k t tot 50% korting Vervuild grondwater in Soestduinen bedreigt kwaliteit drinkwater Kees Boerkoel (PvdA): 'Er waait wél een nieuwe wind in Soest' "Soest praat met Soest" Auto over de kop: bestuurder ongedeerd Visser: 'Er is geen enkele reden meer om in Soest nog oppositie te voeren' Overhees-bewoners vertwijfeld op zoek naar verdwenen gans PETERS f) Makelaars w De Ster ruimt op: Provincie wil nader onderzoek VVD-kritiek van de hand gewezen Visser hekelt 'kleinzielige' VVD-kritiek TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KORTINGEN herenmode Waar zit Gijs? Praten met B. W. in Soesterberg Hoge Kortingen 40 Gevraagd BEZORGERS Soester Courant 1 HET VLEESCENTRUM 12.0° ONROEREND GOED WASIEL STEITNER Damesmode - Kindermode Hil-Ton Herenmode De Ster, van Weedestraat 7-8-9 Hil-Ton Herenmode, van Weedestraat 8a Het grondwater bij een van de drink- waterwinplaatsen van het Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland in de Soester Duinen blijkt behoorlijk ver vuild te zijn met schadelijke stoffen als tri en tetra. De concentratie daarvan is althans fors toegenomen in vergelij king met 1986, toen de stoffen op 90 meter diepte eveneens werden aange troffen in de winput ten noorden van de Amersfoortsestraat. Burgemeester De Widt deelde dat vori ge week mee tijdens de wekelijkse ont moeting met de pers. Volgens hem heeft het WMN al in maart vorig jaar de pro vincie van de vervuiling op de hoogte gesteld en om maatregelen gevraagd, die moeten voorkomen dat de kwaliteit van het drinkwater gevaar loopt. Als mogelijke bron van de verontreiniging zou de dichtbij gelegen stortplaats van Tammer in aanmerking komen. De provincie heeft onlangs laten weten dat zij een nader onderzoek wil instel len. Dat zou in de eerste plaats gericht moeten zijn op een bevestiging van de door het WMN geconstateerde vervui ling. Verder zou het onderzoek uitsluit sel moeten geven over de precieze aard en herkomst van de vervuiling, een in schatting van de eventuele verspreiding ervan en de eventuele risico's voor de volksgezondheid en het milieu. Het project is inmiddels aangemeld bij het ministérie van VROM, om in aan merking te komen voor subsidie op grond van de interimwet bodemsane ring. De gemeente is gevraagd een financiële bijdrage te leveren aan het onderzoek. Volgens burgemeester De Widt is het gemeentebestuur "bezorgd" en heeft het die bezorgdheid ook uitgesproken naar het provinciebestuur. De resulta ten van het onderzoek zullen vermoe delijk in april bekend worden gemaakt. I Kees Boerkoel. "In tegenstelling tot de WD vinden wij dat er in Soest wél een nieuwe wind waait." Dat liet PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel zijn aanhangers vorige week weten tijdens de nieuwjaarsre ceptie in Darthuizen. Hij wees daar mee de kritiek van met name VVD- fractievoorzitter Neks Blommers van de hand, die zich eerder geenszins on der de indruk had getoond van de ma nier waarop het nieuwe College van Burgemeester en Wethouders de za ken in Soest aanpakt. Boerkoel noemde een aantal onderwer pen waarin de daadkracht van het nieu we College volgens hem wel degelijk tot uiting komt: het welzijnswerk wordt kritisch onder de loep genomen en B. W durven ook de discussie met betrek king tot de nieuwe SWOS-structuur "krachtig en met de nodige snelheid" ter hand te nemen. Ook de nota Volkshuisvesting is vol gens hem een verademing, nu het Col lege het standpunt inneemt dat er meer huurwoningen moeten komen. Met de aankoop van de Coca Cola-fabriek is een aanzet gegeven om hinderlijke be drijven uit de woonwijken te verplaat sen