't HART PO 3 Dolle Dagen iRKOOPMEDEWERKSTER 2,98 2,98 3,75 ïnde ntvangen? Soest gaat zijn 92 monumenten koesteren TbilNNENhuis JASPER MODE Soest 50 jaar geleden ^Sü^AjWOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 IANANENRING SOESTER COURANT PAGINA 5 j vraagt uw aandacht: voor %Mm iJnbem«hn,»u"n'ng, DE SNUIFDOOS 0ENTE- FRUITHAL PASTEI-UUR P. van Buuren Monumentenzaken Informatie-avond op 18 februari Stoppen met roken in de Bundeling Man neemt benen met buit Wegens groot succes nog (14 15 en 16 februari) 2 kostuums 1 betalen 2 pantalons 1 betalen 2 colberts 1 betalen Bodywarmer £Q90 S Vogels in nood door koude winter Schaatsster breekt been Accountantskantoor J.H. Braber RA 14 februari 1941 Meer dan 1.000.000 Kaasbonnen ontvreemd •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦Hu s. vrijdag en zaterdag erlijke combinatie van Zwitserse room ti, rozijnen, banaan en slagroom van 9,75 nu voor $1111 Itctliftltltctij j OntHerp-hinderwet- v V Bh de afde ine I Bij de afdeling Milieubeheer van de ge- I meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer TELEFOON 12337 I 2-27, ligt vanaf heden op werkdagen - dens de openingsuren, ter inzage een verzoek met bijlagen van: v.d. Eist Papierrecycling Nederland B.V., Van Weerden Poelmanweg 23, voor het oprichten van een papierre cyclingbedrijf op het perceel Van Weerden Poelmanweg 23. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of iffiJndeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijs niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 27 fe- (STRAAT 31 SOESTDIJK Kado-boetiek en mode zoekt leuke leeftijd ca. 19 jaar Voor inlichtingen-. Snuifdoos tel. 02155-10098 anden geleden kreeg onze zoon eennieuwcX 1991T Nu is die FIETS WEG olen uit de gymzaal aan de Smitsweg (op 5 wie de fiets kan terugbezorgen ligt er een ling van f 150,- klaar. chrijving fiets: donkerbl. BATAVUS WINNER rersnelling en handremmen (jongensfiets) op vitamine C! e grapefruits ;lsinaasappelen s Bel kilo van 6.3 JWSTRAAT13 - SOEST fELEFOON 02155 - 2 37 15 [dien men dat wenst, worden de per- mlijke gegevens van degene die een waarschrift indient niet bekendge- jakt. Het verzoek daartoe moet iriftelijk, tegelijkertijd met het be- arschrift, bij het gemeentebestuur irden ingediend. ïnderwetaanvraag lij het afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen 8.30 tot 12.30 uur, alsmede inde bi- itheek aan de Albert Cuyplaan tij- is de openingsuren, ter inzage een ik met bijlagen van: A. Heinicke Mailing Service, Dorre- n wilt gaan? lts van Accountantskantoor n alle fijne kneepjes van het rgen van uw aangifte eens ndigheid. Een speciaal ont- isprogramma verzekert u en kwaliteit. oruren bij ons binnen fwerkingishetwel nodig icheiden meebrengt, velen vooraf even contact eünge afspraak kunt u ook en op zaterdagmorgen in aart. Organisatie) COM1L steinweg 12A, voor het oprichten van een mailingbedrijf (postafwerkingsbe- drijf) op het perceel Dorresteinweg 12 A; B. JJ. Meerts, Staalwijklaan 7, voor jet uitbreiden/wijzigen van de inrich- "ng tot het stallen van paarden onder itrekkingvan aanvraag d.d. 31-8-1990 jp het perceel Staalwijklaan 7. jemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door en ieder gedurende een maand na agtekening van deze kennisgeving ihriftelijk worden ingediend bij het ge- eentebestuur. De ingekomen be- vaarschriften worden mede ter inzage jelegd. Een ieder kan ook mondeling in •ersoon of bij gemachtigde bezwaren ibrengen op een openbare zitting, 'aar gelegenheid wordt gegeven tot ien gedachtenwisseling, te houden op •erzoek. Men gelieve daartoe desge wenst vóór 6 maart 1991 een afspraak te aken. idien men dat wenst, worden de per- lonlijke gegevens van degene die een ;zwaarschrift indient niet bekendge- iaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met hegt be waarschrift bij het gemeentebestuur 'orden ingediend. leroep tegen de op het verzoek