zolang die echter niet zijn gevonden, zal het sneeuwschuiven op drempelwegen ach terwege blijven. De gladheidsbestrijders zouden het graag anders zien, "maar we probe ren het niet eens, want het staat al vast dat het op problemen stuit. Er zijn langzaam oplopende drempels waar door voorzichtig manoeuvre ren de sneeuwschuiver nog wel overheen kan, maar op andere plekken schiet de chauffeur door de voorruit als hij het zou proberen. Bovendien zou de hele wagen ont wricht raken", aldus de heer Land man. Weliswaar beschikt de gemeente ook over rolbezems, maar die wor den ingezet op de fietspaden. "De enige andere mogelijkheid is sneeuwschuiven met de hand, dus terug naar 1920". Overigens ont breekt daarvoor de mankracht. De twee bestaande sneeuwploegen (vijf chauffeurs, een centralist voor het mobilofoonverkeer en een op zichter) hebben bij normale uitruk ken al de handen vol aan het eerst zoveel mogelijk sneeuwvrij houden en vervolgens strooien van de we gen. In uitzonderlijke situaties kan de gemeente een beroep doen op particuliere bedrijven. Voor het laatst was dat vijf jaar geleden no dig. Meteo Soesterberg Uniek is het dat de gemeentelijke gladheidsbestrijders een recht streekse lijn hebben met de meteo rologische dienst op de vliegbasis Soesterberg. "We hebben elke dag contact over de weersverwachting voor de nacht en de volgende och tend. Wij zorgen er dan voor dat de toegangswegen naar de poort van de vliegbasis berijdbaar blijven". Behalve de vliegbasis is, vooral 's nachts, ook de politie een onmisba re schakel in de gladheidsmeldin gen. Maar het is uiteindelijk de dienstdoende opzichter die bepaalt of er gestrooid wordt. Brandweercommandant J. Bakker: Het samengaan van de brandweerkorpsen van Soest en Soesterberg is ge baseerd op een aantal uitgangspunten. Een ervan is het bij uitrukken en oefeningen meer samenwerken. "We zijn al van het idee af dat bijstand aanvragen een teken van onvermogen is. Het geeft veel meer aan dat we efficiënt met de mogelijkheden omgaan". Dit zei commandant J. Th. Bakker tijdens de najaarsavond van het Soester korps in restaurant De Soesterduinen, onder anderen bijgewoond door burgemeester J. de Widt en echtgenote. De burgemeester reikte tijdens deze bijeenkomst een aantal diploma's uit aan geslaagde vrijwilligers, maakte bevorderingen bekend, en huldigde een aantal jubilarissen. Bovendien maakte hij de benoe ming bekend van de heer C. A. C. van Doorn tot lid van verdienste. Burgemeester De Widt wees op het grote belang van niet alleen een goed geoutilleerd en uitgerust brandweerkorps, maar vooral ook van goed opgeleide vrijwilligers. De diploma-uitreiking en de bevorde ringen zijn volgens hem het bewijs dat de leden van het Soester korps het lidmaatschap niet alleen als een vrijblijvende hobby beschouwen, maar daarvoor ook wat over heb ben. Het volgen van cursussen is daarvan een voorbeeld. Het is ook een bewijs, dat men wat kennis be treft bij de tijd wil blijven. Daardoor loopt men niet achter de snelle ont wikkelingen op het gebied van brandbestrijding en hulpverlening aan, maar blijft men deze minstens op de voet volgen. Brandweercommandant Bakker ging in op het samengaan met met Soesterberg. "Soms lijkt het alsof het nooit anders is geweest. Er be staat een uitstekende verhouding met elkaar en een gezonde dosis ri valiteit". Er is geen vastomlijnd plan voor de toekomst, "omdat dit naar mijn mening remmend zal werken op de ontwikkelingen. Ik heb wel wat uitgangspunten: optimaal ge bruik van mensen en materieel; uit- ;A Als hij daartoe besluit, worden vijf wagens ingezet op vaste routes. Drie, met elk vier kubieke meter zout aan boord, voor de grote we gen, twee met anderhalve kubieke meter voor de fietspaden. De be langrijkste strooiroutes rijn de ver binding met Soesterberg (waarbij ook de ambulanceroute op net bin nenterrein van Zonnegloren wordt meegenomen); de Dalweg (inclu sief de ronding politiebureau en voortaan ook het gemeentehuis), Laanstraat, Beckeringhstraat en Koningsweg, en de hellende wegen. Per keer wordt een kleine vijftien ton strooizout