Nieuwe beplanting Amersfoortsestraat INliRAJFAcl<s ubliek is tevreden over behandeling in het gemeentehuis ioöfi® Uniek: zwemles met garantie van slagen! "Mensen zouden voor de korte afstand de auto wat vaker moeten laten staan" Uitvoeringsplan ter bestrijding overlast hondepoep in werking */JVG. ATSTERONde'iii i 5 SWO Forumavond voorlichting, inspraak en referendum "jdsmode. WOENSDAG 30 JANUAR11991 1e JAARGANG N°7 'i:' BB12EHÉHEEl' :LCENTRUM iEES 5ERSJN 29 X)N 27777 avond 'ond Gemeentelijk beleidsmedewerker verkeer en vervoer M. Vossestein: Zones 30 km. <EUR'Ip,1350 Voor 354 nieuwe bomen in vier rijen moeten 73 bestaande bomen gekapt EEK 6?5 6A. 35r- PAGINA po b*ysestraat35b 'i i Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 De bezoekers van het gemeentehuis zijn opvallend tevreden over de wij ze waarop ze worden behandeld door het personeel van de afdeling waar ze moeten zijn. Dit is de voornaamste conclusie uit de resultaten van een publieksenquête. Hieruit kwam verder naar voren, dat de doorverwijzing naar de afdelingen buiten de centrale hal duidelijker zal moeten. Op kor te termijn zal hieraan dan ook aandacht worden besteed. waarbij u tot 0 korting krijgt bij van f. 25,- aan LP's. 3 Valentijns Kado^^n londer dat het personeel van de af- elingen hiervan op de hoogte was, stelde een medewerkster van het litzendbureau Randstad op vrij dagmorgen 11 januari de bezoekers van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein een drietal vragen: relke afdeling(en) bezocht u; hoe erd u behandeld, en kon u de afde ling gemakkelijk vinden. Aan de enquete, die tweeëneenhalf uur duurde, werkten 57 bezoekers mee. Terwijl zij werden ondervraagd, lie pen andere bezoekers voorbij. Aan hen konden dus geen vragen wor den gesteld. De enquetrice schatte het aantal bezoekers gedurende het inderzoek op honderd. Over het algemeen werd men goed ehandeld. Slechts twee bezoekers gebruikten het woord "redelijk". Een van de bezoekers vond dat hij slecht was behandeld. Vier bezoe kers vonden dat de afdeling waar ze moesten zijn niet goed te vinden was. Enkele spontane reacties over de behandeling: Nog nooit bij een ge meentehuis zo goed behandeld; als of je een bedrijf binnenkomt! Op vallend goed, (super)snel en vrien delijk en buitengewoon correct be handeld. Enkele punten van kritiek waren: het gemeentehuis is wel erg groot. Bij binnenkomst is het niet duidelijk waar men moet vragen. De borden zouden meer in het directe zicht moeten worden geplaatst. De lift is moeilijk te vinden. queisuteWlencf m 14 februari 1W Hi In het nieuwe overdekte zwembad dat tegenover het gemeentehuis aan de Dalweg in aanbouw is, zullen zwemlessen worden gegeven op een manier die uniek is in Nederland. Niet alleen is voor kinderen van 3 tot 12 jaar de duur van de opleiding voor het A-diploma teruggebracht tot ten hoogste zes maanden, de deelnemers aan de cursus krijgen daarnaast de garantie dat ze binnen een half jaar kunnen afzwemmen en het diploma behalen. Voor wie dit eventueel niet opgaat, is er de zekerheid dat hij het lesgeld volledig krijgt terugbetaald! H Omdat de belangstelling voor zwemles steeds groter wordt, is in Weedestraat 253 1 CD Soest g Telefoon 02155 - 2 23 39 (naast de Wibra) het overdekte bad De Turf aan de f Waldeck Pyrmontlaan de lescapaci- teit nu al verdubbeld. De verwach ting is dat voor de toekomst de ani mo voor zwemles nog verderr zal toenemen, temeer omdat voor een nieuwe methode is gekozen. Voor taan krijgen de deelnemers niet meer een keer in de week een uurtje I les, maar elke dag drie tot vier uur. Afhankelijk van de vorderingen j kunnen ze al binnen een week tot ui terlijk binnen zes maanden examen doen voor het A-diploma. Deze nieuwe wijze van lesgeven is vooral geschikt voor jonge kinderen. Inmiddels vordert de bouw van het zwembad en de aangrenzende sporthal nagenoeg volgens schema. De officiële opening is vastgesteld voor vrijdag 28 juni. Op zaterdag 29 juni kan het publiek voor het eerst (en die dag gratis!) kennismaken met het bad en de talrijke attracties. Die bestaan bijvoorbeeld uit een lig- en speelweide; een glijbaan die ook buiten