geno- ïen beslissing kan later, behalve door Ie aanvrager en de adviseurs, slechts /orden ingesteld door degene die bin- en de gestelde termijn schriftelijk of londeling bezwaar heeft ingebracht, :enzij wordt aangetoond dat hij of zij re delijkerwijs niet in staat is geweest (tij- lig) bezwaren in te dienen. Ïnderwetaanvraag lij de afdeling Milieubeheer van de ge- eente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 27, ligt vanaf heden op werkdagen an 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi- •liotheek aan de Albert Cuyplaan tij lens de openingsuren, ter inzage een 'erzoek met bijlagen van: Hoka Snacks B.V., Kostverlorenweg c, voor het oprichten van een horeca ;roothandel op het perceel Kostverlo- enweg 4c. [Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na lagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge- neentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage igelegd. Een ieder kan ook mondeling in jpersoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot [een gedachtenwisseling, te houden op ïwoensdag, 6 maart 1991 om 09.00 uur in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 te Soest. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij of zij re delijkerwijs net in staat is geweest (tij dig) bezwaren in te dienen. Hinderwetvergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de be schikking op het verzoek van: Kuleitech B.V., Korte Ossendam 46A, voor het oprichten van een inrich ting voor het verwerken van kunststof leidingen op het perceel Industrieweg 48. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; Elke vrijdagavond van 17.00-19.00 Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 d.enig ander belanghebbende die aan toont dat hij of zij redelijkerwijs niet (tijdig) in staat is geweest eerder be zwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen, kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het vergroten van een kantoor, Laan straat 542 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het vergroten van een woonhuis en berging, Waldeck Pyrmontlaan 60 (ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het bouwen van een garage/berging, Lange Brinkweg 115 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 14 februari 1991, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30-12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken, Raadhuisplein 1, ter inzage. De burgemeester maakt bekend dat het College van Burgemeester en Wethou ders voornemens is, om op voorstel van de monumentencommissie en overeen komstig het bepaalde in de "Monumen tenverordening gemeente Soest" de volgende panden en objecten op de ge meentelijk monumentenlijst te plaat sen: Kampweg 1 Oranjelaan 36 De Paltz 1 Soesterengweg 6,8 Steenhoffstraat 46 v. Weerden Poelmanweg 2 v.d. Griendlaan 11 Jachthuislaan 19 Park Vredehof 11 Soesterengweg 2,4 Kerkplein 1 Steenhoffstraat 2 De Paltz 2 Van Weedestraat 3 Beckeringhstraat 43 Kerkpad zz 67 Kerkstraat 15 Lange Brinkweg 87 Mariastraat 1 Stationsweg 18 Steenhoffstraat 6,6a Amersfoortsestraat 18 De Beaufortlaan 1 Burg. Grothestraat 53 Ferd. Huycklaan 18 Kerkpad nz 25 Kerkpad nz 35 Kerkpad nz 37 Kerkpad nz 3, 3a Rademakerstraat 75 Banningstraat 6 Burg. Grothestraat 51 Grote Melmweg 2a Heeserspoor wz. 4 Kerkpad nz 41 Kerkpad zz 17 Soesterbergsestraat 114 Van Weedestraat 11, 13 Biltseweg 51 Birkstraat 84 Kerkpad zz 5, 7 Korte Brinkweg 51 St. Willibrordusstr.