1 -*■ "VJE Volkenrecht wordt in Golf-oorlog op iïiEffSai-Ss schandelijke wijze ondergraven' Soester gemeentehuis op ansichtkaart J. 1 l' Meningen vanlesers Speeldoos IKV-bijeenkomst in de Open Hof COMPUTER FORMULIEREN Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Studiekring van en voor ouderen I >s* jst 1 Joop Doderer in 'Op glad ijs' Renze Ferwerda in 'Nu 't kan' Mark Kingsford: een theaterman van pure Engelse klasse Agenda februari De Speeldoos Lota Willekeur Hondenbelasting Honden 'Otto '39' en de bah-bakken' Wereldvluchtelingenweek 17 tot 23 februari: Vijftien miljoen vluchtelingen wereldwijd 'Wat doet de provincie?' Het gaat in een studiekring om het bt spreken van actuele zaken en absoluut Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 PAGINA 9 WOENSDAG 13 FEBRUAR11991 Dc Vereniging Arlishock, Steenhoffo*. IV Soesl, lel. 02155-19577, stelt zich als dn2! 5^ 7^. 11 1 A. "1^ li* 1 de doeUlellineen van de verenin;nn s1eoDi» op tt jstoi au lidslegj horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledi slratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, .1 Donderdag 14 februari EN Filmhuis: 'Kracht' 'Als de Nederlands film ivj I is, dan is het wel in het uitbeeideSw I het platteland. Waar men in het buit? land nogal eens vervalt in het filmjJ? evenbeeld van de streekroman mettf kleine incidenten, zijn natuurgeweld18 leerzame scènes over het boerenbedrijf richt de Nederlandse filmer zich lief op het drama van de enkeling die n heldhaftige wijze immuun lijkt voorhP oordeel van zijn omgeving.' Aldus gint Antoinette Polak haar recensie v, 'Kracht' in de NRC van 20 1 1990. Frouke Fokkema, die met 'Kracht'de buteert, moet ook weinig hebben var het overbekende gevecht met de elf menten en van het pastorale heidenet dicht. Zij kent het platteland als gi ander. Voordat zij haar naam vesti als toneelschrijfster, werkts zij op varkensfokkerij in Noorwegen, in ea Israëlische kibboets en op een Limbus se fruitkwekerij; ze was geitenboerinl Pyreneeën, woonde een tijdlang op hei landgoed van Tolstoj en in een Tibe- taans klooster. Haar conclusie: 'Hei plattelands is mooi maar ook er- wreed.' Anders gezegd: 'In de mooiste landschappen gebeuren de gruwelijkste anuit I dingen.' imid- De film speelt zich voor het grootstege- ;e or- deelte af in Zuid-Limburg waar hei van landschap op ingetogen wijze werd op. genomen. De eerste scènes tonen een' 100 mistig gebied met maar weinig kleur met Dit beeld past goed bij Chopin's 'Mar usief cheFunbre' die door een handjevol bla- bon- zers in een rouwstoet wordt gespeeld, maar even later ook bij een droogkomi- isatie 1 sche conversatie van twee doodgravers ents- die met hun zwarte Volvo in de modder nder zijn blijven steken. De toon lijkt gezetin vmp- de eerste, pave srénes Hip «„„ke ende', erstel- lange- 1 voor jezelf: die al- rtelde i ver- ftobt/ inden lijk. boek ltoch "Het volkenrecht wordt door de Golf oorlog op schandelijke wijze onder graven. De Verenigde Staten misbrui ken de VN, en het eerste dat zou moe ten gebeuren is de intrekking van de haast wederrechtelijke resolutie 678, die militair geweld mogelijk maakt, en deontruiming van de bezette gebieden door Israël. Alleen op die manier kan Saddam Hussein de wind uit de zeilen worden genomen." Dat betoogde oud-Soester prof. dr. W. Tims, ontwikkelingseconoom aan de Vrije Universiteit, vorige week tijdens een door de plaatselijke IKV-kern geor- de eerste, gave scènes die een nuchter !