D NCBt BON :DING P. van Buuren Historische Vereniging en Oud-Soest vierden 'Koppeltjesmaandag' 'Ambtelijke regelgeving gaat alle perken te buiten' Meningen van lezers Soester Courant - Reclamekrant Soest 50 jaar geleden G ipnjs itjes. mm> ITl 1196 kabelkrant -scherm. Jn in: vraagt: uw aandacht voor Kalmerende middelen leiden tot botsing Uw volkoren specialist Wim Schimmel onnavolgbaar als 'Wullem de daggelder' NEC-voorzitter Lambert Fokkema: DE VEILIGE MANIER OM CONTACTLENZEN TE DRAGEN BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Lucifer (3) Inbreker Fazantpad door bewoonster overlopen Inbreker vindt er niks meer aan... 10 januari 1941 PAGINA 4 natie? Vraag 't dikke chitektuurboek aan! iie woningen en talloze leden. Met daarbij gsschetsen. irchitektuurboek a taart wordt meegezonden) ïitektenburo Atelier 3, SC Scherp enz eel (GLD) l SC02 J ïO leestekens inclusief spaties >f Girobetaalkaart, ourant in Soest. WOENSDAG 9 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 5 Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het vergroten van een winkelpand, Torenstraat 8 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het renoveren van een opslagruimte. Torenstraat 20 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het aanbouwen van een bijkeuken en het vernieuwen van een tuigenkamer, Wieksloterweg OZ 109 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); •het bouwen van een garage, Veen- zooin 5 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het vergroten van een woonhuis, Li bel 1 (artikel 11 van de voorschriften bestemmingsplan 3e herziening be stemmingsplan Overhees). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is eenieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 10 januari 1991 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijnen, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Vrijstelling art. 19 W.R.O. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstelling te verlenen voor: het gebruik van het perceel Laan straat 32a als fitness-centrum. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 10 januari 1991 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken, Raadhuis plein 1, ter inzage. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge- meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan (en voor c. bij de Dependance Publieksza- ken, Dorpsplein te Soesterberg), ter in zage de verzoeken met bijlagen van: A.Keune Haircosmetics B.V., Birk- straat 101 voor het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van cosmetische producten, alsmede het confectioneren daarvan op het per ceel Birkstraat 101; B. Machinefabriek A. van der Horst, Kostverlorenweg 3c, voor het op richten van een metaalverwerkings bedrijf en rubberverwerkingsbedrijf op het perceel Kostverlorenweg 3c; C. Harry van Es Papierrecycling B.V., Sterrenbergweg 30, Soesterberg voor het oprichten van een bedrijf voor de verwerking van oud papier op het papier Sterrenbergweg 30 te Soesterberg. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurenden een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. U gelieve daartoe desgewenst vóór 31 januari 1991 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de ver zoeken met bijlagen van: A.AJ. Brink, Wieksloterweg o.z. 11 voor het uitbreiden/wijzigen van de durkkerij en uitbreiding paarden fokkerij op het perceel Wieksloter weg o.z. 11; B. Smurfit Mercurius Verpakking B.V., Koningsweg 26 voor het op richten van een inrichting voor het verwerken van golfkarton op het perceel Industrieweg 20. