MY SOUND 'DAM prachtige kleurenfoto ivanuwdia. 449: Si?»- 529: sclioeiiiiiker 2498,- »n vrouwen VNT Welstandscommissie Soest-nieuwe-stijl P. van Buuren Nieuwjaarswensen uit Kozle Autogebruik ambtenaren moet 20 omlaag Waarheen na de basisschool LOOP TENNIS- JDSSCHOENEN IMAAL KORTING ekkersbedrijf "OOR Gemeenteraad vergadert Vergaderingen voortaan openbaar Man betrapt bij illegale vuilstort Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Zie ik ze nu vliegen? Soest doet mee aan proefproject .UFSETS LAAR WAKEN gesteld. RDV10 SPORT OQQ- P9.-NU Voor olie zekerhaldl van Weedestraal 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* PAGINA 2 I WOENSDAG 9 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 ONKYO MIDISET van_2§95r NU VOOR jedrijf R iri voor een scholenge- rn iken. 17.30 uur 18.00 uur opnemen met de heer ir: ering - plaatsing /OORKOMENDE ERKZAAMHEDEN EBlDAK-garantie 50P van SHELL jïi en butaan ssen snten voor c.v. instal- n. irinkweg 37a (02155) C soest 1 43 32 van slagen is erg EST TEL 13473 Donderdag 17 januari is er een openbare raadsvergadering, aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. De agenda luidt: 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergaderingen van 24 okto ber 1990 en 15 november 1990. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 91- 09: tot instemming met het liquidatie plan van de gemeen schappelijke regeling Gasvoorziening Centraal Ne derland. 6. Voorstel 91- 01: tot wijziging van de verordening studiefaciliteiten. 7. Voorstel 91- 02: betreffende sociaal-cultureel werk ten behoeve van de oudere jeugd van Soesterberg. 8. Voorstel 91- 03: tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aan schaf van een huisvuilinzamelvoertuig. 9. Voorstel 91- 04: tot het aangaan van een grondruil met de Staat der Ne derlanden. 10. Voorstel 91- 05: tot verhuur van een perceel grond met de daarop staande opstallen Smitsweg 311 en 313 aan de Stich ting Wijkcentrum "Soesterveen". 11. Voorstel 91- 06: tot aankoop van het perceel Nieuweweg 59 van de heer R. Westra en verkoop van het perceel Dorrestein- weg 60 aan de heer R. Westra. 12. Voorstel 91- 07: tot verkoop van een strook grond gelegen naast Am- nestylaan 20 aan de heer G.RA.D. van Dijk te Soest. 13. Voorstel 91- 08: tot verkoop van een perceel grond gelegen naast Tam boerijn 21 aan de Maatschappij voor Bedrijfsobjecten N.V. te Amsterdam. 14. Voorstel 90-119: tot verhuur van het perceel Van Angerenstraat 1 aan de Stichting Kindercentra Soest. 15. Voorstel 90-124: tot verkoop van grond gelegen aan de Zandlaan aan de heer S.G.M. de Koning. 16. Voorstel 91- 10: tot het aanpassen van de Verordening Welstandscom missie Soest. 17. Voorstel 90-166: tot het benoemen van bestuursleden in de "Stichting voor voortgezet onderwijs in de gemeente Soest". Spreekrecht a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minu ten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betref fende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstel len tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raadscommissie(s) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij ons col lege een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burgemeester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. Wethouder Jan Visser heeft vorige week de welstandscommissie-nieuwe- stijl voorgesteld, die de opvolgster is van de oude commissie die moet advi seren over de bouwplannen die bur gers bij het gemeentebestuur indienen. Het gezelschap bestaat voortaan uit twee architecten (deskundigen) en een "burgerlid", dat vooral om zijn plaat selijke kennis wordt ingeschakeld. De nieuwe commissie bestaat uit de ar chitecten ir. J. Plas (voorzitter) en ir. C. Douma. De heer H. Gerth is burgerlid. Een van de veranderingen in de opzet is dat de commissie voortaan in het open baar vergadert, om duidelijk te maken dat er "niets geheimzinnigs" gebeurt, aldus Plas. Eenmaal per drie weken ver gadert het gezelschap voltallig over gro tere bouwplannen, elke week buigt een van de leden zich over de kleinere bouwaan vragen, bijvoorbeeld voor dakkapellen. Het drietal wordt ambte lijk bijgestaan door de heren W. van As en F.W. van den Born van de gemeente. Met de installatie van de nieuwe com missie loopt de gemeente een beetje vooruit op de nieuwe indeling van ad viescommissies, die in de komende tijd besproken zal worden. De welstands commissie staat in dat verband overi gens niet op de tocht, omdat ze wettelijk is voorgeschreven. "Er hangt geen zwaard van Damocles boven haar hoofd," aldus Visser. 