en de PvdA is ook tevreden met het feit dat er inmiddels 13 mensen afkom stig uit de "minderheden", werkzaam zijn in gemeente- of andere overheids dienst. Vorig jaar waren dat er nog maar 5. Boerkoel liet'niet na enkele noten te kraken over andere partijen in de Soes ter gemeenteraad. Voor Gemeentebe langen Groen Soest had hij weinig waardering. "We zijn in Soest intussen gewend geraakt aan het verschijnsel, maar regelmatig blijkt dat deze partij helemaal niet zo groen is als ze zich voordeed en bij de verkiezingen beloof de. Die beloften kunnen ze tot dit mo ment niet of nauwelijks waarmaken," aldus Boerkoel. Volgens hem heeft, sinds Jan Visser in het "pluche" zit, iedereen in Soest kun nen meemaken dat progressief-zijn in Soest ook het sluiten van compromissen inhoudt. Van het nieuwe WD-élan, zoals tij dens de nieuwjaarbijeenkomst van de liberalen geproclameerd, was Boerkoel niet onder de indruk. "In de gemeente raad hebben we daar nog niets van ge zien." Het verwijt van WD-fractie- voorzitter Neks Blommers - dat het nieuwe College niet zo 'groen" is als het pretendeert - wees hij van de hand. "Ve le malen wordt dit nieuwe College nog geconfronteerd met de oude, niet goed voorbereide of gewoon slechte voor stellen van een oud-Collegelid. De laat ste voorstellen over het Landelijk Ge bied en de afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan, met de overlast op som mige andere wegen, spreken daar boek delen over." Lucifer Tevreden was Boerkoel over coalitiege noot D66, die met grote instemming van de PvdA heeft plaatsgenomen in het nieuwe College. "Goed was het dat D66 in het openbaar de stukjes van Lu cifer aanviel. De manier van denken en schrijven, zonder dat je weet welke naam of wie achter deze stukjes staat, zou voer kunnen zijn voor psychologen. Jammer dat een zo gerespecteerd blad als de Soester Courant zich leent voor dit soort stukjes." PvdA-voorzitter Nico van Waveren stond vooral stil bij de "cultuur" van de plaatselijke afdeling, waarbij hij met na me vraagtekens zette bij het rendement van de vergaderingen. "Onze partij heeft, waarschijnlijk terecht, de naam van zeurpieten over procedures e.d., de naam van niet-naar-elkaar-te-luisteren, van eigenlijk geen vertrouwen te heb ben, behalve als het wel goed gegaan is. In de aanloop naar de nieuwe gemeen teraadsverkiezingen zal de PvdA vol gens hem de drempels moeten verlagen door de bijeenkomsten te laten ervaren als "iets waar wel interessante dingen kunnen gebeuren". De sinds vorig jaar bestaande "politieke kraam", met daaraan vastgeknoopt een korte ledenvergadering, moet volgens hem nu al kritisch tegenlicht worden ge houden. "Het heeft niet het gehoopte soelaas geschapen om de afdeling gron dig te vernieuwen: te langdurige, dus ook te langdradige, maar vooral resul- taatloze bijeenkomsten." Dat deson danks het bestuur niet aftreedt (of an der overspannen gedrag) betekent vol gens hem dat de sfeer minder gespan nen is geworden. Van Waveren lanceerde daarom het voorstel de 11 reguliere "politieke kraam'Vafdelingsvergaderingen dit jaar terug te brengen tot vijf, onder het motto: "Minder, maar beter". Over de mogelijke risico's - bijvoorbeeld de be naderbaarheid van de politici - maakte hij zich niet al te veel zorgen, omdat dat ook via het afdelinsgbestuur kan gebeu ren. Tegen kunnen Ook Van Waveren stond even stil bij het fenomeen "Lucifer" als politiek com mentator in Soest. "Op de personen je zelf afstrijken is zeer zwak en de schuil naam roept dus alleen maar wrevel op van stiekemigheid. Juist als men werkt met een schuilnaam moet extra