6 jan buis baarn Uoes^ SÉ Problemen moet je samen aanpakken' Voorsprong maatwerk, smeeing lease F0T0-AKTIE WINKELKRING VAN WEEDESTRAATU wUma' PAGlNA??|fOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 .qSDJ^ SOESTER COURANT PAGINA 13 Verkeerscontrole Tuinvaas weg Autokraak Plantenbak vernield Heteluchtballon Gezonde banen in Amersfoortse ziekenhuizen karnaval in Soest Praktijk schoonheidsspecialiste Fanny de Ruiter in Soest Wondermiddeltjes Mensen waar je wat aan hebt, dichtbij en altijd bereikbaar. Kardinaal Alfrink Mavo houdt Open Huis Leerlinggerichte aanpak voorwaarde voor goede resultaten Dakwerken Sneeuw verlinkt dief INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Tweede ledenvergadering op 27februari: GOS werkt aan ouderen-woongroep voor terrein Nieuweweg-Koningsweg Oprichting RPJO-Eemland rustig voorbereid Reformatorische jongeren gaan niet over één nacht ijs De Kleine Gids weer verschenen Cursus modern magazijnbeheer Normaal □oor Arie Wandelaar Jeugdcarnaval: hossen, zwieren en\ plezieren. Bij een verkeerscontrole maandagoch-1 tend op de Birkstraat, bij het kruispunt I met de Eikenlaan en de F. Huijcklaan, kregen vijftien automobilisten een boe- ^e; Zij reden harder dan de toegestane I vijftig kilometer per uur. De snelste au to die voorbij de radarcontrole kwam, reed tachtig. Er werd een uur lang ge controleerd. Bewoners van de Stadhouderslaan mis-1 sen sinds vorige week een bruine stenen I siervaas van ongeveer een meter hoog. De vaas stond in de voortuin en was al B ruim 50 jaar oud. Het gevaarte werd in f de nacht van donderdag op vrijdag ge stolen. 1 Een onbekende dader heeft vorige I week aan de Haverweerd een auto I opengebroken. Hij vernielde het por-1 tierraam en nam de radio-cassette- recorder mee. De eigenaar deed aangif-1 te bij de politie. Onbekenden hebben vorige week aan de Smitsweg een plantenbak vernield. De bak stond op de galerij van een van de flats. De eigenaar ontdekte dat et een gat in was getrapt en deed aangifte bij de politie. De burgemeester heeft een vergunning I gegeven aan de heer R.W. Wiegers uit I Hilversum om met een heteluchtballon V op te stijgen van het Evenemententer-1 rein aan de Soesterenghweg. De ver-I gunning is één kalenderiaar geldig: van I 1 maart 1991 tot 28 februari 1992. Overal in het land heeft de gezond-1 heidszorg moeite vacatures op te vullen, f Onze regio vormt daarop geen uitzon-1 dering. Reden voor het Elisabeth Zie-1 kenhuis en Ziekenhuis de Lichtenberg I om samen met het Arbeidsbureau een I «vervingsdag te organiseren. Genoem-1 ie ziekenhuizen treden gezamenlijk op I )nder de naam Ziekenhuis Eemland. J □et motto voor de wervingsdag luidt: I Gezonde banen in Amersfoortse Zie-1 enhuizen". let ziekenhuis heeft voorgediplomeer-1 en °ngediplomeerden vele moge- J |kheden in de verpleging, zowel op Jll-time als op part-time basis, zowel Tor jongeren en ouderen. Ook buiten l - direkte verpleging is er vraag naar euwe collega's. Zo zijn er vacatures in ?V'e,e dien®1 (huishoudelijke dienst 1 keuken) en in het laboratorium, p de wervingsdag kunnen bezoekers 'Jblijvend kennismaken met werken ^een ziekenhuis. Er zijn diverse be- spskrachten aanwezig om vanuit de j aktijk te vertellen over hun werk. rder worden er video's gedraaid over rken in het ziekenhuis en wordt een el van het instrumentarium gepre- iteerd. n goede gelegenheid om eens nader ïnis te maken met het ziekenhuis als rkgever; wie weet houdt u er nog een in aan over. De wervingsdag wordt I ardag 23 februari gehouden van I HO tot 16.00 uur bij het Arbeidsbu- J Amersfoort, Zonnehof 26. |Rondje Soest" volgt deze week een Kantal zaken dat rond camavalstijd de Jandacht trok. larnavalstijd, tijd waarin zotten de lekste dingen bedenken en die verge zeld laten gaan van ongebruikelijke feksten. moeten het dus maar niet serieus, Lf tenminste met een