35,- 'Extreem hamstergedrag bevolking absoluut nergens voor nodig' PETERS Makelaars w SALOMONSS 5,„, Eerste 'buurtpreventie-project' in Soest gaat op 28 januari van start Wantrouwen bij SWOS-reorganisatie gaat gemeente geld kosten 20-70% HET VLEESCENTRUM telecommunicatie TOTALE SKI ONDERHOUDSBEURT EbkarGEEnby. Wegens oorlog in de Golf Soester horeca laat plan voor 'autoloze zondag' varen Gijs de gans is niet meer... <the doors> KASTENWAND-SYSTEEM Verscherpte veiligheidsmaatregelen op vliegbasis Soesterberg mTTiHL'iHTrr^ Gevraagd BEZORGERS Soester Courant WASIEL STEITNER □H hL jï HCsQ EbkarBSEriby. 'Vreemde man' blijkt verstokte roker Primeur voor Stadhouders laan-Maatweg Externe deskundige moet proces begeleiden DE LAATSTE WEKEN OPHEFFINGS UITVERKOOP KORTING Huwelijk in de lift Beatrix 53 jaar 69e JAARGANG NO. 22 WOENSDAG 23 JANUARI 1991 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- j Buiten Soest per half jaar f 24,- j Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG V.l.n.r. burgemeester De Widt, dhr. Wiemans, Hanny Korsten, dhr. De Heus en hoofdinspecteur De Natris. Foto: Goos van der Wilt. de daarvoor aangewezen personen of instanties, in nauw overleg met ge meente en politie," aldus de wijkcoördi natoren. "Buurtpreventie is het frame- werk waarbinnen de bewoners als ge meenschap hun eigen leefmilieu kun nen bepalen, zo nodig met advies of hulp van buitenaf" Wijkbrief Om de hele buurt op de hoogte te hou den en de bewoners de gelegenheid te geven hun wensen kenbaarste maken wordt een mededelingenblad (wijk brief) uitgegeven, waarvan in december een proef-uitgave verscheen. Daarin is veel aandacht besteed aan de directe woonomgeving (ook het "groen") en het buurtpreventie-project. Ook maken de buurtbewoners kennis met hun kon- taktpersoon bij de politie, hoofdagent P.J. van Wijkvliet. Andere zaken die de preventie-com- missie op haar programma heeft staan zijn voorlichting over praktische moge lijkheden om criminaliteit tegen te gaan, de beveiliging van woning, eigen dommen en de wijk, de verdere organi satie van de buurtpreventie, de ver spreiding van informatie, het opstellen van een "wijkcode" en het betrekken van alle bewoners(groepen) bij het pre ventiewerk. Ook het kontakt met ande re buurtpreventie-commisies en met de Engelse organisatie, met name die in Canterbury (Kent), wil men uitbouwen. Overigens is de belangstelling voor buurtpreventie ook in andere wijken van Soest groot, liet mevrouw Karsten weten. In twaalf andere straten zijn al initiatieven genomen - of op z'n minst informatie verstrekt - zoals Colenso, de Valeriaanstraat, de Varenstraat, de Da Costalaan, het Hazepad en de wijken Gemini en Mercury in Soesterberg. DEZE WEEK BIJ 1 VARKENSFILET- .OI-n ROLLADEper kilo l£?U RUNDERRIBLAPPEN per kilo 1U?U Voor uw huisdier; MAGER RUNDERHART --rc Per kilo4. LAMSHART Per kilo475 Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 -17.00 uur BIRKSTRMT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester KIVM-makelaars vindt U op pagina 10 11 TELECOMMUNICATIE A LA CARTE. EEN GROOT VERSCHIL. Het koopgedrag van een deel van de Soester bevolking veranderde extreem in de afgelopen week. Door de oorlog in de Golf werden met name suiker, thee, zeep, wasmiddelen, groenteconcerven en rijst in enorme hoeveelheden in de winkelwa gentjes geladen. Volgens de supermarkteigenaren is het hamstergedrag helemaal nergens voor nodig. "Er is geen enkele aanleiding om grote hoeveelheden in te slaan. Er is geen tekort en er dreigt geen tekort," aldus de bedrijfsleiders. Niet de Golfoorlog, maar liet extreme koopgedrag van de bevolking zorgde bijna voor een tekort. "De laatste twee pakken koffie die voor de neus van iemand anders uit het schap worden gegrist, zoiets had ik nog nooit meegemaakt..." Albert Heijn-bedrijfsleider