0' Nauwelijks sprake van hardnekkige spijbelaars Enquête iu Soest over gifvrij groenbeheer Vuurwerk met Oud en Nieuw: feestelijk, maar ook riskant Ongediertebestrijding in elk jaargetijde noodzakel Gescheiden inzamelen van oud papier slaat aan Waarschuwing Uit Soest: 6.000 kinderen op 187 verschillende scholen Willem van Roest dagelijks in touw Gemeente Soest. Architect- lid van de Gemeentelijke Welstandscommissie Vacature Welstandscommissie Prij WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Er is een groot verschil tussen spijbelen (een uurtje "pakken") en spijbelen (langdurig ongeoorloofd schoolver zuim). "Vooral de leerlingen die tot de laatste categorie behoren, moeten evenals scholen en ouders meer op hun verantwoordelijkheden ten aanzien van de leerplicht worden gewezen. De leerplichtambtenaar van de gemeente moet zich vooral richten op het bestrijden van hardnekkig schoolverzuim, dus op de gevallen die echt zorgwek kend zijn". Dit zei staatssecretaris Wallage van onderwijs op een congres van leer plichtambtenaren. In Soest valt het overigens wel mee wat spijbelen be treft; leerplichtambtenaar H. Knol, voormalig directeur van een basis school in Soest, brengt per jaar on geveer vijftien tot dertig bezoeken aan ouders, scholen enzovoorts. Dat leidt vrijwel altijd tot een bevre digend resultaat. In 1989 bijvoor beeld hoefde geen enkele keer pro- ces-verbaal te worden opgemaakt, terwijl in Soest toch zo'n 6.000 kin deren tussen vijf en zeventien jaar leerplichtig zijn. Zij zijn overigens niet allemaal in de eigen woonplaats op school. Integendeel, de 6.000 leerlingen bezoeken in het hele land niet minder dan 187 verschillende scholen! Volgens de heer J. W. Veraar van de afdeling onderwijs proberende scholen in Soest in eerste instantie het probleem van schoolverzuim zelf op te lossen. "Dat is ook goed. Lang niet elk verzuim hoeft aan de leerplichtambtenaar te worden doorgegeven. Hij is er voor de zwaardere gevallen. Het feit dat een leerling soms afwezig is in een les, is een zaak van de school zelf. Die heeft immers ook een verantwoor delijkheid ten opzichte van de ou ders. In eerste instantie moeten dan ook de schoolleding, de administra tie, de conciërge of de dekaan rea geren als een leerling om een onbe kende reden er niet is. Als dat ge beurt, zal het spijbelen nog verder afnemen, daar ben ik van overtuigd. Maar wordt er geen of te laat actie ondernomen, dan is de verleiding voor de kinderen wel erg groot om een volgende keer weer weg te blij ven" Volgens de heer Veraar is er op de basisschool geen sprake van spijbe len, terwijl er ook in de hogere op leidingen "geen ongelukken gebeu ren". Het gaat juist om de lagere op leidingen, waarin de leerlingen vaak net die ene les niet kunnen missen. "Zij zijn het meest kwetsbaar. Voor al tegen hun wegblijven moet iets worden ondernomen om te voorko men dat ze straks tot de ongeveer 24.000 leerlingen behoren die jaar lijks in ons land in de eerste fase van het voortgezet onderwijs een school zonder diploma en zonder vervolg opleiding verlaten, of tot de groep van 28.000 leerlingen die wel een diploma halen, maar niet naar een vervolgopleiding gaan". Vaak blijkt dat schoolverzuim slechts signalen zijn voor andere -vaak zeer gecompliceerde- (ge zinsproblemen. Een tijdige her kenning door de scholen van leer lingen met "problemen" en een tij dige inschakeling van deskundigen maakt de kans op een succesvolle oplossing, dat wil zeggen een voor de leerling passende opleiding, veel groter. Sinds het handmatig bijhouden van gegevens van alle leerplichtige kin deren in Soest tot het verleden be hoort, kan via de aan het bevol kingsregister gekoppelde computer op elk gewenst moment de meest actuele stand van zaken worden op geroepen. Wat Soest betreft geeft dat geen verontrustend beeld, aldus de heer Veraar. Dat geldt ook voor Soester leerlingen in omliggende gemeenten en in de verre