Verkie Marjan Haak-Griffioen, 39 jaar Moeder/lerares wiskunde. Fractiemedewerker GPV Pm. sinds '89. In Soest bestuurslid GP\[ lid van de stuurgroep Emancipatiee D.B. Vrouwenraad. Nummer 3 op de lijst. Jos van der Leij-Tak, 39 jaar Cultureel werkster. Was lid van de emancipatiestuurgroep en commissie Minderheden; nu voor zitter Vrienden Soester Natuurbad, lid Progressief Soest en lid provinciaal be stuur Groen Links. Nummer 5 op de lijst. Johan A. Baks, 37 jaar Docent maatschappijleer. Raadslid '86-'90, sinds 90 fractie-as sistent CDA Soest. Nummer 31 op de lijst. Annelie Mees, 46 jaar Vrijwillig huisvrouw en lid van diverse besturen en commissies op het gebied van natuur en milieuemancipatie en belangenbehartiging. Sinds kort politiek actief als kandi daat-statenlid. Nummer 18 op de lijst. Jenny Allard, 47 jaar Juriste. 20 Jaar actief in de politieko.m. als gemeenteraadslid. Afgelopen vier jaar eerste reserve voor de Provinciale Sta ten. Nummer 4 op de lijst. Eveline Korthuis-Elion, 57 jaar Lid provinciale staten Utrecht en ande re bestuurlijke activiteiten. 1970-1982 lid gemeenteraad Soest (o.a. fractievoorzitter); 1982-heden lid provinciale staten Utrecht. Nummer 3 op de lijst. Het statenlidmaatschap trekt mij aan. Voor mij is werken in een groot provin ciaal bolwerk, waar ontwikkelingen niet stilstaan, zeer aantrekkelijk. Natuurlijk werk ik voor Groen Links. Dat is dé partij die niet schroomt beleid ter dis cussie te stellen en vergaande voorstel len te doen, bijv. ten aanzien van het mi lieu. Meewerken aan het provinciaal bestuur op basis van de liberale beginselen is een uitdaging. De VVD is de enige li berale partij van Nederland. De jaren negentig maken het extra boeiend. We moeten over de eeuwwis seling heenkijken en onze plaats bepa len in een Europa zonder grenzen. Zaken die te maken hebben met ruim telijke ordening, gezondheidszorg, mi lieuproblematiek op provinciaal ni veau: hoe maak je/houd je het leefbaar voor mensen? Dat betekent buiten de plaatselijke grenzen kijken. Het trekt me om in grotere verbanden een samen hang te bezien op mens en samenleving. Daarin vervult voor mij de Bijbel de centrale plaats. We zijn hier niet "zo maar", maar met een opdracht vanuit de Bijbel, ten opzichte van God, naar elkaar en de schepping. De besluiten die je neemt, moet je daaraan toetsen. Omdat het CDA dit gegeven als uit gangspunt voor praktische politiek hanteert, wil ik daaraan mede inhoud geven. Al jaren ben ik met veel plezier betrok ken bij de behartiging van belangen. Zowel het landschapsbeheer als het be lang van een groep burgers is, onder an dere bij politici, vragen om: aandacht voor de problematiek, medewerking voor de verbetering ervan, gelden/sub sidie ter oplossing. Daarbij zijn de pro blemen vaak gemeentegrensoverschrij- dend. Na jarenlange ervaring te hebben opge daan over zaken die de burgers bezig houden, wil ik graag het geleerde in de praktijk brengen. De PvdA, omdat die partij een sociaal voelende samenleving nastreeft. De gelijke spreiding van ken nis, macht en inkomen is een rechtvaar digheidsbeginsel dat mij aanspreekt. Mijn maatschappelijke betrokkenheid deed mij al jaren geleden besluiten ac tief in de politiek te zijn, omdat met na me daar de mogelijkheden liggen om veranderingen tot stand te brengen. De ideeën van D66 over Mens," Milieu en Democratie komen goed overeen met mijn eigen opvattingen, zodat aanslui ting bij deze partij voor de hand ligt. Het statenlidmaatschap trekt mij aan, om zo invloed te kunnen uitoefenen op het provinciale beleid, vooral waar het gaat over de emancipatie van de mens, het geven van de grootste prioriteit aan het natuurlijk milieu en de open-participa tiedemocratie. Wat trekt u aan in het statenlid maatschap en waarom juist voor deze partij? De provincie staat ver van menig bed. Dat hoeft geen bezwaar te zijn, als men sen zich wel bewust zijn dat bijv. Soest niet op een eiland staat. De gemeente Soest heeft weinig