'Nieuw bloed' Wel oordeelde het nieuwe College het bij zijn aantreden nodig de commissie van nieuw bloed" te voorzien, omdat sommige leden al jaren deel uitmaakten van het gezelschap. Er wordt overigens nog gezocht naar plaatsvervangende le den. Mogelijk wordt de commissie t.z.t. samengevoegd met de nog onlangs in het leven geroepen monumentencom missie. Soest heeft nog even overwogen de werkzaamheden van de welstandcom missie onder te brengen bij een provin ciaal orgaan, maar is daar snel van terug gekomen, aldus Visser. "Je kunt beter een commissie hebben die Soest goed kent. Daarom moeten de leden voor taan ook binnen een straal van dertig ki lometer rondom Soest wonen." De welstandscommissie doet haar werk mede aan de hand van een aantal nog te formuleren criteria. In het verband van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten wordt daarover nog een dis cussie gevoerd, en de commissie wacht de uitkomsten daarvan liever af dan zelf al iets op papier te zetten. De belang rijkste vraag daarbij is hoe de beoorde lingscriteria kunnen worden geobjecti veerd. Uitwassen voorkomen De nieuwe commissie kiest weloverwo gen voor openbaarheid. "We beoorde len de plannen volgens 'redelijke eisen van welstand'. Dat betekent dat 't er gens op moet lijken," aldus voorzitter Plas. Volgens hem mag iedereen plan nen indienen, ook de leek die er geen notie van heeft, maar moet de commis sie ervoor zorgen dat het allemaal geen allegaartje wordt. "Een top-architect, die met een uitgedacht plan komt, laat je natuurlijk wel in zijn waarde, maar ruim 70 van alle plannen zijn niet door architecten gemaakt. De vraag is dan: hoe breng je de leek de maatstaven bij waaraan zo'n plan moet voldoen? Nederland wordt overspoeld door post moderne modische toestanden op het gebied van de architectuur. Het gaat er maar om dat uitwassen worden voorko men, terwijl er toch ook ruimte wordt geschapen voor nieuwe ideeën..." Te vaak hoort de commissie kritiek van buitenaf, die meestal niet sterk gefun deerd is. "Dan hoor je: waarom wordt De politie heeft vorige week een 30-ja- rige inwoner van Soesterberg aange houden, die op heterdaad werd betrapt bij het illegaal storten van vuil aan de Oude Tempellaan, ter hoogte van de Kamerlingh Onneslaan. Hij stond daar een aanhanger te lossen, die een grote hoeveelheid tuin-afval bevatte. Toen de politie hem aansprak toonde de man zich niet onder de indruk. Volgens hem was het heel normaal daar vuil te depo neren, en deden vele andere Soester- bergers hetzelfde. Dat kon de politie, gezien de hoeveelheid afval die zich ter plekke al bevond, niet bestrijden. Niet temin kreeg de man een proces-verbaal en moest hij de rommel weer inladen en meenemen. dit wel goedgekeurd en dat niet? Het is goed om dan uit te kunnen leggen op basis van welke argumenten je een ob jectieve beslissing neemt, en daarom kiezen we bewust voor openbaarheid," aldus Plas. Volgens zijn collega Douma is het be grip "objectief' even moeilijk uit te leg gen als "schoonheid" en "aanvaard baarheid". "Natuurlijk spelen er soms subjectieve elementen mee, maar op vallend is dat we als vakbroeders toch samen uitkomen op dezelfde ideeën. Dat doet ons altijd deugd." Op de vuist De commissie staat per definitie niet onwelwillend tgenover alle bouwplan nen die bij de gemeente worden inge diend. "We proberen van een 5-plus meestal nog een 6-min te maken," aldus Douma, "al zijn de tekeningen vaak wel duidelijk leke-werk. Ja, natuurlijk krij gen we wel eens boze reacties. Ooit wil de een man wel eens met me op de vuist, maar het valt in de praktijk wel mee." Naast "algemene" maatstaven als bouwkundige verhoudingen en