SOES»*y bericht Speeldoos Doek valt voor Internationale Schakelklas Expo 'Katten Kijken in Utrecht' 'Henry IV' niet in Speeldoos! Jenny Allard D66-kandidaat voor de Staten VAN EEN ZOON Vrijwilligers Vakature Bank Carry Tefsen ster in sprankelende comedie Extra voorstelling 'Zondagskinderen' Twaalf leerlingen naar gewoon beroepsonderwijs Henry IV van William Shakespeare 'Ciske de Rat' Zaterdag introductiedag Mayindra Expositie 'Het land in de Krant' WOENSDAG 16 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOENSDAG Op zondag 20 januari wordt in het Jaar beurs Congrescentrum te Utrecht - de Expozaal van het Beatrixgebouw - voor de 24e maal de Internationale Katten tentoonstelling "Katten Kijken" gehou den, georganiseerd door de Sociëteit van Kattenliefhebbers Neocat. Wat heeft "Katten Kijken" te bieden: gratis toegang voor bezoekers met de naam Kat, de Ka(d)t, Katz, Kater of Poes (met een C mag ook) op vertoon van een geldig legitimatiebewijs met fo to; gratis toegang voor lichamelijk ge handicapten met één begeleider tussen 10.00 en 13.00 uur; voor de (vantevoren) ingeschreven huiskatten keuring door een dierenarts waarbij deze keer een kindeijury uit het publiek bepaalt wie de prijs voor de best verzorgde huiskat krijgt; voor de ca. 850 raskatten uit binnen- en buitenland keuring door 27 interna tionale keurmeesters (afkomstig uit En geland, Frankrijk, Duitsland, België en Nederland). Behalve overbekende ras sen als Siamezen, Perzen en Abessijnen De Speeldoos Theater agenda Dinsdag 22 januari, 20.15 uur: "Zondagskinderen" Cynisch eigentijds blijspel met in de hoofdrollen John Kraaykamp, Pieter Lutz, Simone Rooskens e.v.a. Kaarten f 25,00 Pas65/CJP f 22,50. Vrijdag 25 januari, 20.15 uur: "Scoren" Satirisch toneelgegeven met in de hoofdrollen Johan Ooms, Hans Corne- lissen en Kiki Classen. Kaarten f 20,00 Pas65/CJP f 19,00. Zaterdag 26 januari, 20.15 uur: "List en Omstreken" Een nieuw solo-show van Liesbeth List. Kaarten f 20.00 Pas65/CJP f 18,00. Dinsdag 29 januari, 20.15 uur: "Zwarte Kunst" Solo-toneel van Herman Woudenberg. Kaarten f 17,50 Pas65/CJP f 16,00. Een van de koningsdrama's van Sha- kespeare, "Henry IV", aangekondigd voor donderdag 17 januari in De Speel doos in Baarn, is om technische rede nen verplaatst naar De Lampegiet in Veenendaal. De voorstelling is daar op zondag 20 januari te zien, aanvang 20.15 uur. Er zijn nog plaatsen beschik baar. Reserveren via telefoonnummer: 08385-40141 tussen 10.00-16.00 uur. Voor de mensen die zich voor de voor stelling hebben opgegeven, vertrekt de VAD-Toursbus vanaf De Flint om 19.00uur. Inlichtingen via De Flint tel. 033- 751184. grootste zorg zijn zoon, de kroonprins Hal. Die verschijnt nooit op het paleis, maar brengt zijn tijd door in bordelen met een bandietenbende. Daarmee zien wij dat Shakespeares ko ningsdrama's ook familiedrama's zijn. Shakespeare laat ons de mens achter de geschiedenis zien. Wie is de man die de kroon draagt; wat zijn zijn gedachten als hij alleen is; hoe gaat hij om met zijn vrienden en zijn familieleden. Vaders en zonen schijnen het nooit met elkaar te kunnen vinden. De rebel Hotspur wordt op een cruciaal moment door zijn vader in de steek gelaten en tussen ko ning en kroonprins bestaat een langdu rig en hardnekkig misverstand. De koning is diep gekwetst dat Hal een vervangende vader gevonden heeft in de oude dronkelap Sir John Falstaff. Het personage van Fallstaff is het meest bekend als de hoofdfiguur in de opera van Verdi, dat gebaseerd is op een mid delmatig stuk van Shakespeare: "De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor". De echte Falstaff komt in Shakespeares Henry- stukken tevoorschijn één van de grootste komische figuren in de wereld literatuur. Is