pondje zout ne- Len wat er is gezegd en aangekondigd. |Vas het maar waar!!! De nu volgende feiten vonden plaats of [taan ons binnenkort te wachten. De officieuze opening van het carnaval ond plaats op woensdag 30 januari j|„ blaats van handeling was de vergader- faal van het nieuwe gemeentehuis. Het tesprek tussen degenen die Soest be lturen en degenen die bestuurd wor- i zou gaan over inspraak, ofte wel ten routebeschrijving van de nieuwe, Eigentijdse richting die de gemeente Koest met het fenomeen inspraak wil oslaan. i het gemeentelijk voorlichtingsblad )p 't Hoogt (geestelijk vader Jan Vis- fer) waren alle ingrediënten aangedra gen om van deze inspraakmaaltijd te broes en. Desondanks bleven de Soes- ler burgers, op een handjevol na, thuis. I il de verslaggeving, schriftelijk zowel |ls mondeling achteraf, heeft Arie be- epen dat de thuisblijvers daar zeer Verstandig aan hebben gedaan. In Op 't Hoogt mag dan vooraf te lezen fijn geweest dat de gemeente Soest on der publicrelations onder andere ver gaat contacten met relaties en actie groepen te verbeteren teneinde de ge meenschap beter te laten functione ren, de vertaling daarvan was er een die menigeen kromme tenen bezorg- *e. let zal je als vrijwilliger, zitting heb ben in adviescommissies, maar gebeu- en dat je te horen krijgt niet te veel iaar over te zijn. let zal je maar gebeuren dat ene wet houder Jan Visser zonder blikken of blozen de bewering de Soester wereld instuurt dat heel wat commissies ver gaderen om het vergaderen, 'let beoefenen van publicrelations is iog altijd een vak, moeilijk om een voldoende voor te halen, luist die publicrelations zijn zo bitter noodzakkelijk om meer mensen dan ivaarover we nu beschikken warm te la- [en lopen voor het vormen van vrijwil ligerswerk. De carnavalssfeer diende zich echt aan nadat wethouder Jan /isser zich als programmamaker voor :en betere redactionele vulling van de (abelkrant kandidaat had gesteld. ['Geef mij drie weken om de kabel krant te vullen, en heel Soest gaat kij ken". Burgemeester De Widt nog even aan het terugblazen met de opmerking lat Soest te klein is om de Kabelkrant net uitsluitend Soester nieuws te vul len, maar er was geen houden meer ran. Volgens Visser was er voldoende "hot news" om de hele Kabelkrant te vullen. Vlodder en Flodder ook, toen over het vraktisch nut en de uitwerking van een eventueel referendum werd gesproken. Vissers opvatting over democratie, op )asis van de wil van de meerderheid, kreeg gestalte met zijn uitspraak: "Al zou driekwart van Soest voor RTL4 (iezen, dan nog zou ik voor CNN heb- )en gestemd." 'ou daarmee verklaard kunnen zijn waarom.C-drie er nog steeds staat en II Soest een echt theater in geen vel len of wegen te bespeuren is? Zomaar een vraagje van Arie. Moet [och kunnen in camavalstijd? komisch, maar absoluut niet leuk is ^en aantal andere feiten waarop we. Zonder een gram inspraak, worden ge trakteerd. Plannen in relatie tot sociale woningbouw in en rond het oude raad- buis aan de Steenhoffstraat worden, indanks tal van afwijkingen in de louwplannen en gemaakte procedure- e fouten, doorgezet. (loet kunnen, het is carnaval in Soest! karnaval ook met betrekking tot ver hoging van de gemeentelijke tarieven n Soest. 'onder voorafgaande mededeling laan Soesters die op zoek zijn naar een luunvoning eerst 35 gulden neertel len, waarna de aanvraag in behande ling wordt genomen. Geen huis, geld [erug is er niet bij. Slechts wanneer een toewijzing van een woning volgt,hoeft geen aanvraag voor een woonruimte- Nrgunning te worden betaald. jVlaar ja, een kans op een woning tegen ïen betaalbare huurprijs is tegenwoor- ilïo te vergelijken met een forse prijs Sinds 1 januari heeft Fanny de Ruiter in Soest een lang gekoesterde wens verwezenlijkt. Zij is een eigen schoon heidssalon aan de Eigendomweg 70 begonnen. Fanny wilde altijd