GEmnR GEZinsmnRKT GEmnR GEZinsmnRKT 05 l 149 too. 196 De Soester Duinen J-b Gemeentebestuur houdt Nieuwjaarsreceptie f SUPER FLOWER 3 voorspoedig 1991 Bewoners van Soest-Zuid/Soestduinen richten belangenvereniging op Geen uitbreiding voor A.P. van Doorn [[Ij] STEITNER BEZORGERS VUURWERK! IIP? Party Service De Soester Duinen neemt u werk uit handen! Vers van de bakker EIERKOEKEN Van onze slijter HENKES Jonge jenever jaah LITER UjtfÖ Wij wensen iedereen een goede jaarwisseling en een goed begin! i'i'rvi I q Q" wenst U Drie verdachten bekennen 22 inbraken Gevraagd Soester Courant Volgende krant op 3 januari Kopij vroeger inleveren! NIJHOF LAAT NIETS TE (WOON) WENSEN OVER 0215518035 Zorg over dreigende aantasting landelijk gebied College wil wel doorzetten Inspectie vindt dioxine-onderzoek Maatweg eigenlijk maar onzin Twee tekeningen van bedrijf in omloop Rijden onder invloed Raad wil geen uitstel verklaring over geluidshinder Lazarusberg Kou is nog niet helemcuuit de lucht Grasmaaier-aft^ tussen gemeente en galerie ongeve opgelost Vuurwerk overlast Alcoholcontrole Camera weg uit auto Snelheidscontrole 69e JAARGANG NO. 18 VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 Abonnement per Buiten Soest''per12 halfjaar f24 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9SS0 lPncl?SCHIJNT edere woensdag 1 1 Vanaf vandaag kunt u bij ons terecht voor het bestellen van hors d'oevres en salades. CHIQUITA BANANEN kilo m MELKUNIE SLAGROOM Bestel nu vast bij onze slager uw gourmet- of fondue schotel voor Oudjaarsavond. Standaardschotel per persoon f 5,75 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkwég 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 De gemeentelijke Nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op woens dag 2 januari 1991 in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest. Tussen 19.30 en 22.00 uur is iedereen welkom om elkaar de beste wensen voor 1991 te geven. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de omlijsting van de bijeen komst beperkt. Het accént ligt nu dan ook meet op de onderlinge con tacten. In de hal van het gemeentehuis zal een trio achtergrondmuziek verzorgen. In de raadszaal speelt een pianist. Verder verzorgt het Soester koor Chorus Line een optreden. Burgemeester J. de Widt zal een korte Nieuwjaarstoespraak houden. Thomasvaer en Pietcinel geven traditioneel een satirische terugblik op het oude jaar en spreken de Nieuwjaarswens uit. Het gemeentebestuur hoopt op woensdag 2 januari vele inwoners van de gemeente te mogen begroeten, particulieren zowel als vertegen woordigers van verenigingen, instanties, het bedrijfsleven enzovoorts. De ingang van het gemeentehuis is voor deze gelegenheid de deur naar de raadszaal/trouwzaal (naast de hoofdingang). Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 VAN WEEDESTRAAT 15-1? - SOEST Ondermeer in stations en sportkantines Op de valreep van 1990 heeft de po litie Soest 22 misdrijven die dit jaar gepleegd werden weten op te lossen. Drie Soesters, in de leeftijd van 18 tot 25 jaar, hebben bekend in de maanden juli, september, oktober en november voor ruim honderddui zend gulden aan goederen en geld te hebben gestolen. Het drietal liep te gen de lamp, toen een buurtbewoon ster de politie inschakelde omdat zij zo verdacht vaak verschillende fiet sen voor de deur van de woning van één van hen zag staan. De politie trof toen een gestolen fiets aan. Bij een huiszoeking enige tijd later, trof de politie een aantal gestolen spullen aan. Het drietal is verantwoordelijk voor drie inbraken in station Soestdijk, waarbij onder meer 12.000 gulden werd buitgemaakt, twee inbraken in station Soest Zuid, één in station Baarn en twee in station Den Dol- der. Bij de laatste werd onder meer 18.000 gulden gestolen. Daarnaast werden er grote hoeveelheden strip penkaarten meegenomen. Het drie tal bekende ook de inbraak bij een