zorg be tracht worden. De Soester Courant doet er goed aan deze norm toe te pas sen. Maar iemand die zich als spreek buis aandient voor zo veel dorpsgeno ten, en niet alleen de vinger legt op zere plekken maar door daar overheen te strijken zelfs vuur laat ontstaan, daar moeten we juist in de politiek maar te gen kunnen." In deze Soester Courant, die vandaag als bijzondere service aan de ge meente huis-aan-huis wordt verspreid, vindt U naast het gewone nieuws een extra bijlage van Op 't Hoogt. Wij zijn de direktie van de Soester Courant zeer erkentelijk voor deze "hoge uitzondering", zoals men ons heeft bericht. Deze Op 't Hoogt is geheel gewijd aan de communicatie tussen burge rij en lokale overheid. Vier belangrijke pijlers die de brug tussen bur gers en gemeentebestuur dragen, worden hierin uitvoerig geschetst: - de inspraakverordening - de voorlichtingsnota - het referendum-initiatiefvoorstel - de nieuwe commissiestructuren. Hoe communiceert de gemeente Soest met zijn overheid (en omge keerd), hoe plegen we op de beste manier overleg met elkaar, hoe ko men we precies te weten wat we van elkaar willen, wat we van elkaar verwachten en hoe gaan we met elkaar om? Dit soort vragen raken het wezen van de (lokale) democratie en daar om besteden we er zoveel aandacht aan. Papier is geduldig en daarom is het van belang dat we er ook over pra ten. Daartoe nodigen wij U uit aanwezig te zijn op de Forumavond, waar over drie aspecten wordt gediscussieerd: - inspraak - voorlichting - referendum. Deze forumavond wordt gehouden op 30 januari aanstaande in het gemeentehuis onder het motto: "Soest praat met Soest"! Tijdens deze forumavond zullen we vragen over de commissiestruc tuur niet uit de weg gaan, maar over dat onderwerp wordt een aparte hoorzitting gehouden op maandag 4 februari. De volgende uitgave van Op 't Hoogt verschijnt in de Soester Courant van woensdag 30 januari. Namens het gemeentebestuur J. Visser, wethouder voorlichting Watje mazzel noemt! Op de kruising van de Dillenburglaan en de Beatrixlaan deed zich gisteren een nogal spectaculaire aanrijding voor, waarbij een van de betrokken auto's over de kop sloeg. De bestuurder bleef wonderwel ongedeerd. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder van een VW-Golf een 20-jarige Hilversummer, geen voorrang kreeg van de 36- jarige Soester die met een Honda de Beatrixlaan uitkwam. De Honda boorde zich in de Golf, die tegen de stoep botste, overde kop sloeg en tegen een boom tot stilstand kwam. De Hilversummer kwam met de schrik vrij; zijn auto was ech ter niet veel meer dan een wrak. Merkwaardig genoeg was het juist de bestuurder van de Honda die letsel opliep. Hij werd met een hoofdwond naar Zonnegloren gebracht. Foto: Goos van der Wilt. "Dit groene College is niet slordig, laks of traag. De sfeer is sinds jaren niet zo uitstekend geweest als deze ne gen maanden. De openheid is maxi maal, de bereidheid tot overleg kan niet beter, de kwaliteit van dit bestuur is optimaal, het aantal klachten is aan zienlijk teruggebracht, de goede ver standhouding met de provincie volle dig hersteld en zo kan ik nog wel een uur doorgaan..." Zo reageerde wethouder Jan Visser - in zijn rol als geestelijk leider van Progres sief Soest - vorige week tijdens de nieuwjaars-Proest van zijn partij op de kritiek die met name WD-fractievoor- zitter Neks Blommers op het nieuwe College van B. W. had laten horen. Volgens Visser is de kritiek van Blom mers zo sarcastisch en schamper "om dat ze in het College geen poot meer heeft om op te staan, maar ik begrijp dat de druiven haar zuur