*>w NU EEN VERGROTING VAN20 30 VOOR SLECHTS KOM GEWOON NAAR ONZE /O r77 MY SOUND prachtige kleurenfoto dia van sclioemakci" FOTOSWAGER AGFATÖPPÖIU 2498,- 'Eemland dreigt boot te missen door gemeentelijke neiging tot autonomie' Roemloos einde voor Nieuwerhoek-beuk d dm m W m w laanstraat 67 - baarn - 'Lflaz /ze? terrein zoals het is' Omwonenden tegen speelveld en uitlaatterrein op Lazarusberg Geloven Zaterdagmiddag 9 februari in Knollendam: Groots opgezette carnavalsoptocht Voorzitter Kamer van Koophandel: Telex naar Bush en Saddam Hussein Soester vredesbeweging vindt oorlog onaanvaardbaar, verkeerd en onnodig Architecten 'tegen de schenen geschopt' College negeert kritiek op plan- Lindenhof van welstandscommissie 25% korting y\OP op WOENSDAG 16 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 OPRUIMING v KWKdd»"" ,0°' A ,te<* De omwonenden van de Lazarusberg voelen niets voor het gemeentelijke plan om het terrein - "een stukje bui tenland in Soest" - op te offeren voor de aanleg van een speelveld en een af gepaald uitlaatterrein voor resp. kin deren en honden. Dat bleek vorige week in diverse toonaarden tijdens de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, waar de bezwa ren werden aangehoord. Vijf bewoners vertolkten op grond van uiteenlopende overwegingen hun af wijzing van de gemeentelijke plannen, die deel uitmaken van het bestem mingsplan Lazarusberg. Hun "in spraak" kwam goeddeels op hetzelfde neer: een pleidooi om de Lazarusberg te laten zoals hij nu is en er ook voor te zorgen dat er geen "afzichtelijke" hek ken worden neergezet. Een van de insprekers, de heer Wester, somde een groot aantal bezwaren op. ONKYO MLDISET NU VOOK Voor «II» zakThtldl van Weedestraat 78 - Soesl - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' Volgens hem kan de gemeente rekenen op massaal protest, want aan een sport veld is in de buurt absoluut geen be hoefte, ook niet voor de kinderen van het Van Arkel-instituut. Hij vond het argument dat de kinderen "vanzelf' wel zouden komen niét steekhoudend en betwistte dat de hondenbezitters wél akkoord zou gaan met het plan voor een nieuw uitlaatterrein. "Niemand kan me hun namen noemen..." Inslikken Wester herinnerde eraan dat de omwo nenden ook vorig jaar al tegen soortge lijke plannen hadden geprotesteerd. In middels is gebleken dat Soest al een overschot aan sportvelden heeft. De si tuering naast een hondenuitlaatterrein vond hij "onmogelijk" en hij meende dat het gemeentebestuur het hele idee maar moest inslikken. En passant pleit te Wester nog voor een andere ver- keers-afsluiting van de Prinsenhof, al viel dat buiten het bestek van de discus sie. Zijn mede-buurtbewoners kenschet sten de Lazarusberg o.m. als "een stukje buitenland" dat het beste onaangeroerd zou kunnen blijven en drongen erop aan dat de gemeente niets doet tenzij de omwonenden ermee kunnen instem men. De raadscommissie beperkte zich tot het aanhoren van de bezwaren. Wat zij met de opmerkingen van de inspre kers zullen doen zal t.z.t. blijken. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Ze bestaan nog, zulke mensen; wat zij doen heet geloven! geloven dat het anders kan; dat slaven bevrijd kunnen worden en blinden ziende en doden levend en een bestaande orde doorbroken, angst bezworen, duivels uitgedreven, onrecht veranderd in gerechtigheid, zwaarden omgesmeed tot ploegen, legers afgeschaft, oorlog uitgebannen. Mensen die geloven, dat het onmogelijke mogelijk is bij God. Een credo van Huub Oosterhuis, maandagavond j.l. gelezen in het avondgebed "aan de vooravond van de afloop van het VN-ultimatum in de Golf', in de Open Hof in Soest. Dit jaar zal de carnavalsoptocht grootser van opzet zijn dan in voor gaande jaren. Mede vanwege het feit dat de Carnavalsvereniging het prij zengeld meer dan verdubbeld heeft, belooft de Carnavalsoptocht dit jaar een bijzondere optocht te worden. De Carnavalsoptocht van het afge lopen jaar was een groot succes, maar het bestuur van Carnavalsver eniging "De Narre Knolen" gaat er van uit dat wat goed is ook beter kan. Vandaar dat het bestuur besloten heeft het prijzengeld voor de optocht meer dan te verdubbelen! Met nog enkele weken voorde boeg hoop de carnavalsvereniging, samen met de Soester bevolking, op een nog grootser opgezette