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage De politie hield zaterdag op de Amersfoortsestraat in Soesterberg een 39-jarige automobilist uit Hui zen aan, die een aanrijding had ver oorzaakt. Hij was tegen een 34-jari- ge mede-weggebruiker uit de Meern gereden, waarbij overigens alleen lichte materiële schade ontstond. Bij onderzoek bleek dat de Huize naar nauwelijks in staat was zijn auto op adequate wijze te besturen. Hij verkeerde onder invloed, echter niet van alcohol, maar van medicijnen: kalmerende middelen, zoals hij ver klaarde. De politie nam hem bloedmonsters af, die worden opgestuurd aan het gerechtelijk laboratorium. Of en welke straf uit een en ander voort vloeit is nog niet duidelijk. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Nu ook Biologisch volkoren brood Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden: voor A: op woensdag 30 januari 1991 om 09.00 uur; voor B: op woensdag 30 januari 1991 om 10.00 uur; in de commissiekamer 2, Raadhuis plein 1 te Soest. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Ontwerp-Hinderwet- vergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren ter inzage het ontwerp van de beschikking op het verzoek van: Kuleitech B.V., Postbus 411, 3760 AK Soest, voor het oprichten van een verwerkingsbedrijf van kunststof lei dingen op het perceel Industrieweg 48. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 24 ja nuari 1991. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Burgemeester en Wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 132 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord 54c van bijlage 11 van het R.V.V. nabij het woongebouw "Hons- bergen" in de parkeerbehoefte te voor zien door uitbreiding van de algemene invalidenparkeerplaatsen als parkeer plaats tot maximaal twaalf. Burgemeester en Wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 132 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het R.V.V. met onderbord HY - 55 - LN na bij de woning Troelstrastraat 32 een parkeerplaats voor een mindervalide aan te geven. Burgemeester en Wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 132 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het 'R.V.V. met onderbord 07 - JV - 37 nabij de woning Molenstraat 100 een par keerplaats voor een mindervalide aan te geven. Tegen deze besluiten kan iedere belang hebbende een beroepschrift indienen, dat binnen 30 dagen na heden - in twee voud - moet worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Informaties: INFO-CENTRUM, RAADHUISPLEIN 1, Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24-uurs-service). Een kleine honderd leden van de His torische Vereniging Soest en de Stich ting Oud-Soest hebben in het museum aan de Steenhoffstraat maandag j.1. de "Koppeltjesniaandag" gevierd. Het uit oude tijden stammende evenement op de eerste maandag van het nieuwe jaar werd dit jaar opgeluisterd door een opmerkelijk Soester personage, "Wullem de daggelder", achter wie niemand minder dan Wim Schimmel, o.a. ouderman van het Gilde, schuil ging- Als "Wullem" toonde Schimmel zich onnavolgbaar in een voordracht van een klein half uur, waarin hij in onver valst Soester dialect zijn gehoor ont haalde op een relaas, doorspekt met al lerlei wetenswaardigheden over het le ven in het Veen rond de eeuwwisseling. Voor de gelegenheid was Wullem voor zien van de nodige agrarische attributen uit vervlogen tijden, afkomstig uit het museum. Ademloos werden de lotgevallen aan gehoord van Wullem en zijn vrouw Trijn, die inmiddels een eigen "spul letje" aan de Ouwe Gracht hadden ver worven - met "un paor koebeesten, een peerd, een stelletje kiepen en un paor varkens" - alsmede "un duuzend roeie op de Neng" met "eerpels, knolle, rog" en nog wat gewassen, na een afwisse lend maar nogal kommervol bestaan als boerenknecht en daggelder. Wullem vertelde o.a. dat hij zich als knecht voor honderd en tien gulden per jaar had verhuurd - "jonges, wat was ik daor blie mee" - bij een boer waar hij in de "kit" op de "hilt" boven de koeien sliep, zijn loon op maandag om twaalf uur in de kermisweek