adidaten Radio-discussie over 'consolidatie' l Verkiezingen Provinciale Staten 1991: De Soester kandidaten Juist deze keer weer PvdA 'En als Soest nou een Japans bedrijf met 200 arbeidsplaatsen kan krijgen...?' KIES LIJST 4 6. 6. GPV/Rpf V erkiezingscampagne WD in Amersfoort Statenverkiezing 6 maart Diskette Provincie Utrecht, Tv-spot en brochure Meindert Leerling (RPF) in Soest Kamerlid. Wim van Gelder in Soest PvdA-Soest gaat met achterban praten over Tussenbalans Autobanden vernield In Soest gesprek over bouwlocaties D66-Werkbezoek aan Eemland CDA-kandidatenbus toert door regio Minister Andriessen vanmiddag te gast op Soester gemeentehuis 1. CDA 2. PvdA 3. YYD 4. D66 5. Groen Links 6. GPV/RPF PAGIMa i WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 11 Marjan Haak-Griffi0en, 39 jaar Moeder/lerares wiskunde Fractiemedewerker GP V Prov. Stat, sinds '89. In Soest bestuurslid GPV lid van de stuurgroep Emancipatie D.B. Vrouwenraad. Nummer 3 op de lijst. Als fractiemedewerker ben ik al enis jaren bij het statenwerk betrokken 1 vind het aantrekkelijk na te denken over de bestuurlijke kant van de provinti Utrecht, een provincie die ik heel goed ken. Ik ben er geboren, ik heb er gestu deerd. gewoond en gewerkt. Dat geelt een betrokkenheid die nog verpoot wordt door mijn politieke activiteiten» Soest. Het werk van statenlid trekt me aan, maar ik wil dat werk alleen doen ii een partij die ronduit uitgaat van datge ne wat God in de Bijbel zegt overde zorg voor de schepping en de mede- mens. wereld niet zal veranderen als Soest zijn structuurvisie eenmaal op papier heeft staan. Het algemeen kiesrecht is een verwor venheid die we nog niert eens zo lang bezitten. Daar moetje gebruik van ma ken. Wanneer je stemt op de GPV/ RPF-lijst weetje datje eraan meewerk! dat er mensen in de staten komen die vanuit hun bijbelse visie het beste zoe ken voor de provincie. Mensen die van uit Gods woord weten dat de schepping de vollle aandacht verdient en die daar om het openbaar vervoer willen bevor deren en de natuur willen sparen, waar dat kan. Mensen die extra aandacht wil len geven aan langdurig werklozen, werkgelegenheid voor gehandicapten, kortom voor diegenen die het in onze maatschappij moeilijk hebben. Mensen die vinden dat de provincie veel te veel aandacht heeft voor de grote steden en dat de kleinere gemeenten daarom te kort komen. Het is de moeite waard op zo'n partij te stemmen! Binnen het GPV zijn we gewend statenleden en raadsleden regelmatig verantwoording afleggen van hun werk bij de achterban. We willen daar de ko mende statenperiode volop mee door gaan. Contacten met kiezers, raadsle den en organisaties zijn voorwaarden voor goed politiek werk in de staten. Het is weieens jammer dat er in de pers voor de Tweede Kamer en de plaatselij ke politiek zoveel meer aandacht is dan voor de provincie. Dat geeft de burgers ook weinig kansen voor betrokkenheid bij het provinciale nieuws. Ook voor het provinciale apparaat liggen hier taken. GPV en RPF pleiten in hun verkie zingsprogramma's voor meer openheid van het provinciaal bestuur. De staten- en commissievergaderingen moeten toegankelijker worden en de stukken moeten leesbaarder zijn. isolidatie - wat heet? Dat was zo'n het centrale thema van een ge- dat vorige week "live" uit de itine van het gemeentehuis werd ;ezonden door Radio Soest en een aantal vooraanstaande [esters hun zegje mochten zeggen rer dit actuele onderwerp in de laatselijke) politieke discussie. Het iprek leverde overigens niet al te ^»1 nieuwe gezichtspunten op. presentator/gespreksleider Armand jwrippaers had zich verzekerd van een [^spraakmakend" gezelschap: de politi ci Arie van den Breemer (CDA), Neks ïommers (WD), Harry Witte (Ge- jentebelangen), Mieke Swinkels •66), alsmede winkeliers-vertegen- lordiger Hans Nota (Federatie iKB). Al