"Energiebesparing moet geen al te zware aanslag plegen op de kwaliteit van het leven" Mole hart1 Inzan Verscherpte politiecontrole op voeren (brom)fietsverlichting De brievenbus bij het nieuwe gemeentehuis Vraag en Antwoord \\3 een ambtenaar van de burgerlijke stand m/v WOENSDAG 1 Gemeentelijk energiecoördinator F. Donders: Oude Kerk Structuurvisie Fietsen graveren Ruimere kwijtschelding van zuiveringsheffing Knip we Welke lettei Hoe in een ophalen var WIJK A: WIJK B: WOENSDAG 30 JANUAR11991 OP 'T HOOGT PAGINA; Ht "Om de mensen ervan bewust te maken dat ook zij veel aan energiebe sparing kunnen doen, moet je niet meteen een zware aanslag plegen op de kwaliteit van het leven, want anders krijg er geen mens warm voor!" Dat zegt de heer F. Donders, sinds 1 september vorig jaar de gemeentelijke energiecoördinator. Hij is nu onder meer bezig met het opzetten van een plan om particulieren, zowel bewoners als eigenaren, in de gelegenheid te stellen hun huis te laten doorrekenen op energieverbruik. Een voorwaar de hiervoor is de medewerking van de plaatselijke installateurs. De heer Donders heeft inmiddels een vragenformulier ontworpen. Het zal te zijner tijd waarschijnlijk aan bewoners van geselecteerde adressen worden toegestuurd. Ver der zal het op aanvraag beschikbaar worden ge steld. Degenen die het formulier in gevuld inleveren, krijgen een advies voor mogelijkheden tot energiebe sparing. Omdat hiervoor meestal extra maatregelen getroffen moeten worden (bijvoorbeeld isolatiemate riaal aanbrengen en het plaatsen van dubbele beglazing), zal tevens worden verwezen naar de subsidie regelingen die op die bepaalde maatregelen van toepassing zijn. De energiecoördinator breidt hier mee zijn werkzaamheden uit tot alle inwoners van de gemeente. Hij is namelijk al bezig met de uitvoering van een energiemanagement voor gemeentelijke gebouwen. Momen teel worden het energieverbruik in vijftig gebouwen bekeken: het ge meentehuis, het politiebureau, de brandweerkazerne, de kwekerij, scholen, kinderdagverblijven en gymnastieklokalen. "Als dit alle maal goed op poten is gezet, staat er een uitgebreider management op het programma"zegt de heer Don ders. Dan zal ook gekeken worden naar het energieverbruik (en vooral de mogelijkheden tot besparing!) in bijvoorbeeld het ziekenhuis, bejaar den- en verzorgingstehuizen en an dere instellingen. Het is zelfs niet uitgesloten dat ook het bedrijfsle ven voor adviezen op energiegebied een beroep op de gemeentelijk energiecoördinator kan doen. Terugkomend op het begin van het gesprek, het treffen van energiebe sparende maatregelen zonder al te zeer de kwaliteit van het leven aan te tasten, is in dat licht bezien zijn ad vies om positief te reageren op het verzoek om meer branduren voor de schijnwerperverlichting van de Oude Kerk aan de Torenstraat niet zo vreemd. Aan het verzoek is in middels voldaan zonder dat dit ex tra geld kost. Dit is bereikt doordat de oorspronkelijke halogeen lam pen zijn vervangen door hogedruk- natriumlampen, die zeven keer zui niger zijn, en het enigszins terug brengen van de sterkte van de ver lichting. Die is desondanks nog ruim voldoende om de toren en een deel van het schip in een feeërieke verlichting te zetten. Voor de spits is een bij verlichting toegepast van vier energiezuinige spotjes. Het resul taat van al deze maatregelen is, dat voor dezelfde kosten en milieube lasting als voorheen de verlichting rond de kerk voortaan acht keer langer kan branden. De heer Donders is inmiddels aar dig ingewerkt. Hij doet zijn werk in Soest met plezier. Voordat hij