smaken sinds de WD zichzelf uit het gemeentebestuur heeft geprezen in de beruchte Nacht van Menne." Visser vertelde zijn aanhang in het propvolle café 't Puntje dat hij zelf aan wezig was geweest bij de nieuwjaarsre ceptie van de WD, waar Blommers haar opmerkingen had gemaakt. "Ik had een lantaarntje bij me om tussen al die WD-ers nog een échte liberaal te kunnen vinden." Volgens hem had hij die ook gevonden in de persoon van Eveline Korthuis ("zakelijk, deskun dig"), die gesproken had overhel terug dringen van de "betutteling" van de provincie. 'Mevrouw Tuttel' "Maar helaas, daarna kreeg de fractie voorzitter van de WD, mevrouw 'Tut tel' zelf, het woord, die zich in haar nieuwe functie koste wat het kost pro beert te profileren als oppositieleider, terwijl er in feite geen enkele reden is om nog oppositie te voeren in Soest," aldus Visser. Volgens hem had Blom mers zich beperkt tot kleinzielige op merkingen over het uiterlijk van het nieuwe College en de sociale vernieu wing in een kwaad daglicht gesteld, "waaien naar achterban in Soest a rai- son van 100 gulden contributie ter dek king van de advocatenkosten geen en kele behoefte heeft". Visser wilde niet tegenspreken dat bur gemeester De Widt en de wethouder Swinkels, Menne en hijzelf intussen en kele grijze haren beginnen te krijgen - "overigens niet van de oppositie in deze gemeente" - maar meende dat de ge middelde leeftijd van het College als hij plaats zou maken voor de WD-ers Plomp, Ebbers, Blommers of Blaauw met geen dag, laat staan een jaar zou da len. De enige jonge hond van het WD-ge- zelschap, afgezien van mevrouw Spijk als nieuweling, is volgens Visser Bert Krijger, "die inmiddels voor een onbe kend transferbedrag is weggepromo veerd naar de FC SEC, en er gaan zelfs geruchten dat hij wordt benaderd door het Poolse FC Kozle. Zo gaat dat met trainers van clubs die niet meer kunnen scoren..." Bestemmingsplannen Dat de VVD buitenspel staat is volgens Visser ook de reden waarom Blommers aanmerkingen heeft op de manier waarop hij als wethouder bestemmings plannen aanpakt, zoals Soestduinen. "Geen kunst, zegt mevrouw Blommers, het is maar een klein bestemmingsplan netje waar je je geen buil aan kan vallen. Maar dat ik straks hetzelfde doe met het grootste bestemmingsplan van Soest, waarvan de WD/CDA-herziening on langs door de provincie naar de prullen mand is verwezen, is nog niet tot haar doorgedrongen." Visser herinnerde zijn politieke vrien den aan.de gebeurtenissen vorig jaar bij de behandeling van het plan in de ge meenteraad. "De PvdA en D66 liepen wanhopig de zaal uit, Progressief Soest stemde als enige tegen en u raadt het al: mevrouw Blommers c.s. stemden voor..." Hij vond dat "mevrouw Tuttel" dan ook de laatste was die zich kritisch mocht uitlaten over het totstandkomen van bestemmingsplannen en kondigde aan dat hij 's anderendaags de PvdA- nieuwjaarsreceptie zou bezoeken, óók met een lantaarntje, op zoek naar een échte socialist zonder negatieve praatjes. Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands START DIREKT! - Joh. Wagenaarstraat 12A - Telefoon 033 - 72 90 97 Waar zit Gijs? Dat is de vraag die een aantal bewoners van Overhees, met name de omwonenden van de vijver bij de Obrechtstraat/Koningsweg, al enige weken kwelt. Ze vragen zich vertwijfeld af waar de gans - die daar al zo'n 15 jaar zijn domicilie had en door iedereen 'Gijs" werd genoemd - ge bleven is. Sinds 14 december vorig jaar is Gijs spoorloos. Het enige spoor dat hij heeft achtergelaten is een enorme hoeveel heid veren, die langs de kant van de straat bij de vijver