STEM jepier M HAARDEI iDE KOMT ïJDEERD mm mm OTOR- en >RIJLES Bandenservice aOED! Belangstelling voor Soester kunstuitleen groeit langzaam maar gestaag 'Soest moet naar behoefte kunnen bouwen' Soest 50 jaar geleden ir voor SOEST, BAARN e.01 \NDEN ALL-IN GARANTIE sakpreventie tIJSCHOOL nhoQFC 1ÓQ rraagt uw indacht; voor Reglement Verkeersregels i Verkeertekens louwzaken Ontwerp- Hinderwetvergunning Hinderwetvergunning Mar ja Kuipers: Artotheek voorziet in behoefte' ft M ER GAAN STEEDS MEER STEMMEN OP VOOR HET LIBERALISME. Korfballers vrezen woningen op sportvelden Staringlaan GeytenbeekAssurantien Nu ook geldleningen voor personen tot 72 jaar. Je zou gewoon eens met Geytenbeek moeten praten VVD-werkbezoek in Soest w Jeugd flambeert vijver-ijs Inbraak Hazepad I q 5 E 0 Accountantskantoor J.H. Braber RA 21 februari 1941 Brand in den gemeentetoren im- WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 5 02155-21064/13865 1U graveren voor slechts f 65,- keurt, keuren wij uw auto! s waar de cliënt wordt sen begrip is. Meer auto, minder zo, 02155 - 1 93 16 SOEST OPEN HAARDEN INZETKACHELS STIJLSCHOUWEN INBOUWHAARDEN ROOKKANALEN - TNO GEKEURD DESKUNDIG ADVIES EN PLAATSING FLAM DOVRE WANDERS OXFORD glpISi vrijdag 19.00 - 21.00 uur, zaterdag 2155-1 9689 (b.g.g. 02155-10675) hele handenservice Moderne service afdeling. Brede sportvelgen met bijpassende banden De modernste electronische uitlijnapparatuur lees) - Tel. 02155 - 1 67 47 an 8.00 -12.30 uur n FOCWA Garantiebedrijf. therstelbedrijven die een vol trieksgarantie op e alles voor 9en Tel. 02155 - 18600 gemeente hrgemeester en Wethouders van Soest ken in verband met het bepaalde in ftikel 133 van het Reglement Ver- Bersregels en Verkeerstekens (R. V. V.) |kend, dat zij besloten hebben door aatsing van bord 54b van bijlage 11 in het R.V.V. met onderbord RJ-44- ËD nabij de woning Chr. Huygenslaan Tl een parkeerplaats voor een minder- llide aan te geven. Regen dit besluit kan iedere belangheb bende een beroepschrift indienen, dat annen 30 dagen na heden - in twee- Dud - moet worden ingediend bij de ^fdeling voor de geschillen van bestuur pn de Raad van State, postbus 20019, 500 EA 's-Gravenhage. lurgemeester en Wethouders van Soest laken in verband met het bepaalde in tikel 133 van het Reglement Ver- :ersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) ;kend, dat zij besloten hebben door ilaatsing van bord 54b van bijlage II jan het R.V.V. met onderbord YK-57- 'H nabij de woning Turfstreek 114 een parkeerplaats voor een mindervalide jan te geven. tegen dit besluit kan iedere belangheb- :nde een beroepschrift indienen, dat Pinnen 30 dagen na heden - in twee voud - moet worden ingediend bij de \fdeling voor de geschillen van bestuur /an de Raad van State, postbus 20019, 1500 EA 's-Gravenhage. burgemeester maakt bekend dat lurgemeester en Wethouders voorne- ïens zijn op een daartoe strekkend ver wek met toepassing van het daarbij ge- loemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het bouwen van een garage/berging, Laanstraat 5 (artikel 19 van de Wet op |de Ruimtelijke Ordening). I Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 21 februari 1991, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken, Raadhuis plein 1, ter inzage. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren, ter inzage het ont werp van de beschikking op het verzoek van: R. Westra, Choristenpad 26, voor het veranderen van de gebezigde werkwijze in opslag en verwerken van papier, lom pen en metalen op het perceel Dorre- steinweg 60. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 7 maart 1991. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in debi- bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de be schikking op het verzoek van: •G. van Zijtveld, Jachthuislaan 19, voor het oprichten van een inrichting voor het houden van rundvee en paar den op het perceel Jachthuislaan 19. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b.de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet (tij dig) in staat is geweest eerder bezwa ren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 3500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van Staten een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschik king wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Informaties: INFO-CENTRUM, RAADHUISPLEIN 1, Teteloon (02155) 93777 Open maandag \lm vrijdag Informatieteleloon mei actualiteiten tel. 93665 (24-uurs-service). "De meeste mensen die hier komen, zijn aangenaam verrast als ze zien wat we in huis hebben. De reacties zijn heel positief. Mijn indruk is dat er in Soest wel degelijk behoefte is aan kunstuitleen. De belangstelling groeit langzaam maar gestaag." Dat zegt Marja Kuipers, sinds vorig jaar november - de officiële opening - de "vaste medewerkster" van de Arto theek-Soest, die is ondergebracht bij de bibliotheek in Overhees (naast C-drie). In de afgelopen maanden hebben heel wat nieuwsgierige Soesters - oud en jong, en kunstzinnig onderlegd of niet - al eens een kijkje genomen bij de kunst verzameling die zij onder haar hoede heeft. Veel mensen kwamen doelgericht, al dus Marja. "Ze kenden het verschijnsel, waren soms al lid van een artotheek in een andere plaats en kwamen eens kij ken wat wij hier te bieden hebben. An deren liepen wat aarzelend binnen en beloofden dat ze zeker nog eens terug zouden komen, met hun man of vrouw bijvoorbeeld. En er zijn er ook die de kunstuitleen in de centrale bibliotheek van vroeger kenden." De artotheek in Soest is een van de meer dan twintig kunstuitleen-punten, die door de Provinciale Bibliotheek Cen trale (PBC) zijn opgezet. Het kunstaan bod is dan ook grotendeels afkomstig uit provinciale kanalen, maar ook de gemeente Soest heeft gezorgd voor een behoorlijke voorraad. Momenteel telt de artotheek ongeveer 200 werken, meestal grafiek - zeefdrukken, goua ches, etsen, litho's - auqarellen, foto's en tekeningen. In de komende maanden verwacht Marja een belangrijke uitbrei ding van de collectie, mogelijk tot ca. 300 kunstwerken. Het is welde bedoeling dat in de toe komst ook het aantal schilderijen (olie verven) wordt uitgebreid, maar die zijn meestal door hun grote formaat wat minder geschikt voor de uitleen. Bo vendien zijn ze in het algemeen aan zienlijk duurder, en al is dat voor de uit leen in beginsel geen bezwaar, het maakt een kunstwerk voor veel mensen minder bereikbaar als ze het in eigen dom willen aanschaffen. Want ook dat is een van de doelstellingen van de arto theek: de mogelijkheid om kunst te ko pen. De artotheek streeft niettemin naar een zo gevarieerd mogelijke collectie, en dus zullen op den duur de olieverven zeker niet ontbreken. Dat ze nu nog nauwelijks vertegenwoordigd zijn heeft ook te maken met het feit dat de ge meente Soest veel schilderijen zelf in het nieuwe raadhuis heeft opgehangen. Fascinatie voor kunst Marja Kuipers is in de artotheek in haar element. Met veel belangstelling voor kunst van-huis-uit - "ik wilde er altijd veel meer van weten" - en door haar hu welijk met een beeldend kunstenaar, heeft ze er in een paar maanden tijds haar draai kunnen vinden. Elke maan dag, woensdag en vrijdag is ze present om informatie te geven over de collectie en haar "fascinatie" voor beeldende kunst komt haar daarbij goed van pas. Toch is ze beducht voor een al te na drukkelijk "eigen stempel" op de col lectie. "Als je alleen je éigen smaak volgt ben je ver van huis. Ik ga de men sen niet voorschrijven wat