L.P. Molle- ter bevolking weer wat af en begin deze man antwoordt zeer beslist op de vraag of er iets in het koopgedrag van zijn klanten veranderd is. "De schappen vlogen leeg. Met name oudere mensen sloegen enorme hoeveelheden voe dingsmiddelen en zeepprodukten in. Zij hebben de vorige oorlog natuurlijk nog in het achterhoofd." Volgens Mol- leman is het hamstergedrag helemaal nergens voor nodig. "Het brengt alleen andere klanten in moeilijkheden. Die grijpen mis. Mensen die anders één pak rijst kochten, namen er nu acht mee. Dan gaat het hard." N.H. van de Graaf, eigenaar van de C-1000 supermarkt in Soest-Zuid beaamt de woorden van Molleman. Ook in Soest-Zuid werden vanaf dinsdag enorme hoeveelheden boodschappen in wagentjes geladen. "Er stonden mensen met drie winkel wagens vol boodschappen bij de kassa. Gelukkig konden wij de winkel dage lijks bevoorraden. Van lege schappen hadden we geen last." Wasmiddelen, koffie, kaarsen en groen- teconserven. Ook assistent-bedrijfslei der W.P. Schraverus van Jac. Hermans in Overhees zag ze 'als warme broodjes' de deur uitvliegen. "Er werd extreem veel verkocht. Twee tot drie keer zoveel dan anders. Ook hier veel oudere men sen, alhoewel Overhees toch een be trekkelijk jonge wijk is." Kettingreactie J. Riemer, bedrijfsleider van Super van Doorn aan de Wiardi Beckmanstraat had eveneens te maken met een extre me verkoop van lang houdbare artike len. Volgens hem bracht het hamsterge drag van een kleine groep Soesters een kettingreactie teweeg. "Iemand ziet een ander acht pakken koffie kopen. Die denkt dat dat dan wel nodig zal zijn en slaat zelf ook maar wat extra's in. De be volking fokt elkaar op." Het hamstergedrag van een deel van de Soesters bracht supermarkten en gros siers even in problemen. De schappen die leeg dreigden te raken moesten na tuurlijk weer gevuld. "De grossier kreeg echter niet alleen van ons, maar van minstens tien andere supermarkten de zelfde bestelling. Er dreigde even een tekort, niet door de oorlog, maar door het koopgedrag van de mensen," aldus J. Riemer van Super van Doorn. Vrij dag zakte de inkoopwoede van de Soes- hot-waxen, kanten slijpen, bindingen afstellen. SPUI 'LJ UB soest Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155 - 1 27 49 week leek de paniek te zijn weggeëbt. Hoewel er soms dertig tot veertig pro cent meer verkocht werd dan normaal, relativeren de bedrijfsleiders de omzet- verhoging die de hamsterwoede van de Soesters tot gevolg had, direct. Wat er nu meer verkocht is, verwachten zij in de komende weken minder te verko pen. Van de Graaf van C-1000: "Zeker, we hebben in positieve zin meer ver kocht. Maar door de reden die aan het koopgedrag ten grondslag ligt, vind ik het een heel wrang idee." Verhoogde waakzaamheid De vliegbasis Soesterberg heeft extra maatregelen genomen om de veiligheid van de basis en haar mensen te garande ren. Er wordt een nauwgezette toe gangscontrole gehouden. Auto's en personen worden aan een grondig on derzoek onderworpen. Zonder pasje komt men de basis niet op. Er is een ex tra patrouille-gang ingesteld. Bij de in gang van de basis zijn versperringen aangebracht, die binnenrijden bemoei lijken. Een overzichtsfoto van de entree Tekorten door de Golf-oorlog in Ne derland... Onzin, zeggen de winkeliers. Foto: Goos van der Wilt. van de basis mag niet gemaakt worden. "Uit veiligheidsoverwegingen," aldus adjudant J.C. Schouten van het Bureau Voorlichting van de basis. "We willen het de mensen niet makkelijk maken." Volgens Schouten is er geen enkele in dicatie dat de Nederlandse basis, waar veel Amerikanen gestationeerd zijn, of de Amerikaanse woonwijken in Soes terberg aanslagen te vrezen hebben. De beveiligingsmaatregelen hebben een puur preventief karakter. Wanneer ech ter aanslagen realiteit zouden worden, is de beveiliging van de basis zeker af doende, aldus de woordvoerder. De Nederlandse bewakers worden bij hun taken geassisteerd door Amerikanen. Volgens Schouten is de sfeer op de basis goed, zelfs ontspannen. "Natuurlijk wordt er heel erg meegeleefd met de mensen daar, de betrokkenheid is enorm. Velen die op de basis Soester berg gestationeerd zijn, hebben familie en kennissen in de Golf," aldus Schou ten. Het nieuws over de oorlog wordt dagelijks gevolgd via CNN, Nederland 3 en de Amerikaanse radio- en t.v.