PfÊ115 trnm vM dfm vM Verdwenen Soest Sifi? chappen pupillen jfothousiast publiek bij RMA schaatsen fetrus en Pauluskerk -concert in de P. van Buuren Als het regent, wil ik mijn plu terug! Huis verkopen? portmanifestatie oi Onder invloed Brandje door pan I Cursus Joegoslavisch volksdansen Istart met achttiende seizoen Elke vrijdagavond van 17.00-19.00 PASTEI-UUR Brood- en banketbakkerij Fractieberaad D66 In Memoriam Peter Huizinga Ingezonden: Le-Ru: truien trends in Engelse tuinen centraal in Groei en Bloei-lezing Begin met een goed,vrijblijvend advies. Bel PETERS Makelaars 02155-16251 Kermispot-aanvragen: tot 31 maart! Museum Oud Soest PAGINA 14 QENSDAG 13 FEBRUARI 1991 bij de meisjes en de jongens. WinnaL bij de meisjes tot 8 jaar werd Elll Kwantes, bij meisjes van 9 t/m 10 jaf Wendy Trienen en bij de meisjes vanl jaar en ouder Esmée de Vries. Bij J jongens was de winnaar in de groep tl 8 jaar Laurens Radstake, bij de jonge! van 9 t/m 10 jaar Herbert WesteneJ en bij de jongens van 11 jaar en oudï was de gedeelde eerste plaats voor Stil Gelijsteen en Camiel Boekelaar. Afgelopen week lag het accent bij oudere leden op schaatsen op natuurim De trainingen stonden op een lagï pitje. Toch bleek Dennis Karssen 1 staat om in Utrecht een nieuw clubrl cord te rijden op de 700 meter. Dit stal nu op 1.03.96. sportaktiviteiten plaats voor vrouwel mannen en kinderen. Voorlopig programma: A. Voetbal (voor mannen en jongen J - Toernooi voor eerst teams; 1 - Toernooi voor lagere teams; - Toernooi voor recreatieteams; - Toernooi voor de jeugd (D-pupillen] B. Spel- en sportaktiviteiten voor iede een Mogelijkheden voor softbal, volleyba badminton, tafeltenis, jeu de boule handbal, schaken, dammen en domin< C. Kinderaktiviteiten - luchtmatras; - voetbal, handbal en de onder B ge noemde takken van sport. D. Culturele gedeelte - diverse muziek-, zang-, toneel dansgroepen; - diverse kraampjes met hapjes en drankjes uit de verschillende culturen - allochtone kunst; - twee kantines met hapjes en drankje uit de Hollandse cultuur. Samenvattend: Een vol programmi met sport en cultuur. Vele aktiviteitei voor vrouwen, mannen, meisjes en jon gens, die zowel actief als passief de dag gezellig kunnen doorbrengen. Wie vergelijkt leest de Soester Courant ip6 februari gaf het RMA-orkest een «icert in een volle Petrus en Paulus- «k. Op het programma stonden sym- oieën van Mozart en Stamitz* en akken uit opera's van Bizet (Car- ien), Debussy en Strauss, die aan het :ihousiaste publiek, dat in grote ge- je naar de kerk aan het Kerkplein as gekomen, ten gehore werden ge richt. Het orkest van de muziek rol bestaat uit ongeveer negentig ^vorderde leerlingen en speelt in een nnfonische bezetting. Dat wil zeggen iit er naast een groot aantal strijkers cd aantal hout- en koperblazers deel ia uitmaakt. et concert in de Petrus en Pauluskerk olgde op het jaarlijkse repetitieweek- ad. dat dit jaar op 2 en 3 februari in tusterlitz gehouden werd. Van zater- iigmiddag tot zondagmiddag werd bij- aonophoudelijk gerepeteerd, zowel in soepen, als met het complete orkest, tot de muzikale kant van zo'n week end is het ook belangrijk, dat de leerlin- xn elkaar beter leren kennen. Er wor den in het repetitieweekend bijvoor- beeld ook allerlei sport- en spelactivi teiten georganiseerd. De RMA-muziekschool heeft als één tan de weinige muziekscholen in Ne derland een uniek systeem voor het op leiden van orkesten. De jonge leerlin- gen viool en cello kunnen al na het eer ste lesjaar in het A-orkest komen. De Hazers spelen de eerste jaren in aparte College, Noorderweg 79, Soest. Vanaf derweg 79, Soest. Van 9.30 -14.00 uur. jr. I, Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 13.00 Di Lassostraat 65, Soest. Vanaf 19.30 ckemalaan 22, Amersfoort. Vanaf 19.30 Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 13.00 e/RSG Thorbecke, openbare school voor iweg 611, Amersfoort. Vanaf 19.30 uur. voor peuters, basisonderw. LAVO, 10 (einde Jan Steenlaan) Bilthoven. Aan- holengem. voor MAVO, HAVO Athe- 3, Bilthoven. Van 10.00 - 12.00 uur. rmeenschap Eemland College, Gymna- r Eem, Daam Fockemalaan 22, Amers- LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hooglandse- 00 uur. iemalaan 22, Amersfoort. Van 10.00 - -hart, LEAO, gemeent. voorb. beroeps- riem 11, Amersfoort. Van 15.30 -17.00 oep 8, Het Nieuwe Lyceum, scholen- Gymnasium, Jan Steenlaan 38, Biltho- ,|andus, Zangvogelweg 4, Amersfoort. Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 13.00 Jpleidingen aan bedrijven en particulie- - 17 00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. tse Berg, VWO, HAVO, MAVO, Hugo en hogere leerjaren). Vanaf 19.30 uur. ■I voor MAVO 'Waldheim', Vondellaan lemeenschap Eemland College, Gym- Daam Fockemalaan 22, Amers- Sorbecke, openbare school voor ■V Srn Vanaf 19 30 UUf- se Berg, VWOi HAVO, MAVO, Hugo 9.30 uur. 3 0 Sr""1 2' Maartensdijk- Met P0?n"nn' IT°' LHN0'IHNO' Hoo9" - 20.00 uur. ktische vorming VSO, Zangvogelweg PMm r'V afd Het Nieuwe Lyceum, Gymnasium, Jan Steenlaan 38, blazersgroepen. In het B-orkest spelen strijkers en blazers samen. Het RMA- orkest is weer een niveau hoger en is het meest vergevorderde muziekschoolor kest. Wanneer de leerlingen al deze orkesten doorlopen hebben, zijn ze zes tot tien jaar verder en kunnen dan terecht in or kesten buiten de Regionale Muziek school, zoals het Amersfoorts Jeugdor kest (AJO) en de Soester Orkestvereni ging (SOV). Leerlingen aan het einde van hun muziekschoolcarriére zijn meestal 18 tot 20 jaar en spelen vaak in verschillende (landelijke) studenten en jeugdorkesten. Speciaal concert In Soest zal op 22 mei een compositie van Hans Kox in première gaan, die in opdracht van de gemeente Soest is ge maakt. De gemeente gaf de muziek school in 1988 een bedrag cadeau ter Op de Steenhoffstraat hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige automobilist uit Huizen aan, die te veel gedronken had. De man kreeg een transactie van 250 gulden aangeboden. Bij onderzoek bleek de APK van de auto al verlopen te zijn sinds juli vorig jaar. De wagen was bo vendien niet verzekerd. Verder bleek de bestuurder niet de eigenaar van de wagen te zijn, want dat was de passa gier, een 27-jarige inwoner van Huizen, die naast hem zat en al enige tijd een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Beiden kregen een proces-verbaal. Op de Christiaan Huygenslaan in Soes- terberg ontstond maandagavond brand, toen een frituurpan oververhit raakte. De bewoners van het huis ont dekten de brand door de enorme rook ontwikkeling die uit de keuken kwam. Zij belden zelf de brandweer, die het brandje kwam blussen. De keuken liep alleen rookschade op. 0°uurP' 'n '"and"en Touwbouw, Lu- Voor het achttiende achtereenvolgen- de seizoen draait in C-drie in Soest de j cursus Joegoslavisch volksdansen. In 1 1974 vormde een klein groepje en thousiaste Joegoslavië-fans de groep J 'Kolo', en vond het toenmalige Artis- I hoek bereid een blokcursus te organi- I seren. Na een prille start kan men nu ieder jaar rekenen op cursisten die met I veel plezier op de maandagavond les krijgen. De cursus heeft jarenlang onder leiding gestaan van de inmiddels weer in Joe goslavië woonachtige choreograaf en danser Ciga Despotovic, en is in 1983 overgenomen door zijn leerling Coleta Lustenhouwer. Voor en na haar studie aan de Rotterdamse Dansakademie j heeft zij verschillende studiereizen naar I Joegoslavië gemaakt. De cursus kent al een lange geschiede- nis. Na het startsein in Artishock groei de de groep dusdanig uit, dat de zaal in het gebouw aan de Steenhoffstraat al