het gebouw om loopt; een wildwaterkreek; een waterexplosie; een jetstream; een whirlpool, sauna en spuitelementen. Het bad is een "altijd-mooi-weer- bad", te vergelijken met de accom modatie in een vakantiepark zoals Center Parcs. Het zwemgedeelte bestaat uit een instructiebassin; een 25-meter wedstrijdbassin; een re creatiebassin en een kleuterbad. Naast talrijke andere mogelijkhe den die de bezoekers ter beschik king staan (hieraan zal in een vol gende Op 't Hoogt uitgebreid aan dacht worden besteed), is er een pe- tit-restaurant. Hier kan men, vooral in het weekend, profiteren van ge zinsaanbiedingen, bijvoorbeeld voor gourmetten, een barbecue of grill. Hoewel Soest door zijn uitgestrektheid een plaats is die veel verkeersbe wegingen nodig maakt, is het geschatte aantal van zo'n 50.000 tot 60.000 keren per dag dat mensen in de auto stappen, naar verhouding veel te hoog. Dat zegt de heer M. Vossestein, beleidsmedewerker verkeer en ver voer van de gemeente. "De Engh is weliswaar het schitterende groene hart van de gemeente, maar het nadeel ervan is dat alles eromheen ligt. Het dorp wordt daardoor in tweeën gesplitst, met de voorzieningen aan de oostkant, en de rest, zoals het wonen, aan de westkant. Daardoor is Soest een plaats met extra veel verkeersbewegingen. Kenmerkend is, dat de helft van het geschatte aantal van 50.000 tot 60.000 ritten door inwoners in Soest zelf worden gemaakt". De hoofdwegenstructuur van Soest dateert uit de periode dat de Ko ningsweg nog niet was doorgetrok ken. In die tijd al werd voorzien wat het effect van de doortrekking van de Koningsweg zou zijn, dus welke belangrijke veranderingen in de verkeersbewegingen zouden ont staan. Dat heeft men niet allemaal precies kunnen voorzien, mede en vooral ook door het in korte tijd groeien van het verkeer. "Die groei is er zelfs nu nog niet uit en dat ver snelt de problemen in Soest", aldus de heer Vossestein. Landelijk nam het verkeer tussen 1986 en 1989 bij voorbeeld al met 15 procent toe, op autosnelwegen zelfs met 21 pro cent. Vanzelfsprekend zou een vermin dering van de verkeersdruk ont staan indien de mensen, zeker voor de korte afstand, de auto zouden la ten staan. "Dus niet meer voor even een pak suiker halen in de auto stap pen, maar de fiets nemen". Niet al leen voor de verkeersdruk, maar ook uit oogpunt van milieubelasting zou dit positieve gevolgen hebben. Landelijk gezien is het zo, dat slechts 12 procent van de verkeers deelnemers de fiets neemt, 12 pro cent het openbaar vervoer en niet minder dan 76 procent de auto. Dit laatste getal ligt in Soest dus hoger als gevolg van de uitgestrektheid van het dorp. Het streven zou moe ten zijn het fietsgebruik op 23 pro cent te brengen, het gebruik van het openbaar vervoer op 50 procent, en het autogebruik naar 27 procent te rug te dringen. "Die verhouding is aanvaardbaar voor het milieu en de leefbaarheid in de wijken", aldus de heer Vossestein. Landelijk wordt ernaar gestreefd de groei van het autoverkeer te beperken tot 35 pro cent in 2010 ten opzichte van 1986. Hij heeft een ander idee over het au togebruik als de meeste anderen. "De mensen beschouwen de auto vaak als een melkkoe voor de in komsten van het rijk. Dat is beslist niet het geval. De auto levert de schatkist jaarlijks zo'n 10 miljard gulden op, maar daar staat tegen over dat de kosten die de samenle ving voor de automobilist uitgeeft, 14 tot 19 miljard gulden bedragen. Dit is gebleken uit het onderzoek van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Per jaar kost het autoverkeer evenveel do den, gewonden en geld als de Wa tersnoodramp van 1953". De her Vossestein wijst erop, dat de ge meente Soest van het rijk een be dragvan 300.000 gulden uit het we genfonds krijgt, terwijl de jaarlijkse onderhoudsuitgaven ten behoeve van het verkeer in Soest jaarlijks al rond de 3,5 miljoen gulden schom melt. Er zijn gemeentelijke uitgaven die een gevolg zijn van het autoverkeer, die niet door de automobilist wor den betaald. Een voorbeeld daar van is de geluidwal bij de nieuwe wijk Klein Engendaal. Die wordt door de toekomstige bewoners be taald. Een ander voorbeeld