ze moeten nemen. Er zijn er die duidelijk een eigen kijk op kunst hebben, met uitgesproken ideeën, maar er komen ook wel mensen die alleen op zoek zijn naar een mooi plaatje aan de muur en verder geen ge zeur willen, als het maar bij de gordijnen past. En er komen soms echtparen met uiteenlopende smaken, die kiezen dan om-en-om..." Zelfheeft ze uiteraard wel een aantal fa vorieten. "Dan is het aardig om te zien dat iemand precies dat kunstwerk kiest dat ikzelf ook leuk vind. Mij gaat het persoonlijk meer om het concept dat er achter zit dan om het plaatje: hoe vul je een vlak zo interessant mogelijk? Maar dat is heel persoonlijk en voor de uit leen doet dat er ook niets toe..." Maija is in elk geval redelijk tevreden over de belangstelling die de artotheek tot dusver in Soest heeft ondervonden. "Het groeit langzaam maar gestaag. Je moet natuurlijk altijd even aftasten of er wel behoefte is, maar die is er in Soest heel duidelijk, is mijn indruk." Tot nu toe omvat het abonneebestand enkele tientallen Soesters, en volgens Maija is een aantal van ongeveer tweehonderd op den duur zeker haalbaar. Doorvertellen Voor wat betreft de werving moet de ar totheek het vooral hebben van mondre- clame, vindt ze. "De mensen die nu lid zijn, moeten het doorvertellen." Verder hoopt ze de belangstelling te prikkelen door wat meer aan de weg te timmeren. Zo zijn er plannen om in de gemeente lijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt el ke maand een foto met toelichting van een kunstwerk uit de artotheek op te nemen, die een indruk geeft van wat de mensen er kunnen verwachten. Een an dere mogelijkheid is de openstelling tij dens de beide Pinksterdagen, als de ar- Zorg voor ouderen, milieu en veiligheid WD. DE ENIGE LIBERALE PARTIJ VAN NEDERLAND. JU Korfbalvereniging De Eemvogels vreest haar sportveld op te moeten of feren aan de woningbouw. De club wil niet ondergebracht worden bij een an dere vereniging. De Soester sportclub is bang dan haar eigen identiteit en daarmee een groot aantal leden te ver liezen. Het bestuur van de Eemvogels zegt dat het geruchten heeft opgevan gen dat de Staringlaan bestemd zou worden voor woningen. In een brief aan de politieke partijen en de omwonenden van de Staringlaan uit de sportclub haar noodkreet: "Wij zijn een kleine vereniging, die met grote in spanningen zowel financieel als qua le denaantal tracht het hoofd boven water te houden. Wanneer het terrein aan de Staringlaan een andere bestemming krijgt, zouden wij gedwongen worden onze kleine, maar intieme en door be- Vdca!Y\.u,Bgin8 voor de korfbalsport in de brief. De vereniging hoopt op de steun van de omwonenden in hun strijd voor het be houd van het sportveld. De buurtbewo ners kunnen met een handtekening hun steun betuigen. Opgaan in een grote (voetbalvereni ging is voor de Eemvogels onaanvaard baar. Bovendien zou de club afstand moeten doen van de kantine, die zij twee jaar geleden betrok. De vereniging refereert aan de vele uren arbeid door vrijwilligers en de financiële offers, die voor niets geweest zouden zijn, wan neer de plannen doorgaan. Tijdens de begrotingsbehandelingen van 1990 filosofeerde met name de PvdA over de mogelijkheid van wo ningbouw op de Staringlaan. Volgens gemeente-ambtenaar Hullegie is er echter nog geen enkel concreet voorstel gedaan waarin woningbouw op de sportvelden aan de Staringlaan aan de orde komt. Marja Kuipers: "Ik ga de mensen niet voorschrijven wat ze moeten nemen." Foto: Goos van der Wilt. totheek is opgenomen in het Jardin d'A- mis-project, waarvoor een kunstroute door Soest wordt uitgezet. Over alle deelnemende kunstenaars zal in de ar totheek dan de nodige informatie te krijgen zijn. "We worden een soort do cumentatiecentrum," aldus Marja. Verder