w 8 16 NIY SOUND HEEFE UW OPTICIEN OOK GEVRAAGD OF ER EEN GLAS actyl o EN Wethouder Mieke Swinkels: 20% minder autogebruik is haalbaar in Soest 2498,- scliociiinkci KORTE DUINEN 1991 Dactylo Uitzendburo zoekt werktalent! e personeel zoekt de Soester Courant Kerngroep vervoersmanagement geïnstalleerd Besluit over Albert Heijn-lokatie kan niet worden geforceerd Verkiezing Provinciale Staten Gemeenteraad vergadert HOYALUX3 Meeste Soesters willen trottoir wel onkruidvrij houden Minder GFT, meer gewoon huisvuil Extra huisvuil-inzameling voor Amerikanen in Soesterberg Krant niet ontvangen? WOENSDAG 13 FEBRUARI SOESTER COURANT PAGINA 3 Opleiding meao ba... ol PD Boekhouden? Dan kunt u wat ons b«, direktaandeslag. Vooreen bedrijf in Soe5 wi| op zoek naar een kandidaat m/v die een if gere tijd aan het werk wil en niet ouder is dan"' 23 jaar. Udn Receptioniste/telefoniste m/v die de moderne talen goed beheersten de mirt daguren aan de slag wil. Deze baan gaat een angere periode duren. Dokters-assistente m/v "e ,™snsalsadministratief medewerkster 4 5 agdelen wil werken. Het gaat hier om een ekombineerde funktie en de kandidaat die in eze funktie interesse heetl, moet ervaring heb en met WordPerfect en er niet tegenop zien om gaan pendelen tussen Soest en Naarden erkoopmedewerker m/v 3 met ingang van 20 februari op woensdan n hert df0ndr da9 en zale«df 0 de hele dag bij bednlf 'n Soest wil gaan werken ïhoonmaakmedewerkers m/v meteen voor meer informatie of kom langs e klaaM^tfrnndbUr0 <Waar °°k UW jaar°P" est, sferbergsestraat 22a. 02155 - 24000 ZATERDAG FEBRUARI Met de officiële installatie van de kerngroep vervoersmanagement is Soest vorige week begonnen met het proefproject, dat ertoe moet leiden dat het autogebruik bij de gemeente in de komende periode met twintig procent afneemt. Zo'n 500 medewerkers in ge meentedienst - inclusief politie, brandweer, onderwijs en buitendienst - doen eraan mee. Wethouder Mieke Swinkels (Verkeer Milieu) is en thousiast voor het plan en hoopvol ge stemd over de resultaten. "Zeker, ik denk dat het heel goed haal- fbaar is. Kijk alleen maar eens naar het aantal auto's dat elke dag hier opzij van het gemeentehuis geparkeerd wordt. Er worden heel wat autokilometers ge maakt, niet alleen voor de directe uit voering van het werk, maar ook in het woon-werkverkeer," aldus de wethou der. Naast de gemeente Soest doen er nog een aantal (middel)grote bedrijven en instellingen mee aan de proef, waarbij ze ervaring kunnen opdoen met het te rugdringen van het autogebruik, zoals dat in de regeringsplannen is vastge legd. In 2010 moet er 35% minder gere den worden. Als "beloning" ontvangt de gemeente van het ministerie een bonus van 14.000 gulden. Dat is niet veel, maar te gelijk wordt er op de vervoerskosten vermoedelijk ook een fors bedrag be spaard. Volgens de wethouder zal het ook de betrokken medewerkers aardig in de particuliere portemonnee kunnen gaan schelen. Eind deze maand wordt de eerste fase van het project afgerond. Dan worden van alle medewerkers de reistijden ver geleken en in de computer gestopt, waaruit een persoonlijk vervoersadvies komt rollen. De uitkomst kan heel ver schillend zijn. In sommige gevallen zal het advies neerkomen op "carpoolen" of het gebruik van de fiets, maar het kan ook betekenen dat er een "gemeente auto" beschikbaar wordt gesteld - de wethouder denkt in dat verband aan de introductie van elektrische auto's - of een dienstfiets. Voor dat laatste zouden de overdekte Solo-fietsen in aanmer king kunnen komen. De gemeente kan er eventueel vijf "leasen" voor de prijs van 35.000 gulden, en dat is een aan trekkelijk aanbod omdat er eerst 70.000 gulden voor op tafel gelegd had moeten worden. Auto thuis laten "Als op dit moment tien mensen van het gemeentehuis een auto nodig heb ben en daarvoor hun eigen auto gebrui ken, dan zouden we met de aanschaf van zeg maar drie elektrische auto's misschien ook in die behoefte kunnen S TTEL 13473 DE NIEUWE CD-TECHNIEK VAN ONKYO IS EEN OPENBARING ONKYO MIDISET van_2S95.' NU VOOR Voor alle zek«rheldl voorzien," aldus Swinkels. "En er zijn heel wat mensen die dichtbij wonen en vrij gemakkelijk hun auto thuis kunnen laten." Andere mogelijkheden om het openbaar vervoer aantrekkelijker te maken, zijn