O 4 m Kerstviering bij de reumavereniging Boek met uniek fotomateriaal over 150 jaar vliegdorp Soesterberg FOTO-AKTE WINKELKRING VAN WEEDESTRAATÜ Koninklijk zilver voor A J. van sselaar in voec? UW BRLLOFT Nieuwe mijlpaal bereikt in ambitieus bijbel-project van In de Ruimte «oesT BESTE WENSEN Banketbakkerij Dogterom Ananasbeignets Appelbeignets Sneeuwballen Appelflappen en Oliebollen Broers Wim en Dik Top schreven 'Soesterberg van toen tot nu' Meer geld voor kinderdagopvang Ontploffing en brand bij klus aan brommer Poging diefstal auto op Van Goyenlaan Restaurant j van den Brink Op 1 januari 1991 t serveren wij een Nieuwjaarsmenu vanaf 17.30 uur. i Glas champagne GRATIS! 1 'Studiebijbel' nu halverwege VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT door Arie Wandelaar Hallo, bent U er nog? Mooi, dan wordt dit "Rondje Soest" niet voor niets geschreven. Dat zat er wel een beetje in. Ruim 300.000 Ne derlanders zijn de afgelopen dagen om duidelijke en onduidelijke redenen over de grens getrokken. Mevrouw Gerth meldde enkele dagen voor Kerstmis via radio Soest dat ook vele Soestenaren bij deze tijdelijke emigra tie waren betrokken. U die dit leest dus niet. Trouw aan huis, haard en traditie ge- beleven. Van harte, of omwille van de lieve vrede die wij twee dagen zo hoog in het vaandel hebben geschreven? En dan nu op weg naar het einde en een nieuw begin. Nog een dag of wat en we drinken ons, evenals voorgaande jaren, een hoeveelheid goede wensen en voornemens in, die er in de loop van het jaar spontaan uitkomen, worden ingeslikt of vergeten. Als deze conclusie ook op U van toe passing is dan zit U met Arie op de zelfde golflengte. Niets menselijks is ons vreemd zullen we maar zeggen. De dagen die tussen 27 december en 1 januari liggen hebben in Arie's opvat ting en belevenis iets aangebrands. Heeft U dat nou ook? De 48 uur die bol stonden van vrede op aarde voor de mensen van goede wil zijn nog niet voorbij of het lijkt er op dat de hemel bij de verkeerde planeet op bezoek is geweest. Wat Arie betreft, hij laat zich er voor lopig niet door uit het evenwicht bren gen. Zijn eerste wens is dat 't alle grote en kleine Soester jongens en meisjes evenmin zal overkomen. Met vallen en opstaan hebben we 1990 tot een goed eind gebracht, wat staat ons in de weg in 1991 elkaar op positieve wijze op nieuw op sleeptouw te nemen. Een 2-regeIig tekstje, dat Arie als Kerstwens ontving, kan U en mij daar bij wellicht behulpzaam zijn. Het luidt als volgt: Geloven in jezelf brengt een mens sukses. Geloven in een ander brengt een mens geluk." Mag Arie, ui teraard ook mede namens Marie, wat goede wensen voor 1991 betreft, een voorschotje nemen. Wij wensen U het komende jaar veel sukses en veel geluk. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines voor een heerlijk uiteinde aan de kraam Foto: Goos van der Wilt. Vrijdag vierde de Vereniging van Reu mapatiënten Baarn/Soest haar jaarlijk se kerstfeest. Men vond het voor de Soester leden ook wel eens leuk het feest in Soest te vieren en wel in het zaal tje van de Emmakerk aan de Regentes- selaan. Na een welkomstwoord door de voor zitter mevr. E. Haak zong een kinder koortje van de prof. Waterinkschool o.l.v. mevr. K. Zijtveld en de heer W. ter Haar oude en eigentijdse Kerstliedjes. Ook speelden drie kleine meisjes ter be geleiding voortreffelijk blokfluit. De heer Ter Haar vertelde dat dit koortje 3 weken bestond. Een bijzonder com pliment is zeker op zijn plaats. Nadat de soep genuttigd was werd een kerstspel opgevoerd: "in de werkkamer van de kerstman", geschreven en gere gisseerd door mevr. C. Nouwen en ge speeld