al een ei gen salon, om zo op haar eigen manier te kunnen werken. Dat houdt niet al leen in dat zij haar klanten zich volle dig op hun gemak wil laten voelen. Ook een zeer realistische kijk op haar vak hoort daarbij: "Wondermiddeltjes bestaan niet. Problemen moet je sa men met de klant oplossen en daar is iets meer voor nodig dan alleen een wekelijkse behandeling." Fanny zit al 22 jaar in het vak. Na haar opleiding werkte zij in schoonheidssa lons, in parfumeriezaken, in groothan dels, op beurzen en ze heeft lesgegeven aan andere schoonheidsspecialistes. Alle mogelijke kanten van het vak schoonheidsspecialiste heeft zij doorlo pen. Aan de start van haar eigen salon is een lange voorbereidingstijd voorafge gaan. Fanny: "Ik wilde het direct goed doen, niet met een tuinstoel in een ach terkamertje beginnen." Toen zij haar nieuwe huis aan de Eigendomweg be trok, lag daarmee de weg naar een eigen bedrijf open. Fanny de Ruiter werkte altijd met ple zier voor anderen, maar wilde graag op haar eigen manier werken. 'Tk wil dat mijn klanten zich op hun gemak voelen, in alle rust van een behandeling kunnen genieten, zonder zich gehaast te voelen omdat de volgende klant al zit te wach ten. Het nadeel van in een grote salon werken, is datje niet altijd evenveel tijd voor de klanten uit kunt trekken," aldus Fanny. Zij heeft een uitgesproken mening over haar vak. Volgens haar is cosmetica een belangrijk hulpmiddel, maar bestaan er echt geen wondermiddeltjes. Om tot een goed resultaat te komen, moet men zich dan ook niet alleen verlaten op de schoonheidsspecialiste. "Voordat ik met de behandeling begin, praat ik met de klant over de problemen en ik ver wacht ook, dat mijn klanten thuis zelf meewerken. Dat betekent dat ze zelf goed hun huid reinigen en bijvoorbeeld voor ontspanning zorgen. Je moet pro blemen samen met de klant oplossen. Sommige huidproblemen worden ver oorzaakt door te veel spanning en stress, roken of alcohol. Om er goed uit te zien, is het belangrijk dat je je ook goed voelt." Een bezoekje aan de schoonheidsspe cialiste werd vroeger gezien als luxe. Dat luxe-image is er volgens Fanny ge lukkig een beetje af. "Een goed uiterlijk geeft mensen zelfvertrouwen en steeds meer mensen realiseren zich hoe be langrijk dat is. Ik vind het ook heerlijk om van klanten te horen, dat ze zich zo goed voelen na een behandeling." Het kostenaspect wordt door Fanny direct gerelativeerd. "Sommige crèmes heb ben inderdaad hun prijs. Een auto loopt echter ook niet op water. Ik houd wel rekening met mensen met een kleiner budget. Een volledige gelaatsbehande ling duurt ongeveer anderhalf uur, maar men kan ook een afspraak maken voor bijvoorbeeld een half uur." Specialiteiten Fanny de Ruiter biedt een volledig schoonheidsprogramma. Haar speciali teiten zijn behandelingen op het gebied Schoonheidsspecialiste Fanny de Rui ter is 1 januari voor zichzelf begonnen. Foto: Goos van der Wilt. van acné, waarvoor ook veel jongeren haar salon bezoeken, het elektrisch ver wijderen van hinderlijke haartjes in het gezicht en het harsen van benen. Daar naast kunnen ook vrouwen bij haar te recht voor een feestelijke make-up voor bijvoorbeeld de trouwdag of een andere feestelijke gelegenheid. Fanny de Ruiter heeft niet direct de gro te stap gewaagd naar een volledig eigen bedrijf. Behalve in haar eigen salon, werkt ze nog een aantal uren voor een ander bedrijf. "Voor een goed geoutil leerde salon moet je flinke investerin gen doen. Ik wil dat graag doen, omdat ik mijn klanten het allerbeste wil bie den. Om die investeringen te kunnen doen, maar ook omdat ik het leuk vind, blijf ik daarnaast werken." De schoon heidssalon van Fanny de Ruiter is 's avonds en 's middags geopend. Voor een behandeling of meer informatie kan men haar bellen, tel. 25802. uit de Staatsloterij. Carnaval in Soest. Het beperkt zich helaas