bedrijf aan de Eigendomweg op hun geweten te hebben. Dat konden ze ook moeilijk ontkennen, daar de po litie bij de huiszoeking het daar ge stolen tin, kristal en brons ter waarde van 20.000 gulden aantrof. Bij inbraken in sportkantines namen ze onder meer een stereo-installatie van de hockeyclub mee. Deze werd spelend in de huiskamer van de ver dachte gevonden. Bij inbraken in di verse supermarkten en benzinesta tions werden goederen, waaronder baby-artikelen gestolen. Die bleek de verdachte, wiens huis dienst deed als verzamelpunt, voor zijn eigen ba by nodig te hebben. Verder hadden ze nog ingebroken in auto's, een ge meentelijke onderwijsinstelling en een tennisclub in Amersfoort. Naast de schade aan gestolen goede ren, hebben de verdachten ook enor me vernielingen aan hun doelwitten aangericht. Een deel van de goede ren is teruggevonden. Het geld is al lemaal verdwenen. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De volgende editie van de Soester Courant - de eerste van het nieuwe jaar - verschijnt op donderdag 3 ja nuari. Door de onregelmatige werk tijden is het echter noodzakelijk dat redactionele en advertentie-kopij voor dat nummer eerder dan gebrui kelijk wordt ingeleverd. De uiterste termijn daarvoor is aanstaande maandagmorgen, 31 december, om 10.00 uur. Het verdient ook nu weer aanbeve ling het materiaal zo vroeg mogelijk in te leveren op het kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 227. Zie pagina 5 Ook voor thuisbereiding bieden wij u de ingrediënten! Bel voor meer informatie: RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN "De ervaring heeft geleerd dat die momenten, waarop van het recht tot in spraak gebruik kan worden gemaakt, de gelegenheid daartoe ongemerkt voorbijgaat, met als gevolg dat ongewenste besluiten van de overheid niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt." Dat is de belangrijkste over weging achter het initiatief tot de oprichting van een belangenvereniging, speciaal voor de bewoners van Soest-Zuid en Soestduinen, met als voor naamste doel: het tegengaan van de aantasting van het landelijk gebied, grenzend aan Soest-Zuid. De initiatiefnemers maken zich daar over niet weinig ongerust. In dat ver band wordt o.a. gewezen op de gerucht makende ontmoeting met Burgemees ter en Wethouders (in september in de Rank), waar de bewoners o.a. de "prik kelende" vraag kregen voorgelegd of er wat hen betreft bebouwing mocht ko men tussen de Bartolottilaan/Van Beu- ningenlaan en de Maarschalkersteeg/ Zonnegloren. "Die vraag is toen door een tweetal buurtgenoten met grote stelligheid ont kennend beantwoord, onder grote bij val van de meer dan tweehonderd aan wezigen," schrijven de initiatiefnemers in een brief die op ruime schaal in Soest- Zuid en omgeving is verspreid. Onder streept wordt dat het College van B. W. destijds (later ook schriftelijk) heeft laten weten dat het maar om een "prik kelende vraag" ging en verder nog eens met stelligheid ontkent dat er echte plannen zouden zijn. De initiatiefnemers zijn daar echter al lerminst gerust op: Op provinciaal en gemeentelijk niveau wordt momenteel gewerkt aan structuurplannen, waarin het ruimtelijke ordenings-beleid in de regio en in Soest aan de orde is. De ge meente ziet zich daarbij o.m. geplaatst voor de vraag waar in de toekomst extra woningen kunnen worden gebouwd. Dat zou wel eens kunnen leiden tot wat de initiatiefnemers met angst en vreze tegemoet zien: de aantasting van het landelijk gebied waarin zij wonen. Doelstelling Daarom stellen zij voor een vereniging van buurtbewoners op te richten, met als doelstelling bijvoorbeeld: "het be houd van zowel het natuurlijke als het agrarische karakter van het gebied in de gemeente Soest, begrensd door de spoorlijn Amersfoort-Utrecht, de spoorlijn Soest-Utrechten Soest-Zuid." Het bestuur van de vereniging zou dan alert kunnen reageren op actuele ont