snel te klein werd, en de cursus verhuis de naar de gymzaal aan de Mariastraat. In deze enthousiaste periode organi seerde men van alles, n.1. feesten, volks- dansbals en er werden zelfs Joegoslavi sche orkesten naar Nederland gehaald. De cursussen van Artishock verhuisden naar C-drie, de Joegoslavische groep verhuisde uiteraard mee en daar danst men nu in de grote theaterzaal. De cur sisten van deze danscursus kan men rustig spontaan, gezellig en energiek noemen. Zo is er namelijk een neven- groep onstaan die Joegoslavisuic Kos tuums heeft gemaakt en optredens ver zorgt in ziekenhuizen, bejaardencentra en andere dienstverlenende instellingen en organisaties. Een ieder die weieens in restaurant Soestdijk op een Balkan-avond het heerlijke Joegoslavische eten heeft ge geten, zal zeker niet onbekend zijn met deze groep cursisten onder de naam Srecca die langs de tafels kwam dansen. Het dansrepertoire bestaat uit dansen van de belangrijkste republieken in Joe goslavië, n.1. Servië, Macedonië, Kroa tië en zelfs Kosovo. Naast alle trouwe gevorderde cursisten is er plaats voor nieuwe cursisten, die zich tot het dansen voelen aangetrok ken. De cursus is op de maandagavond, begint om 19.30 uur in de grote zaal van C-drie en eindigt om 21.00 uur. Daarna beginnen de gevorderden, maar men kan rustig blijven kijken of zelfs probe ren een en ander al mee te dansen. Is het moeilijk? Welnee. In het begin zal men moeten wennen aan het Oosteuro- pese ritme, maar het is verbazend hoe snel binnen korte tijd de basisdansen leert beheersen. Overigens is het een prima manier om conditie op een gezel lige manier op peil te houden en men leert het land wat beter kennen met z'n prachtige muziek en cultuur. Men kan zich inschrijven bij C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Hartelijk welkom op de cursusavonden voor een vrijblijvend kijkje. v Foto: Goos van der Wilt. gelegenheid van het 25-jarig jubileum, waarvan het gebouw een opknapbeurt kon krijgen en deze compositie-op dracht gegeven kon worden. Waar de première zal plaatsvinden, is nog niet bekend. De muziekschool hoopt dat dit speciale concert op een speciale lokatie gegeven kan worden. Hierbij denkt men aan het raadhuis in Soest. Het RMA-orkest herhaalt het pro gramma van vorige week woensdag, in een besloten concert op 27 februari in het psychiatrisch ziekenhuis Zon Schild in Amersfoort en werkt de ko mende maanden mee aan de Open Dag van de muziekschool, die op 10 april dit jaar gehouden zal worden. Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Onder andere als gevolg van de "Lin- denhof'-discussie rond het nieuwe ge zinsvervangende tehuis, dat niemand mooi vindt, maar door de gebruikers wel gewenst wordt, is er maandag 19 fe bruari tussen 7.00 en 8.00 uur 's avonds een extra vergadering Ruimtelijke Or dening gepland (o.a. over voorlichting). Na afloop van die vergadering begint het fractieberaad van D66. Dan worden fractiestandpunten be sproken over de agendapunten van de raadsvergadering van 21 februari. Aan die raadsagenda zijn door de commis sies twee punten toegevoegd. 1: Op nieuw besluitvorming over de Linden- hof: moet de procedure ter realisering van het bouwplan doorgezet worden of niet? 2: Moet de gemeente Soest alsnog lid worden van de Lota (lokale overheid tegen apartheid), nu het beleid van de Lota gewijzigd is: van boycotten van Nederlandse ondernemingen in Zuid- Afrika naar ondersteunen van lokale democratische processen in dat land. Ieder die geïnteresseerd is en iets onder de aandacht van de fractie wil brengen, graag een telefoontje vooraf naar een van de fractieleden: Adriaan Pothui zen, tel. 19628, of Gré van Eek tel. 14341, beiden in Soest. De fotohoek "Verdwenen Soest" van het Museum Oud Soest is zeker bij de lezers van de Soester