in de eerste gespreksronde ileek dat de verschillende interpreta ties het begrip "consolidatie" beslist liet het toverwoord maken waarmee lest de jaren negentig eensgezind aan- in: Kan er alleen nog voor eigen be- iefte worden gebouwd of mag er hele maal niks meer en moet Soest maar toe- aen dat het inwoner-aantal onder de iciale grens van 40.000 zakt, waar- (oor allerlei voorzieningen op de tocht tomen te staan? Heen Harry Witte leek voor zo'n ont- keling niet zo bang. Veertigduizend iwoners was voor, hem,,"geen hard junt". "Dat loopt zo'n vaart niet en bo vendien ligt dat aan de kwaliteit van de lolitiek." De anderen toonden zich eer beducht voor een stilstand die on vermijdelijk tot achteruitgang zou lei- len. ,"We missen dan wel een enorme :rg/geld uit Den Haag," aldus Boer- :oetj Allen konden zich wel vinden dat een-'"ongebreidelde groei" vermeden moe) worden, onder het ooit door Jan /issër (niet aanwezig) gelanceerde motto "Soest moet Soest blijven". Iqe dat dan moet met de ingeschreven Soester woningzoekenden en de 1500 vpningen waaraan Soest tot het jaar !QÖ0 behoefte heeft? Het verlossende wöord moet gesproken worden in de structuurvisie, het beleidsstuk waaraan als men het geloven wil - zo ongeveer de hele toekomst van Soest langzamer- ïand wordt opgehangen. Swinkels vaarschuwde voor "verstening" van iet Soester landschap en Blommers neende dat veel, zo niet alles zou af- ïangen van de manier waarop Soest de verkeersproblematiek gaat aanpakken. "Dat is het moeilijkst te veranderen ele ment, dus dat moet je eerst aanpak ten..." Ze voorspelde overigens dat de De GPV/RPF-fractie is een groot voorstander van decentralisatie. Ge meenten moeten zoveel mogelijk in staat zijn hun eigen zaken op te lossen. Natuurlijk moet er daarbij goed overleg zijn met de provincie, die hierin een sterk regulerende functie heeft, zodat gemeenten elkaar niet tegenwerken. Wanneer Soest zich niet houdt aan ge maakte afspraken en bestemmings plannen bevordert dat de verstandhou ding met de provincie niet. Wij vinden het onbegrijpelijk dat ook de politieke contacten tussen raadsleden en staten leden niet voldoende blijken te zijn voor het nodige wederzijdse begrip. GPV en RPF zijn beginselpartijen. Ik 3en van mening dat het van het grootste ang is dat de politiek zich meer be- 'int °P haar uitgangspunten. Argumen- en vanuit de eigen portemonnee en het ngen partijpolitieke belang geven veel e vaak de doorslag. Wanneer je je laat eiden door Gods geboden heb je een ;oed zicht op de zorg die zwakken in >nze samenleving nodig hebben. Men en in een minimum-situatie hebben aeer aandacht nodig. Het ongeboren md en de ouder wordende mens ver- 'If n resPect. De natuur moet niet op- T k d worden aan onze materialisti- cne belangen. Allemaal zaken die voor ïdere burger, ook voor die van Soest, an levensbelang zijn. e provincie heeft criteria vatsgesteld 3°r je sanering van vervuilde plaat- n. Wanneer het "Gat van Tammer" in deze criteria blijkt te voldoen moet ook geen belemmering voor sanering Groei Van den Breemer betoogde nog eens uit dat Soest in de afgelopen decennia al heel fors was gegroeid en dat Amers foort de verdere groei maar moest op vangen. Het gezelschap raakte vervol gens - en niet voor het eerst - vrolijk aan het redekavelen over de verdeling van de woningbouw in goedkopere huur- en duurdere koopwoningen, al dan niet volgens de 60/40-formule. Alleen Neks Blommers hield aan die verdeling vast en wees erop dat Soest qua leeftijd sopbouw duidelijk aan het vergrijzen is, en dat daarop ook voor wat de woning bouw betreft niet volgens starre regels moet worden ingespeeld. Witte toonde zich voorstander van een inkomens-afhankelijke huur - waar over staatssecretaris Heerma onlangs een ballonnetje opliet - maar Blommers en Van den Breemer verklaarden zich tegen inkomenspolitiek