bijvoorbeeld het verstrek ken van ÓV-j aarkaar ten en goedkope of zelfs gratis vervoersabonnementen. Dat hoeft allemaal niet uit die 14.000 gulden bonus betaald te worden, want volgens de wethouder blijft er ook zon der deze premie geld over. "Als 't goed gaat, kan er bijvoorbeeld bespaard wor den op de kilometervergoedingen, want die rijzen bij de gemeente ook de pan uit. Daar moet wel iets uit kunnen komen." De diepere bedoeling achter het project is het sparen van het milieu, een doel stelling die Mieke Swinkels persoonlijk sterk aanspreekt. "Als we niets doen zal het autoverkeer tot 2010 nog eens met 70 procent toenemen, vergeleken met 1988. Trouwens, over een paar jaar wordt het vervoersmanagement een verplichting voor alle bedrijven met meer dan 50 werknemers." Presenteerblaadje De ervaring die de gemeente gaat op doen met het project is volgens de wet houder ook uitstekend aan te bieden aan het bedrijfsleven. "Ik zie daar wel mogelijkheden voor. Alles zit in de computer; we kunnen het de bedrijven straks op een presenteerblaadje aanbie den." Daarnaast blijft de gemeente actief be zig met de bevordering van het open baar vervoer, bijvoorbeeld door een verdere verdichting van het bushalte- net, en betere fietsverbindingen, car pool-plaatsen, etc. De eerste carpool- parkeerplaats wordt in 1992 in gebruik genomen, aan de Richelleweg in Soes- terberg, waar die aansluit op de rijks weg A28. Rijkswaterstaat legt de par keerplaats aan, zo is de bedoeling, en de gemeente zou kunnen zorgen voor een overdekte, afsluitbare fietsenstalling, oppert de wethouder. De officiële installatie van de kern groep, waarbij burgemeester De Widt zijn handtekening zette onder het con tract met de Rijksverkeersinspectie, was de start van het project. De kern groep bestaat uit burgemeester De Widt, wethouder Swinkels en vertegen woordigers van een aantal "gemeente lijke" afdelingen: de ambtenaren Van der Maas (management), Van Haaften (voorlichting), Zwezerijnen (Perso neelszaken), Vossestein (Verkeer en vervoer), alsmede de neren Sirag (Rijksverkeersinspectie) en Verdiesen AGV, het adviesbureau dat het project in Soest begeleidt). Namens de doel groepen hebben zitting de dames/he ren Van den Brink (politie), Van Hel den (Reiniging), Van den Heuvel (On derwijs) en Sibeyn (Groen). De bijeen- Volgens de wethouder kan het 'auto park' bij het gemeentehuis behoorlijk uitgedund worden. komst werd opgeluisterd met de verto ning van een instructieve videoband over allerlei verkeersproblemen. Voorbeeldfunctie Als de proef een succes wordt, stopt de gemeente niet met het project, aldus wethouder Swinkels. "Welnee, dan gaan we gewoon door. Dan wordt het een stukje blijvend beleid." Ze wijst er op dat het project door de Soester poli tiek "raadbreed" wordt gedragen en dat het terugdringen van het autoverkeer uitstekend past in het beleid van het ge meentebestuur. "We zijn ons goed be wust van onze voorbeeldfunctie. De meeste wethouders komen elke dag op de fiets; de burgemeester gaat altijd lo pen. Ikzelf kom wel met de auto - niet alleen omdat ik te ver weg woon, maar ook omdat ik rekening moet houden met hoe ik eruit zie," zegt ze, wijzend op haar kapsel en haar schoenen. Wethouder Mieke Swinkels erkent dat het misschien niet eenvoudig zal zijn de doelstellingen van het project over te dragen op de bevolking, maar pessimis tisch is ze niet. "Het zal z.eker lukken, net zoals het met de GFT-inzameling is gelukt, waarmee Soest ook voorop liep. Bovendien is dit plan is gebaseerd op vrijwilligheid! Het is haalbaar omdat het twee voordelen oplevert: voor de gezondheid van de mensen en voor hun portemonnee." Parkeerbeleid Ze ziet verder een duidelijke samen hang tussen de terugdringing van het autogebruik en het "parkeerbeleid" in de gemeente. "We willen daarbij steeds minder uitgaan van de maximale be hoefte aan parkeerplaatsen, maar van wat we redelijk vinden. We blijven bin nen de kengetallen, maar gaan dan een stuk lager dan het hoogste zitten." Op die manier krijgen ook de fietsers meer ruimte, die volgens haar nog te veel op zij worden gedrongen. Het verkeersbeleid in Soest vergt steeds meer inzet en motivatie, vindt ze. "We zijn er constant mee bezig en ondanks alle kritiek, zowel op minister Maij- Weggen als