A autosmeeing TUBE VERLICHTING TE KOOP Grote kans op meerderheid raad voor nieuwbouwplannen Lindenhof plannen Omwonenden protesteren tegen woningbouw raadhuisterrein Hond vindt dood onder ijs in Overhees BEZORGERS VALENTIJNDAG rr SUPER FLOWER De Mitsubishi Galant Commissie Minderheden laat zich samenstelling niet 'dicteren' Nu vriest het dat het kraakt Bij Groart Car Reconditioning kunt u uw auto: Groart Car Reconditioning doet ook meer: Groart Car Reconditioning telecommunicatie Fiets weg en terug Gewonden bij aanrijding door gladheid Gevraagd Soester Courant HET VLEESCENTRUM WASIEL STEITNER □0000! @000 TL BALKEN dubbel 30f- p.st. TL BALKEN enkel20,- p.st. activesoorts TÏÏAMÈm NIC VAN DAM Het mooiste boeket voor ÉT haal je bij en nog voordelig óók! Beslissing valt in gemeenteraadsvergadering 21 februari Onderbreking CAI in Soesterberg CAI-werkzaamheden 'Scharensliep' tilt oude dames WEGENS VERBOUWING Commissie met tegenzin akkoord Dwangsom van 250 gulden per dag Gemeente eist directe verwijdering illegale dieseltank Van der Eist .1J3600 WOENSDAG 13 FEBRUAR11991 69e JAARGANG NO. 25 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Als de commissie Minderheden blijft bestaan, zullen er ook (buitenlandse) vrouwen in worden opgenomen. Het is echter de commissie zelf die uitmaakt op welke wijze dat gebeurt. "Wij laten ons wat dat betreft heel nadrukkelijk niet dicteren," aldus voorzitter Dick Stroband. Stroband deed zijn uitspraak vorige week tijdens een extra vergadering over het probleem van de dreigende ophef fing. Bij diverse gelegenheden heeft de commissie al laten merken het daarmee absoluut oneens te zijn en de vergade ring hechtte haar goedkeuring aan een brief van Stroband, waarin dat allemaal nog eens wordt uitgelegd en onder bouwd. In plaats van de commissie de wet voor te schrijven zou het gemeentebestuur haar kunnen uitnodigen zelf met voor stellen te komen over taak, samenstel ling en werkwijze, aldus Stroband. De positie van de vrouwen is in de commis sie overigens uitgebreid aan de orde ge weest. In de raadscommissie Algemene Bestuurszaken maakten verschillende fracties onlangs kanttekeningen bij de samenstelling en de structuur van de commissie Minderheden. Leidje To massen (Progressief Soest) pleitte in dat verband voor minstens 50% vrouwen. Stroband had ook uitgezocht wat er waar was van de bewering dat de com missie maar voor twee raadsperioden zou zijn benoemd, en dus onderhand toch al bijna aan haar opheffing toe zou zijn. Uit het onderzoek van de paperas sen is gebleken dat de commissie pas in 1985 werd geïnstalleerd en dus nog even de tijd heeft. Wel was ooit afge sproken dat het werk van de commissie in 1990 geëvalueerd zou worden. 'Strategie' Stroband stak de commissieleden een hart onder de riem. Naar zijn inschat ting zal het College het plan om deze en andere commissies op te heffen zeker niet ongeschonden door de gemeente raad loodsen. De omschrijving "praat stuk" voor het voorstel vond hij overi gens getuigen van een "retirerende" op- laten wassen velgen reinigen afzemen uitzuigen ramen schoonmaken rubbers invetten sloten vorstvrij maken. En dat alles voor een prijs van f. 45,- Gratis prijsopgave voor reconditioneren auto: Lakpantser tweedehands auto 11/2 jaar glansgarantie: Lakpantser nieuwe auto 3 jaar glansgarantie: Anti-roestbehandeling op wasbasis 10 jaar garantie: Geef roest geen kans, bescherm uw auto: Kostverlorenweg 6 - Telefoon 02155 - 2 42 79 Nog meer souplesse, nog meer comfort, nog minder onderhoud. Dat is kort samengevat de Mitsubishi Galant. Even mooi als betrouwbaar. Test hem tijdens een proefrit! Vanaf f 29.995,-. Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. Leasing v.a. f 795,- per maand MITSUBISHI MOTORS KONINGSWEG 14 - SOEST - TEL. 02155 -1 32 27 OPENINGSTIJDEN: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur, vrij 09.00-21.00 uur. zat 10.00-18.00 uur. TELECOMMUNICATIE MET VISIE. DAT TELT. Van den Berg Telecommunicatie bewijst dagelijks een voorsprong in visie te hebben. Een nieuwe kijk op telecommunicatie die maatoplossingen aandraagt. Van den Berg adviseert, begeleidt en installeert. Altijd met visie. Verkoopleasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-olarmsystemen randapparatuur Oosterstraat 34, 3742 SV Baarn telefooncentrales Tel 02154 - 20520.' fox 02154 - 11244 stelling van het College. Dat het ge meentebestuur vorig jaar eerst alle "po litieke" voorzitters uit de commissies wilde halen en vervolgens dit jaar de commissies zélf wil opheffen vond hij een slechte zaak. "Maar dat kan wel de strategie van het College zijn: hoog in zetten om te kijken wat ze er tenslotte kunnen uitslepen..." Een inwoner van Soest, die zijn fiets in het weekeinde aan het Kerkplein had neergezet, ontdekte bij terugkomst dat het rijwiel verdwenen was. Hij deed aangifte bij de politie. Die trof de fiets enige tijd later in de omgeving aan, zo dat de eigenaar weer gelukkig kon wor den gemaakt. De gladheid heeft vrijdagavond op het kruispunt Ossendamweg-Kastanjelaan geleid tot een ongeval, waarbij de inzit tenden van een van de betrokken auto's letsel opliepen. Het ongeluk ontstond toen een 21-jarige Soester de Ossen- damweg opreed, komende vanaf de overweg bij het station Soest-Zuid. Hij werd aangereden door een auto die vanaf de Kastanjelaan de Ossendam- weg opreed, bestuurd door een dame van wie de politie nog geen gegevens kon verstrekken. De 21-jarige Soester moest plotseling remmen, maar gleed door en belandde tenslotte tegen een lantaarnpaal. Hij liep daarbij een gescheurde lip op. Zijn passagiere, een 30-jarige Amersfoort- se, kreeg een hersenschudding. Beiden werden overgebracht naar het zieken huis. De auto moest worden wegge sleept en werd "total loss" verklaard. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 DEZE WEEK BIJ BIEFSTUK STROGANOFFAAKn per kilo20?u Dikke RIBLAPPEN .A,n kilo10?° SCHNITZEL (gepaneerd) ,..n kilo10?u Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 - 17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 -+- 11 IN ROOD - GEEL EN BRUIN PER METER LVl" VAN WEEDESTRAAT 16, SOEST TEL 13473 Van Weedestraat 15-17 Soest De nieuwbouwplannen voor de Lin denhof van bouwondernemer Vahstal lijken op een meerderheid in de ge meenteraad te kunnen rekenen. Het losgekoppelde plan - eerst een gezins vervangend tehuis neerzetten, zonder daar een winkelpand aan te koppelen - leverde vorige week dinsdag in de commissievergadering ruimtelijke or dening een pittige discussie op, waar bij aan een déja/-vu gevoel niet ontko men kon worden. Niemand verwachtte van de partijen PvdA en CDA (voor) en Gemeentebe langen Groen Soest en de WD (tegen) een verrassend standpunt. Adriaan Pothuizen van D66 gaf te kennen een vervolg aan de motie van 12 juli te wil len geven en stemde voor. Leidje To massen van Progressief Soest stemde tegen. De laatste spreker van deze ronde, Wie- be Meilof (GPV/SGP/RPF), schaarde zich achter de Partij van de Arbeid en het CDA. Een verrassende stap van het raadslid van de kleine rechtse partijen. Meilof die, zodra er een bouw- of in richtingsplan ter sprake komt, altijd ha mert op de hoofdwegenstructuur en het winkelplan Van Weedestraat die beide nog niet bekend zijn, meende dat het gezinsvervangend tehuis er kon komen. "De bestemming van het stuk grond er voor, kunnen we flexibel inpassen in het totaalplan," aldus Meilof. Leidje Tomassen (PS) stelde voor om over de bouwplannen voor het gezins vervangend tehuis in de gemeenteraad hoofdelijk te stemmen. Dit voorstel werd door de overige commissieleden aanvaard. Zoals de stemmen zich nu verhouden, hebben de voorstanders van het bouwplan de meerderheid en kan de artikel 19-procedure worden voortgezet. Bij de stemming in juli ech- De bouwplannen op het oude raad huisterrein aan de Steenhoffstraat kan geen halt toegeroepen meer worden. Dat was de conclusie van de raadsle den in de commissie ruimtelijke orde ning vorige week dinsdag. De commis sieleden waren het met de insprekers eens, dat de plannen van bouwonder nemer De Vries niet overeenkwamen met wat er oorspronkelijk was afge sproken. Alle partijen, behalve de VVD, gingen echter met het voorstel akkoord. Er waren - helaas, helaas - te veel stappen ondernomen, om de