niet tot vier of vijf dagen. Arie Wandelaar Koningsweg 14, Soest, Tel.: 02155 - 13227 Amsterdamseweg 19, Amersfoort Tel.: 033-635535 Op dinsdag 19 februari om half acht 's avonds houdt de Alfrink Mavo Open Huis. De school is om kwart over zeven open. Na de ontvangst van leerlingen en ouders in de hal kan men eerst een kijkje nemen in de creatieve hoek: te kenen, handvaardigheid en textiele werkvormen. Om kwart voor acht wordt een uiteenzetting gegeven over het onderwijs, zoals dat op deze mavo wordt gegeven. Aansluitend is er een presentatie van het vak muziek. Vervolgens kan men op eigen gelegen heid kennis nemen van de aanpak van de verschillende vakken. Er wordt ge bruik gemaakt van frisse, moderne leer boeken, die aansluiten bij de belevings wereld van de jeugd. Aan het eind van de rondgang wacht het gymnastieklo kaal, waar de jongens en meisjes van de 8e groep van de basisschool mee kun nen doen aan enkele activiteiten. De Alfrink Mavo biedt slechts één vorm van voortgezet onderwijs: MAVO. En dat is een goede vooropleiding voor het middelbaar beroepsonderwijs, dat voor de meeste leerlingen die nu de basis school verlaten een haalbare kaart zal blijken. Daarbij blijken de eindresulta ten van deze mavo, ieder jaar opnieuw, boven het gemiddelde van het rayon te liggen. Dat alleen maakt een school echter niet tot een goede school. Belangrijk is, hoe de leerling de school ervaart, of hij/zij zich er thuisvoelt en of hij/zij wordt aangesproken op eigen verantwoorde lijkheid. De leraren van de Alfrink Ma vo doen hun best ieder kind tot zijn recht te laten komen, eruit te halen wat er inzit en iedereen te betrekken in een harmonieuze omgang met elkaar. De school heeft daarvoor geen uitvoerig leerlingenreglement nodig en buiten staanders valt het op hoe soepel alles verloopt. Op onderwijskundig gebied gaat deze school zeker met de tijd mee. Informati ca werd reeds vier jaar geleden inge voerd. De leerlingen krijgen één uur per week les gedurende de eerste twee leer jaren. Daarna kunnen zij op vrijwillige basis nog cursussen volgen in het com puterlokaal. Het vak Techniek wordt momenteel opgezet en in het komende schooljaar ingevoerd. De school is voorstander van een goede variatie in werkvormen tijdens de les en een duidelijke aanpak van het huis werk. De leerling kan zich niet vijftig minuten lang concentreren op de voor dracht en uitleg van de docent. Het laat ste deel van de les wordt dan ook be steed aan huiswerk, waarbij de vakdo cent de nodige hulp biedt. Huiswerk moet voor de leerling duidelijk zijn, waardoor het restant thuis is te maken of te leren. De school probeert de leer lingen zo ver te krijgen, dat ze - min stens een deel - van het huiswerk zelf standig verwerken, zodat ze later - na de mavo - bij andere vormen van onderwijs geen problemen krijgen. Overigens: er blijkt weinig behoefte te bestaan om op school alle huiswerk te maken. De leerlingen gaan liever naar huis om in eigen tijd, ritme en omgeving aan de slag te gaan. Mits uiteraard huis werk maken loont. En dat hangt hele maal af van de manier waarop de do cent dit in zijn lessen inbouwt. Daarom trent zijn op de Alfrink Mavo duidelijke afspraken gemaakt. Met name in de brugklas wordt veel aandacht besteed aan leerlingenbege leiding. De centrale figuur hierin is de klasseleraar. Reeds vóór de zomer vakantie zorgen de klasseleraren ervoor dat de nieuwe leerlingen en hun ouders een idee hebben van de samenstelling van de klas en de gang van zaken op school. Vanuit de ouderraad wordt het schoolklimaat met raad en daad bevor derd. Er is een goede doorstroming naar medezeggenschapsraad en be stuur: het schoolbestuur bestaat voor meer dan de helft uit ouders van leerlin gen. Ook niet-Iesgebonden aktiviteiten vindt de school belangrijk. Voorbeel den hiervan zijn: klasse-avonden, dis co's, kerst- en paasviering, schoolkamp, reis naar Londen,schouwburgbezoek, excursies, sport na schooltijd, toernooi en, sportdag en zoals woensdag jl. een schaatstocht op de Ankeveense plas sen. i WEEK 7 Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt u in deze foto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als u zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is een WAARDEBON t.w.v. 50 GULDEN en wordt u aangeboden door DE STER DAMESMODE Van Weedestraat 7-9. De winnaar van week 5 was N. van Dijk en van week 6 v.d. Rijst, Ereprijsstraat. 