naar Soest kwam, was hij in zijn woon plaats Arnhem zelfstandig installa teur. Met in het achterhoofd iets an ders op energiegebied te gaan doen, I r VN V. Gemeentelijk energiecoördinator Donders: "Zoveelmogelijk bezuinigen op energie, zonder de kwaliteit van het leven al te zeer aan te tasten". besloot hij zijn bedrijf te verkopen. Toen hij de advertentie onder ogen kreeg waarin de gemeente Soest een energiecoördinator vroeg, sollici teerde hij naar die functie. Hij werd aangenomen en heeft nog geen mo ment spijt gehad van zijn overstap. "De inhoud van de functie leek me erg aantrekkelijk: zoeken naar en aangeven van mogelijkheden voor energiebesparing, het opstellen van een plan daartoe, en het geven van technische adviezen aan gemeente lijke diensten". Er zijn er inmiddels al heel wat verstrekt. Hij kan zich de verbazing van som mige mensen over de schijnbaar rij kelijke verlichting in bijvoorbeeld het gemeentehuis wel voorstelen. "Het is inderdaad wat ruim verlicht, maar extra besparing valt bijna niet meer te bereiken. Er worden ener giezuinige lampen gebruikt (die be veel ik trouwens iedereen voor thuis ook aan!), en als het licht ergens lan ger dan een kwartier brandt, kun je ervan uitgaan dat er ook inderdaad iemand aanwezig is". De komst van de heer Donders heeft er in ieder geval al toe geleid, dat het gemeentepersoneel bewus ter met energiegebruik omgaat. Dat geldt ook voor de gebruikers van de gemeentelijke gebouwen. Als straks het energiemanagement in alle gro te gebouwen van instellingen enzo voorts is ingevoerd, zullen nog meer mensen zich bewust zijn van de mo gelijkheid, maar vooral de nood zaak, tot een zo zuinig mogelijk energieverbruik! De prijsvraag "Meedenken met Structuurvisie Soest", uitgeschre ven in Op 't Hoogt van december vorig jaar, heeft hoofdzakelijk reacties opgeleverd die betrekking hebben op plekken waar men nog mogelijkheden ziet voor uitbrei ding van Soest en Soesterberg, ei op oplossingen voor verkeersknel punten. De inzendtermijn is gesloten op 21 januari. Alle binnengekomen reac ties waren echter nog niet geteld bij het ter perse gaan van deze Op 't Hoogt. Wel kan gezegd worden, dat een inzending uit de leeftijdsgroep 13 tot en met 18 jaar kwam, en de rest van volwassenen. Ondertussen wordt ook gewerkt aan verschillende beleidsnota's: Milieubeleidsplan door SME uit Nijmegen; Landschapsbeleidsplan door Nieuwland uit Wageningen; Nota Recreatie en Toerisme door de afdeling Sport en Recreatie van de gemeente Soest); Verkeersbeleidsplan door Advies groep Verkeer (AGV) uit Nieuwe- gein; Winkelbeleidsplan door de project groep Midden- en Kleinbedrijf; Nota Stedebouw-onderzoek door de projectgroep Ruimtelijke Orde ning Volkshuisvesting. De Volkshuisvestingsnota van Bu reau Zandvoort is een jaar geleden al gereedgekomen. Al deze nota's zullen richting geven aan de Structuurvisie. Het gedrag van (brom)fietsers in het verkeer laat nogal wat te wen sen over. De politie wordt hiermee dagelijks geconfronteerd. Niet al leen tijdens surveillance, maar ook door klachten uit de burgerij. De voornaamste grieven tegen deze groep weggebruikers zijn het rijden zonder verlichting, links rijden en het met drieën naast elkaar rijden. Adjudant L. Rondhout, wijkcoör dinator van de gemeentepolitie, zegt dat de politie meer dan eens controleert en waarschuwingen uit deelt. Bovendien zijn tijdens zes speciale verlichtingscontroles 31 bekeuringen uitgedeeld. "Het ver keersgedrag van fietsers en brom fietsers blijft een aanhoudende zorg", zegt hij. "De aangehouden weggebruikers geven weliswaar vol