■l Narre Knollen Versterken' politiekorps Yan Bakel wint 36e editie Kerstcross Verkeersdrukte in Soestdijk Oost valt volgens onderzoek mee EFB PETERS j» Makelaars y sbksrElssnby. De 'makers' van de Soester Courant een goed, gezond en gelukkig 1991 WJBANK Oud-papierhandel verdwijnt van Nieuweweg Westra eerste 'hinderlijk' bedrijf in voormalige Cola-fabriek Nieuwjaarsreceptie en uitreiking Gouden Oliebol PS Balkon beschadigd door vrachtwagen 367 banen weg bij basis Soesterberg Nieuwjaarsreceptie Soesterbergse ondernemers Feestelijke heropening 'nieuwe' Regentuuter op 7 januari TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT WASIEL STEITNER 06-11 Gevraagd j BEZORGERS Soester Courant DE LAATSTE WEKEN OPHEFFINGS UITVERKOOP 20-70% Ds. Leo de Ru (67) overleden Vogel-opvang blijft gewaarborgd Soest ruilt stuk Stompert (met grafheuvels) met Defensie Ageeth, Joop, Peter, Robbert, Ingrid, Yvonne, Krijn, Goos, Marja, Aad, Jacqueline, tante Nel, Antoinet, Anita, Johanna) wensen lezers en adverteerders, vrienden en bekenden Inbraken in auto's Oud en nieuw in Soest verloopt zonder veel problemen Favorieten sneuvelen op modderig parcours Alleen in Prinsenhof teveel overlast 69e JAARGANG NO. 19 DONDERDAG 3 JANUAR11991 De bekende oud-papierhandel van de fa. Westra, nu nog gevestigd aan de Nieuweweg, is het eerste Soester be drijf dat een onderkomen krijgt in de voormalige Cola-fabriek aan de Dor- resteinweg/Weteringpad. De gemeen te kocht de fabriek vorig jaar speciaal voor het onderbrengen van milieu- hinderlijke bedrijven, die uit de woon omgeving moeten verdwijnen. Met de firma Westra is overeenstem ming bereikt over de verplaatsing naar het industrieterrein van Soest, waarbij is afgesproken dat de gemeente op haar beurt het perceel Nieuweweg 59 - waar de papier- en metalenhandel sinds jaar en dag gevestigd is - zal aankopen. Op die manier denkt het College van B. W. "ongewenste ontwikkelingen" op die plek te kunnen voorkomen. Het bedrijf van de firma Westra is op De Jenaplanschool de Regentuuter venvacht veel van het nieuwe jaar. Niet in de laatste plaats omdat het jaar 1991 voor hen in een sprankelend nieuwe omgeving zal aanvangen. De Jenaplanschool aan de Weegbree- straat zal de deuren van de opnieuw geschilderde en gemeubileerde school op maandag 7 januari feestelijk hero penen. De afgelopen maanden heeft het schoolgebouw een grote opknapbeurt gehad. Aan de binnenkant is het van top tot teeri in een nieuw jasje gestoken. Daarnaast wordt er in de kerstvakantie in alle lokalen nieuw meubilair ge plaatst. Alles in de frisse kleuren blauw en wit. Voor de school is dit zo'n belangrijke gebeurtenis - werken en spelen in zo'n Op woensdag 9 januari krijgt Ans Mann de Gouden Oliebol van Progres sief Soest uitgereikt. Dit gebeurt op de nieuwjaarsreceptie van de partij, die ge houden wordt in café het Puntje, Ko- ninginnelaan 123a. Jan Visser zal inter views houden met een aantal van de zestien genomineerden voor de Gou den Oliebol en met de prijswinnaar. De receptie begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. 'grond van de subsidieverordening Stads- en dorpsvernieuwing aangewe zen als milieu-hinderlijk bedrijf, van wege de verkeershinder en de opslag van oud-papier en metalen. Het bedrijf is te groot geworden en de verouderde hinderwetvergunning, die van 1957 stamt, kan de hinder niet voldoende on dervangen. De verplaatsing naar de Dorresteinweg betekent dat het bedrijf daar wél aan alle milieuvoorschriften kan voldoen. Voor alle zekerheid is in dit verband ook een bodem-onderzoek ingesteld op het terrein aan de Nieuweweg, evenals aan de Dorresteinweg. Van gevaren voor de volksgezondheid of het milieu is daarbij niets gebleken. De gemeenteraad behandelt het voor stel tot verkoop en aankoop in zijn ver gadering van 17 januari a.s. mooi lokaal geeft immers plezier en motivatie - dat de schoolleiding beslo ten heeft om de Regentuuter officieel te heropenen. Dit zal door een aantal kin deren op maandagochtend 7 januari om half negen worden gedaan. Hierna be gint een reusachtig feest voor de kinde ren. 