34. Installatiebedrijf j. comelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Een spoor in de sneeuw, dat vanaf een auto zonder buitenspiegel naar een groepje jongeren leidde, verraadde een jonge vernieler. De politie ontdekte op de Klarinet de vernielingen aan de auto van een bewoner van die straat. De voetstappen in de. sneeuw brachten de politie bij een groepje jongeren, dat bij het bruggetje tussen de Koningsweg en de Spinet stond. De schoenen van één van hen, een 17-jarige Soester, bleken precies in de sporen te passen. De jon geman bekende dat hij inderdaad dege ne was die de spiegel van de auto had gesloopt. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 In 1990 is uit een initiatief van Oude renbonden en Woningbouwvereniging Soest de vereniging GOS (Groepswo nen-Ouderen-Soest) ontstaan. De vereniging begon op de eerste vergade ring in november 1990 met 49 leden en dat aantal is daarna door blijven groeien. Al tijdens die eerste vergade ring was er zicht op het ontstaan van de eerste initiatiefgroep(en), die zou(den) kunnen uitgroeien tot woon groep. In het gebied Klein-Engendaal waren drie locaties onder handbereik. Een stuk gemeentegrond bij de hoek Eigen domweg/Nieuweweg kon GOS krijgen voor een complex huurwoningen in de sociale sector. Op een ander stuk ge meentegrond, in de punt tussen Nieu weweg en Koningsweg, zou een "woon torentje" komen, waar ook een groep zou kunnen komen met. 8 a 9 koopap partementen met premie A. Een terrein van Uyland, hoek Eigendomweg/Ko ningsweg, zou een GOS-groep kunnen krijgen, met nog als onduidelijkheid of het sociale huursector kon worden en/ of koophuizen met premie A. Op wat langere termijn lagen er kansen voor één of meer locaties "op de Bult", met het terrein van zwembad "de Turf' als het meest waarschijnlijke. Met al deze mogelijkheden èn een groeiend ledenbestand wist het nieuwe (in november '91 gekozen) bestuur zich voor de noodzaak geplaatst snel aan het werk te gaan met het vormen van één of meer aspirant-woongroepen. Immers: eind februari moest al bekend zijn op welke locaties GOS een claim zou wil len leggen. Het secretariaat deed inmiddels zijn ui terste best om erachter te komen waar de voorkeuren van de leden nu eigenlijk lagen: kopen of huren, waér en op wel ke termijn? Dat leek toen duidelijk te worden: velen wilden "op de Bult". Dat wekte verwondering (vroegere peilin gen kennende), maar nog meer dat ook een flink aantal te kennen gaf wel aan de buitenrand van de gemeente te willen wonen. Ook werd duidelijk dat er (te) weinig behoefte was onder de leden aan koop woningen. Het "woontorentje" moest daarom afvallen als groepsproject. Be gin 1991 werd ook bekend dat de ge meentelocatie Eigendomweg/'Nieuwe- weg uiteindelijk niet de verwachte grootte zou kunnen krijgen. Meer dan 8 a 9 wooneenheden zouden op dit ter rein niet kunnen komen, in een wat kale omgeving. Voor een wooncomplex werd dat te klein bevonden. Het bestuur informeerde naar moge lijkheden voor locatie(s) buiten of aan de rand van de bebouwde kom. Het werd duidelijk dat daar, zeker de erste paar jaar, géén kijk op zal zijn. Aan de vorming van de eerste aspirant woongroep (voor het terrein Uyland) wordt onder leiding van mevrouw Win- nifred Simon en de heer Harrie Huis man met spoed doorgewerkt. Daar de groep