Courant bekend. Dat een van de medewerkers aan de ze rubriek ons is ontvallen zal minder bekend zijn. Wij schrijven met respect: Pieter Marinus Huizinga, 29 januari 1991 overleden te Soest op 72-jarige leeftijd. In maart 1954 begonnen aan de Soesterbergsestraat onder de beken de naam "Foto Astra", kwam hij als fotograaf oude en nieuwe foto's te gen. Foto's om gewoon aan zijn op drachtgevers door te geven, maar vooral oude prenten of reproducties met een verhaal of historie. Zo ontstond het prentenkabinet met de afbeeldingen aan de voorkant en het verhaal uit het fotografisch ge heugen van Peter, aan de achterzijde van het passe-partout. Veel van de, vooral minder bekende voorwerpen in ons museum zijn met foto's uit zijn prentenkabinet duide lijker en levendiger geworden. Peter is heengegaan, maar leeft bij het museum voort in zij foto's. Wij wensen hen die achterblijven veel sterkte toe en zijn dankbaar voor de toestemming en medewer king van de familie om de rubriek "Verdwenen Soest" voort te kunnen zetten. Namens Museum Oud-Soest, Antoon van den Dijssel voorzitter commentaar Er zijn van die zaken die je heel makke lijk ter beschikking stelt, in de verwach ting dat je er toch geen hinder van hebt. Als je je paraplu niet nodig hebt, is het niet zo moeilijk om hem uit te lenen. Als je denkt dat de inspraak toch niet zoveel gebruikt zal worden, kun je mak kelijk zeggen dat je inspraak zo groot mogelijk wilt laten zijn. Als dan velen van die inspraak gebruik willen maken, wordt het plotseling wel moeilijk. Dan moet je er rekening mee houden. Met gemengde gevoelens kijk ik dan ook terug naar de 'grote forumavond' die Soest heeft georganiseerd over in spraak. Allerlei technieken voor com municatie kwamen aan de orde. Een technisch middel als een kabelkrant, waarop je kunt lezen welke boodschap de gemeente aan je heeft, een verorde ning op een aantal commissies, een ver ordening om aan te geven wanneer je kunt inspreken, een vooriichtingsnota met een nota/rekening om nog meer meningen van de overheid te geven, etc. Op zich kan dat allemaal goed zijn, maar de centrale figuur erin wordt ge mist. Dat is de Soester inwoner, aan wie die gemeente ten dienste moet staan. Een Soester inwoner die individueeel kan werken, maar vaak met anderen be langen nastreeft. Die deel uitmaakt van een groep gehandicapten, minderhe den, achtergestelde mensen, sporters, wijkbewoners met verkeersproblemen, ouderen, milieudeskundigen en vult u maar aan. Inwoners die willen dat hun gemeente met hun belangen rekening houdt of met de belangen die zij onder aandacht brengen van de gemeente. Soesters die ook gebruik maken van de in de loop der jaren opgebouwde in- spraakregels. Soesters ook die constateren dat hun werk nog niet af is. Het College van Burgemeester en Wethouders stelt voor de commissie Minderheden op te heb ben. Is bij alle voorstellen die de ge meente wil de Adviesgroep Gehandi capten opheffen. Is dan bij alle voorstel len al rekening gehouden met de belan gen die gehandicapten bij de besluitvor ming betrokken willen zien? Het Colle ge wil de adviescommissie Emancipatie opheffen. Is dan alles al klaar in Soest en gaat het nu vanzelf met de emancipatie? Het College wil de commissie Oude renbeleid opheffen. Is de gemeente dan perfect in staat om met de belangen van de ouderen rekening te houden? Heeft de gemeente zoveel deskundigheid in huis dat de commissie Gezondheids zorg kan verdwijnen? Eigenlijk is het om heel boos van te worden. Het is zo gezegd een arrogantie van de macht om te denken dat je de burgers en hun des kundigheid niet meer nodig hebt. Dat ze maar individueel of via een 'plat form' hun mening ergens moeten ge ven. Want dat werkt niet. Dat is een ver- deel-en-heers-politiek, waardoor je makkelijker je eigen mening kunt