geladen Het wordt computergestuurd gestrooid, af hankelijk van de mate van gladheid. Er wordt nog gestrooid tot zo'n acht graden onder nul. Vriest het harder, dan heeft strooien geen zin meer omdat zout dan niet meer helpt. Dat is trouwens ook het geval als de ge strooide plaatsen niet regelmatig bereden zouden worden. Voor een tekort aan zout hoeft men niet bang te zijn: op de gemeente- werf aan de Lange Brinkweg is altijd twee- tot driehonderd ton voorra dig. Daarnaast is honderd ton op af roep beschikbaar. Met die voorraad zou men zo'n 25 keer de strooirou tes kunnen rijden, maar dat is nog nooit voorgekomen. Dat er op de binnenwegen en de STïïeren Landman rechtsen Van Roest bij een strooiwagen voor de zoutloods. woonerven niet wordt gestrooid, is niet alleen om de jeugd de kans te geven nog ergens te kunnen sleeën, maar ook omdat daar onvoldoende verkeer is voor een effectieve glad heidsbestrijding, aldus de heer Landman. Overigens is het in Soest zo, dat men binnen driehonderd meter van elke wooneenheid een gestrooide weg kan bereiken. Zo dra de weersomstandigheden daar toe aanleiding geven, staan de man nen en de vrouwelijke medewerker van de gladheidsbestrijding klaar om Soest zoveel mogelijk sneeuw vrij en de belangrijkste wegen be rijdbaar te houden! Burgemeester J. de Widt, tweede van rechts naast commandant Bakker, in gezelschap van gediplomeerde, bevorderde en gehuldigde vrijwilligers van het Soester brandweerkorps. wisseling van gegevens, kennis en vaardigheid, en bij uitruk en oefe ning meer samenwerken". Overigens is er volgens de heer Bak ker ook een ontwikkeling die de brandweer zorgen baart: "De solli citatiedrift die onze bevelvoerders hebben. Natuurlijk is dit een vrijwil- ligersbaan, en als je jezelf in het da gelijks werk kunt verbeteren, heeft men groot gelijk dat men dit doet. Wij moeten er daarom voor zien te zorgen dat er weer voldoende en ge schikte bevelvoerders komen. Hier bij speelt het "besluit brandweer personeel" ook een rol. Immers, het rijk geeft daarin de eisen waaraan brandweerpersoneel moet voldoen. Degene die een bepaalde taak krijgt toegewezen, moet daarvoor in het bezit rijn van de vereiste papieren. Vooral voor het vervullen van vaca tures voor midden en hoger kader zal dat gevolgen hebben voor de op leiding". De heer Bakker prees tenslotte de instelling van de vrijwillige leden van het korps: "Het is niet niks om in je vrije tijd zoveel cursussen te volgen, oefeningen bij te wonen, aan de wekelijkse oefenavond deel te nemen, mee te denken met het beheer en de ontwikkelingen bij de brandweer, en dan nog het belang rijkste: een zeer groot aantal uitruk ken (dit jaar in Soest en Soesterberg al meer dan 350) binnen de gestelde voorwaarden en eisen tot een goed eind te brengen". De gemeentelijke Nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op woens dag 2 januari 1991 in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest. Tussen 19.30 en 22.00 uur is iedereen welkom om elkaar de beste wensen voor 1991 te geven. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de omlijsting van de bijeen komst beperkt. Het accent ligt nu dan ook meet op de onderlinge con tacten. In de hal van het gemeentehuis zal een trio achtergrondmuziek verzorgen. In de raadszaal speelt een pianist. Verder verzorgt het Soester koor Chorus Line een optreden. Burgemeester J. de Widt zal een korte Nieuwjaarstoespraak houden. Thomasvaer en Pieternel geven traditioneel een satirische terugblik op het oude jaar en spreken de Nieuwjaarswens uit. Het gemeentebestuur hoopt op woensdag 2 januari vele inwoners van de gemeente te mogen begroeten, particulieren zowel als vertegen woordigers van verenigingen, instanties, het bedrijfsleven enzovoorts. De ingang van het gemeentehuis is voor deze gelegenheid de deur naar de raadszaal/trouwzaal (naast de hoofdingang). Het gemeentebestuur is tevreden over de respons op de mini-enquête in het november-nummer van Op 't Hoogt over de eventuele vervanging van Super Channel door de Amerikaanse nieuwszender Cable Network News (CNN) op het