KI Hul arttóKw Laai Nieuwe dichtbundel Jan Visser 'gedoopt' Schitterende pastels van Pien v.d. Broek Een cursus volgen bij C-drie Reis door Europa met Lambertus van de Kooij Oud-let Muzikaal-poëtische happening in Groeneveld (SS Soest Nieuwe expositie in C-drie: Friese toneelavond Leesprogramma met cadeautjes 'Geheim' in de bibliotheek Vier Jazzvirtuozen Jazz-sen bij in de Koppelpoort Prelude presenteert Parkanyi-trio (17) Vlinderdal Rhodos Vrijwilligers Vakature Bank Agathaviering Groot Gaesbeeker Gilde 0 S Q 0 H 0 0 0 0 DE SNELSTE KRANT IN HUIS, THUIS OP UW EIGEN BEELDBUIS Filaï, Liefdesdrama uit Burkina Faso Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Perestrojka WOENSDAG Ondanks teru; Afrekenir deze weel WOENSDAG 30 JANUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 8 Cultureel Creatief Centrurri Jeugdtheater C-drie heeft een mijlpaal bereikt met betrekking tot het jeugdtheater. Voor het eerst konden we het bordje "volge boekt" op onze kassa neerzetten. Dat was met de voorstelling "De tovenaars leerling" van Aad Wieman, die overi gens erg leuk werd gevonden door de kinderen en hun ouders. Ons gemiddel de bezoekersaantal was het afgelopen seizoen 60 kinderen. Bij "De tovenaars leerling" kwamen 135 kinderen/ou ders kijken. Bij jeugdtheater is het zo dat er meestal een limiet wordt gesteld aan het aantal bezoekers; dit wordt ook per contract vastgelegd. Wij hebben ons daar dus aan te houden. Maar natuur lijk hebben we de kinderen die iets te laat kwamen niet naar huis gestuurd: in overleg met Aad Wieman hebben we snel een paar stoelen erbij gezet. C-drie is heel blij met deze ontwikkeling. Ook in februari kunnen de kinderen weer van een jeugdtheatervoorstelling genieten. In de vooijaarsvakantie, op 14 februari, komt de voorstelling "Nora Knietje" van theatergroep De Eskimo in C-drie. Deze voorstelling is geschikt voor kinderen van 5 tot 10 jaar en duurt ongeveer een uur. Aanvan 15.00 uur. De toegang is weer f 5,~, zowel voor kinderen als voor ouders. Kinderbios Ook de kinderbios draait weer volop. Op vrijdag 8 februari draait "Pim de pinguin" voor kinderen vanaf 4 jaar. In februari 1989 konden de kinderen het eerste deel van deze schitterende teken film zien. Eindelijk is deel twee ook klaar. Omdat de avonturen van Pim- metje zo leuk zijn hebben we besloten deel een en twee achter elkaar te draai en. Extra lang dus, maar voor dezelfde prijs: f 2,50. Aanvang 15.45 uur. Jules Deelder Op zaterdag 9 februari komt de nacht burgemeester van Rotterdam, ook wel aucteur genoemd, naar C-drie. Zijn nieuwe show, die pas in januari is gestart heeft als titel "Deelder draait door". De toegang is f 17,50 en voor houders van pas 65/CJP f 15,--. Het is gewenst van- tevoren te reserveren, want meer dan 200 mensen gaan niet in de zaal. Expositie pastels en schilderijen In de maand februari exposeert de in Hoevelaken woonachtige Pien van den Broek. Haar expositie bestaat uit schil derijen en pastels. Ze hanteert gemeng de technieken: krijt, verf en scheur- werk. Haar werk is prachtig, vooral door de kleuren die heel sprekend zijn. Soms is het werk romantisch door de pasteltinten. Dan weer geeft het werk een heel warm gevoel door de vlam mende tinten en de sterke contouren. De expositie van Pien van den Broek maakt een bezoek aan C-drie zeer de moeite waard. Wordt verwacht: februari: expositie Pien van den Broek 8 feb: bios: Pim de Pinguin 9 feb: Jules Deelder met "Deelder draait door" 14 feb: jeugdtheater de Eskimo met "Nora