belangstellenden nog wat te klein is, wordt hierbij op de mogelijkheid ge wezen alsnog lid èn woongroepslid te worden. Op de tweede algemene ledenvergade ring, te houden op woensdagavond 27 februari om 20.00 uur in de Vijverhof, Klarinet 39, zijn nieuwe leden van harte welkom. Zij kunnen zich meteen laten inschrijven en de jaar-contributie f 25,- voor één persoon; f 35,- voor echt paar/samenwonenden) contant bij de ingang voldoen. Zij kunnen dan als offi cieel lid deelnemen aan deze vergade ring. Groepswonen biedt ouderen de kans om langer zelfstandig te blijven wonen, hoewel men zich goed moet realiseren dat het vormen van woongroepen be langrijker is dan de te kiezen locatie! Het contactadres van GOS luidt: post bus 129, 3760 AC Soest. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Het zal nog even duren voordat Eem land een echte afdeling kent van de Reformatorische Politieke Jongeren Organisatie, de RPJO. De eerder als "oprichtingsvergadering" aangekon digde bijeenkomst van vrijdag j.l. was slechts de eerste in een serie van vier kenningsmakingsavonden, die uitein delijk - naar verwachting - zullen lei den tot de officiële oprichting. Aldus Roderic Leerling, secretaris van de RPF-Baam/Soest, de "moeder"- organisatie in de regio. Leerling (zoon van het RPF-kamerlid Meindert Leer ling) was door het bestuur gevraagd de mogelijkheden voor een eigen jonge- renclub te onderzoeken. De eerste bij eenkomst, vrijdagavond in de christe lijk gereformeerde kerk aan de Juliana- laan, geeft hem reden tot optimisme. Het aantal van ongeveer tien belang stellende jongeren, afkomstig uit Soest en Hilversum, is hoopgevend genoeg. In de komende maanden volgen nog drie van dergelijke bijeenkomsten, waarvan de eerste op 22 maart in Hil versum. Roderic Leerling organiseerde de bij eenkomst van vrijdagavond samen met w iele dorenbos uil Hilversum, die eer der al lid was van een RPJO-afdeling in Baarn. De bedoeling is rustig te gaan werken aan de oprichting van een nieu we afdeling-Eemland en daarbij vooral te kijken wat er zoal leeft bij de geïnte resseerdejongeren, die de bijbel serieus wensen te nemen als uitgangspunt voor hun persoonlijke, maar ook het maat schappelijk leven. Formeel gezien is het doel van de RPJO het politiek vormen van jonge mensen vanuit de gedachten die in de RPF le- Een dezer dagen is de inmiddels 50e editie van De Kleine Gids voor de Ne derlandse sociale zekerheid weer ver schenen. De Kleine Gids geeft een dui delijk en bondig overzicht van de socia le verzekeringen en voorzieningen. Alle nieuwe informatie over de sociale zekerheid per 1 januari 1991 is erin ver werkt, waarbij uiteraard gebruik is ge maakt van de diensten van vakbekwa me auteurs, die al jarenlang hun mede werking aan De Kleine Gids verlenen. De uitgave is een belangrijk hulpmiddel voor iedereen die in aanraking komt met de sociale zekerheid, en wordt ook in het onderwijs gebruikt. De Kleine Gids komt tot stand onder redactionele eindverantwoordelijkheid van het Voorlichtingscentrum Sociale verzekering en wordt uitgegeven in sa menwerking met Uitgeverij Kluwer. De Kleine Gids is verkrijgbaar bij de boekhandel, de districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzeke ring. De prijs is f 2,-. Bij toezending per post worden portokosten in rekening gebracht. ven. "Jonge mensen staan voor belang rijke keuzen in het leven. Ze doen dat vaak heel zelfbewust, en weten waar ze voor staan," aldus Leerling. Levensvatbaarheid Ondanks de bescheiden opkomst - waarbij ook het slechte weer een rol speelde - was het enthousiasme bij de aanwezige jongeren heel groot. Niette min doen de RPF-jongeren het rustig aan bij de oprichting van de nieuwe af deling. Leerling: "We gaan niet over één nacht ijs. Nu peilen we eerst de le vensvatbaarheid. Als het allemaal lukt, volgt de officiële oprichting waarschijn