kabelnet. Er kwamen 236 reacties binnen, wat neerkomt op ruim 1,5 procent. In de wachtruimte van het Dorps huis Soesterberg heeft het gemeen tebestuur sinds kort een folderrek geplaatst. De folders/brochures die hier te verkrijgen zijn, hebben be trekking op Huisvesting, Sociale Zaken, Onderwijs, Milieu en Justi tie. Het gaat om folders met actuele onderwerpen, zoals studiefinancie ring, de openbaar-vervoer jaar kaart, de wet administratief recht overheidsbeschikkingen (AROB), kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, het kopen van een huis, gemeentegarantie, en verdeling van woningen. De folders zullen regel matig aangevuld of vervangen wor den. Ook nieuwe uitgaven zullen een plaatsje in het folderrek krijgen. Tot voor kort lagen de verschillende brochures bij de Dependance Pu- bliekszaken. Men kon deze alleen krijgen tijdens de openingsuren van de dependance. Dankzij de mede werking van het bestuur van het Dorpshuis is het mogelijk geworden het folderrek in de wachtruimte te plaatsen. Op de vraag of men CNN wilde ont vangen, antwoordden 132 inzen ders met "ja" en 100 met "nee". Vier hadden geen mening. De vraag of men Super Channel wilde inrui len voor CNN werd door 135 inzen ders met "ja" beantwpord, terwijl 101 "nee" zeiden. Tenslotte zeiden 116 inzenders geen voorkeur te hebben voor een andere zender dan CNN, terwijl 105 op deze vraag in totaal veertien andere kanalen noemden: Voor RTL Plus spraken zich 53 in zenders uit, voor MTV 13, voor Sportnet 9, voor RAI Uno 8, voor Filmnet 5, voor Discovery en Sky elk 3, voor Super, BBC 4, RTBF en SAT 1 ieder 2, en voor ABC, AFN en het Kunstkanaal ieder 1. De tegenstanders van de Ameri kaanse nieuwszender CNN gaven als argumenten dat het bestaande nieuwsaanbod op de kabel ruim voldoende is, en dat het CNN- nieuws in hun ogen te gekleurd is. Andere reacties betroffen onder meer de wens tot uitbreiding van de kabelontvangstmogelijkheden en het voor CNN inruilen van de Fran se zender TV 5 in plaats van Super Channel. De conclusie is, dat de uitslag van de enquete geen duidelijke voorkeur te zien geeft. Het aantal voor en tegen standers van CNN is vrijwel gelijk. Op de vrijdagen 21 december en 28 december is er geen avondopenstel ling van het gemeentelijk informa tiecentrum en van de gemeentelijke afdelingen huisvesting en burgerza ken. In de volgende uitgave van Op 't Hoogt, die volgende maand ver schijnt, is een folder bijgevoegd, de Wegwijzer voor honden in Soest en Soesterberg, met infor matie over de plaatsen in de be bouwde kom waar honden los mogen lopen; waar ze alleen uit gelijnd mogen worden uitgela ten, en waar ze niet mogen ko men. Deze gebieden zijn in kleur aangegeven op de plattegrond van Soest en Soesterberg. Verder wordt het waarom van de maat regelen uitgelegd. Tenslotte wordt informatie gegeven over de mogelijkheid om de hond een gedrags- en gehoorzaamheids cursus te laten volgen. In januari volgend jaar verschijnt een nieuwe geüniformeerde ge meente-ambtenaar in het Soester straatbeeld: de controleur woon omgeving. De heer H. van Binnen dijk, die per 15 november in dienst van de gemeente is gekomen, zal deze hoofdzakelijk toezichthou dende functie uitoefenen. Zijn werkzaamheden zullen vooral bestaan uit het geven van informa tie. Bij problemen in de woonomge ving zal hij deze doorgeven aan de daarvoor in aanmerking komende instanties. Indien hij problemen vaststelt op het gebied van het mi lieu, zal hij hierover contact opne men met de afdeling reiniging, waarna deze afdeling actie kan on dernemen, eventueel samen met de controleur woonomgeving. Hondepoep In de beginfase zal het toezicht hou den op de naleving van de nieuwe regels met betrekking tot het uitla ten van honden een belangrijk on derdeel van zijn werkzaamheden vormen. Deze nieuwe regeling geeft aan waar honden los mogen lopen, waar ze aangelijnd mogen worden uitgelaten, en waar ze niet mogen komen. De eerste tijd zal hij de heer Van Binnendijk vooral waarschu wend optreden als hij een overtre ding constateert. Na een redelijke gewenningsperiode bij het publiek zal