zijn de verkeersmaatregelen om de situatie bij scholen veiliger te maken. Het hiervoor uitgetrokken bedrag van 600.000 gulden is evenmin opge bracht door de automobilisten. Hiervoor is een beroep gedaan op de algemene middelen. De heer Vo- sestein noemt deze voorbeelden om aan te geven dat het niet terecht wanneer de automobilist zichzelf als melkkoe beschouwt. De vermindering van het autoge bruik is een belangrijk streven. Daaraan moeten ook verkeers maatregelen een steentje bijdragen. Een ervan is het invoeren van 30 ki lometer-zones in woonwijken. Drempels en asverspringen zullen het autoverkeer zoveel mogelijk moeten afremmen. In het kader van de stads- en dorpsvernieuwing zal deze maatregel zoveel mogelijk worden uitgevoerd. In de wijk De Engh en gedeeltelijk het Smitsveen Smitsveen is inmiddels de 30 km. zonering ingevoerd. In verband met renovatieplannen in Soesterberg is de invoering van 30 km.-zones hier (van de zevende plaats) naar voren gehaald. In 1994 zal deze maatregel in de daarvoor in aanmerking ko mende wijken in Soesterberg zijn afgerond. Het aanleggen van een drempel kost gemiddeld 10.000 gulden. In een 30 km.-zone mogen de rechte stukken weg zonder obstakel langer zijn dan 70 meter. Dit obstakel kan een drempel zijn, een plantenbak, een plateau of een andere as-ver- springing. "Daar is dus veel geld mee gemoeid. Geld dat in feite uit gegeven wordt voor het aanpassen van wegen aan de automobilist met de slechtste instelling", stelt de heer Vossestein vast. Toch gaat men er, in het kader van de Aanpak Verkeersonveilige Con centraties (AVOC), mee door. De verkeersveiligheid is er immers mee gediend. En dat staat altijd voorop bij alle verkeersmaatregelen die, soms tot ergernis van velen, tot nu toe in Soest genomen zijn en nog zullen worden! "Soest praat met Soest" is het the ma van de forumavond, die van avond, aanvang half acht, wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis. Ter discussie staan vier nota's: over gemeentelijke voorlichting; inspraak; het laten voortbestaan, samenvoegen of op heffen van commissies, en het vast stellen van een regeling voor het houden van een referendum. Iedere individuele burger wordt in de gelegenheid gesteld zijn of haar zegje te doen. Daarnaast zijn enkele groeperingen aangeschreven die zich actief bezighouden met ont wikkelingen in de (Soester) samen leving. Wie verhinderd is de forum avond te bezoeken, kan tot uiterlijk 10 februari ook schriftelijk reage ren. Wie de volledige nota's wil bestuderen, kan deze gratis af halen bij de Staf Voorlichting aan de balie in de hal van het gemeente huis. Om te bereiken dat de Rijksweg 723, de "oude" rijksweg ten noorden van Soesterberg, zoveel mogelijk het oorspronkelijke karakter terugkrijgt, wordt met ingang van februari een uit 354 bomen bestaande nieuwe laan beplanting aangebracht in vier rijen. Deze ruime beplanting, waarvoor de keus overwegend op de inlandse eik is gevallen, heeft wel tot gevolg dat de 73 bomen die er nu staan, moeten worden gekapt. irewijn, elegante smaak, itief De nieuwe bomen worden geplant langs het gedeelte van de rijksweg tussen de Richelleweg (Amers foortsestraat) en het gedeelte van de Utrechtseweg (Amersfoort) tot de Stichtse Rotonde. Het herbeplan- tingsplan is in opdracht van de weg- beheerder, Rijkswaterstaat, opge- steld door de afdeling verkeerswe gen van de Directie Bos- en Land schapsbouw. Uitvoering van dit landschapsplan betekent het herstel van het oor spronkelijke laankarakter. De Amersfoortsestraat heeft een rijke historie als Hessen- en Napoleons- weg. Om het historische karakter terug te brengen, zullen 73 bomen moeten verdwijnen. Uit oogpunt van ver keersveiligheid, versterking van het laankarakter en verbetering van de groei-omstandigheden van de nieu we aanplant, kunnen de bestaande bomen niet gehandhaafd blijven. Burgemeester en wethouders heb ben besloten een kapvergunning af te geven voor de 73 acacia's, berken en dennen. Met name de acacia is door zijn onvoorspelbare takbreuk verkeersgevaarlijk. De andere soor ten zijn door soort en ouderdom minder groeikrachtig. Daardoor zijn ze aan