door drukken. Bij de opzet voor de technische in spraak, allemaal maar regeltjes, is ge woon de mens, de Soester burger verge ten. Inspraak vraagt een goede houden van de bestuurders, mooi gezegd: het gaat om de 'attitude'. Ben je bereid en in staat om te luisteren, ook als de mening die je hoort niet met jouw mening overeenkomt. Het werd tijdens de 'gro te forumavond' ook wel gezegd door een 'lastige' burger. Als je een fractie toespreekt, luistert men soms demon stratief net. Men heeft zijn mening al klaar en jouw inspraak komt als mos terd na de maaltijd. En daar moet Soest beginnen met veranderen. Eerst leren luisteren en dan pas die vele goede me ningen met een inspraakverordening 'stroomlijnen'. Rekening houden met die inspraak en als je niet alles tot je ei gen (bestuurlijke) mening rekent, aan geven waarom je toch iets anders denkt. Maar dan heb je met de inspraak wel re kening gehouden bij het bepalen van je mening! Als je onvoldoende rekening houdt met de reakties van de inwoners, kun je niet verwachten dat een 'voorlichtingsnota' bijdraagt aan een betere communicatie met de inwoners. Voorlichting kan een hulpmiddel zijn voor diegenen die het toch al voor het zeggen hebben. Dat is dan 'meer van hetzelfde' zonder bij te dragen aan inspraak. Het 'nieuwe' Soester Op 't Hoogt geeft weer wat er gebeurd is. Dat is wasmiddelenreclame. Mijn was is witter dan de jouwe en dat roep je zo vaak dat men het gaat gelo ven. In Soest is men (maar dat geldt ook voor andere gemeenten!) geschrokken van de laatste gemeenteraadsverkiezingen. Vel kiezers bleven thuis of stemden on verwacht tegen het bevoegd gezag dat het in hun ogen niet goed had gedaan. De eerste proeve na de verkiezingen van het College, dat de inspraak wil in perken, is een teleurstelling. IN-spraak moet je merken aan de UIT-spraken van de bestuurders. Dus moeten we werken met die vele Soester inwoners die hun gemeentebestuur met hun ad viezen terzijde willen staan. We moeten ze niet afschepen met een platform of een andere wassen neus. Als ik mijn pa raplu uitleen kan de ander hem gebrui ken als het regent. Dan vraag ik hem niet terug als ik de eerste spatjes voel. Inspraak moetje niet inperken als je het het moeilijk vindt worden. Bert Krijger, een kiezer/raadslid. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Op 14 februari opent Lenie van Rij- kom een modezaakje aan de Nieuw Baarnstraat 39 in Baarn. In het prach tig gerenoveerde pand vindt men voor taan opvallende, romantische en stijl volle truien, blouses, vesten en T-shirts. Truien, blouses en vesten vormen het hoofdmenu van Le-Ru. "Maar," vertelt eigenares Lenie van Rijkom, "ik heb ook bijpassende rokken, gaucho's, pan talons, ceintuurs en shawls." Zij kiest bij het samenstellen van de collectie echter eerst de bovenkleding uit, waarna zij se lecteert wat daar mooi bij past. Lenie van Rijkom heeft samen met haar man Ruud - daar komt ook de naam Le- Ru vandaan - het pand opgeknapt. Zij zit al ruim twintig jaar in het modevak. Praktijkervaring en cursussen hebben haar de kennis verschaft die zij goed kan gebruiken in haar eigen zaak. In Baarn verkoopt zij onder meer de merken Eli tair en MarieThéme. Een collectie stijl volle, persoonlijke mode die echter wel betaalbaar is. Vanaf donderdag 14 februari om negen uur 's ochtends is Le-Ru geopend. Voor iedereen staat de koffie klaar en de eer ste klanten kunnen rekenen op een klein openingsgeschenkje. Engeland is een van de minst bedeelde landen in Europa waar het de oor spronkelijke flora betreft. Toch heeft het land bijzonder veel schitterende tuinen. Wat verstaat men eigenlijk on der de "Engelse" tuin, wat maakt die tuin zo speciaal? Groei en Bloei heeft de heer R.