's Avonds kunnen de kinderen met hun ouders, de buurtbewoners en andere belangstellenden en genodigden de school bezichtigen. Dit kan van half ze ven tot acht uur. Het team en de ouder raad van de Regentuuter hopen dan met de aanwezigen het glas te kunnen heffen op het nieuwe jaar. Auto gestolen Een 65-jarige bewoner deed bij de poli tie aangifte van de diefstal van zijn auto, merk Opel. Die werd vorige week zon dag gestolen bij zijn woning aan de Al- bert Cuyplaan vandaan. Op vrijdag 21 december ontdekte hij al eerder dat ie mand had geprobeerd het slot van het portier te forceren. Een onbekende vrachtwagen is, ver moedelijk bij het keren, tegen het bal kon van een woning aan de Ereprijs straat opgereden. Het balkon liep be schadigingen op. De vrachtwagen is doorgereden. De 51-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. De bezuinigingen op defensie gaan ook niet onopgemerkt voorbij aan de vliegbasis Soesterberg. Het Ameri kaanse luchtmachtonderdeel zal bin nenkort 367 militaire- en burgerposi ties verliezen. Van de 367 functies zijn er drie van Amerikaanse- en zes van Nederlandse burgers. Het aantal militaire functies wordtteruggedrongen door overplaat singen die al eerder waren gepland. Hun plaatsen worden echter niet door anderen opgevuld. De banen van de burgers die verdwijnen zijn vacante functies en het schrappen heeft geen ge volgen voor het zittende personeel De vermindering van het aantal ar beidsplaatsen is een gevolg van het te rugtrekken van Amerikaans militair- en burgerpersoneel uit Europa. Op de vliegbasis werken drieduizend mensen in de 32 Tactical Fighter Group, het commando waar het mes in gaat. In sep tember dit jaar, het einde van het Ame rikaans fiscale jaar, moet de inkrimping zijn voltooid. c In navolging van de succesvolle nieuw jaarsbijeenkomsten van voorgaande ja ren, organiseert de S.O.V., de Soester bergse Ondernemers Vereniging, op vrijdag 11 januari een bijeenkomst voor alle ondernemers en instellingen in Soesterberg. De receptie wordt gehou den in de bovenzaal van Kontakt der Kontakten, Amersfoortstestraat 20 in Soesterberg. De avond begint om 20.30 uur. Rijden onder invloed Een 22-jarige Soester werd in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden toen hij op de Insingerstraat reed. Hij bleek teveel gedronken te hebben en kreeg een rijverbod van vijf uur. Inbraak koffiehuis Bij een inbraak in een koffiehuis aan de Van Goyenlaan werd minstens 3200 gulden buitgemaakt. Er zat 1500 gul den in de kassa. Ook de gokkasten, twee in totaal, zijn opengebroken. Daar moet een bedrag van ongeveer 1700 gulden ingezeten hebben. De inbraak werd afgelopen weekend gepleegd. De inbrekers kwamen binnen door een klemraam te forceren. Meer informatie op pagina 6. Engels, Duits. Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands START DIREKT! - Joh. Wagenaarstraat 12A - Telefoon 033 - 72 90 97 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De hoeveelheid verkeer, die dagelijks door de wijken 't Hart en Soestdijk rijdt, is niet bijzonder groot. Alleen de verkeersdrukte in de Prinsenhof is groter dan zou mogen. Die conclusie trekken de onderzoekers van het bu reau AGV, dat in opdracht van de ge meente een verkeersonderzoek heeft gehouden in de straten van Soestdijk Oost. Volgend de AGV, de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer, is het verkeer dat door de straten van Soestdijk Oost rijdt voornamelijk bestemmingsverkeer. Dit is gebleken uit een kentekenonderzoek. De reden dat er toch veel auto's door de straten rijden, is volgens het onder zoeksbureau dat de omvang van de wijk groot is en er dus ook meer bestem mingsverkeer zijn weg zoekt. Uit een