ontving, de eerste volle week na 15 oktober, en de hele lange dag, vaak van 's morgens vier uur tot zonsondergang, hard moest werken. Roggebrood Na zijn trouwen was hij gaan daggelde ren - afwisselend bij de ene of de andere boer, waar je 't meest verdiende - hoe wel dat als nadeel had dat hij 's winters vaak zonder werk zat. Als je een lange winter had kon het zuinig wezen bij veel huishoudens in het Veen of op de Bunt, en dan was je blij als de grote kerkklok luidde omdat er een grote boer gestor ven was, want dan werd er roggebrood uitgedeeld. Wullem deed verder verslag van de jus titiële lotgevallen van stropers van "kninge en haoze" in de bossen van Pij nenburg en achter Hees en vertelde dat hij z'n kost bij elkaar scharrelde door hier en daar "un kamp gras of kore te meien". Voor z'n eigen "gedoetje" in het Veen had hij de drassige grond zelf aangemaakt met hout en zand, zodat hij vast land kreeg, want bij veel regenval kon het halve Veen onder water komen te staan. "Zoemers konden de minsen uut Pijnenburg over de Boerenstreek naor de Roemse Kark lopen, maor 's winters mosse ze helemaol omlopen over de Dorresteinweg en dat was toen ok maor un modderpad." Tenslotte verhaalde hij van zijn bewee gredenen om zich aan te sluiten bij het Gilde: vanwege de vierjaarlijkse teerda- gen. "Drie daogen feest, smargens effe naor de kark en dan naor ut café, meest al in de Teut; het gildebestuur het un koei of un os laoten slachten, we kriegen veul vleis mit grauwe arten en ok nog zeutemelkse riest mit krenten", met als mooiste dat hij gewoon met de grote boeren van de Brink en de Birk mee kon feesten. Tevoren hadden zowel de voorzitter van de vereniging als die van de stich ting, resp. de heren Van Doorn en Van den Dijssel de schare begroet met de beste wensen voor het nieuwe jaar. Het gezelschap deed zich tegoed aan kleine of grotere glazen boerenjongens dan wel boerenmeisjes - resp. rozijnen of abrikozen op brandewijn - het laatste een tractatie van mevrouw Hilhorst (van "Starke Toon", zoals ze werd aan geduid). 'Boerendag' Museum-voorzitter Van den Dijssel greep de gelegenheid nog aan voor en kele mededelingen, zoals de algemene erkentelijkheid jegens de gemeente Soest voor de van haar ontvangen sub sidie en de mogelijkheid om daarvan te Wullem de daggelder "trok in het mu seum een zeer aandachtig gehoor. Foto: Goos van der Wilt. sparen. Hij kondigde voor een nader te bepalen datum in de zomer alvast een "Boerendag" aan, die op het terrein van het museum wordt gehouden en waar dan alle verzamelde boeren-werktuigen en gereedschappen tentoongesteld zul len worden. Het ziet er ook naar uit dat het museum in de loop van het voorjaar of de zomer de zolderverdieping van het oude kloostergebouw aan de Steen hoffstraat in gebruik zal kunnen nemen. De bedoeling is dat daar van allerlei ou de ambachten de attributen geëxpo seerd zullen gaan worden. COMPUTER- FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-61 87 47 "Het Nederlandse bedrijfsleven is dy namisch en in wezen kerngezond, maar wij worden helaas opgezadeld met irritante bureaucratie en lasten verzwaring door een schijnbaar ver moeid overheidsapparaat. Het treuze len in de gijzelaarskwestie is sympto matisch voor het regeringsbeleid. De ambtelijke regelgeving gaat alle per ken te buiten. No nonsense is pro non- sense geworden." Aldus Lambert Fokkema, voorzitter van de Nederlandse Export Combina tie (NEC) te Soest, in zijn deze week ge houden nieuwjaarsrede in Neclen- burgh. "1990 was een redelijk gunstig export-jaar," aldus Fokkema. "De Ne derlandse export steeg van 228,5 mil jard in 1989 naar rond 235 miljard. Dat is een stijging van 2,7% tegenover een groei van de wereldhandel van 6 Het midden- en kleinbedrijf was kampioen- exportgroeier met 4,2 tegenover een groei van slechts 1,5 bij de grote be- Ineens