regio. Ook daaruit bereiken Soest geen zodanig alarmerende signalen, dat een wijzi ging van het tot nu toe in Soest ge voerde beleid noodzakelijk is. De gemeente gaat onderzoeken in welke mate de burgers zich betrokken voelen bij een zo natuurlijk mogelijk gifvrij groenbeheer. Door middel van een schriftelijke enquête wil de gemeente een indruk krijgen over dit beheer en in hoeverre men bereid is veranderingen te aanvaarden. De uit slag zal bepalend zijn voor de verdere uitwerking van het gemeentelijk gif vrij groenbeheer. Voorlichting zal hierbij een belangrijke rol gaan spelen. Een willekeurig gekozen aantal in woners (900) ontvangt de enquête op of omstreeks 12 januari 1991. Andere geïnteresseerden die ook aan de enquête willen meedoen, kunnen het formulier op 15, 16 en 17 januari tussen 13.00 en 16.00 uur afhalen in het educatief centrum aan de Molenstraat 157 in Soest; bij de informatiebalie in de hal van het gemeentehuis, openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.30 uur en op de koop avond van 19.00 tot 20.00 uur, en in Soesterberg bij de dependance pu- bliekszaken in het Dorpshuis op dinsdag en donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur, Dorpsplein 17. Men heeft tot en met 25 januari de tijd om de enquête in de erbij gevoegde antwoordenveloppe terug te sturen. De adressering is: Gemeente Soest, afdeling groenbeheer; t.a.v. Wim Groenewoud, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel plakken is niet nodig. Op de oktober-uitgave van Op 't Hoogt werd al bekendgemaakt dat uiterlijk op 1 januari 1991 de ge meente Soest het gebruik van che mische middelen niet meer toestaat. Dit verbod geldt zowel voor het openbaar groen als voor de veharde objecten in de gemeente. Het be sluit hiertoe werd in mei van dit jaar door de gemeenteraad genomen. Het is de bedoeling dat de inwoners onkruid met andere ogen zullen gaan bekijken. Onkruid zou men kunnen omschrijven als begroeiing die men op een bepaalde plaats on gewenst vindt. Planten op verhar- .aW'VJ I U\_ DE NATUUR 6E6TT- ONS 5IGK>Al£N| dingen worden daarom als onkruid beschouwd en moeten dus worden bestreden. Tot nu toe was hierbij het doel: onkruid terugdringen tot een aanvaardbaar niveau, wat neer kwam op vrijwel volledige verwij dering. Daarbij werd niet ge schroomd om een gemakkelijk uit tuinen ontsnappend plantje, bij voorbeeld Witte Alyssum, binnen een tuin als "leuk bloempje" te waarderen, en een meter verderop, aan de andere kant van het hek, als "ongewenst". Tegenwoordig moet men eigenlijk blij zijn met elk plan- Het kan zo koud of zo warm niet zijn of er is wel sprake van een of ander ongedierte. Willem van Roest van de gemeentelijke afde ling reiniging en ook belast met ongediertebestrijding, weet er al les van. Hij is bijna dagelijks in de weer om meldingen te controleren en eventueel maatregelen te ne men. Daarnaast is het geven van voorlichting een belangrijk onder deel van zijn werk. Nu het langzaam winter wordt, ko men vooral ratten en muizen naar de bewoonde wereld op zoek naar voedsel. Ze trekken weg van de ak kers en uit de polders omdat ze daar niet genoeg te eten hebben. Daar om wordt deze en volgende maand een verscherpte actie gehouden ter bestrijding vanratten en muizen. Tot nu toe is de aanwezigheid van de bruine rat dit jaar 38 keer ge meld; verder werd 205 keer een melding ontvangen over muizen, 122 meldingen over verschillende insekten en niet minder dan 350 meldingen over wespenconcentra ties! Van Roest bezoekt alle adressen, In verband met het aflopen van de zittingsduur van enkele van de huidige architect- leden van de welstandscommissie zoekt de ge meente Soest belangstellend die in aanmerking willen komen voor een benoeming tot: De welstandscommissie bestaat uit 3 architectleden waarvan 1 ar chitect reservelid is en uit 2 burgerleden waarvan eveneens 1 reser velid. De zittingsduur van de leden is 4 jaar. De taak van de