op gemeente lijk niveau, en zeker niet via de huur. Boerkoel en Swinkels vroegen aan dacht voor doorstroom-experimenten in o.a. Utrecht, maar zonder dwang. Trippaers - als secretaris van de Soester Zakenkring op bekend terrein - wees zijn gesprekspartners op een "manco" in de aanzetten voor de structuurvisie: over het industriebeleid wordt hele maal niet gerept, stelde hij vast, terwijl er van die kant al jaren wordt aange drongen op uitbreiding. Van den Breemer stond daar positief tegenover, mits het om Soester bedrij ven ging. Voor het aantrekken van "buitenlandse" bedrijvigheid zou hij niet staan juichen, liet hij weten. Dat gold ook als zich een Japans bedrijf met 200 arbeidsplaatsen zou melden voor een plekje in Soest, zoals Trippaers op perde. "We moeten de groeispiraal voorkomen," vond Van den Breemer. Ook Boerkoel hield vast aan het "Soes- ter-bedrijven-eerst" en zag al aardig wat mogelijkheden in Soesterberg en het TBS-terrein aan de Nieuwegracht. Niks daarvan, vond Witte, hooguit voor het bosbouwbedrijf van Van Doorn. Hij verwachtte meer van het "reshuffelen" van het industrietterrein en toonde zich allerminst onder de indruk van de cij fers over de behoefte aan meer bedrijfs terrein. Nota onderschreef de noodzaak om de industrie in Soest levend te houden. "Maar als ik een Japanner was met 200 arbeidsplaatsen, zou ik dan naar Soest Foto: Goos van der Wilt. komen? Ik denk het niet - er gaat van Soest toch niks uit..." Etages Neks Blommers toonde zich wel "Jap- vriendelijk", mits het bedrijf niet z'n éi gen werknemers zou meebrengen. Zij lanceerde overigens nog de originele gedachte om in Soesterberg - in de kuil bij de A28 - een bedrijfsterrein in drie etages te bouwen. Volgens haar is dat heel gebruikelijk in steden met een hoog inwoner/oppervlakte-getal, zoals Hong Kong, en is het zonde om indus triegebied af te staan aan altijd maar weer gelijkvloerse bedrijven-"bunga- lows", zoals ze het noemde. Swinkels toonde zich nog beducht voor allerlei verkeers-aantrekkende ontwikkelin gen, maar Blommers waarschuwde voor een "slaapverwekkend" Soest. Het gezelschap waagde zich vervolgens nog aan een discussie over de "promo tie" van Soest, maar die was door het toenemend lawaai van de etende amb tenaren voor de toehoorders nauwelijks meer te verstaan. Nota vond dat Soest - naast de Oude Ambachtenmarkt - meer moest doen om bezoekers te trek ken en Witte stelde vast dat het Soester Natuurbad ooit een attractie was, waar op men Swinkels nog kon horen repli ceren: "Dat is voorbij, meneer Witte." De rest van de discussie - met anderhalf uur toch al aan de lange kant - ging in het geroezemoes verloren. PROBLEMEN BIJ STEMMEN? BEL PIET BROERSMA (02155 -1 03 89) De Ondercentrale Eemland van de WD belegt op vrijdag 1 maart in het Hotel Amersfoort (voorheen 'EurOa- se Hotel'), Stichtse Rotonde 11 te Amersfoort, een grote manifestatie in het kader van de verkiezingscampag ne voor de Provinciale Staten. Deze verkiezingen worden op woensdag 6 maart gehouden.De manifestatie be gint om 20.00 uur en is vrij toeganke lijk. Tijdens deze manifestatie zullen de lijsttrekkersvoor de WD in de provin cie Utrecht, de heer C.G.J. van den Oosten en mevr. A. Jorritsma, lid Tweede Kamer voor de WD en spe cialist op het gebied van verkeer en ver voer spreken. Na de inleiding van mevrouw Jorritsma en de heer van den Oosten zal er gele genheid zijn om vragen te stellen en te discussiëren. Voorafgaande aan deze manifestatie zal de fractie van de WD in Provinciale Staten een werkbezoek aan Eemland brengen. Er staan ontvangsten op het gemeentehuis van Soest en door de Soester Zakenkring op het programma. Bovendien zal de delegatie een bezoek brengen aan het bedrijf Algraphy Euro- pe BV. De gezamenlijke provincies hebben met het oog op de statenverkiezingen van 6 maart een