mondig toe, dat hun gedrag gevaar lijk is, maar de eventuele gevolgen ervan beseffen ze absoluut niet". De meeste overtredingen worden begaan door jongelui in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, zo stelt de politie steeds weer vast. "Ze zijn vreselijk slordig als het om het on derhoud van de fiets gaat. Het is triest om telkens weer vast te stellen dat ze niet de moeite nemen om een defect, vooral aan de verlichting, te herstellen. Nu eens ontbreekt een lampje, dan weer is een draadje ka pot, soms ook is er helemaal geen dynamo aanwezig. En dan is er nog de groep dat wel verlichting heeft, maar niet eens de moeite neemt de ze in te schakelen". Adjudant Rondhout begrijpt niet dat ouders van kinderen niet eens wat vaker op zulke dingen letten. "Het is echt levensgevaarlijk om zonder licht te rijden. Hele groepen beseffen dat blijkbaar niet. Kijk 's morgens vroeg maar eens op de drukke routes naar de scholen en 's avonds op de toegangswegen naar de sportterreinen". De politie controleert zoveel als mogelijk is, ook naar aanleiding van klachten van mede-weggebruikers, maar vaker dan steekproefsgewijs en tijdens de gewone surveillances is bijna niet mogelijk. Volgens adju dant Rondhout ligt hier vooral een taak voor de ouders. "Hoewel, ie mand van zestien jaar moet toch ook al weten waar zijn verantwoor delijkheden in het verkeer liggen", vindt hij. Dat neemt niet weg dat de politie zal doorgaan met er (vooral) bij de schooljeugd op te hameren toch op de eerste plaats de verlich ting in orde te brengen. Inmiddels is de politie klaar met het graveren van de postcode in de fiet sen van de jeugd op de basisscholen. In de periode van 8 oktober vorig jaar tot 15 januari 1990 werden alle basisscholen in Soest en Soester berg bezocht. In totaal werden 3.228 fietsen van een postcode voorzien. Dit maakt het gemakkelij ker om een verdwenen fiets op te sporen en aan de eigenaar terug te geven. In februari zet de politie de actie voort, dan op de scholen voor voortgezet onderwijs, "als er meer verzoeken komen, bijvoorbeeld van clubs of buurtverenigingen, sprin gen we daar op in", aldus adjudant Rondhout. "Het ligt niet aan ons: de politie wil altijd meewerken!" Binnenkort zullen de aanslagen van de provincie voor de zuiveringshef fing 1991 in de brievenbus vallen. Voor mensen met een inkomen op bijstandsniveau hebben provinciale staten een nieuwe, ruimere kwijt scheldingsregeling vastgesteld. Het is dus mogelijk dat' men eerst niet, maar nu wel voor kwijtschelding in aanmerking komt. Of dat inder daad het geval is, hangt af van ie mands persoonlijke financiële om standigheden. De provincie Utrecht heeft een fol der met meer informatie over de kwijtscheldingsregeling in voorbe reiding. Vanaf half februari zijn fol ders plus aanvraagformulier voor kwijtschelding ook verkrijgbaar in het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1. Gevraagd: uitsluitend belast met de voltrekking van huwelijken. Funktie-eisen: - goede taalgevoeligheid, zowel in woord als in schrift - kennis van de moderne talen - middelbare schoolopleiding - representatief Nadere informatie wordt verstrekt door het hoofd afdeling burgerza ken (tel. 02155 - 9 34 70). Sollicitaties - onder vermelding van "vacature ABS" - richten aan B W, postbus 2000, 3760 CA Soest. Hoofdingang Ingang raadszaal en trouwzaal Brievenbus tL fcofosv ie 1 "ffc'* Rubriek Vraag en Antwoord!". Heeft u ook vragen voor deze rubriek? Het adres luidt: "Vraag en antwoord", Staf Voorlichting, Antwoordnum mer 120, 3760 VB Soest. Postzegel plakken is niet nodig. Voor