werkt ze momenteel aan de sa menstelling van een fotocatalogus van alle in de collectie opgenomen werken. Iedere bezoeker kan dan het bestand in één oogopslag zien en via de computer terminal die midden in de artotheek staat opgesteld nadere informatie op vragen. Marja is uiteraard zelf altijd in de buurt voor verdere toelichting. Catalogus Daarnaast is ze inmiddels bezig met de samenstelling van een catalogus over al le Soester beeldende kunstenaars, met foto's van hun recente werk. Eventueel kan men - als de belangstelling door de catalogus geprikkeld is - dan bij de kun stenaars op atelierbezoek gaan. Een sti mulerend effect verwacht Marja trou wens ook van de kunstboeken en -bla den die bij de artotheek te bekijken zijn, evenals de foldertjes met uitleg over de diverse technieken. Verder is ze van plan de bezoekers ook te gaan attende ren op tentoonstellingen. In de afgelopen maanden heeft Marja al veel positieve reacties kunnen noteren. Ze benadrukt nog maar eens dat ieder een heel vrijblijvend binnen kan komen en rondkijken, zonder de verplichting direct abonnee te worden. Bemoedi gend is ook de belangstelling van de kinderen uit de buurt, die na een be zoekje aan de bibliotheek nieuwsgierig op de drempel blijven staan. "Ze mogen van mij best rondkijken. De meesten zijn dan heel enthousiast." Er is inmid dels al één school in Soest die heeft laten weten wel belangstelling te hebben voor een abonnement op de kunstuitleen. Niet alleen particulieren kunnen lid worden van de artotheek en dan een of twee kunstwerken per drie maanden le nen. Ook voor bedrijven bestaat die mogelijkheid, zij het dat zij er vijf per jaar kunnen lenen. "Een leuke manier om je omgeving te verlossen van die eeuwige kalenders," aldus Marja Kui pers, "vooral als het gebouw zich er een beetje voor leent." Tarieven De tarieven voor de kunstuitleen zijn niet hoog. Particulieren betalen f 50,- per jaar voor één kunstwerk of f 60,- voor twee kunstwerken. Bedrijven be talen f 250,- per jaar voor vijf kunstwer ken. Wie een abonnement wil met "kooptegoed" betaalt resp. f 75,- of f 100,-; bedrijven betalen f 375,- (voor vijf kunstwerken). Verder kan men een ander ook een plezier doen met een ka- dobon voor een abonnement, dat dan op elk gewenst tijdstip kan ingaan. Tenslotte is er ook nog een mogelijk heid om helemaal gratis lid te worden dienstverleners in Financieringen en Teding van Berkhoutstraat 5 Postbus 226 - 3740 AE Baarn Telefoon 02154-13879 WD-gedeputeerde Kees van den Oosten vindt dat het bedrijfsterrein Nieuwe Gracht 11 er snel moet komen. Soest moet voor eigen behoefte wo ningen en bedrijfsterreinen neer kun nen zetten. De VVD vindt dat er van uit de provincie een flexibel streekplan moet komen. De discussie over de acht hectare bedrijfsterrein, die er nog steeds niet is en waarvan ook nog niet zeker is waar die moet komen, werd gevoerd tijdens het werkbezoek van de WD-kandidaten voor de provincie, afgelopen maandagmiddag. Gedeputeerde Van den Oosten en sta tenlid E. Korthuis-Elion zaten tijdens de werklunch aan tafel met vertegen woordigers van de WD afdeling Soest en Soesterberg, de Soester Zakenkring en de Soesterbergse Ondernemersver eniging. De aanleg van Nieuwegracht II zou niet alleen van belang zijn omdat Soester bedrijven uitbreidingsruimte nodig hebben. Volgens gedeputeerde Van den Oosten was er een direct ver band tussen het reduceren van het woon-werkverkeer en Nieuwegracht II. Met meer of grotere bedrijven in Soest was er immers meer werkgelegenheid in Soest. Soesters kunnen dan in Soest werken. Volgens de heer Bilek van de Soester Zakenkring waren daar niet alle proble men mee van de baan. Wanneer Soest bedrijven aantrekt, die medewerkers meenemen kunnen ze hier niet