hij eigenlijk een door en door goed mens, zoals Orson Welles, één van de bekendste Falstaff vertol kers, beweert of is hij (wat in Henry IV gezegd wordt) een vunzige abominabe le misleider van de jeugd, een oude wit behaarde satan? in allerlei kleurvariëteiten zijn er dit keer ook een aantal Japanse Bobtails (een kat met een krulstaart). De Manx, de kat zonder staart afkomstig van het eiland Man, is met een spierwit exem plaar vertegenwoordigd. voor bezoekers van "Katten Kijken" is het deze keer mogelijk een blik achter de schermen te werpen! In tegenstelling tot andere jaren is de keurruimte niet af geschermd met schotten (maar drang hekken) zodat het publiek kan zien hoe de keuring van de ras- en huiskatten in zijn werk gaat. voor katten uit het dierenasyl wellicht een nieuwe baas (kosten f 72,50: voor dat bedrag zijn de dieren ingeënt, zo no dig gecastreerd, gesteriliseerd en geta- toueerd); denk aan een tas of mand! voor kinderen gelegenheid om een mooie kattekop te laten schminken! Voor de zesde maal wordt de Neocat penning uitgereikt aan een persoon, in stelling of organisatie die zich heeft in gezet voor het welzijn van de kat. Deze keer gaat de penning naar de Heer M. van Zuuren, oud-secretaris van het hoofdbestuur van de Vereniging Be scherming van Dieren. "Katten Kijken" wordt gehouden in de Expozaal van het Beatrixgebouw, Jaar beurs Congrescentrum, Croeselaan, Utrecht. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs f 6,~ en f 3,~ (voor 65- plussers en kinderen tot 12 jaar). Jenny Allara Tijdens de op zaterdag 12 januari ge houden Algemene Regio Vergadering van D66 werd fractievoorzitter Jan Pre- voo wederom gekozen tot lijsttrekker van zijn partij voor de Provinciale Sta- ten-verkiezingen. Ook twee Soesters zijn D66-kandidaat voor de nieuwe Provinciale Staten. Jen ny Allard en Henk Gerth hebben hun sporen reeds verdiend als gemeente raadsleden. In tijden dat het D66 niet zo voor de wind ging 'bemande' Allard een eenmansfractie. Jenny Allard werd door de leden van D66 regio Utrecht op de 4e plaats van de kandidatenlijst geplaatst. Een prima resultaat en alleszins verkiesbaar. Voor Allard, gemeenteraadslid in Soest van 1978-1983, waren het milieu, de emancipatie van de mens en het mee denken en meedoen van de burger in de besluitvorming belangrijke leidraden bij het nemen van besluiten en het bepa len van beleid als gemeenteraadslid. Deze onderwerpen zullen dat ook zijn als zij in de Provinciale Staten wordt ge kozen. "Tussen woorden op papier zet ten en de uitwerking ervan zit de scha kel van de gekozen democraat, en daar hengt het vanaf of woorden op papier gaan leven of dode letters blijven. De onderwerpen Milieu, Mens, en Demo cratie zijn helaas actueler dan ooit," al dus Allard. Ook de communicatie van het Provin ciaal Bestuur met de burgers is een vraag die haar niet alleen vóór, maar ook nó de verkiezingen zal bezighou den. In plaats van na de Statenverkie zingen weer te verzuchten dat de op komst zo bedroevend laag was moet het proviciale bestuur nadenken over de manier waarop het beter met de burger kan communiceren. De kloof tussen burger en bestuur is een zaak die vol gens Allard de volle aandacht verdient. D66 heeft zich altijd sterk gemaakt voor het meedenken en meedoen van de burger. We moeten de kiezers ervan overtuigen dat D66 ook in 1991 de goe de keus is. Ik ben gemotiveerder en strijdbaarder dan ooit om me er in de Staten voor in te zetten.' Onze zoon gaat een wen. Dat zal U worst wez< maal in eigen omgevi maakt, of hij ligt nog gedoe zal nog lang o ten. Aangenomen tl komt, want wie het roep te doen op een I in deze tijd niet he maal versleten. Die van ons is er du Over wat er aan zoT gaat handeld dit "R< zij nogmaals