i Blommers beticht 'grijs' College van slordigheid en gebrek aan kwaliteit 20-70% 'Soesters dankzij D66 méér politiek betrokken dan ooit' PETERS Makelaars W Extra hmir-Ouderenbus gaat op dinsdag, woensdag en vrijdag door Soest rijden Drukke nieuwjaarsreceptie in raadhuis VVD gaat met nieuw élan Staten-verkiezingen tegemoet DE LAATSTE WEKEN OPHEFFINGS UITVERKOOP KORTING EDKSrElSEIlby. Inbreker lust cognac en koek Advocaat: 'Domheid of opzet?' Contract Soest-Taphoorn gekraakt door Vrienden Soester Natuurbad HET VLEESCENTRUM Onder invloed Brand in woning aan Prof. Lorentzlaan Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Pothuizen daagt 'Lucifer' uit tot debat Vanavond 19.30 uur: kerstboomverbranding op de Engh! ONROEREND GOED WASIEL STEITNER BU'ten S°eSt Nog dit jaar eigen tweede bus? Inbreekster op klaarlichte dag overlopen Thomasvaer en Pieternel stelen de show Foto: Goos van der Wilt. vaar UiïfA- T mijn lot De Soester VVD is om niet onbegrij pelijke redenen van alle partijen zo on geveer het minst enthousiast voor het nieuwe College van Burgemeester en Wethouders. Hoe gering de geestdrift van de liberalen is voor de beleidsda- den van het dagelijks bestuur van de gemeente maakte VVD-fractievoor- zitter Neks Blommers zondag j.I. dui delijk tijdens de nieuwjaarsreceptie in Darthuizen. De liberale aanvoerster wond er geen doekjes om: Soest mocht dan in 1990 zelfs de landelijke radio en televisie hebben gehaald (de grasmaaiers), maar dat er iets wezenlijks was gebeurd, dat niet, meende Blommers. Het door som migen als "groen" aangeduide College van B. W. verdiende naar haar smaak eerder de kwalificatie "grijs", mede ge zien de haarkleur van de vijf mannen en één vrouw achter de Collegetafel, waar de WD sinds de raadsverkiezingen niet meer bij zit. "Groen is dit College hooguit omdat het nog steeds niet lijkt te beseffen dat het is ingehuurd om de raad voorstellen te doen. Volgens Blommers gaat de traagheid van het College echter nü al alle perken te buiten. Ze wees erop dat o.a. de met veel tamtam aangekondigde inspraaknota inmiddels een vertraging van enkele maanden had opgelopen, terwijl B. W. niet de moeite hadden genomen om de andere voorstellen daaraan aan te passen, "Dat soort slor digheid is kenmerkend voor dit Colle ge," stelde ze vast. Blommers vond het ook een veeg teken dat de bewonersgroepen als paddestoe len uit de grond verrijzen, met als eerste daad het aantrekken van een advocaat om de strijd met het gemeentebestuur aan te gaan. Blommers: "Ik noem dat geen sociale vernieuwing, maar sociale vernieling," waarvoor ze de verant woordelijkheid eveneens bij het Colle ge legde. Voor de nieuwe inspraak-aanpak bij bestemmingsplannen (Soestduinen mag eerst met suggesties komen voor dat de gemeente het plan opstelt) had ze slechts schampere woorden over. "Als of dat iets nieuws is. Een jaar geleden werd er net zo lang met de burgers ge praat tot je er uit was, en dan zou dit een 'novum' zijn...?" Beangstigend Alle discussie over de nieuwe structuur van Soest en het verkeersbeleid zou vol gens haar weinig zinvol zijn als er niet ook gesproken zou worden over een zeer essentieel onderdeel: werkgele genheid en economie, waarover het huidige College zich kennelijk niet druk wenst te maken of zich slechts in deni grerende zin uit. Blommers vond dat niet alleen zorgwekkend, maar ook Ze waarschuwde dat 1991 in politiek opzicht geen "omkeerbaar" jaar zal zijn, "waarvan je op het eind niet weet wat je aan het begin hebt gedaan", en riep het College op tot het voeren van Totale leegverkoop Alles moet weg "Merken" voor spotprijzen Ook de wintersporten soest Soesterbergsestraat 3, tel. 12749 Neks Blommers. een beleid dat zorgvuldig