51 Nabij ïfM Verdwenen Soest (iru6hoov Soest laat 'grote' voorlichting liever n externe deskundigen over Verdwenen Soest hervonden P. van Buuren Stille Omgang 1991 in teken van Golfcrisis Huls verkopen? Filmhuis: "Ren Gui Quing' Werk 18 kunstenaars in Artishock Jester bekeurd wegens :slagen ruiten kommissie doet zuinigjes over 'promotie' Auto's door gladheid egen lantaarnpalen Precies hoe het niet moet ëz> - 1/TDSO SWÖP m Verslag forumavond gratis af te halen l*M. Ul Elke vrijdagavond van 17.00-19.00 PASTEI-UUR Brood- en banketbakkerij AM, KCA in januari Grote rommelmarkt bij De Schakel 2)artltui^en Voor als u: 1, 5,10,1272,25, 30,33V2, 35,40,45, 50, 55, 60 of 65 jaar getrouwd bent, of helemaal niet getrouwd, maar toch een gezellig diner wilt geven. AM ju Gestolen auto terug Ontspanningscursus in Mayindra retoerboetiek 06-11 Begin meteen goed, vrijblijvend advies. Bel 0 PETERS Makeiaars 02155-16251 Museum Oud Soest PAGINA 12 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 13 De Vereniging Artishock, Steenhofft.,., Soesi, iel. 02155-19577, stelt zich aU 5 I bijdrage ie leveren aan het sociaal-culh,? i et° i ven in Soesi. Door je op te geven als lidI(- de doelstellingen van de vereniging en p ie de voordelen van het lidmaatschap. De t"* bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren 01 jaar en personen die tot dezelfde huishoud' horen f 27,- per jaar. Konfaktadres leden,,?"'1'" siratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, te" Donderdag 28 februari De film 'Ren Gui Quing' ('De actrice- haar fantoom') speelt zich af in de w reld van de Chinese opera. In deze th tervorm ligt de nadruk niet alleen ond muziek, maar ook op de - schitterend decors, acrobatiek en vechtlust p6 traal in de film staat de actrice Qju v" gespeeld door de in China zeer bekend' Pei Yan-Lin, op wier ware levensve^ haal deze film is gebaseerd. Als kind speelt Qiu Yin, dochter va een acteur, de rol van Zhong Kui: ee" legendarische geest achter wiens mon sterlijke uiterlijk een goedmoedig ei vriendelijk wezen schuilgaat, altijd be reid om mensen te helpen en boze gees ten te verdrijven. Deze rol zal de ver dere carrière van Qiu Yin blijven bepa len. Op een dag wordt ze ontdekt door een docent van de hogeschool voorde opera. Deze is zeer onder de indruk van haar talent en wil haar graag verder ön- leiden. Dat betekent dan wel de scheE ding met haar vader. De docent voor spelt haar een grote toekomst. De voorspelling komt uit. Binnen enke le jaren is zij een internationaal gevierd actrice. Liefde, huwelijk en vele rollen doen haar Zhong Kui vergeten. Als wii haar terugzien is ze op het toppunt van haar roem en op een dieptepunt van haar huwelijksleven aanbeland. Een collega herinnert haar aan de rol, waar van zij zoveel hield. Tijdens een tournee speelt ze opnieuw Zhong Kui, in de plaats waar haar vader woont. Op dat moment neemt de geschiedenis een verrassende wending... Magie 'De actrice en haar fantoom' is een schitterend vormgegeven film. De prachtige uitvoeringen van de Chinese opera zijn fraai met het verhaal verwe ven. De rol van Zhong Kui is een metal- foor voor het conflict tussen Qiu Yin en haar omgeving. Een belangrijk thema is de verhouding vader-dochter. AJs ze erachter komt dat papa niet haar biolo- gische vader is, waardeert Qui Yin zijn inzet voor haar opvoeding des te meer. Misschien verklaart dit ook waarom zij zich tot mannenrollen voelt aangetrok ken. Een breuk in haar carrière wordt ge vormd door de Culture Revolutie, een periode van haat tegen de intelligentsia en de traditionele Chinese cultuur. De ze periode wordt in de film niet met na me genoemd, maar éven zien we Qiu Yin als tobberige huisvrouw, voor een Chinees publiek duidelijk genoeg. Een meeslepende film, die een onuitwisbare indruk van magie achterlaat. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f6,-/CJP/Pas-65 f5,- Reserveren mogelijk vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Van 3 tot en met 18 maart stelt Kunste naarsvereniging Artishock te Soest haar deuren open voor 18 leerlingen van Nikki van És van de Gooise acade mie voor beeldende kunsten te Laren, die daar exposeren met schilderijen, collages en objecten. Men treft er ongeveer 35 moderne werken aan, uiteenlopend van collages tot muziekschilderijen, kortom heden daagse, niet-traditionele kunst. Het re sultaat is verrassend gezien de verschil lende wijzen van werken van de expo santen. Een bezoek dus meer dan waard. Belangstellenden zijn van harte welkom de opening op zondag 3 maart om 16.00 uur. Wie dan verhinderd is, kan op l 10,17 en 18 maart van 14.00 - 17.00 Jur een bezoek aan de expositie bren gen. 3e toegang is gratis. Artishock is gele ien aan de Steenhoffstraat 46 (ingang archeologisch Museum) in Soest. 3 van het natuur- en milieubesef. latuurbeschermingseducatie IVN. 1 ^terdag 30 maart: Excursie land- oed Pijnenburg; dinsdag 9 april: Vogels in de Eempol- ers (Bert Huisman); dinsdag 16 april: Vogels in de Flevo- alders (Hans Gartner); ^|lerdag 20 april: Excursie Flevopol- f J$eenk°nisten °P dinsdag zijn van '■00 tot ca. 22.00 uur, de excursies op terdag zijn 's ochtends, resp. van 6.00 t 9.00 en van 9.00 tot 14.00 uur. welneming kost f 20,- (leden f 15,-), as benzinegeld voor de excursies, lichtingen en aanmelding kan schrif- 'io r^'-i ^N-Soest, postbus 3097, 60 DB Soest, maar ook telefonisch, Jennie Lammers, nr. 24701 of bij :ra Berends-Huisjes, nr. 23189. Niet lang wachten, want er is nogal be- 'gstelling en officieel sluit de inschrij- 'g op 1 maart! t beslagen ruiten rijden is niet alleen aarlijk voor de betrokkene, maar v°or medeweggebruikers. Daarom d de politie zaterdag op de Parklaan 50-jarige Soester staande, die "zon- uitzicht" wegreed. De man kreeg proces-verbaal. het om grote projecten gaat, waar- jr de bevolking zo goed mogelijk St worden geïnformeerd, doet het leentebestuur voor de voorlichting [er een beroep op externe deskun- in dan dat handwerk zelf ter hand lemen. Dat betoogde wethouder R Visser vorige week in de raads- Enmissie R.O., die zich in eerste ter- ijn boog over de voorlichtingsnota overigens zelf óók al door een ex- 'f-van-buiten is samengesteld), ichillende raadsleden vroegen zich if dat inhuren van deskundigheid nu I zo hard nodig was. Het College wil Afdelingschefs immers ook al cursus- min voorlichting laten volgen, nu deze angrijke gemeentetaak wordt gede- jtraliseerd en niet alles meer de sluis de staf voorlichting moet passeren? ;er maakte duidelijk dat het voor itenaren vaak geen sinecure is om jargon om te zetten in "gewone taal, die de mensen in het dorp kunnen gjjrijpen". Wie er gaat voorlichten pdt voortaan per project bekeken. »r de grotere voorlichtingscampag nes - zoals de gescheiden GFT-inzame- de hondepoep-aanpak, de on- [idbestrijding op trottoirs, etc. - wil College gebruik maken van externe eaus. De afdelingschefs kunnen irtaan de journalisten wel te woord ,n als die met vragen komen. itiek De meeste raadsleden bleven wat af- jchtend en hielden hun kruit droog ?r maart, als de definitieve versie van nota wordt behandeld. Alle fracties :en doordrongen van het belang van jde voorlichting en de wethouder :eg van verschillende kanten de nodi- [kritiek op zijn soms wat al te voortva- ide aanpak. Zo werd hij nog eens innerd aan de geruchtmakende atavond met B. W. in de Rank, tar het College de gemoederen had (gezweept met "prikkelende vragen", i zijn weinig terughoudende opstel- ig bij andere gelegenheden. Visser ilstond ermee deze en dergelijke aan dringen te beantwoorden met een smoedig uitgesproken "Het is over gekomen", waarmee hij duidelijk laakte dat hij de kritiek ter harte zou ;men. Iet