®piseerde bezinningsavond op de en onderkoeld beeld geven van de si- Gffifoorlog. Samen met de internatio- tuatie: de vrouw van boer Bollens wordi naal secretaris van het landelijk IKV, gecremeerd. Ziekte en dood ziin nu AVim Bartels, en ds. P. Kloek, eme- eenmaal zaken waarover men bi boe- rips-predikant van de Oude Kerk. ren niet veel ophef maakt I vormde hij het sprekerstrio dat IKV- Weduwnaar Bert Bollens (Theu Boer- voorzitter Eit Algra presenteerde aan mans) kan na de dood van zijn vrou» d® onêeveer 40 belangstellenden, die het ritme van alledag voorlopig nog nki de kou hadden getrotseerd om naar de I oppakken. Op advies van méneer pas- °Pen Hof,1f k.om.e"'., t I toorvertrekt hij naar Amsterdam om ti Tims f13"1"6 duidelijk dat het militair een landbouwtentoonstelling te bezielt- ?Ptr n van de Verenigde Staten ge- tt:: ibaseerd is op de haast wederrechtelij- tigen. Hij komt terug met een kunstena res aan zijn zijde; een stadse juf die niei wordt geaccepteerd, die niet kan aarden en toch niet terugkeert. Aanvang: 20.30 uur Toegang- f6,- /CJP/Pas-65 f5,- Reserveren vanaf 1 uur voor in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. j Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest VanacJiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 gen. De voorbet te tredei niet get kunnen l getoond soleerd i; Het ultin Wie een zinvolle tijdsbesteding zoek', kan eens denken aan de Studiekring van en voor ouderen. Uitgangspunt van een studiekring is niet alleen hel 3 gezamenlijk actief bezig zijn, mant ook de gezelligheid van het sociale contact met leeftijdgenoten ondervin den. niet om een droge bestudering van be paalde onderwerpen. De deelnemers aan een studiekring kiezen zelf in on derling overleg het onderwerp waarin zij zich willen verdiepen (bijv. milieu, kunst, voeding, wereldpolitiek). Eefl i belangrijk kenmerk van een studiekring I is dat zij met een eindprodukt wordt af gesloten, bijv. een verslag, een presen- i tatie of een advies. Een studiekring bestaat uit maxima3' twaalf deelnemers van 5 jaar en ouder, die gedurende tien bijeenkomsten mel j hun zelfgekozen onderwerp bezig zijn- I Voor het meedoen aan een studiekring I is geen speciale vooropleiding nodig- Het plan is op 21 maart a.s. de eerstë j studiekring te starten onder begeleiding '1 van Ineke Westerhout, die zojuist een 1 studiekring in Amersfoort heeft afge* sloten. Kosten per deelnemer: dertig gulden voor tien bijeenkomsten. Plaats van sa- menkomst: Muziekschool, Kerkplein 1- Aanvang: donderdagochtend 21 maart van 9.30-11.30 uur. Wie interesse heeft, kan voor nadere informatie en opga^ voor de studiekring terecht bij de Volks* universiteit Soest/Soesterberg, Kerk plein 1, tel. 22195. £?"t00r geopend: elke maandag van 10.00-12.30 uur en donderdag van 10.00-13.30 uur. Tijdens de krokus vakantie gesloten. ktr resolutie 678, die in tegenspraak is met het volkenrecht en het handvest van de VN. Dat schrijft in conflicten een aantal stappen voor dat in de aanloop naar de oorlog eenvoudig is overgesla- De algemene vergadering had bij beeld het besluit om tegen Irak op 'en moeten bekrachtigen, hetgeen niet gebeurd is, en Irak had geschorst kunnen worden. "Dat zou hebben aan- nd hoezeer Saddam Hoessein geï- is," aldus Tims. ultimatum kwam echter niet uit de koker van de Veiligheidsraad, maar van het State Department (het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken). "Het volkenrecht is daarmee op schan delijke wijze ondergraven", aldus de hoogleraar. Naar