-kerk Kerkpad nz 21-23 Oude Tempellaan 16-18 P. v.d. Breemerweg 23 Steenhoffstraat 30 Amersfoortsestraat 80 Biltseweg 49 Birkstraat 106 Eemstraat 1, lb Ferd. Huycklaan 7 Kerkpad nz 47 Park Vredehof 2-2a Biltseweg ad 37 Banningstraat 3 Grote Melmweg 33 Kerkpad nz 27 Lange Brinkweg 11-13 Lange Brinkweg 24 Vredehofstraat 4,6 Wieksloterweg wz 1 Biltseweg 45-47 Birkstraat 125 Burg. Grothestraat 21 Insingerstraat 37 Insingerstraat 53 Kolonieweg 6 Lange Brinkweg 26 Lange Brinkweg 28 Staalwijklaan 2 Amersfoortsestraat 15 Amersfoortsestraat 87 Duinweg 47 Eemstraat 18 Ferd. Huycklaan 5 "Of het er relatief veel zijn of niet, dat weet ik niet. Maar we gaan ze wél koes teren. Er is in Soest al heel wat verdwe nen waar we nu spijt van hebben. Denk maar aan het Oranjehotel. Dat zal nu niet meer kunnen gebeuren..." Aldus wethouder Jan Visser vorige week tijdens een ontmoeting met de pers, waarin hij de voorlichtingsavond over het gemeentelijk monumentenbe leid aankondigde. Die bijeenkomst wordt gehouden op maandag 18 fe bruari, aanvang 19.30, in de raadzaal van het gemeentehuis. Alle belangstel lenden zijn daar welkom, maar vooral ook de eigenaars en bewoners van de 92 monumenten die op de gemeentelijke monumentenlijst voorkomen. Visser memoreerde dat zijn voorganger Plomp in 1988 al het initiatief had geno men voor een inventarisatie van alle "beeldbepalende" panden in Soest. "Ik ben hem daar nog altijd zeer dankbaar voor," aldus Visser. "Die inventarisatie leverde maar liefst 345 'objecten' op - "meer dan iemand had verwacht." Op die verzamellijst prijken overigens ook nog eens 22 rijks-monumenten, waaronder de Oude Kerk en haar toren, een flink aantal panden in de Kerke- buurt en de prehistorische grafheuvels in de duinen. Naast de 92 monumenten in categorie I is er een lijst met 112 ob jecten in de categorie II ("beeldbepa lend") en nog eens 108 in de categorie III ("van ondergeschikte waarde"). 'Groene boek' De Monumentencommissie is vanaf 1989 in de weer geweest om deze inde ling te maken. Ze baseerde zich daarbij o.a. op het werk van deskundigen van de Provinciale Planologische Dienst (PPD), die eerder al het "groene boek" het licht had laten zien. Dat boek bevat een beschrijving van de 345 waardevol le objecten die Soest rijk is. Lezers van de Soester Courant hebben daar in de afgelopen jaren al het nodige van gezien in de rubriek "Monumentaal" van Jan Visser, die de beschrijvingen wekelijks voorzag van een gedichtje. Heeserspoor wz. 6-8 Kerkpad zz 41 Kerkpad zz 43 Krommeweg 1 Lange Brinkweg 60-62 Middelwijkstraat 38 Nieuwstraat 16 Oude Tempellaan 3-5 Steenhoffstraat 40 Burg. Grothestraat - linde Dalweg begraafplaats Kerkstraat/Eemstraat - linde Kerkstraat - dorpspomp Lange Brinkweg - gildeboom Torenstraat Emma - monument Paltzerweg - oorlogsmonument Alvorens er een definitieve beslissing zal worden genomen, worden de eige naren van de hiervoor vermelde objec ten overeenkomstig het bepaalde in de Monumentenverordening, in de gele genheid gesteld te worden gehoord. Van belang in dit verband is te weten dat, voor discussie, beroep of bezwaar op een dergelijke zitting, geen mogelijkhe den aanwezig zijn. Dergelijke elemen ten komen eerst later aan de orde tij dens een mogelijke beroepsprocedure, die pas na vaststelling van de gemeente lijke monumentenlijst mogelijk is. Indien men (als eigenaar) gebruik wil maken van de mogelijkheid te worden gehoord, dient men dit schriftelijk, voor 22 februari 1991, kenbaar maken aan de afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (ROB), Postbus 2000 - 3760 CA te Soest. De hoorzittingen zijn gepland in de avond van 27 februari 1991. Inzage Overzichten met de geïnventariseerde objecten, ingedeeld in verschillende ca tegorieën, liggen vanaf 13 februari 1991 gedurende twee weken ter inzage bij het gemeentelijke Informatiecentrum aan het Raadhuisplein 1 te Soest, alsmede bij de dependance van de gemeente aan het Dorpsplein 17 te Soesterberg. Informatie-avond Op 18 februari 1991, aanvang 19.30 uur, wordt in het Raadhuis aan het Raadhuisplein 1 in Soest een infor matieavond verzorgd m.b.t. de monu- mentenproblematiek. De eigenaren van geïnventariseerde panden, alsmede be woners en belanghebbenden, worde- nuitgenodigd deze informatie-bijeen komst bij te wonen. De monumenten commissie geeft deze avond uitgebreid informatie over een aantal monumen ten, haar werkwijze, de gehanteerde cri teria en de uitvoering van het monu mentenbeleid. Informaties: INFOCENTRUM, 1 RAADHUISPLEIN 1. Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: l tel. 93665 (24-uurs-service). De Monumentencommissie - in het le ven geroepen op grond van de Monu mentenwet 1988 en de Monumenten verordening Soest van 1989 - heeft het materiaal van het "groene boek" inmid dels geschift en de definitieve indeling in verschillende categorieën gemaakt. De commissie bestaat uit deskundigen op het gebied van de architectuur en de kunsthistorie, aangevuld met leden van de Historische Vereniging en de Stich ting Oud Soest. De indeling in de drie categorieën is ge baseerd op een puntenwaardering (met "vloeiende grenzen") voor bijvoor beeld de situering, de architectuur, de historische waarde, de gaafheid en de zeldzaamheid van het object. Ze heeft consequenties voor de subsidie die ei genaren kunnen krijgen voor de hand having of verbetering van het monu ment. In het fonds Stads- en Dorpsver nieuwing is daarvoor jaarlijks zo'n 230.000 gulden beschikbaar. Dat geldt niet voor de categorie II, maar de com missie heeft het gemeentebestuur ge vraagd daar ook "iets voor te doen"bij voorbeeld in de vorm van doelsubsidies voor het herstel van rieten daken, schouwen, luiken, etc. Het College moet daar nog een standpunt over inne men. De categorie I-subsidie is overi gens alleen verkrijgbaar voor conser- vende of verbeterende werkzaamheden die het normale onderhoud te boven Onder de monumenten die Soest telt komen ook een aantal fraaie oude boer derijen voor. Kwaliteit Het plaatsen op de lijst van een pand of object - ook enkele bomen staan als zo danig genoteerd - houdt niet in-dat er nooit meer iets aan veranderd mag wor den. Als de kwaliteit maar niet "op des astreuze wijze" wordt aangetast. De betrokken eigenaren en bewoners zijn inmiddels geïnformeerd. Voordat het College van B. W. de definitieve lijst vaststelt worden zij in de gelegen heid gesteld eventuele bezwaren in te dienen. Op woensdag 27 februari wordt daarvoor een speciale hoorzitting ge houden, maar op de informatieavond van 18 februari zijn ze uiteraard ook al welkom. Het publiek is op 18 februari evenzeer welkom. Wethouder Visser houdt dan een inleiding over het Monumentenbe leid en ir. C. Douma, de voorzitter van de Monumentencommissie, geeft een toelichting op de lijst. Verder worden van een aantal monumenten dia's ver toond, die worden toegelicht door des kundigen. Secretaris W. Verhartzal ten slotte uitleg geven over de subsidiemo gelijkheden. De Witte Boerderij op de Eng is ook een plaats op de monumentenlijst waard geacht. Een goeie stoel is een vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen een stootje. Zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Het gezondheidscentrum "de Bunde ling" organiseert in samenwerking met de Stichting Volksgezondheid en Roken (STIVORO) voor de zesde maal een Stop-Met-Roken-Training, die gehouden zal worden in het ge zondheidscentrum "de Bundeling", Schoutenkampweg 4, Soest-Zuid. Naast een gratis informatie-avond om vat het programma acht trainingsavon den in een periode van totaal vijf weken. zaam karakter krijgt. Zo maakt de roker die stopt een doelmatiger gebruik van zijn/haar wilskracht. Informatie-avond: dinsdag 26 februari 1991 om 19.45 uur. Cursusavonden: 4, 5, 6, 7, 11, 14 en 21 maart en 4 april. Alle avonden beginnen om 19.45 uur. Wie meer wil weten over de Stop-met- roken-training kan het gezondheids centrum bellen: tel. 13750. De eerste vier avonden zijn achter el kaar in de eerste week en vormen een belangrijke basis voor succes. Het pro gramma geeft de "stopper-met-roken" net dat duwtje in de rug, dat nodig is om door te zetten! De totale kosten, inclusief cursusmate riaal, bedragen negentig gulden per persoon; voor veel rokers amper de kosten van drie weken rookwaar! De praktijk leert, dat de