Aparte hoorzitting over toekomst van de adviesorganen Soest praat met Soest Handhaven, opheffen of samenvoegen commissies? Soest praat met Soest Commissies die opgeheven worden, kunnen als zelfstandig orgaan in Soest verder gaan Soest praat met Soest Commissies Subsidies WOENSDAG 16 JANUAR11991 OP 'T HOOGT PAGINA 2 yV0ENSDAGJ In de vergaderingen van commissies (hier de commissie financiën) worden de adviezen voorbereid over de voorstellen van burgemeester en wethouders. Het aantal commissies is in de loop der jaren zozeer uitgebreid, dat burgermeester en wethouders er voorstander van zijn er een aantal op te heffen of samen te voegen. Dit plan staat met andere plannen op gebied van voorlichting en inspraak, ter discussie op de forumavond op woensdag 30 ja nuari in het gemeentehuis. Omdat het gemeentebestuur zich afvraagt of het nog wel nodig is alle in Soest bestaande adviescommissies te handhaven, krijgt tijdens de forum avond op woensdag 30 januari in het gemeentehuis ook de burgerij de ge legenheid zich hierover uit te spreken. Het college van burgemeester en wethouders is voorstander van het het samenvoegen van een aantal com missies, terwijl er naar hun oordeel ook enkele kunnen worden opgehe ven. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat het beter is wanneer niet alleen de adviescommissies, maar alle betrokkenen en geïnteresseerden aan de inspraak meedoen. "Wij zijn van mening dat met een gedegen inspraak iedereen tijdig en goed bij het bestuur van de gemeen te betrokken kan worden. De be hoefte aan deskundige adviezen blijft wel bestaan, ma^r in een afge slankte vorm en op minder beleids terreinen", aldus het standpunt van burgemeester en wethouders. In middels is met medewerking van een van buiten aangetrokken advi seur het bestaan van de adviesorga nen opnieuw bekeken. Dit leidde tot de conclusie dat een aantal com missies kan worden opgeheven. Voor andere zou dit misschien over enige tijd kunnen gelden. Verder zijn er commissies die misschien los gemaakt kunnen worden van de ge meente. Deze laatste zouden dan als zelfstandig 'orgaan binnen Soest kunnen blijven bestaan. Een voor beeld hiervan is de bestaande Vrou wen Advies Commissie en de Sportraad in oprichting. In de voorbereidende fase van de heroverweging van de adviesorga nen hebben burgemeester en wet houders vastgesteld dat de burger- groep van de commissies vooral van mening is dat de adviesorganen on gewijzigd in stand moeten blijven; De bestuurders-groep daarentegen is van mening dat de adviesorganen een duidelijke taak moeten hebben. Is die er niet of is die taak volbracht, dan kan wat hen betreft het advies orgaan worden opgeheven. Deze tegenstelling is wel te verkla ren. De adviesorganen hebben een bepaalde taak. De leden leden er van zijn gekozen en zijn (en voelen zich ook) verplicht hun adviestaak goed te volbrengen. Daar staat, kort gezegd, tegenover dat de bestuur ders hun taak ten behoeve van het algemeen belang moeten volbren gen. Zij moeten met alle belangen rekening houden, maar hebben daarnaast ook hun (politieke) voor keuren. Vooral daarom is de ambte lijke organisatie georganiseerd. Alle taken worden aangepakt op een wij ze dat alle kanten aan een zaak in de overwegingen worden meegeno men. Daarbij worden de adviezen van de adviesorganen betrokken. Zoals gezegd hebben die vaak maar een doel. Adviezen kunnen zelfs te genstrijdig zijn, terwijl de bestuur ders ook in zo'n geval toch een be slissing moeten nemen. Het is begrijpelijk dat die adviezen in het totaal van de af te wegen be langen belangen soms maar voor een deel kunnen worden overgeno men. Voor zo'n beslissing kunnen