zijn mening moet Is raël zo spoedig mogelijk beginnen met deontruiming van de Gazastrook en de Westoever, om Saddam Hoessein de wind uit de zeilen te nemen. Les Tims wees verder op het belang van een wereldwijde ontwapeningsronde, waarvoor de VN het juiste forum zijn, eii onderstreepte dat er alle aandacht geschonken moet worden aan de demo cratiseringsbeweging in de islamitische inden. "Het wordt daar als heel :emd ervaren dat het Westen vecht joor een aantal rijke, autocratische fa milies." Over de kans dat het Midden- psten ooit vrede zal kennen was hij u irzichtig optimistisch. "Frankrijk en Hiitsland zijn in veertig jaar ook over hun conflict heen gegroeid. Daar mag je een les uit trekken." Eerder had Wim Bartels uitvoerig stil gestaan bij de voorgeschiedenis van de oorlog. Een van de oorzaken was vol gens hem het mislukken van de Ameri kaanse "containmenf'-politiek, die niet gericht was op conflictoplossingen, maar op handhaving van de status-quo ter bescherming van de olie en Israël. Een "nieuwe orde" onder toezicht van de VN - niet van de Verenigde Staten - is wellicht de enige mogelijkheid om de structurele tweedracht tussen het Wes ten en de Arabieren, mede het gevolg van tegenstrijdige beloften, niet tot ver in de 21e eeuw te laten voortduren. Vol gens hem hebben de kerken en de vre desbeweging een bijzondere taak om de eeuwenoude tegenstellingen tussen christendom en islam ("een haat-liefde verhouding") te overwinnen, ondanks de diepe frustraties en het wantrouwen die er bij de moslims bestaan. De verbittering in het Midden-Oosten over de "westerse machtswellust" kon hij zich voorstellen. "Als er bij meer dan 50.000 bombardementsvluchten tel kens maar één dode valt, is dat aantal al gigantisch..." Het embargo had naar zijn mening bin nen 1 a 2 jaar effectief kunnen worden en het keerpunt lag volgens hem in no vember, toen president Bush van een defensieve op een offensieve politiek overstapte. "De Verenigde Staten kon den alleen maar tot 15 januari in toom gehouden worden." Volgens Bartels is de oorlog een slecht gekozen middel dat de kloof alleen maar verdiept, geen "neutrale overgangsfase naar een nieu we orde". "Daarom verliezen we de oorlog politiek, hoewel we 'm over mis schien een maand militair winnen..." Politionele acties Saddam Hoessein mag dan een tweede Hitier zijn, de Golf-oorlog leek wat hem betreft meer de politionele acties van Nederland in Indonesië dan op de Tweede Wereldoorlog: "Omdat we te gen de bevolking daar ingaan, en tegen een historisch proces, omdat we te ma ken hebben met de diepgewortelde ge voelens van volken die ook van hun dic tators afwillen." Ds. Kloek merkte o.a. op dat de gevoe lens van onmacht en verwarring over de oorlog bij de kerken en de vredesbewe ging geen teken van zwakte hoeven te zijn, maar misschien wel een christelijke deugd. De kerken zijn volgens hem ge roepen "belijdend" te spreken: "boven zichzelf uitgrijpend, omdat het in wezen gaat om de toekomst van het Koninkrijk van God, op déze aarde, en de verzoe ning, die telkens weer een kans moet krijgen." Hij pleitte voor de "dubbele solidari teit", zowel met Israël als met de Pale- stijnen (afgezien van hun leiders: "Ara fat is een merkwaardige charlatan en Sjamir is ook geen zegen voor Israël"), en al kreeg men daar de massa's niet V.l.n.r. prof. Tims, drs. Bartels, ds. Kloek en IKV-voorzitter Eit Algra. voor mee, het was volgens ds. Kloek de enige uitweg die geen doodlopend spoor is. De verscheurdheid