mensen die overdag, 's avonds, op een gewone werkdag of in het week end een brief bij het gemeentehuis willen bezorgen, is dat vaak een probleem: de brievenbus blijkt niet bepaald gemakkelijk te vinden te zijn. De bezoeker verwacht de brievenbus bij de hoofdingang. Bij het nieuwe ge meentehuis aan het Raadhuisplein zal men daar echter vergeefs zoeken. De brievenbus is namelijk aangebracht op een plaats ongeveer vijftien meter rechts naast de hoofdingang. Een betere aanduiding is misschien: drie meter links naast de ingang naar de trouwzaal/raadszaal. De foto geeft de juiste plek aan. Vraag: Wat moet ik doen om een paar tegels in het trottoir voor mijn huis te laten goedleggen? Enige te gels liggen los en steken omhoog zo dat de kans groot is dat vandaag of morgen iemand erover valt, met alle gevolgen van dien. Antwoord: Wanneer men merkt dat ergens trottoirtegels los liggen, dan kan men de afdeling onder houd wegen, gevestigd aan de Lan ge Brinkweg, bellen. Het telefoon nummer is 26345. (Dus niet het nummer 93411 van het gemeente huis!). Zo spoedig mogelijk wordt dan de "vliegende brigade" van die afdeling ingezet om het euvel te ver helpen. Ook voor andere ernstige beschadigingen aan openbare ver hardingen kan men bij deze afdeling terecht. Vraag: In de gemeente Soest staan op diverse plaatsen glascontainers en papiercontainers. In veel andere gemeenten, waaronder het naburi ge Eemnes, staan ook textielcontai- ners. Deze worden goed gebruikt. Waarom plaatst Soest deze contai ners niet of waarom wordt er geen proef gehouden? Antwoord: Op dit moment heeft het inzamelen van groente-, fruit en tuinafval; klein chemisch afval; oud papier en glas de hoogste prio riteit. In de toekomst wordt in eerste instantie gedacht aan het inzamelen van plastic. Te zijner tijd zal daar ongetwijfeld textiel bijkomen. Mo menteel kan textiel afgevoerd wor den via de ïnleverplaatsen De Schans in Soest en Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg, alsmede via kledinginzamelingsac- Vraag: Ik wandel veel met mijn vrouw en kinderen in de mooie Soester bossen. Helaas stoor ik mij regelmatig aan het gebruik door paarden van de wandelpaden. Deze keurig te belopen paden worden door de paardehoeven vertrapt. Kan men de berijders niet een be drag van 2.500 gulden als boete la ten betalen, zodat van het binnen komende geld de wandelpaden her steld kunnen worden? Per slot van rekening zijn er genoeg speciale paardenroutes uitgezet. Antwoord: Ruiters die buiten de ruiterroutes rijden, kunnen een boete krijgen van fl. 10,00. Dit tarief ligt landelijk vast in het "politie- transactiebesluit". De gemeente kan hier niets aan veranderen. Waar de gemeente wel iets aan kan veran deren, zijn de problemen die voort komen uit het feit dat in de Soester bossen regelmatig zo'n 500 ruiters rijden. Dit levert allerlei knelpunten op, bijvoorbeeld het rijden buiten de routes, te weinig rondrijmoge- lijkheden voor de ruiters, gevaarlij ke verkeerssituaties, controle enzo voorts. Er zijn dus niet alleen knel punten voor de bossen, maar ook problemen die door de ruiters zelf worden ervaren. Deze maand zal de afdeling Sport en Recreatie een voorstel aan het college van burgemeester en wet houders en de raadscommissie mi lieu voorleggen over het invoeren van een aantal maatregelen om deze knelpunten op te lossen. Als u hierover meer wilt weten, kunt u contact opnemen met de afdeling Sport en Recreatie, telefoon 93541. Zo geurt garage Splinter winter... Boomverzorger De Kruyff (jn o. Gooi en Eemlander) over het kap pen van een zieke boom, de