-zen- der AFN, American Forces Network. De Soester gemeentepolitie wilde geen mededelingen doen over eventuele vei ligheidsmaatregelen in verband met de oorlog in de Golf. De "autoloze zondag" gaat niet door. Onder deze titel waren de gezamenlij ke Soester horeca-ondernemers aan vankelijk van plan aanstaande zondag (27 januari) een publiektrekkend eve nement te houden. Wegens de gebeur tenissen in de Perzische Golf hebben zij dat plan laten varen. De bedoeling was dat de Soester horeca die dag allerlei activiteiten zou organi seren, ook met een "branche-vreemd" karakter. Het idee daarvoor was min of meer geënt op de autoloze zondagen in het begin van de jaren zeventig, toen (uit noodzaak) het benzineverbruik aan banden werd gelegd. Gezien de ontwikkelingen in de Golf regio vinden de horeca-exploitanten het initiatief, dat een publiektrekker had moeten worden, niet meer "pas send". De kans is immers niet geheel denkbeeldig dat er écht een autoloze zondag wordt ingevoerd. Het is overigens niet uitgesloten dat de Soester horeca het evenement in een la ter stadium alsnog realiseert, afhanke lijk van het verloop van de oorlog. Er worden nu plannen gemaakt voor een gezamenlijke presentatie aan de Soester bevolking, die omstreeks mei of juni zou moeten plaatsvinden. De definitie ve datum wordt t.z.t. bekend gemaakt. Gijs, de gans naar wie in Overhees sinds december werd gezocht, is niet meer. De vorige week in de Soester Courant verschenen oproep aan de le zers om naar het in de buurt alom ge liefde beestje uit te kijken - of in elk geval, indien mogelijk, duidelijkheid te verschaffen over zijn lot - heeft een groot aantal reacties opgeleverd. Het staat nu wel vast dat Gijs niet meer leeft. Maridy Kuypers heeft de afgelopen week heel wat telefoontjes gekregen van mensen die zich haar verdriet aan trokken. Ook bij de Soester Courant kwamen diverse tips binnen. Voorzover het ging om aanwijzingen dat Gijs be slist nog in leven was hadden ze veelal betrekking op een gans die in de buurt van de Turfstreek werd waargenomen. Dat bleek Gijs echter niet te zijn. Uit andere gegevens is komen vast te staan dat Gijs waarschijnlijk al op 14 december, de dag van zijn vermissing, is overreden door een vrachtwagen. Wie de bestuurder daarvan is geweest zal wel altijd een onbeantwoorde vraag blijven. Slachthuis Mandy Kuypers, die samen met Rien Kippers een grootse zoek-actie op touw zette, heeft wel kontakt gehad met een meneer, die haar kon vertellen dat hij op die dag een dode gans had aangetroffen op de Obrechtstraat. Het uiterlijk van het beestje vertoonde volstrekte over eenkomst met dat van Gijs. Hij had het dier naar het slachthuis aan de Lange Brinkweg gebracht - een instantie die Mandy bij haar naspeuringen tot dusver over het hoofd had gezien. Ook uit an dere bron is gebleken dat het hier inder daad wel om Gijs moest gaan. Gijs is dus dood - voor de omwonenden van de vijver aan de Obrechtstraat heeft het bange vermoeden inmiddels plaats gemaakt voor zekerheid. Van Gijs - vijf tien jaar lang een vertrouwde en gelief de verschijning - resten weinig meer dan een mooie herinneringen wat foto's. Hij wordt erg gemist. Meer informatie op pagina 6. Van den Berg Telecommunicatie is sterk in maatwerk. Maatwerk op het brede terrein van