optocht. Personen die deel willen nemen aan de carnavalsoptocht kunnen zich aanmelden bij: Henk Steusel, Prins Bernardlaan 8f, tel. 21815. In de optocht kan in drie categorieën worden meegedaan, te weten: A. In dividueel; B. Kleine Groep (2-5 per sonen); C. Grote Groep (meer dan 5 personen); "De Narre Knollen" ho pen onder het motto: "Wij doen ons best, doet u de rest", dat er dit jaar weer meer aanmeldingen zullen zijn dan afgelopen jaar. "Ik ben echt bang dat de geschiedenis zich zal herhalen. Het schrikbeeld van de jaren zeventig herleeft. Eemland kampte toen met een tekort aan ruimte voor bedrijvigheid en woningbouw. Toen het economisch klimaat ver slechterde duurde het ruim vijf jaar voordat er weer iets mogelijk was in de regio. De beste les die wij uit dit stukje geschiedenis kunnen leren is dat dit zich niet mag herhalen. De zorg voor voldoende werkgelegenheid gaat ons immers allen aan." Deze waarschuwende woorden jvaren vorige week op te tekenen uit de mond van de nieuwe voorzitter van de Eem- landse Kamer van Koophandel, de heer Jac. Heilijgers, tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van de Kamer. Daarvoor had hij overigens laten weten gematigd opti mistisch te zijn over de economische vooruitzichten in het algemeen en in het bijzonder die van Eemland, waarin vooral het midden- en kleinbedrijf een sterke positie inneemt. Negen van de tien Eemlandse bedrijven draaiden in 1990 met winst en genere ren voldoende rendement op hun ver mogen. Ook de werkgelegenheid nam toe en de verwachtingen voor 1991 zijn goed, al had hij de indruk dat de media het publiek graag een recessie willen aanpraten. Eemland is dus een econo misch gezonde regio en dat moet zo blij ven, aldus Heilijgers. Daarvoor is een gezamenlijke strategie nodig van over heid en bedrijfsleven. "De slag om de regio's is begonnen, de landsgrenzen vervallen," aldus de KvK- voorzitter. "Het zal niet lang duren of we zitten er ook in Eemland middenin. Regio's werken her en der samen en geen bedrijf, geen overheid en geen Ka mer van Koophandel kan het zich per mitteren achteroverleunend gade te slaan wat er op het economisch podium gebeurt." In dat verband hekelde hij de autono- mie-neigingen die sommige Eemland- gemeenten aan de dag leggen, overi gens zonder ze bij name te noemen. Hij riep^zijn gehoor op geen ontwikkelin gen te blokkeren, waarvan over vijfjaar zal blijken dat ze hard nodig waren. "Wanneer Eemland niet snel stappen zet, kan het de boot wel eens missen," aldus Heilijgers. 77 hectare nodig Hij toonde zich beducht voor een ont wikkeling waardoor Eemland straks buiten de Randstad zal vallen en reken de zijn gehoor voor dat er 77 hectare nodig is voor de expansie van de in de regio gevestigde bedrijven. "Het beleid dreigt echter te gaan in een richting die ertoe zal leiden dat Eemland in 1994 het bordje 'uitverkocht' kan ophangen." De Kamer wil graag het initiatief nemen tot een goed doortimmerd economisch plan, maar dan moeten de partners beargumenteerde en geen onberede neerde loyaliteit jegens elkaar tonen, terwijl de Kamer van Koophandel het economisch geweten van de regio be hoort te zijn, aldus Heilijgers. Mede uit naam van enkele tientallen sympathisanten uit Soest hebben de Soester IKV-kern en "Vrouwen voor Vrede" vorige week telex-berichten verstuurd aan de presidenten Bush (Verenigde Staten) en Saddam Hus sein (Irak). Ze haakten daarmee in op een wereldwijd initiatief van Earth Ac- tion International om nog een drin gend beroep te doen op de beide lei ders om een oorlog in de Golf te voor komen. Aan president Bush werd een tekst ver stuurd met de oproep geen oorlog te be ginnen, maar de sancties en de diplo matie de tijd te gunnen om effect te heb ben. Ook werd hem gevraagd de Ame rikaanse strijdkrachten onder bevel van de Verenigde Naties te stellen, omdat die organisatie eerder in aanmerking komt voor de functie van wereld-po litieagent dan de V.S. Aan Saddam Hussein is gevraagd zijn strijdkrachten uit Koeweit terug te trek ken om een oorlog te voorkomen. In het belang van de menselijkheid wordt hem dringend verzocht zijn territoriale eisen niet op het slagveld kracht bij te zetten, maar ze aan het Internationale Ge rechtshof voor te leggen. De argumenten die de beide Soester vredesorganisaties