is en herken baar voor de mensen die het aangaat. Wat dat betreft toonde ze zich ongerust over het gebrek aan kwaliteit in de be sluitvorming. Volgens haar betekende democratie in de eerste plaats respect voor andere meningen, dus luisteren, en ze sprak de hoop uit dat het gemeente bestuur zich voortaan zou scharen ach ter het motto: "Meer luisteren, beter doen!" Terugval tijdelijk Tevoren had afdelingsvoorzitter Jan Ja cobs de Soester liberalen al moed inge sproken voor de komende verkiezings campagne voor de Provinciale Staten (in maart). Volgens hem beschikt de WD over nieuw élan, en is ook plaat selijk de terugval in het turbulente jaar 1990 maar van tijdelijke aard geweest, ofschoon de liberalen nu buiten het College staan. "Maar onze kracht en in spiratie zullen we binnen én buiten het gemeentehuis tonen," aldus Jacobs. Staten-kandidaat Eveline Korthuis hield een speech waarin ze het belang van de verkiezingen nog eens bena drukte, met name voor wat betreft de doorwerking op de samenstelling van de Eerste Kamer en de ontwikkelingen die de provincie als bestuursorgaan doormaakt. In dat verband noemde ze ook het belang van de zgn. "euregio" Holland-Utrecht in het zicht van de Eu ropese eenwording, waardoor er meer rechtstreekse lijnen naar "Brussel" gaan lopen. Volgens Korthuis staat de provincie daardoor voor grote uitdagin gen op het gebied van ruimtelijke orde ning en milieu. Voorzitter Dolly van Nierop van de "Vrouwen in de WD" schetste tenslot te de betekenis van deze werkgroep in de plaatselijke liberale organisatie. Voor het overige gebruikten de aanwe zigen - onder wie ook de niet-liberale wethouder Jan Visser - de bijeenkomst om elkaar voor het nieuwe jaar alle goeds toe te wensen. Een 42-jarige bewoner van de Smitsweg ontdekte vorige week dat in zijn flat was ingebroken. De dader was via een steiger - die voor onder houdswerkzaamheden naast het flatgebouw stond - naar boven ge klommen en had een slaapkamer raam ingetikt. Binnen nam hij o.a. een videorecorder en een fototoestel mee, maar ook een fles cognac en twee trommeltjes met koek. Een an dere fles cognac had hij voor een deel leeggedronken. "Het contract doorlezend vraag je je af of de gemeente er door Taphoorn is in geluisd, ondersteund door slimme ju risten of advocaten, of dat de gemeen te zich bewust contractueel heeft over geleverd, daarmee wezenlijke afspra ken prijsgevend. Is dat domheid of kwalijke opzet?" Deze vraag stelt mr. Frans We ij zen, de advocaat van de vereniging Vrienden Soester Natuurbad, in een brief aan het College van B. W., waarin het con tract tussen de gemeente en de koper van het Natuurbad, project-ontwikke laar M. Taphoorn, op de korrel wordt genomen. Wijzen deelt het College mee dat de Vrienden nog altijd streven naar de handhaving van het bad, en dat als gevolg daarvan enige concessies in het plan-Taphoorn zijn gedaan, zoals het creëren van een buitenbad, "al is het dan van minimale omvang". "Hoewel volstrekt onacceptabel voor de Vrienden, zou toch de garantie van de publieke toegankelijkheid van het bad en van betaalbare toegangstarieven in het contract opgenomen moeten zijn," aldus de advocaat. "Doch niets van dat alles. Er is dus voor Taphoorn contractueel de ruimte om na realise ring van zijn plan doodeenvoudig mee te delen dat om hem moverende rede nen het bad alsnog alleen toegankelijk is voor de gebruikers van zijn recreatie woningen, of om de toegangstarieven te verhogen tot een onaanvaardbaar c.q. onbetaalbaar bedrag. Juridisch kan nie mand daar wat tegen doen!" Volgens Weijzen geldt hetzelfde voor de garantie dat de woningen niet per manent bewoond mogen worden. "Hoewel de vereniging de controle daarop altijd al als theorie heeft gezien, blijkt het contract ook op dat punt niets geregeld te hebben." 