zaak nog terug te draaien. De vijf insprekers hadden de krachten gebundeld. De heer G. ten Harmsen, één van de omwonenden van het oude raadhuis, presenteerde de bezwaren via een overhead-projector. Tekeningen, schema's en de mondelinge uitleg mochten niet baten. Dë insprekers, die uren werk in de voorbereiding van hun 25 minuten tijd hadden gestoken, keer den onverrichter zake weer huiswaarts. Schrale troost was er slechts in de we tenschap dat de commissieleden zelf ook niet blij waren met de uiteindelijke bouwplannen van De Vries. De insprekers maakten bezwaar tegen de gevolgde procedure. Zij meenden dat ze veel te laat bij de plannen zijn be trokken. Ook hebben ze bezwaren te gen de plannen zelf. De bebouwing komt veel dichter bij de grens van de be lendende percelen te liggen dan in het oorspronkelijke plan. Daardoor heb ben de honderd jaar oude beuken in hun achtertuinen nauwelijks meer een kans de bouw van de appartementen complexen te overleven. In het oor spronkelijke plan van de gemeente Soest werd bovendien gesproken over 38 woningen, terwijl De Vries er 51 wil gaan bouwen. Ook heeft de bouwon dernemer de hoogte veranderd: de ge bouwen worden in zijn plan 11 meter 65 tot 12 meter 45 hoog, in plaats van de tien meter in het plan van de gemeente en de bebouwing ligt acht meter dichter bij de spoorlijn. Alternatief De insprekers hebben zelf een alterna- ter, schaarde een deel van de CDA-frac tie zich achter de tegenstanders van het Lindenhofplan. Blokkendoos 'Een rare vierkante blokkendoos', noemde Harry Witte van Gemeentebe langen het wellicht toekomstige onder dak van de bewoners van de Lindenhof. Hij beschuldigde het CDA en de PvdA ervan, via een achterdeurtje met precies hetzelfde plan als vorig jaar te zijn te ruggekomen. Ook voor de Stibaz, de stichting waarin het gezinsvervangend tehuis aan de Van Weedestraat is on dergebracht, had hij geen goed woord over. "Stibaz zit in het kielzog van een projectontwikkelaar. De stichting blijft wat betreft de verantwoordelijkheid voor het tehuis ernstig in gebreke," meende Witte. Hij was bang dat Vahstal straks het tweede deel van het bouw project net zo grootschalig op zou zet ten als in het beruchte eerste plan. WD-raadslid Günther Plomp zei geen inzicht te hebben in de belangen van Vahstal. De WD stemde tegen, omdat de partij geen volledige afweging kon maken. Ook Leidje Tomassen gaf te kennen tegen de voortzetting van de ar tikel 19-procedure te zijn. "Progressief Soest dacht dat er een nieuw plan zou komen, geen losgeknipt plan," aldus Tomassen, die zich achter de opmer king van Witte schaarde dat het CDA en de PvdA via een achterdeurtje hun zin probeerden te krijgen. De voorstanders van de bouwplannen vonden dat de bewoners van de Lin denhof de nieuwbouw hard nodig had den. Het CDA hield het bij de opmer king dat de artikel 19-procedure wat hen betreft doorgezet kon worden. Wil Stekelenburg (PvdA) vond dat de argu menten waardoor het plan toen een stil le dood stierf, nu niet aan de orde wa- tief plan opgesteld en uu naar De Vries gestuurd. Hierin hielden zij rekening met alle punten waarop zij bezwaar maakten. De Vries, wees het alternatief echter van de hand. Het zou geheel niet voldoen aan de gestelde randvoorwaar den. Wethouder Jan Visser onderstreepte nog eens, dat dit plan het definitieve was. Op het voorstel van Adriaan Pot huizen (D66) om niet vanavond te be slissen over de voortgang van de plan nen, maar eerst de cijfers van de inspre kers te controleren, werd niet instem mend gereageerd. Volgens ambtenaar Bouwman kwam het plan echter, op het aantal parkeerplaatsen na, overeen met de uitgangspunten. Volgens Wil Steke lenburg (PvdA) en Harry Witte (Ge meentebelangen) was de ellende be gonnen met de afspraak over de prijs die de grond op moest brengen. Die moest 1,3 miljoen gulden opbrengen en met dat bedrag in het achterhoofd, zijn de plannen van De Vries goedgekeurd. Bovendien was er volgens de commissie ook niet kritisch genoeg naar de plan nen gekeken, omdat er zoveel waarde werd gehecht aan de achttien sociale huurwoningen die op het terrein ge bouwd worden. Heel ander