gezegd mee te maken, maa zijn dat U iets herkei later er iets van lerin Vandaar dus. De aankondiging kwam net zo onver zijn aankomst op ai jaar dertig jaar gele Marie, de hoofdpt dwongen de voorjas voor te onderbreker wuste dag, volgens zenuwen, een abbor let en moest in op Photina, de beste ki Soester Mariënburg abrupt afknijpen oi mis te lopen. Gevel rolde hij als een hoe| binnen, waarna de c hemel op aarde vol Na de inspectie, of a zat, luidde het oordi tinadat het boreling ring van biologische op zijn vader leek. denken: gelukkig n Zuster Photina, vrt de gekte in die tijd. omdat ze, na eerd koters op de wereli pen, niet over de bleek te beschikkei De tijd dat onze doorbracht bezorgt latende belangstel ders, hordes ooms dingen vrienden en nam, hoofdzakelijl stand, de belangsti geving aan. Wee degene, die 1 slapende toestand uit zijn slaapverbli armen te nemen. C produceerde hij eei kwade stoffen die nige jurk en manti Onze zoon, hij kt conclusie die in ar de peuterperiode g drie jaar na zijn g met z'n twee jaar van de aan huis be Kortekaas na. De busjs van zijn hor wielen waren ech een serie met likei flesjes. Hoeveel tweetal die zondaj meerd viel niet na ze met z'n tweeëi kastdeur uitsliepei het ergste vrezen verre toekomst. Kinderen, wat zou len houden. Geer gelijke strijd begi terscholen en latei zich met hen gaai In de opvoeding b ongemerkt de rol porter opgedronj enige regelmaat de zuinigheid wa teerd hoofd van wijsinrichting rap kreeg aan het ein reet geslaagd sch< te horen: U mo hier allemaal pr< den". Een juiste diagn een ander acadi voor in de plaat! "Heb ik het U d juichte jaren late moveerde leerkr Arie heeft 't ma; ders, uit en thui: ren gemeen dat - en zich daarbij d ste woord bediei Zodra de kindei verlaten wordt supporter gedej een neutraal toe en zwijgen dus. draaid. Tot je sl dek je dat het ni in de veranderd! Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 0215418050 Het bespreken van een try-out is eerder uitzondering dan regel. Regisseur Nico Knapper, die voor de regie tekent van De glorieuze come-back van Coco" is echter zeker van zijn zaak en maakte vooraf geen bezwaar tegen een beoor deling van de eerste try-out van deze voorstelling. Achteraf bezien een juiste beslissing. De musicalachtige volksco- medie maakte vrijdagavond in De Speeldoos, op enkele details na, de in druk van een ingespeelde voorstelling en zal na het aanbrengen van enkele coupures zonder twijfel een lange reeks suksesvolle voorstellingen tegemoet gaan. Te danken aan een origineel gege ven waarin Carry Tefsen, Ad Fernhout, Hans Beyer, Ellen Rörman, Akkemay Elderbos en Frits Lambrechts op vak kundige wijze de combinatie een lach en een traan doseren. Het verhaal draait om de come-back van Coco (Carry Tefsen), eens een populaire zangeres, die met steun van een componist/pianist het sukses uit vroeger tijden wil doen herleven. Een reeks onvoorziene ontwikkelingen staat dit voornemen in de weg. Na een zit van bijna drie uur, waarin humor en tragedie elkaar afwisselen, haalt het stuk een happy end en is Coco's leven en toekomst op een verrassende wijze drastisch veranderd. Carry Tefsen toont in deze voorstelling nadrukkelijk aan meer in huis te hebben dan haar creatie als Mien Dobbelsteen in de suksesvolle t.v.