GRATIS iutJR Menne belooft initiatiefnemers project buurtpreventie geld uit gemeentepot F0T0-0PBERGCASSETTE P. van Buuren Adviescommissies komen in verzet tegen opheffingsplannen van College 'Het is in Soest nog steeds treurig gesteld met handicaptenvoorzieningen ter horst B.P. C. Stadhouderslaan-Maatweg van start Gemeente peilt belangstelling voor tweede Ambachtsverzamelgebouw liegoefeningen bij het ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm. illem Van Oosten J^fofoserv/ce Elke vrijdagavond van 17.00-19.00 PASTEI-UUR Brood-en banketbakkerij Dood na tien dagen ontdekt Provincie zet tijdelijk acht extra muskusrattenvangers in Gezondheidszorg, A lcoholmatiging en Minderheden Inbraak De Colignylaan College wil Adviesgroep Gehandicapten opheffen rt van Essilor Delta; de brilleglazen met het grootste leesbereik. r. Essiloor Delta brilleglazen Oplossing voor leesproblemen bij Yan Essen Brilmode WOENSDAG 30 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 15 "Er is geld gereserveerd voor sociale vernieuwing. Ook dit initiatief is socia le vernieuwing en een buurtpreventie project kost meer dan alleen koffie en vergaderruimte. Wanneer u de onkos ten goed onderbouwt, ben ik zeker be reid een bijdrage te leveren." Met deze woorden stak loco-burgemeester Jan Menne de initiatiefnemers van de buurtpreventie commissie Stadhou- derslaan-Maatweg een hart onder de riem. Afgelopen maandagavond werd het startsein gegeven voor het eerste Soester buurtpreventie-project. Veel belangstellenden waren maandag avond naar het Griftland College geko men. Loco-burgemeester Jan Menne zei aangenaam verrast te zijn over de grote opkomst. Hij onderstreepte het belang van het project met een eenvou dig voorbeeld: "Wanneer er twee hui zen verderop een piano uit het huis wordt gedragen, denkt men vaak: dat zal de zoon wel zijn. Wanneer dit pro ject alleen al tot gevolg heeft dat de so ciale controle en de betrokkenheid van dte| bewoners met de buurt wordt ver groot, is dat ai enorme winst." Ook de commissaris van de gemeente politie Soest, de heer E.W. Schutzman zei blij te zijn met het initiatief. "Het heeft 25 jaar geduurd voor het belang van preventief werken tot de maat schappij is doorgedrongen. Ook de po litie zelf heeft zich er jaren tegen verzet. Wij waren er immers om de boeven te vangen? Toen wij er eindelijk van over tuigd waren, bleek al snel dat wij dat niet alleen konden. Daar heeft de poli tie de hulp van de gemeente en de bur gers bij nodig," aldus Schutzman, die benadrukte dat men buurtpreventie niet moet beschouwen als 'big brother is watching you'. "Dan slaat men de plank volledig mis," meende de commissaris van politie. Bakkeleien Opvallend waren ook de woorden van één van de leden van de andere vereni ging die de Stadhouderslaan rijk is, de Vereniging de Stadhouder. Het bleek dat twee verenigingen in één straat niet zo makkelijk tot overeenstemming ko men als het doel van de verenigingen doet vermoeden. "Na een halfjaar bak keleien zijn wij tot overeenstemming gekomen. Over de integratie en de sa menwerking kan ik nog niets zeggen, mededelingen daarover vindt u later in het mededelingenblad," aldus de woordvoerder. Van het eerste mededelingenblad van de Buurtpreventie Commissie, de B.P.C., kregen de aanwezige buurtbe woners het eerste exemplaar uitgereikt. In het blad is ruimte voor ideeën, reac ties en klachten van de buurt ("we kun nen elkaar in het blad gezellig haren vliegen," zei wijkcoördinator C. de Heus), mededelingen van de gemeente en politie. In dit nummer staat onder meer een ge zamenlijke mededeling van de B.P.C. en de Vereniging de Stadhouder, waar in onder woorden wordt gebracht hoe die toekomstige samenwerking moet gaan: "alle buurtactiviteiten bij de B.P.C. worden aangemeld en zo nodig gepubliceerd in het mededelingenblad of al dan niet gezamenlijk worden uitge voerd. De Vereniging zal daarbij in Het gemeentebestuur heeft in principe besloten om bij voldoende belangstel ling medewerking te verlenen aan het realiseren van een tweede Ambachts- erzamelgebouw in de gemeente. Dat gebouw moet dan komen op een ge deelte van het sportcomplex aan de Sterrenbergweg in Soesterberg. Een ambachtsverzamelgebouw is be