lijk in de zomer." De drie vervolgbijeenkomsten van de RPJO-Eemland worden gehouden rondom een wisselend thema. Op 22 maart in Hilversum is dat het onder werp "jongeren en politiek", waarbij vooral de christelijke uitgangspunten besproken zullen worden; op de tweede avond, eind april of begin mei in Baarn, zal het gaan over de rol van kleine christelijke partijen in een "grote" Tweede Kamer en de machts- en getals verhoudingen in de politiek. De derde avond - in juni en óf in Soest óf in Eem- nes - staat in het teken van de ethische vragen rondom leven en dood, geboor te en sterven. Wie belangstelling heeft voor de RPJO- in-oprichting kan kontakt opnemen met Roderic Leerling, tel. 19788 in Soest. Op 22 februari, aanvang 14.00 uur, wordt op de Nijverheidsweg Noord 130 (Industrieterrein Isselt) in Amersfoort een voorlichtingsmiddag georganiseerd over de PBVE-cursus Modern Maga zijnbeheer. Er zijn veel banen in het ma- gazijnwerk. Dat is lang niet altijd alleen maar sjouwwerk, zoals veel mensen denken. Er zit ook een administratieve kant aan, omdat bijgehouden moet worden wat het magazijn in- en uitgaat. Vaak gaat dat met behulp van de com puter. En je moet goed kunnen organi seren, om te zorgen dat de goederen op de juiste tijd op de juiste plek komen. Al dat soort zaken kan men leren tijdens de cursus Modern Magazijnbeheer. Tij dens een stageperiode doet men werkervaring op. De lessen starten (bij voldoende deelnemers) eind februari, elke dinsdagmiddag en -avond en vrij dag overdag. De cursus loopt tot aan de zomervakantie. Ze is bedoeld voor werkzoekenden, die ingeschreven staan bij Arbeidsbureau Amersfoort, Vee- nendaal of Zeist. Ze moeten een voor opleiding op LBO-niveau hebben. De cursus kost f 60,-. Tijdens de voorlichtingsmiddag kan men meer informatie krijgen over deze cursus en, als men dat wil, zich inschrij ven. Voor korte vragen kan men terecht bij kantoor RBO/PBVE, tel. 033- 635599. Ik ben vorige week een paar dagen naar Zelhem geweest. Da's een gatzo'n vijf kilometer van Doetinchem, midden in de Achterhoek. Daar staat de studio van Neerlands beste boeren-rockband: Nor maal. De jongens hadden me gevraagd of ik wat nummers voor hen wilde pro duceren en aangezien ik ze al een paar jaar terdege ken, stemde ik direct toe. Vijftien jaar geleden ben ik met Nor maal begonnen. Hun toenmalige mana ger Joost Carlier kwam met een bandje naar Hilversum en wist mij te overtuigen van de muzikale en commerciële kwali teiten van de groep. We namen twee lied jes op: "Hels as een jagthond" en 'Ut is kloten hier". Maar we hadden er niet zo veel succes mee, dus adviseerde ik Ben nie enz 'n makkers om 't in 'tA BN te pro beren meteen ander liedje. Dat was voor hen een regelrechte godslastering. We gingen als vrienden uit elkaar en twee maanden later maakten ze bij Johnny Hoes 't nu legendarische "Oerendhard'\ Ik heb hun toen direct een telegram ge stuurd met als tekst: "Had ongelijk. Ge feliciteerd met de hit. Peter". Want je moet ook je ongelijk weten te bekennen. De laatste jaren heb ik een paar keer sa men met de Achterhoekers op de bühne gestaan tijdens de toemees die zij steevast "veldtochten "noemen. Vorig jaar maart was dat ook zo. In Lichtenvoorde. Het publiek ging uitzinnig te keer maar op een gegeven moment deed men er nog een schepje bovenop. "Tjonge", dacht ik, "k heb wél aardig wat succes hier". Totdat ik in de gaten kreeg dat achter mij eèn dame op het toneel was verschenen die bij het uitdelen van vrouwelijke vor men beslist niet achteraan had gestaan. Maar bij 't verstrekken van kleding blijkbaar wel, want ze had alleen een mi nuscuul minirokje aan... Ik stond een paar seconden perplex en de jongens van de groepdie dat natuurlijk bekokstoofd hadden zonder mij wat te zeggen, lieten bijna 't leven van het lachen. Hun muziekuitgever Tony Berk van TBM, een zeer