-serie "Zeg eens A". In een knappe vertaling van Nico Knapper en Bart Romer, die de come die in Amsterdam situeerden, maakt ze als de labiele, maar levensechte vrouw en zangeres grote indruk. Dit sukses wordt mede bereikt door knappe type ringen van Ad Fernhout als ex-echtge noot en Hans Beyer, die als sukkelige bewonderaar van Coco, de afdeling lach voor zijn rekening neemt. Ondanks het feit dat het hier een try-out betrof werd de voorstelling in een hoog tempo gespeeld, waardoor alle ingre diënten van dit smakelijke amusement tot hun recht kwamen. Groot pluspunt van "De glorieuze terugkeer van Coco" is vooral de constatering dat deze ko medie het in niets moet hebben van plat getreden paden, nergen voorspelbaar is en een plot kent die langzamerhand in dit genre zeldzaam geworden is. Voeg daar de alerte regie van Nico Knapper en de fraai verzorgde costuums van Co co de Meijere aan toe en het sukses is verklaard. "De glorieuze come-back van Coco" wordt daardoor meer dan zo maar een avondje pretentieloos amuse ment. De langdurige ovatie aan het slot van de voorstelling waren dan ook een terechte beloning voor de vertolking van deze volkse comedie. Lr. Woensdag 23 januari: Voor het eerst in de Nederlandse thea tergeschiedenis worden drie konings drama's van Shakespeare als vrije pro- duktie uitgebracht. Een ambitieus en bijzonder projekt. De drie stukken vormen samen een serie: gebeurtenis sen in het eerste stuk hebben gevolgen die nog in het derde voelbaar zijn. De koningsdrama's tonen de bloedige machtstrijd om de Engelse kroon in de late Middeleeuwen. Maar al schreef Shakespeare over het verleden, zijn stukken worden ook als eigentijds ge zien, als commentaar op de machtheb bers in het algemeen. Het mechanisme van de macht zelf is het onderwerp: wie aan de macht komt, wat hij ermee doet en hoe hij vervangen wordt. Aan het eind van Richard 11, het eerste deel van deze trilogie, als Richard II sterft, zweert de pasgekroonde koning Henry dat hij een kruistocht zal gaan maken naar het Heilige Land om het bloed van Richards moord van zijn han den te wassen. In het stuk Henry IV moet deze kruistocht alsmaar uitgesteld worden. Met de kroon heeft de koning teveel problemen geërfd. Zijn vroegere medestanders organiseren een opstand tegen zijn bewind en daarnaast is zijn Volle zalen en een unaniem juichende pers vielen het vorige seizoen de to- neelproduktie Zondagskinderen ten deel. Wie deze humorvolle en ontroe rende voorstelling nog niet gezien heeft, krijgt daar nu de laatste gele genheid voor. De voorstelling die ge programmeerd staat op 22 januari was bij de abonnements verkoop al volge boekt. Daarom nu een extra voorstel ling op 23 januari. Zondagskinderen is een Komedie in twee bedrijven die zich afspeelt in een bejaardentehuis in het westen van het land. Twee oude vrienden, Kuiper en Elburg, proberen samen weerstand te bieden aan de gebreken van de oude dag. Met gekke fantasieën en slimme geheugenspelletjes houden ze hun her sens aan de gang. In het eerste bedrijf worden ze gecon fronteerd met hun grootste schrik beeld: een van de medebewoners her kent op een morgen zijn bezoek niet meer. In de ogen van Kuiper is het een Zombie geworden - zijn ironische naam voor iets dat hij nooit wil worden. Maar wat moet hij doen als zijn vriend Elburg dingen begint te vergeten? Zuster De Waard is Kuiper's enige steun en toeverlaat en bij haar kan hij zijn nood klagen over zijn lichamelijke gebreken. Hij heeft problemen met z'n waterhuishouding en daar kan hij wel grapjes over maken maar daar wordt het niet beter van. En zuster De Waard kan hem niet uitleggen waarom lichaam en geest het nooit tegelijk begeven. Maar oud worden is niet meer dan al leen maar wachten op de lichamelijke aftakeling. Want een keer per maand komen de kinderen op bezoek. En vluchten kan niet meer - want de benen zijn stijf.... Zondagskinderen is een stuk boordevol hoop - een stuk over een vechter, die een manier zoekt om met de problemen van het oud worden om te gaan zonder de ogen ervoor te slui ten. Na het grote succes van de Fantast, waarvoor hij de Johan Kaartprijs ont ving, heeft John Kraaijkamp zichzelf overtroffen in het