mate riaalkeuze hanteert de welstandscom missie bij haar beoordelingen ook een aantal moeilijk meetbare criteria, zoals architectonische kwaliteit, duurzaam heid, belevingswaarde en "associatieve betekenis". Dat laatste wil volgens Sjongejonge, wat heb ik met mijn vo rige artikeltje een stof doen opwaai en. Deels voel ik me daardoor zeer vereerd. Vereerd, vraagt u zich af? Natuurlijk. Laten we wel wezen: als je als rubriekschrijver in een krant maanden achtereen schrijft zonder ook maar iets te horen, krijg je het gevoel: word ik nog wel gelezen? Eindelijk is het dan zover: Er ver schijnen twee ingezonden brieven. Zowel Mevrouw Kingma-Geurtsen (waarom de naam Kingma achter wege gelaten, toch geen mannen haat?) als Dhr. Elderenbosch schrij ven hun misnoegen over de inhoud van mijn vorige stukje van zich af. Gelukkig. Eindelijk eens een reak- tie. Dank voor de moeite dat u in de pen wilde klimmen. U begrijpt het al, ik kan het niet laten even, heel even maar, te reageren. Wensen niet vervuld Nu, zo vlak in het nieuwe jaar, zou ik er veel voor over hebben om wensen van anderen in vervulling te laten gaan. Zeker als ik daar een bijdrage aan kan leveren. In dit geval echter moet ik beiden teleurstellen. Lucifer heeft zich met de jaarwisseling niet op laten branden aan welk stukje vuurwerk dan ook, en is dus voorne mens door te blijven gaan met schrij ven over de politiek in Soest. Reden: als gewone burger ben ik me sinds de laatste verkiezingen gaan interesse ren voor dat politieke spel. Maar, heb ik opmerkingen... waar moet ik ze kwijt? Bij de infobalie van het gemeentehuis? Die zien me al aankomen. Mag ik daar dan deze zeer gewaardeerde krant voor ge bruiken? Niet als het vuilspuiterij zou zijn. Daar mag een krant als de Soest er zich werkelijk niet voor le nen. Wel als het een aantal zaken die je als gewone burger ontgaan, met' een vlammetje bijschijnt. Die rol heb ik me toebedeeld, en aan die zelfopgelegde taak blijf ik gaarne voldoen. Te meer daar ik weet dat velen mijn rubriek wel waarderen, totdat ook bij hen een vuiltje wordt beschenen. Typisch is dat toch. Ie dereen vindt zo'n rubriek wel aardig, heel aardig zelfs als het mensen uit de politiek belicht die niet tot hun partij behoren, totdat ook jouw partij of ie mand uit jouw partij in vlam wordt gezet. Dan blijkt het verdragen van kritiek ineens minder makkelijk. Dan wordt mij ineens verweten een vrouwenhater te zijn. Vrouwenhater? Alle afleveringen heb ik er nog eens op nagelezen. Heb ik echt alleen vrouwelijke politici (of zij die zo ge noemd willen worden) belicht? Ik noem: Harry Witte, Jan Menne, Günther Plomp, Bert Krijger, Wuyckhuizen, Bart Krol, Jan Pieter Lokker, Cees Verheus, Frans King ma, Ries van Logtensteijn, Wim de Kam, Hans de Widt, Cees Boerkoel, Jan Visser; allemaal deelnemers aan het politieke spel die in de afgelopen maanden in mijn rubriek zijn belicht. Zittend v.l.n.r. de commissieleden Douma, Plas en Gerth, in de rug gedekt door wethouder Visser en de ambtena ren Van As en Van den Born. Foto: Goos van der Wilt. Douma zo veel zeggen als "dat 't moet lijken wat 't is". De welstandscommissie-nieuwe-stijl gaat werken aan de hand van een nieu we verordening, waaraan de gemeente raad overigens nog zijn zegen moet ver binden. Het voorstel daartoe wordt de ze week in de raadscommissie Ruimte lijke Ordening besproken. Nu ook Biologisch volkoren brood Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Dan de dames: Neks Blommers, Leidje Tomassen, Wil van Stekelen burg, Mieke Swinkels. Daar blijft het bij. Sorry, een vrou wenhater ben ik niet. Ik ben voor ge lijke behandeling. Bij gelijke ge schiktheid in gelijke situaties gaat mijn voorkeur naar een vrouw uit. Echter... soms moet ik constateren dat die gelijke geschiktheid in gelijke situaties ontbreekt. Dat ik daar een Lucifer bij hou, heeft niets te maken met vrouwenhaat. Als ik het niet zou doen, zou u mij positieve discrimina tie verwijten! Over de toonzetting valt te diskussiëren. Als u vindt dat het boetekleed mij zou sieren, trek ik dat gaarne aan. Zolang u maar blijft lezen en bewust nadenkt over de