plan Willem Blaauw van de WD ging als enige niet akkoord met de plannen: "We praten nu over een heel ander plan, dan waar we oorspronkelijk mee zijn begonnen. Daar is niets meer van over." Hij bracht naar voren dat als an dere aannemers dezelfde vrije hand hadden gekregen als De Vries nu heeft genomen, er wellicht een veel beter plan op tafel was gekomen. Beter geen plan, dan een slecht plan, meende de liberaal: "Het is een kolossaal plan, de procedu re is niet juist geweest. Wanneer we hiermee doorgaan, krijgen we er spijt van." Wethouder Jan Visser wees de beschul diging dat er geen juiste procedure was gevolgd van de hand. In de vorige raad werd voor het plan van De Vries geko zen. "Pas toen de planologische kant van de zaak aan de orde kwam, werd ik ren. Motie Adriaan Pothuizen vond dat er gevolg aan de motie van 12 juli vorig jaar gege ven moest worden. In die motie van het CDA en de PvdA werd de Lindenhof nieuwbouw op de kortst mogelijke ter mijn geboden. Een meerderheid van de raad - WD, Gemeentebelangen en GPV stemden toen tegen - ging hier toen mee akkoord. "Het is mischien niet de mooiste manier, maar we hebben met die motie de eerste stap gezet. Het past om nu de tweede stap te zetten," al dus het D66-raadslid. Hij voegde daar aan toe dat het misschien waar was, dat Stibaz in de houtgreep van Vahstal zat. "Maar wat er verder met die grond ge beurt, daar zijn we zelf bij," aldus Pot huizen. Vijf insprekers hadden zich gemeld, om hun bezwaarschriften mondeling kracht bij te zetten. Bezwaarschriften die ove rigens door het college ongegrond wa ren verklaard. De insprekers noemden de plannen ronduit slecht. Zij zagen in de toekomst het hele Nassauplantsoen al veranderen in parkeerplaatsen. De heer Doffer refereerde in zijn vijf mi nuten aan de discussie die een aantal agendapunten terug had plaats gehad tijdens de bespreking over de bouw plannen van projectontwikkelaar De Vries op het Raadhuisterrein. Daarbij had de commissie vrijwel unaniem ver zucht dat ze het eigenlijk niet helemaal eens was met de plannen, maar dat ze al in een te ver gevorderd stadium wasom terug te kunnen draaien. "Volgens ons maakt u nu precies dezelfde fout. U kunt nu nog voorkomen dat straks het zelfde gebeurt met de Lindenhof," al dus Doffer. Had ik het maar geweten, dan had ik het niet gedaan... geacht in actie te komen. Ik heb de bur gers toen de gelegenheid gegeven hun bezwaren kenbaar te maken." Volgens Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) was het echter zeer betreurenswaardig, dat de burgers niet waren gehoord op een moment dat ze nog stappen hadden kunnen ondernemen. De commissieleden waren het er una niem over eens. Iedereen noemde de raad in dit geval machteloos, het was jammer dat de burgers pas in een laat stadium waren gehoord, er was steeds ja gezegd tegen nieuwe ontwikkelingen en nu konden ze niet meer terug. Er zat de commissieleden niets anders op, dan positief te reageren op de plannen van De Vries hoezeer ze dat ook speet. Burgemeester en Wethouders hebben het papierrecycling-bedrijf Van der Eist aan de Van Weerden Poelmanweg in Soestduinen gelast een illegale bo vengrondse dieselolietank onmiddel lijk te verwijderen. Op het niet-nako- men van de verplichting staat een dwangsom van 250 gulden per dag. Medewerkers van de gemeente ontdek ten de tank onlangs bij een routinecon trole op het terrein van het bedrijf. De tank werd gebruikt voor de opslag van brandstof voor de vorkheftrucks. Er was echter geen vergunning voor afge geven, reden waarom het bedrijf op de vingers werd getikt. Een en ander staat in verband met de kwetsbaarheid van het gebied, dat gebruikt wordt voor de waterwinning. Van der Eist is volgens B. W. al eens eerder betrapt op het plaatsen van een illegale dieseltank, die toen wel werd af gebroken. Binnen twee weken moet nu ook de nieuwe tank worden verwijderd. Voor elke dag dat de tank langer blijft staan moet het bedrijf 250 gulden beta len. Schaatsen/skeelen. Burgemeester en Wethouders hebben het bestuur van de schaatsvereniging Eemland laten weten dat zij geen medewerking kunnen ver lenen aan de