Provincie Diskette, een Postbus 51 televisie-spot en een bijbe horende brochure gemaakt. TV-spot en brochure De tv-spot vestigt de aandacht op de statenverkiezingen van 6 maart en roept op die dag te gaan stemmen. Het filmpje wordt in de periode tot 6 maart 26 keer uitgezonden in de Postbus 51-rubriek op Nederland 1, 2 en 3. De tv-spot en brochure kwamen tot stand in samen- In het kader van de komende verkiezin gen voor de Provinciale Staten zal de heer Meindert Leerling, Tweede-Ka merlid voor de Reformatorische Poli tieke Federatie (RPF) een toespraak houden in Soest. De openbare vergadering is belegd op vrijdagavond 1 maart, om 20.15 uur in het gebouw van 'In de Ruimte', Insin- gerstraat in Soest. Iedereen is van harte welkom. Het onderwerp van de toe spraak is: "Christelijke Politiek in be wogen tijden". Meindert Leerling, die al tien jaar is af gevaardigd naar de Tweede Kamer, zal met name de laatste ontwikkelingen op politiek terrein aan de orde stellen. Ook de tweede man van de RPF voor dePro- vinciale Staten van Utrecht, de heer D. van der Wilt uit Mijdrecht, zal het woord voeren. Evenals vier jaar geleden zullen voor deze Statenverkiezingen het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) en de RPF samen op één lijst staan. De Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) heeft van deelname aan de lijst afgezien. Van Gelder (2e van rechts) in gesprek Heel wat (landelijke) politici weten in deze weken voorafgaande aan de Sta tenverkiezingen de weg naar de lokale achterban gemakkelijk te vinden. Mi nisters, staatssecretarissen, kamerle den, gedeputeerden en statenleden - de een is nog niet weg of de ander komt er al aan. Vaak gaat het om gele genheidsbezoekjes, die vooral passen in de propagandastrijd tussen de ver schillende partijen. De PvdA-Soest/Soesterberg - althans de raadsfractie en het afdelingsbestuur - had maandag ook een ontmoeting met een kamerlid, alleen ging het ditmaal om een (nog) "serieuzere" zaak: de Tussenbalans en wat daar zoal bij komt kijken. Het Utrechtse Tweede-Kamer lid Wim van Gelder was te gast in Soest om met de plaatselijke PvdA-top voor bereidingen te treffen voor een gedach- tenwisseling die op 14 maart a.s. moet plaatsvinden in restaurant Darthuizen, waar de Tussenbalans het centrale on derwerp is. Van Gelder zal dan ook aanwezig zijn. met de Soester PvdA-top. Voor deze bijzondere afdelingsverga dering worden niet alleen de leden, maar ook vertegenwoordigers van an dere instanties - zoals de vakbonden - gericht uitgenodigd. Het is de bedoe ling dat de mogelijkheden en knelpun ten van de Tussenbalans - de bezuini- gings- en ombuigingsoperatie die het kabinet uiteindelijk zo'n 17 miljard gul den moet opleveren - uitgebreid met de achterban worden besproken. Hoewel Soest in het beleidsstuk niet ter sprake komt, is de Tussenbalans ook voor Soesters van belang. Van Gelder: "Er wordt bijvoorbeeld gesproken over een bezuiniging van 440 miljoen op de uitkeringen aan provincies en gemeen ten en in het kader van de decentralisa tie - de overheveling van rijkstaken naar lagere overheden - gaat het om een be drag van zo'n 500 miljoen." Om duidelijkheid te scheppen over de opstelling van de PvdA zoekt de Twee de-Kamerfractie nauw kontakt met haar achterban in het land. Op deze ma nier wordt rechtstreeks informatie ver strekt aan de kiezers. werking tussen alle provincies en het ministerie van Binnenlandse Zaken. In alle postkantoren en bibliotheken in de provincie Utrecht ligt een bijbeho rende brochure klaar waarin méér staat over de samenstelling en de taken vai^ een provinciebestuur. De brochure geeft bovendien ook antwoord op vra gen het eigen Utrechtse provinciebe stuur, zoals: waarover betalen we eigen lijk zuiveringsheffing of: wie is de com missaris van de koningin in Utecht? De brochure kan ook worden