valt hun oog op 't Zachte Contactlens Plan Hoe mooi sommige brillen ook zijn, ze zitten vaak flink in de weg. Tijdens het sporten bijvoorbeeld. Veel brildragers hebben weieens aan lenzen gedacht, maar vinden de stap misschien te groot. En dan... ontdekken ze 't Zachte Con tactlens Plan. Een ideale manier om snel en ongemerkt zachte lenzen te dragen. Hoe dat plan werkt? Simpel. Wij ver vangen je lenzen elk halfjaar door een paar nieuwe. Wat dat kost? Je betaalt per halfjaar een vast bedrag. Dus geen plotselinge, onverwachte uitgaven. Meer weten over 't Zachte Contact lens Plan? Kom snel langs voor informa tie en vrijblijvend passen. Ook jij zult enthousiast zijn! brillen contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155 -1 86 26 drijven. De 550 NEC-leden. gedreven exporteurs, wisten gemiddeld 8,6 te plussen, hetgeen een uitzonderlijke prestatie is." De NEC-voorzitter wijt het achterblij ven van de groei van de Nederlandse export bij die van de wereldhandel aan de verminderde concurrentie-positie van het bedrijfsleven. In dat verband slaakte hij zijn hierboven geciteerde verzuchtingen en wees hij verder op de stijging van het aantal uitkeringstrek kers tussen 1963 en 1989 van 1,4 naar 3,4 miljoen. In die jaren verdubbelde ook het aantal ambtenaren van 0,6 naar 1,1 miljoen. "De commissie-Oort had ten doel de belastingrompslomp te ver eenvoudigen, maar het resultaat was zo bedroevend dat er nu een commissie ter Vereenvoudiging van de Oort-vereen- voudiging bezig is." 'Recessie-syndroom' Na het gebleken wanbeleid bij Philips, DAF en andere achterblijvers waart er een "recessie-syndroom" rond, aldus Fokkema, zonder dat daarvoor een re den bestaat. Bij Philips en DAF en en kele soortgenoten heerste de sfeer van "alles kan en alles mag", "niets is ons te dol en niets is ons te duur". Die bedrij ven werden kennelijk geleid alsof het de Overheid was. Gelukkig zijn dat uitzonderingen bij het bedrijfsleven, en zeker bij het midden- en kleinbedrijf. Daar speelt persoonlij ke betrokkenheid gelukkig een grote rol. Daar betekent ondernemen onver valst: geld verdienen, winst maken, voor een steeds sterkere positie. Er is geen enkele reden voor doem-denken en zeker niet voor een recessie-syn droom, 1991 kan opnieuw een succes jaar worden." aldus de NEC-voorzitter. "De hele wereld is ons werkterrein en overal liggen kansen voor het grijpen. Vlak bij huis in Europa (het nieuwe Duitsland) maar ook overzee." Regelwetgeving Fokkema hekelde de regelwetgeving aan de hand van een relaas over ene Di- mitriuit Serajevo, die zich in novem ber 1990 aan de Nederlandse grens meldde, nadat zijn familie in Nederland hem geschreven had dat er een schrij nend tekort aan geschoolde metaalbe werkers bestond. Dimitri had twee las- diploma's en zeven jaar ervaring in ge specialiseerde metaalbedrijven. Hij zet te alles op alles: veel papieren met een verklaring van een werkgever, dat hij direct te werk gesteld kon worden, maar niets hielp. Dimitri werd onverbiddelijk teruggestuurd. "Dimitri is vindingrijk," aldus Fokke ma. "Een week later meldde hij zich bij een andere grensovergang, niet als werkzoekende metaalbewerker, maar als vluchtende asielzoeker. Dimitri was hartelijk welkom en werd in de watten gelegd. Jawel, hij werkt al... Zwart." De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Geachte Redactie, Alhoewel wat laat, wil ik toch nog rea geren op een artikel van Lucifer, in de Soester Courant van 20 december j.1. Met stijgende verbazing heb ik dit arti kel gelezen. Een artikel van zo'n laag ni veau, dat het alleen ontsproten kan zijn aan een evenredig ontwikkeld brein. Ik kan de gefrustreerde schrijver dan ook slechts aanraden snel kontakt op te ne men met een goede psychiater. Wat mij echter verbaast, is dat de redac tie van de Soester Courant dit soort laagbijdegrondse