meerderheid van de rokers die zomaar stóppen, na korte tijd toch weer gaat roken. Met wat meer informatie over de rookafhanke- lijkheid en de rookgewoonte, adviezen uit de praktijk, enkele natuurlijke hulp middelen (geen medicijnen) en de steun van andere stoppers-met-roken, ontdekken velen, dat de motivatie ster ker wordt en het niet-rokeneen duur- Een jongeman heeft maandagmiddag 290 gulden buitgemaakt uit de kassa van een kantoortje aan de Zandweg. De eigenares, een 50-jarige Soesterse, zag de jongeman een greep uit de kassa doen, maar de jongeman ging er direct - met het geld - vandoor. Zij achtervolg de de jongeman en wilde hem staande houden toen hij op zijn fiets wilde stap pen. Hij voorkwam dat door met een schroevedraaier in haar richting te ste ken en ging er als een haas vandoor. De vrouw werd niet door het voorwerp ge raakt. De politie is op zoek naar een jongeman van ongeveer twintig jaar, met een tenger postuur, rossig stekel haar en met een lengte van ongeveer 1.70. "Jacks(dons) ALLES "■Katoenen pantalons HALVE "Pullovers PRIJS van f 98,- NU W W sportieve /xo' herenkleding MODE <Èg» ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Door de aanhoudende vorst komen de in ons land verblijvende vogels mo menteel in moeilijkheden. Watervo gels, zoals blauwe reigers en roerdom pen, kunnen nu niet bij hun voedsel komen en worden gevoerd door lokale vogelwerkgroepn en afdelingen van Dierenbescherming. Maar ook de vo gels rondom het huis kunnen nu best wat extra's gebruiken. In koude nachten verliezen ze een tien de deel van hun lichaamsgewicht. Over dag is het laat licht en vroeg weer don ker; ze hebben dus niet zoveel tijd om voedsel te zoeken. Bovendien kunnen kleine vogels geen dag zonder voedsel. Ze sterven dan doordat de lege darm gaat ontsteken. Wat kan men doen: Voer vooral bij sneeuw of ijzel of als de bodem hard be vroren is. Voer niet te veel tegelijk, liefst 's morgens na het aanbreken van de dag. Speciaal samegesteld wintervoer voor vogels is te koop bij de Verenigingswin kel van Vogelbescherming in Zeist en de dierenspeciaalzaken. Men kan de vogels extra voeren met brood, kaas soorten of mezenbollen. Houd de pin da's in de gaten, ze zijn zo op. Wanneer het gesneeuwd heeft, is het niet nodig voor water te zorgen. De vogels pikken dan wel van het sneeuw. Als alles hard bevroren is, vergruis dan een paar ijs blokjes. Maak de voedertafel regelma tig goed schoon om te voorkomen dat de vogels elkaar via uitwerpselen zou den besmetten. Dat voorkomt ziekten. Houd katten binnenshuis. Hulp aan de vogels wordt gecoördi neerd door het Nationaal Comité Win- tervoedering van Vogels, dat nauw sa menwerkt met Vogelbescherming. Zo verstrekt het Comité gelden aan geor ganiseerde voedergroepen, die voe deracties op touw zetten voor vogels zo als roofvogels, watervogels en bosvo gels. Deze voedergroepen bestaan uit ervaren vogel- en natuurkenners. Voor degene die het Comité financieel wil steunen is een speciaal gironummer voor giften opengesteld (giro 656500 t.n.v. Stichting Wintervoedering Vogels te Zeist). Nadere inlichtingen: Natio naal Comité Wintervoedering van Vo gels, Tel: 03404-22034/25406. Hans Peeters, Nico de Haan. De ambulance werd zaterdagmiddag ontboden bij de vijver tussen het Spinet en de Koningsweg. Daar was een be woonstervan de Wiardi Beckmanstraat bij het schaatsen gevallen. Met een ge broken been werd ze naar het zieken huis gebracht. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 De hoofdschuldige te Soest woonachtig Naar De Telegraaf meldt, is 'n enorme verduistering van kaasrantsoen-bon nen, namelijk 1 millioen 94300 toewijzingen voldoende om geheel Neder land een dag van een rantsoen kaas te voorzien, aan het licht gekomen, waar bij gebleken is, dat de baten ten goede kwamen aan den 42-jarige z.g. evange list B., leider van een z.g. godsdienstige secte te Soest, welke binnenshuis het naakt loopen beoefende. De verduistering is op zijn instigatie gepleegd door een 27-jarigen tijdelijken ambtenaar van de Ned. Zuivelcentrale te Den Haag, die lid was van de Soes ter secte en belangeloos op aandrang van den evangelist de bonnen wegnam, zonder er eenige vergoeding voor te krijgen. Een tweetal andere leden van de sectie bleken eveneens in dezen zwendel betrokken te zijn. De Haagsche re cherche slaagde er na een langdurig onderzoek in deze geheele zaak aan het licht te brengen, welke met de arrestatie van de twee hoofdschuldigen, den evangelist en den tijdelijken ambtenaar, werd besloten, hoewel tegen vele grossiers in den lande, die eveneens groote partijen van deze bonnen hadden opgekocht, vermoedelijk nog tuchtrechterlijke maatregelen zullen worden getroffen. Dit onderzoek is nog in vollen gang. Te Soest speelden zich in het z.g. Kabouterhuis aan de Birkstraat, waar de Soester secte bij elkaar kwam, weerzinwekkende tooneelen af. De evangelist had tenslotte door suggestie een zoo groote macht over zijn volgelingen ver kregen, dat zij langzamerhand zijn willooze werktuigen waren geworden. Een grossier te Westzaan heeft deze geheele affaire aan het rollen gebracht. Deze man, die geen lid was van deze secte, kreeg van een van de leden van het gilde kaasbonnen te koop aangeboden. Hij stelde zich met de Nederl. Zuivelcen trale in verbinding, die op haar beurt de Haagsche recherche het verder on derzoek opdroeg. De kaasbonnen moeten, na inlevering door den consu ment, door den winkelier aan de grossiers worden ingeleverd, die dan op hun beurt deze weer bij de Ned. Zuivelcentr. moesten afgeven. Hierna krijgen de grossiers toewijzing van kaas voor verdere levering aan de winkeliers. Het schijnt, dat er een levendige handel in deze kaasbonnen bestond, waarbij prij zen van 80 cent per K.G. werden betaald, wat dan de grossiers weer op den kaasprijs legden. Deze kaas werd dan buiten de distributie om verhandeld. Het onderzoek bracht aan het licht, dat op de Ned. Zuivelcentrale de 27-jari- ge tijdelijke ambtenaar belast was met de behandeling van deze kaasbonnen. Deze bonnen moeten, als zij van de grossiers binnenkomen, aan de circulatie worden onttrokken, hetgeen men doet door ze waardeloos te maken door af stempeling of ponsen. De tijdelijke ambtenaar, die als lid van de secte gere geld contact had met den evangelist, werd door dezen man er toe overgehaald zich groote partijen bonnen toe te eigenen en aan hem af te staan. Er ging blijkbaar zoo'n invloed van den evangelist uit, dat de ambtenaar dit deed, zonder zelf eenige belooning te ontvangen. De leider van de secte deed de kaasbonnen evenwel voor goede prijzen aan verschillende grossiers over ge heel Nederland verspreid, van de hand. Voor zoover men heeft kunnen na gaan, heeft hij hiervoor in totaal minstens een bedrag van f 1500,- ontvangen. De ambtenaar ontvreemdde dus reusachtige partijen bonnen, in totaal niet minder dan 1.094.300 stuks, hetgeen voldoende is voor in totaal 110.000 K.G. kaas, welke dus aan de distributie werd onttrokken. De evangelist had hierbij den steun van twee andere leden zijner secte, een inwoner van Soest en een 36-jarige reclameteekenaar uit Den Haag, die medehielpen aan den ver koop der kaasbonnen aan grossiers. De opbrengst incasseerde de evangelist en de reclameteekenaar kreeg er slechts eenmaal f 50,- van. Ook kreeg hij eens een wollen deken, blijkbaar met de bedoeling het geval met den mantel der liefde te bedekken. De evangelist en de tijdelijke ambte naar zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Een onderzoek is thans gaande naar de Nederlandsche grossiers, die van deze kaasbonnen hebben gekocht. Zij zullen tuchtrechter- lijk worden vervolgd en hun voorraden zullen in beslag worden genomen. Daar deze giossiers over het geheele land verspreid zijn, zal dit onderzoek nog geruimen tijd kunnen duren.

Soester Courant | 1991 | | pagina 5