NZB O 300100 m a 0 s 0 taal HHi bewegen Savornin Lohmanschool steunt Stimulans iui Christelijk Agrarisch Onderwijs in Nijkerk Meningen van lezers FÖT0-AKTIE WINKELKRING VAN WEEDESTRAATI! UNGSLANDEN chtspijnen ZONDAGMORGEN Gladheidsperikelen sAV0Rfcïju SC* Opleidingen in de groene sector m Hoe te duelleren? Hoe lapt Douwe Egberts dat? Thuiswerkvrij onderwijs op Mavo Soest Hf H 0 0 0 0 l Het lantaarntje van Jan Visser Foeilelijk 'logo' Autokraken pAGINA_12 11 WOENSDAG 23 JANUARI 199T" lig niet de trein speciale Trein Toegang n van NS kosten uw treinreis oegang vooral op de wat lan- ijecten niet veel meer dan een i retourtje. Het T+T biljet is p bij de meeste NS-stations, u meer wilt weten, ligt daar :n speciale folder klaar. De iese Flora is op 14 februari an 11.00 tot IS.00 uur en is tot en met 24 februari a.s. da- geopend van 09.00 tot 18.00 tvendien op donderdag 21 fe- ook 's avonds tot 21.00 uur. in te bloemenpracht van de iese Flora brengt u van 14 t/m unri al helemaal in voorjaars- SOESTER COURANT PAGINA 13 in 35 ontwikkelingslanden. giro it effect wordt al bereikt :ehjks een tot twee uur d. aining bleek bij zestig pro- •oefpersonen een constan- de bloeddruk, voor veel i half uur zwemmen in de ebruikt automatisch op wijze al zijn spieren en Dat is gunstig voor de want bij onze dagelijk- uidelijk sprake van een- ing. nnen allerlei klachten rkromming van de rug- wtontka(king). Gerichte stiek kan dit voorko- edisten raden, na een eratie, zwemmen en stiek aan als therapie, icht soepeler te maken j aersteunende spieren en versterken. sche klachten nemen af eilzame werking van wa- uuroorden is zwemmen lerdeel van de therapie •outieve houdingen kun-" 'ater met zijn vertragen- Pijnloos behandeld door Arie Wandelaar I De extra editie van een landelijk och- r fendblad valt op de gangmat. Op Ne- I (Ierland 3 vertellen nieuwslezers dat het I in de nacht van zaterdag op zondag rus- I tig in Israël is geweest. In de verte mo- I biliseren kerkklokken het gelovige I volk. I Nood leert bidden. Het gebed in deze I dagen is als een geestelijke antibiotica I kuur tegen angst en verdriet. De waan I van de dag doet handen vouwen, brengt I mensen op de knieën, bondgenoten en I vijanden. I Het is een bijna bizar toeval dat joodse I gelovigen tijdens hun laatst gehouden J sabbatdienst volgens de regels van hun Ijoodse kalender de tien plagen van I Egypte overwegen. Voor rabbijnen valt in synagogen niet aan vergelijkingen te I ontkomen. Saddam Hussein, de ver- I derfelijke farao van deze tijd, sprinkha- I nen die raketten en bommenwerpers I zijn geworden. De meeste joodse ziel zorgers verwijzen naar de gelukkige uitkomst in vroeger tijden, een enkeling I is ten prooi aan wanhoop als hij zich pu bliekelijk afvraagt: "Welke nieuwe I woorden moeten wij vinden om ons uit te'drukken over ons huidige lot, over de geschiedenis die zich weer herhaalt?" In gebedshuizen die op een andere golf- lengte zijn afgestemd zoeken mannen I hulp en troost in hun moskeeën en put ten hun vrouwen moed uit de koran waarin de belofte te lezen is dat Allah voldoende versterkingen geeft aan de gelovigen in de strijd. Zondagmorgen in Soest. Ook op afstand leert nood bidden. In alle Soester kerken betrekken de pasto res de waanzin van deze oorlog in hun gebeden en overwegingen. In de viering die Arie mag meemaken dalen golven van gebed over a 11 e bij de oorlog be trokkenen. Buiten het kerkgebouw stelt iemand mij de retorische vraag tot welke naam van God christelijke kerkgangers zich richten, wat de zin er van is. De vraag, zeker niet kwetsend bedoeld, doet pijn, zaait twijfel en drukt een stempel op de verdere zondag, totdat een bijna kin derlijk vertelsel, thuis ontdekt, voor wat de zin van gebed betreft vertrou wen brengt. Zo ik niet de enige twijfe laar ben heeft U misschien ook iets aan het nu volgende verhaal: Een schipper, gevraagd naar het moreel van zijn bemanning tijdens barre weers omstandigheden gaf als antwoord: "Als er slecht weer op komst is wordt met een slok extra moed ingedronken. Is het zover dan wordt er rnet vloeken en tieren afgereageerd. Berg je echter wanneer er een stilte valt. Dan is de si tuatie hopeloos, dan gaan ze bidden." Zullen we dan maar... ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Telefoon (02155) -1 30 14 De plotselinge gladheid in het weekein de zorgde hier en daar voor ongemak, maar er deden zich geen al te opmerke lijke ongevallen voor. Wel kwam op de spoorwegovergang aan de Verlengde Talmalaan zaterdag morgen een 70-jarige Soesterse ten val, toen ze daar met haar bromfiets reed. De vrouw werd met een gebroken enkel naar Zonnegloren gebracht. Later kreeg de politie nog meldingen van materiële schade veroorzaakt door de gladheid. Op de Foekenlaan gleed een 28-jarige Soester tegen een lan taarnpaal aan en op de Beetzlaan ge beurde hetzelfde met een 42-jarige plaatsgenoot, die tegen een andere auto botste. Steenhoffstraat 13 Bffnmi 3764 BH Soest eiiKmy Te|efoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Opgetogen verzamelden de kleuters van de De Savornin Lohmanschool zich vorige week bij de stichting Stimulans aan de Birkstraat 131. Onder leiding van juf Hettie Falkena en in gezelschap van een aantal moeders kwamen de groepen 1 en 2 van de school in Soest-Zuid de stichting - die zich inzet om ge handicapte en kansarme kinderen te laten genieten van het paardrijden - een bedrag aanbieden, ter ondersteuning van de n ieu wbou w-actie. Ze werden verwelkomd door Peter Bisschop van Stimulans, die zich in zijn nopjes toonde met de jeugdige belangstelling. Daar bleef het trouwens niet bij, want de kleuters hadden een "cheque" van wel zeer forse afmetingen bij zich. Dat formaat paste uitstekend bij het bedrag dat ze gezamenlijk kwamen aanbieden: maarliefst f1366,75. De cheque werd in ontvangst genomen door Peter Bisschop en Joop Braber, secretaresse van het actiecomité. De De Savornin Lohman-jeugd hadden het geld bij elkaar ge bracht door in december gedurende twee weken zelfgemaakte kerststukjes en kaarsen aan de man te brengen, of allerlei klus jes op te knappen voor een bescheiden bedrag. Daaraan was nog de opbrengst toegevoegd van de collecte tijdens de kerst feestviering van de school. Na de overhandiging maakten de kleuters nog een korte rond wandeling op het terrein van Stimulans, zoals trouwens de "ho gere klassen in de afgelopen maanden ook al eens hadden ge daan. Een school waar les gegeven wordt over planten en dieren, waar je leert bloemschikken en ook omgaat met hout en metaal; dat alles naast vakken als Engels, wiskunde, natuurkunde en scheikunde. Een school met meer dan gewone belangstelling voor biologie en milieuzaken, maar waar de computer ook geen vreemde in huis is. Dat moet wel een heel praktische en afwisselen de opleiding zijn! De Lagere Agrarische School te Nijkerk biedt de volgende mogelijkheden: Afdeling Tuinbouw De tuinbouw in Nederland floreert. Het vinden van werk is dan ook geen pro bleem, temeer omdat er uitgebreide mogelijkheden zijn in b.v. hoveniersbe drijven, tuincentra, bloemenwinkels, etc. De vakrichtingen hier zijn: 1. Aanleg en onderhoud van tuinen. Via lessen in tuin tekenen, grondbe werking, plantenkennis (met Latijn se namen!) wordt een basis gelegd voor een verdere opleiding tot hove nier. De tuinen rondom de school bieden alles wat nodig is voor de praktische invulling van dit vak. 2 Bloementeelt. In de meer dan 800 m2 grote kasruimte worden elk jaar duizenden planten gekweekt. Ken nis van zaden en stekken, teeltme thoden en gewasbescherming zijn noodzakelijk in deze "bloeiende" tak van de tuinbouw. 