aange vraagd bij de afdeling Voorlichting en Public Relations van de provincie Utrecht (tel. 030-582111). Provincie-diskette Nieuw is een diskette met informatie over de provincie Utrecht, die is ver vaardigd samen met de Stichting Bur gerschapskunde. De diskette is te ge bruiken als een soort encyclopedie; één deel geeft algemene informatie, een an der deel bevat specifieke gegevens over het werk van het Utrechtse provincie bestuur. De provincie Utrecht heeft de diskette onder meer verspreid onder bi bliotheken, gemeenten en politieke partijen. De diskette 3'/2 inch) is geschikt voor MS-DOS en kan - zolang de voorraad strekt - gratis worden aangevraagd bij de provincie Utrecht, telefoon 030 - 58 24 34. Uitslagenavond 6 maart De provincie Utrecht houdt op de avond van de verkiezingen, woensdag 6 maart, open huis in het provinciekan toor Rijnsweerd (Galilëilaan 15 in Utecht). Daar kunnen belangstellenden vanaf 20.00 uur de binnenkomende verkiezingsuitslagen r volgen. De pro vinciebestuurders en politieke partijen zullen aanwezig zijn om commentaar op de uitslagen te leveren. De landelijke top van Groen Links heeft eveneens domicilie gekozen in het Utrechtse provinciekantoor. De NOS verzorgt de avond van 6 maart een scha kelprogramma vanuit de provinciehui zen Arnhem, Den Bosch, Den Haag, Haarlem en Utrecht. In verband met de beperkte zaalruimte is de provincie genoodzaakt alléén be langstellenden toe te laten die over een toegangskaart beschikken. Die toe gangskaarten kunnen - gratis - worden aangevraagd bij de provincie Utrecht (telefoon 030 - 582434). Een 29-jarige Soester ontdekte zon dagmiddag dat twee banden van zijn auto waren lekgestoken. Het gebeurde tussen half vier en kwart voor vier aan de Dillenburglaan bij zijn woning. De man deed hiervan aangifte bij de politie. In het kader van de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 6 maart orga niseert de regio Utrecht van D66 een grote provinciale verkiezingsavond ter afsluiting van werkbezoeken aan o.a. het Eemland. Milieu, mobiliteit in re latie tot wonen en werken, maar ook cultuur staan centraal in het D66-Ver- kiezingsprogramma en zijn ook the ma's tijdens de werkbezoeken op 1 maart. In het Eemland staat het programma in het teken van bouwlocaties, landschap pelijke waarden en mobiliteit. Bezoe ken zullen worden gebracht aan Amersfoort, Leusden, Bunschoten, Spakenburg, Eemnes, Baarn en Soest. In de visie van D66 kan de behoefte aan bouwlocaties niet meer in hetland- schappelijk zeer waardevolle gebied worden gerealiseerd. D66 ziet voor grootschalige woningbouw alleen nog mogelijkheden in Flevoland. Niet al leen duizenden huizen, maar ook dui zenden banen moeten worden gecreëerd aan de overzijde van het Eemmeer. Voor degenen die toch nog zijn aangewezen op een baan in het Eemland moet perfect openbaar ver voer worden geregeld. D66 heeft al eerder een sneltramtracé tussen Amersfoort en Flevoland voor gesteld. Aanleg van een nieuwe brug over het Eemmeer, alleen toegankelijk voor openbaar vervoer en fietsers, is daarvoor noodzakelijk. De Tweede- Kamerleden Machteld Versnel en Ger- rit-Jan Wolffensperger zullen samen met een aantal (kandidaat-)Statenle- den, onder wie Jenny Allard-Knol uit Soest,het Eemland bezoeken. Om ca. 13.45 wordt het gezelschap in het ge meentehuis in Soest ontvangen door o.a. wethouder Mieke Swinkels. Ook hier wordt gesproken over bouwloca ties in regionaal perspectief. Hoogtepunt van de slotmanifestatie, 's avonds in het Spoorwegmuseum in Utrecht, zal zijn een D66-presentatie over Regionaal Vervoer vanuit lande lijk (Gerrit-Jan Wolffensperger), regio naal (Ineke Herweijer, D66-fractie Sta ten van Utrecht) en Utrechts perspec tief (D66-fractievoorzitter Robert-Jan Jonker van de Utrechtse gemeente raad). Jan Glastra van Loon, vertegenwoordi ger van de D66-fractie