(Romke) van der Kaa op 19 februari bereid gevonden een lezing te houden over de Engelse tuin. De heer Van der Kaa staat in tuinlief- hebbers-kringen bekend als de man die altijd op zoek is naar bijzondere planten en niet-alledaagse variëteiten van alle daagse planten. Het assortiment van zijn tuincentrum in Overijssel laat zien dat hij daar vaak in slaagt! Een tuin is te beschouwen als een kunst werk dat met geen ander kunstwerk kan vergeleken kan worden. Een tuin in nooit "af' maar altijd in ontwikkeling, de rusteloze natuur van de tuinier weer spiegeld in zijn streven naar verbetering en perfectie, de Engelse tuinier heeft beschikking over het meest ideale "tuinklimaat" dat men zich maar kan voorstellen: zachte winters en koele vochtige zomers. De grond droogt in de zomer niet uit en in de winter staan de vaste planten niet (zoals vaak bij ons) te "verdrinken". De historie van de Engelse tuin begint eigenlijk als bij de Romeinen. Zij brach ten behalve de wijnstok ook veel plan ten naar Engeland waarvan vele helaas in de middeleeuwen verdwenen. Een paar van hen overleefden en daarbij ho ren o.a. de grote en kleine maagden- palm Vinca major en minor) en de Hel- leborus niger (kerstroos). Waar komt de benaming "border" vandaan? De feitelijke betekenis is "grens" maar die heeft weinig inhoud in een tuin met "grenzen" van tientallen meters lang en enkele meters breed! In 1828 om schreef William Cobbett Engelse tuinen als volgt: "Tuinen waarin bloemen wor den gekweekt, in borders, waar een on eindige variëteit dooreengemengd wordt zodat ze elkaar perfect aanvullen, niet alleen in kleur maar ook in vorm". Dat zal men op 19 februari van Romke v.d. Kaa dan ook te zien krijgen: be roemde, schitterende, kleurrijke tuinen met een enorm groot assoriment aan variëteiten en pok het hele jaar door moeite van het aanzien meer dan waard. De lezing is vrij toegankelijk voor de leden van Groei en Bloei. Niet- leden zijn welkom tegen een vergoeding van drie gulden. De aanvang van de le zing op 19 februari is om 20.00 uur. De plaats is de bovenzaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg. Van woensdag 8 tot en met zondag 12 mei wordt dit jaar op het Evenementen terrein op de Eng de jaarlijkse kermis gehouden. Zoals gebruikelijk zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de ker mis bepaalde bedragen uitkeren aan verenigingen en instellingen die op so ciaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die denken daarvoor in aanmerking te komen moe ten vóór 31 maart een schriftelijke aan vraag indienen bij de Stichting Coördi natie Kermissen Soest, p.a. gemeente huis, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden en indien mogelijk moet een begroting bijge voegd worden. Het Bureau De Kermisgids uit Alphen aan de Rijn organiseert wederom de kermis. Het bureau is gevraagd erop toe te zien dat de standhouders zich zoda nig opstellen op het veld, dat zij zo ver mogelijk van de kerk af staan; dus be ginnen met het opstellen vanaf de Witte Boerderij aan de Soesterenghweg. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveei. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het-precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Geen moeilijke foto om te dateren, deze keer: het is vrijwel zeker een plaat uit de Eerste Wereldoorlog: 1914-1918, dus. Al die mannen in uniform, dat zullen wel grotendeels "passanten" zijn ge weest, voor hun nummer in dienst, be roeps, misschien, maar niet speciaal af komstig uit Soest. Maar die twee vrouwen op de foto, is er niemand onder de lezers die daar een naam bij kan zetten? En is er dan mis schien ook nog iemand die weet te ver tellen waar die foto kan zijn genomen? Aan de Korte Brinkweg, wellicht? Mocht u ons wat verder kunnen helpen - we houden ons aanbevolen! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1991 | | pagina 15