invloed op bijv. mi lieuvervuiling van land en lucht, behal ve in Soest zelf. Soest kan zonder toe stemming van de provincie de bebou wing niet uitbreiden. Naar Amersfoort gaan wij over de provinciale weg. Bo vendien houden de Provinciale Staten toezicht op de gemeentelijke begrotin gen. Een reden te meer om te stemmen! Allereerst: Het is een voorrecht te leven in een vrij land. Dat onderstreept u met uw stem! De provincie neemt boven dien veel besluiten die u rechtstreeks ra ken, zoals op het gebied van woning bouw, werkgelegenheid, verkeer en vervoer, waterzuivering, gezondheids zorg en ouderenbeleid. Statenverkie zingen zijn ook landelijk van belang omdat de statenleden de samenstelling van de Eerste Kamer bepalen. Zo geeft de uitslag van de statenverkiezing ook aan hoe de kiezer denkt over het huidi ge CDA/PvdA-kabinet en de dreiging van een forse lastenstijging. Thuisblijven? Integendeel, gaan stem men! Een stem op 6 maart heeft een dubbele waarde: een provinciale en een landelijke. Niet alleen wordt er de sa menstelling van de Provinciale Staten mee bepaald, maar ook die van de Eer ste Kamer. Het is een goed recht dat mensen door te stemmen mede richting geven aan de manier waarop de provin cie moet worden bestuurd. Thuisblijven betekent dat anderen dan die richting gaan bepalen, terwijl de provincie zelf zich namelijk wél met iedereen be moeit. Wonen, werken, recreëren: waar dat mag gebeuren bepaalt de provincie. Daar wil toch iedereen invloed op uit oefenen? Het D66-programma "Een schone provincie en een helder be stuur" ligt voor u klaar op het secreta riaat: Haverweerd 27, 3762 BB Soest, tel. 1 84 76. Omdat thuis blijven niet "gewoon" is. Ik begrijp best dat er mensen zijn die denken: "wat heeft het allemaal voor zin?", die geen effect zien van het uit brengen van hun stem. Het gebruik van je stemrecht is het feit dat wij dank zij dit verworven en kostbaar -recht, steeds weer opnieuw naar de stembus mogen. Dat dictatuur geen kans krijgt. Uitko men voor je mening op een veijaardags- feestje, en dat beperkt zich meestal al leen tot kritiek, betekent ook conse quent zijn. Op die partij waarvan je vindt dat die het meest overeenkomt met jouw ideeën. Bij de provinciale verkiezingen gaat het om meer. De leden van de Provinciale Staten kiezen op hun beurt de leden van de Eerste Kamer. De politieke samen stelling daarvan is van grote betekenis vanwege het goed- of afkeuringsrecht van wetten. De burger bepaalt door zijn keuze voor een partij de politieke samenstelling van het provinciaal bestuur. En juist die provincie neemt belangrijke beslissin gen over zaken waar burgers belang bij hebben, zoals de woonomgeving, subsi die geven voor de volksgezondheid, het ouderenbeleid en cultuur. Op dit moment is een nieuw streekplan in voorbereiding. Daarin wordt bepaald waar woningbouw, bedrijfsterreinen, verkeer en recreatie moeten plaatsvin den. En waar de natuur behouden moet blijven. Partijen verschillen van mening over de invulling hiervan. Daarom kan de stem van een kiezer wel degelijk meehelpen richting te geven aan een juist beleid voor het Utrecht van nu en van de toe komst. De provincie is voor velen "ver van hun bed". Waarom zouden de kiezers op 6 maart niet ge woon thuis blijven? Juist de bestaande kloof tussen burger en bestuur was de aanleiding voor de oprichting van D66. D66 heeft unieke ideeën aangedragen, die het mogelijk maken om die afstand te verkleinen, zo als voorlichting en inspraak, openbaar heid van bestuur, burgers in commis sies, hoorzittingen, om er maar een paar te noemen. Democratische middelen dus om het meedoen en meedenken van burgers bij de besluitvorming mogelijk te maken. Ook het houden van een refe rendum is een aantrekkelijk middel voor directe participatie. Op provin ciaal niveau zal D66 zich blijven inzet ten om een brug te slaan tussen de bur gers en hun bestuur. De afstand tussen de partij Groen Links en de kiezers is niet groot. Om dit