Knietje" 21 feb: Gerrie van der Klei met "Oh la dy be good" 22 feb: bios: Rakker de computerhond 24 feb: jazz: Conny van Bergen de Onderlinge Pro memorie Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 - 12.30 uur, 13.00 - 17.00 uur en 18.30 - 23.00 uur. Op za- i terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. I ln de Hasselaerzaal van kasteel Groe neveld vond zaterdagmiddag de offi ciële presentatie plaats van de nieuwe dichtbundel "Over het water, over de stad" van de Soester dichter/politicus Jan Visser. De "doop" was de aanlei ding voor een muzikaal-poëtische happening, die een passende omlij sting vormde voor deze literaire ge beurtenis. Ellen de Jong las o.a. eerder werk van de dichter - o.a. het gedicht "Cives Su- sati" dat hij schreef ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeente huis - en bij het nieuwe werk - ook door haar voorgedragen - leverde Harry Schram een opmerkelijke prestatie met zijn piano-begeleiding. Het publiek liet zich niet onbetuigd en nam, op zijn aan wijzingen, al dan niet meerstemmig ac tief deel aan het door hem bedachte muzikale experiment. Roel van Duijn, het Amsterdamse "groene" gemeenteraadslid (vooral be kend uit zijn Provo-jaren), hield een toespraak waarin hij als persoonlijke vriend van Visser de combinatie mens- dichter-politicus aan een nadere analy se onderwierp, waarvan met name de Soesters onder zijn gehoor nogal opge keken moeten hebben. Van Duijn schetste Visser bijvoorbeeld als "een bescheiden, sober en terughoudend mens, geen echte politicus maar een kunstenaar, die niet met veel woorden pronkt maar dingen wil doen om de mensen te helpen." Een van Vissers versregels - "de wereld is geen kunst, maar de aarde te bewa ren" - beschouwde Van Duijn als een passend motto, waarbij hij benadrukte dat de wereld wél een kunst zou moeten zijn en dat politici de taak hebben er een kunstwerk van te maken dat in even wicht is met de natuur. "Dat lukt vrij slecht, maar dat betekent niet dat we moeten ophouden met het streven naar verbetering," aldus Van Duijn. 03 Stichting Welzijnswerk Postbus 250-3760 AG Innerlijke groei Daarvoor is o.a. een andere manier van denken nodig over economie, meende hij. Het groei-model was volgens hem dan ook een vergissing. "Maar wij ijlen voort, en de natuur legt steeds meer het loodje." Van Duijn zag in de wethouder Visser een man die Soest niet in de eer ste plaats aan materiële vooruitgang wil helpen, maar vooral de innerlijke groei van de gemeente wil stimuleren. On danks de Golf-oorlog - waar hij niet te gen is omdat het fascistische regime van Saddam Hussein een gevaar voor de mensheid is en zo spoedig mogelijk ver dreven moet worden - was Van Duijn optimistisch, omdat steeds meer men sen zich tot de kunst wenden. Hij hoop- Edwin en Jan Visser (rechts nippend) tijdens het vraaggesprek in Groeneveld. te dat Visser nog veel zou schrijven. Verworpenen De dichter werd ten slotte geïnterviewd door zijn zoon Edwin Visser, waarbij nader werd ingegaan op de gedichten in de nieuwe bundel en hun achtergron den. In dat verband maakte hij nog een paar opmerkelijke statements, zoals: "Ik schrijf over de verworpenen omdat de mensen van de zelfkant interessant zijn; van de grauwe massa kun je geen poëzie bakken", en: "Ik zweer iedere dag het morgen beter te doen." De bundel "Over het water, over de stad" is inmiddels verkrijgbaar bij de boekhandel. Van 1 tot en met 28 februari exposeert Pien van den Broek in cultureel crea tief centrum C-drie. De