op wethouder Mieke Swin kels, kunnen we toch vaststellen dat het goede plannen zijn." Dat geldt wat haar betreft bijvoorbeeld zeker ook voor de aanpak van de problemen in Soestdijk- Oost. "Die wordt nog verder verfijnd. In maart komt er 'een hoorzitting voor de hele buurt, maar ik schroom niet om nu al te zeggen: het is goed dat we door gezet hebben. Je moet wel een olifants huid en stevige benen hebben, maar ik heb gelukkig beide..." De overdekte Solo-fiets kan een be langrijke rol spelen bij het terugdringen van het autogebruik. B. W. van Soest zullen Ahold (de onderneming die de Albert Heijn-su- permarkten overkoepelt) binnenkort een brief schrijven waarin staat dat er niet op korte termijn een beslissing kan worden geforceerd over de lokatie van een nieuwe AH-supermarkt in Soest. Het College wil wel serieus bekijken of er - gelet op de besluiten van de ge meenteraad en de vele gesprekken die in het verleden met AH hebben plaats gevonden - eventueel vooruitgelopen kan worden op de besluitvorming over de structuurvisie (waarvan het winkel- beleid een belangrijk onderdeel vormt), maar in elk geval zullen de behandeling en de inspraakprocedure van de nota "Winkelbeleid" moeten worden afge wacht. De lokaties en oplossingen die onder zocht moeten worden zullen ook in dat kader moeten worden "getoetst", meent het College. "Op z'n vroegst in de tweede helft van 1991 is het mogelijk aan te geven of er al dan niet kan wor den geanticipeerd." Volgens B. W. moeten alle in het ge ding zijnde lokaties zorgvuldig en gede gen worden onderzocht. "Geen enkele lokatie mag in dit stadium op voorhand, wegens opvattingen van wie dan ook, van dat onderzoek worden uitgesloten." Er kunnen zich omstandigheden voordoen waardoor u niet in de gele genheid bent zelf uw stem uit te brengen, bijv. wegens vakantie of ziekte. Wat kunt u dan doen? Stemmen bij volmacht U kunt iemand machtigen die in uw buurt woont en in hetzelfde stemlo kaal als u moet gaan stemmen. Op de voorzijde van de oproepingskaart vult u uw naam in en de naam van degene die voor u gaat stemmen. Beiden plaatst u een handtekening. Degene die voor u gaat stemmen neemt uw kaart ook mee naar het stembureau. Ook kunt u een andere kiezer, die niet in hetzelfde stemlokaal als u moet gaan stemmen, machtigen om uw stem uit te brengen. Hiervoor dient u beiden een formulier in te vullen en te ondertekenen. Dit for mulier is verkrijgbaar bij de afdeling Burgerzaken, Raadhuisplein 1. De gene die u machtigt dient wel zelf over een oproepingskaart voor de Provincie Utrecht te beschikken. In levering van dit formulier moet ui terlijk 20 februari a.s. bij genoemde afdeling plaatsvinden. Als kiezer mag u niet meer dan twee machtigingen aannemen. Dit houdt in dat u in totaal drie stemmen mag uitbrengen, één van uzelf en twee van een andere persoon. Het uit brengen van de stemmen kan alleen tegelijkertijd met het uitbrengen van uw eigen stem. Stemmen in een ander stembureau Het kan zijn dat u die dag uw stem in een ander stemlokaal in Soest of in de provincie Utrecht wilt uitbrengen. In zo'n geval kunt u een kiezerspas aanvragen. Deze kiezerspas is geldig voor alle stembureaus in de provin cie Utrecht. Hoe komt u in het bezit van zo'n pas? Uiterlijk 11 maart kunt u op de afde ling Burgerzaken, Raadhuisplein 1, uw oproepingskaart laten omzetten in een kiezerspas. Oproepingskaart meenemen. Bent u niet in de gelegenheid om naar deze afdeling te gaan dan kunt u de kiezerspas ook schriftelijk aan vragen. Inlevering van dit formulier met uw oproepingskaart moet uiter lijk 20 februari a.s. bij genoemde af deling plaatsvinden. Een eenmaal uitgegeven kiezerspas kan na verlies niet worden vervangen. Wie aan politiek doet, leest de Soester Courant Op donderdag 21 februari is er een openbare raadsvergadering, aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. De agenda luidt: 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 20 decem ber 1990 en 17 januari 1991. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 91-17: Voorstel 91-17: tot het vaststellen van het bestem mingsplan Lazarusberg. 