in de Eerste Ka mer, en lijsttrekker Jan Prevoo zullen de avond afsluiten. Belangstellenden zijn welkom tijdens de openbare ver kiezingsbijeenkomst in het Spoorweg museum op 1 maart, aanvang 20.00 uur. In het kader van de campagne voor de Statenverkiezingen krijgt Soest van middag hoog bezoek. CDA-minister J. Andriessen, die in het kabinet de por tefeuille van Economische Zaken be heert, wordt omstreeks drie uur op het gemeentehuis venvacht, waar hij een ontmoeting zal hebben met de plaat selijke CDA-top. Andriessen reist in het gezelschap van nog een aantal CDA-prominenten, zo als drs. Yvonne van Rooy, staatssecre taris van buitenlandse handel, en het Utrechtse lid van het Europese Parle ment Karla Peys. De bus is verder ge vuld met nagenoeg alle Utrechtse Sta- tenkandidaten voor het CDA, onder wie ook het oud-raadslid Romke Wij- menga uit Soest, die op 38e plaats staat en dus "lijstduwer" is. Het gezelschap wordt om 15.00 uur be groet door een aantal Soester CDA-ers, onder wie wethouder Jan Menne, die in Soest de plaatselijke Economische Za ken onder zijn politieke hoede heeft. Menne en Andriessen hoeven dus niet verlegen te zitten om gespreksstof. Het verblijf in Soest duurt volgens de programmering ongeveer een kwartier a twintig minuten, want dan moet de bus verder naar Baarn. De CDA-kara- vaan doet deze dag een groot aantal ge meenten in de regio aan, waaronder ook Leusden, Woudenberg, Bunscho ten en Amersfoort. Volgens de organi satoren van het bezoek aan Soest is het gemeentehuis gekozen als de meest passende ontmoetingsplaats, omdat het 't middelpunt is van het "bestuurlijke centrum" van Soest. Wat is uw reactie op de volgen de "trefwoorden": b. Soester Natuurbad Het terrein wordt in ieder geval behou den. Geen kolossaal opgeblazen confe rentie-oord, maar een recreatiegebied waar, zij het onder particulier beheer, zoveel mogelijk mensen gebruik van kunnen blijven maken. Als Soesterberger die veel gezwommen heeft in het Natuurbad zal het mij spij ten dit grote bad bij mooi weer te moe ten missen. De Pvd A-statenfractie staat voor het behoud van een openbare zwemfunctie en dagrecreatie op dat ter rein en zal niet meewerken aan groot schalige bouw met permanente bewo ning. Helaas niet te handhaven. Gelukkig is een nieuw, centraal gelegen overdekt bad in aanbouw, dat gedurende hét hele jaar is geopend. Ook is het openlucht zwembad in het plan-Taphoorn, dat naar verwachting binnenkort wordt goedgekeurd, voor alle Soesters toe gankelijk. Het unieke Soester Natuurbad moet behouden blijven voor de bevolking van Soest, Soesterberg en omgeving. D66 zal er in de Provinciale Staten voor pleiten om aan het Soester Natuurbad, met zijn cultuur-historische waarde, een regionale functie toe te kennen. Want ook al nemen de soorten waterrecreatie toe, ook al is er een vlucht naar de over dekte baden met plastic palmbomen, het Soester Natuurbad voorziet nog steeds in een duidelijke behoefte. Op meer dan schandalige, ondemocra tische wijze is ons bad verkocht en het gebied bedreigd door "projecten" van projectontwikkelaar Taphoorn. Het zou van grote politieke moed getuigen als het gemeentebestuur alsnog op de ze, door de bevolking niet gedragen, be slissing terugkwam. Soest moet zich houden aan de afspra ken die met de provincie gemaakt zijn. Wanneer de geplande recreatie binnen de afgsproken grenzen blijft en wanneer het zwemmen openbaar en betaalbaar blijft, moeten provincie en gemeente het met elkaar eens kunnen worden. c. Zonnegloren Hopelijk komt er een volwaardige po likliniek terug met een aangekoppelde functie voor dagverpleging. Op het ter rein woningbouw, waarbij de bosrijke omgeving blijft gehandhaafd en de wo ningen voor een breed publiek betaal baar zijn. In een eerder stadium is besloten dat het ziekenhuis Zonnegloren gesloten wordt. Wel is hierdoor