niet altijd goede redenen worden gegeven. De politici wegen de be langen af, maar hebben, zoals ge zegd, ook hun (politieke) voorkeu- Ook met het oog op de besteding van de gemeentelijke uitgaven, die voor een groot deel al voor de ko mende vier jaar vastligt, zijn burge meester en wethouders van mening dat nu in ieder geval duidelijkheid gegeven moe', worden over de sa menstelling van de adviesorganen. Verder moet waar mogelijk/wense lijk is duidelijk worden aangegeven wanneer besluiten over het voorbe staan/ samenvoegen van individue le adviesorganen moeten worden genomen. Het op termijn van de gemeente los koppelen van de adviesorganen kan misschien worden ervaren als teken van gebrek aan respect, met als ge volg dat de betrokkenheid van de burger eerder afneemt dan toe neemt. De betrokkenheid van de burgers en de adviesorganen (orga nisaties) wordt echter juist vergroot wanneer deze zich gelijktijdig en eenduidig bij gemeentelijke be leidsvoornemens betrokken weten. Meer burgers moeten zich bij het bestuur betrokken voelen en daar kunnen de leden van de adviesor- gen aan bijdragen door tijdens in spraakbijeenkomsten naar buiten te treden. Hun deskundigheid en be trokkenheid zal voor anderen een stimulans zijn. Op grond hiervan is de hoofdlijn van het beleid van burgemeester en wethouders, dat de wettelijk ver plichte commissies blijven bestaan. De overige adviesorganen zullen van de gemeente worden "losge weekt". Over deze hoofdlijn van het beleid wordt ook de mening van de burger gevraagd. Met betrekking tot de het voortbe staan, samenvoegen of opheffen van commissies zien B. en W. de toekomst als volgt: - Commissie voor de beroepschrif ten samenvoegen met de bezwaar schriftencommissie sociale dienst verlening; in september 1991 zal de gemeenteraad hierover een voorstel bereiken. - Welstandscommissie samenvoe gen met de Monumentencommis sie. In maart volgt een nader voor stel. Commissies RWW/I AOW/ IOAZ: streven naar regionale sa menwerking. Deze is al in voorbe reiding. - Commissie bijstandsbesluit zelf standigen. De bestaande regionale werkwijze handhaven. - Educatief beraad: voorlopig handhaven, streven naar opheffing. - de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad voor het openbaar onderwijs: handhaven. - Commissie voor georganiseerd overleg: handhaven. - Bezwarencommissie functiewaar dering: opheffen met ingang van 21 maart en in gevallen waarin men dat noodzakelijk vindt een commissie instellen. - Commissie woonruimteverdeling: De normale toewijzing van wonin gen kan volgens B. en W. niet an ders dan volgens het bestaande puntensysteem. Het is daarom doelmatiger dat de afdeling Huis vesting die uitvoering zelfstandig uitvoert. De taak van deze commis sie kan worden teruggebracht naar advisering over het beleid ten aan zien van woonruimteverdeling. Eerst zal de commissie hierover haar standpunt kenbaar kunnen maken. In maart of april volgt een nieuw voorstel. - Straatnaamcommissie: per 21 maart opheffen. - Commissie Welzijnsplanning: commissie en de taakgroepen (cul tuur en educatie; samenleven en re creëren; sociaal- en cultureel werk, en gezondheidszorg) per 21 maart opheffen. - Commissie Gezondheidszorg: per 21 maart opheffen en gelijktijdig overgaan tot het instellen van een platform-overleg. - Commissie Kunstaankopen: per 2i maart opheffen en een ad-hoc een platform instellen. - Stuurgroep Alcoholmatigingsbe- leid: Na beëindiging van de op dracht (het bedenken van activitei ten die tot een vermindering van het alcoholgebruik in de gemeente Soest leiden) opheffen, uiterlijk op 1 mei 1994. - Stuurgroep Emancipatiebeleid: een jaar na het gereedkomen van