Wiebe Meilof (GPV) discussieerde isser over het "bereik" van de voor dring. "We proberen iedereen te be- liken. Als het via Op 't Hoogt niet lukt, in via de Radio Soest. Er zijn nu een maal altijd mensen die niet lezen." Mei lof wilde van Visser weieens een visie- op-voorlichting vernemen, omdat juist deze wethouder niet altijd door ieder een wordt begepen. "U zegt soms din gen met een air alsof u 't zou kunnen menen..." aldus Meilof. Wil Stekelenburg (PvdA) vond Soest niet al te gewichtig moest doen over voorlichting via radio en televisie, om dat haar wat dat laatste betreft alleen de door Soest verloren NCR V-quiz en de grasmaaier-affaire voor ogen stond. Naar Radio Soest luisterden volgens haar niet veel mensen, omdat ze over dag moeten werken. Inleven Bart Krol (CDA) stelde met enige ver bazing vast dat het gemeentebestuur zelf ontevredener is over de voorlich ting dan de burgers, gezien de matige belangstelling tijdens de forumavond van 30 januari. Hij wees de wethouder er wel op de grenzen van zijn verant woordelijkheid met betrekking tot de kabelkrant niet te overschrijden. "U praat over voorlichting voortdurend als een proces van het bestuur naar de bur ger, maar het werkt ook andersom," al dus Krol. Veel mensen denken volgens hem over het gemeentebestuur in ter men van "ze doen maar". De gemeente zou zich wat meer in de wereld van de )e gladheid eiste vrijdagmorgen op de Coningsweg haar tol. Twee automobi- isten raakten in de slip en botsten tegen sen lantaarnpaal. De eerste was een 26- arige vrouw uit Soest, de tweede een 35-jarige plaatsgenoot. De schade bleef jelukkig beperkt tot de beide lantaarn- jalen en de auto's. De raadsleden in de commissie Ruimtelijke Ordening/Voorlichting grepen de bespreking van de voor lichtingsnota vorige week aan om wethouder Visser er nog eens op te wijzen dat een wat terughoudender opstelling zijnerzijds in de kontakten met het publiek zeker geen kwaad zou kunnen. Harry Witte (Gemeentebelangen) wreef hem bijvoorbeeld onder de neus dat het juist zijn "prikkelende vragen" waren geweest, die destijds hadden geleid tot de oprichting van de bewonersvereniging Soest-Zuid. Een actiegroep, volgens Witte. "Nou, dat moet toch wel aanspre ken..." repliceerde Visser. Witte bevestigde dat, maar meende dat het in dit geval onzin was, omdat de bewoners in het geweer komen te gen plannen die helemaal niet be- stéan. "Dat zegt dan meer over die bewo ners dan over ons," meende Visser bits. Die opstelling leverde hem van Adriaan Pothuizen (D66) een stevi ge reprimande op: "Dat is nu precies hoe het niet moet", en Witte sprak in dat Verband van een "zware min op het voorlichtingsrapport" van de wethouder. DE NIEUWSTE DAGFILAAS TOTAL RECALL THE ABYSS BACK TO THE FUTURE 3 DELTA FORCE 2 of 5 weekfilms Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155-22339 (naast de Wibra) ommige oude foto's die we afdrukken n de serie Verdwenen Soest, brengen liemand tot reactie. Soms komen de eacties pas na enige tijd, of in brokjes, daar de foto die vorige week op deze jlek verscheen, was voor verschillende nensen reden ons te bellen. Hoewel de :es mensen op de foto geen van allen neer in leven zijn, weten we nu al hun namen, we weten waar de foto is geno men en ook ongeveer wanneer het moet rijn geweest. Dat laatste was niet "omstreeks 1920", :oals we dachten, maar even eerder, zo ussen 1905 en 1910. Dat weten we van de heer Joop Wantenaar, en het is zijn familie die er stond afgebeeld. Het was ook zijn ouderlijk huis, de boerderij aan de Birkstraat 125, het Derde Erf. Het pand staat er nog, er is wat meer be groeiing, er is een wat groter raam in ge- comen en de schoorsteen is verdwenen. Maar het is nog steeds bewoond door een Wantenaar, Joop, drie generaties jonger dan Piet Wantenaar die er toen de boer was en die met vijf van zijn