n aarplan 5jaar 'N MIELE KOOP JE BIJ SCHOEMAKER liet?' KIES EN VERGELIJK BIJ SCHOEMAKER. ESH3B3 1599',- 2398,- 2399,- 3998,- Voor alle zekerheid! es Oliebol-winnares Ans Mann looft ouders die gemengde school durven kiezen 'Vliegdorpvrienden' en 'Soesterbergs Belang' lijnrecht tegenover elkaar ELDERS fn'XP'°bes'u,'ng Bij SCHOEMAKER 4223,- VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* c- Drukke nieuwjaars-Proest in 't Puntje Welles-nietes over lawaai en leefbaarheid niet GEWOON uitverkoop wel grote REËLE KORTING ontvangt U nu op al onze klasse - artikelen. Accountantskantoor J.H. Braber RA PAGINA 6 WOENSDAG 16 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 7 in van de ABN. Een paren waarmee u nu U ontvangt over de nte. Dit levert u een n dat kan oplopen tot ;lke maand een vast cl daarvan. Het eind- geringe premie goed het volledige eind- bij één van de ABN- iwe jaar automatisch Looptijd IOjaar 8.75% 50,- 100- 250,- 9.430,- IS.860,- 47.150- tel: 1 02 04 1 tel: 1 42 49 481 tel: 1 77 54 Een vakzaak met veel keus, goede merken, en eigen vakbekwame monteurs. Op elke wasautomaat, koelkast of droger geeft Schoemaker drie jaar gratis garantie. Dat is pas zekerheid. MIELE ELEKTRONISCHE DROOGAUTOMAAT Exacte volelektronische, slijtage- vrije NOVOTRONIC program mering en besturing. Ongeacht de waterkwaliteit snelle en perfekte droging door kontinue vochtmeting met geavanceerd sensitive-systeem Gelijkmatige droging door afwis selend links- en rechtsom draaiende trommel Komfortabele binnenverlichting Kan -met apart verkrijgbaar tussenstuk- ruimtebesparend op elke moderne Miele (voorlader-) wasautomaat worden geplaatst CAA Schuingeplaatst bedieningspaneel f MIELE WASAUTOMAAT W 715 Hydromatic wassysteem voor perfekt was- en spoelresultaat tegen zeer lage verbruikskosten Exacte volelektronische, slijtage- vrije NOVOTRONIC program mering en besturing Elektronisch geregeld centrifuge- programma, op 8 standen instel baar van 0 tot 1400 omw/min Automatische aanpassing van water- en stroomverbruik bij deelbeladingen; maakt 1/2-knop overbodig Schuin geplaatst bedieningspaneel besturing i-wassysteem MIELE ELEKTRONISCHE DROOGAUTOMAAT Exacte volelektronische, slijtage- vrije NOVOTRONIC program mering en besturing. Ongeacht de waterkwaliteit snelle en perfekte droging door kontinue vochtmeting met geavanceerd sensitive-systeem Gelijkmatige droging door afwis selend links- en rechtsom draaiende trommel Komfortabele binnenverlichting Kan -met apart verkrijgbaar tussenstuk- ruimtebesparend op elke moderne Miele (voorlader-) wasautomaat worden geplaatst Schuingeplaatst bedieningspaneel MIELE WASAUTOMAAT W 715 1 Hydromatic wassysteem voor perfekt was- en spoelresultaat tegen zeer lage verbruikskosten 1 Exacte volelektronische, slijtage- vrije NOVOTRONIC program mering en besturing Elektronisch geregeld centrifuge- programma, op 8 standen instel baar van 0 tot 1400 omw/min Automatische aanpassing van water- en stroomverbruik bij deelbeladingen; maakt 1/2-knop overbodig Schuin geplaatst bedieningspaneel W ]J I besturing ic wassyste ^oC°ronic^Wr''"g Drie jaar garantie droogautomaat 50,- Drie jaar garantie wasautomaat 75,- Afvoer oude automaat25,- Aansluiten wasautomaat op trekschakelaar 25,- Montage tussenpaneel 50,- Driejaar gratis garantie Afvoer oude wasautomaat gratis Montage verbindingsstuk gratis Aansluiten op bestaande aansluiting gratis sclioeiimkcv wd appartement op 10e 't en een panoramisch Heuvelrug. Het ruime nde zonligging (Z.W.) en n en vijverpartij aan de sgebouw. et appartement is de balkonzijde en de bad- DOt. 'i grote Alno keuken 9 apparatuur en comfort, itig sanitair, w.o. een grote slaapkamers als- ie, smaak en een opti- e heeft een apparte- sse doen ontstaan. ieten kap, c.v.