hanteren zijn dat een oorlog in de Golf onaanvaardbaar, poli tiek verkeerd en onnodig is. Onaan vaardbaar omdat velen de dood zullen vinden op het slagveld en het aantal burgerdoden daar nog bovenuit zal stij gen, omdat de relaties tussen het Wes ten en de Arabische wereld diepe, blij vende wonden oplopen, omdat bran dende olievelden het Midden-Oosten tot een ecologisch rampgebied zullen maken en de economieën in zich ont wikkelende landen in Oost- en Mid den-Europa grote schade zullen oplo pen door de stijgende olieprijzen, waar onder vooral de armen zullen lijden. De oorlog is politiek verkeerd, menen de Soester vredesgroepen, omdat geen enkel urgent probleem in de regio er door wordt opgelost, maar juist jaren worden vertraagd. Ze is tenslotte onno dig omdat het embargo werkt; het kan worden volgehouden met een veel klei ner leger en zal de (wapen)industrie ge leidelijk platleggen. Volgens de IKV-kern en Vrouwen voor Vrede-Soest zal een strak volgehouden embargo Saddam Hussein uiteindelijk dwingen tot terugtrekken. De werkelij ke oplossingen voor de problemen in het Midden-Oosten zullen tenslotte al leen via wereld-overleg tot stand moe ten komen. De Soester vredesorganisaties hadden overigens nog behoorlijk wat moeite om de telexen te versturen. Naar Irak lukte dat alleen via de ambassade in Brussel. Zekerheid dat het bericht zou worden doorgegeven aan Baghdad kon men daar niet geven. Het versturen van de boodschap aan president Bush ging evenmin van een leien dakje, omdat het telexnummer niet eenvoudig te vinden was. Avondgebed In de Open Hof aan de Veenbesstraat vond maandagavond op initiatief van de Raad van Kerken, de IKV-kern Soest en de werkgroep Oecumenisch Avondgebed een bijeenkomst plaats "aan de vooravond van de afloop van het VN-ultimatum in de Golf', waartoe in het weekeinde nog was opgeroepen. De korte dienst stond in het teken van bezinning op de talrijke vragen die rij zen rondom de oorlogsdreiging, de woede en verontwaardiging, maar ook de verscheurdheid en de vertwijfeling die velen - gelovig of niet - voelen. "We kunnen zeggen dat het nu eenmaal zo is als het is, en dat we er niets aan kunnen doen," aldus pastor Jan Houben, voor zitter van de Raad van Kerken te Soest, die een korte overweging uitsprak. "Maar we weten ook dat het zó niet hoort, dat God het zó niet bedoeld kan hebben." Hij herinnerde eraan dat een machte loos gebed niet het minste is wat men sen in deze tijden kunnen doen, zeker op een dag dat de wereld haar hart vast houdt en overal demonstraties en ge bedsbijeenkomsten voor de vrede wor den gehouden. De kerk heeft, aldus Houben, ook nu als vanouds "goed nieuws, al 2000 jaar, het visioen van vrede en gerechtigheid." Het avondgebed, dat werd bijgewoond door ruim 200 mensen, werd opgeno men en dinsdagmorgen uitgezonden door Radio Soest. Sinds maandag j.l. vertoont het Nieuwerhoekplein een op vallende leegte. Waar ooit een van de mooiste bomen van Soest prijkte - de majestueuze beuk bij Mariënburg - is nu een ga pend gat geslagen. De boom vond na 200 jaar een roemloos einde onder de zagen van de medewerkers van de afdeling Groenbeheer van de gemeente. Een schrale troost is dat de beuk toch al ten dode was opge schreven, omdat hij ziek was. De oorzaak daarvan is naar wordt aangenomen de daling van het grondwaterpeil, waaraan de beuk zich niet meer kon aanpassen. Het is de bedoeling dat er binnen afzienbare tijd twee jongere bomen van enig formaat voor in deplaast komen. Fo(o. Goos yan der wi„. Het zat wethouder Jan Visser vorige week niet echt mee. Tijdens de trotse presentatie van "zijn" welstandscom- missie-nieuwe-stijl, die alle Soester bouwplannen aan een architectonisch- deskundige beoordeling onderwerpt, kreeg hij juist van die kant enige onge zouten kritiek op zijn beleid te verdu ren. Aanleiding tot de ietwat pijnlijke con frontatie tijdens de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening was het bouwplan dat de Amersfoortse project-ontwikkelaar Vahstal onlangs heeft ingediend voor de nieuwbouw van het gezinsvervangend tehuis De Lindenhof aan het Nassauplantsoen. Vorig jaar was De Lindenhof, samen met het zeer omstreden Albert Heyn- plan voor een nieuwe supermarkt aan de Van Weedestraat, nog de inzet van een ingrijpende politiek discussie, die