zes kinderen op de foto staat: zijn vrouw, Teun Hilhorst, was al overleden en jongste zoon Gerrit volgde in die tijd de priesteropleiding - hij zou het later in Afrika tot bisschop brengen. Piet was van 1838, geboren in de boer derij Birkstraat 131 die het Lange Huus heette en in 1953 door brand is ver nield. Hij staat op de foto, tweede van links, met pet. Helemaal links staat zoon Cornelis, degene die na hem de boerderij zou betrekken, en vader zou worden van Joop die het ons nu alle maal vertelde. Naast Piet, voor de deur, ziet u dochter Jans, die met Piet van den Breemer trouwde en in 1932 door een verkeersongeluk om het leven kwam. Naast haar staat Rijk, die ongetrouwd bleef, en daarnaast de oudste dochter, Mijntje, later mevrouw Van der Hengel. Helemaal rechts: oudste zoon Willem, die op het Lange Huus woonde en die een meisje Van der Hengel trouwde. Een heel verhaal dus van de familie Wantenaar, die al heel lang deel uit maakt van de geschiedenis van Soest: de vader van Piet, die Aard heette, woonde ook al aan de Birkstraat achter wat nu Centropa is! We zijn dus weer iets verder met het ver leden van Soest veel dank dan ook aan diegenen die ons belden en ons infor matie verschaften! burgers moeten inleven, vond hij. Stekelenburg en Krol vonden overigens dat het gemeentebestuur niet al te veel moeite moest doen om "onbereikbare" burgers te bereiken. "We moeten ge woon ons huiswerk goed doen," aldus Stekelenburg. "U krijgt ze nou eenmal toch niet allemaal," meende Krol. Witte was het daarmee oneens; hij vond dat de informatie niet beperkt moest wor den tot alleen de burgers die geïnteres seerd zijn. Van de "voorlichtingsprojec ten" vond hij de GFT-campagne ge slaagd, maar de hondepoep-aanpak juist niet. "De mensen voelen zich hele maal niet voorgelicht!" Promotie De commissie zit bepaald niet te sprin gen om een uitgebreid rapport over de "promotie" van Soest, zo bleek. De meeste fracties leken niet al te veel waarde te hechten aan "beeldvorming" en vonden dat het College daarover geen "dikke geschriften" op tafel hoef de te leggen, of glanzende folders om bedrijven naar Soest te trekken. "Het is meer een kwestie van mentaliteit dan van papier," meende Günther Plomp (WD). Pothuizen maakte verschil tus sen "de verkoop van het beleid" en het kontakt met groepen in de Soester sa menleving. Alle fracties dachten dat er kon worden volstaan met een of twee A-viertjes. Belangstellenden kunnen in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum en bij de dependance Publiekszaken het ver slag van de forumavond op 30 januari over de Inspraaknota, Voorlichtingsno ta en Referendum gratis afhalen. Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 In de maand januari is 479 liter afge werkte olie opgehaald. Aan verfresten was dat 2551 kg. Verder werd ingele verd 22 kg bijtende stoffen, 97 kg foto- chemicaliën, 54 kg medicijnen en 551 kg batterijen. Werk ook mee aan een schoon milieu, door het Klein Chemi sche Afval apart in te leveren. Men kan het kwijt bij de detailhandel (herken baar aan de sticker op de ruit) en bij het gemeentelijk depot aan de Schans. Aanstaande zaterdag, 2 maart, organi seert de openbare basisschool De Scha kel (Klaarwaterweg 7-9), een grote rommelmarkt. Van 10.00 tot 14.00 uur zijn er "voor een habbekrats" allerlei zaken te koop, zoals meubelen, kleding, apparatuur, boeken, platen, etc. Verder zijn er een Rad van Fortuin en diverse :s met leuke prijzen voor de kin- Wie nog spullen beschikbaar heeft, kan ze deze week nog brengen. Wie geen vervoer heeft, kan bellen (tel. 15714) om ze op te laten halen. het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 - 1 38 07 Rij jij of rij ik Suzanne trouwde vorig week. Ja, m'n buurmeisje. Ze was drie toen ik daar kwam wonen. Leuk zo'n brui loft. Beeldige bruid in het zacht mint. Dat is