werd aangetroffen. Volgens Mandy Kuypers en Rien Kip pers, die het beestje net als de andere bewoners van de Obrechtstraat, de Isaacstraat en het Claroenstekerpad vreselijk missen, doet dat het ergste vre zen. Gijs is in de loop der jaren een ver trouwde verschijning in de buurt ge worden. Vroeger, in de eerste jaren na dat de wijk was gebouwd, was hij altijd in gezelschap van een vrouwtje, dat echter later het slachtoffer werd van een aanrijding met een auto. Over het geslacht van Gijs bestaat ove rigens enige onzekerheid, maar de buurt heeft altijd aangenomen dat het een mannetje was. Het is (was?) een Woensdag 23 januari: In het Dorpshuis Soesterberg wordt op woensdag 23 januari, 's avonds om 20.00 uur, onder het motto "Pra ten met B. en W." een bijeenkomst gehouden die bedoeld is voor alle in woners en verenigingen en instellin gen van Soesterberg. De inwoners zijn die avond welkom om hun zegje te doen over zaken die het dorp aangaan. Burgemeester en Wethouders willen door middel van deze praatavond te weten komen wat er zoal leeft onder de bevolking. De bijeenkomst bestaat uit twee ge deelten. In het eerste deel zal het col lege de vragen van de bezoekers beantwoorden. Het tweede deel van de avond be staat uit een informatieve beurs, waarbij men de gelegenheid heeft onder vier ogen met de Collegeleden te praten. Het gemeentebestuur re kent op een grote opkomst. nu nog tot Wij hebben ook een ruime sortering voor- jaarskleding. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires en Schoenen i ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Gijs te midden van zijn beschermelin gen: de eenden. heel tam beest, dat de harten van de buurtbewoners stal door zijn vaderlijke optreden tegenover de eenden in en rondom de vijver, vooral de jonge. Gijs nam dan graag de rol van verkeersagent op zich. "Hij beschermde de eenden en hielp ze met oversteken. Dan ging hij midden op straat staan om de auto's tot stoppen te dwingen," aldus Mandy Kuypers. Ook hield hij honden, katten en al te opdringerige mensen op af stand. 'Een echte schat' Gijs is volgens haar een echte schat, een kanjer van een vogel. "Hij is ons in die 15 jaar erg dierbaar geworden. Als je hem tegenkwam was het net alsof hij zei: 'Zie mij eens lopen'. Zo trots was hij." De hele buurt verzamelde brood voor hem en hij at zonder schroom uit de hand van de mensen die hij kende. Mandy en Rien hebben sinds 14 de-^ cember allerlei instanties afgebeld, zo als de dierenartsen, de vogelopvang van mevrouw De Muynk en de gemeente. Zonder tastbaar resultaat. "Misschien was hij wel ergens gevonden. Als hij dood is weten we tenminste waar we aan toe zijn. Maar misschien is hij wel bij iemand thuis opgevangen." Dat Gijs juist in de periode voor Kerst - als wild en gevogelte niet zelden op het menu prijken - spoorloos verdween is volgens Mandy inderdaad een veeg te ken. Toch wil ze de moed niet opgeven dat Gijs nog leeft en misschien nog eens terugkeert op zijn vertrouwde plekje. Informatie? Wie informatie heeft over de huidige verblijfplaats van Gijs of ook maar iets naders over zijn lot kan vertellen, wordt dringend verzocht kontakt op te nemen met Mandy Kuypers, tel. 11953 (na 18.00 uur, of overdag tel. 02154- 15252), of eventueel met de redaktie van de Soester Courant, tel. 14152. DEZE WEEK BIJ KIPFILET Per kilo BIEFSTUK STROGANOFF pe,kilo. 22?° HAMLAPPEN Q Per kilo9i Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 - 17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 -F 11 Meer informatie op pagina 6. Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1