die velen voelen vergeleek hij met de tegenstrijdi ge meningen van mensen die de Jap penkampen hadden overleefd: sommi gen waren blij met de atoombom op Hi- rosjima, anderen werden daardoor ra dicaal pacifistisch. Voor de kerken con stateerde hij dat er heel "concrete" din gen waren om mee aan de slag te gaan. Tientallen Saddams Na de pauze volgde een geanimeerde discussie, waarin de sprekers hun stand punten verduidelijkten. Zo stelde Bar tels dat het verlengen van de boycot de ontwikkeling van een Irakese atoom bom misschien wel dichterbij zou heb ben gebracht, maar dat de wereld heeft gekozen te leren leven met onverant woordelijke leiders. "En Saddam Hoes sein is niet het enige monster in het Midden-Oosten. Als we hem wegbom barderen, zullen er elders tientallen Saddams opstaan. De enige weg is hun economische en politieke isolering, zo dat ze niet de middelen hebben om de bommen te gebruiken en de bevolkin gen zien dat niet alleen dictators hun problemen kunnen oplossen. Maar dat is een beetje een lange-termijnstrate- gie..." Ook prof. Tims meende dat een boycot die de bevolking zoveel mogelijk zou ontzien op den duur effect zou kunnen hebben. Volgens hem is Saddam Hoes sein goed op de hoogte van het volken recht als hij aandringt op gelijke behan deling van Irak en Israël. "Maar de Ver enigde Staten zijn als een stoomwals over de VN heengegaan." Naar zijn me ning dreigt voor de volken-organisatie een faillissement, de Verenigde Staten de VN naar hun hand hebben gezet en als vredesorganisatie uitgehold. Op de vraag of het ontruimen van de bezette gebieden door Israël ("een pre mie op het werk van Saddam Hoes sein") niet buitengewoon irreëel, was antwoordde Tims dat het inderdaad ui termate moeilijk zou zijn, maar dat er op Israël ook nauwelijks druk was uit geoefend. "Het is er nog niet te laat voor, en er zijn tekenen die wijzen op een redelijker opstelling van Israël." 3- V 1 V* V ~~v ÜÉSM _J_ 1 iflftl Er zijn nog altijd hopen Soesters die niet bijzonder enthou siast zijn over (het uiterlijk van) het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg. Ze vinden het te hoekig, te wit of te modern, en vol gens sommigen lijkt het gebouw eerder op de hoofdvestiging van een zeepsop-fabriek dan op een raadhuis. Sinds kort prijkt het gemeentehuis ook op een ansichtkaart in de serie die de Soester uitgeverij "Kijkkader" (van de Burge meester Grothestraat) verspreidt. Compleet met overvliegende duiven tegen een strakblauwe lucht leveren de scherpe contou ren van de schepping van architect Schrieke een markant "Soester plaatje" op. SOESTER COURANT ln het seizoen 1990/1991 viert Joop Doderer zijn 50-jarig toneeljubi leum en staat hij opnieuw op de plan ken in een pracht van een komedie. In 'Op glad ijs' is hij een bankovervaller, die op slinkse wijze in het bezit is geko men van een fortuin aan geld en dia manten. Samen met zijn medeplichtige tracht hij de achtervolgers zand in de ogen te strooien. Dit leidt tot alle moge lijke en onmogelijke verwikkelingen en misverstanden, waardoor het in deze dolkomische thriller niet geheel duide lijk is wie er uiteindelijk in de kou blijft 'Nu 't kan' is het nieuwe muziekpro gramma van Renze Ferwerda. Evenals in 'Louter toeval' en 'Dromen over jou' vertelt Renze het publiek via chansons, teksten en gedichten over zijn wereld. 