zo te houden moet Groen Links haar beleid t.a.v. haar leden én kiezers blijven ont wikkelen. Vooral een eigen mening te kunnen hebben is een groot recht bij Groen Links. Het werk van provinciale-statenleden staat wel verder van de mensen af. Dat heeft alles te maken met het feit dat het werk vooral bestuurlijk is en ook in de media nauwelijks aandacht krijgt. De honderd woorden die ik hieraan mag besteden zal ik niet gebruiken. Het antwoord is heel simpel: bereikbaar zijn; luisteren naar mensen; je in de pro vincie begeven; je interesseren voor mensen en situaties, je laten zien en er zijn! Als het bijvoorbeeld om een bestem mingsplan gaat, niet vanachter je bu reau de plannen bestuderen, maar er gaan kijken. Weten waar het over gaat, Je ook door mensen/betrokkenen laten informeren. Kort samengevat: een volksvertegenwoordiger zijn. Te constateren is dat de burger niet weet wat de provinciale zaken inhouden. De onderwerpen staan verder van de kiezer af. Het gaat niet over de straat of stoep voor het huis of het winkelcentrum in de buurt. De kandidaten zijn onzichtbaar en de verschillen tussen de partijpro gramma's zijn niet bekend. Hoorzittingen en professionele, begrij pelijke voorlichting over onderwerpen die aansluiten bij de omgeving van de burgers en duidelijk maken waarom provinciale beslissingen voor hem/haar in de plaatselijke situatie belangrijk zijn. Aanvullend: veel werkbezoeken door statenleden aan allerlei instellingen en bedrijven om over en weer tot een beter begrip te komen. Tenslotte: hulpvaardi ge en vriendelijke ambtenaren. De afstand tussen kiezer en gekozene moet zo klein mogelijk zijn. De over heid is er voor de burger en niet ander som. Onze fractie let bij de besluitvor ming steeds op de doelmatigheid van de provinciale organisatie en voorlichting. Meer aandacht is nodig opdat het pro vinciaal bestuur zijn beleid tijdig en dui delijk formuleert en ter discussie stelt. De WD-fractie tracht voortdurend door informatie ter plekke en persoon lijke gesprekken de "afstand" kiezer/ gekozene zo klein mogelijk te houden. Suggesties, en op- en aanmerkingen zijn van harte welkom (VVD-secreta- riaat, Postbus 14075, 3508 SC Utrecht of 02155-1 55 38). De "afstand" kiezer - gekozene is vaak groot, niet het minst in de provincie. Wat zou u willen doen om die afstand te verkleinen? Dat de gemeente Soest nogal eens botst met het provinciebestuur is eigenlijk heel begrijpelijk. In Soest worden de af wegingen plaatselijk gemaakt. Daarbij spelen politieke, soms partijpolitieke overwegingen, een grote rol. Op pro vinciaal niveau worden plannen bezien in een veel groter verband. Daar moet men streven naar een samenhang in heel de provincie. Daar spelen plaatse lijke motieven niet meer, en dan kan het botsen. Als het contact tussen gemeen ten en provinciebestuurders en ambte naren uitstekend is zullen die botsingen minder vaak voorkomen. Verschil van inzicht over het te voeren beleid kan ^Itijd tussen verschillende overheden optreden. Belangrijk is dat op de beleidsterreinen waarbij dat een rol speelt goede afspraken worden ge maakt, goed naar elkaar wordt geluis terd en ieder op tijd en goed zijn huis werk doet, en in een gemeente met veel actieve belangengroeperingen proce dures extra zorvuldig worden gevoerd. Het is niet alleen de gemeente Soest die nogal eens botst met het provinciaal be stuur en andersom. Het beleid van ons gemeentebestuur kan in strijd zijn met dat van het provinciaal bestuur. Ik heb de indruk dat een aantal botsingen gaat over verschillen in beleidsinzichten en de manier waarop de gemeente Soest haar beleid ten uitvoer wil brengen. Er is volop discussie over de herindeling van de provincies; ook dat geeft nogal wat onrust in gemeenten. De stelling is ten dele waar en verschilt per onderwerp. Het bestemmingsplan "buitengebied" is inderdaad niet onge schonden door de behandeling van de Provinciale Planologische Commissie gekomen. Op het gebied van