po litieke beslissingen die in Soest wor den genomen. Handschoen in de ring Adriaan Pothuizen gooit de hand schoen in de ring. Wederom voel ik me zeer vereerd. Een heuse fraktie- voorzitter van een politieke partij roept tijdens de nieuwjaarsreceptie van D'66 mij op, mijn identiteit prijs te geven en met hem in debat te gaan. Graag Adriaan! Mijn identiteit is je bekend, ik ben Lucifer, schrijf onregelmatig in deze krant. Graag wil ik met je, waar dan ook over, in debat. Het onderwerp hoor ik graag van je. Natuurlijk neèm ik aan dat je zo'n debat in het openbaar wenst te voeren en niet in een achterafkamertje. In de raads zaal of in een commissievergadering zou ik graag met je over een politiek onderwerp van gedachten wisselen. Maar helaas, ik was de laatste verkie zingen niet verkiesbaar, dus zit niet in de raad. Zou ik best eens willen, dat wel, maar dan moet ik niet denken aan het feit dat anderen mij dan in zo'n rubriek in vlam zetten. Maar ze zeg gen dat dat went en datje daar, als je in de politiek zit, tegen moet kunnen. Sommigen zien er zelfs naar uit. Eens per jaar: "Zou Seth Gaaikema me nog wel noemen?" In Soest werkt het geloof ik andersom. "Ze hebben het hopelijk niet over mij!" Op die manier hoef ik dus niet in de raad en zal, Adriaan, die diskussie plaats moeten vinden op de wijze zo als we elkaar ontmoet hebben: via deze rubriek. Daaraan ontleen ik mijn identiteit. Ik hoop hiermee te vens geruchten ontzenuwd te heb ben dat ik zou zijn wie je denkt dat ik ben. Daar is geen topoverleg over nodig, geen gegis na de raad in de Knollen tuin. Het is immers niet belangrijk wie ik ben. Het is belangrijker dat ook politici in Soest nadenken over hun handelen. Beseffen namens 40.000 Soesters een dorp met alle ins en outs te besturen en aan hen ook verantwoording schuldig te zijn. Wellicht maken jullie mijn rubriek dan eens overbodig! Adriaan, ik hoor van je. Lucifer De gemeente Soest - als "werkgever" - heeft zich aangemeld voor het proef project Verkeersmanagement, opgezet door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waarbij het erom gaat het aantal autokilometers van de werkne mers (de ambtenaren in dit geval) met 20 terug te brengen. Het project kan in januari van start gaan en levert de gemeente een aantrekkelijke subsidie op als de doelstellingen worden ge haald. Het project sluit aan bij de voornemens van de regering om de groei van het au togebruik te beperken. In 2010 moet er zo'n 35 minder gereden worden. In 1992 worden er al afspraken gemaakt met bedrijven van meer dan 5000 werk nemers en het is de bedoeling dat dat in 1995 wordt gevolgd door een verplich ting voor alle bedrijven met minstens 50 werknemers. Het proefproject is be doeld om bedrijven alvast enige erva ring te laten opdoen met vervoersma nagement. De gemeente Soest heeft al met al zo'n 535 medewerkers die aan het proefpro ject gaan meedoen: 235 op het gemeen tehuis, 75 op het politiebureau en 100 bij de brandweer en de "Werf', plus 40 in de buitendienst groenbeheer en 85 In deze tijd van het jaar staan velen voor een vaak lastige keus: waarheen na de basisschool? Om te helpen de keus te bepalen, organiseert de Ver eniging Openbaar Onderwijs op woensdag 16 januari a.s., 19.00-21.00 uur, wederom de jaarlijkse Scholen- Info voor Soest-Soesterberg. De Info wordt gehouden in de openbare basisschool De Regentuuter, Weeg breestraat 104 teSoest. Docenten van 13 scholen voor voortgezet onderwijs in de regio zullen die avond aanwezig zijn om ouders en leerlingen uit de hoogste groepen van basisscholen in woord en beei voor te lichten over de soorten ver volgonderwijs die deze scholen geven. De namen van de deelnemende scholen treft men hieronder aan. Op deze avond zal tevens de videofilm 'Openbaar on derwijs, een goede keus' worden ver toond. De Scholen-Info is vrij toegan kelijk voor iedereen. De deelnemende scholen zijn: medewerkers in het onderwijs. De gemeente schakelt ook een extern adviesbureau in: AGV uit Nieuwegein, dat ook al betrokken is bij de opstelling van het Verkeersbeleidsplan en het ver- keersonderzoek Soestdijk-Oost en het enige