expositie be staat uit schilderijen en pastels. Pien van den Broek schildert in gemengde technieken beelden die een warme menselijkheid uitstralen. Haar uitgangspunt is de mens, in het bijzonder de vrouw. Door het gebruik van pasteltinten krijgen de figuren een romantisch en poëtisch aanzien. Soms blijven ze heel wazig en zijn er nauwelijks figuren te onderscheiden. Door het gebruik van contourlijnen wordt een figuur als het ware van de achtergrond losgemaakt. Niet alleen pasteltinten worden gebruikt, ook hele warme kleuren, vlammend en intens geven weer wat zij voelt. Ze weet in haar werk de contrasten tussen licht en donker goed te treffen, waardoor het werk spanning krijgt. Ze werkt niet direkt op een ondergrond, maar bouwt het doek op uit diverse lagen, waardoor er nog eens een extra dimensie aan de compositie wordt toegevoegd. Een werkwijze die puur intuïtief is en dat ook uitstraalt. Ze gebruikt gemengde technieken: krijt, verf en scheurwerk. Vroeger portetteerde ze veel in bruin contekrijt. Hiervan is nog wel eens wat terug te vinden in haar werk. Ze werkt ook veel met haar handen en met sponzen, in veel mindere mate met een kwast. Ze werkt heel intensief zo'n drie tot vier dagen aan een schilderij en hoewel het dan "af" is, blijft ze onzeker, wat voorkomt uit een gevoel van perfectionisme. De getalenteerde Pien van den Broek is autodidact. Vanaf haar jeugd is ze bezig geweest met tekenen. Toen er kinderen kwamen werd dat naar de achtergrond gedrongen, maar later pakte ze het toch weer op. Ze volgde een avondopleiding aan Artibus in Utrecht en momenteel heeft ze les aan de Vrije Academie in Den Haag. Ze exposeért nogniet heel lang. In 1985 werd haar werk voor het eerst in haar woonplaats Hoevelaken tentoongesteld. In 1988 volgde een expositie in het hoofdgebouw van de NOS en in 1989 deed ze mee aan een groepsexpositie in Galerie Valke te Amersfoort. Haar werk werd zo op prijs gesteld dat er vorig jaar een solotentoonstelling in diezelfde Galerie werd gehouden. Nu krijgt dus ook Soest de gelegenheid het werk van Pien van den Broek te bezichtigen. C-drie is geopend op werkdagen van 8.30 - 17.00 uur en 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49 en is vrij toegankelijk voor iedere belangstellende. Het Kruispunt Woensdag 30 januari: Instuif voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Vandaag gaan we poffertjes bakken en gebakdoosjes maken. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten f 1,—. Donderdag 31 januari: Koffie/thee middag voor vrouwen uit de Engh. Tijd: 13.00 tot 15.15 uur. Kookcursus voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.30 uur. Kosten f 12,50 voor 6 lessen. Geef je wel van te voren even op! Klaverjassen voor volwassenen, met leuke prijsjes! Tijd: 19.30 tot 22.00 uur. Kosten: f 3,50 (leden van de buurtver eniging de Engh: f 2,50). Dinsdag 5 februari: Kookcursus voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.30 uur. Kosten: f 12,50 voor 6 lessen. Woensdag 6 februari Instuif voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Carnavalsmaskers/hoeden e.d. maken. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: geen. De Praatpaal Maandagsoos verstandelijk gehandi capten; 20.00 - 22.00 uur. Kosten: f 3,00. Creaclub voor meisjes (9 t/m 12 jaar); 16.00-17.00 uur; f 12,50 per 6 keer. Dinsdag: Cursus textielverven volwassenen; 19.30 - 21.00 uur; Kosten: f 17,50, vier keer. Woensdag: Instuif 4 tot 9 jaar; 14.00-15.30 uur; kosten f 1,~. Donderdag: Kookcursus 7 tot 12 jaar; 16.00-17.30 uur; kosten: f 12,50 zes keer. Bloemsierkunst; 20.00-21.00 uur; kos ten f 3,50 per keer. Vrijdag: Vanaf 8 februari koffie/thee-inloop in de Praatpaal, 8.45-9.45 uur. De Friese vereniging "Frysk en Frij" or ganiseert op vrijdag 8 februari weer een Friese toneelavond in de grote zaal van de Hilversumse Ontmoetingskerk, Minckelerstraat 161. Aanvang 19.30 uur. Aan het begin zingt het Frysk Sjongkoar o.l.v. Peter de Boeder een aantal Friese liederen. De toneelploeg van de Haarlemse zustervereniging brengt daarna het kluchtig blijspel "As it bloed mar blau is" van Bernard Bruin- hof op de planken. Verder zijn er allerlei "Friese" zaken verkrijgbaar. Inlichtingen voor Soest: T. Dykstra- Wondaal, Smitsweg 4, tel. 16748. De jeugdbibliotheek aan de Albert Cuyplaan, de bibliotheek in Overhees en de bibliotheek in Soesterbergzijn be gonnen met het leesprogramma "Ge heim". Dit programma is bedoeld voor kinderen tot ongeveer veertien jaar. Ook kleine kinderen kunnen meedoen. Kinderen die meedoen krijgen een ge heime pas. Steeds als ze een geheim boek gelezen hebben wordt dat door een van de bibliotheekmedewerkers aangetekend op de pas. Na drie boeken krijgen de kinderen een A.s. dinsdag 5 februari vindt een optre den plaats van het Rob Jansen/Guido Eijman Kwartet. Met recht kan gespro ken worden van vier jazzvirtuozen: pro minente concervatoriumleraren en mu sici o.l.v. meesterslagwerker Rob Jan sen, die veel furore heeft gemaakt met de groep Rush Hour. De pianist is de uit Duitsland afkomstige Christoph Erb- stösser; hij kan zich verheugen in het feit, dat hij veel gevraagd is en speelt in meerdere bekende jazzformaties. Bas sist Erik Robaard kenmerkt zich door zijn grote vakmanschap waarvan een stuwende kracht uitgaat in de ritmesec tie. Met name zijn baslijnen zijn een streling voor het oor van iedere jazzlief hebber. Gitarist Guido Eijman is in de regio Amersfoort geen onbekende. Zijn uitgebalanceerde spel en zijn har monieën zijn karakteristiek voor hem. De muziek van dit kwartet zal velen we ten te boeien enerzijds misschien wel door een grote bescheidenheid en an derzijds door grote discipline en vak manschap, zowel muzikaal als tech nisch. Het concert begint om 20.30 uur. Einde ca. 24.00 uur. De entree bedraagt fl. 7,50, terwijl donateurs gratis toegang hebben. Het Jazzconcert café De Kop pelpoort is gelegen aan het Grote Spui 23 te Amersfoort. boekenlegger, als ze op een formulier hun mening schrijven over het boek wat ze het mooist vonden. Na vijf boeken mogen ze in de "Topsecret-grabbel- kast" graaien, waar heel veel cadeautjes in verborgen zijn! Dit boekpromotieproject van de biblio theken is bedoeld om het leesplezier van de kinderen te stimuleren en duurt tot half maart. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Het cultureel creatief centrum C-drie start volgende week met een nieuwe reeks cursussen. Tot in het begin van de maand juni kan men weer een crea tieve cursus volgen. Het nieuwe cur- susprogrammaboekje is vorige week huis-aan-huis verspreid en de inschrij- vingsaktie is inmiddels weer begon nen. Er is nu nog een keuze te maken uit het gevarieerde aanbod van creatieve cur sussen. Wees er snel bij, want sommige cursussen zijn erg snel volgeboekt. Een greep uit ons programma: Beeldend edelsmeden - maandagavond/dins dagochtend Prelude, de bekende compact disc-zaak aan de Laanstraat 100 A in Baarn, orga niseert op donderdagavond 31 januari in de "Herberg van Paulus" (Stations