oudst in Soest, op het Nieuwerhoel plein: "Het werd net een oudenuj die op een bepaald moment oi& valt". Bericht over de folder "Als je eei baan hebt en je wordt zwanger" o( een gemeentelijke pagina van dj Kabelkrant: "De brochure geel antwoord op veel voorkomend! vragen over werken en het krijgt van een kinG". Wij krijgen zo vaak een pepermuc tje op het werk. Is het niet n overdreven om daar een brochurt over uit te geven? Kwelstandscommissie. De voorzitter van de Kamer van Natuurwandel tijdens de nieun jaarsreceptie in De Flint te Amers foort: "We hebben nog 77 hectare terrein nodig in Eemland voor de expansie van ons bedreigde land schap" Het komt ons wenselijker voor om bedreigd landschap juist zo gering mogelijk te houden in plaats van te streven naar uitbreiding ervan! Televisie kijken in Soest: CNN is Super! Lid van de Commissie Minderhe den over de dreigende opheffing van de commissie: "Voor dat plan is bij ons toch nooit een meerder heid te vinden"... Vrienden van het Vliegdorp: Geef ons een startbaansubsidie... TBS (Technisch Bureau Soest) is de eerste gegadigde voor de aan koop van het complex van Foxbo- ro. Staat TBS misschien voor Tox- Boro Soest? Vervuiling van het grondwater: 01 je een tammer leeggooit. Wij blijven van mening dat er niets gaat boven een sappig stukje amb telijke taal. Neem nu dit -nageko men- stukje proza om van te likke baarden in het raadsvoorstel tol het vaststellen van het bestem mingsplan Klein Engendaal: "Ten behoeve van een zo zorgvuldig mo gelijke behartiging van de belan gen van de bedoelde eigenaren van de desbetreffende gronden of za- kelijk gerechtigden, welke zijn ver zonden op 29 juni 1990, hebben wij de termijn tot het indienen de bezwaren U)". Soest heeft een gr aan de Molenstraa Eigenlijk zou elke i den. Moeilijk uit te de Molenstraat op zuidelijke helling v wil daar niet allee ook "groene Soest nieuwe milieu-edu veel gepubliceerd, perceel Molenstra; Begin zeventiger j ar gemeentelijke kwek Colenso naar het hi de Molenstraat 157 die plek paste in plannen voor een s Engh. Praktisch ge: vens een geschikte wijkpost "Soesten Plantsoenendienst, ling Groenbeheer ti Vandaar dat op het plantenkas ook een neergezet. Het dien wasruimte voor het toortje voor de op; magazijn, werkpla; stalling. Het is nu gi richt als milieu-edi evenwel verlengd Hier is plaats voor tal van vragen, waarvan we er kortheidshalve maar twee stellen: Wie kan zich eigenaar noemen van een zakelijk gerechtigde? Wie of wat is er precies verzonden op 29 juni 1990? De bedoelde ei genaren toch niet? Helemaal fijn lijkt het ons niet. Dat willen wij wel van tevoren zeg gen! Oud spelletje, speciaal voor amb tenaren in een nieuw jasje gesto ken: Mikado. Wie zich het eerst beweegt, heeft verloren. Reactie van een Amsterdammei op de aangekondigde plaatsing van Amsterdammertjes op de Stations weg: "Wordt het hier in Soest net zo n parkeerchaos als bij ons in Amsterdam?" De groep "specifieke geschonken "paleisl Sinds april 1990 wc van de bruine afval meentelij ke afdelin andere week de gro wijk een mooi (ma Omdat het ritme va ging het dit jaar bij De eenvoudigste m van vorig jaar. De Voor het geval dat straatnamen opgeri Als u de juiste letter zoekt u onder "Opl wijk" uw eigen wijk aangegeven in we bruine container en uw groene containe Oneven weken: nrs Even weken nrs. I Bruine containers: ken; Groene containers: Ophaaldag: DINSI Afwijkende dagen: 30 april wordt M april. Bruine containers: Groene containers ken. Ophaaldag: DINSI Afwijkende dagen: 30 april wordt V april.

Soester Courant | 1991 | | pagina 24