Meer kleppen, meer kracht. vw VE PRIJS autosmeeing Groen licht voor polikliniek Soest en uitbreiding Maarschalksbos Voortbestaan basisscholen in geding r<&282 Ster dames- en kindermode Hil-ton herenmode Gehele winterkollektie nu PETERS Makelaars r7mmmrTm De Mitsubishi Colt 'Verklaring van geen bezwaar' is binnen Praten met B. en W. in Soestdijk/'t Hart Ook commissie Milieubeheer laat zich niet zomaar opheffen Ouderencommissie beklaagt zich over gladheid bij gemeentehuis Woensdag 27februari, gemeentehuis Forum over Statenverkiezingen met Soester kandidaten Schade valt nogal mee Veel glijpartijen in de sneeuw Slechts zes basisscholen in Soest voldoen aan norm Wallage Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING N. J. KONIJN grui\ofteri telecommunicatie Gevraagd BEZORGERS Soester Courant WASIEL STEITNER vindt U op pagina 8-4-9 HET VLEESCENTRUM WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 69e JAARGANG NO. 26. Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 De stichting Maarschalksbos-Zonne gloren kan formeel beginnen niet de voorbereidingen voor de bouw van een polikliniek in Soest en de uitbreiding/ renovatie van ziekenhuis Maarschalks bos in Baarn. De staatssecretaris van WVC heeft onlangs de daarvoor ver eiste "verklaring van geen bezwaar" verleend. Het ziekenhuisbestuur mag nu het programma van eisen gaan ma ken. De verklaring is op 7 februari verleend en deze week met gepaste vreugde be kendgemaakt door de heren drs. J.M.M. Beljaars, directeur bedrijfsvoe ring, en mr. J.M. Kruitwagen, voorzitter van de stichting. "De verklaring is een eerste stap, maar wel van groot belang, want juist daarop is het plan voor De Oelte (het destijds op de grens van Soest en Baarn geplande fusiezieken huis dat zowel Maarschalksbos als Zon negloren had moeten vervangen, red.) gestruikeld aldus Beljaars. "Hier kun nen we rechten aan ontlenen." Het bouwplan zelf en de daarmee ge paarde kosten zijn de volgende stappen waarover met WVC nu overeenstem ming moet worden bereikt. Beljaars ge- schouwt de verklaring dan ook als het eerste "groene licht" in een "groene golf' die de stichting in de komende tijd moet krijgen. Het bouwvoorberei- dingsproces kan nu echter van start gaan. Binnen twee maanden zal de stichting het programma van eisen bij WVC indienen. Dat is overigens al klaar, omdat er vorig jaar al een voor schotje is genomen op het positieve be sluit besluit van de staatssecretaris. Het schetsontwerp ligt bij wijze van spreken al op tafel. De verklaring houdt o.m. in dat nu vast staat dat Maarschalksbos in de toe komst kan beschikken over 155 bedden en 5 wiegen, dat het Baarnse ziekenhuis kan worden uitgebreid en gerenoveerd om de "klinische functie" voor Baarn en Soest te vervullen en dat in Soest - aan de Dalweg-zuid - een nieuwe po likliniek kan worden gebouwd. Verder blijkt uit de verklaring dat de staatssecretaris zich nog niet uitspreekt over de mogelijkheid van dagbehande ling in de nieuwe polikliniek, maar dat hij eerst het oordeel van de geneeskun dige inspectie afwacht over het plan dat de stichting voor 1 april daartoe klaar moet hebben. Volgens directeur Bel jaars zet de staatssecretaris met deze formulering de deur voor de dagbehan deling "wijd open". Het kostenverlagende karakter (de zo geheten EVI-status) van de plannen van de stichting - door de sluiting van Zonnegloren en de nieuwbouwplannen wordt straks op de totale exploitatie kosten ruwweg 2 miljoen bespaard - staat niet ter discussie. De stichting hoeft dus niet te "concurreren" met an dere ziekenhuizen in de provincie die mogelijk nieuwbouwplannen hebben, en waarbij het provinciebestuur de prioriteiten vaststelt. Formeel kan de EVI-status pas worden vastgesteld als het investeringsbedrag precies bekend is, maar dat hangt weer af van de uitwer king van het programma van eisen en het overleg met WVC en het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. 