blijspel, waarmee hij niet alleen de lachers op zijn hand krijgt maar het publiek ook ontroert. Naast Pieter Lutz als Kuiper's oude vriend El burg zien we in het stuk ook Simone Rooskens als zuster de Waard en Ellis- signe Kraaijkamp als dochter en Klaas Hulst als schoonzoon. Babette Mulder komt als juffrouw Bakker af en toe bin nenschuiven om schoon te maken en om door Kuiper op de kast te worden gejaagd. Extra voorstelling uit de Flint veerd, en dan nog in de bedoelde leef tijdsgroep, komen voor plaatsing in de Amersfoortse ISK in aanmerking. Volgens een notitie van de afdeling On derwijs moet de scholengemeenschap Eemland de ISK-leerlingen nu op de zelfde manier proberen onder te bren gen bij het reguliere beroepsonderwijs in Amersfoort als voor de "gewone" leerlingen geldt. Dat zou bijvoorbeeld kunnen bij de Amerij, de Eem (maar dan niet de ISK daar), en de Koppel. Busje Volgens het ambtelijk voorstel zou er overwogen kunnen worden om een busje te laten rijden van Soest naar de school in Amersfoort, om tegemoet te komen aan de bezwaren van "orthodo xe" ouders - met name van meisjes die ouder zijn dan 12 jaar - die (althans in Soest) hun dochters nogal eens thuis houden. In Amersfoort worden derge lijke ontduikingen van de leerplicht niet toegestaan. Het busje kan eventueel ook worden ingezet voor de "nieuwe" ISK-leerlingen uit Soest en zou t.z.t. overbodig kunnen worden, omdat het zelfstandig reizen bevorderd wordt. De buskosten zouden eventueel voor een deel betaald kunnen worden uit het vrij gekomen budget (12.000 gulden) voor de ISK-Soest, die immers per 1 augus tus mét de scholengemeenschap Eem land wordt opgeheven. De raadscommissie Onderwijs discus sieerde vorige week kort over de laatste ontwikkelingen. Van verschillende zij den werd de gang van zaken betreurd en nolens-volens stemde men in met het voorstel. Wil Stekelenburg (PvdA): "We slijten de ISK-leerlingen nu op een oneigenlijke manier aan Amersfoort." Leidje Tomassen (Progressief Soest) verweet het Griftland College met zo veel woorden "onwil" om de ISK van de ondergang te redden, maar volgens wethouder Mieke Swinkels was het eer der een kwestie van "onmogelijkheid". "De ene school is nu eenmaal niet zo flexibel als de andere, en veel keus heb ben we niet in Soest." Belang leerlingen Jan-Pieter Lokker (CDA) - in het dage lijks leven leraar aan het Griftland Col lege - vond dat allemaal niet leuk. Hij meende dat bij de beslissing van het Griftland College het belang van de leerlingen voorop had gestaan. "En dat heeft niks te maken met onwil of gebrek aan flexibiliteit." Volgens de wethouder is de opheffing van de ISK-Soest geen probleem voor de huidige leerkracht, mevrouw Van der Velde,omdat deze binnenkort toch aan haar pensioen toe is. Filmmatinee KB O-Soest: De eerst KB O-Soest zondagmiddag- filmmatinee in 1991 vindt plaats op zondagmiddag 20 januari a.s, in "de huiskamer" van dienstencentrum De Vijverhof. Vertoond zal worden de Ne derlands gesproken speelfilm "Ciske de Rat", met in de hoofdrollen Danny de Munk, Willeke van Ammelrooy en Pe ter Faber. De voorstelling is uitsluitend gratis toegankelijk voor 55-plussers. Aanvang 14.30 uur. Einde ca. 16.30 uur. Een nieuw seizoen begint ook weer met nieuwe cursussen. Bij Mayindra worden het hele jaar door verschillen de cursussen gegeven op verschillend gebied. Om de deelnemers wat weg wijs hierin te maken, organiseert Mayindra op zaterdag 26 januari een introductiedag: iedereen kan de hele dag verschillende cursussen volgen. In deze lessen wordt een indruk gegeven van de inhoud van de cursus die na die dag gaat starten. Deze lessen, van elk ongeveer een uur, zijn ook te zien als losstaande lessen; er wordt zo veel in formatie over het onderwerp