intensiteitsonderzoek bleek dat de drukte in de wijk over het algemeen overeenkomt met de gemiddelde hoe veelheid verkeer die er door een wijk in de gemeente Soest rijdt. Het bureau heeft bovendien opgemerkt dat het snelheidsgedrag van de meeste auto mobilisten en de mate waarin rekening wordt gehouden met het andere ver keer, goed is. Vooral in de buurt van scholen gedragen de bestuurders zich goed. Alleen de bewoners van de Prin senhof werden door het rapport ge sterkt in hun overtuiging dat zij met meer overlast te kampen hadden dan aanvaardbaar was. In een woonerf mo gen volgens de onderzoekers maximaal honderd auto's per uur rijden. Bij de Agente haalt nat pak in ondergelopen kelder Een agente van het Soester politiekorps dook in de nacht van zaterdag op zon dag in de kelder van een bewoonster van de Nieuweweg. De vrouw hoorde midden in de nacht vreemde geluiden onder de vloer. Toen zij poolshoogte nam, ontdekte zij een enorme hoeveel heid water. Er stond een meter water en de hoofdkraan bevond zich op een plek die alleen door het water bereikt kon worden. De vrouw wikkelde zich, bij ge brek aan badkleding in handdoeken en stapte het water in. Zij kon de kraan dicht draaien. Het politiekorps gaat een verzoek indienen om badkleding aan het uniform toe te voegen, om in geval van dergelijke watersnood goed en fat soenlijk gekleed hulp te kunnen bieden. Prinsenhof waren dit er op het drukste uur 119 tot 124. Oplossing Als mogelijke oplossing draagt AGV aan om Soestdijk Oost in verschillende sectoren te verdelen. Iedere sector is goed bereikbaar via de hoofdwegen, maar onderling zijn de sectoren niet verbonden. Van de ene sector van de wijk naar de andere rijden is dan niet meer mogelijk. Doorgaand verkeer wordt zo gedwongen een andere route te kiezen en ook de bewoners van de wijk zelf moeten via de hoofdwegen naar een andere sector rijden. Eerste vereiste is dan wel, dat de wegen die om de wijk heenliggen goed bereikbaar zijn. De Dalweg en de Beckeringhstraat vormen een goed vertrekpunt voor een sectormatige aanpak. Volgens AGV moet het mogelijk zijn om op deze ma nier het verblijf in de wijk aantrekkelij ker te maken, zonder de toegankelijk heid van het gebied aan te tasten. Door gemeente en burgers werd al maanden reikhalzend haar het rapport van het onderzoeksbureau AGV uitge zien. Sinds er in de wijk in een aantal straten maatregelen tegen verkeers overlast zijn genomen, is er een stroom van reacties van buurtbewoners losge barsten. De afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan en de snelheidsremmende maatregelen in de Albert Cuyplaan hebben volgens de bewoners van omlig gende straten tot gevolg dat zij nu met de overlast zitten. Klachten hadden vooral betrekking op de toegenomen hoeveelheid verkeer en de daaraan in herente onveiligheid en overlast. Daar naast waren er klachten dat in de wijken gelegen bedrijven of andere doelen minder goed bereikbaar waren. Geen overlast Dat ook bewoners van straten buiten de Sieraden gestolen Van een 73-jarige bewoonster van de Veenbesstraat werden drie gouden halskettingen, een gouden armband en vier paar gouden oorbellen gestolen. Diefstal werd gepleegd tussen 22 en 29 december. Door de deur te forceren is iemand de woning binnen gekomen. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: De door regen geteisterde Kerstcross werd vorige week woensdag door Frank van Bakel gewonnen. In de 36e editie van de traditionele wielerronde in Soest- duinen stelden de favorieten teleur. In het modderige zand van het duinpar- courssneuvelden vele kanshebbers. We reldkampioen Henk Baars kwam niet verder dan een zesde plaats. De Belgen Paul de Brauwer en Christiaan Haute- keete werden respectievelijk vijfde en achtste. Waar de profs verstek moesten laten gaan, verbaasden de amateurs. Vier van hen reden zich naar een plaats bij de eerste tien. Richard Groeneveld voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Foto: Goos van der Wilt. werd tweede, Rudi Nagengast zevende, Marcel Gerritse negende en Edward Kuyper tiende. KORTING Totale leegverkoop Alles moet weg "Merken" voor spotprijzen Ook de wintersporten soest Soesterbergsestraat 3, tel. 12749 Oud-predikant van Zonnegloren Op Tweede Kerstdag is in Zwolle ds. Leendert (Leo) de Ru overleden, die in de periode april 1967 tot november 1970 als geestelijk verzorger verbonden was aan het ziekenhuis Zonnegloren te Soest. Ds. de Ru, in november j.1. 