'Nu 't kan' is een avondvullend pro gramma, vol lichtvoetige overpeinzin gen, waarbij de toeschouwer zelf invult. staan. In de traditie van zijn beste jaren krijgt Joop Doderer met de komedie 'Op glad ijs' weer de kans zijn komische talent ten volle te benutten. Voorde regie tekent ditmaal Paul Cam- mermans, een goede bekende van het Nederlands toneel. In dit stuk wordt Joop Doderer bijgestaan door Pamela Teves, Diana Dobbelman, Willem Ser- lie, Bartho Braat, Gertian Maassen en Tingue Dongelmans. 'Op glad ijs', donderdag 14 februari, aanvang 20.15 uur. De meeste teksten zijn van Renze Fer werda. Veel composities zijn door Wil lem Gevers, en sommige door Willem mét Renze gemaakt. Renze wordt op het toneel begeleid door een pianist. 'Nu 't kan' is ook de naam van de eerste cd van Renze, die op 20 mei 1990 aan pers en publiek werd voorgesteld. Vrijdag 15 februari, aanvang 20.15 uur. In De Speeldoos trad Mark Kingsford vrijdag op in het visuele theaterstuk "De gang van zaken". Een stuk dat naast toneelspel veel visueels en mime in zich heeft. Onder regie van Helmert Woudenberg, dievorige week in De Speeldoos was, bleek al snel dat Kingsford een veelzij dig man is. Hij draagt het stuk. De be manning erom- heen is er slechts ter on derstreping dat hij de man is, zonder de anderen hiermee te kort te doen. Een kunstenaar die naast acteren een uitste kende mime heeft en ook in beweging een fenomeen blijkt te zijn. Het stuk speelt in de gangen van een middelgroot bedrijf met een directeur, een onderdirectrice, een personeels- man en een typistetje, dat zich hoofdza kelijk mag bezighouden met het schoonhouden van de kantoren en de gangen. Ook is hij de enige die nog een beetje reële kijk heeft op het bedrijf hoe het er-voor staat. Het bekende likken naar boven en trap pen naar beneden komt sterk naar vo ren in een aantal scenes, waarbij het op een zodanig kolderieke manier wordt gebracht, dat het nog steeds zeer her kenbaar blijft, maar nergens stuitend. Uiteindelijk blijkt, dat een videofilmpje over een bedrijf, dat er niet florissant voorstaat, de doorslag geeft. De directie krijgt de geest en vraagt van ieder om maar eens te zeggen wat zijn of haar in breng in het bedrijf nu wel is. Allen we ten hun triviale bezigheden op een bij zonder interessante manier voor de di rectie naar voren te brengen. Slechts de buitenlandse schoonmaker, die de taal niet goed beheerst, maar uit zonderlijk hard moet werken, weet zich niet goed te verkopen, terwijl de typiste, die door haar verhaal promotie heeft gemaakt, ineens niet meer weet, dat hij altijd zo hard werkt. Uiteindelijk loopt Ide afslanking van het bedrijf uit op het ontslag van de medewerker, die het minst "goedgebekt" is. De gang van zaken laat op een luchtige, maar voor velen herkenbare manier zien, hoe een reorganisatie in een be drijf soms haar beslag krijgt op een wij ze, die weinig zoden aan de dijk zet, maar uiteindelijk veel leed veroorzaakt bij de betrokkenen. JOD Donderdag 14 februari, 20.15 uur: Komedie "Op glad ijs" met Joop Doderer e.v.a. Kaarten f 25,- Pas65/CiP f 22,50. Vrijdag 15 februai, 20.15 uur: Muziekprogramma "Nu 't kan" met Renze Ferwerda. Kaarten f 12,50 Pas65/CJP f 10,-. Dinsdag 19 februari, 20.15 uur: Show "Bosje Bloemen" met Karin Bloemen e.v.a. Kaarten f 22,50 Pas65/CJP f 20,-. Donderdag 21 februari, 20.15 uur: Jubileumconcert Gooise Operette Kaarten f 10,-. Vrijdag 22 februari, 20.15 uur: Showprogramma Kadet 4711" met Hans Liberg. Kaarten f 20,- Pas65/CJP f 17,50. Donderdag 28 februari, 20.15 uur: Kameropera's van W.A. Mozart "Bastien en Bastienne" en "Der Schauspieldirektor". Uitvoerenden: Stichting kameropera Nederland. Kaarten f 25,- Pas65/CJP f 23,50. Extra kindervoorstelling Zaterdag 16 februari, 14.00 uur: "Otto 39 en de Bahbakken" Arno Huibers met een clownesk kin derprogramma. Geschikt voorkinderen vanaf5-6jaar. Kaarten f 6,-. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de Inhoud Instemt. Onbegrijpelijk dat er opnieuw in het ge meentebestuur gedebatteerd wordt of onze gemeente wel of niet lid zal wor den van deze club. Men zou denken: vandaag de dag komt er wel iets anders kijken om een ge meente te besturen, in plaats van bezig te zijn met zaken waarmee deze bestu ren totaal niets te maken hebben. Voor linkse drammers geldt dat niet, dat is bekend, maar dan moet de rest in de raad toch stellen dat dit punt afge daan is in het verleden? Niet door de slappe knietjes gaan en realistisch bezig zijn! De "progressieve" Leidje Tomassen en haar weinige volgelingen kunnen wel met mooie "kretologie" aankomen over democratische structuren in Zuid-Afri ka, maar die bestaan in heel Afrika niet! Zwarten kennen geen democratie en communisten ook niet. Maar dat kun je "progressieven" (wat zijn dat eigenlijk?) kennelijk niet aan hun verstand brengen. De meest wijze woorden in het debat van de gemeenteraad kwamen nog van de heer Meilof (GPV): "Er zijn wel 10.000 probleemgebieden in de wereld, we kunnen wel denken dat we overal iets verstandigs over moeten zeggen, maar dat is onze zaak niet." Laat Zuid-Afrika z'n eigen problemen maar oplossen, daar hebben ze geen "progressieven" uit Nederland voor no dig. In de praktijk brengen die er toch ook niets van terecht. PSP... verdwenen, PPR... verdwenen, en dan praat ik nog niet eens over de CPN, Nieuw Links in de PvdA... armoede te over. Ruzie, on enigheid, betweterij, problemen intern enz. enz. Steeds verzinnen ze weer nieu we partijtjes, namen, anders geformu leerde idealen, maar daar kun je niet mee besturen en regeren! Gemeente Soest, let op uw zaak. Ik heb al meer gesteld dat hoe linkser de ge meenteraden (als voorbeeld de stad Den Helder) hoe groter vuilnisbelt de gemeente en ik vind (ik fiets veel) dat Soest er niet schoner op wordt! M. Mosk Enige tijd geleden xverd door middel van een enquêteformuliertje in de Soes ter Courant aan de inwoners van Soest de gelegenheid geboden zich uit te spre ken over een wijziging van het zender aanbod op de kabel. Deze mogelijkheid werd niet benut met het laten vervallen van Duitsland 3. Deze beslissing werd weer eens door het College van Burge meester en "Wethouders genomen zon der inspraakmogelijkheid. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening moest nu beslissen of er nog een paar maanden konden worden ge wacht met de Turkse zender of dat in die tussentijd dit programma via het kanaal van Duitsland moest worden uitgezon den. Keuze over de te vervallen zender had de Commissie dus niet meer. Het College van B. en W. is er, volgens kranteberichten, veel aan gelegen dat de inspraak van de burgers beter van de grond komt. Naar mijn mening is er nu sprake van willekeur. Waarom kon niet gewoon tot april/mei gewacht worden, zodat kijkers naar Duitsland 3 niet be nadeeld zouden worden? Was er een contractuele verplichting voor het gere geld moest worden? Waarom heeft de raadscommissie van R.O. zo gemakke lijk de keuze van het College gevolgd? Ik begrijp nu langzamerhand ook waar om het College niets voelt voor eemn- Mediaraad: dat lijkt te veel op inspraak! W. Moedt. Er zijn in de gemeente Soest ongeveer