emd voor startende ondernemers en eine (éénmans) bedrijven, die be- rijfsruimte zoeken. Die ruimte moet Het op de vliegbasis Soesterberg gesta- 'oneerde 32 ste Tactical Fighter Squa- ron houdt met straaljagers van het ty pe F-15 op maandag 4, dinsdag 5, oensdag 6 en donderdag 7 februari efeningen tot 's avonds 23.00 uur. Te- ens zal dit squadron in het kader van et oefenprogramma op dinsdag 12, oensdag 13 en donderdag 14 februari van 's morgens 08.00 uur tot 's avonds 20.00 uur veel vliegen. Het op de vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 298 helicoptersquadron gaat op 6, 13, 20, en 27 februari het nacht- vliegen beoefenen. aansluiten bij de behoefte van het be drijf. Getracht wordt door middel van een subsidie en een efficiënte bouw de huis vestingskosten zo laag mogelijk te hou den, zodat er goede ontwikkelingsmo gelijkheden voor het (door)startende bedrijf ontstaan. De doelstellingen van een ambachts verzamelgebouw zijn: het scheppen van arbeidsplaatsen, stimulering van de werkgelegenheid en het creëren van een goede bedrijfshuisvesting van kleine/ startende bedrijven, die na een gunstige ontwikkeling doorgroeien naar een zelfstandige huisvesting en weer plaats maken voor nieuwe (door)startende ondernemers. Zij die in principe belangstelling heb ben voor het tweede Ambachtsverza melgebouw woden uitgenodigd dit schriftelijk vóór 1 maart kenbaar te ma ken bij het gemeentebestuur, t.a.v. de Bedrijfscontactfunctionaris, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Nadat de belangstelling is geïnventari seerd wordt contact opgenomen met hen die gereageerd hebben. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Veel bewoners van de Stadhouders laan kwamen de start van het preventie project van hun buurt bijwonen. Foto: Herman van Dam voorkomend geval als rechtspersoon optreden". Daarnaast is er een artikel van de afdeling Groenbeheer van de ge meente, een rubriek buurtmededelin- gen en een bericht over de uit het buurt- beeld verdwenen hazen. Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Het lichaam van een 41-jarige Soes ter heeft tien dagen in een flat aan de Akkeren gelegen, voor de politie het ontdekte. De man is vermoedelijk aan een overdosis heroïne in combi natie met methadon overleden. Na 10 januari is de man niet meer ge zien. Buurtbewoners waarschuwden de politie, omdat het licht in de wo ning nooit uitging. Toen de politie de woning binnenging trof zij, behalve het lichaam van de overleden man, ook een hondje aan. Het hondje was bijna uitgedroogd. De dierenbe scherming heeft zich over het dier ontfermd. Gedeputeerde Staten zijn van plan om op korte termijn acht extra muskusrat- tenvangers aan te trekken. Met deze ex tra inzet voor de duur van 15 maanden willen GS het aantal muskusratten te rugdringen. Ook in 1990 werd het aan tal vangers al uitgebreid. In totaal zijn er nu 30 vangers in vaste dienst; met dat aantal moet het volgens GS mogelijk zijn om de strijd tegen de muskusratten goed te voeren. Het college wil ook het maken van vangmateriaal uitbesteden. De vangers kunnen dan meer tijd besteden aan het feitelijke vangwerk. Volgens GS kun nen bovendien agrariërs een nuttige bij drage leveren. Daarvoor moeten dan wel goede afspraken worden gemaakt met de beroepsbestrijders. Het college denkt aan samenwerking van 1 muskusrattenvanger met 6 tot 8 boeren. De bijdrage van de boeren kan overigens variëren per persoon en per gebied. Met de tijdelijke aanstelling van de acht extra vangers is in totaal 715.000 gulden gemoeid. Daarvan komt 160.000 gul den voor rekening van de provincie. De waterschappen betalen 135.000 gul den. De rest van het bedrag is afkomstig van het rijk. Het voorstel van GS is be sproken met de Stichtse Waterschaps- bond. Op 1 februari buigt de staten commissie Verkeer en Waterstaat zich over het voorstel. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 02155-25942 De voornemens van het College van B. W. om een aantal (burger-)advies- commissies, al dan niet op termijn, op te heffen valt bepaald niet overal in goede aarde. In de afgelopen weken heeft een aantal van deze advies-orga nen duidelijk stelling genomen tegen de soms nogal rigoureuze wijze waar op het College een eind wil maken aan hun voortbestaan. Daaronder ook de commissie Gezondheidszorg, de stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid en de commissie Minderheden. De commissie Gezondheidszorg plaatst bij monde van voorzitter W.G. Bavinck kritische kanttekeningen bij het Colle ge-voorstel, dat erop neerkomt dat de commissie per 21 maart van dit jaar al wordt opgeheven, omdat de instellin gen die in de commissie vertegenwoor digd zijn via de nieuwe inspraakveror dening ai de mogelijkheid krijgen op beleidsvoornemens op hun terrein "bij te sturen". B. W. willen wel dat de in stellingen komen tot een "platform- overleg". De commissie zélf laat het College we ten dat zij zich niet ziet als een soort clubje van belangenbehartigers van de instellingen en geen "inspraak-orgaan" is. Het primaire doel is immers "addi tionele deskundigheid" bieden op het gezondheidsbeleid van de gemeente. Het platform-model wordt daarom af gewezen. Als het College besluit dat de deskundigheid van de commissie niet meer "inpasbaar" is, moet het dat maar gewoon zeggen, aldus Bavinck. "De commissie vervult haar taak met en thousiasme en plezier, maar als u van onze diensten geen gebruik meer wilt maken, dan zullen we dat besluit res pecteren," klinkt het stekelig. Alcoholmatiging De stuurgroep Alcoholmatigingsbe leid, die van het College eerst haar werk - het bedenken van activiteiten om het gebruik van alcohol te verminderen - moet afmaken en dan (uiterlijk in 1994) mag verdwijnen, is al evenmin tevre den. Voorzitter Ans Greefhorst consta teert dat het College opeens een "enge re" taakopdracht voor de stuurgroep ziet dan haar bij haar installatie werd meegegeven, terwijl zij net een eerste stap heeft gezet (een twee-jarenplan) in een langdurig en moeilijk proces. "Als nu al duidelijk is dat in 1994 aan de opdracht is voldaan, vinden wij dat een miskenning van uw eigen beleid en de problematiek," aldus Greefhorst. "Als het dan zo eenvoudig is, waarom hebt u dan nog een stuurgroep nodig?" Van inspraak en voorlichting heeft de stuur groep voor zo ver het de alcoholmati ging betreft geen al te hoge pet op. Greefhorst maakt verder duidelijk dat de leden heus niet "zo nodig moeten", maar wel serieus genomen willen wor den. Wat de stuurgroep betreft mag ze nü al worden opgeheven, óf pas op het moment dat het alcoholmatigingsbeleid zodanig in Soest geworteld is dat het voortbestaan niet meer nodig is. Minderheden Ook de commissie Minderheden is niet erg te spreken over het opheffingsplan per 21 maart aanstaande. B. W. moti veren hun voornemen met een verwij zing naar de afspraak dat de commissie maar twee raadsperioden zou bestaan om de belangrijkste knelpunten aan te pakken en vinden dat de nieuwe in spraak-verordening voldoende moge lijkheden biedt. De commissie zelf vindt van niet. Ze vreest het erg druk te krijgen door nu "overal achteraan te moeten hollen" en constateert dat ze de enige "spreek buis" van de minderheden naar de ge meente is. "De commissie is een belang rijke brug tussen allochtonen en de ge meente; er moeten nog veel problemen worden opgelost." Het platform-model (overigens niet door het College als al ternatief voorgesteld) ziet de commissie evenmin zitten, omdat dat veel vrijblij vender is. Er zijn goede argumenten om de commissie te handhaven tot alle pro blemen zijn opgelost. Bij een inbraak in een woning aan de De Colignylaan zijn zaterdagavond een on bekend geldbedrag en een aantal siera den gestolen. De dader was het huis binnengedrongen via een bovenraam. De Adviesgroep Gehandicapten voelt zich zeer miskend door het gemeente bestuur. Dat is voornemens de advies groep op te heffen per 21 maart. Daar mee legt het college het advies van be- leidsadviseur De Jong naast zich neer. Volgens De Jong, die in opdracht van de gemeente de diverse commissies heeft doorgelicht, zou de relatie tussen de Adviesgroep Gehandicapten en de gemeente nog twee jaar moeten voort duren, voordat de commissie wordt af gestoten. "Wanneer hef advies wordt opgevolgd, hebben wij tenminste de tijd om onze zelfstandigheid grondig voor te bereiden. Ons werk is van zeer groot belang en wordt, wanneer de op heffing wordt doorgevoerd, in gevaar