commissie is het gevraagd en ongevraagd advise ren van burgemeester en wethouders omtrent welstandsaspecten. De leden van de commissie ontvangen een presentiegeld jaarlijks bij de vaststelling van de gemeentebegroting door de gemeente raad te bepalen. Een reiskostenvergoeding is van toepassing. De kandidaten dienen te beschikken over een aantoonbare be langstelling voor het brede terrein van architektuur, stedebouw en welstandstoezicht. Zij moeten in het bezit zijn van het diploma; - bouwkundig ingenieur T.U. Delft of Eindhoven of - Akademie van bouwkunst H.B.O. of - architect B.N.A. - en dienen het beroep van architect uit te oefenen. De leden dienen woonachtig te zijn binnen een straal van 30 km. rondom de gemeente Soest. Belangstellenden kunnen zich, binnen 14 dagen na deze publica tie, schriftelijk aanmelden bij het college van burgemeester en wet houders, Raadhuisplein 1, 3762AV te Soest. Nadere informatie kan worden verkregen bij de voorzitter van de commissie Ir. J. Plas, telefoon 02949-3419 of de secretaris van de commissie, de heer W. van As, telefoon 02155-93621. geeft er in ieder geval voorlichting, neemt eventueel zelf maatregelen of schakelt instanties in, zoals de woningbouwvereniging, bijvoor beeld als het gaat om een kakker- lakkenplaag in een flatwoning. Vooral kakkerlakken vermeerde ren zich snel (bij een temperatuur van 22 graden produceert een con- con zo'n dertig kakkerlakken!) en verspreiden zich (meestal via ver warmingsbuizen) zo mogelijk nog sneller. Daarom is het verstandig di rect de gemeente te bellen als men werkelijk overlast van ongedierte heeft. Dit kan variëren van bijvoorbeeld ratten en (vleer- en veld)muizen tot vlooien, vlees- en fruitvlieg]es, kak kerlakken, krekels, wespen en an der vliegend ongedierte. Voor Van Roest is het daarbij vooral van be lang de haard op te sporen en daar maatregelen te nemen om het onge dierte te verdelgen. Erg belangrijk is daarbij de voorlichting die hij geeft, naast de adviezen over eventueel Jeanette Saarberg bij een blauwe papiercontainer. Er zijn er in de gemeente dertien geplaats. Er wordt per maand gemiddeld 31.000 kg. papier in gede poneerd. Toch heeft Soest vergeleken bij andere gemeenten nog een achter stand. tje dat zich de stad in waagt. De ge meente Soest wil de positieve kan ten van sponane begroeiing (zoals verbetering van het leefklimaat, meer kansen voor flora en fauna) de aandacht geven die ze verdienen. De enquete wordt pas een succes als de inwoners die hiervoor worden benaderd, massaal het vragenfor mulier ingevuld terugsturen. De ge meente rekent op een grote respons en bedankt de deelnemers bij voor baat voor de moeite. zelf te nemen maatregelen, aan de mensen en het adviseren voor het zelf nemen van maatregelen ter voorkoming van verdere overlast. Wanneer men een beroep wil doen op de gemeentelijke afdeling onge diertebestrijding, kan men contact opnemen via telefoonnummer (02155) 26345. Sinds ruim een jaar wordt in Soest en Soesterberg oud papier ingeza meld in de (momenteel dertien) blauwe conatiners. De gemeente heeft de uitvoering hiervan con tractueel uitbesteed aan de firma G. van Korlaar en zn. Dit Soester bedrijf heeft de verantwoordelijk heid voor het plaatsen en ledigen van de papiercontainers. Daar staat tegenover de opbrengst van het oud papier, die natuurlijk af hangt van de geldende marktprijs. Omdat dit papier niet meer in de normale afvalberg terechtkomt, bespaart de gemeente enkele tien duizenden guldens op kosten van afvoer naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Belangrijker nog is de uiteindelijke winst voor het milieu. Ongeveer veertig procent van het ingezamelde papier wordt gebruikt als kringlooppapier. Dat betekent min der luchtvervuiling door verbran ding en minder energieverbruik en kappen van bossen voor de aan maak van nieuw papier. Inzameling van oud papier kennen we al uit de tijd dat we nog niet da gelijks