weg) een bijzonder concert. Die avond zal een optreden plaatsvinden van een nieuw gezelschap: het Parkanyi Trio. Het Parkanyi Trio wordt gevormd door violist Istvan Parkanyi, van 1976 tot 1984 primarius van het wereldberoem de Orlando Quartet; Matthias Maurer, solo-altist van het Koninklijk Concert gebouw Orkest; en Young-Chang Cho, cellist en o.a. als professor verbonden aan de Musik Hochschule in Essen. Op het programma staan Strijktrio in Bes-gr van Franz Schubert, Diverti mento, KV 563 van Wolfgang Ama- deus Mozart, Strijktrio in c-klein van Ludwig van Beethoven. Het concert in de "Herberg van Paulus" vangt aan om 20.00 uur. Gelet op de verwachte grote belangstelling voor dit unieke optreden is het raadzaam vooraf één of meerdere plaatsen te reserveren. Dit kan in de Prelude-winkel of telefo nisch onder tel. 02154-23015. De toe gang is gratis. OQQCOOPOQOOOOQeOOCOOOOQQCOOOQOQOOi De Soester Courant publiceert we kelijks een schilderij van de bekende Soester schilder Lambertus van de Kooij (70) uit een serie 'Reis door Europa in twintig schilderijen'. Deze serie maakt deel uit van zijn meest recente werk. Van de Kooij werd on der meer bekend door zijn ikonogra- fische schilderijen en materieschil derijen. Deze serie laat weer een heel andere kant van de Soester kunstschilder zien. In twintig schilderijen geeft hij weer wat de meeste indruk op hem maakte in de Europese landen die hij allemaal persoonlijk heeft bezocht. Een mooi plekje, een karakteristieke figuur, prachtige bloemen of een rustiek uitzicht, waarin hij vaak de symbolen van het land heeft ver werkt, vormen samen zijn visie op Europa. Zijn voorliefde voor Zuid- Europa. gecombineerd met die voor bloemen en het gebruik van heldere, sprankelende kleuren, resulteerde in deze opmerkelijke serie in een stijl die zich moeilijk in een hokje laat plaatsen. Hij noemt het zelf 'een ty pische Van de KooijstyT. En dat is ongetwijfeld de enige en beste ma nier om zijn werk te karakteriseren. Het commentaar bij de schilderijen is van de maker zelf. Grieks eiland van de zonnegod Helios. Veel restanten roepen herinneringen op aan Turksche tijden. Vanuit Rhodos ziet u Turkije zo liggen. Heel bekend is het vlinder dal. Dat heet zo omdat na het ontpoppen de vlinders uitvliegen. Maar dat gebeurt zo massaal dat het hele dal en de lucht erboven dicht zit van duizenden vlinders. Maar slechts weinigen bezoekers hebben dit gezien omdat het plaats vindt in hel vroegere voorjaar als het toeristen seizoen nog niet is begonnen. boetseren en beeldhouwen - donder dagochtend/ middag/avond origami - (japanse vouwkunst) - dins dagavond pass-partout snijden en lijsten maken - dinsdagmiddag zeefdrukken - dinsdagavond bloemschikken - woensdagavond fotografie - woensdagavond kunstgeschiedenis - moderne kunst - woensdagochtend Tekenen en schilderen tekenen en schilderen voor beginners - maandagmiddag portret en model tekenen - maandag avond Dans internationaal volksdansen - woens dagavond/ maandagmiddag joegoslavisch volksdansen - maandag avond turks volksdansen - dinsdagavond moderne dans - woensdagavond jazzballet - dinsdagavond Textiel zijdebeschilderen - dinsdagmiddag kledingwerkplaats - dinsdagochtend Voor de kinderen algemeen beeldend vormen - maan dag-, dinsdag-, woensdagmiddag hout en metaal - maandagmiddag kleien en tekenen - donderdagmiddag tekenen en schilderen - maandagmid- dag origami - (japanse vouwkunst) - don derdagmiddag Nieuw!! kleuterdans - woensdagmiddag kreatieve dans voor