VlAREl GRATIS flUIJR Verdwenen Soest OEST mm FOTO OPBERG CASSETTE Vieuw veld voor hondenvereniging Zoys mm 'Huidverzorging en make-up: té vaak alleen wat lippestift en oogschaduw' INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Cursus van Phili Lambert en Ilona Backelandt Tekort aan apothekersassistenten dreigt in Midden-Nederland Arbeidsoriëntatie vrouwen in de bijstand Verdwenen Soest hervonden 1 BIJ 0NTW.+ AFDR. FILM Wem Van Oosten ^fotoservice 'Spoorboekje' van CNV-jongeren Diefstal autoradio Auto voor de politie Hervonden 2 Onder invloed SI i@® Museum Oud Soest p lilt WOENSDAG 23 JANUARMflÖT" r 71 - BAARN SOESTER COURANT PAGINA 15 zoek naar een 'ken, dan moet 's bif Schipper n kijken. Een e kollektie in 'n prijsklassen, en nog belang- Schipper krijgt len advies over aratuurenover 3tie van uw stuk zekerheid /en dat u van ceafcenspecia- wachten. 55- 10304 3 *ot 16.30 uur. De Soester hondenvereniging- "netter" gezegd: kynologen- club - Zoys heeft onlangs mei een zekere weemoed afscheid i genomen van het trainingsveld aan de Soestduinense De Beaufort/aan. In de afgelopen elf jaar was dat veld, dat enigs- zins in het bos verscholen lag, het toneel voor tal van actieve I hondenbezitters, die daar hun geliefde viervoeterslieten oplei- I den tol gehoorzame en sociale honden. I De weemoed werd zaterdag j.l. echter overstemd door de v •SSWWfciSEE»» vreugde om het in vervulling gaan van een lang gekoesterde wens: de ingebruikneming van een nieuw - en vooral: beter - veld, gelegen aan de Koningsweg (ingang Nieuwegracht), achter de hockeyvelden. Daar kunnen honden uit Soest voor taan les krijgen van deskundige trainers, bijvoorbeeld in het op commando volgen, afliggen, voorkomen etc. Voor meer informatie over de activiteiten van Zoys kan men kontakt op nemen met R. ten Hoeve, tel. 033-619023. Foto: Goos van der Wilt. I "We richten ons op vrouwen - maar I ook mannen - die niet goed weten hoe I ze hun gezichtshuid moeten verzorgen en hoe ze zich het beste kunnen opma ken. Lippestift gebruikt iedereen wel, maar met oogschaduw wordt 't al min der en daar blijft het dan vaak ook wel bij." Té vaak, vinden Phili Lambert en Ilona Backelandt, die binnenkort in Soest weer beginnen met een cursus gezichts huidverzorging en make-up. Veelmen- I sen weten eigenlijk nauwelijks hoe ze dat moeten aanpakken. "Er zijn wel heel wat dames die naar een schoon heidsspecialiste gaan, maar dat doen ze vooral als ze problemen hebben of wat ouder worden. Je leert 't ook nergens, in elk geval niet op school, en in de winkels krijg je in het algemeen ook maar heel weinig goede voorlichting," aldus de cursusleidsters. Phili Lambert is in Soesfgeen onbeken de. De cursus bestaat al jaren in Soest en heel wat vrouwen hebben er inmiddels veel aan te danken. Ilona Backelandt, met wie ze de cursus samen voorbe reidt, wordt haar opvolgster, omdat Phili onlangs naar Bilthoven is ver huisd. Wat voor de verzorging van de gezichts huid geldt, geldt ook voor make-up. "Elke goede make-up is individueel. Het ideale prototype bestaat niet," vindt Phili. Volgens haar heeft oVeri- gens ieder gezicht zijn "mooie kanten" en gaat het er maar om die naar voren te halen. Dat kan vaak door bepaalde ac centen summier aan te geven. Essen tieel is een mooie, harmonieuze make- up die er individueel een beetje uit springt. "Een goede make-up geeft zelfvertrouwen en accentueert iemands persoonlijkheid." 