uiteindelijk leidde tot een definitieve streep door de Albert Heyn-plannen. Het plan voor het "dubbel-project" - enerzijds de supermarkt met de nodige extra's (o.a. een parkeerdak), ander zijds het tehuis - werd destijds, zij het met de nodige bedenkingen, goedge keurd door de welstandscommissie. Na de ondergang van het AH-project be sloot het College alle ruimte te geven om de nieuwbouw van De Lindenhof, maar dan zónder AH, tot stand te laten komen. Vahstal diende daartoe geen nieuw plan in, maar beperkte zich tot de helft van het oorspronkelijke plan. "Gewoon doorgeknipt", legde een van de archi tecten van de welstandscommissie, ir. Douma, de raadscommissie vorige week uit. De welstandscommissie - bestaande uit de architecten Plas en Douma en het "burgerlid" H. Gerth - was déar echter tegen, omdat de opzet van het geheel zo "zakelijk" was dat het wel paste bij het winkelcentrum, maar niet geschikt was voor het tehuis-als-zodanig, aldus Dou ma. 'Overruled1 Het komt hoogst zelden voor dat het College van B. W. zich niets aantrekt van het oordeel van de welstandscom missie, en vandaar dat de architecten zich nogal gestoten hebben aan het feit dat B. W. de gevraagde bouwvergun ning tóch willen verlenen, zonder overi gens de welstandscommissie daarvan nader op de hoogte te stellen. "We zijn daardoor 'overruled'," aldus Douma, die duidelijk liet blijken dat hij dat een VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON: 02155 -13917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG DINSDAG T/M VRIJDAG KOOPAVOND VRIJDAG VAN ZATERDAG 13.00-18.00 UUR. 09.00 - 18.00 UUR. 19.00 - 21.00 UUR. 09.00 - 17.00 UUR. Haard en Hobby Histor verf en beits Koninginnelaan 48 - Soest - 02155-12245 ongewenste gang van zaken vond. "Het College heeft ons daarmee onnodig te gen de schenen geschopt. Dat wilde ik hier toch wel even kwijt." Wethouder Jan Visser reageerde niet op het verwijt, en ook de raadsleden hoor den Douma's mededeling nogal lako- niek aan. Ir. Plas, voorzitter van de welstands commissie, maakte de raadsleden nog eens duidelijk dat er in Soest heel veel bouwplannen en -plannetjes worden ingediend, waarvan het niveau tamelijk bedroevend is. "Eigenlijk is dit dan ook heel frustrerend werk." Naar zijn over tuiging probeert de welstandscommis sie de burgers op alle mogelijke manie ren te bedienen, maar helaas hebben vormgevers - anders dan de slager en de bakker - geen diploma's nodig. "Wij verbeteren bouwplannen die niet goed zijn, en we doen dat uit idealisme," al dus Plas, "maar we weten best dat we ook moeten oppassen niet al te betwete rig te doen." Grote schoonmaak De raadsleden zetten tevoren vooral kanttekeningen bij het feit dat de wel standscommissie juist op dit moment nieuw leven wordt ingeblazen, nu op al lerlei andere beleidsterreinen advies commissies worden bedreigd met op heffing, al dan niet op termijn, en voor hun voortbestaan moeten knokken bij de "grote commissie-schoonmaak" die binnenkort gaat plaatsvinden. "Kan dat nou wel?" informeerde Adriaan Pot huizen (D66). Bart Krol (CDA) vond dat het College voor deze voortvarend heid bepaald geen schoonheidsprijs verdiende. Pothuizen raakte met de wethouder nog verwikkeld in een moei zaam discours over de vraag of de wel standscommissie over vier jaar al dan niet uit "nieuwe mensen" zou bestaan (ja, nee, misschien wel, zou het dan toch... maar waarschijnlijk ook weer niet). Harry Witte (Gemeentebelangen) maakte zich nog zorgen om de objecti viteit van de afgeslankte commissie. Hij wees in dat verband op de volgens hem al te gemakkelijke goedkeuring door één persoon van de bouwplannen die hem en zijn volgelingen vanouds een doorn in het oog zijn (althans waren), zoals het nieuwe gemeentehuis en het zwem/sportpaleis aan de Dalweg. "Als je 20 architecten bij mekaar zet hebben ze toch allemaal een andere mening," stelde Witte. Betalen Wil Stekelenburg (PvdA), die begrepen had dat sommige burgers de welstands commissie maar blijven lastig vallen met slechte bouwplannetjes, lanceerde nog het idee om de mensen dan maar flink te laten betalen. Ir. Plas maakte overigens duidelijk dat de welstands commissie de indieners in dat soort ge vallen al gauw verwijst naar een goeie architect.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3