bureau met ervaring op het gebied van het vervoersmanagement. Andere deelnemers aan het project zijn o.a. Nedlloyd, de Sociale Verzekerings bank, de ANWB, de gemeente Amers foort, het ministerie zelf, de provincie Zuid-Holland, Hoogovens, Volvo/ DSM en Schiphol. Woon-werk-verkeer De doelstelling van het proefproject is o.m. het optimaliseren van de reistijd en reiskosten van het woon-werk-verkeer, een zo efficiënt mogelijk zakelijk perso nenvervoer, het verminderen van het autogebruik met minstens 20 en de voorbeeldfunctie van de gemeente bij de aanpak van bereikbaarheids- en mi lieuproblemen. De eerste fase is een inventarisatie van de bestaande vervoerswijzen van de be trokken medewerkers, waarbij wordt gewerkt met een computerbestand met namen, postcodes, werkadressen, werktijden, etc. Aan de hand daarvan wordt een concept-vervoersplan opge- Mavo Soest, algemene bijzondere school voor mavo; Midland Amersfoort, commercieel en administratief onderwijs; ïan Ligthart Amersfoort, lager econo misch en administratief onderwijs; Baarnsch Lyceum Baarn, havo en vwo; Thorbècke SG Amersfoort, havo en atheneum; Johan van Oldenbarnevelt Amersfoort, gymnasium; Amersfoortse Berg Amersfoort, mavo, havo, atheneum; De Heuvelrug Zeist, beroepsonderwijs; Werkplaats Kindergemeenschap Bilt- hoven, o.a. lavo; De Borgwal Amersfoort, speciaal voortgezet onderwijs; Agrarisch Opleidingscentrum Hoog land; De Koppel Amersfoort, beroepsonder wijs; Schothorst College Amersfoort, mavo, havo, atheneum. steld, waarbij de afstanden/reistijden per auto worden vergeleken met die per openbaar vervoer. Elke ambtenaar krijgt een individueel vervoers-advies: per bus of trein, carpooling, pendel dienst, eventueel dienstfiets, waarbij ook het parkeerbeleid en de fietsvoor- zieningen worden "meegenomen". Op basis van die adviezen (en de reacties van de betrokkenen) wordt dan een plan opgesteld. OV-kaarten De deelnemers worden in een later sta dium geënquêteerd, waarna vervolgens een definitief vervoersplan wordt opge steld. Per postcode worden oplossingen voorgesteld, waarbij faciliteiten als ge reserveerde parkeerplaatsen voor car poolauto's, goede fietsenstallingen etc. een rol zullen spelen. In het plan wor den ook de mogelijkheden genoemd van o.m. goedkope of gratis abonne menten, bedrijfs-OV-kaarten, en be- drijfsvervoer. Het vervoersplan zal geen eenmalige operatie zijn, omdat het steeds geactua liseerd moet worden; er zullen immers voortdurend wijzigingen optreden in personeel en woonlokaties. Het is de bedoeling dat de gemeente daarvoor een coördinator aanwijst. Volgens het tijdschema moet de inventarisatie eind deze maand al klaar zijn; in april krijgen de ambtenaren de individuele vervoer- sadviezen aangereikt en wordt het con cept-plan opgesteld. In juli moet met de uitvoering van het plan worden begon nen. 'Hardstikke leuk' De raadscommissie Algemene Be stuurszaken gaf maandagavond haar fiat aan het plan. Nagenoeg alle fracties vonden het een prima idee. "Hardstik- ke leuk," zo vatte WD-fractievoorzit- ter Neks Blommers de algemene opinie samen. Alleen Harry Witte (Gemeen tebelangen) voorzag een hoop bureau cratische rompslomp en was er niet ka pot van. "Ambtenaren kunnen best zelf het spoorboekje ter hand nemen; daar hebben we geen externe adviezen voor nodig." Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Wie vergelijkt leest de Soester Courant De heren M. Borzym (l.) en J. Bare. DAMES-EN HEREN SALON Soesterbergsestraat 10 3768 EH Soest-Zuid Tel. 02155-18613 OPENINGSTIJDEN: Ma: 13.00 - 17.30 uur Di: 8.30 -17.30 uur wo: 8.30 -17.30 uur Do: 8.30 -17.30 uur Vr: 8.30-20.00 uur Za: 8.30- 15.00 uur Via hun Soester kontaktpersonen be reikte de redaktie van de Soester Cou rant de volgende mededeling van twee vooraanstaande inwoners van Kedzier- zyn-Kozle, de Poolse zustergemeente van Soest: Miroslaw Borzym, de nieuwe bur gemeester, en Janusz Barg de voor zitter van het jumelage-comité, wensen, mede namens de bevolking van Kozle, alle inwoners van Soest en Soesterberg een zeer gelukkig en voorspoedig 1991.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3