peuters en ouders - woensdagochtend Nieuw!! kreatieve dans (7-9 jr.) - woensdagmid dag Misschien zit er iets bij? Er worden zo wel overdag als 's avonds cursussen ge geven, dus voor elk wat wils. Voor wie nog geen cursusprogrammaboekje heeft ontvangen: er ligt in het centrum een boekje voor u klaar. Men kan zich schriftelijk inschrijven via het inschrijf formulier. Voor vragen over een cursus kan men altijd langskomen; u bent van harte wel kom! De vrijwilligers Vakature Bank Soest er omg. beschikt over een uitgebreid er gevarieerd vakature-bestand van rj willigerswerk. Veel instellingen en par ticulieren, in en buiten Soest, onder schrijven het belang van een centraal punt waar een ieder terecht kan voo vakatures of algemene informatie en bemiddeling. Het aktuele vakature- aanbod en vakatureverloop wisselt we kelijks. Gemiddeld bestaat het bestand uit ca. 130 a 140 openstaande vakatures waaruit een keuze gemaakt kan wor den. De Vakature Bank Soest heeft de vaka tures ingedeeld naar de aard van de be treffende werkzaamheden. Er zijn bij voorbeeld de kategorieën techniek, verpleging, bestuurlijke aktiviteiten, administratie, public-relations, peuter en jeugdwerk, gehandicaptenzorg, mi lieu, bejaardenwerk, chaffeurs-werk- zaamheden, énz. Werkplek De meeste werkzaamheden vinden plaats in Soest en directe omgeving. Andere, veel voorkomende locaties zijn Baarn, Zeist, Utrecht, Bilthoven en Leusden. De tijd die een bepaalde va kature wekelijks vraagt, hangt sterk af van de werkzaamheden en van de inzet en bereidheid van de vrijwillig(st)er. Werktijden worden in onderling over leg bepaald. De gemiddelde werktijden variëren van één tot tien a vijftien uur per week. Alle vakatures zijn getoetst, dus leveren geen enkel risico op voor mensen met een uitkering. Het streven van de WB-Soest is om alle vakatures te voorzien van een reële onkostenver goeding en verzekering. 1-118. Werkgroep die zich bezig houdt met aspekten rond de voedselsi tuatie in de wereld vraagt een vrijwilli ger die één keer per maand een verga dering wil notuleren en wat typewerk wil verrichten. 3-104. Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt belangstellenden vanaf 18 jaar voor het presenteren van hun huis-radio omroep. Werktijden: vr., za. van 16.00-20.00 uur en zo. van 10.30-15.00 uur. 5-110. Natuur- en milieubeweging zoekt begeleiders van scholieren tijdens allerlei werkzaamheden in de natuur, zoals het knotten van bomen en het schonen van houtsingels. 7-127. Stichting voor jongerenwerk in Soesterberg vraagt verschillende vrij- willig(st)ers voor het organiseren en be geleiden van vakantie-aktiviteiten. 8-133. Thuishulp-centrale zoekt vrij- willig(st)ers die bereid zijn, gedurende langere tijd bij thuiswonende verstan delijk gehandicapten op te passen, al lerlei aktiviteiten te ondernemen en de aanwezige partner te ondersteunen en te ontlasten. Deskundige hulp aanwe zig. 15-103. Stichting voor het welzijn van ouderen zoekt chaffeurs voor het ver voer van ouderen, volgens een van te voren gemaakt routeschema. 