'Als je auto' De gezichtshuid heeft dagelijks veel te lijden en die van vrouwen is nu eenmaal nog een stuk kwetsbaarder dan die van mannen. "Je huid wordt elke dag net zo vies als je auto," verduidelijkt Phili. "Mensen met een sterke huid kunnen jarenlang toe met water en zeep, maar vroeg of laat kan de huid het toch niet meer aan, en dan zul je haar moeten be schermen." De cosmetica-industrie staat dan klaar met honderden potjes, tubes en flesjes, maar het is moeilijk om daaruit een verantwoorde keuze te ma ken. Een goede make-up hangt - behalve van het huidtype (vet,, gevoelig of droog) - ook in sterke mate af van de huidkleur, die te onderscheiden is in "warm'' en "koel", of wel zomer- en wintertype. Dat heeft niets met karakter of het jaargetijde te maken, maar wel met de pigment-opbouw in de huid, maar weer niet met ras-kenmerken of dergelijke. Zo'n 60 van de mensen behoort tot het "koele" kleurtype en is in kleding en make-up dan ook het bes te af met primaire kleuren. Bij het "war me" type past bijvoorbeeld een geel gouden tint uitstekend. Phili, die ook kleding-adviseuze is, kan daar allerlei wetenswaardigheden over vertellen en de produktenlijn "Artistry" die zij en Ilona aanbevelen is o.a. ook gebaseerd op deze kleur-indeling. Vier lessen De cursus bestaat uit vier lessen, die 's avonds tussen acht en tien uur worden gegeven. Eventueel kunnen ze ook overdag plaatsvinden. In de eerste les wordt het huidtype bepaald, in de twee de wordt aandacht besteed aan het schoonmaken van de huid en de voor bereidingen voor de make-up, en krij gen de deelnemers bovendien een per soonlijke advies; in de derde les wordt o.a. een masker opgebracht en worden de adviezen in de praktijk gebracht, en de vierde les is een algemene les over huidverzorging, maar ook over massa ge, nagel- en algemene lichaamsverzor- De apothekers in Midden-Nederland vrezen dat er in toenemende mate sprake zal zijn van een personeelste kort in de apotheken. Er dreigt een te kort aan apothekersassistenten en per soneelsadvertenties lossen dit pro bleem niet op. De apothekers ver wachten dat het tekort aan apothe kersassistenten in de komende jaren zal toenemen. Dat is af te leiden uit het aantal jonge mensen dat zich aanmeldt voor de twee- of driejarige apothe kersassistentenopleiding die voor deze provincie wordt gegeven in Amers foort en Utrecht-stad. De oorzaken van deze slechte prognose zijn - zo menen de apothekers - de on bekendheid met de apothekersassisten tenopleiding en het feit dat "buiten staanders" weinig tot niets weten van de werkzaamheden in de apotheek. Wat betreft de opleiding gaat het hier om een zogeheten 3- jarige MDGO- AG-opleiding die aansluit op het LBO en de MAVO. Voor HAVO-en VWO- leerlingen is er een verkorte leerroute van 2 jaar. Tijdens de opleiding worden beroeps gerichte en beroepsondersteunende vakken gegeven. De ondersteunende onderdelen zijn onder meer natuur- en scheikunde, informatica, omgangskun de, recht en algemene economie. Re cepteren (het bereiden van geneesmid delen), dispenseren, (het afleveren van geneesmiddelen) geneesmiddelenken nis, farmaceutisch rekenen e.d. ressor teren onder de beroepsgerichte vakken. Een belangrijk gedeelte van de oplei ding is de stage in de apotheek, waar in totaal 135 dagen stage wordt gelopen. Om de animo onder jongeren te stimu leren zijn alle middelbare scholen en het lager beroepsonderwijs in de provincie Utrecht deze week voorzien van wer vingsbrochures waarin uitgebreid wordt ingegaan op de apothekersassistenten- opleiding. Voorts zal de beroepenorganisatie van apothekers, de KNMP, de schooldirec ties oproepen apothekers uit te nodigen voor een voorlichtingsles in het kader van de beroepskeuze. Jongeren die geïnteresseerd zijn kunnen bovendien een afspraak maken met een apotheek om een kijkje achter de schermen te ne men. Ook de MDGO-opleidingen in Amers foort en Utrecht timmeren aan de