de telecommunicatie. Van den Berg adviseert, begeleidt en installeert. Altijd klantgericht Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoonsIUaIUJUIIIIUUUiIaBr process-olarmsyslemen rondoppotaluur Oosterstraat 34,3742 SV Baarn telefooncentrales Tel. 02154 20520, fax 02154 11244 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Telefoon: 02155- 19600 jr A T_ _L A N M _K W E_ _G crthJs soest Soesterbergsestraat 3, tel. 12749 De politie werd vorige week gewaar schuwd door een bewoonster van de Vosseveldlaan, die al voor de vierde achtereenvolgende dag een man spersoon had zien staan, die zich naar haar oordeel nogal "vreemd" gedroeg. Ze vertrouwde het niet en vermoedde minder goede bedoelin gen. De politie besloot een kijkje te ne men en trof de man inderdaad aan op de aangewezen plek, waar hem werd gevraagd wat hij daar toch steeds uitvoerde. Het antwoord was onthullend: De man vertelde dat hij sinds 1 januari officieel met roken was gestopt en dat met plechtige be loften, zowel thuis als in het bedrijf waar hij werkte, had bezegeld. He laas kon hij aan de verleidingen toch geen weerstand bieden, reden waar om hij 's morgens onderweg naar zijn werk even stopte op de Vosseveld laan, om een sigaretje op te steken. De politiemannen zagen geen reden de verstokte roker aan verdere machtsuitoefening te onderwerpen, maar controleerde wel de papieren van zijn motorfiets, waarvan de ver zekering niet in orde bleek te zijn. Bij de komende reorganisatie van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (kortweg SWOS) is het volgens het be stuur onontkoombaar dat het tijdelijk wordt ondersteund door "een deskun dige professional, teneinde het proces zorgvuldig en in een zo kort mogelijke periode te doen verlopen". Gezien het onderlinge wantrouwen moet die "professional" maar van buiten ko men. Dat blijkt uit het ambtelijk advies van de afdeling WVC, dat door het voltalli ge College van B. W. is overgeno men. Daarin worden drie alternatieven voor de ondersteuning naast elkaar ge zet: a. ambtelijk; b. vanuit één van de deelnemende instellingen; b. door een externe deskundige. B. W. kiezen, in navolging van het ambtelijk advies, voor de derde mogelijkheid. Dat advies is mede ingegeven door een aantal op merkelijke overwegingen, die een schril licht werpen op de interne spanningen die de SWOS al geruime tijd teisteren. De ambtelijke ondersteuning wordt af gewezen, enerzijds omdat er niet vol doende tijd zou zijn, maar anderzijds vooral omdat er "geluiden" zijn dat de ambtenaren van de afdeling "zeer zou den manipuleren en dat het SWOS- voorstel terzijde zou worden gelegd". Tegen ondersteuning door een be roepskracht uit één van de deelnemen de instellingen pleit dat daar, aldus het advies, "de nodige objectiviteit wellicht niet aanwezig is en men, direct danwel indirect, belanghebbende is". Het aldus duidelijk naar buiten komen de onderlinge wantrouwen gaat de ge meente Soest wel geld kosten, want het advies komt neer op de aanbeveling om dan maar een externe deskundige aan te trekken, van buiten Soest, zoals trou wens ook in de bij de begroting door D66 ingediende en door een raads- meerderheid gesteunde motie over de ze kwestie werd bepleit. Het College heeft het advies overgenomen en zal de raad t.z.t. om een krediet moeten vra gen. 