door de leden van de Reumaver eniging. De inhoud was een moderne versie van het kerstverhaal. Het Kind werd gevonden in een mandje in het speelgoedmagazijn van de kerstman. (Origineel was, dat men een echte baby liet meespelen, die heel zoet en eigen wijs in het rond lag te kijken). Vadertje Tijd kwam ook nog binnen om zich over de baby (symbool voor Gods Zoon) te ontfermen. Hij nam Hem uiteindelijk mee naar de aarde, waar hij met het Kind bleef ronddwalen, omdat Hij ner gens welkom was. Er werd door allen goed gespeeld. Mevr. E. Groepenhoff las na de Brood maaltijd nog een kerstverhaal voor. Tot slot werd gezamenlijk het 'Ere Zij God' gezongen. De Reumavereniging kan te rugzien op een geslaagde kerstviering. De Soester burgemeester Haus de Widt mocht dinsdag het eerste exem plaar van het boek 'Soesterberg van toen tot nu' in ontvangst nemen. Het boek is geschreven door twee oud- Soesterbergers, de broers Dik en Wim Top. Eerder verscheen van deze schrij- vers een foto-boek over Soesterberg. f| Een uitgave over Soesterberg en de Tweede Wereldoorlog zit in de pen. Dik Top begon bijna 31 jaar geleden met het verzamelen van foto's over Soesterberg en de vliegbasis. Zijn ver zameling, aangevuld met documenta tiemateriaal, vormde de basis voor het boek. De teksten werden geschreven door Wim Top. Aanleiding tot het schrijven van het boek was het 150-jarig bestaan van het vliegdorp. Eigenlijk zou Dik Top de ini tiatiefnemer van het boekje, pastoor Iepma, alleen helpen met documentatie en foto's. Toen deze echter overleed, besloot Dik samen met zijn broer Wim het project voort te zetten. Dit was mak kelijker gezegd dan gedaan: Dik Top woont al 24 jaar in Noorwegen en zijn broer Wim in Amerongen. De selectie foto- en documentatiemateriaal werd in Nederland gemaakt. "Maar dan had ik net weer een hoofdstuk af, kwam er een zending nieuwe documentatie uit Noorwegen van Dik," vertelt Wim Top. Ondanks het grote afstandsverschil hebben de twee broers in drie jaar tijd het boek persklaar weten te krijgen. Zij hebben daarbij hulp gehad van een aan tal medewerkers. Zij hiepen hen met onder meer het verifiëren van gegevens. Foto: Goos van der Wilt. Voorzitter van de vereniging 'Soester berg 150 jaar', de heer Hagmeijer, over handigt het eerste exemplaar aan burge meester Hans de Widt. Geen droge opsomming Schrijver Wim Top heeft ervoor ge waakt te vervallen in een droge opsom ming van feiten. Hij vindt dat hij erin ge slaagd is er een vlot en leesbaar werk van te maken. De beide broers rekenen op meer dan alleen lokale en regionale belangstelling voor hun boek. Het bevat namelijk nog nooit eerder gepubliceer de foto's van de vliegbasis. "Er is zelfs al een bestelling van een oud-Soesterber- ger uit Nieuw Zeeland gekomen," aldus Wim Top. Het eerste exemplaar werd door de heer Hagmeijer, de voorzitter van de werk groep 'Soesterberg 150 jaar' aan burge meester De Widt overhandigd. Het 300 pagina's tellende boek 'Soesterberg van toen tot nu' is verschenen in een oplage van 1500 stuks en te koop bij de Soes- terbergse boekhandel Van Leeuwen. Daar kan men het ook bestellen. De kinderdagopvang wordt niet zo strak opgezet als het college voorge steld heeft. Er wordt geld beschikbaar gesteld voor twintig nianagementuren in plaats van de tien en voor goede ver vanging bij ziekte. Met de Verordening Kinderdagopvang, waarin de kwali teitseisen waaraan deze dienst moet voldoen, wordt omschreven, heeft de gemeenteraad afgelopen donderdag ingestemd. De twee belangrijkste knelpunten zijn daarmee opgelost. Alleen het CDA vond het niet nodig extra geld te reser veren voor vervanging bij ziekte. Het CDA-raadslid Bart Krol vond dat een beslissing die financiële gevolgen heeft, alleen genomen kon worden bij een be grotingsonderhandeling. Volgens wet houder Frans Kingma wil het feit dat de mogelijkheid voor vervanging wordt gegeven, niet zeggen dat dat geld ook zeker uit wordt gegeven. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) stem de 'symbolisch' tegen het voorstel. Hij verklaarde dat niet te doen omdat hij te gen een verordening was waarin de kwaliteit van kinderdagopvang gega randeerd werd, maar omdat wethouder Frans Kingma zijn zorgen niet serieus nam. Meilof vroeg de wethouder - evenals in de commissievergadering waarin het onderwerp kinderdagop vang aan de orde kwam - een serieus onderzoek te doen naar de neveneffec ten die kinderdagopvang kan hebben. Kingma vond dat niet nodig, Meilof stemde tegen. Hij vond de kwaliteit van de dagopvang dubieus zolang er niet aan zijn verzoek voldaan was. WEEK 52 Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel- kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt U in deze foto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als U zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is WAARDEBON t.w.v. f 50,- en wordt aangeboden door DE STER LIVERA, van Weedestraat 12. De winnaar van vorige week was mevrouw v. Eeten, Hazepad 73, Soest. COMPUTER- FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Op het Choristenpad ontplofte afgelo pen maandagmiddag benzine, toen de ze bij het sleutelen aan een brommer uit het blok liep. Het brandende kacheltje dicht in de buurt zorgde voor de voor ontploffing en brand noodzakelijke vonk. De sleutelaar was een jongen, zijn vader trok de brommer snel de schuur uit en bluste de brand. De brandweer - inmiddels gealarmeerd - kon zonder in actie te zijn gekomen weer terugkeren. Een 21-jarige man uit Loosdrecht mag van geluk spreken dat hij zijn auto nog heeft. In de nacht van zaterdag op zon dag heeft een onbekende waarschijnlijk geprobeerd zijn auto te stelen. De jon geman trof zijn auto op de Van Goyen laan zwaar beschadigd aan. Het linker portier was beschadigd, de auto was open, er waren draden los en het dash board was vernield. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Telefoon (02155) -1 3014 De 65-jarige A.J. van Dasselaar mocht vorige week donderdag van burge meester J. de Widt de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in ontvangst nemen. De heer Van Dasselaar kreeg deze on derscheiding voor zijn veertig-jarig ju bileum bij de firma Polynorm in Bun schoten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de heer Van Dasselaar zijn onderschei ding in Bunschoten zou krijgen, geza menlijk met enkele andere jubilerende collega's. Omdat hij ernstig ziek is, speldde burgemeester De Widt de ver sierselen in huiselijke kring op. Op 22 mei was de heer A.J. van Dasse laar veertig jaar in dienst bij de firma in Bunschoten. Hij begon bij Polynorm als montage-arbeider en was tot zijn laatste werkdag nauw betrokken bij montage werkzaamheden. De laatste dertien jaar was hij uitvoerder, waarbij hij leiding gaf aan vijf montage-medewerkers. Vaak werden deze montagewerkzaam heden uitgevoerd in het buitenland. Po lynorm is een onderneming waar staal en kunststof wordt verwerkt. Er zijn on geveer 1200 werknemers. Naast zijn drukke werkzaamheden voor het bedrijf Polynorm, is de heer Van Dasselaar al vanaf 1965 actief voor de voetbalclub Sec. Hij was als wedstrijd secretaris nauw betrokken bij de orga nisatie van de wedstrijden, vooral van het zondagvoetbal. «Ê- j. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 PAGINA 9 Welkom in Hotel, Café IJl A /\i± Restaurant eniMotel nel Wlt[6 MlllC PMHjiiiiiiiiiiii Ook voor dieetpatiënten er vegeërs maken Birkstraat 138 - 3768 Hn est Telefoon 033 - 61 71 47* I 'ex 79479 nl wij er een feest Z'S. TvSV B»1 3k£Birak m De gehele week geopend Afspraak aanbevolen. Steenhof«straat53 - Si Tel. 02Ü55-21433 Bij In de Ruimte, de evangelie-ge meenschap aan de Insingerstraat in Soest, is vorige week op passende wij ze gevierd dat het ambitieuze bijbel- project nu halverwege is. Dat gebeur de met de presentatie van het eerste van de zes delen "Woordstudies" bij de Studiebijbel, een bijzondere uitga ve van In de Ruimte. Het standaardwerk omvat in totaal 16 delen, waarvan 9 commentaren op het Nieuwe Testament bevatten. Het eerste daarvan (Matthëus) verscheen enkele jaren geleden en in de afgelopen jaren zijn daar nog enkele delen bij gekomen. Bewust is niet met de publicatie van de woordstudies gewacht tot alle com mentaren gereed zouden zijn. Het bijzondere van de Studiebijbel is dat het de oorspronkelijke (Griekse) tekst toegankelijk maakt voor elke bij bel-gebruiker. Vers voor vers wordt commentaar gegeven en bovendien is er ter vergelijking een selectie gemaakt uit elf verschillende bijbelvertalingen, voorzien van allerlei relevante en inte ressante toelichtingen en een "translit teratie", met de Griekse uitspraak van de woorden. Elk afzonderlijk Grieks woord heeft bovendien een nummer gekregen, dat verwijst naar de aparte woordstudies, waarvan nu het eerste deel is versche nen. Dat bevat de eerste duizend woor den van de in totaal ca. 5000 die in het Nieuwe Testament voorkomen. Bij elk woord wordt ingegaan op de grammati cale vorm en de betekenis en in de con cordantie zijn alle teksten opgenomen waarin het woord verder in het Nieuwe Testament voorkomt. 'Gigantisch werk' De verschijning werd gevierd met een feestelijke bijeenkomst van alle mede werkers aan het project. In de Ruimte- directeur Herman ter Welle toonde zich bijzonder blij met het bereiken van deze mijlpaal in het project, waarvoor de ba sis werd gelegd tijdens een ontmoeting in 1975 met een Noorse predikant, de Foto: Goos van der Wilt ontwerper van het nummer-systeem. "Het is een gigantisch werk geworden, groter dan we hebben voorzien," liet Ter Welle weten. "We wilden dat 't goed was, en dat hebben we geweten. Wat we aan snelheid verloren hebben, hebben we aan kwaliteit gewonnen." Hij wees erop dat het Studiebijbel-pro ject bedoeld is voor gewone mensen, niet zozeer voor wetenschappers - al zullen die er ook gebruik van kunnen maken - maar vooral voor "hartstochte lijke bijbelgebruikers". Het zou immers een ramp zijn als de bijbel alleen toe gankelijk zou zijn voor mensen die er voor "doorgeleerd" hebben, aldus Ter Welle. Oude Testament? Na hem lieten enkele medewerkers aan het project hun licht schijnen over een Herman ter Welle, directeur van Inde Ruimte: "We wilden dal het goed was, en dat hebben we geweten." aantal bijzondere aspecten, zoals de in terpretatie-verschillen die er mogelijk zijn en de gehanteerde criteria. Met de afronding van het totale project zullen nog wel enkele jaren gemoeid zijn. Of daarna ook begonnen wordt aan het Oude Testament is nog niet zeker. Ge zien de omvang zou dat volgens een an der concept moeten gebeuren, aldus Ter Welle. Er zijn bij intekening tot dusver zo'n 3500 complete series verkocht. De af nemers zijn, zoals Ter Welle meedeel de, vooral te vinden in evangelische en reformatorische kring. De gehele serie kost 1584 gulden, per deel f 99,-. De delen zijn overigens niet los verkrijg baar.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9