6. Voorstel 91-16: vergoeding van het waterschap inzake overdracht gege vens onroerend-goedbelastingen en kosten software pakket als gevolg van de overname van de heffing en invordering van het rijk. 7. Voorstel 91 -12: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het realiseren van de 3e fase van de herinrichting Soesterberg-kom. 8. Voorstel 91-25: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het realiseren van de 2e fase van de herinrichting Smitsveen. 9. Voorstel 91-22: instemmen met het afsluiten van het convenant sociale vernieuwing. 10. Voorstel 91-18: tot aankoop van bosgrond gelegen aan de Zandlaan van mevrouw M. C. M. van Eijden-van den Hengel te Leus den. 11. Voorstel 91-19: tot verkoop van grond gelegen in het plan Klein Engen- daal aan Bemog Projektontwikkeling B.V. te Kampen voor de bouw van 6 woningen. 12. Voorstel 91-20: tot verkoop van grond gelegen aan de Koningsweg aan Advisie Computer Consultants B.V. te Soest. 13. Voorstel 91-14: tot verkoop van grond gelegen naast de woning Korte Brinkweg 65 aan de heer A. R. Kwant. 14. Voorstel 91-21: tot verkoop van grond gelegen in het plan Mercury aan de Woningbouwvereniging "St. Joseph" voor de bouw van 6 patiowoningen en aan Bouwbedrijf Hoffman B.V. te Amersfoort voor de bouw van 11 patiowoningen. 15. Voorstel 91-26: van de Commissie voor de beroepenschriften tot het niet-ontvankelijk verklaren van het bezwaarschrift te gen de weigering van een ontheffing ingevolge de Zone verordening hinderwet voor het uitoefenen van een me- taalbewerkingsbedrijf op het perceel Soesterbergse- straat 6a. 16. Voorstel 91-27: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een vergunning voor de bouw van een koffie shop en dienstwoning op een perceel, gelegen aan de Middelwijkstraat, kadastraal bekend sectie A, nummer 3358. 17. Voorste! 91-28: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de intrek king van een vergunning voor de bouw van een woon huis met veestal en wagenloods aan de Noorderweg 40. 18. Voorstel 91-29: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van een beroepschrift tegen het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Soeste- rengweg 6 ten behoeve van de bouw van een ligboxen- stal. 19. Voorstel 91-30: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een aanlegvergunning voor het verharden van een oprijlaan (particuliere weg) naar de Paltz 2. 20. Voorstel 91-31: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een aanlegvergunning voor een pad op de Paltz 2. 21. Voorstel 91-32: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een vergunning voor de bouw van een fauna huis op de Paltz 2. 22. Voorstel 91-33: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een vergunning voor de vervanging van een serre van de woning Paltz 2. 23. Voorstel 91-34: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een vergunning voor de bouw van een schuur op het perceel de Paltz 2. 24. Voorstel 91-35: van de Commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift tegen de weige ring van een vergunning voor de bouw van een garage c.a. op het perceel de Paltz 2. 25. Voorstel 91-36: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een perceel aan de Valeriaanstraat nabij de Koningsweg. 26. Voorstel 91-23: tot benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Spreekrecht publiek: a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minu ten. Het inspreken vindt voorafgaand aan de behandeling van het betref fende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstellen tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raadscommissie(s) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt .waarbij ons colle ge een gewijzigd voorstel heeft verzonden, dan wel schriftelijk een reactie heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaand aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burgemeester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. SBÈ Hopelijk wel. Immers, vandaag de dag is er een glas met de zekerheid van natuurlijk zien op alle afstanden. Optimaal zien zonder storende leesgedeeltes. Hoyalux 3 biedt u dat kijk- en draagcomfort, waar u gewoonlijk meerdere brillen voor nodig heeft Hoyalux 3, verkrijgbaar bij vakopticiën: xA Yhd brilmode cz^ ZUIDPROMENADE 15 2768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 ■ROERESSIEF VANUIT EIK GEZICHISPUWI Een meerderheid van de inwoners van Soest is bereid