gegeven dat men er heel wat van kan opsteken. Om een indruk te geven hoe zo'n dag er uitziet: Om 10.30 uur wordt de dag geopend met de les Sacred Dance, een dansvorm waaraan iedereen mee kan doen. Het zijn vaak stille, maar ook actieve dan sen. Henny Ligterink geeft bij de dan sen ook uitleg over de achtergrond en de betekenis. Om 11.30 uur is er de les over Bach- bloesem-remedies, die langzamerhand in Soest en omgeving ruime bekendheid hebben gekregen. Vooral de "rescue- remedie" wordt veel gebruikt bij kleine en grotere ongevallen, bij mens en dier. Roos Vilé laat op verschillende manie ren zien, wat ook de andere remedies kunnen doen en hoe men ze kan gebrui ken. Om 12.30 uur komen de essentiële oliën- of etherische oliën aan bod. Be langrijk is de krachtige geur die ze ver spreiden, maar ook de sterke werking. Wilma Reeders geeft een heleboel huis-, en tuin-, en keukentips voor het gebruik van de oliën. Even tijd om wat te drinken, of een tosti te eten, en dan snel naar de volgende les die om 14.00 uur begint. Dat is de les Polariteits- en Intuïtieve Massage. Deze vorm van massage wordt voorgedaan op een vrijwilliger/ ster uit de groep. Verschillende grepen, met uitleg, worden gedemonstreerd om te laten zien hoe effectief het verbinden van positief en negatief geladen delen op het lichaam werkt. Dit alles zal Roos Vilé, die al jaren met deze vorm van massage werkt, en er inmiddels ook de opleiding voor geeft, laten zien. Om 15.00 uur is er dan een video-film van Sai Baba. De film wordt in het En gels gesproken, maar de taal van het hart, zoals Sai Baba deze uitdraagt, zal boven alles duidelijk zijn. Na een korte pauze volgt mediteren om 16.15 uur. Tijdens deze meditatie zal Roos Vilé één van de vele meditatievor- men laten ervaren. Niet één vorm van mediteren is zaligmakend, en in de cur sus die dan in februari start komen dan verschillende vormen aan de orde. Bo vendien zal zij tijdens deze les laten voe len dat iedereen kan mediteren. De dag wordt afgesloten om 17.00 uur met Tai Chi, een bewegingsvorm die heel duidelijk wordt voorgedaan door Tobi de Graaff. Tai Chi is al jaren lang zijn hobby, maar ook een onderdeel van zijn leven geworden. Tai Chi is te zien als een verdedigingssport en als medita tie. Om ongeveer 18.00 uur is de introduc tiedag afgelopen. Een paar dagen later beginnen de cur sussen echt, de eerste op woensdag 30 januari. Snel opgeven is zeker aan te be velen. Dat geldt ook voor de introduc tiedag op 26 januari, want vorige keren is al gebleken hoe groot het enthousias me is. Opgave bij: Mayindra, Kerk straat 3-5, tel. 25599, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Vakatures 3-107: Jongerenkoor te Soest zoekt enthousiaste dirigent voor het leiding geven aan de groep. Werkzaamheden: 1 x per week repeteren, 1 x per maand uitvoering kath. kerk. Enige dirigeerer- varing is, naast een dosis enthousiasme, vereist. 6-114: St.Maatschappelijke Dienst verlening zoekt groot aantal vrijwil- lig(st)ers voor het begeleiden van kon takten tussen kinderen (tot 12 jaar) en hun niet-verzorgende ouder in echt scheidingssituaties. Rijbewijs, auto en minimale leeftijd 30 jaar wordt ver langd. 7-128: Scoutinggroep vraagt twee vrijwillig(st)ers voor bijeenkomsten met groep jongeren van 15 t/m 18 jaar. Tijd: zaterdagmiddag of donderdag avond. Min. leeftijd: 20 jaar. 15-108: St.kinderopvang Baarn zoekt meerdere, wat oudere vrijwil- lig(st)ers voor afhalen schoolkinderen en vervoer van school naar gastgezin nen. 1-113: Amnesty International vraagt vrijwillig(st)er voor lx per maand notu leren vergaderingen, uitwerken en dis tribueren verslag aan ca. 25 personen. Tevens wordt iemand gevraagd voor ontwerp brieven, aan cle hand van be kende gegevens, en vertaling in het En gels. 1-118: Werkgroep die zich bezig houdt met aspecten rond de voedselsi tuatie in de wereld vraagt vrijwilliger die lx per maand een vergadering wil notu leren en wat typewerk wil verrichten. 