3. Bloemschikken: voor jongens én meisjes is dit een aantrekkelijk vak. Creatief omgaan met vormen en kleuren uit de natuur, waarbij aspec ten als kleurenleer, kennis van kera miek en glaswerk, compositie e.d. in het oog springende onderdelen zijn. 4. Dierverzorging: Konijnen, kippen, honden, katten, vogels, cavia's en al dit soort huisdieren komen hierbij aan de orde. Ermee leren omgaan, de verzorging, voeding en hygiëne is het doel van deze vakrichting. Afdeling Landbouw Deze afdeling kent de volgende vak richting: 1. Akker- en weidebouw. Een belang rijk onderdeel is hier de grondbewer king met diverse machines en het on derhoud ervan. Daarnaast aandacht voor de verantwoordelijkheid voor het milieu als het gaat om zaken als bemesting en gewasbescherming. 2. Veehouderij, waar de landbouwpro- duktiedieren behandeld worden (rundvee, varkens-, en pluimvee houderij b.v.) met de bijbehorende huisvesting, voeding en hygiëne. De lessen is land- en tuinbouwvakken worden gegeven in groepen van ca. 12 leerlingen. Er worden regelmatig ex cursies gehouden naar bedrijven in de omgeving. In het 4e leerjaar gaan alle leerlingen één dag per week ais stage bij verschillende bedrijven aan het werk. Een uiterst nuttige en leerzame kennis making welke de instroom in het be drijfsleven vergemakkelijkt en van waaruit vaak een directe kans op een baan voortkomt. Aangepast onderwijs (I.L.O.) Er zijn kinderen die, om welke redenen dan ook, een leerachterstand hebben opgelopen. Het kan ook zijn, dat ze meer praktisch zijn ingesteld en dus moeite hebben met de bijbehorende theorie. Voor hen zijn er goede moge lijkheden in het Individueel Land- en Tuinbouwonderwijs. De klassen zijn klein (max. 16 leerlingen) en de lessen worden aangepast aan nivo en tempo. Bovendien zijn er meer mogelijkheden voor een individuele benadering. Het aantal praktijklessen is groter en de leerlingen zijn in de eerste klas al oriën terend bezig in de agrarische wereld. Verdere mogelijkheden Voor een verdere beroepsopleiding zijn er mogelijkheden in: a. het Middelbaar Agrarisch Onder wijs, zoals b.v. de M.A.S. te Barne- veld en de M.Tu.S. te Houten (bij Utrecht) of Nijmegen. b.het leerlingstelsel; hierbij werki de leerling 4 dagen en gaat 1 dag per week naar school. Via het leerlings telsel kunnen alle vakdiploma's be haald worden, waarna het mogelijk is zich eventueel zelfstandig te vestigen. c. het Kort Middelbaar Onderwijs, een aanvullende beroepsopleiding met 1 dag in de week stage. Verder zijn er leerlingen die doorstro men naar een niet agrarische opleiding zoals b.v. M.D.G.O., Mavo, leerlings- telstel Horeca, chauffeur of kantoor, om maar enkele te noemen. Open Dagen Als Uw belangstelling gewekt is voor het onderwijs in de groene sector, bent U van harte welkom op onze open da gen: woensdagmiddag 30 januari en 20 maart, van 14.00 tot 16.30 uur. Stelt U op de hoogte, Uw kind is het waard. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Tijdens de D'66-nieuwjaarsreceptie daagde ik Lucifer uit een openbaar de bat met mij aan te gaan. Onderwerp: de constructieve bijdragen van zijn partij, en in het bijzonder hijzelf, aan de Soes ter gemeentepolitiek. Het was of de du vel ermee speelde: het eerste stond op woensdag 9 januari in de krant, het tweede - door een zetfout in Amers foort - niet. Dus vroeg Lucifer mij (in dezelfde krant al, tot mijn verbazing) waarover het debat moest gaan. Hij zal de rectificatie van 16 januari wel gele zen hebben. Lucifer heeft duidelijk gemaakt ano niem te willen blijven. Een schemertoe stand via een krantendiscussie waarin iederen weet wie ik ben, en niemand wie hij is, heeft zijn voorkeur. Zo duelleert men niet, Lucifer. Laten wij, zoals het hoort, gezamenlijk in goed overleg de spelvorm, de tijd en de plaats bepalen. Mijn adres is bekend, een telefoontje voor een voorbereidende afspraak is genoeg. Adriaan Pothuizen In de Soester Courant van 9 januari j.1. trof ik, paginagroot, een schijnbaar re dactioneel artikel, geïllustreerd en om lijst met koffierecepten (Waar komt de koffie vandaan?"). Al lezend werd mij duidelijk: het is de zoveelste misleiden de reclamestunt van Douwe Egberts. Waarom misleidend? Wel, DE zet zich al geruime tijd af tegen de Max Have- laar-koffie. DE zegt in het bedoelde ar tikel 3,6 miljoen kilo koffie tegen we- reldprijs te hebben ingekocht van de boerencoöperaties. 