18-113. Lokale omroep zoekt twee bestuursleden, waarvan één t.z.t. het voorzitterschap kan overnemen. Inlichtingen over genoemde vakatures of over vrijwilligerswerk in het alge meen, kan men verkrijgen bij de Vaka ture Bank Soest aan Smitsweg 311 te Soest, tel. 02155-12630, openingstij den: di t/m do 9.00 - 12.00 uur en 13.30 - 15.30 uur; of in Baarn, Oranje- park 1, tel. 02154-81829, geopend: dinsdag van 9.00 - 12.00 uur. De jaarlijkse viering van het leest van de patrones van het Groot Gaesbee ker Gilde, St. Agatha, vindt dit jaar op zondag 3 februari plaats in de paro chiekerk van Carolus Borremeos te Soesterberg. De plechtige Eucharistie viering met gilde-eer is om 10.30 uur en zal worden gecelebreerd door pas tor J. Ypma s.v.d. Het parochiëel ge mengd koor zal de Missa Pontificalis van Perosi zingen. Aan de Eucharis tieviering zal het tamboer-hoornbla zer-, vendel- en schutterskorps mee werken. Jaarlijks wordt de zgn. Agathaviering afwisselend in een van de vijf Soester RK-kerken gehouden. In 1986 is het gilde voor de eerste maal naar Soester berg getrokken om tesamen met de Soesterbergse gemeenschap het Aga- thafeest te vieren. Na afloop trekt het gildekorps tesamen met Bestuur en Koningspaar naar het' Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soes terberg. Daar vindt een informeel sa menzijn van gildeleden, gildevrienden en de Soesterbergse gemeenschap plaats. Het Soester gilde zal zich via een kleine tentoonstelling over zijn aktivi teiten nader presenteren. Ook de vele foto's van de Gildefeesten Soest 1990 zullen er aanwezig zijn naast het gilde- archief met bijzonderheden over de af gelopen jaren. IKR: :rriTifi U vindt ons naast Ned. De Vereniging Artishock, Sleenhoffet, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als 4^ bijdrage te leveren aan het sociaal-cultnrtle u ven in Soest. Door je op te geven als lid sleJ de doelstellingen van de vereniging en geoitu de voordelen van het lidmaatschap. Wostk bedragen 54,- per jaar; voor jongeren l/0 jaar en horen f stratie: Donderdag 31 januari Met grote regelmaat vertoon! Filmhuis Artishock cinematografie, producties uit minder bekende landen. Op donderdag 31 januari is dal Tiltf van Idrisso Ouedraogo uit BurkinaFa' so, het voormalige Opper-Volta, inm klemd tussen Ivoorkust, Mali, NjL en Nigeria. In de filmwereld is Burkinj Faso wellicht onbekend, Ouedraogo^ dat niet. Met 'Yaaba' maakte hij 1989 een daverend entree op hel we. reldschouwtoneel van de film. Enwaa, maar weinig Afrikaanse cineasten tot in staat waren lukte hem wel: in atf 1990 was hij opnieuw present in Cao nes, in de competitie met Tdtf. Hij won daarmee de Grand Prix de Can. nes 1990.'TilaP stoelt op een bekende Westafrikaanse overlevering. Na twee jaar uit zijn geboortedorp ie zijn weggeweest keert de jongeman Saga terug. Ontgoocheld moet hij vaststellen dat het meisje Nogma, op wie hij verkikkerd was, iniussen de tweede vrouw is geworden van...zijn vader. De twee zijn echter nog altijd even verliefd en de eerste flirts blijven niet uit. Een drama ligt op de loer en wacht eigenlijk alleen een geschiki moment af om genadeloos toe te slaan. Een eerste aanslag op zijn leven mislukt, omdat precies Saga's jongere broer was uitgeloot om hem om te brengen. Maar in plaats van hem te doden helpt de broer hem te vluchten naar een dorp in de buurt, waar het koppel onderdak kan vinden bij een tante. Saga heeft wel moeten beloven niet meer terug te keren. De vader van het meisje verhangt zichzelf uit schammte en het meisje zelf wordt door de moeder verstoten. Saga vlucht met Nogma, zijn 'moeder', naar een naburig dorp en verwekt bij haar een kind. Een ongeschreven wet wordt overtreden en dat zal niet ongestraft blijven. Vroeg of laat zal het lot verhaal komen halen bij Saga, die zich niet heeft willen neerleggen bij heersende zeden, gebruiken en gewoonten. 