hoorden en lazen over het behoud van ons milieu. Vrijwilligers van verenigingen en scholen halen al sinds jaar en dag kranten op om met de opbrengst ervan de kas te spekken. We ontlenen er zelfs de uitdrukking "liefdewerk - oud pa pier" aan. Uit onderzoek is gebleken dat de in zameling van het papier via de ge meentelijke containers en die door verenigingen en scholen elkaar niet "bijten", maar juist prima aanvul len. Ter stimulering van deze parti culiere inzameling heeft de gemeen teraad in 1988 een subsidieverorde ning vastgesteld. Op grond daarvan vult de gemeente de opbrengst per kilo aan tot 8 cent, met een maxi mum van 4 cent. De invoering van de blauwe papier containers in Soest kan als een suc ces worden beschouwd. Op grond van ervaringen elders rekende de afdeling reiniging en vervoer voor het eerste jaar op een opbrengst van ongeveer 21.000 kilo per maand. Na ruim een jaar blijkt uit de cijfers dat veel Soesters zich ook hier weer van de milieubewuste kant laten zien: in de blauwe containers be landt gemiddeld per maand 31.000 kilo papier! In vergelijking met andere gemeen ten heeft Soest echter nog een ach terstand. Jeanette Saarberg, opzich ter bij de afdeling reiniging en ver voer: "Ik hoop dat veel Soesters die hun kranten en oud papier nu nog in de groene huisvuilcontainer gooien, hierdoor worden uitgedaagd. Ik geef toe, het is iets meer moeite om het apart te houden en regelmatig een stapeltje mee te nemen als men gaat winkelen. Daarom hebben we, om het gemakkelijk te maken, de blauwe containers overal naast de groene glascontainers gezet. Velen zijn al jaren gewend het lege glas in de tas te doen als ze bood schappen gaan doen. Ik wed dat er meestal best nog plaats is voor een stapeltje kranten en dergelijke. Mensen die met de auto bood schappen doen, kunnen gemakke lijk een paar stapels en dozen mee nemen en deze in de blauwe contai ners deponeren. Het voordeel voor de mensen zelf is dat het oud papier thuis zich niet meer zo opstapelt. Wie daar geen problemen mee heeft, kan het natuurlijk als vanouds bewaren voor scholen of verenigin gen We zijn blij dat deze de blauwe containers van de gemeente niet als concurrentie ervaren". Inlichtingen over de subsidierege ling voor verenigingen enzovoorts kunnen worden ingewonnen bij Jeanette Saarberg, telefoon 26345. Namen en adressen geven vaak aanleiding tot hilariteit. Grapjes op namen zijn vaak flauw, maar een paar adressen willen we u niet onthouden: Gemeente Soestduinen afdeling Voorlichting Soestdu inen Gemeente Soestdijk afdeling Voorlichting Soestdi jk De afdeling voorlichting wacht nu in spanning op het kaartje met als adres Gemeente Soesterberg Niet alleen particulieren (van wie je zoiets door de vingers kunt zien, vooral als ze niet in Soest wonen) maken fouten, ook de ambtenarij zelf is niet geheel van smetten vrij, lezende het adres op het interne personeelsblad "Van de helling" aan gemeentevoorlichter Ben J. van Os: B Jvan Os Middelwijksteeg 2 0 3 7 64 CG SOEST Die benaming van de Middelwijk straat moet maar eens op de hel ling, vinden wij. Doordenkertje: Maaivakschool. Een mevrouw, als antwoord op de vraag voor de VPRO-microfoon over de grasmaaierkunst of zij nu anders tegen een grasmaaier aan kijkt: "Nee hoor, voor mij is een grasmaaier gewoon een grasmaai er". Doordenkertje: Anna Husqvarna- huis. Tikfouten zijn soms leuk. Neem nu deze (uit een CDA-motie om geld beschikbaar te stellen voor urenuitbreiding voor een receptio niste/telefoniste voor het ouderen werk: dat veel werk wordt ge daan door vrijwilligers, maar dat daar niet onbeKerkt een beroep op gedaan mag worden". Zo'n tikfoutje had men van alle fracties kunnen verwachten, maar toch uitgerekend niet van het CDA?! Het komt meer dan eens voor dat men telefonisch of mondeling bena derd wordt voor het plaatsen van een advertentie in "een gids van de gemeente" of "een gids die (zoge naamd) met toestemming van