hij eventueel verbaliserend op treden. De nieuwe controleur woonomge ving zal, in grijs-blauw uniform, zijn rondes in Soest uitsluitend per fiets doen. Dat bevordert het contact met het publiek, "en geeft het beste aan dat ik een drempelverlagende functie heb". De heer Van Binnen dijk, die vooral het directe contact met de inwoners aanspreekt, is oor spronkelijk afkomstig uit Amers foort. Voorheen was hij werkzaam in de bosbouw en in recreatie- en natuurbeheer. Onder het motto "Praten met Burgemeester en Wethouders" wordt op woensdag 23 januari 's avonds om 20.00 uur in het Dorpshuis in Soester berg een bijeenkomst gehouden die bedoeld is voor alle inwoners van en verenigingen en instellingen in Soesterberg. De inwoners zijn die avond welkom om hun zegje te doen over zaken die hun dorp aangaan. Burgemeester en wethouders willen door middel van deze praatavonden te weten ko men wat er zoal leeft onder de be volking. De bijeenkomst bestaat uit twee ge deelten. In het eerste deel zal het college de vragen van de bezoekers beantwoorden. Vragen kunnen be trekking hebben op bijvoorbeeld winkel- en sportvoorzieningen, ge luidsoverlast, woningbouw, verkeer en recreatie. Het tweede deel van de avond be staat uit een informatieve beurs, waarbij de collegeleden een stand bemannen. Op die manier is het mogelijk onder vier ogen met de collegeleden te praten. Gehoord: De schildpad is de wind hond van de ambtenaar. Ons mooie Nederlands. Hoe fraai en doorzichtig de ambtelijke tale kan zijn, gewaarwierden wij uit het raadsvoorstel tot het vaststellen van het bestemmingsplan Klein Engendaal: "Voor de goede orde merken wij op, dat in artikel 23, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ook niet expliciet is geredigeerd, dat de bedoelde afzonderlijke ken nisgeving -zoals dat in artikel 23, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening wel is geredigeerd, het geen ook zoals te doen gebruike lijk door ons is geschied- vooraf, dat wil zeggen voorafgaande aan de ter visie legging, dient uit te gaan". Voor zover wij het begrijpen: Of wel dan? Of niet soms? Gelezen op de Kabelkrant: "Bij de inrit van het vliegveld is men be gonnen met de aanleg van de hoofdleiding gas". En wij maar hopen dat alles goed zou gaan, omdat anders misschien de hele basis de lucht in zou vliegen... Zei een bezoeker na afloop van een raadsvergadering: "Als ik dokter was, zou ik m'n patiënten in plaats van een slaapmiddel een be zoek aan zo'n vergadering voor schrijven". Een ambtenaar, niet geheel op de hoogte van de functie van het Offi ciers Casino in Soesterberg, stelde de plaatselijke kennis van de gebo ren en getogen inwoners op de proef door steeds maar te praten over "het gokpaleis aan de Kamp weg". Totdat iemand in het gezel schap het allesverklarende gokje waagde en daar succes mee had: "Bedoelt u soms het Officiers Ca- Gelezen op de Kabelkrant: "Al leen Progressief Soest was niet van de partij. Van alle andere politieke partijen zaten wegenspecialisten op de pedalen". Lijkt ons een ongemakkelijke hou ding op de fiets. En was het overi gens niet collegialer geweest als men die sportieve raadsleden in het zadel had geholpen?! Schokkend bericht in de Amers- foortse Courant: SOEST De warme hap voor vele ouderen in Soest en Soesterberg staat op de tocht. Lijkt ons absoluut geen geschikte plek om de maaltijden lang warm te houden. Nieuwe bijnaam voor wethouder Jan Visser (Progressief Soest) naar aanleiding van diens opdracht tot het verwijderen van de grasmaaiers aan de gevel van het Anna Paulow- nahuis: Maai-Weg(gen). Gelezen op (alweer) de Kabel krant: "Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben een nieuwe kwijt scheldingsregeling voor de zuive ringsheffing voorgesteld, waar minstens 1.000 inwoners van de provincie gebruik van kunnen ma ken. Onder de huidige regeling wordt jaarlijks aan circa 1.000 in woners kwijtschelding verleend". En wij maar rekenen hoeveel men sen me'er van de nieuwe regeling kunnen profiteren en wat nu eigen lijk het nieuwe aan die regeling is

Soester Courant | 1990 | | pagina 33