3.6 Miljoen kilo koffie is 4% van de jaaromzet van DE. Een rekensommetje leert dat dit 10 gram per halfponds pak is. En dan te weten dat de wereldprijs voor koffie af geruime tijd zo laag is, dat de koffieboe ren hiermee onder het bestaan mini mum leen. Die DE-inkoop lost dan ook niets op. De koffie die het Max Havelaar-keur- merk draagt is uitsluitend ingekocht bij coöperaties van kleine koffieboeren in derde wereldlanden. De prijs en de om vang van de afname is per contract overeengekomen met de coöperaties. Die prijs ligt beduidend hoger dan de wereldprijs (momenteel ongeveerd het dubbele). En heel belangrijk voor de kleine boeren is de mogelijkheid van voorfinanciering (renteloos voorschot op de a.s. leveranties). Ook vóór en tij dens de oogst kan de boer zo in zijn le vensonderhoud voorzien. Zij vallen dan niet in handen van geldschieters die een woekerwinst verlangen, zoals voor heen. Voor een pak Max Havelaar-kof- fie betaalt men een eerlijke prijs (een a anderhalve gulden extra).. Hoe krijgt DE de kans om via onze goe de Soester Courant zijn straatje schoon te vegen? Ik denk doordat DE het zo lis- Onze fotoaraaf is reqelmatiq op pad om in de Winl WEEK 4 Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt U in dezefoto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als U zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is EEN WAARDEBON T.W.V. F 100,- en wordt aangeboden door HILTON HERENMODE, Van Weedestraat 8a. De winnaar van vorige week was mevrouw A. den Hartog. Sinds anderhalf jaar wordt er op MA VO Soest aan de Valeriaanstraat ge werkt volgens een thuiswerkvrij sys teem, gekoppeld aan individuele bege leiding van de leerlingen. Deze manier van werken voldoet ruimschoots aan de hooggestelde verwachtingen. Een enquête onder de ouders en de leerlin gen bevestigt dit. Blijkbaar voorziet thuiswerkvrij onderwijs in een grote behoefte. Net als op alle andere mavo's worden de leerlingen van Mavo Soest in vier jaar opgeleid voor het behalen van een ma vo-diploma. De manier waarop dit ge beurt wijkt echter in een aantal opzich ten af van de andere scholen. Al het schoolwerk wordt op school ge daan. Per dag volgen de leerlingen zes lessen. Het opgegeven werk wordt ge maakt en geleerd in een speciaal inge richte studiezaal. Iedere leerling heeft hier zijn eigen studiecabine waarin an derhalf uur zelfstandig en in alle rust onder toezicht van twee leraren wordt gewerkt. Dat verwerken van de leerstof gebeurt volgens een uniek planningssysteem. Telkens wordt door een leerling vooraf bepaald aan welke vakken en in welke volgorde wordt gewerkt. In de speciaal ontworpen studiemap wordt e.e.a. ge noteerd zodat de toezichthouder en achteraf ook de leraar of mentor altijd kan zien hoe er gewerkt is en of er vol doende tijd is besteed aan een bepaald vak. Aan het leren maken van een goede planning wordt veel aandacht besteed. Huiswerk wordt door veel kinderen on gestructureerd en onvoldoende ge daan, met alle gevolgen van dien. Dat behoort op Mavo Soest tot het verle den. Ook voor verdere studie na de ma vo is het belangrijk dat de leerlingen op een goede manier zelfstandig kunnen studeren. i-uur Iedere dag begint met een zogenaamd i-uur. Leerlingen die problemen