de vestiging van een polikliniek met dagverpleging op een centrale plaats in Soest mogelijk ge worden. Een verandering van bestem ming van gronden is thans niet aan de orde. Dit zal in het nieuwe bestem mingsplan eventueel aan de orde ko men en getoetst worden aan het streek plan. De WD heeft zich sterk gemaakt voor een ziekenhuis in Soest, ook in de toe komst. Toen dit landelijk niet haalbaar bleek, hebben wij erop aangedrongen in ieder geval een nieuwe polikliniek te realiseren, waarbij met name de WD de mogelijkheid van dagverpleging heeft bepleit. Naar verwachting gebeurt dit ook. De discussie spitst zich momenteel toe op de bestemming van het vrij te komen terrein. Waarom dat niet bestemmen als natuurgebied? We hebben al zoveel "gestolen" van de natuur. Een nieuw te bouwen polikliniek kost veel geld. Al ternatief: de polikliniek van Zonneglo ren handhaven op de huidige locatie, gelegen tussen Soest en Soesterberg. Bezien of ook andere medische dien sten hier onder te brengen zijn, zoals bijvoorbeeld Rode Kruis, GGD en CMD. De rest van het terrein terug naar de natuur. Het is duidelijk dat er om vooral econo mische redenen fusies plaatsvinden. Of het voor de burger economisch is om aangewezen te zijn op ziekenhuizen in Baarn of Amersfoort, daar wordt niet naar gekeken. Het feit dat Soest drie kernen heeft, wordt door de inwoners, waar ik er één van ben, toch steeds als een handicap ervaren. Het lijkt me onwijs om daar nog een vierde kern, op het gebied van Zonnegloren, aan toe te voegen. Wan neer Soest ruimte zoekt om te bouwen kan dat veel beter aansluitend op de be bouwde kom gebeuren. Het zou prach tig zijn wanneer men op het terrein van Zonnegloren tot herbebossing zou kun nen overgaan. d. Vliegbasis/Leusderhei Valt onder directe verantwoordelijk heid van het ministerie van defensie en is dus geen provinciale verantwoorde lijkheid. Het CDA dringt er ook vanuit de provincie bij de minister en de staats secretaris voortdurend op aan maatre gelen te nemen om de geluidsoverlast te beperken en terug te dringen. De PvdA vindt defensie nodig. Echter, de ligging van de oefenterreinen in deze drukbevolkte omgeving is uiterst onge lukkig. Als eerste stap dient daarom op korte termijn - door gewijzigde omstan digheden zoals de ontbinding van het Warschaupact, wapenreducties, bezui nigingen - de basis proportioneel in te krimpen. De uitbreiding van de Leus- derhei tot Compagnies-oefenterrein wordt afgewezen. De positie van de vliegbasis en het oe fenterrein op de Leusderhei zal worden bekeken in het kader van de Defensie nota. De WD betreurt het dat, on danks herhaald aandringen van onze Tweede-Kamerfractie, de aanbieding van de nota door de minister van defen sie sterk is vertraagd. D66 is van 'mening dat er gestreefd moet worden naar vergaande vermin dering van de overlast van de geluid strog en de schade, en uiteindelijk de opheffing van de grote militaire oefen- gebieden in onze provincie en de vlieg basis Soesterberg. Deze gebieden die nen daarna zoveel mogelijk de bestem ming natuurgebied te krijgen. De vliegbasis moet op korte termijn op geheven worden. In dit gebied is het om redenen als bijv. geluidsoverlast en mi lieuvervuiling niet langer verantwoord. Het is bovendien onzinnig ruimte te bieden aan militaire gasten uit Ameri ka. De afspraken die er met de betreffende ministeries zijn t.a.v. de militaire terrei nen stammen uit de tijd dat Utrecht nog niet zo'n dichtbevolkte provincie was. We zouden graag zien dat de ruimte die deze terreinen innemen, vrijkomen voor andere doeleinden, b.v. recreatie. Er kan niet heengelopen worden over het feit dat er gemaakte afspraken zijn. Ook moet afgewogen worden of de bij behorende kosten van een eventuele verhuizing wel in verhouding staan met het beoogde voordeel.

Soester Courant | 1991 | | pagina 11