gebracht." In een brief aan het college heeft de adviesgroep om opheldering en uitstel van de opheffing gevraagd. Voorzitter van de adviesgroep, me vrouw W. Heupers-Nuij en de heer P. Groenestein, lid van de adviesgroep, kunnen de stap van de gemeente niet plaatsen. Zij vinden bovendien de mo tivatie voor de opheffing nergens terug. Volgens de gemeente is de taak van cle adviesgroep volbracht, nu de nota's "Geen extra/onnodige drempel meer", "Over toegankelijkheid gesproken" en de notitie algemene invalidenparkeer plaatsen klaar zijn. Het bestuur van de adviesgroep vindt dit zeer onterecht en is ook bang dat met het opheffen van de commissie ook de overwegingen, aandachtsvelden en uitgangspunten die met die nota's wer den vastgesteld en die voor de integratie van mindervaliden in het maatschappe lijk leven van groot belang zijn, ont kracht zullen worden. Bovendien zijn de bestuursleden van mening dat hun taak in Soest nog lang niet volbracht is. Integendeel, Mineke Heupers en Peter Groenestein, die beiden proberen met hun handicap een zelfde leven te leiden als valide plaatsgenoten, vinden zelf dat het in de gemeente Soest met gehandi captenvoorzieningen niet best is ge steld. Verkeerslichten "Neem nu de lichten bij het oude raad huis. Die werken niet meer. Ik ben zeer slechtziend en heb de zogenaamde ra- teltikkers nodig om veilig aan de over kant te komen. Het is toch te gek dat de gemeente, zonder ons te horen, die lich ten maar gewoon stillegt? Want dat be tekent wel dat invaliden helemaal naar de hoek Nassauplantsoen/Van Wee destraat of Dalweg/Steenhoffstraat moeten lopen om over te kunnen ste ken naar bijvoorbeeld het postkan toor," vertelt mevrouw Heupers. Peter Groenestein is ITS-consulent. Het ITS is een onderdeel van het Utrechts Gehandicapten Overleg en controleert publiekstoegankelijke ge bouwen op toegankelijkheid in alle op zichten voor lichamelijk gehandicap ten. Wanneer een gebouw aan de stren ge eisen van het ITS voldoet, krijgt het een ITS-symbooI. Gehandicapten we ten dan, dat het gebouw voor hen geen problemen oplevert. Groenestein is als adviseur aan de commissie verbonden. "In Soest zijn slechts twee gebouwen die het ITS-symbool mogen voeren. Dat zijn het postkantoor aan de Steen- hoffstraat en de Wolverlei Apotheek aan de Weegbreestraat." Hij sluit niet uit dat een aantal Soester bedrijven wel in aanmerking komen voor het ITS- symbool, maar het door de onbekend heid met het fenomeen nooit hebben Groenestein vindt bovendien dat be drijven of instellingen niet op eigen houtje gehandicaptenvoorzieningen aan moeten gaan leggen. "Neem nu bij voorbeeld Beukendal, daar is een ge- handicaptenlift aangelegd. Prachtig ini tiatief, maar de gehandicapten moeten eerst de sleutel zien te bemachtigen van de lift. Die heeft de kantinebeheerder op de eerste etage. Zo blijft de gehandi capte afhankelijk van een niet-gehandi- capte. Daarnaast is er voor iemand die zoals ik slecht ter been is en zeker niet lang kan staan, geen zitplaats in de lift. Wanneer een dergelijke lift in overleg met de Adviesgroep Gehandicapten was aangelegd, hadden wij ze op die problemen kunnen wijzen en een advies kunnen geven waardoor de voorziening veel beter functioneert." Groenestein noemt in dat verband het nieuwe sport complex aan de Dalweg, waarbij de Adviesgroep Gehandicapten samen met het Bentinck Fonds wel is ingescha keld. Behoefte Het belang van de adviesgroep lijdt vol gens Heupers en Groenestein geen twijfel: "Wij voorzien in een behoefte. Die behoefte wordt bovendien steeds groter, omdat het aantal gehandicapten nog steeds toeneemt. Dat komt onder meer door het aantal verkeersslachtof fers dat nog steeds toeneemt, de steeds grotere medische kennis, waardoor mensen langer leven, maar vaak wel met een handicap en de vergrijzing. Een derde deel van de ouderen heeft te kampen met een handicap," aldus Mi neke Heupers. De Adviesgroep Gehandicapten be staat uit burgers die zelf allemaal ge handicapt zijn. De leden ondervinden zelf welke ongemakken een handicap in het dagelijks leven kan opleveren. Peter Groenestein: "Iemand heeft eens ge zegd: een invalide is zo valide als zijn omgeving dat wil. Dat is volgens ons precies waar het om gaat. Met