weg. Deze instellingen organiseren binnen kort een Open Dag die tot doel heeft jonge mensen te informeren over de MDGO-opleiding. Anita Backelandt (l.) en Phili Lam bert. Foto: Goos van der Wilt. ging. Ook wordt dan aandacht besteed aan parfums. De cursus kost het bescheiden bedrag f 75,- wat volgens Phili en Ilona voor vrijwel iedereen haalbaar is, en wordt in groepsverband gegeven. De groep telt maximaal 10 a 12 deelnemers. De plaats waar de cursus wordt gegeven is afhankelijk van de aanmeldingen. Eventueel kunnen ze ook thuis worden gegeven. Voor informatie of aanmelding kan men terecht bij Ilona Backelandt, Dal- weg 169, tel. 24833 in Soest, of bij Phili Lambert, tel. 030-287367 in Bilthoven. De cursus start binnen afzienbare tijd. De Vrouw en Werkwinkel en Regio- werk organiseren gezamenlijk een ar beidsoriëntatiecursus voor vrouwen in de bijstand. De cursus is bedoeld voor alleenstaande vrouwen met kinderen die een bijstandsuitkering hebben, maar in de toekomst sollicitatie-plichtig worden. Ook vrouwen die al met deze maatregel te maken hebben gehad ku.n- nen aan de cursus meedoen. In de cur sus onderzoeken vrouwen welke moge lijkheden er zijn op de arbeidsmarkt, in combinatie met de verantwoordelijkhe den thuis. Het doel van de cursus is: het maken van een duidelijke beroepskeuze nadat er een oriëntatie heeft plaatsgevonden op het gebied van banen, beroepen en scholingsmogelijkheden. In de cursus wordt aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: De po sitie van de vrouw in de bijstand; com bineren binnen en buitenshuis werken; inzicht in eigen wensen en mogelijkhe den; oriëntatie op beroepen, opleidin gen, vraag en aanbod op de arbeids markt; ervaring opdoen in de praktijk; het opstellen van een plan; solliciteren. De cursus is bedoeld voor vrouwen die een lage of verouderde opleiding heb ben. Leeftijd vanaf 25 jaar. Aantal bijeenkomsten: 16 ochtenden van 9.00 -12.00 uur en enkele dagdelen oriëntatie in de praktijk (in de school vakanties is er geen cursus). Start van de cursus: maandag 18 fe bruari 1991. Voorlichtingsbijeenkomst: maandag 28 januari 1991, 9.30 - 12.00 uur in de Vrouw en Werkwinkel, Bree- straat 59, Amersfoort. Kosten: geen. Voor meer informatie en/of aanmel dingen:# Sia Maris, Vrouw en Werk winkel, Breestraat 59, 3811 BH AMERSFOORT, tel. 033-614737; Mia Troost-Oomen, Regiowerk, Zonnehof 16, 3811 ND AMERS FOORT, tel. 033-651800. Woensdag 23 januari Voorlichtingsavond: Dudok college, voor MEAO/MCO/Sector Economie, Breughellaan 5, Naarden. Vanaf 20.00 uur voor eerste leerjaar Meao. Donderdag 24 januari Voorlichtingsavond: Dudok college, voor MEAO/MCO/Sector Economie, Breughellaan 5, Naarden. Vanaf 20.00 uur 2e en 3e leerjaar MEAO. Zaterdag 26 januari Open Dag: Werkpl. kindergem. Bilthoven, voor peuter, basisonderw., LAVO, MAVO, HAVO, VWO, K. Boekelaan 10, Bilthoven van 9.30 - 9.45 uur. Open Huis: CHr. MBO De Horst, voor KMBO, MDGO, MEAO, MMO, Hoge- weg 71, Amersfoort. Van 10.00 - 13.00 uur. Dinsdag 29 januari Open Dag: Het Baarnsch Lyceum, voor HAVO, Athen. en Gymn., Torenlaan 77, Baarn. Vanaf 20.00 uur voor de ouders. Kennismakingsavond: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 30 januari Voorlichtingsavond: Dudok college, voor MEAO/MCO/Sector Economie, Breughellaan 5, Naarden. Vanaf 20.00 uur. Open Middag: Chr. Agrarische School, vooropl. in Land en Tuinbouw, Luxool- seweg 1, Nijkerk. Van 14.00 - 16.30 uur. Zaterdag 2 februari Open Dag: Het Baarnsch Lyuceum, voor HAVO, Athen. en Gymn., Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30 - 13.30 uur. Zaterdag 23 februari Open Dag: Werkkpl. kindergem. Bilthoven, voor peuter, basissonderw., LA VO, MAVO, HAVO, VWO, K. Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9.30 - 9.45 uur. Woensdag 20 maart Open Middag: Chr. Agrarische School, voor opl. in Land- en Tuinbouw, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Van 14.00 - 16.30 uur. Weet u het nog, die "statie-foto" van een vrouw in Soesder klederdracht? Het was 7 november dat die foto in deze krant kwam, dat is dus wel weer even geleden. Maar de reactie moest dan ook van de andere kant van de wereld ko men, letterlijk. uit Nieuw-Zeeland (waar deze krant niet allemaal wordt gelezen!) schreef een mijnheer Peter van Dijk ons dat de vrouw op de foto zijn overgrootmoeder is: Adriana Grift, geboren en overleden in Soest en wel op 6 juli 1843 en 23 ja nuari 1907 respectievelijk. Adriana was de dochter van Everardus Grift en Jo- hanna Rademaker, zo meldde de brief uit Nieuw-Zeeland, en ze trouwde in 1865 met óók een Peter van Dijk, die koopman/klompenmaker moet zijn geweest. Ze woonden Middelwijk A nr. 134 en later op 't Hart, en hadden ten minste twaalf kinderen (waarvan een aantal overigens niet lang heeft ge leefd). Zo, dat was dus de mevrouw van de fo to, waar we verder ook niet veel meer van weten. Van de kinderen weten we wèl meer, maar het gaat wat ver om dat allemaal in dit stukje te zetten. Zeker is dat het tiende kind, Johanna Maria, ge boren in 1878, trouwde met ene Jaco- bus Johannes van Isselt. Het echtpaar Van Isselt woonde dicht bij de Oude Kerk, ongeveer tegenover de coöpera tieve maalderij, waar ze een schoenma kersbedrijf/winkel hadden. Ze hadden Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 02155-25942 Deze week zal de CNV-jongerenorga- nisatie op grote schaal onder studenten en scholieren een gratis spoorboekje verspreiden. Dat gebeurt bij stations, op scholen en universiteiten. Aanlei ding voor deze actie is de invoering van de OV-studentenkaart. Het vertreksein heeft geklonken: de OV-studententrein is gaan rijden. Re den voor CNV-jongerenorganisatie om een alternatief spoorboekje voor stu denten samen te stellen. Daarin staat al- Een 27-jarige bewoner van de Speen kruidstraat deed bij de politie aangifte van de diefstal van zijn digitale auto-ra- diocassetterecorder. De recorder werd met slede en al uit zijn auto gestolen toen deze voor zijn woning geparkeerd stond. De dief sloeg een ruitje van de auto in. Een 23-jarige Amersfoorter stond zijn auto af aan de politie toen hij werd aan gehouden op de Vondellaan. De auto bleek niet verzekerd te zijn en boven dien had de man nog een bon openstaan van 1530 gulden. De Amersfoorter vond dat zijn, overigens al zeer oude, auto niet meer waard en overhandigde zijn automobiel aan de gemeentepoli tie. geen kinderen, maar voor hun neefjes en nichtjes waren ze "oom Jaap" en "tante Jans". Dit weten we weer van een ander achterkleinkind van Adriana, mevrouw Jeanne Vorst-van der Donk uit Maarheeze. Is het ver gezocht om te veronderstellen dat - kinderloos als Jaap en Jans waren - hun familiefoto's op een bepaald mo ment in het gemeente-archief terecht zijn gekomen? En dat iemand er toen achterop heeft geschreven (we meldden u dat twee maanden geleden): Groot moeder van vrouw Joop van Isselt?? (Van Dijk?) De Nieuwzeelandse Peter van Dijk heeft zelf óók een foto van Adriana (die van Adriana's man, overgrootvader/ naamgenoot Peter van Dijk ontbreekt nog in zijn collectie.) Hij stuurde ons een fotokopie van Adriana, die we voor u hierbij afdruk ken. Niet dezelfde foto dus die in het bezit is van het gemeentearchief (die we in november hebben afgedrukt), maar wel een sterk overeenkomstige foto: hetzelfde gezicht, dezelfde kleding, zelfde boek alleen een andere