vierduizend honden. Bij een belasting van minimaal 69 gulden(een tweede hond is duurder) levert dat de gemeente 267 gulden op. Hier gaan de innnings- kosten af, en de rest gaat in de gemeen tekas. Voor hondenzaken staat daar niets tegenover. Nu en wel hondenza ken moeten worden betaald vindt de gemeente dat de hondenbelasting om hoog moet. Dit is naar mijn mening niet acceptabel. Ik heb hierover uiteraard gesproken met verscheidene hondenbezitters, die zonder uitzondering mijn mening de len. Kees Boerkoel machtigde mij te melden dat hij tegen verhoging is. Dit is nu wel mooi, maar het zet geen zo den aan de dijk. Daarom roep ik alle hondenbezitters op om schriftelijk te protesteren tegen de belastingverho ging. Het bestuur van een gemeente die "natuurlijk" wil zijn, dient toch te be grijpen dat een hond geen (melk)koe is. H. Bartstra Nu heeft de gemeente Soest weer iets leuks uitgevonden Dat is het uitlaten der honden. Laat uw hond vastgebonden uit en loop Om hem los te laten naar een honde- hoop. Want in Soest mag je los kakken In de daarvoor bestemde kakbakken. En moet je toevallig iets eerder iets doen Dan kost het je baas veel poen. Want die moet zakjes kopen En achter je kont aan lopen. Want zodra je keutel eerder valt Wordt hij door je baas in een zakje ge knald. De zak moetje bedienen met twee han den De riem hou je dus tussen je tanden. En je hoopt dat de hond niet gaat lopen Anders moet je nieuwe tanden kopen. Ziet u dus een gebit liggen op een pad. Dan heeft de baas de riem tussen de tan den gehad. Laat uw hond dan even niet op het gebit werpen Breng hem even langs bij de gevonden voorwerpen. Daarna mag de de drollenverpakkings- zak In de bruine groente/fruit/tuinafval/ poepbak. Die stinkt nu al 5 kwartier in een uur Maar de poep is natuurlijk puur. Dus daar moeten wij niet over zeuren Hij staat maar 14 dagen voor de deuren Dan wordt hij alweer geleegd en ge lucht. Het lijkt wel een goede klucht. Zomers iets meer last van vliegen rond het huis Want vliegen voelen zich in de stront thuis. Voor de vuilnisman even wennen die geur Maar hij went wel aan die odeur. Ik wens de heren van de vuilnisauto veel sterkte. Maar u wist dat u voor de gemeente Soest werkte. M. Blom In huisvuilcontainer nr. 39 woont een naamloze zwerver. Laten we hem Otto noemen. Met afval uit bah-bakken voedt en kleedt hij zich en hij vult er zijn droomwereld mee in. Hij proeft aan de rijkdom van een muzikant; er vaart de glamour van een operazange res en leert als marionet de melancho lie kennen. Zoals in iedere 'one-man-show' wordt ook de zwerver Otto begeleid door zijn eigen orkest, bestaande uit hemzelf, spelend op accordeon en saxofoon. Een tweede aanwezige man bereidt de show voor, sluit chaos uit en houdt de touw tjes in handen...denkt hij. 'Otto 39 en de bah-bakken' is opnieuw een voorstel ling waarin subtiele humor en ontroe ring uitgangspunten zijn. In Italië - de bakermat van de commedia dell'arte - omschreef de pers Arno Huibers tref fend: "Alhoewel hij uit Nederland komt,heeft hij het hart van de Italiaanse commedia-spelers". Zaterdag 16 februari, aanvang 14.00 uur. wezenlijke betekenis, zeker voor kinde ren die in het kamp geboren zijn en nooit een gewoon leven geleid hebben. Ook zij hebben voor f 50,- een jaar lang onderwijs. Voor f 60,- kan een volwas senen vluchteling een vakopleiding vol gen. Niet overal is de situatie zo somber. De Afghaanse vluchtelingen in het noord westen van Pakistan bijvoorbeeld kun nen terug naar