de laatste deelnötitie opheffen. - Commissie Ouderenbeleid: voor- alsnog handhaven totdat duidelijk heid ontstaat over de toekomstige structuur voor het behartigen van de belangen van de Soester oude ren. - Commissie Minderheden: per 21 maart opheffen. - Commissie Milieubeheer: per 21 maart opheffen en gelijktijdig over- gaan tot het instellen van een plat- form-overleg. - Overleg Belangengroeperingen: Aan dit overleg doen vertegen woordigers van verschillende groe peringen mee, zoals de ouderen bonden, gehandicapten, Veilig Ver keer, de Vrouwen Advies Commis sie en Soesterbergs Belang. Op het moment dat grote plannen of on derhoudswerkzaamheden op het punt van uitvoering staan, worden die werkzaamheden nog aan een laatste kritische beoordeling onder worpen op punten van toeganke lijkheid voor ouderen en gehandi capten, (sociale) veiligheid en bruikbaarheid. Voorstel: het over leg per 21 maart opheffen en via een vastgesteld spreekuur belangheb benden en belangstellenden inlich ten over de uitvoering van openbare werken. - Sportraad: is op eigen initiatief al van de gemeente "losgeweekt". De instellingen en organisaties die vertegenwoordigers in adviesorga nen hebben die in de toekomst zul len worden opgeheven, zullen voor taan meer en meer gebruik moeten maken van de algemene inspraak- vormen. Dat vergt voorbereiding en vooroverleg binnen de eigen orga nisatie. Dit kan een extra uitgave ten laste van de begroting betekenen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat zij daarvoor voor waarden moeten scheppen. Zij den ken hierbij aan het verstrekken van een subsidie in de kosten van het hu ren van vergaderruimten, van ko piëren, telefoonkosten en bezoeken van inspraakbijeenkomsten. De manier waarop zij dit voornemen verder zullen uitwerken, is nog in onderzoek. Afhankelijk van de reacties op het totale voorstel met betrekking tot het handhaven, sa menvoegen en opheffen van com missies zullen zij daarvoor een rege ling opstellen. Voorlopig schatten B. en W. het jaarlijk budget op 30.000 gulden. Aan het voorstel zijn milieu-aspec ten verbonden: minder avondver gaderingen op het gemeentehuis, dus minder energiekosten en min der bezoeken aan het gemeentehuis voor het bijwonen van vergaderin gen. Jaarlijks nemen 2.500 mensen deel aan vergaderingen in het ge meentehuis. Dit zal met ongeveer 1.500 bezoekers dalen als de ge meenteraad instemt met de voorge stelde maatregelen ten aanzien van de commissies. Omdat voor alle beleidsvoorne mens van enig belang een inspraak procedure zal worden vastgesteld, biedt de inspraakverordening niet alleen individuele burgers maar ook maatschappelijke groeperingen de mogelijkheid om in te spreken. Als een redelijke termijn wordt aange houden waarbinnen men kan reage ren, kan iedereen -van eenling tot actiegroep en maatschappelijke or ganisatie- inspreken. Iedereen heeft gelijke rechten en gelijke kansen. Ie dereen die wil meepraten, kan ook meedoen. Overigens zal er een bepaalde be hoefte blijven bestaan aan deskun digenadvies. Enkele voorbeelden: het geven van straatnamen. Hier voor zou men de directeur van het postkantoor kunnen inschakelen; adviezen door een milieu-deskun dige op een bepaald terrein; het toetsen van een kunstopdracht; ad viezen op het gebied van gezond heidszorg. Deze adviezen krijgt het gemeentebestuur nu als het ware gratis. Voor de toekomst zou het de bestaande situatie voor verschillen de beleidsterreinen in een soort platform-overleg willen handha- commissies straks een gebruikelijk welkomstwoord aan het begin van de vergaderingen van de commissies die nog zijn overgebleven?

Soester Courant | 1991 | | pagina 22