-gas, t uitstekende zonlig- ot de achtergelegen ds- en duingebied. To edeling: b.g.; grote n2, keuken met in- I- Verd.: 2 slaapka- ergruimte. Souterrain: impartijen, douche- sie- en wijnkelder. -IV 033-630506 it.' "De Gouden Oliebol is voor de Ne derlandse ouders die de moed hebben om het op te nemen tegen de hele maatschappij en hun kinderen naar een gemengde school durven te sturen. We krijgen daar heel veel verschrikke lijks over te horen; er is al zo veel dis criminatie, en die neemt nog steeds toe. Ik hoop vurig dat dit vlammetje nog eens overslaat op al die uitgedoof de kaarsjes in Soest..." Dat zei directeur Ans Mann van de Desmond Tutuschool vorige week in Proest, het nieuwjaars-politieke café van Progressief Soest in café 't Puntje, waar Jan Visser de winnaar van de Gou den Oliebol - "voor buitengewone ver dienstelijkheden jegens de Soester ge meenschap" - interviewde. De achter ban van Progressief Soest had haar on langs van alle 16 genomineerden de meeste punten bezorgd en in Proest vond de uitreiking plaats van de inmid dels algemeen gewaardeerde onder scheiding. Ans Mann benadrukte dat de leerlingen van haar school (met veel kinderen van buitenlandse komaf) minstens even goede kansen hebben op succes in het vervolg-onderwijs als leerlingen van andere scholen. "De mensen kijken je soms stomverbaaasd aan als ze horen dat ze ook gewoon naar de mavo of een scholengemeenschap gaan en niet meer 'opvallen'. Zo aangepast zijn ze aan wat we algemeen verwachten." Wel steken de leerkrachten veel tijd en energie in de begeleiding. Ans Mann: "Ik kan er soms wel van huilen dat dat zo weinig wordt gewaardeerd. Soms hoor je zelfs al van buitenlandse ouders dat een 'Ne derlandse' school toch maar het beste is...!" Snoepje van een school Volgens haar verdienen de ouders van de school een gouden lijstje en ze hoop te dat meer en meer Nederlandse ou ders de waarde van het "gemengde" on derwijs zouden beseffen. De Desmond Tutuschool was volgens haar "een snoepje van een school", waar kinderen nog kunnen luisteren en blij zijn. "Dat zijn waarden die blijven," aldus Ans Mann. Tijdens het bezoek van Des mond Tutu, de naamgever van de school, waren sommige mensen volgens haar verbaasd geweest dat het geen "ongeregeld zootje" was. "Kom maar eens praten met onze ouders, dan is de discussie over kwaliteit zó afgelopen!" Ze snapte niet dat nog zo weinig men sen verontwaardigd zijn over discrimi natie en vond dat het tijd werd dat deze zaken uitgebreid ter discussie zouden komen."Het probleem wordt niet be sproken, maar het is er nog net zo goed." Visser ontving tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst nog een aantal genomineer den voor de Gouden Oliebol. Met Dorpshuis-bestuurder Van den diuik sprak hij over de perikeien die dit cen trum in Soesterberg heeft ondergaan en de ambitieuze toekomstplannen, met Artishock-coördinator Pieter Henke over de totstandkoming van de nieuwe "bioscoop" en de andere activiteiten, die van Artishock een vereniging ma ken die meer floreert dan ooit, al heeft de gemeente onlansg een subsidiever zoek voor een betere filmprojector af gewezen, en met de heer J. Schippers van de SWOS-werkgroep Ouderenbus in Soest, die naarstig op zoek is naar nog eens zo'n 45 vrijwilligers om de tweede bus te kunnen bemannen. Drempels De in Soest bepaald niet onbesproken verkeersdrempels zijn ook voor de Ou derenbus een regelrechte ramp, aldus Schippers. Volgens warme-maaltijdbe- zorger Albert Brand, die ook dagelijks drempels moet nemen, valt het echter wel mee, zoals hij op Vissers vraag ant woordde. Ook Brand was een van de genomineerden voor de Gouden Olie bol, evenals Coby Bron, die zich al elf jaar inzet voor de plaatselijke VIDO- groep, voor vrouwen in de "overgang". Volgens haar is het klinkklare onzin dat die periode in het vrouwenleven een soort "ziekte" is, zoals de farmaceuti sche industrie ze graag wil laten gelo ven. Het rijtje gesprekspartners van Visser werd na een gepaste hulde voor Radio Soest (ook genomineerd en zelfs "ra dio-actief' aanwezig in 't