hun dorpen. Hier helpt Stichting Vluchteling met landbouw projecten: grond opnieuw in cultuur brengen, landbouwgereedschap ter be schikking stellen. Zo kunnen de Afgha- nen thuis in hun eigen vertrouwde om geving opnieuw beginnen. In de Hoorn van Afrika helpt'Stichting Vluchteling Somalische vluchtelingen en Soedanese vluchtelingen, onder meer met een opleiding tot vroed vrouw. Zo kunnen eigen mensen bij de bevalling van een vluchtelingenmoeder helpen. In Mexico steunt Stichting Vluchteling vluchtelingen uit Guate mala en El Salvador met een werkgele genheidsproject. Altijd weer gaat het erom een medemens in nood te helpen. Zo iemand laat je niet in de steek. Maar een kind onderwijs geven, een moeder medisch verzorgen bij de beval ling of een vader aan werk helpen kost geld. Veel geld. Daarom is de week van 17 tot 23 februari uitgeroepen tot We reldvluchtelingenweek: één week voor vluchtelingen. Niet meer, ook niet min der. Denk die week even aan hen en weet dat er een gironummer is. Zij heb ben uw steun nodig. Giro 999 van Stichting Vluchteling Den Haag. In het INFOrmatiecentrum kunnen geïnteresseerden de brochure "Utrecht Centraal" meenemen. Speciaal met het oog op de komende verkiezingen heeft het provinciebestuur deze brochure la ten maken. In het kort kan men door middel van de inhoud kennismaken met de taken en het bestuur van de pro vincie. Malawi is een klein land in het zuiden van Afrika. Het land is driemaal zo groot als Nederland, en telt 8 miljoen inwoners. Malawi is een heel bijzon der land, omdat het meer dan 850.000 vluchtelingen onderdak biedt. Mo- zambikanen, op de vlucht voor een burgeroorlog in eigen land, die be scherming zoeken in hun buurland. "De Mozambikaanse vluchtelingen zijn gastvrij ontvangen. Zij wonen veelal te midden van de lokale bevolking", on derstreept Klaas Keuning, directeur Stichting Vluchteling. "Daarom is het jammer dat de omstandigheden er niet naar zijn dat zij in hun buurland een zelfstandig en onafhankelijk bestaan kunnen opbouwen. Landbouwgrond is nauwelijks beschikbaar, zodat zij niet hun eigen voedsel kunnen verbouwen. Malawi is te arm om de vluchtelingen voldoende te verzorgen. Hulp van bui ten is onontbeerlijk. Mensen, die niets meer hebben, kun je niet in de kou laten staan. Gelukkig zorgen internationale hulporganisaties voor het meest nood zakelijke: voedsel,.drinkwater en medi sche zorg. Meer zit er niet in." Toch zijn er mogelijkheden om het lot van deze groep vluchtelingen te verlich ten. Basisonderwijs voor jongeren, van wie een groot aantal in Malawi is gebo ren, een vakopleiding gekoppeld aan programma's voor werkgelegenheid voor volwassenen zijn uiterst belangrijk en nuttig. Dat kan met eenvoudige mid delen. Nu al krijgen 75.000 kinderen basisonderwijs. Voor f 50,- per jaar kan een vluchtelingenkind naar school. Voor f 20,- per jaar krijgt een vluchte ling medische verzorging. Op die wijze maken wij voor de vluchtelingen de pe riode van gedwongen ballingschap dra gelijk. Tegelijkertijd lopen zij minder achterstand op. Dit is maar één van de vele voorbeel den. Wie herinnert zich niet in Cam bodja de terreur van het regime-Pol Pot? Honderdduizenden Cambodja- nen moesten vluchten, nu nog zitten er 14.000 in Thailand in het kamp Khao I Dang. Dit vluchtelingenkamp is met prikkeldraad omheind, niemand kan ervan. Velen zitten langer dan tien jaar vast, zonder vooruitzichten. Om hun be staan zinvol te maken is onderwijs van

Soester Courant | 1991 | | pagina 9