67 jaar geworden, woonde de laatste jaren in Ommen. Talrijke Soesters, zowel in als buiten Zonnegloren, bewaren een dankbare herinnering aan zijn dynamische, sprankelende en enthousiaste persoon lijkheid, die voor het geestelijk leven van velen van grote betekenis is ge weest. De wekelijkse diensten in de kerkzaal van het ziekenhuis werden doorgaans zeer druk bezocht. Velen denken ook met dankbaarheid terug aan de catechese-groepen die onder zijn leiding in Zonnegloren werden georganiseerd en waarin vrij van ge dachten werd gewisseld over onderwer pen als geboorteregeling en euthanasie, die destijds nog zeer omstreden waren. Ds. de Ru stond bekend als een predi kant met zeer levendige opvattingen over liturgie en kerk-zijn, maar vooral als iemand die op onnavolgbare wijze de kunst van het omgaan met mensen verstond. Wie met levensproblemen worstelde, zowel binnen als buiten de kerk, vond bij hem alle tijd en aandacht. Ook in het plaatselijke kerkelijk leven buiten Zonnegloren speelde ds. De Ru een vooraanstaande rol. Samen met ds. Wilschut en pastor Metternich behoor de hij tot de grondleggers van de Raad van Kerken in Soest, waartoe in zijn Soester jaren het initiatief werd geno men. Ds. De Ru werd geboren in Doesburg. Zijn kerkelijke loopbaan begon met zijn wika-opleiding (Werker In Kerkelijke Arbeid); dienaar des woords werd hij in eerste instantie als predikant van de Presbyterian Church of Australia. Na zijn jaren in Soest (1967-1970) was hij achtereenvolgens nog predikant in Am sterdam, Losser en Schiedam. In 1987 ging hij met emeritaat en vestigde hij zich in Ommen. Als de gemeenteraad akkoord gaat vindt binnen afzienbare tijd een grondruil plaats tussen de gemeente Soest en Defensie. De overeenkomst heeft betrekking op een perceel in Soesterberg en een stuk van de Stom pert, waarin een aantal prehistorische grafheuvels zijn gevonden. Defensie heeft al geruime tijd geleden een plan ingediend voor de aanleg van een laad- en losplaats voor rupsvoertui gen ("raccordement") in het gebied bij de spoorlijn Amersfoort-Utrecht in Soesterberg. Het raccordement gaat overigens deel uitmaken van de in Amersfoort gelegen Bernhard-kazer- ne. De gemeente wil de strook grond die Defensie nodig heeft ruilen tegen een perceel van 4,5 hectare op de Stompert - waar ook de grafheuvels liggen - en een stukje van 1,7 hectare ten zuiden van de rijksweg A28. Dat laatste heeft de gemeente nodig voor de aanleg van de parallelweg (verbindingsweg Kamp- weg-Richelleweg). De ruil zal plaats vinden "met gesloten beurzen". Over de hinderwet-aspecten bestaat nog geen duidelijkheid. Soest vindt dat het raccordement samen met de kazer ne en het oefenterrein de Vlasakkers beschouwd moet worden als een inrich ting in de zin van de hinderwet, zodat niet Amersfoort maar de provincie het "bevoegde gezag" is. Er loopt ook een procedure tussen Amersfoort en om wonenden van de kazerne, waarbij de Raad van State in een voorlopige voor ziening heeft bepaald dat de rupsvoer tuigen zich via de toegang op de Vlasak kers van en naar de Bemhard-kazerne moeten begeven. Geluidsbelasting Regionaal gezien betekent het raccor dement een ontlasting van het milieu, maar plaatselijk veroorzaakt het uitge rekend in Soest wel een hogere geluids belasting, hoewel in het raadsvoorstel te lezen staat dat er in Soestduinen "hoogstwaarschijnlijk" wel aan de hin derwet-voorschriften zal worden vol daan. Het laden en lossen moet overi gens zoveel mogelijk aan de kant van de Bernhard-kazerne plaatsvinden. Op het stukje Defensiegrond dat Soest bij de ruil verwerft is mevrouw De Muynk, in heel Soest bekend, actief met het opvangen en oplappen van zieke en gewonde vogels. Het College vindt het wenselijk dat zij daarmee kan doorgaan en nu de gemeente de grond in eigen dom krijgt kan dat ook. Traditiegetrouw kwamen een aantal leden van de carnavals vereniging de Narre Knollen de Soester politie versterken op oudejaarsavond. Gewapend met een flinke salade en een aan tal goede flessen togen Prins Steef, Adjudant Berend en voor zitter Henk te Pas, vergezeld van hun onafscheidelijke dans mariekes, naar de Dalweg. Zijstaken de diensthebbende leden Foto: Goos van der Wilt. van het korps een hart onder de riem als dank voor hun dien sten op deze laatste en meestal niet makkelijkste a vond van het jaar 1990 en om deze avond voor hen wat plezieriger te ma ken. Deze versterking werd door de politie dankbaar in ont vangst genomen. Prinsenhof over overlast klagen, vindt het bureau niet terecht. Volgens AGV rijdt er niet teveel verkeer over de Hel- lingweg en de Korte Bergstraat. Aan de andere kant is het volgens hen wel goed mogelijk dat het verkeer sinds de afslui ting van de Waldeck Pyrmontlaan is toegenomen. Echter, het aantal auto's dat er momenteel door rijdt, is te verge lijken met de hoeveelheid die door stra ten met eenzelfde karakter rijdt. Op de laatste dag van 1990 werden een aantal Soesters slachtoffer van inbraak in hun auto. Op de Wijnand Toplaan werd in de auto van een 56-jarige Soes ter ingebroken. Een radio-cassette recorder was de buit van de dief. Een bewoner van het Klaroenstekerpad deed ook aangifte van de diefstal van een radio-cassetterecorder uit zijn auto. De auto stond geparkeerd op de Theo Dobbehof. Ook een 43-jarige bewoner van de Ere prijsstraat mist sinds oud en nieuw de muziekinstallatie uit zijn auto. Een 22- jarige bewoner van de Weegbreestraat had zijn auto geparkeerd aan het Kerk plein. Ook hij moest bij de politie aan gifte doen van de diefstal van zijn radio cassetterecorder. Brandweer en politie blussen vijf brandjes Tijdens de jaarwisseling werd negen keer een beroep gedaan op de politie. Een woordvoerder van het korps om schreef oudejaarsnacht 1990-1991 als vrij rustig. Een aantal brandmeldingen bracht wel de brandweer op de been. Eén keer moest zij uitrukken naar de Haverweerd. Daar veroorzaakte aan gestoken vuurwerk in een vuilcontai ner een flinke brand. De meeste meldingen kwamen uit Overhees. De brandweer werd ook voor een containerbrand naar de Citer geroepen. Daar moest het fikkie, ont staan door vuurwerk, geblust worden. Op de Willaertstraat had een groep jon gelui oude kranten en vuurwerk met benzine aangestoken. Het vuurtje werd door de politie met een poederblusser geblust. Öp de Di Lassostraat bij de Kardinaal Alfrinkmavo moest de politie op de zelfde manier twee brandende auto banden blussen. Ook op de Weegbree straat moest de politie aantreden toen met deze alternatieve vorm van vuur werk door een aantal Soesters werd geëxperimenteerd. De autobanden werden door een aantal jeugdige Soes ters aangestoken. De brand werd snel geblust. Bij de basisschool de Wegwijzer werd een ruit ingegooid. Omwonenden had den de politie gealarmeerd. Op het Dorpsplein in Soesterberg werd ook aan de hoera-stemming uiting gegeven door een ruit te vernielen. Tenslotte werd om half zes 's ochtends een groep je jongelui dat een luidruchtig feestje vierde op de Tamboerijn door de politie gesommeerd richting huis te vertrek ken. In totaal kwamen veertig telefoon tjes van burgers die last hadden van het vuurwerk of van de activiteiten daar omheen, bij de politie binnen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 1