artikelen publiceert onder een pseudoniem. Ik verzoek u dan ook vriendelijk doch dringend de naam van de schrijver be kend te maken, zodat het mogelijk is, deze onzinnige, leugenachtige en bele digende prielproet met open vizier te kunnen bestrijden. Leidje Tomassen-Holsheimer Een 44-jarige bewoonster van het Fa zantpad stond vorige week plotseling oog in oog met een onbekende man, die kennelijk van plan was de videorecor der uit haar huiskamer mee te nemen. De inbreker nam onmiddellijk de be nen, met achterlating van het apparaat. Aan de achterkant van het huis bleek hij een raam geforceerd te hebben. "Ja, zó is er geen aardigheid aan," mopperde de 41-jarige Soester die vorige week binnen een kwartier na zijn euveldaad door de politie werd aangehouden. De man werd aan de tand gevoeld omdat zijn signalement opvallend veel overeenkomst ver toonde met de beschrijving die een bewoonster van de Klaarwaterweg had gegeven van de man die even te voren - tegen het middaguur, dus op klaarlichte dag! - een viderorecorder uit haar huis had meegenomen. De vrouw was in haar slaapkamer haar baby aan het voeden toen ze be neden glasgerinkel hoorde. Aanvan kelijk meende ze dat er een bord was gevallen, maar toen ze een blik naar beneden wierp zag ze een onbeken de man met zwarte handschoenen, die bezig was de glassplinters uit het keukenraam te verwijderen om ge makkelijker binnen te komen. Overstuur waarschuwde ze een buurman, die op zijn beurt direct de politie belde. Intussen had de inbre ker de woning verlaten via de schuif pui, met medeneming van de video recorder. De vrouw kon echter een redelijke beschrijving van de dader geven, waarop de politie niet aarzel de en de verdachte, die net thuis was, in de kraag greep. De man Het duide lijk merken dat hij de gang van zaken niet erg waardeerde. Hij bekende en overhandigde de politie de video recorder met de woorden: "Neem maar mee, zo is er geen aardigheid meer aan..." De politie werd overigens 's avonds diezelfde dag geconfronteerd met nóg een inbraak aan de Klaarwater weg, waarbij het de dader eveneens lukte de videorecorder weg te ne men. Het ziet er naar uit dat die niet zo gauw terugkomt als het andere apparaat. De bewoners ontdekten bij terugkomst dat de slaapkamer overhoop was gehaald en dat de ach terdeur was opengebroken. Accountantskantoor J.H. Braber RA DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 VRIEND OF VIJAND? De Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied heeft, zooals te doen gebruikelijk is, een Nieuwjaarsrede gehouden, welke hij besloot met de beteekenisvolle woorden: „Iedere Nederlanders, die het hart op de rechte staat thans voor de keuze: vóór of tégen ons!Deze vraag behoort ieder plaats heeft, zich te stellen en te beantwoorden - wanneer hij dit niet reeds lang heeft Deze woorden van den Rijkscommissaris - welke sterk herinneren aan die, welke door een andere mond ruim negentien eeuwen geleden zijn gesproken - hebben een diepe beteekenis voor onze gansche bevolking. Hier worden wij voor de vraag gesteld, of wij wenschen mede te werken met de Duitschers, of niet. Ongetwijfeld hebben wij allen, ieder voor zich in ons hart reeds maan den geleden antwoord gegeven op deze vraag. Doch zoo niet, dan zullen wij nu onze houding moeten bepalen. Natuurlijk wordt van ons verlangd, dat wij een keus zullen doen, voordat de huidige oorlog is beslist. Valt deze beslissing in voor de Duitschers gunstigen zin, dan hebben wij eenvoudig niet meer te kiezen; dan hebben wij ons neer te leggen bij het fait accompli. Men verlangt van ons een uitspraak nu, op dit oogenbliïc. Waar het voor Duitschland op aan komt is, te weten wat het aan het Nederlandsche volk in zijn geheel heeft, of het op zijn hand is, of het tegen deel. Vandaar die beteekenisvolle woorden: "Ieder staat thans voor de keus: „Vóór