persoonlijke vriend van mij. Die is vorig jaar voor 'teersten tege lijkertijd voor t laatst naar de boys gaan kijken. "Ik wil graag hun muzikale za ken behartigen", vertelde Toon mij toen, "maar ik ga niet meer naar hun concer ten toe". Hij zag er nóg een beetje sjagrij- nig uit. Maar 't was z'n eigen schuld, want wie gaat er nou naar Normaal in z'n zondagse pak, met de vrouw ook al in een duur kleedje? En als je dat dan doet, wie is er dan zo stom om achter in de zaal waar de bierkranen staan) tus sen de Normaal-fans te gaan staan "Na tien minuten had ik 't gezien mopperde de uitgever nog wat na. "Ik was zeiknal van 't bier. Ik stonk een uur in de wind". Die fans zijn heel bijzonder. Er bestaan nogal wat misverstanden omtrent die schare. Ze zijn uitgelaten, ze komen in ouwe spijkerbroeken en dito T-shirts oj hebben speciale Normaal-kleding aan. Te koop bij de groep, natuurlijk. Ze doen niets liever dan tijdens het optreden te "heken" en te "daldiejen Beide zijn sy- nomiemen voor lol maken, uit je bol gaan, feestje bouwen, dansen, springen, joelen en meezingen. Ze gooien rivieren bier over elkaar heen, wat maakt dat bij concerten van Normaal een ongeëve naarde bieromzet wordt gehaald. Dat is allemaal waar. Maar voor de rest steekt er geen greintje kwaad in de echte Nor maal-fan. Die paar dagen in de Zelhemse studio waren hartstikke leuk. Er kwamen over en weer nogal wat verhalen los. "Een paar jaar geleden vertelde zanger Ben nie, "hadden sommige fans de gewoonte om de bühne op te klauteren, een aan loopje te nemen om zich dan weer mid den tussen het publiek te duiken. Het staat vooraan dan zo vol, dat ze altijd wel opgevangen worden. Op een keer ging 't mis. Er stonden dranghekken, dus de af stand naar de massa was tamelijk groot. Ziet zo'n dwaas opeens kans op het to neel te klauteren. Hij nam een aanloop en dacht tussen de mensenferecht te ko men. Nou stonden juist daar vooraan een stel potige jongens van onze orde dienst. Die hadden geen boodschap aan die knul en deden een stapje opzij. Hij knalde zo met z'n gezicht op de vloer, waarna hij weggedragen moest worden. Even later zagen we 'm achter de coulis sen. Dokter d'r bij want z'n voorhoofd en wenkbrauwen lagen helemaal open. "Je moet naar 't ziekenhuis om die won den te laten hechten", zei de dokter. "Niks d'r van", riep de zweefvlieger, "ik blijf hier, anders mis ik de tweede set van Normaal!" Bennie grinnikte nog na: "Dat zijn de echten!" De jongens zijn trots op hun boeren- komaf. "Ik vind 'teen eer als iemand mij boerenlul noemt", zei de zanger, "want wij spelen boeren-rock en komen van 't platteland. Ik heb niks op met stadse mensen met hun vaak onzinnige ideëen en hun gemis aan werkelijkheidszin Ik maakte daarvan een staaltje mee in de studio. We hadden een groot koor uit de omgeving en daarin zat ook een jonge dame uit Doetinchem. Zij had een uitge sproken mening over het gebruik van dieren voor allerlei doeleinden. Zij was overal tegen. Tegen vivisectie voor de cosmetische industrieën voor de genees kunde, tegen kippen in legbatterijen, ja eigenlijk ook tegen 't bestaan van abat toirs. Bennie heeft over die dingen een meer genuanceerde mening. "Ik ben te gen dierproeven voor schoonheidsmid deltjes", zei hij, "maar als men in de ge neeskunde mensen kan redden door die ren op te offeren, heb ik daar vrede mee E ven later k wam de boer in hem te voor schijn. 'Tk ben finaal tegen het fokken van consumptiekippen in kleine hok- kies". De dame veerde op. Zij dacht een medestander te hebben gevonden maar toen vervolgde Bennie onvertoorbaar: "Niet vanwege die hokkies. Daar heeft zo'n kip geen weet van, die heeft geen verstand en al helemaal geen vergelij kingsmateriaal. Nee, geef mij maar een scharrelkip. Die met flauw voer opge fokte hennen smaken gewoon niet..." Peter Koelewijn

Soester Courant | 1991 | | pagina 13