1996 Tenslotte staat nu vast dat Zonnegloren pas gesloten zal worden op het moment dat het vernieuwde ziekenhuis Maar schalksbos in Baarn en de nieuwe po likliniek in Soest in gebruik worden ge nomen. De planning is daarvoor nu ge richt op 1996. "Dat betekent dat de zie kenhuiszorg in Baarn en Soest dan in een nieuw jasje gestoken zal zijn en dat voortzetting van de hulp, door ver trouwde specialisten, zowel in Baarn als in Soest gegarandeerd blijft," aldus drs. Beljaars. Burgemeester en Wethouders gaan op dinsdag 16 april weer de wijk in, in dit geval Soestdijk/'t Hart. In restaurant Darthuizen, Prins Hen driklaan, kunnen de inwoners van deze wijk die globaal begrensd wordt door de Dalweg, Beukenlaan, Laan straat, Beckeringhstraat, Biltseweg, Praamgracht, spoorlijn Baarn- Amersfoort, Weideweg en Korte Kerkstraat, hun vragen en opmer kingen kwijt. De avond begint om 20.00 uur. Net zo min als de meeste andere bur ger-adviescommissies die in het voor- stel-tot-heroverweging-van-de- commissiestructuur (zoals dat met een ambtelijke mondvol heet) op de tocht staan, is de commissie Milieubeheer voetstoots bereid zich te laten ophef fen. De commissie pleit dan ook voor handhaving en ziet niets in het losse verband van een platform-overleg. Dat blijkt uit de brief die waarnemend voorzitter drs. P.H. Veen aan het Colle ge van B. W. heeft geschreven. Hij stelt daarin dat het College afwijkt van het advies van de externe deskundige, 'Je mag van de gemeente toch goed voorbeeld verwachten' De leden van de commissie ouderen beleid gaan zich in een brief bij het col lege beklagen over de gladheid bij openbare gebouwen na de sneeuw buien van de afgelopen weken. Aan leiding was de opmerking van één van de leden van de commissie, mevrouw Walter: "Je hebt in het gemeentehuis een vergadering, maar je kunt niet eens naar boven komen, zonder bijna je benen te breken!" Vorige week woensdagochtend verga derden de leden van de commissie in het gemeentehuis. Het voorstel van me vrouw Walter om een motie in te die nen, werd door de overige commissiele den van de hand gewezen. Een indrin gende brief aan het college was ook goed, meende men. Iedereen was het in ieder geval met de initiatiefneemster eens dat het niet kon. "Het lijkt wel of er bij de bouw van het gemeentehuis geen rekening is gehouden met dit weer," vonden ze. De situatie was onaanvaard baar. De schuine oprit was voor de ou deren praktisch onneembaar en dat kon niet bij een openbaar gebouw, meenden ze. Bovendien waren de stoep en de parkeerplaats ook niet ijsvrij. "Je zou van de gemeente toch eigenlijk een goed voorbeeld mogen verwachten." Voorzitter Jorna vond bovendien dat het niet alleen voor ouderen gold: "Moeders met kleine kinderen op de fiets of met kinderwagens krijgen hier ook problemen." De commissieleden zeiden er best begrip voor te hebben dat de gemeente na een sneeuwbui niet overal tegelijk kon zijn. Maar dat het na drie dagen nog spek- en spekglad was, kon volgens hen niet door de beugel. Meer kleppen, meer prestaties, meer kracht, meer comfort en minder onderhoud. Dat is kort samengevat de Mitsubishi Colt. Test hem tijdens een proefrit! Vanaf f 