de volks gezondheid is er al jaren een goede ver houding op bestuurlijk en ambtelijk ni veau tussen provincie en gemeente. Dit uit zich b.v. vooral in het ouderenbeleid. De provincie heeft, uit eigen middelen, in samenwerking met zorginstanties en gemeente, een proefproject thuiszorg voor ouderen opgezet. Een experiment dat geslaagd lijkt en nu moet leiden naar een geïntegreerde "zorg op maat" voor ouderen. Veel zal zijn terug te voeren op misver standen, veroorzaakt door slechte, on duidelijke communicatie. Ik kan me overigens niet aan de indruk onttrekken dat het al beter gaat! Irritaties over en weer kunnen ontstaan als de provincie "slappe knieën" toont, als de gemeente een artikel- 19-beleid wil gaan voeren om zo het actualiseren van bestem mingsplannen op de lange baan te schuiven. Hoe dergelijke irritaties weg genomen kunnen worden lijkt me dui delijk: ervoor zorgen dat een artikel s-procedure alleen bij grote uitzonde ring behoeft te worden toegepast. De GPV/RPF-fractie is een groot voorstander van decentralisatie. Ge meenten moeten zoveel mogelijk in staat zijn hun eigen zaken op te lossen Natuurlijk moet er daarbij goed overleg zijn met de provincie, die hierin een sterk regulerende functie heeft, zodat gemeenten elkaar niet tegenwerken. Wanneer Soest zich niet houdt aan ge maakte afspraken en bestemmings plannen bevordert dat de verstandhou ding met de provincie niet. Wij vinden het onbegrijpelijk dat ook de politieke contacten tussen raadsleden en staten leden niet voldoende blijken te zijn voor het nodige wederzijdse begrip. De gemeente Soest botst de laatste jaren nogal eens met het provinciebestuur. Aan wie ligt dat eigenlijk en hoe kan dat verbeterd worden? Wat is uw reactie op de volg de "trefwoorden": Het CDA hecht veel waarde aan de ei gen verantwoordelijkheid van burgers en instanties. Dat betekent dat het CDA zich inzet voor een gespreide verant woordelijkheid. De overheid moet zich terughoudend opstellen en alleen dan taken op zich nemen als burgers of in stanties niet in staat zijn die taken uit te voeren. De komende jaren staat de pro vincie Utrecht een aantal moeilijke en ook ingrijpende zaken te wachten: de afvalstoffenproblematiek, de bodemsa nering en de planning op het gebied van de ruimtelijke ordening. Het CDA wil de provincie niet uit laten groeien tot een tweede randstadprovincie. Niet klakkeloos alles volbouwen, maar oog hebben voor de mooie, natuurlijke ge bieden die Utrecht rijk is. Dat heeft ook gevolgen voor Soest. De PvdA heeft als uitgangspunt te wil len bijdragen aan een kwalitatief goede samenleving, die aan iedereen gelijke kansen biedt op ontplooiing, werk en economische zelfstandigheid. De waar den van natuur en milieu stellen gren zen aan de groei in de ons nog resteren de ruimte van de provincie. Binnen de ze ruimte wordt vooral in de behoefte van de eigen bevolking en het eigen be drijfsleven voorzien. Nieuwe woon- en werkgebieden wor den zoveel mogelijk aan elkaar gekop peld, compact gebouwd en alleen ont wikkeld met hoogwaardig openbaar vervoer. Zo heeft het milieu, meer dan bij andere partijen, een integrale plaats in het politieke handelen en is uitgangs punt voor het provinciaal beleid, en voor elke burger van belang. Wat D66 vooral onderscheidt van an dere partijen is de manier van denken en doen. D66 staat voor een door de mocratie gekenmerkte houding in de politiek. Democraten 66 zijn mensen die geen vertrouwen meer stellen in de overgeleverde vanzelfsprekendheden en ingeroeste vijandschappen van de oude zuilen en partijen. D66 wil daar voor geen nieuwe schijnzekerheden in de plaats stellen. D66 gaat uit van het vertrouwen in het vermogen en de be reidheid van vrije mensen om niet al leen voor zichzelf op te komen, maar gezamenlijk ook voor anderen en voor zaken die boven elk groepsbelang uitrij zen, zoals de zorg voor het milieu. Voor Soest is het van belang te weten dat Groen Links verantwoordelijkheid wil nemen