'Vrolijk contract' Verder wijst hij erop dat er in het con tract weliswaar een boetebeding is op genomen - voor het geval het bouwplan niet volgens afspraak wordt uitgevoerd - maar dat daaraan op essentiële punten geen kettingbeding is gekoppeld. "Dat betekent in feite dat Taphoorn na dit voor hem vrolijke contract met de ge meente zijn rechten vervolgens kan overdragen aan een andere of nieuwe b.v., die door het ontbreken van zo'n kettingbeding vrijelijk zijn eigen gang kan gaan." Weijzen laat Burgemeester en Wethou ders tenslotte weten dat hij benieuwd is naar hun reactie. Van de zijde van het gemeentebestuur volstaat men met een uiterst kort commentaar. In de huur overeenkomst is het door de Vrienden van het Soester Natuurbad aangegeven onderwerp naar onze opvatting vol doende geregeld, terwijl de kwestie met betrekking tot het buitenzwemmen in een aanvulling op de huurovereen komst geregeld is," aldus gemeente- voorlichter Ben van Os. DEZE WEEK BIJ SUKADELAPJES Perkilold? SPEKLAPJES (zonderbeen, /*£Q zonder zwoerd). Per kilo 0« ROLLADE POPULAIR Per kilo6?° Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 - 17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Op de Weegbreestraat hield de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 46-jarige automobilist uit Soest staande bij een routinecontrole. De man bleek te veel gedronken te hebben, zoals de ademtest uitwees. Hij kreeg een rijver bod van twee uur en een proces-ver baal. Politie en brandweer rukten in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor drie met groot materieel uit na een brandmelding van de Prof. Lo rentzlaan in Soesterberg. Daar bleek een uitslaande brand te woeden in de woning van een 31-jarige man, die zo juist was thuisgekomen. Zijn vrouw en beide kinderen lagen al te slapen, maar de man had honger en besloot in de keuken nog iets klaar te maken. Hij zet te een pan op het vuur en dommelde vervolgens even in. Toen hij wakker werd stond de keuken in lichterlaaie. Zijn vrouw was inmiddels ook wakker geworden en slaagde erin met de kinde ren bijtijds het huis uit te vluchten. De man kon door het vuur niet meer naar beneden en besloot daarom uit een raam te springen. Hij belandde in de tuin, waarbij hij geen letsel opliep. Op dat moment werd duidelijk dat de hond en de kat zich nog in het huis moesten bevinden. De dieren konden niet meer worden gered. De brandweer kon niet voorkomen dat de woning geheel uitbrandde, maar had het vuur binnen een uur onder controle. De naastgelegen huizen werden geluk kig gespaard, maar ondervonden wel de nodige rook- en waterschade. Het gezin heeft voorlopig onderdak gevonden bij familie. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Enige honderden Soesters hebben el kaar vorige week woensdag de beste wensen voor het nieuwe jaar gegeven tijdens de nieuwjaarsreceptie die het gemeentebestuur in het raadhuis orga niseerde. De ontmoeting had een on gedwongen karakter en werd opgeluis terd door het optreden van Thomas- vaer en Pieternel, die op vrolijke wijze de gebeurtenissen die Soest in 1990 bezighielden op de korrel namen, en van het koor Chorus Line, dat in de raadszaal een proeve van zangkunst aflegde. Burgemeester De Widt, die met de wet houders en hun echtgenotes de burgers verwelkomde, stond in zijn toespraak ook stil bij een aantal kenmerkende ontwikkelingen. Het deed hem deugd de gastheerrol voor het eerst in het nieu we gemeentehuis te kunnen spelen en kondigde aan dat de klantgerichtheid ook dit jaar hoog in het gemeentelijk vaandel zal staan. De burgemeester memoreerde o.a. de verruiming van het spreekrecht, de