onder vinden met de leerstof of met de aanpak van- de studie worden tijdens dit i-uur individueel of in een klein groepje op het goede spoor gezet. Als de leerlingen om vier uur naar huis gaan, is het schoolwerk gedaan. De boeken blijven op school in het eigen kluisje. Voor thuis schept dat een stuk zekerheid en rust. Iedere maand gaat er een rapport mee naar huis. Leerlingen, ouders en leraren blijven voortdurend op de hoogte van de vorderingen. Er kan ook tijdig wor den ingegrepen als de resultaten van een kind te wensen over laten. ALLE REGIONALE SPORTUITSLAGEN VINDT U OP ZAT EN ZONDAG KABELKRANT U vindt ons naast Ned I tig verpakt. De naam Douwe Egberts wordt slechts éénmaal genoemd. Maar vergelijking met de meest recente bro chure van DE ("Van de derde wereld naar een Hollandse huiskamer") beves tigt je vermoeden volkomen. Grote de len van het krantenartikel zijn woorde lijk uit die brochure overgenomen. Gep van Bercum-Koppe lid Werkgroep Wereldvoedsel- vraagstuk Soest, bestuurslid Derde Wereldgroep Soest Naschrift redaktie: Ter verduidelijking: Het gewraakte artikel was een zgn. "stopper": kant-en-klare kopij die ge bruikt wordt om "gaten in de krant te vullen, maar niet door ons geschreven is. In de Soester Courant van 16 januari 1991 las ik van wethouder Visser, ik ci- teer:"Bert Krijger, die inmiddels voor een onbekend transferbedrag is wegge promoveerd naar FC SEC, er gaan zelfs geruchten dat hij wordt benaderd door hét Poolse FC Kozle. Zo gaat het met trainers van clubs die niet meer kunnen scorenEinde citaat (pagina 1). Beste Jan, schrijf in vredesnaam over zaken waar je verstand van hebt. SEC is met 1600 leden, familie en supporters aangesloten bij de KNVB met meer dan 1 miljoen leden, echt geen amateurclub, die ongeoorloofde transfers of "zwarte gelden" betaalt aan kaderleden of spe lers. Zie ook het artikel in genoemde krant van onze oud-voorzitter Peter Koelewijn. Ik zie je nog in Soest komen als school meester bij de Groen van Prinsterer- school en ook je vertrek met de hoogste klassen in de late lente van naar ik meen 1959, voor een vakantie naar het "Chr.vacantie-oord De Bijenkorf' te Nunspeet. Je was toen al een "hemelbestormer". De korte broek met je mooie lange witte benen ondervonden toen al veel com mentaar en lachlust bij de christelijke bestuurders, ouders en leerlingen, in het bijzonder de moeders. Ik had m'n twijfels, maar mijn vier kinderen von den je - en nog - een "fijne meester". MaarBert Krijger is geen trainer bij SEC, doch voorzitter, waar ik en met mij vele SEC-ers erg blij mee zijn! Mis schien dat jij dit verschil door onkunde in voetbal- en verenigingsverband niet kunt bevatten, maar bij de Gemeente Soest in dienst zijn meerdere gediplo meerde ambtenaren, die mogelijk be reid zijn je onkunde in de voetbalsport, gratis enkele uren per week, bij te scho len. Hoewel geen wethouder, zijn we al lemaal "prille" beginnelingen geweest. Jan, SEC is al van ver voor jouw ge boorte een vereniging, die toegankelijk is voor iedereen, blank, bruin of zwart, rang of stand, gelovig of humanist, mits hij/zij zich houdt aan de statuten en het huishoudelijk reglement. Ik citeer uit dezelfde S.C.: "....die de moed hebben om het op te nemen tegen de maatschappij, er is al zoveel discri minatie en die neemt nog steeds toe. Ik hoop vurig dat dit vlammetje nog eens overslaat op al die uitgedoofde kaarsjes in Soest...." Einde citaat (pagina 7). Dit was bij jouw uitreiking van de Gou den Oliebol aan Ans Mann. Ik had voor SEC toch minstens op de Zilveren Olie bol gerekend. SEC is, naast andere za ken, al 68 jaar hiermee bezig! Wethouder Visser, toen ik de verhalen op de voorpagina en pagina 7 las en combineerde dacht ik (uit het Latijn): "Sic transit gloria mundi", ofwel vrij vertaald: "Zo vergaat de roem der we