plannen voor de bouw van een eigen honk en de aanleg van een as- faltbaan van 300 meter lengte, naast de "natuur-ijsbaan" aan de Eemweg. De In verband met werkzaamheden wordt op dinsdag 19 februari de sig naallevering in geheel Soesterberg gedurende enkele uren onderbro ken. Tot nu toe is de CAI-mast op de Ka- merlingh Onneslaan in het kabelnet geïntegreerd. Deze situatie is tech nisch gezien niet langer te handha ven. Om deze situatie te wijzigen wordt in plaats van de mast een versterker- kast in het net ingebouwd. Het uitvoeren van de werkzaamhe den zal ertoe leiden dat tussen 09.00 en 13.00 uur de signaallevering on derbroken wordt. Buiten deze uren zijn op dezelfde dag korte onderbre kingen van enkele minuten mogelijk. Deze week worden werkzaamheden uitgevoerd aan het aanvoernet van de CAI tussen Amersfoort en Soest. Daar door zijn de zenders België Vlaams 1 en 2, BBC 1 en 2, TV-5 en Worldnet, Eu rosport en RTL-4 enkele dagen tussen 08.00 en 16.00 uur niet te ontvangen. In Soest worden de hierboven genoem de zenders ontvangen vanaf de mast op de Berg in Amersfoort. Om dit moge lijk te maken is tussen beide gemeenten een aanvoernet aangelegd waarin ver sterkers zijn opgenomen. De uit te voeren werkzaamheden zijn erop gericht om deze versterkers kwali tatief te verbeteren. Daarvoor is het no dig het gehele net uit te schakelen. Na de genoemde werktijden wordt het net weer ingeschakeld en worden de zen ders in de avonduren wèl doorgegevèn. De politie kreeg vorige week twee meldingen binnen van oudere be woonsters van Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat, die het slachtoffer waren geworden van een weinig betrouwbare "scharensliep". De dames waren aan de deur bena derd door twee onbekende mannen - vermoedelijk vader, en zoon - die hun aanboden de scharen en de mes sen te slijpen. De dames gingen op dat aanbod irr. Hadden ze dat maar niet gedaan, want na gedane arbeid eiste het tweetal van elk van de dames een be drag van 500 gulden! Daarvoor le verden ze volgens de politie dan ook nog een wanprestatie, want de over gedragen tafelmessen - resp. 6 en 5 stuks - waren na het slijpen absoluut niet meer bruikbaar. De dames be taalden het gevraagde bedrag, maar lichtten later alsnog de politie in. De politie houdt er rekening mee dat het duo nog meer slachtoffers heeft gemaakt en adviseert de bevolking niet in te gaan op dergelijke aanbie dingen. Men zij gewaarschuwd! schaatsclub wil zo'n baan in de winter gebruiken voor schaatsen en in de zo mer voor "skeeler" (schaatsen op wiel tjes). Het College wil wel eens bekijken of er misschien op het industrieterrein (of op sportvelden) mogelijkheden voor het "skeelen" zijn te creëren. Vol gens burgemeester De Widt zouden bij voorbeeld in het weekeinde in het in dustriegebied straten zijn aan te wijzen waar deze sport beoefend kan worden. Boomfeestdag. Voor de Boomfeest dag 1991 in Soest wordt de Commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. RA.C. Beelaerts van Blokland, uitgenodigd. Bocht. B. W. organiseren binnen kort een inspraakavond in Soesterberg, waar de bewoners hun mening kunnen geven over het verwijderen van de bocht uit de Kamerlingh Onneslaan. Daar was tijdens het "Praten met B. W." in Soesterberg om gevraagd. De verschillende mogelijkheden worden op een rijtje gezet. De gemeenteraad moet er overigens nog geld voor vrijma ken, dus op korte termijn kan het Colle ge niets beloven. B. W. in Soestdijk/'t Hart. Op 16 april a.s. kunnen de bewoners van de wijken Soestdijk en 't Hart hun zegje doen tijdens het "Praten met B. W.". De avond wordt gehouden in de Prins Willem-Alexanderschool of in "Cre do". Sneeuwen ijs zorgden de afgelopen dagen voor meer dan al leen ijsprei. Bij de vijvers aan het Fazantpad vond een klein drama plaats, toen een Labrador via een eenden wak onder het ijs raakte en stierf. Het ongeluk gebeurde rond zeven uur maan - dagavond. De brandweer van Soest en Amersfoort en duikers zijn urenlang bezig geweest de hond naar boven te krijgen. Pas tegen half negen 's avonds was dat gelukt. Foto: Goos van der Wilt.

Soester Courant | 1991 | | pagina 1