wikkelingen. Om procedures te kunnen aanspannen - je weet maar nooit, denken de initia tiefnemers kennelijk - is het wél nodig dat zo'n belangenvereniging al bestaat. Voorlopig wordt uitgegaan van een startcontributie van 100 gulden per ge zin De brief is ondertekend door de bewo ners J.H.A. Bolhuis, M.A. van Ee, D. Kat, A.J. de Koek, J.A. Wouters en M.S.E. Wullfrath-van Dijk, allen bewo ners van resp. de Bartolottilaan en de Van Beuningenlaan. De geadresseer den kunnen zich via een formulier aan melden en eventueel opgeven of ze be stuurslid willen zijn of uitvoerende werkzaamheden willen verrichten. De regionale inspecteur van de Volks gezondheid en de Milieuhygiëne, dr. ir. FJ. van Kessel, vindt een onderzoek naar dioxine op het terrein van het voormalige composteerbedrijf aan de Maatweg nauwelijks zinvol. Deson danks wil het College van B. W. dat onderzoek toch laten doorgaan. Harry Witte, fractievoorzitter van Ge meentebelangen Groen Soest, had zo'n onderzoek gevraagd tijdens de begro tingsbehandeling in de gemeenteraad, in oktober j.1. Volgens hem zouden er bij de afvalverbranding aan de Maat weg best eens dioxine-resten vrijgeko men kunnen zijn, die het terrein hebben vervuild. Milieu-wethouder Mieke Swinkels reageerde wat onduidelijk op de veronderstellingen van Witte en zeg de uiteindelijk een onderzoek toe. Op 11 december - dus geruime tijd later - stuurden B. W. een beleefd briefje aan de inspecteur, met het verzoek om een advies. Dat kwam per kerende post, en tussen de regels door blijkt dat Van Kessel het voorgenomen onderzoek ei genlijk maar onzin vindt. Hij schrijft: "Gezien de geruime tijd die er inmid dels is verstreken sinds het beëindigen van de verbrandingsactiviteiten ter plaatse, alsmede gezien de vele na zo veel jaren onbekende omstandigheden waaronder het verbrandingsproces des tijds heeft plaatsgevonden, maar ook gezien de ervaringen die inmiddels zijn opgedaan bij veel grotere verbrandings installaties elders in Nederland en de daarbij aan het licht getreden dioxine- problematiek, denk ik niet dat vanuit een oogpunt van volksgezondheid en milieu-hygiëne een nader onderzoek, eventueel met bodem-monsters, in Soest noodzakelijk is." De inspecteur verwijst het College - "indien u desondanks van mening bent dat alleen analyses van bodemmon sters, genomen op de bewuste lokatie, u duidelijkheid kunnen brengen" - naar de diverse particuliere laboratoria die in dit veld "op de markt" zijn. Burgemeester De Widt liet vorige week tijdens de wekelijkse ontmoeting met de pers weten dat het College het stand punt van de inspecteur voor kennisge ving aanneemt, maar het onderzoek wil doorzetten ter voorkoming van onrust onder de buurtbewoners. De Soester ondernemer A.P. van Doorn, met zijn bedrijf voor bosex ploitatie en rondhouthandel gevestigd aan de Wieksloterweg, mag niet uit breiden. De Soester bosexploitant hoorde zijn verzoek afgewezen worden door een meerderheid van de gemeen teraad. Hij is het daar niet mee eens. Hij heeft een tekening van zijn be drijfsterrein, waar de uitbreiding op staat en waar de gemeente een stempel voor akkoord heeft ondergezet. Dit stempel blijkt een vergissing te zijn. Het college zegt dat Van Doorn in het verleden zijn bedrijf zonder toestem ming heeft uitgebreid. De bosexploitant heeft de grond verhard en wil er een loods bouwen. De veranderingen die A.P. van Doorn heeft aangebracht, moet hij van het college weer verwijde ren. Volgens Van Doorn echter, kiest de gemeente nu van de twee tekeningen die er van zijn bedrijfsterrein zijn, dege ne uit die voor hem het minst gunstig uitvalt. "Maar onder die andere staat een stempel," aldus Van Doorn. Hij zei dat hij zich af begon te vragen of de fir ma Van Doorn nog wel welkom was in Soest. Wethouder Jan Visser zei dat hij best bereid was om met de bosexploitant over uitbreiding te praten, maar dat het daar nu niet om ging. "Het gaat