reld". D. Brouwer erelid v.v. SEC (Open brief aan Jan Visser, wethouder voorlichting) Beste meneer Visser, Het is nu bijna drie jaar geleden dat de gemeente haar nieuwe beeldmerk lan ceerde. In een brief d.d. 29 april 1988 van de toenmalige burgemeester, als bijlage bij de Gemeentegids 1988, wordt het merk extra onder de aandacht gebracht. In diezelfde Gemeentegids staat bovendien een uitvoerige beschrij ving van het daarin foutief 'Logo' (met een hoofdletter!) genoemde beeld merk: omdat geen mens natuurljk snapte welke diepere betekenis achter het 'ontwerp' schuil gaat. De daarbij ge plaatste afbeelding toonde aan dat het met die groene en gele balkjes in zwart wit al meteen fout zat. Uit een verslag van een vergadering van de commissie Algemene Bestuursza ken in de Soester Courant van 6 decem ber 1989 blijkt dat politici-leden van die commissie het 'eigenlijk een wanpro- dukt' vinden. En verderop staat te le zen: 'Jan Visser had eerdèr al zijn gal ge spuwd op het foeilelijke logo, dat vol gens vakmensen een afschuwelijk ama teuristisch ontwerp is'. Gezien deze uitspraken - die ik volledig en van harte onderschrijf - is het mij een volkomen raadsel dat op de extra bijla ge 'Op 't Hoogt' van 16 januari 1991 dit wanprodukt prijkt. Weliswaar is het reeds gedeeltelijk onttakeld: de balkjes ontbreken! Waarschijnlijk ter compen satie daarvan is het 'leuk' schuin ge- Meneer Visser, ik had verwacht dat u nu als 'wethouder voorlichting' in een on der uw verantwoordelijkheid verschij nende publikatie het gebruik van dit af schuwelijke amateuristische ontwerp niet zou toestaan. In ieder geval hoop ik dat u alles in het werk zult stellen om zo snel mogelijk een eind te maken aan het gebruik van dit foeilelijke 'logo'. Ben van Bercum Typografisch vormgever GVN Een 42-jarige bewoonster van de Ere prijsstraat ontdekte vorige week dat een onbekende dader haar auto had open gebroken. Er was een ruit ingeslagen en de radio zat scheef in de console. Ken nelijk was het de dief niet gelukt de ra dio mee te nemen. Wel had hij voor zo'n 300 gulden schade aangericht. Ook aan de Weegbreestraat werd een auto opengebroken, zoals de 42-jarige eigenaar de politie meldde. Daaruit bleek echter niets te worden vermist. De schade bedroeg hier ongeveer 250 gul den. In het weekeinde werd ook van de Beu- kenlaan een autokraak gemeld, die ge deeltelijk was mislukt. De radio bleek er nog in te zitten, maar de console was vernield. Een 42-jarige bewoner van de Mevr. Kuipers-Rietberghof ontdekte ook dat zijn auto was gekraakt. De buit bestond uit een koffertje met landkaarten en cassettebandjes. De dief had een ruit in geslagen. Aan de Van Weedestraat, hoek Lindenlaan gelegen bakstenen complex, bestaande uit een winkel (1928), een woonhuis (1919) en een drukkerij (1923), met sierhek opzij tussen gemetselde kolommen van verglaasde baksteen. Bovenverdieping in okerkleurige geglazuurde baksteen (Vlaams verband) verlevendigd met banden bruine geglazuurde baksteen. Tekst op glazen panelen: "Boekhandel/Advertentiën/N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij - Uitgave Weekblad "De Soester'VKantoor- en Schrijfbehoef ten." Markant gesitueerd op straathoek. Van architectuurhistorische waarde vanwege de bouwstijl (art-déco invloeden), in het bijzonder vanwege het materiaal- en kleurgebruik. Qua situering nog gaaf. Van belang voor de nederzettingsgeschiedenis vanwege de voormaligé functie van drukkerij. Ontwerper: J. Jorna, Soest (1919) en P. Beekman (1923,1928) Opdracht gever: G. v.d. Bovenkamp (1919,1923) en M. Iburg (N.V. De Tijdgeest - 1928). SCHRIJFBEHOEFTE Poëzie ligt bij wijze van spreken vóór in de mond maar als lippen dienst bewijzen schieten woorden tekort en steekt de tong stilzwijgend haar draak uit met de taal

Soester Courant | 1991 | | pagina 13