goede voorzieningen en aanpassingen kan een gehandicapte net zo prettig leven als een valide persoon. Maar de gemeente moet wel weten waar de knelpunten lig gen en wat er aan gedaan kan worden. De meeste leden zijn weer gebonden aan een organisatie voor gehandicap ten. Wij staan, direct en indirect, in con tact met het grootste deel van onze doelgroep." De Adviesgroep Gehandicapten heeft er op zich geen problemen mee op den duur zelfstandig verder te moeten. Het tijdsbestek waarin zij nu echter worden gedwongen hun zaken te regelen, is vol gens mevrouw Heupers veel en veel te kort. "We zijn allemaal vrijwilligers. Nu hebben wij een secretaris van de ge meente. Deze heeft niet alleen een ad ministratief apparaat onder zich, ook heeft hij contacten binnen de gemeente. De lijn is veel korter. Wij kunnen niet van de ene op de andere dag onszelf omvormen, een secretaris aanstellen, goede afspraken maken met de ge meente en voorwaarden scheppen over onze functie in de toekomst. Daar komt veel extra werk bij. Dat kunnen wij on mogelijk voor 21 maart dit jaar voor el kaar krijgen, zonder dat ons werk daar onder te lijden heeft. Daarom hebben we de gemeente ook gevraagd het ad vies van De Jong op te volgen." jsum A Met de unieke Essilor Delta glazen in uw bril kunt u alles goed en scherp zien binnen handbereik. (Met traditionele leesglazen houdt goed zicht al op bij 50 cm.Dit is prettig en vaak zelfs nodig bij het werken aan een bureau, tijdens het knutselen of bijv. bij het handwerken. Kom eens bij ons langs voor een verhelderende demonstratie. UW VAKMAN-OPTICIEN; 'Jfj \TI R brilmode ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST-ZUID TEL. 02155 - 2 22 12 Vanaf het veertigste levensjaar krijgen veel mensen te maken met problemen bij het zien op korte afstand. Lezen, schrijven, handwerken en andere akti- viteiten op leesafstand worden lastiger. Dat is een normaal verschijnsel met een natuurlijke oorzaak. Het aanpas singsvermogen van het oog vermindert nu eenmaal bij het ouder worden. Niets verontrustends dus. Wie in de verte nog goed kan zien, heeft dan een leesbril nodig. Deze zorgt er voor dat alles wat zich tot een afstand van ongeveer 50 cm van de ogen be vindt, weer scherp kan worden gezien. Zo'n bril heeft het voordeel dat hij al leen bij het lezen hoeft te worden opge zet. Het zichtbare nadeel is dat de afstanden waarop de drager met deze bril scherp kan zien beperkt zijn. Want met de nor male leesglazen kan men alleen scherp zien op afstanden tot ongeveer 50 cm. De afstanden vanaf 50 cm tot ongeveer 100 cm zijn echter onscherp of wazig. Bij tal van bezigheden is het prettig of vaak nodig om ook de verschillende za ken om ons heen binnen handbereik goed en scherp te kunnen zien. De oplossing Essilor, de uitvinder en fabrikant van de bekende Essilor Varilux brilleglazen, ontwikkelde voor de grote groep men sen met enkel een leesprobleem Essilor Delta-glazen. Deze glazen bieden een veel ruimere scherptediepte dan gewo ne leesglazen. Dit houdt in dat óók alles wat zich tussen ongeveer 50 cm en on geveer 100 cm van de ogen bevindt, goed en scherp wordt gezien. In de praktijk is dit alles binnen handbereik. In alle kijkrichtingen is er sprake van een comfortabel breed gezichtsveld. En dat bij een natuurlijke hoofdhouding. Dit is vooral prettig en vaak zelfs nodig bij het werken aan een bureau, tijdens het knutselen of bijv. bij het musiceren of handwerken. Essilor Delta-glazen ondervangen de beperkingen van het normale leesglas. Bij tal van bezigheden zullen de unieke eigenschappen van Essilor Delta glazen worden ervaren doordat alles wat zich binnen handbereik bevindt goed en scherp is te zien. Zeer geleidelijk en zonder onderbreking. Meer informatie bij: Van Essen Brilmode, Zuidprome nade 15, tel. 22212. verlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektro Groot assortiment: van klassieke schemerlampen tot moderne halogeen- verlichting. Uitgebreide sortering kleine huishoudelijke apparaten. Installatiemateriaal voor de doe-het-zelver. Alleen de betere merken. SLskundtgheW ^service. Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon 02155 -14575 Telefax 02155-12764

Soester Courant | 1991 | | pagina 15