vervanging toe. Zijn ze eenmaal gekapt, dan zullen de groei-omstandigheden voor de nieuw te planten bomen aanzienlijk verbeteren. Op de meeste plaatsen is gekozen voor een boombeplanting van vier rijen. Hierdoor krijgt het brede weg- profiel een smaller aanzien. Met ingang van 1 februari, vrij dag dus, is het zover: na een ge- wenningstijd van een aantal we ken zal het Soester straat- en speelmilieu schoon worden. De bij deze januari-uitgave van het gemeentelijk voorlichtingsblad Op 't Hoogt ingesloten folder over het uitlaten van honden vertelt er meer over. Op de achterkant van de folder is een plattegrond van Soest afge drukt. Hierop staan in kleur de gebieden aangegeven, waar hon den wel en waar niet mogen wor den uitgelaten. Het overgrote deel van de gemeente is met de aangelijnde hond vrij toeganke lijk. Er is echter een voorwaarde- aan verbonden: alle uitwerpse len moeten worden opgeruimd. De komende weken is de afde ling Groenbeheer druk in de weer met het in gebieden en op terreinen plaatsen van borden. Deze geven aan wat ter plaatse de bedoeling is. Op enkele losloop- terreintjes zal in verband met het verkeer en de te verwachten overlast een lage groengekleurde afrastering worden aangebracht. Tijdens de dagelijkse wandeling zullende hondebezitters onge twijfeld in contact komen met de controleur woonomgeving, de- heer H. van Binnendijk. Hij zal graag antwoord geven op vragen die er misschien nog leven over de genomen maatregelen. Tele fonisch kan men informatie krij gen bij de afdeling Groenbeheer, telefoonnummer 93646, en de afdeling Milieubeheer, telefoon nummer 93539. Het gemeentebestuur van Soest realiseert zich dat ook dit plan zijn beperkingen heeft, maar hoopt met deze aanpak een bij drage te leveren aan een schoner leefmilieu. Jonge, mooie automobiliste in Soestdijk-noord: "Ik vertrouw het ook niet. Ik word de hele dag door in heel Soest tientallen keren visu eel en mechanisch geteld en gewo gen". Kop in de Amersfoortse Courant: "Job Creation Project faalt deels in Eemland". "Een korte tijd verheffen zij zich en zij zijn niet meer". (Job 24 vers 24). Paardepenning, ruiterkaart, zadel pijn. Op de mededeling van woordvoer der G. Worrel van het Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland (WMN) in De Gooi- en Eemlan- der over de vervuiling van het Soester grondwater: "We zijn niet overstuur. In de provincie hebben we honderden van dergelijke ge vallen", geven wij, kiesheidshalve, geen commentaar. Bericht van de Noordpool: Een groep ijsberen organiseert er een Hopman Masselman-weekend! Ambtenaren hebben de onuitroei bare naam traag te zijn. Te oorde len naar de adressering van de ad vertentie, uitgaande van de ge meentelijke afdeling personeelsza ken, organisatie en informatie, is dat soms niet helemaal onterecht. Als adres in de advertentie waarin een administratief medewerker (m/v) voor de afdeling milieube heer wordt gevraagd, is genoemd Steenhoffstraat 2-4! Daar komt elke sollicitant natuur lijk voor een gesloten deur van een leegstaand gebouw. Het gemeen tehuis is immers al sinds augustus vorig jaar verhuisd naar het Raad huisplein. Maar ja, veranderingen dringen niet altijd en bij iedereen even vlot door... Verkeerstellingen, controleur woonomgeving, verscherpte con trole op (brom)fietsverlichting, noem maar op: er is geen loer in Soest waarop de gemeente niet ligt! Gehoord uit de mond van een heu se ambtenaar: "Ik heb nu even tijd. Waar is niets te doen?" Verspreking door burgemeester De Widt in een nieuwjaarstoe spraak: "Stam Soweto..." De vol leybalclub heet toch echt Stam So- Twee reacties van scholieren op het artikel over spijbelen in Op 't Hoogt van december: "Ik dacht door mijn wegblijven de overbelaste leraren een dienst te bewijzen". "Ik kon gerust van school wegblij ven. Onze leraren waren zo dom, ze wisten volgens mij helemaal niets: ze vroegen alles aan ons!" Ezels zijn paarden die te vaak ge spijbeld hebben... Twaalf uur klaverjasmarathon bij S.O. Soest: schoppen heer, schop pen boer, schoppen vrouw, schop pen aas. Kortom, bij een voetbal club is het schoppen troef.

Soester Courant | 1991 | | pagina 23