wonen. Fractievoorzitter van de WD in Soest, Neks Blommers zei dat dat een punt was dat de aandacht van haar partij had: "Wij vinden dat de grens voor vrije ves tiging omlaag moet en dat de woning bouw beter aan moet sluiten op de vraag naar woningen." Streekplan Waarom Nieuwegracht II er nog steeds niet is, was volgens de aanwezigen on begrijpelijk. Het gebied is in het streek plan van de provincie wel omschreven, maar er is nog geen plaats voor bepaald. De heer Trippaers van de Soester Za kenkring bracht naar voren dat in 1984 al gezegd was dat Soest in aanmerking kwam voor acht hectare extra bedrijfs ruimte. Uit een onderzoek van de Ka mer van Koophandel kwam naar voren, dat er ook behoefte aan was. "Waarom moet die behoefte dan nu nog worden aangetoond?" Van den Oosten gaf echter aan, dat het college met cijfers moet komen, die de behoefte aantonen. Volgens de heer Bi- lek van de Soester Zakenkring was het waanzin: "Het onderzoek is al gedaan, de cijfers zijn er. Tenzij er nieuwe ele menten naar voren komen, kan de ge meente die cijfers gewoon overnemen," meende hij. De gedeputeerde was ook van mening dat het hoog tijd was om knopen door te hakken. Van de WD moet Nieuwegracht II er snel komen. Mevrouw Korthuis-Elion vond dat Soester bedrijven, die bij de gemeente bakzeil halen, ook de provincie moeten benaderen. "Het gebeurt te vaak dat plannen al door de gemeente-ambtena ren van tafel worden geveegd, voordat wij ze ter inzage hebben gekregen." Zij zei de mogelijkheid te hebben de plan nen alsnog in de rondvraag van provin ciale overleggen aan de orde te stellen. Van den Oosten bracht ook naar voren dat hij vindt dat de overheid momenteel stappen onderneemt die een gevaar vormen voor de economie. Als voor beeld noemde hij het verband tussen de tolwegen en het openstellen van de grenzen in Europa in 1992. "Wanneer een bedrijf kan kiezen tussen een vesti ging in Brussel of in Utrecht en in die laatste stad moet tol worden betaald, dan is de keus natuurlijk niet moeilijk," meende Van den Oosten. Het is volgens de gedeputeerde van groot belang dat Nederland een sterke positie krijgt in het open Europa. Hij koppelde de WD-standpunten di rect aan het hot-item van de jaren ne gentig, het milieu: voldoende bedrijfs terrein in een plaats en daarmee meer werkgelegenheid voor de bewoners daarvan, had volgens de VVD onmis kenbaar een gunstige invloed op het mi lieu. De provinciale VVD-delegatie lunch te in Soest. Foto: Goos van der Wilt. De politie kwam vrijdagavond in ac tie na de melding van een brandje op het ijs van de vijver bij de Sweelinck- straat in Overhees. Daar bleek de jeugd een hoeveelheid benzine op het ijs te hebben aangestoken. Vol gens de politie was het een kwestie van baldadigheid, maar zij oordeel de het veiliger om het vuur toch maar uit te maken. De jeugdige fikkie-sto kers werden overigens niet meer aangetroffen. van de artotheek, maar dan moet men zich wel precies als 50, 75e, 100e etc. abonnee aanmelden. Niet lang na de opening verwelkomde de artotheek haar 25e lid: een jong echtpaar met een baby, dat heel enthousiast reageerde. Met spanning kijkt Marja Kuipers dus uit naar de 50e abonnee, die binnen af zienbare tijd wordt verwacht. De artotheek aan de Willaertstraat 49 is geopend op maandagavond (18.00- 20.00 uur); woensdagmiddag (14.00- 17.00 uur); vrijdagmiddag (14.00- 17.00 uur) en vrijdagavond (18.00- 20.00 uur); en telefonisch bereikbaar onder tel. 12468. Bij een inbraak op het Hazepad werd vorige week vrijdag 510 gulden buitge maakt. De dief nam ook vijf postzegels van 75 cent mee. Door een ruit aan de achterzijde van de woning te vernielen was men binnengekomen. De 39-jarige bewoonster van de woning deed aangif te. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 jj rm _LL DE SNELSTE KRANT IN HUIS, THUIS OP UW EIGEN BEELDBUIS U vindt ons naast Ned. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 De bestrijding van een brand in den gemeentetoren had de commandant van de Brandweer zich tot taak gesteld voor de groote oefening, welke Zaterdag middag werd gehouden. Even voor drie arriveerde de brandweer met veel materiaal, waaronder de groote motorspuit en de beide babyspuiten, ter plaatse. De groote motorspuit vond een plaats aan het einde van het Kerkpad, terwijl de babyspuiten een plaats kregen op den hoek Torenstraat-Stations weg en aan den Olijkeweg. Onder de aanwezigen bevonden zich Burgemeeser Des Tombe en de ge meente-secretaris, alsmede Dr. De Vos, voorzitter van de Brandweer-ver- eeniging, door welke personen een rondgang werd gemaakt langs de spuiten en de reeds direct druk in de weer zijnde brandweer mannen. De politie-in- specteur, de heer Schreuder, was mede met veel politiemannen aanwezig om het verkeer te leiden en vooral de kleinen onder het zoo veelvuldig opgeko men publiek op een afstand te houden. Een kort oogenblik slechts was noodig om alles in gereedheid te brengen en nagenoeg gelijktijdig werd met zes stralen water gegeven en dé noordzijde van den toren bespoteh. Dit was mogelijk, doordat op elke brandput, waarbij een der motorspuiten was opgesteld, twee slangen waren aangesloten. De grootste hoogte, welke vanaf den beganen grond kon worden bereikt, was halverwege den omloop of pl.m. 15 M. hetgeen kon worden vastgesteld uit het feit, dat de omloop zich op plm. 30 M. hoogte bevindt. Hier was de vermeende brandhaard spoedig gedoofd, maar hoewel dit voor het oog niet zichtbaar was, brandde ook de spits van den toren. Zeer vlug wer den dan ook de noodige brandweerlieden op den omloop zichtbaar. Slangen werden vanaf deze hoogte afgerold en even later kletterde het water van twee stralen op de spits. De opvoeding van het water tot op deze hoogte was mogelijk, doordat nu de motorspuiten waren ingeschakeld, waardoor de druk op het water zeer wordt vergroot. De belangstelling van de spuitgasten ging nu uit naar het haantje van den to ren. Aanvankelijk meenden wij, dat in dit haantje zich de brandhaard bevond, of dat men het dier in ieder geval wilde sparen, omdat het nog niet zoo lang gele den geheel opnieuw was verguld, maar later vernamen wij, dat men trachtte over het haantje heen te spuiten. Nu daarin is men tenvolle geslaagd, niettegenstaande de wind hier ook een woordje ging medespreken. In ieder geval is door deze demonstratie bewezen, dat het hoogste punt van welk gebouw ook in onze gemeente geen bezwaren oplevert voor onze brand weermannen. Eenige onverwachte omstandigheden deden zich tijdens de blussching van de spits nog voor. Tijdens het blusschen van de spitsbleek n.1., dat door de brand een of meer gasbuizen waren lek geslagen. Hoe onaange naam dit ook was, het kon niet verhinderen, dat de brandweermannen hun werk vervolgden, doch nu met behulp van hun gasmasker. Verder viel, hoewel dit voor de aanwezigen gelukkig niet zichtbaar was, tijdens deze "brand" een der brandweermannen van den omloop van den toren. Aan den voet van den toren lag in ieder geval een brandweerman met een "gebroken" been. Dit was voor de afdeeling E.H.BO. van de brandweer het sein om in actie te komen. Nadat een brancard en andere hulpmiddelen spoedig ter plaatse waren, was het been van den patiënt spoedig gespalkt. De Soester Vrijwillige Brandweer heeft in deze oefening veel en zwaar werk verricht, maar tevens weer getoond, dat de bevolking, indien noodig, zich op het corps kan verlaten. Dit vertrouwen in de brandweer is Zaterdagmiddag niet weinig versterkt.

Soester Courant | 1991 | | pagina 5