of tégen ons!" Zij zijn als het ware gericht tot ieder van ons persoonlijk. Van het antwoord, dat wij daarop geven, zal voor het geheele volk veel afhangen. Het zal beslis send zijn voor zijn toekomst. Immers, de Duitschers zullen verschillende faci liteiten willen verleenen aan een volk, dat met hen samenwerkt; maar zij zul len ongetwijfeld weinig consideratie voor ons hebben wanneer wij door onze houding toonen, dat wij daartoe niet bereid zijn. De woorden van den Rijkscommissaris houden in: „Bezint u op de werkelijk heid, waarin gij u door den loop der geschiedenis geplaatst ziet. Die werkelijk heid is, dat uw land na een korte verdediging door ons, Duitschers, als over winnaars is bezet. Op grond daarvan treedt Duitschland van rechtswege, tij dens den duur der bezetting, in volstrekten zin op als overheid, door middel van haar vertegenwoordigers. Dit is, in korte woorden geschetst, de toestand waarin Nederland en de Ne derlanders zich thans bevinden. Het is de nuchtere, harde waarheid, waaraan niets valt te veranderen. De bevolking heeft orde en discipline te toonen - deugden, die de Nederlander steeds heeft bezeten. En vooral moet hij zich waardig en correct weten te gedragen tegenover de Duitsche overheden. Hierdoor wordt een behoorlijke verstandhouding bevorderd. Wie niet vóór Duitschland is, is tegen Duitschland. Daaraan valt niet te ontko men. Er ligt een belofte en een dreiging in deze woorden. Nederland kan nog kiezen, welken kant het op> wil. Vóór Duitschland, of tégen Duitschland. Vroeg of laat zal de oorlog eindigen en dan zal veel afhangen van de vraag, in welken zin Nederland zal hebben gekozen; maar wij kunnen niet anders dan hopen, dat zijn keuze zal blijken de juiste te zijn geweest. WAARSCHUWING OPHALEN VAN SCHILLEN C.A. Daar mij herhaaldelijk klachten bereiken van de door Burgemeester en Wet houders aangewezen ophalers van afval (schillen c.a.) dat de eigenaren van schillen enz. deze weigeren ter beschikking te stellen van den aangewezen op haler, wijs ik er met alle nadruk op, dat bedoelde eigenaars van afvallen ver plicht zijn de schillen enz. af te geven aan hem (haar), die door Burgemeester en Wethouders daarvoor is aangewezen. Alléén indien bedoeld afval voor ei- fen gebruik wordt benut is afgifte niet verplicht. In alle andere gevallen wèl. let afgeven van de afvallen aan derden is verboden. Ook, al zou de bestem ming van die afvallen aan het gestelde doel, veevoeder, beantwoorden. Moch ten mij niettegenstaande deze waarschuwing alsnog klachten als bovenge noemd bereiken, dan zal ik genoodzaakt zijn daartegen met strengheid op te treden. De directeur van G.W. W.C. VAN GOOR WINTERHULP Deze stichting kan genoemd worden een der mooiste uitingen van onze ge meenschapszin, een afdoend bewijs, dat wij, Nederlanders, ons één gevoelen. Daarom is het zoo jammer, dat er van verschillende kanten critiek op uitgeoe fend wordt, die elke grondslag mist. Laat U toch niet beïnvloeden door afbre kende beweringen, die niemand U bewijzen kan. Als gij meer wilt weten van Winterhulp wend U dan tot de heeren en dames, die belangloos medewerken, om de ingekomen gaven billijk te verdeelen. Vraag hun eens naar hetgeen zij bij hun onderzoek ontmoeten en Uw hart zal breken, als zij V vertellen, wat zij zoo al tegenkomen. Hier een werkmansgezin met geringe verdiensten maar met zeer veel kinderen, daar een paar afgeleefde oudjes, niet meer tot werken in staat, elders een eenzame vrouw, die met de grootste moeite het allernood- igste bijeenbrengt. Wat U te hooren krijgt is zoo bedroevend, dat U stellig be sluit, voor de volgende collecte uw bijdrage te verdubbelen. En als dat het gevolg is van deze simpele woorden, dan is het doel bereikt, waarmee ze geschreven werden door. De Werkgemeenschap Winterhulp Nederland te Soest

Soester Courant | 1991 | | pagina 5