hier om een hinderwetvergunning en niet om een planologische uitbreiding," aldus de wethouder van ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Staten en de Kroon heb ben al laten weten dat zij vinden dat Van Doorn te weinig uitbreidingsmogelijk heden heeft. Het college heeft de ex ploitant beloofd daar bij de herziening van het bestemmingsplan aandacht aan te zullen besteden. Misverstand Het misverstand over wat nu wel en wat niet mag, onstond in 1984, toen de ambtenaren van de gemeente Soest on der de verkeerde tekening een stempel zetten. Er zijn twee tekeningen. Op één daarvan is het terrein groter. Op die te kening staat het oorspronkelijke terrein en de door A.P. van Doorn geplande - en deels inmiddels uitgevoerde - uit breiding. Onder die tekening staat een stempel van de gemeente. Onterecht, zegt de gemeente, want die tekening hoort niet bij de hinderwetvergunning die destijds is afgegeven. Met de be stempelde tekening wilde Van Doorn bewijzen dat hij wel degelijk een ver gunning heeft voor uitbreiding. Het college is het daar niet mee eens. Het nummer van de tekening waar de stempel onder staat en het nummer van de vergunning komen niet overeen. Er is dus volgens het college geen hinder wetvergunning afgegeven voor de uit breiding van het terrein. Alleen op het stuk grond dat oorspronkelijk door Van Doorn werd geëxploiteerd mag volgens het college bosexploitatie en rondhout- handel gepleegd worden. De raadsleden gingen na een chaotische discussie akkoord met het verlenen van de hinderwetvergunning voor het be drijfsterrein zonder uitbreiding. Of er voor A.P. van Doorn uitbreidingsmo gelijkheden zijn, moet nog blijken. De politie hield in de nacht van woens dag op donderdag een 27-jarige Amersfoorter aan. Deze man had te veel gedronken en kreeg een rijverbod van drie uur. De man reed op de Steen- hoffstraat, toen de politie hem maande te stoppen. De gemeenteraad wil niet wachten op de uitslagen van de tellingen in het ge bied Lazarusberg. Een kleine meer derheid van de raad stemde vorige week donderdagavond tegen het voor stel van de PvdA, die wel wilde wach ten met het afgeven van een verklaring over de geluidshinder in dat gebied. Gemeentebelangen Groen Soest, de VVD en de PvdA zelf hadden niet ge noeg stemmen in het capittel om de beslissing uit te stellen. Volgens Wil Stekelenburg van de PvdA zouden de uitslagen van de tellingen over een week al binnen zijn. Zij stelde voor om daarom met het afgeven van een verklaring te wachten. In deze ver klaring staat dat er over de wegen in het gebied Lazarusberg niet meer dan 2450 voertuigen per etmaal rijden. Wethou der Mieke Swinkels zei dat het geen kwaad kon de beslissing een maand - tot de volgende raadsvergadering - uit te stellen, maar dat er echt niets nieuws uit de tellingen zou komen. Neks Blom- mers van de WD schaarde zich achter haar PvdA-collega. "U zegt dat het voorstel ongewijzigd terugkomt, dat weet u misschien zeker, maar wij niet," zei zij tegen de wethouder. De overige partijen - CDA, D66, GPV/SGP/RPF en Progressief Soest -zagen het nut van uitstel niet in. Neks Blommers zei te hopen dat het college wat het mee bezig is. "De bur gers zijn verontrust, omdat wij fouten maken. Als die cijfers dan voor het voorstel niets uitmaken, waarom moe ten die tellingen dan toch gehouden worden," vroeg zij zich af. Zij refereerde daarmee aan de commissievergadering milieu en verkeer van donderdag 6 de cember, waarin de emoties hoog oplie pen toen de bewoners van met name de Prinsenhof kwamen protesteren tegen de voorgenomen verklaring. Zij von den dat de gemeente eën dergelijke be slissing niet kon nemen, wanneer zij geen goed beeld had van de verkeerssi tuatie. Volgens wethouder Mieke Swin kels moesten er twee zaken gescheiden worden. De verklaring over de geluids hinder stond volgens haar volledig los van wat er zich in de commissie verkeer c.a. had