9-113: Vereniging van monumenten zorg vraagt enkele vrijwilligers met bouwkundige opleiding of ervaring t.b.v. restauratie-werkkampen voor jongeren van 16-24 jaar. 7-127: Stichting t.b.v. jongerenwerk Soesterberg verschillende vrijwil- lig(st)ers voor het organiseren en bege leiden van diverse vakantie-activitei ten. 13-104: Milieu-organisatie Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor verkoop van tweedehands kleding in winkel. Er wordt gewerkt in groepjes van twee per sonen, voorlopig op invalbasis. 15-103: Stichting voor Welzijn van ouderen zoekt chauffeurs voor het ver voer van ouderen, volgens tevoren ge maakt routeschema. Inlichtingen over genoemde vakatures is te verkrijgen bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, tel. 12630; openingstijden: di t/m do 9.00 - 12.00 en 13.30 - 15.30 uur; (of in Baarn, Oranjepark 1, tel. 02154-81829, dinsdag 9.00-12.00 uur). Alle pogingen van het gemeentebe stuur om de Internationale Scha kelklas - nu nog verbonden aan de s.g. Eemland die dit jaar haar poorten sluit - elders "onder te brengen" zijn mis lukt. De twaalf leerlingen zullen een plaatsje moeten vinden in het gewone voortgezet (beroeps)onderwijs in Amersfoort. Een laatste poging om de ISK onder te brengen bij de Amersfoortse scha kelklas, verbonden aan de s.g. "De Eem", is ook op niets uitgelopen, nadat eerder de Soester scholen voor voortge zet onderwijs hadden laten weten geen mogelijkheden te zien. Amersfoort voert een strak beleid ten aanzien van de ISK. Daar mogen alleen leerlingen instromen die rechtstreeks uit het buitenland komen en tussen de 12 en 16 jaar zijn. De twaalf Soester ISK-leerlingen - acht uit Soest, vier uit Baarn - vallen daar dus buiten. Alleen "nieuwe" leerlingen, rechtstreeks uit Turkije of Marokko in Soest gearri- Cursussen starten vanaf 30 januari In Kasteel Groeneveld te Baarn Adjunct-hoofdredacteur Max van Rooij van NRC/Handelsblad opende vrijdagavond in Kasteel Groeneveld de fototentoonstelling "het Land in de Krant' van de zes vaste fotografen van dit dagblad: Maurice Boyer, Chris de Jongh, Vincent Mentzel, Freddy Rek ken, Leo van Velzen en Rien Zilvold. Hij hield een aardige, gesproken co lumn over de journalist-schrijver H.J.A. Hofland-S. Montag, die in New York zit en niet aanwezig kon zijn om zijn beloofde openingsspeech te hou den, zoals de uitnodiging had aange kondigd. Niet getreurd, want de talrijke aanwezi gen kwamen hoofdzakelijk voor de bij zondere foto's, die op groot formaat zijn afgedrukt en worden begeleid door de originele krantepagina's waar de onder schriften tekst en uitleg geven over de fraaie afbeeldingen. Een persfoto is meer dan een illustratie, een ondersteu ning van het verslag of verhaal van de journalist, de foto levert extra informa tie. Belangrijke gast was vrijdagavond on getwijfeld foto-prijswinnaar 1990 Rien Zilvold, die in Soest in juni j.1. ook schit terende foto's heeft gemaakt van het be zoek van Desmond Tutu aan onze ge meente. Opmerkelijke gasten waren verder Em- my Eerdmans en Ben Joosten, oud- Soesters die in mei 1991 samen met Eg- bert Joosten en Herman Joosten een ex positie van hun werk zullen inrichten in Kasteel Groeneveld. Daar kijkt Soest naar uit! 'Het Land in de Krant' wordt onder steund met een zeer originele 'catalo gus' op kranteformaat (vormgeving Willem van Zoetendaal), waarin enkele schitterende foto's zijn afgebeeld. De tentoonstelling duurt t/ 10 februari. Maandag gesloten. J.V. WEEh

Soester Courant | 1991 | | pagina 12