23.245,-. MITSUBISHI Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. MOTORS KONINGSWEG 14 - SOEST - TEL. 02155 -1 32 27 OPENINGSTIJDEN: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur. vrij 09.00-21.00 uur, zat 10.00-18.00 uur. VAN WEEDESTRaat 7-q SOE.ST WEEDESTRAAT 8 die voor handhaving was, en dat het ook niet waar is dat sommige leden wel voor een platform hebben geopteerd, zoals het College beweert. Milieu-advisering moet volgens de commissie een doorlopend proces zijn tijdens de voorbereiding van gemeente lijke plannen. "Het isoleren van dit pro ces tot een of enkele inspraakmomen ten schiet aan dat doel totaal voorbij," aldus Veen. Een platform is mooi voor de onderlinge samenwerking tussen or ganisaties, meent hij, maar niet voor de samenwerking tussen de organisaties en de gemeente, want dan dreigt informa tieverlies. Milieu-geweten "Milieu-advisering moet ook niet af hankelijk worden gemaakt van over spannen verwachtingen over de inte grale beleidsadvisering," aldus Veen. Hij vindt dat er best onderscheid mag worden gemaakt tussen de "harde" sec tor (economie, werken, wonen, ver keer) die decennia lang heeft gedomi neerd, en de "zachte", die het daartegen als "de ongeprijsde schaarste van na tuur en milieu" moest afleggen, om blij vend te appelleren aan het milieu-ge weten van allen. En wie kan dat beter dan een onafhankelijke deskundigen- groep, die door opstelling en ervaring oog heeft voor maatschappelijke ver houdingen? De commissie wijst de financiële argu menten van het College als niet sterk van de hand en maakt in dat verband graag een vergelijking met het bedrag dat de gemeente uittrekt voor het in standhouden van sportvoorzieningen. "Het maatschappelijk rendement lijkt ons zeker niet minder en onze adviezen worden gratis verstrekt." Breedte Tenslotte laat Veen het College weten dat de milieu-discipline zo "divers" is dat het afstemmen van de verschillende aspecten eerder een opgave voor de commissie is dan voor de gemeente, want die beschikt in haar eigen ambte lijk apparaat niet over de vereiste breed te. De commissie ziet zichzelf als een "des kundigen-panel" dat in staat is om op basis van ervaring en lokale kennis ade quaat en snel te reageren op zaken die onder haar aandacht komen. Veen geeft het gemeentebestuur in dat verband nog een aardige veeg uit de pan: "He laas heeft de commissie in het verleden wel moeten constateren dat zij niet al tijd even optimaal betrokken was bij de voorbereiding van plannen met impli caties voor het milieu en dat de verwer king van de advisering niet altijd even duidelijk was." Hij wijst daarvoor fijn tjes op het niet-verwerken van het com missie-advies over het ontwerp-be- stemmingsplan Herziening Landelijk Gebied. Meer informatie op pagina 6. Op woensdagavond 27 februari a.s. organiseren de gezamenlijke politie ke partijen een verkiezingsforum in het Gemeentehuis van Soest. Om het belang van streekgebonden kan didaten èn het belang van de relatie provincie-gemeente te onderstrepen zullen Soester/Soesterbergse kandi daten in het forum zitting nemen. Deze zijn (in alfabetische volgorde): mw. Jenny Allard (D'66), dhr. Johan Baks (CDA), mw. Marjan Haak (GPV/RPF), mw. Eveline Korthuis (WD), mw. Jos van der Leij (Groen Links) en mw. Annelie Mees (PvdA). Het forum zal worden ge leid door de bekende Soester jour nalist Aad Post. Onderwerpen die aan de orde zullen komen, zijn o.m. ouderenzorg, ruimtelijke ordening en milieubeheer; er is ruime gele genheid voor het stellen van vragen, discussie etc.. De verkiezingen voor Provinciale Sta ten - op 6 maart a.s. - zijn overigens ook van landelijk belang: op basis van die verkiezingsuitslag wordt binnen kort de Eerste Kamer opnieuw sa mengesteld. Zowel landelijk als pro vinciaal kunnen dus veranderingen optreden in het politieke evenwicht; de organisatoren rekenen daarom op een grote belangstelling voor het fo rum in het 'politieke huis' van de ge meente Soest. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De enorme sneeuwval van afgelopen vrijdag heeft ook in Soest de nodige verkeersproblemen opgeleverd. Op veel wegen kon het verkeer slechts moeizaam vooruitkomen en uiteraard leverde het door de "oude" sneeuw vaak toch al gladde wegdek de nodige glijpartijen op. Een aantal daarvan liep uit op soms flinke schade. Zo ontdekte een bewoner van de Veld maarschalk Montgomeryweg in Soes- terberg dat zijn auto was aangereden door een onbekend gebleven automo bilist, die in plaats van linksaf rechtdoor was geglibberd. De identiteit van de doorrijder kon nog niet worden achter haald. Op de Vrijheidsweg reed een 25-jarige Soester tegen een lichtmast, waarbij zijn auto schade opliep. Óp de Nieuweweg botsten twee auto's tegen elkaar. Ze Het voortbestaan van twintig van de 26 basisscholen in Soest komt met het rapport van staatsecretaris Wallage ernstig in het geding. Wallage wil aan de enorme hoeveelheid geld, die nu vooral naar de kleinere basisscholen stroomt, een halt toeroepen, door de stichtings- en opheffingsnorm voor scholen te verhogen. Voor Soest bete kent dat, dat de norm van minimaal 50 naar 181 leerlingen zou gaan. Slechts zes basisscholen in Soest hebben de vereiste 181 of meer leerlingen. "De plannen moeten nog door de Tweede Kamer, dus hoe de normen er uiteindelijk uit gaan zien en wat er van het plan van Wallage overblijft, is nog maar de vraag," aldus de wethouder van onderwijs Mieke Swinkels. Er zijn daar om ook nog geen stappen ondernomen om tot schaalvergroting te komen. De wethouder praat volgende week wel met de schoolbesturen over het rapport Wallage. De zes basisscholen met meer dan 181 leerlingen zijn de O.B. Overhees (221 leerlingen), de Prof. Waterinkschool (203), de Bron (248), de Achtbaan (220) en de beide Van de Huchtscholen (205 en 203 leerlingen). In totaal zijn er 3739 leerlingen in Soest. Dat betekent dat met de normering van Wallage de twintig kleinere scholen samen moeten gaan tot maximaal veertien grotere ba sisscholen. De wethouder zegt zich wel te kunnen vinden in de achtergrond van het rap port. De huidige wetgeving staat toe dat in ras tempo kleine scholen worden ge sticht. Verhoudingsgewijs slokken die enorm veel geld op ten opzichte van de grotere basisscholen. Daarom wil Wal lage het minimaal aantal leerlingen waarmee een school bestaansrecht heeft, verhogen. Hij wil met schaalver groting niet alleen bereiken dat het on derwijsbudget evenrediger en dus eer lijker over de scholen wordt verdeeld, maar ook de kwaliteit van het basison derwijs verbeteren. Kwaliteit "Die kwaliteit van het basisonderwijs laat op sommige punten nog te wensen over. Er zijn wettelijk kwaliteitseisen gesteld, maar die zijn nog niet allemaal gerealiseerd. Om de kwaliteit te verbe teren, moet je scholen goed toerusten en daar blijft nu geen geld voor over," aldus Swinkels. Schaalvergroting levert de staat geen geld op. Het is de bedoe ling dat het beschikbare geld anders (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu kredieten. Administratie- Financieringskantoor De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 wordt besteed. "Wallage heeft als voor; waarde gesteld, dat wanneer