afgespeeld. NATUURLIJK NAAR IJZERWAREN EN GEREEOSCHAPPENHANDEL B-V. Soesterbergsestraat 4 - Soest Telefoon 02155 - 1 11 37 Bij de politie kwamen de afgelopen week veel klachten binnen van mensen die last hadden van het vuurwerk dat al voor 31 december middernacht werd afgestoken. Vooral de bewoners van Overhees hebben het zwaar te verdu ren. Van één man kwam zelfs om half acht 's ochtends een klacht binnen. grug ïSLDs het g "Als Ton Paail tegen de muil waar. We hebÖ maal niet gedw het huurcontral Visser ontkent! dreigd heeft m burgemeester li niet ter sprake gèj onsportief om dezSEëföfó Volgens Ton Paau^^ra&jsa gelijk het geval ger~— zelf aantekeningen maakt, en daar staat het n woorden in," aldusPdauw, dit de verwijdering van! de grasma kerstboom bevestigdSop de van het Anna Paulownahuis. "Flauw hoor. Volgens de wethoudeijpijkt uit 1 haal in Trouw (vorigeweek de ba het artikel in de Soestèr Coruant dat Paauw, tegen de wraÊasffc ii commentaar heeft ge® den we niet doen. Ik vini Canada Dat de grasmaaier-aft door het hele land is gegs De "roem" van Soest reik! band echter zelfs over de oceaan. Et lezer van de Soester Courant meldde d redactie vorige week dat hij een brief ui Canada had gekregen, met daarin de vraag wat er toch in Soest wel aan de hand mocht zijn met grasmaaiérs. Het bericht was zelfs in Canada in de publi citeit gekomen! n.Dat tgeeni is bekei In de nacht van zondag op maandapj kreeg één Soester een bekeuring omdat 1 hij teveel gedronken had. De alcohol controle werd tussen half twaalf en half één gehouden op de Van Weedestraat. Daarna heeft de politie gecontroleerd op de Koningsweg. In totaal werden 38 automobilisten gecontroleerd. Een 67-jarige bewoner van de Albert Cuyplaan deed zondag aangifte van de diefstal van zijn fotocamera. Onbeken den hadden zijn eigendom uit zijn auto gestolen na het portierslot vernield te hebben. Een 65-jarige straatgenoot deed eveneens aangifte van inbraak in zijn auto. Zijn auto werd opengebro ken, maar er .werd niets uit ontvreemd. Bij een snelheidscontrole op de Dal- weg, tussen de Akkeren en de Haver- weerd, kregen 45 automobilisten een bon. De top bedroeg 81 kilometer, waar 50 is toegestaan. Er werden vierhon derd auto's gecontroleerd. Officieel is het grasmaaier-conflict tussen de gemeente Soest en de galerie het Anna Paulownahuis sinds vorige week de wereld uit. Of daarmee ook de kou uit de lucht is in de min of meer persoonlijke prestige-strijd tussen enerzijds wethouder Jan Visser en an derzijds galeriehouder Ton Paauw is echter een open vraag. Het College van B. W. maakte vorige week - nadat er eerst enkele dagen oor verdovend was gezwegen - het compro mis bekend dat, ondertekend door Vis ser en Paauw, was neergelegd in het vol gende persbericht: "Het 'grasmaaierconflict' tussen de ge meente Soest en de galerie het Anna Paulownahuis is opgelost. Dit is de uit komst van een gesprek dat vrijdag heeft plaatsgevonden tussen burgemeester De Widt en wethouder Jan Visser ener zijds en de drie galeriehouders ander zijds. Beide partijen beschouwen het als wei nig zinvol om het ontstane conflict ver der op de spits te drijven. In plaats van verder te twisten over de interpretatie van het huidige huurcontract zullen ge meente en galerie begin januari een open gesprek voeren over de inhoud van het contract. In gezamenlijk overleg zal men proberen te komen tot een for mulering waar beter mee te werken valt. Ten teken dat het conflict is opgelost zal de galerie de grasmaaiers op 19 decem ber in de winterberging zetten." Dat laatste is inmiddels, zoals voorbij gangers hebben kunnen constateren, gebeurd. Toch is de verstandhouding tussen de kunstbroeders Visser en Paauw nog niet helemaal als vanouds, want Visser maakte vorige week duide lijk dat hij nogal verbolgen is over een opmerking van Paauw, die in diverse media is geciteerd. V -K

Soester Courant | 1990 | | pagina 1