her inrichting van enkele wijken, het open baar vervoer - "we zijn er nog niet" - en de abri's, die vorig jaar op veel plaatsen zijn neergezet. Verder stond hij stil bij de verschuivingen in de gemeenteraad en in het College van Burgemeester en Wethouders. "De taak blijft hetzelfde: zorgen dat iedereen het prettig vindt om hier te wonen, te leven en te werken." Op milieugebied gaat Soest de goede kant op, aldus De Widt. Volgens hem beschouwen de inwoners de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuin afval en huisvuil, evenals die van glas, papier en klein chemisch afval, inmid dels als vrij normaal. "Het milieu-be- wustzijn neemt dus toe," stelde hij vast. De kontakten met Kozle en Soest- Duitsland (dat De Widt ook een "jume- lageplaats" noemde) namen in 1990 toe. De burgemeester liet weten dat er dit jaar vijf stageplaatsen voor ambte naren uit Kozle wordén vrijgemaakt, die in Soest ervaring kunnen komen op doen. Zwarte bladzijde Een zwarte bladzijde was volgens hem de sluiting van Foxboro. De burge meester meldde verder dat de brand weer in 1990 een record had gebroken met 400 uitrukken en dat de politie zich opmaakt voor de komende reorganisa tie, terwijl de sociale vernieuwing, die in 1990 is gestart, dit jaar verder zal wor den uitgebouwd. Een belangrijke mijlpaal in 1991 wordt het gereedkomen van het sportcomplex aan de Dalweg, waardoor er straks het hele jaar door in Soest gezwommen zal kunnen worden. Voor het zorgcentrum zal nog veel overleg nodig zijn. De Widt vertelde dat vorige week al een burger telefonisch had geïnformeerd naar de openstelling van de polikliniek en op het antwoord van de telefoniste - dat die er nog lang niet stond - verrast had ge reageerd met de vraag wat dat dan voor een gebouw was dat bovenaan de Dal- weg stond, kennelijk doelende op de sporthal-in-aanbouw. Met veel inzet gaat Soest werken aan de nieuwe structuurvisie, een belangrijke zaak, aldus de burgemeester, die het een voorrecht noemde om zich samen met de raad en "onze onvolprezen amb tenaren" te mogen inzetten voor het be sturen van het mooie Soest, in welk ver band hij Churchill citeerde: "I feel tre- mendous forces in this house." Hij wen ste alle burgers een gezond en gelukkig 1991 en besloot met een Belgische nieuwjaarwens: "de vreugde van Kerst mis, die hoop is; de geest van Kerstmis, die vrede is; het hart van Kerstmis, dat liefde is, en welzijn in het nieuwe jaar dat voor u ligt." Voordracht Met veel genoegen luisterde de verza melde menigte vervolgens in de raads zaal naar de voordracht van Thomas- vaer (gemeentescretaris Wim de Kam) en Pieternel (Els Stolwijk), fraai uitge dost door Alie Sjamaar, die ook dit jaar de show stalen. Ze waren uitstekend op dreef met tekst en muziek van resp. Jan Visser, Joop van Tol en Piet Daalhuizen en werden na afloop door burgemeester "Omdat uit de details die kolomschrij ver 'Lucifer' vermeldt duidelijk is dat hij raadslid moet zijn, daag ik hem uit zich bekend te maken en een publiek debat met mij aan te gaan." Deze uit spraak deed D66-fractievoorzitter Adriaan Pothuizen vrijdagavond tij dens de Nieuwjaarsreceptie van zijn partij. Naast leden van de afdeling Soest/ Soesterberg waren ook leden uit een aantal andere plaatsen in de regio verte genwoordigd, evenals leden van de Jon ge Democraten. in zijn toespraak herinnerde Adriaan Pothuizen aan de nieuwe positie van D66 in Soest: van "oppositie" naar par tij met een wethouder. Dat was in veel opzichten wennen, binnen en buiten D66, en niet in het minst voor Mieke Swinkels, de nieuwe wethouder. Zij moest, zonder ervaring als raadslid, met een zware portefeuille-inhoud gestalte gaan geven aan het breed onderschre ven college