Puntje) afge sloten door Hans Kampf, die de werk groep-Eng vertegenwoordigde. Deze Jan Visser overhandigt Ans Mann de Gouden Oliebol 1990 van Progressief Soest. Foto: Goos van der Wilt. werkgroep maakt het plan om de Eng zoveel mogelijk in haar oude glorie te herstellen, maar krijgt bijvoorbeeld nauwelijks steun van de ABTB, waarin de boeren georganiseerd zijn. Voor het herstel van de Eng met akker-"onkrui- den" als klaprozen, korenbloemen en bolderik en de terugkeer van vlinders en insekten is het noodzakelijk dat de mais plaatsmaakt voor echte akkergewassen als bijvoorbeeld rogge en stoppelknol len. Het probleem is dat een en ander moet passen in de bedrijfsvoering van de boeren. Ecologische tijdbom De overbemesting van de Eng is vol gens Kampf weinig minder dan een "ecologische tijdbom". Er worden in Soest op 15 a 20 meter diepte al fosfaten aangetroffen, die er op den duur voor kunnen zorgen dat het drinkwater on genietbaar wordt. Wat de Eng betreft is het nog niet te laat, omdat de bodem nog niet fosfaat-verzadigd is. Kampf hoope vurig dat ook de boeren het be lang van het herstel van de Eng zouden zien, "dan kun je eruit komen". Chris Uiterwijk liet in dat verband weten dat de gemeente Soest wel buitengewoon stom is geweest om de Eng-grond, die ze destijds in eigendom had, te verko pen aan de boeren. "Nu hoefje bij hen niet meer aan te komen, natuurlijk. Jammer dat we die kans voorbij hebben laten gaan." De vorig jaar opgerichte Soesterberg- se groep "Vrienden van het Vlieg dorp" is allerminst te spreken over de aandacht die zij van het College van B.&W. heeft gekregen, nadat ze met een enquête had aangetoond dat zo'n 70 van de Soesterbergse bevolking geen problemen heeft met het lawaai van de vliegbasis. Volgens de "vrien den" wordt de overlast door "Soester- bergs Belang" alleen maar opgeklopt en aangedikt en vertegenwoordigt de ze vereniging slechts een minderheid. De beide clubs staan - ondanks beleefde frases-over mogelijke toekomstige sa menwerking - lijnrecht tegenover el kaar. De "Vrienden" vinden dat er ge keken moet worden naar de meerder heid (geen last), "Soesterbergs Belang" wil juist opkomen voor de minderheid (wel last). Dat bleek eens te meer tij dens de discussie vorige week in de raadscommissie Milieu en Verkeer, waar de gang van zaken met de enquête aan de orde kwam, nadat met name het CDA daarop had aangedrongen. Vol gens Jan Zwaanenburg had het College zich er met een Jantje-van-Leiden van afgemaakt en moest de enqüete alsnog serieus behandeld worden. Woordvoerder Hagmeijer van de "Vliegdorpvrienden" verhaalde nog eens uitvoerig over het ''rêferendum", waarbij was aangetoond dat Soester bergs Belang en de PvdA de leefbaar heid van Soesterberg ten onrechte in een kwaad daglicht hadden gesteld, door in de media almaar te doen alsof iedereen doodziek wordt van de herrie. Verder vond Hagmeijer het onfatsoen lijk dat hij uit de krant had moeten ver nemen dat zijn club geen startsubsidie krijgt. (Geen) klachten Annelie Mees, voorzitter van Soester bergs Belang, betoogde dat haar club juist opkomt voor de 30 van de inwo ners die wél last hebben van het lawaai. De uitslag van de enquête had haar niet Bijvoobeeld: tenminste f.150,- op alle Kostuums en mantelpakken f.100,- op alle Kolberts, blazers, jassen, deux-pièces f. 50,- op alle jacks, rokken, vesten, f. 30,- op alle schoenen, pantalons, blouses, f. 20,- op alle slip- en pullovers, f. 10,- op alle shirts, dassen, pyjama's. Burg, BAARN Laanstraat 65 - 02154 -1 54 18 SOESTDIJK Grothestraat 7 - 02155 - 1 44 88 verrast. Wel vond ze het merkwaardig dat de "Vrienden" aanspraak willen maken op een zetel in de klachtencom missie, die juist over het lawaai gaat, terwijl ze de klachten die er zijn niet se rieus wensen te nemen. De raadsleden reageerden verdeeld. Jan Zwaanen burg wilde de brief met de enquête-uitslag en een aantal bijko mende Soesterbergse kwesties - waar