ach tergrond. En, wonderlijk genoeg, een heel andere fotograaf: "onze" foto (die liefst 30 bij 43 cm meet!) heeft achterop staan: Middendorp, Vaartweg 28, Hil versum. De foto uit Nieuw-Zeeland komt van Wm. Ganter, Hofleverancier, Photographie Artistique, Jonker Frans- straat 120, Rotterdam. Wanneer de foto's zijn gemaakt is óók nog niet echt duidelijk. In zijn boek "Beeld van Eemland", waarin "onze" foto is opgenomen (met als onder schrift' Soester boerin met vierkante muts"), dateert de auteur E. Heupers de foto op "omstreeks 1890". Laten we het daar voorlopig maar op houden. Al weten we dan niet alles, we weten in elk geval weer een stuk méér over dit brokje Verdwenen Soest. Dank aan de lezers die ons hierbij van dienst waren! les wat studenten moeten weten over de invloed van bijverdiensten op studiefi nanciering. Een spoorboekje met eerste-klas- informatie, zodat studenten hun aan sluiting niet missen en weten hoe ze kunnen overstappen van eigen inkom sten naar studiefinanciering en weer te rug. Studenten willen zonder vertraging het eindstation van hun studie berei ken. En veel van hen zullen dat doen door (meer) bij te verdienen. De Bijverdienregeling Wet Studiefina- ciering 18+ is enorm ingewikkeld. Daarom heeft de CNV jongerenorgani satie de regels op een rijtje gezet. Welke inkomsten tellen mee bij de mogelijke kortingen op de beurs, en welke niet? Hoe spring je er zo voordelig mogelijk uit? Wat mag je maximaal bijverdienen als je alleen een basisbeurs hebt? Hoe geef je inkomsten op? Antwoorden op deze vragen staan in het spoorboekje, samen met tips voor het vinden en houden van een bijbaan, rekenvoorbeelden en de nieuwe mini mum (jeugd)Jonen. Voor het kosteloos toezenden van het Spoorboekje van de CNV jongerenorganisatie kan men bel lenmet: 033-652424. Volgende maand zal bij de CNV jonge renorganisatie ook de Bijbaanbrochure verschijnen, waarin nog uitgebreider wordt ingegaan op de "ins en outs" van een bijbaan. Op de Torenstraat hield de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 57-ja- rige automobilist uit Luxemburg aan, die bij controle te veel gedronken bleek te hebben. De man kreeg een schikking aangeboden, waarvoor hij een bedrag van 250 gulden moest neertellen. Op de Rademakerstraat in Soesterberg werd een 40-jarige inwoner geconto- leerd. Hij bleek eveneens het nodige naar binnen te hebben geslagen. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod van vijf uur. Opmerfkelijk was de vangst die de poli tie zaterdagmorgen al om kwart voor twaalf op het Nassauplantsoen deed. Daar werd een 61-jarige plaatsgenoot aangehouden, die volgens de politie zeer veel moeite had met de toepassing van de stuurmanskunst. Hij bleek dan ook fors onder invloed te zijn, hetgeen werd beloond met een proces-verbaal en een rijverbod van maar liefst 12 uur! Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat. Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. uy Waar de foto genomen is, weten we de ze keer: het huis op de achtergrond is de pastorie van de Hervormde kerk. Ook de tijd is wel in te schatten: omstreeks 1920, dachten we, maar daarin kan ie mand zich best vergissen. Maarde men sen op de foto, dat weten we niet. Ze staan achter het hek, dus toevallige pas santen zijn het niet. De vraag is dus ei genlijk: wie woonden er in die tijd in de pastorie? En als iemand dan toch óók nog een wat nauwkeuriger datum weet te vermelden, zijn we helemaal geluk kig. De foto komt uit de collectie Ar chief Prentencabinet/Historische Ver eniging Soest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest, Bij voorbaat dank voor de medewerking! J

Soester Courant | 1991 | | pagina 15