er geld vrijkomt dit in de scholen zelf gestoken wordt. Wanneer aan deze voorwaarde niet wordt voldaan, trekt hij het rapport terug. Ik denk echter wel, dat schaalver groting over een jaar of tien resulteert in een lager onderwijsbudget, omdat er natuurlijk minder scholen gebouwd zullen gaan worden," aldus Swinkels. Of het nu nog wel nuttig is de derde Van der Huchtschool te bouwen, kan Swin kels niet zeggen. "In de eerste plaats hebben wij als gemeentebestuur daar niets over te zeggen. Het Bijzonder On derwijs legt direct verantwoording af aan het ministerie en niet, zoals met het Openbaar Onderwijs wel het geval is, aan de gemeente. Bovendien wordt de nieuwe wetgeving, als het plan door gaat, pas op z'n vroegst in 1993 van kracht. Het schoolbestuur van de Van der Huchtschool heeft nu nog wettelijk het recht om een nieuwe school neer te zetten, dat kunnen we niet tegenhou den." Meer verantwoordelijkheid Naast de nadelen, die het voorstel van Wallage voor de basisscholen heeft, is er volgens Mieke Swinkels ook een groot aantal voordelen aan verbonden. Wal lage wil de scholen meer verantwoorde lijkheid geven. Het financiële beleid komt in zijn voorstel meer bij het schoolbestuur zelf te liggen dan tot nu toe het geval was. Het zogenaaftide for matiebudgetsysteem houdt in dat scho len een vast bedrag krijgen, waarmee zij zelf kunnen bepalen hoe de taken over het personeel - de formatie - in een school worden verdeeld. Wanneer een school bijvoorbeeld besluit dat het schoolhoofd minder les gaat geven, kan men die taken verdelen over de rest van het team, maar ze kunnen daar ook een extra leerkracht voor aannemen. Mieke Swinkels: "In tegenstelling tot het rapport van Wallage, waarvan nog lang niet zeker is dat het wordt doorgevoerd, is het al wel zeker dat het formatiebudgetsysteem wordt ingevoerd. In augustus 1992 moeten al le basisscholen met dat systeem gaan werken. In Soest zijn wij er echter al na de onderwijsnota van 1989, toen al dui delijk was dat dit systeem doorgevoerd zou gaan worden, langzamerhand mee begonnen. De overstap gaat in Soest dus heel geleidelijk. De extra verant woordelijkheid zal wellicht in het begin extra werkdruk met zich meebrengen, maar omdat er veel regeltjes worden af geschaft, zal het op den duur minder werk voor de scholen en de overheid betekenen." Daarnaast heeft dit plan De Van de Huchtschool in Overhees is één van de zes basisscholen die wel aan de norm van Wallage voldoet. Foto: Goos van der Wilt. volgens de voorstanders als pré, dat de scholen weliswaar groter worden, maar het aantal leerlingen per klas niet. Voor Soesterberg zal het rapport van Wallage waarschijnlijk geen gevolgen hebben. Het vliegdorp heeft één open bare, één katholieke en één prot.- christelijke basisschool. Wallage stelt in zijn rapport dat de enige school in een richting - dat wil zeggen levensbeschou welijke richting - mag blijven bestaan, ongeacht het aantal leerlingen. Omdat Soesterberg meer dan vijf kilometer - de minimale afstand waar deze regel voor geldt - van Soest verwijderd is, mogen de drie basisscholen daar blijven. De wethouder van onderwijs zou het niet gek vinden, wanneer openbare en bijzondere basisscholen zouden beslui ten om samen te werken. In zijn rapport laat Wallage die mogelijkheid ook open. Mieke Swinkels: "Het zou ideaal zijn wanneer daarover afspraken ge maakt kunnen worden, maar dat ligt erg gevoelig. Ik denk ook dat het te idealis tisch is om aan een dergelijke oplossing te denken." nGPV ULURSET6T-JftPF ZIE PAGINA 2 J. Bos S. Strljbos personeelsfeest een