van de "Vrienden" vinden dat ze wél snel opgelost moeten worden - alsnog aan de orde gesteld hebben. Anderen voelden daar weinig voor. Leidje Tomassen (Progressief Soest) vond dat het allemaal al oud nieuws was. "Het is fijn dat er zo veel mensen met plezier in Soesterberg wonen, maar dat wisten we al uit het Lagendijk-on derzoek." Gerrit Leeflang (Gemeente belangen) had z'n twijfels over het "we tenschappelijk verantwoorde karakter" van de enquête. "Alles is zo subjectief, daar kun je geen kant mee op." Lee flang liet verder weten in het algemeen zeer gecharmeerd te zijn van actiegroe pen. "Ik wil ze graag helpen. Het is al leen jammer dat deze zich inzet voor het verkeerde doel." Hagmeijer benadruk te overigens dat de "Vliegdorpvrien den" absoluut geen "actiegroep" willen zijn. Niet zomaar Wil Stekelenburg (PvdA) wilde - even als Gré van Eek (D66), die zei de hele commotie niet te snappen - van Zwaan enburg horen wat er volgens hem nu precies behandeld moest worden. Ze wees erop dat de "negatieve" berichten over het vliegtuiglawaai niet uit de lucht gegrepen waren, omdat de betrokken piloten inmiddels wel officieel zijn be rispt. "Dat gebeurt heus niet zomaar." Een deel van de Soesterbergers heeft volgens haar wel degelijk hinder van het lawaai, en zij verdienen het dat er ie mand voor hen opkomt. "Ik heb zelf ook ingevuld dat ik het plezierig vind om in Soesterberg te wonen, maar dat betekent niet dat 't niet béter zou kun nen." Opmerkelijk was de van-onder-uit-de- zak-bijdrage van Willem Blaauw (WD), oud-luchtmacht-officier, die in Soesterbergs Belang een soort mantel organisatie van socialisten en tegen standers van Defensie leek te hebben ontwaard en aanzienlijk feller gebeten leek te zijn op Soesterbergs Belang dan de "Vrienden". Volgens hem waren Soesterbergs Belang en de PvdA één pot nat en bedienden zij zich, al naar het uitkwam, van de ene of de andere pet. Beide hadden volgens hem nooit an ders gedaan dan zeggen hoe erg het is om in Soesterberg te wonen. Van hem mochten ze intussen wel eens ophou den met het "afgeven op Defensie"; ze moesten maar eens beter luisteren naar de meerderheid in het dorp. Op de vlakte Wethouder Mieke Swinkels hield zich diplomatiek op de vlakte en liet blijken dat ze geen trek had in een discussie over Defensie; wat haar betreft ging het alleen om de milieu-aspecten, dus de geluidshinder. In de tweede ronde liet Annelie Mees weten het jammer te vin den dat Blaauw zo negatief deed over haar club. Ze wilde er wel eens met hem over praten. Jan Zwaanenburg legde nog eens uit dat de discussie wat hem betreft moest gaan over de manier waarop het Colle ge de brief van de "Vrienden" had afge handeld. Allerlei inhoudelijke zaken moesten daar niet bij betrokken wor den, meende hij. "Maar wat moet het College dan pre cies doen?" informeerde Wil Stekelen burg enigszins vertwijfeld. Zwaanen burg gaf daarop geen concreet ant woord, waarop Leidje Tomassen con stateerde dat de CD A-er, na deze uit voerige discussie, al heel tevreden moest zijn met zo veel aandacht voor de "Vrienden". Ze waarschuwde voor een ontwikkeling die zou leiden tot het ont staan van allerlei clubs, zoals "Ik-woon- zo-naar-m'n-zin-in-Soestdijk-Oost-et- cetera-etcetera." Neuzen tellen Willem Blaauw deed tenslotte de op merkelijke uitspraak dat ook hij niet wist wat het College verder had aange- moeten met de enquête, en wethouder Swinkels telde de neuzen over de vraag of de kwestie nu wel of niet opnieuw in het College moet worden besproken. Ja, zeiden CDA en WD; nee, vonden PvdA, D66, Gemeentebelangen en Progressief Soest. Het hangt er nu maar vanaf of Swinkels de stemverhoudingen in de commissie als uitgangspunt neemt (dan wordt het nee), of die in de ge meenteraad (waar CDA en WD een meerderheid hebben). Daarover gaf ze geen bescheid. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 -1 69 11

Soester Courant | 1991 | | pagina 7