de gemeente wordt uitgegeven. Het gemeentebestuur waarschuwt de inwoners ervoor dat zij zich niet moeten laten misleiden door ver keerde suggesties. Het verdient aanbeveling om altijd naar de offi ciële brief te vragen van degene die het verzoek tot plaatsen van een ad vertentie doet. Het kopen en verkopen van vuurwerk is in Soest en Soesterberg alleen toegestaan op zaterdag 29 en maandag 31 december. Zowel koper als ver koper moeten minstens 16 jaar oud zijn. Men mag ten hoogste 2 kilo per persoon kopen. Afsteken van vuurwerk mag alleen tussen Oudejaarsdag 18.00 uur en Nieuwjaarsdag 02.00 uur. De politie zal streng toezien op naleving van deze voorschriften in de Algemene Verordening Soest. Bij overtreding zal de politie het vuurwerk in beslag nemen en eventueel ook verbaliserend optreden. We kennen allemaal het gebruik om het nieuwe jaar in te luiden met het afsteken van vuurwerk. Al jaren wordt er in ons land tijdens de jaar wisseling voor enkele tientallen mil joenen guldens de lucht in gescho ten. Zoals met zoveel zaken zijn er enthousiaste voorstanders en uitge sproken tegenstanders van dit feestelijk ritueel, dat in veel culturen voorkomt. Het gemeentebestuur houdt in zijn beleid rekening met beide groeperingen. Met wat geven en nemen van beide kanten bereikt men het meest. Enkele tips om de risico's van vuur werk redelijk binnen de perken te houden: Koop alleen vuurwerk van goede kwaliteit, waar een Nederlandse ge bruiksaanwijzing bij zit. Een winke lier met een vergunning kan men herkennen aan het biljet met de tekst Verkoop vuurwerk. Roken en open vuur verboden". Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende si gaar of sigaret. De vlam van een aansteker of lucifer kan de lont er gens in het midden aansteken en een te vroege explosie veroorzaken. Denk aan de huisdieren. Hun ge hoor is veel gevoeliger voor kanllen dan het onze. Hou dieren binnen; zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg. Ruim na het afsteken zoveel moge lijk de rommel op straat op. Daar mee voorkomt men dat er de vol gende dag allerlei weigeraars wor den verzameld en opnieuw afgesto ken. Wie al deze tips in de praktijk toe past, kan optimistisch de jaarwisse ling en het nieuwe jaar tegemoet zien: de kans dat vuurwerk het ple zier bederft, is dan klein. Maar nog maals: voorzichtigheid blijft het pa rool! De welstandscommissie bestaat uit drie gewone leden (architec ten) en twee buitengewone leden (burgerleden). De vergaderingen worden bijgewoond door twee gewone leden en één buitengewoon lid. De zittingsduur var, de leden bedraagt vier jaar. De commissie heeft tot taak burgemeester en wethouders te advi seren omtrent ondermeer bouw- en reclamevergunningen zowel op het aspect van de welstand van het óbject op zich zelf als in ver band metzijn bestaande ofte verwachten omgeving. Door het aflo pen van de zittingsperiode van één van de buitengewone leden is er een vacature ontstaan. Het gemeentebestuur zoekt kandidaten voor deze funktie. De taak van het buitengewone lid bestaat uit het behartigen en/of beschermen van de belangen van de burgers. Op grond van de Verordening Welstandscommissie Soest wordt dit lid benoemd op grond van zijn inzicht en zijn belangstelling van het dorpsbeeld van Soest. Aan de leden van de commissie wordt een presentiegeld uitge keerd jaarlijks door de gemeenteraad bij het vaststellen van de be groting te bepalen. Zij die voor het vervullen van deze funktie belangstelling hebben, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het college van burgemees ter en wethouders, Raadhuisplein 1, 3762 AV te Soest, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze publicatie. Voor nadere inlich tingen kunt u zich wenden tot de secretaris van de welstandscom missie, de heer W. van As, telefonisch te bereiken onder nummer 02155-93621. Nijhi ning shov een] koel men den Elk. zen, Iatic

Soester Courant | 1990 | | pagina 36