onvergel j .g w vakbekwaam TELECOMMUNICATIE A LA CARTE. EEN GROOT VERSCHIL. Van den Berg Telecommunicatie is sterk in maatwerk. Maatwerk op het brede terrein van de telecommunicatie. Van den Berg adviseert, begeleidt en installeert. Altijd klantgericht Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-olarmsystemen randapparatuur Oosterstraat 34,3742 SV Baarn telefooncentrales Tel 02154 - 20520, fox 02154- 11244 werden bestuurd door een 22-jarige in woner van Leusden en een 34-jarige Soesterberger. Eveneens op de Nieu weweg raakte een 36-jarige Soester in een slip, zodat zijn auto begon te "spin nen" en met de achterkant de spiegel raakte van een tegenligger, bestuurd door een 63 jarige Soester. Op de Ossendamweg raakten twee au to's waarschijnlijk total loss, zelfs zon der dat ze elkaar hadden geraakt! Dat kwam doordat een van beide betrokken bestuurders, een 23-jarige vrouw uit Soest, slipte, waarna haar auto enkele malen om zijn as draaide en op de ver keerde rijbaan terechtkwam. Daar na derde een 80-jarige Amersfoorter, die van de schrik naar rechts stuurde en daardoor achtereenvolgens tegen een verkeersbord en een lichtmast knalde. De auto van de Soesterse kwam tegen een boom tot stilstand. Ze bleef onge deerd. De Amersfoorter werd met klachten over pijn in zijn borst en aan zijn knie naar het ziekenhuis gebracht. Op de Biltseweg belandde een 69-jari- ge automobilist uit Soest in de sloot, na dat hij op het kruispunt met de Becke ringhstraat geslipt was. De auto moest met een takelwagen weer op de weg worden gezet. Datzelfde gebeurde met de auto van een 21-jarige Amersfoor ter, die aan de Birkstraat in een slootje beland was. Eveneens op de Birkstraat deed zich een aanrijding voor, waarbij twee auto's zo zwaar beschadigd werden dat ze moesten worden weggesleept. Een 24- jarige Baarnaar moest afremmen toen een voor hem rijdende automobiliste uit Amersfoort, eveneens 24 jaar, links voorsorteerde omdat ze bij het benzine station wilde gaan tanken. Hij kon niet op tijd remmen, botste op de Amers- foortse en schoot door op de verkeerde rijstrook, waar zijn wagen in onzachte aanraking kwam met de auto van een 54-jarige Soester. Op de kruising Parklaan-Koningsweg werd de auto van een 30-jarige inwoner van Renkum van achter aangereden door een 62-jarige Soester, die volgens de politie wel luid claxonneerde maar niet tijdig afremde. DeRenkummerwas zojuist vanuit de Parklaan de weg opge duwd, omdat hij op eigen kracht de hel ling niet kon nemen. Toen de wagen net recht op de Koningsweg stond botste de Soester er tegenaan. Gevaarlijk ijs Met het oog op de te verwachten dooi waarschuwt het waterschap ervoor dat op veel plaatsen gevaarlijk ijs kan ont staan. Tijdens de vorstperiode heeft het waterschap nauwelijks water weggema- len. Daardoor kon ook op de meeste plaatsen worden voorkomen dat er ge vaarlijk ijs ontstond. Bij intredende dooi komt er een grote hoeveelheid smeltwater vrijvooral omdat er de laat ste tijd veel sneeuw is gevallen. Het wa terschap is dan genoodzaakt om de ge malen in werking te stellen om water overlast te voorkomen. Het waarschuwt er daarom voor dat bij invallende dooi op veel plaatsen gevaarlijk ijs kan ont staan. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 DEZE WEEK BIJ Lange VARKENSHAASJES kilo18?° VARKENSROLLADE (populair) kilo6?° LAMSBOUT kiloIJ?" Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 - 17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars Telefoon: 02155- 19600 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1991 | | pagina 1