de stoep of het trottoir voor hun deur onkruidvrij te houden. Dat is de voornaamste conclusie die getrokken mag worden uit de enquête die de afdeling Groenbeheer van de gemeente heeft gehouden over de be trokkenheid van de inwoners bij een natuurlijker, gifvrij groenbeheer. De enquête onder 900 willekeurig ge kozen inwoners van Soest en Soester- berg (van 18 jaar en ouder) leverde een respons op van 40 procent. Hierbij zijn niet meegerekend de 22 belangstelen den die op eigen verzoek aan de enquê te meededen. Een uitgebreider verslag van de resulta ten van de enquête zal worden opgeno men in een van de eerstvolgende num mers van de gemeentelijke voorlich tingskrant Op 't Hoogt. Andere uitkomsten zijn: 60% van de deelnemers vindt "na tuurlijk groen" het belangrijkst, 28% "siergroen" en 11% "gebruiksgroen". 44% stoort zich weieens aan het on derhoud van het openbaar groen. 56% heeft geen klachten. •78% is het helemaal eens met de stel ling dat kleur in het stedelijk groen, bij voorbeeld door bloeiende bomen, struiken of planten, belangrijk is. 46% beaamt volledig de stelling, dat van het onderhoud van openbaar groen niets terechtkomt, als dat aan de bewo ners wordt overgelaten. 46% is het helemaal eens met de stel ling dat minder keren maaien positief is, omdat bloemen dan meer kansen krij gen (b.v. bermen Koningsweg). 43& is het helemaal oneens met de stelling, dat "snippergroen" kan ver dwijnen, waar bewoners een eigen voor- en achtertuin hebben. 66% van de deelnemers wist dat de gemeente gestopt is met het spuiten van chemische bestrijdingsmiddelen; 78% van hen is het hier helemaal mee eens. 65% juicht een natuurlijk beheer toe, omdat zo het uitsterven van steeds meer plan te-, dier- en insektesoorten wordt voorkomen. 77% van de deelnemers is bereid om zijn stoep./trottoir zonder gif onkruid vrij en veilig begaanbaar te houden. 68% is niet bereid mee te werken aan het onderhoud van het openbaar groen in de eigen woonbuurt; 31% voelt hier wel voor. De vermelde percentages zijn genomen van het totale aantal deelnemers dat heeft gereageerd (358 van de 900). Aan de uitkomsten kunnen dan ook geen absolute conclusies worden verbonden. Met de respons van 40% is de afdeling Groenbeheer niettemin zeer tevreden. P KAASFONDUEMENU De gehele maand februari kunt bij ons op origineel Zwitserse wijze kaasfonduen: Crispi cocktail kaasfondue Parfait van citroen f.34,95 per couvert. Reserveren gewenst RESTAURANT DE Birkstraat 108 tel. 02155-1 37 20 3768 HL Soest Amerikanen blijken in het algemeen anders om te springen met hun afval dan de gemiddelde Soester. Dat is ge bleken uit de problemen bij de huis vuil-inzameling in de drie "Ameri kaanse" wijken in Soesterberg: Apol- io, Mercury en Gemini. De gemeente heeft geconstateerd dat de Amerika nen relatief zeer weinig GFT-afval aanbieden, maar aanzienlijk meer "gewoon" huisvuil. Volgens burgemeester De Widt staat dat mede in verband met de Ameri kaanse "cultuur", die royaal gebruik maakt van verpakkingsmateriaal. Sinds vorig jaar geldt ook in de Amerikaanse wijken het om-en-om-inzamelingssys- teem: de ene week GFT (bruine contai ner), de andere week gewoon afval (groene container). De bruine contai ners zijn doorgaans nauwelijks gevuld, terwijl het afval-aanbod met de groene dikwijls de container-capaciteit over treft. B. W. gaan de raadscommissie Milieu nu om advies vragen over een extra (dus wekelijkse) inzameling van gewoon af val, waarvoor de bewoners dan wel moeten betalen. Extra containers - de groene dus - krijgen ze ook tegen beta ling van de kosten. Het gaat overigens om een overgangsmaatregel, gericht op de "bevordering van een goed milieu besef van de consument (ongeacht zijn nationaliteit)". Los daarvan wil de gemeente de Ameri kanen door voorlichting nog eens attent maken op de wenselijkheid van het "scheiden aan de bron". In dat kader wordt ook overleg gevoerd met de Amerikaanse supermarkt op de vlieg basis. B. W. willen het overleg overi gens verbreden tot de gehele Soes- ter(bergse) middenstand, om die aan te moedigen het gebruik van milieu-on vriendelijk verpakkingsmateriaal te be perken. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou De krant rant bellen (tel wordt dan direct alsnog

Soester Courant | 1991 | | pagina 3