'Tilaï' duidt de heersende regel aan, dat het gedrag van iedereen belangrijker is dan bloedverwantschap. Ouedraogo's sympathie gaat uit naar de Afrikaanse vrouw, naar de liefde en de individuele vrijheid, die sterker is dan de regels opgelegd door een samenleving, die wordt geregeerd door mannen. Ouedraogo's camera registreert, observeert de wijdse landschappen, de 'gespleten aardkluiten, het stamleven, traditioneel Afrika, verteld in een eenvoudige en vredige stijl. 'Tilaï' is opgenomen in en om de dorpjes rond Ouehigorya, Idrissa's geboortedorp op 175 km. afstand van Ouagadougou. Het docudrama laat tijdloos een ongerept Afrika zien, waai de westerste beschaving nog geen vat op heeft en waar een mythisch-regilieuze houding tegenover het leven zoveel belangrijker is dan sleur van alledaagse beslommeringen. Ouedraogo's camera heeft veel aandacht en respect voor de Afrikaanse levensstijl, zodat er in de eerste aanpak sprake is van een schilderachtig mooi sfeerverhaal. De aard van de vertelde tragedische legende doet Ouedraogo voorzichtig een evenwicht zoeken tussen mythe en realiteit. Hij, slaagt daar, evenals in 'Yaaba', wonderwel in. Regie: Idrissa Ouedraogo, Camera: Idrissa Ouedraogo, Muziek: Abdullay Ibrahim, Met: Rasmane Ouedraogo, Ina Cisse e.a. Filmhuis Artishock, Steenhoffstraat 46-a, Soest, Datum: Donderdag 31 januari, Aanvang: 20.30 uur, Entree: f 6,-/CJP/Pas-65 f5,- Reserveren mogelijk vanaf één uur voor aanvang. Een dezer dagen vei 85000 klanten de afr gas- en/of waterverbi menten en gemeente over 1990. De hoge de wintermaanden h zeer lage gasverbruü meeste gebruikers ge Toch zijn de termijnbe fors hoger dan vorig j;< oorzaakt door de stijj gasprijs als van de gei tingen. Teruggave Bij de vaststelling v< drag wordt uitgegaan de temperaturen zoa dertig jaar gemeten zi jaar is deze gemidd* ongeveer twaalf proo dan normaal. De hog de eerste maanden v een zo laag gasverbri verhoging van de aar geen aanleiding was de termijnbedragen Nieuw termijnbe In het nieuwe termijn hoging van 2,5 cent Ook de verhoging va op 1 januari van dit j hierin verwerkt. Het voor het hele jaar isi een prijs per m3 van 5 Het VUSA-centrum - Vrije Universiteit en Samenleving - organiseert dinsdag 26 februari in Amersfoort een lezing, waar Prof.dr. P.J.I.M. de Waart zal in gaan op de effecten van de Perestrojka en Glasnost op de Westerse wereld. Ee/n van de eerste gevolgen van de Pe restrojka is de hereniging van Duitsland geweest. Prof. De Waart zal in zijn le zing aangeven op welke andere terrei nen veranderingen zijn te verwachten. Hierbij kan men denken aan de samen werking van de supermachten in de Verenigde Naties en aan de gevolgen vanm de joodse emigratie op het con flict in het Midden-Oosten. Ook zullen economische en financiële aspecten worden belicht. Prof.dr. P.J.I.M. de Waart is hoogleraar Volkenrecht aan de Juridische Faculteit van de Vrije Universiteit. Zijn onder zoek richt zich op de rechten van de mens, in het bijzonder de economische, sociale en culturele rechten. De avond, die vrij toegankelijk is voor alle belang stellenden, wordt gehouden in "de Een hoorn' Kon. Wilhelminalaan 33, Amersfoort, aanvang 20.00 uur. Met een eenvoudig» zaal" van het gemee houder J. Visser, de naren van Bouwzak» commissie, vrijdag j kele oud-leden. Dc van de Welstandsc de gemeenteraad d kwamen de leden di zij die al jarenlang staan. Twee architecten t Amsterdam waren wel aanwezig warei van der Togt uit Soe heer van Daal uit M chitect-lid). De laa afscheidswoord de king met het gemt OF BURG.GROTH

Soester Courant | 1991 | | pagina 8