'Trekker' Over de hoogte daarvan - het "prijs kaartje" - bestaat nog geen duidelijk heid. Dat zou met de SWOS nader be keken moeten worden. Bij een externe deskundige wordt gedacht aan een pro cesbegeleider ("een trekker"), die zorgt dat het overleg zo snel en zo goed mo gelijk verloopt. Het College is in principe bereid mede werking te verlenen aan de inschakeling van een externe deskundige. De (raads)commissie Welzijn en de (bur- ger)commissie Ouderenbeleid zullen zich binnenkort over het voorstel uit spreken. Óver de reorganisatie zelf zijn de mees te deelnemende instellingen het intus sen wel eens. De SWOS is nu nog een vleugellam conglomeraat van zelfstan dige instellingen, maar in december hebben twaalf instellingen zich ermee akkoord verklaard. De voorstellen ko men vooral neer op een versterking van de bestuurskracht van de SWOS. Eén instelling - naar verluidt het CMD - is tegen de reorganisatie; een andere - het verzorgingshuis De Drie Eiken - heeft voorbehoud op een enkel onderdeel gemaakt. Totale leegverkoop Alles moet weg "Merken" voor spotprijzen Ook de wintersporten Op maandag 28 januari, 20.00 uur, wordt in het Griftland College aan de Noorderweg de startbijeenkomst ge houden van het buurtpreventie-pro ject Stadhouderslaan-Maatvveg. Dat gebeurt met toespraakjes van een aan tal officials, een dia-presentatie en een onderlinge kennismaking. In het buurtpreventie-project werken de bewoners van de wijk nauw samen met de gemeente en de politie, om geza menlijk een halt toe te roepen aan de zgn. "veel voorkomende criminaliteit", ook wel "kleine ciminaliteit" genoemd of vandalisme. Buurtpreventie is een door de buurt gedragen en uitgevoerd kleinschaligprogramma van voorzorgs maatregelen, waarin ook het leefkli maat veel aandacht krijgt. Het project is gericht op het voorkómen en verminderen van criminaliteit, angst, materiële en immateriële schade, en op het gezamenlijk opsporen en verhelpen van "buurtknelpunten". Het zal naar verwachting ook een positieve invloed hebben op de betrokkenheid van de be woners bij de buurt, hun solidariteit, het alert zijn op criminaliteit, een grotere bereidheid tot aangifte, melding of ge tuigenverklaring en tenslotte een effec tieve politie-aanpak, eventueel gepaard Fiets weg Een 40-jarige Soesterse ontdekte vori ge week dat een onbekende dader haar fiets had gestolen. Het rijwiel was weg genomen uit een onafgesloten schuur tje aan de Johannes Poststraat. met "alternatieve straffen". Vrijdag j.1. presenteerde de vorig jaar opgerichte stuurgroep bestuurlijke pre ventie het project tijdens een persconfe rentie in het gemeentehuis, in aanwe zigheid van burgemeester De Widt, hoofdinspecteur Ed de Natris, preven tie-coördinator Hanny Karsten (zowel voor de gemeente als de politie), en de wijkcoördinatoren C. de Heus en L. Wiemans. Laatstgenoemden vormen met anderen de buurtpreventie-com missie Stadhouderslaan-Maatweg, de eerste in Soest, die al een jaar ervaring heeft opgedaan en is opgezet naar ana logie van de Engelse "Neighbourhood Watch Organisation", die al negen jaar bestaat en tienduizenden leden telt. Klankbord Het is de bedoeling dat de commissie fungeert als een klankbord voor de overheid, maar ook voor de burgers, die er hun wensen of klachten kwijt kun nen. De commissie heeft daartoe behal ve een doelstelling ook een aantal ge dragsregels geformuleerd. Het project sluit in zekere zin aan bij het rijksbeleid m.b.t. "sociale vernieuwing" en zal - behalve het voorkomen van di verse soorten criminaliteit - ook andere gunstige effecten hebben, zoals: meer aandacht voor elkaar, voorkoming van vereenzaming, hulp in nood, etc. "Heel duidelijk moet worden gesteld dat de bewoners nooit worden aange moedigd om persoonlijk tegen crimina liteit op te treden. Eenvoudig gezegd: Ze zullen steeds oog en oor de kost ge ven ten behoeve van verdere akties door In 1990 zijn meer huwelijken voltrok ken in de gemeente Soest dan in 1989. Vorig jaar gaven 167 paren elkaar het jawoord, terwijl dat er in het jaar daar voor 136 waren. Het aantal echtschei dingen liep daarentegen, vergeleken met 1989, in 1990 wat terug. 67 huwe lijken werden vorig jaar ontbonden. Dat waren er in 1989 73. Hare Majesteit Koningin Beatrix wordt donderdag 31 januari 53 jaar.

Soester Courant | 1991 | | pagina 1