programma. Al heel snel werd ze geconfronteerd met kritiek; met name op het verkeersbeleid. Die kritiek is nog niet geluwd, maar twee dingen beginnen toch duidelijk te wor den. De gekritiseerde besluiten ten aan zien van Soestdijk-Oost waren zo gek nog niet. En ook al krijgen kritici niet steeds hun zin, ze krijgen wel uitgebreid gehoor, opdat hun mogelijk gelijk aan het licht kan komen. Lucifer Geen goed woord had Pothuizen over voor de onsportieve wijze waarop Mie ke Swinkèls persoonlijk is aangevallen dor een kolomschrijver van de Soester Courant. "Omdat uit de details die de schrijver vermeldt duidelijk is dat hij ook raadslid moet zijn", aldus Pothui zen, "daag ik hem uit zich bekend te maken en een publiek debat met mij aan te gaan." Dat debat zou moeten gaan over de bijdragen die de partij van de schrijver - en vooral hijzelf - daaraan le vert. Voorlopig houdt Pothuizen het erop dat het vooral dankzij D66 is dat in Soest een grote politieke openheid is ont staan, met alle ruimte voor burgers op de besluitvorming invloed uit te oefe nen. Afdelingsvoorzitter Arie-Jan de Koek blikte vooruit. Hij sprak zijn tevreden heid uit over het feit dat ook twee Soes ters D66-kandidaat zijn voor de nieuwe Provinciale Staten. Jenny Allard en Henk Gerth hebben in de gemeentepo litiek hun sporen reeds verdiend. De Koek riep de afdelingsleden op deze kandidaten en het campagneteam zo veel mogelijk te steunen tijdens de pro vinciale campagne. Profileren De centraal in het beleidsprogramma 1990-1994 van de gemeente staande "Structuurvisie" en alles wat daarmee samenhangt werd door De Koek ge noemd als belangrijk vanwege de ver strekkende gevolgen tot in de 21e eeuw. Ook voor D66 mag het als belangrijk gezien worden, aangezien deze materie bij uitstek het terrein is waarop D66 zich beter kan profileren dan welke andere politieke partij ook. "De manier van denken die aan de tot standkoming van de Structuurvisie ten Cv Adriaan Pothuizen. grondslag ligt vertoont sterke verwant schap met het gedachtengoed van D66. Of een plan goed genoemd mag worden hangt niet in eerste instantie af van de inhoud, maar van het antwoord op de vraag of de uitvoerders en diegenen die er de gevolgen van ondervinden het plan aanvaarden," aldus Arie-Jan de Koek. Hij achtte het noodzakelijk dat alle belanghebbenden een inbreng heb ben in de gedachtenwisseling over de Structuurvisie en sprak de hoop uit hen in groten getale bij die gelegenheid te kunnen ontmoeten. Thomasvaeren Pieternel vonden in de raadszaal een passende entourage voor hun voordracht. De Widt beloond met een fraai boeket. De lezers van de Soester Courant heb ben de complete voordracht vorige week al in de krant kunnen lezen. Ook in de raadszaal verzorgde het jon ge Soester koor Chorus Line - waarvan terecht kan worden gezegd dat het is "geboren uit Zonnegloren" - een aantal goed in het gehoor liggende nummers. Tussen de bedrijven door wensten tal rijke Soesters - voorzien van een alco holvrij drankje - elkaar een goed 1991, wat gepaard ging met genegenheidsui tingen variërend van vriendelijke hand drukken tot haast hartstochtelijk om helzingen. Soest is het nieuwe jaar op hartelijke wijze ingestapt. De jaarlijkse kerstboomverbranding vindt vanavond plaats - evenals vorig jaar - op het speelveld op de Engh (aan de Soester Enghweg). Omstreeks 19.30 uur zal burgemeester De Widt het sein geven om het specta culaire vuur aan te steken. Vanaf 17.00 uur kan men ter plekke kerstbomen in leveren bij leden van de Hopman Mas- selmangroep. Deze groep neemt ook de opbouw van de brandstapel voor zijn rekening. Voor elke ingeleverde boom wordt een lot verstrekt. Via de loterij, die wordt georganiseerd door de Stich ting Welzijnswerk Soest en de Hopman Masselmangroep, kunnen een aantal leuke prijzen worden gewonnen. De prijsuitreiking door burgemeester De Widt start om half acht, vlak vóór het ontsteken van het vuur. Brandweer en politie zullen de gebrui kelijke begeleiding verzorgen. Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 11 Meer informatie op pagina 6. Telefoon: 02155 19600 jjflf en administratie A |j|| Van Weedestraat 227 ftÉ Telefoon 02155-14152' lllillSSBllBBilHII iv: :;i Telefax 02155-24904 W&'A[IpSvltëSS. Postbank t2bl4h ^BSP/ i Voor de vrijwilligers van de Ouderen- bus was 1990 een geweldig jaar. Ze vervoerden meer dan 12.000 perso nen. Jamnier was dat ze vaak "nee" moesten zeggen tegen aanvragers, om dat er met de éne bus niet meer moge lijkheden waren. Daarmee is de drin gende noodzaak van een tweede bus duidelijk bewezen, aldus de werk groep. Achter de schermen wordt dan ook hard gewerkt aan de aanschaf van zo'n tweede Ouderenbus. Er wordt druk overlegd met diverse instanties en men hoopt in de loop van 1991 in deze drin gende behoefte te kunnen voorzien. In afwachting daarvan is inmiddels een nood-oplossing gevonden. Drie dagen per week - op dinsdag, woensdag en vrijdag - rijdt er tijdelijke een gehuurde bus (uit Baarn), waarmee althans gedeeltelijk in de nood wordt voorzien. Op de genoemde dagen kan men dus wat ruimer tegemoet komen aan de talrijke aanvragen voor vervoer met de Ouderenbus in Soest. De Ouderenbus haalt, zoals bekend, ie dereen die 65 jaar of ouder is, evenals minder-validen van 60 jaar en ouder, van huis op en brengt hen naar het adres van hun keuze. Zo kan men op bezoek bij familie of vrienden, naar de kapper, even gezellig winkelen in een van de Soester winkelcentra, maar ook op be zoek in ziekenhuis Zonnegloren, het verpleeghuis Birkhoven of het rusthuis de Lichtenberg. Daarvoor hoeft men slechts - maar dan wel minstens een dag van tevoren - de centrale post te bellen, die elke werkdag bereikbaar is op tele foon 19190, van 's morgens 10.00 tot 's middags 16.00 uur. Voor de reizigers is het een prettige bij komstigheid dat zij zelf kunnen bepalen wat zij vooreen rit willen bijdragen. Wel wordt het op prijs gesteld dat zo'n vrij willige bijdrage minstens f 1,50 per rit opbrengt. Meer is uiteraard altijd wel kom. Speciale ritten Onder bepaalde voorwaarden staat de Ouderenbus ook 's avonds en in de weekeinden klaar voor speciale ritten ten behoeve van de oudere inwoners van Soest en Soesterberg. Wie bijvoor beeld op een avond naar de Speeldoos in Baarn of een concert in kasteel Groe- neveld wil, of naar een speciale avond in Soest, kan daarvoor bellen. Voorwaar de is wel dat er een groepje van minstens vijf personen is dat hetzelfde reisdoel heeft. Informatie over deze en alle andere za ken is altijd verkrijgbaar bij de centrale post, tel. 19190. Dat de emancipatie ook in criminele kringen om zich heen grijpt bleek af gelopen maandagmorgen maar weer eens, toen de politie in Soestduinen een 24-jarige vrouw uit Groningen kon arresteren. Zij was die ochtend tegen twaalf uur een woning aan de De Beaufortlaan binnengedrongen en daar overlopen door de bewoner. Hij belde de politie met de medede ling dat er een hem volstrekt onbe kende vrouw bij hem thuis zat, die verder geen boe of bah wenste uit te brengen. De politie kwam ter plaatse en kon van de vrouw ook geen zinnige ver klaring voor haar aanwezigheid los krijgen. Ze gaf wel toe dat ze had in gebroken, waarna ze werd aange houden en overgebracht naar het bu reau. Bij de fouillering bleek ze ove rigens niets bij zich te hebben dat van diefstal afkomstig kon zijn. Hoe de vrouw was binnengekomen was niet duidelijk.

Soester Courant | 1991 | | pagina 1