voor nu en de toekomst. De leefbaarheid staat daarbij centraal; daarom moeten nieuwe initiatieven ge toetst worden op milieu-effecten. Parti culieren en bedrijven moeten zwaar worden gestraft als er sprake is van overtreding van de milieuwetten. Groen Links wil een goede coördinatie van instellingen die zich bezighouden met het milieu; wij willen voorkomen dat "milieu" een soort handelsmerk wordt. Verschilpunten tussen andere partijen en de WD zijn er vele. De WD streeft onder meer naar een kleinere overheid die terughoudend is in regelgeving; wijst lastenverzwaring (b.v. omroep- tientje) in beginsel af; is tegen tolplei- nen die onveilig zijn, omdat het sluip- verkeer zich, om de tol te vermijden, door de kleinere randgemeenten gaat persen, en vindt tolpleinen ondoelma tig omdat elders blijkt dat tolheffing geen invloed heeft op autogebruik; is vóór verdere versterking van de econo mie in onze provincie, gericht op ten minste 11.000 arbeidsplaatsen meer per jaar, nodig voor terugdringing van de werkloosheid; is vóór het optimaal in schakelen van ouderen in zaken die hen aangaan en "zorg op maat". GPV en RPF zijn beginselpartijen. Ik ben van mening dat het van het grootste belang is dat de politiek zich meer be zint op haar uitgangspunten. Argumen ten vanuit de eigen portemonnee en het eigen partijpolitieke belang geven veel te vaak de doorslag. Wanneer je je laat leiden door Gods geboden heb je een goed zicht op de zorg die zwakken in onze samenleving nodig hebben. Men sen in een minimum-situatie hebben meer aandacht nodig. Het ongeboren kind en de ouder wordende mens ver dienen respect. De natuur moet niet op geofferd worden aan onze materialisti sche belangen. Allemaal zaken die voor iedere burger, ook voor die van Soest, van levensbelang zijn. b. Soester Natuurbad Wat is - provinciaal gezien - het voornaamste verschil tussen uw partij(progranima) en de ande re? Welk punt is eventueel voor Soester burgers het meest inte ressant? c. Zonnegloren Op legale wijze wordt er verontreinigde grond gestort in het "Gat van Tammer". Onderzoeken tonen aan tot 60 meter diep benzeen te vinden is, dat een ern stige bedreiging is voor de drinkwater voorziening in de regio. Het zoveelste voorbeeld van onzorg vuldig omgaan met het milieu. Het is voor D66 een grote zorg dat de provin cie weer schoon wordt en dat ook blijft. Niet alleen met de verouderde visie, "de vervuiler betaalt", moeten milieuver ontreinigingen worden aangepakt, maar ook vanuit de gedachte: "de ver vuiler zuivert". Het "Gat van Tammer" gaat spoedig dicht ingevolge het op 20 februari 1991 vastgestelde Tweede provinciale afval- stoffenplan. Intussen blijven controle ren. Beleid in de toekomst meer richten op het voork°men van afval, scheiden en hergebruiken. Pas dan verbranden of storten. Eigen verantwoordelijkheid van burger en bedrijfsleven belangrijk. Hoe gaat u met uw afval om? De provincie heeft criteria vatsgesteld voor de sanering van vervuilde plaat sen. Wanneer het "Gat van Tammer" aan deze criteria blijkt te voldoen moet er ook geen belemmering voor sanering zijn. Gespreide verantwoordelijkheid bete kent dat het bedrijfsleven ruimte moet krijgen tot verantwoorde bedrijfsvoe ring. Daar waar gewenst zullen binnen de bepalingen ontheffingen worden verleend. Uitbreiding is hier onge wenst. Er moet onmiddellijk gestopt worden met het lozen van afval. Het be drijfsleven zal zijn verantwoordelijk heid moeten kennen t.a.v. de vervuiling van ons kostbare milieu. Het "Gat van Tammer" heeft een ver gunning voor het storten van afval. Er is regelmatig controle en de administratie van wat er gestort is, wordt goed bijge houden. Als in 1993 het "gat" volge stort is, zal wat de PvdA betreft geen nieuwe vergunning afgegeven worden. Aanleg van een recreatieterrein of be bossing kan overwogen worden. Wat is uw reactie op de volgen de "trefwoorden": a. "Gat van Tammer" d. Vliegbasis/Leusdethei

Soester Courant | 1991 | | pagina 10