mode, hè? Wij er ook heen met z'n allen. Alleen de receptie was niet in Soest, maar in Huizen. Leuke gelegenheid aan het water. Waren we nog nooit geweest. Ik zeg tegen manlief: "Hoe doen we dat, drink jij of drink ik?" "Ik natuurlijk", zegt-ie, "dat doen we toch altijd?" "Ik wou het nu eens omdraaien", zeg ik. "Per slot van rekening lust ik ook weieens wat. Ik heet Mini Matig, niet Mini Heel niet." Nou ja, hij lachen natuurlijk. "Je hebt gelijk Mien", zegt-ie. "Ik vind het best lekker hoor, een neutje bij een feestje, maar deze keer drink ik een sapje. Tevreden, Mien?" Zat Mien even later heel tevreden met een banaanlikeurtje naar de bruiloftsgasten te kijken. Manlief dronk appelsap. Mooi toch, hè? Mini Matig De politie werd vorige week gebeld door een bewoonster van de Sint There- siastraat. Ze vond het maar vreemd vond dat een haar onbekende auto al dagenlang zomaar langs de weg stond. De politie stelde een onderzoek in en ontdekte dat de wagen enige dagen te voren in Amersfoort was gestolen. De auto kon terug naar de rechtmatige ei genaar. Klachten door spanningen, stress, een te druk en te vol leven, of juist verve ling, slapeloosheid, angst en nervosi teit kan men vaak beter de baas wan neer men zich weet te onspannen. Bij Mayindra bestaat nu de mogelijkheid een ontspanningscursus te volgen. De oefeningen uit de cursus zijn zeer praktisch en op ieder moment dat de stress 'toeslaat' toepasbaar. Bijna iedereen ervaart stress in deze jachtige tijd. Gespannenheid kan weer allerlei klachten veroorzaken. Geeste lijke spanning heeft vaak lichamelijke klachten tot gevolg, zoals spierpijn of pijn in hoofd, nek of rug. Spanningen geven soms ook aanleiding tot slechte eetgewoonten, roken, drinken en slape loosheid. Mayindra gaat ervan uit, dat veel klachten een spanning als oorzaak hebben en dat men daar met speciale ontspanningsmethoden heel goed iets aan kan doen. Tijdens de ontspanningscursus van Mayindra wordt gekeken welke metho de voor wie het plezierigst is. Een per soonlijk advies is zeer belangrijk. In de lessen leert men de ontspanriingstech- nieken, die men thuis kan oefenen en toepassen. Fysieke ontspanning leidt ook naar meer creatieve gedachten en ideeën, waardoor bepaalde problemen zich gemakkelijker oplossen. De ontspanningsles wordt wekelijks of op maandagmiddag of - bij voldoende deelname - op maandagavond door Roos Vilé gegeven. Wie belangstelling heeft, kan zich bij Mayindra aanmel den. Metamorfose-massage Metamorfose-massage is een zeer een voudige vorm van massage, die ieder een kan leren. Voornamelijk de voet Vorstelijk goedkoop! Wilt u er na de vorst nog eens vorstelijk bijlopen? Tegen prijzen, die net na de oorlog bevroren lijken te zijn? Grijp dan nü uw kans met mooie, gedragen broe ken (d/h), nu maar voor f 2,-, of een sjie- ke lange overjas, nu maar voor f 5,-1 Bij ons is het 't hele jaar door (PR)IJSTIJD! Open di. l/m vr. 9 00-16 00 uur zat. 10.00-14.00 uur Dahliastraat 6, tel. 02154 - 21895 Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: wordt behandeld, maar ook de hand en het hoofd komen aan bod. Zoals de naam al zegt: deze vorm van massage kan een verandering van levenshouding tot gevolg hebben. Cursusleidster is Ineke Wijsman. Zij geeft de cursus in vier avonden en zegt hier het volgende over: "Tijdens de zwangerschap wordt de ba sis gelegd voor het fysieke, het mentale en het gevoelsleven. Dan worden voor het eerst onze sterke en zwakke punten bepaald. Het leven na de geboorte steunt op en wordt beïnvloed door deze prenatale periode. Bij metamorfose massage wordt de weg vrijgemaakt voor herbeleving van iemands leven vanaf heden tot aan de conceptie. Naast de fi losofie en de achtergrond van deze mas sage, wordt ruimschoots aandacht ge geven aan het masseren zelf en de erva ringen die daarbij worden opgedaan." De cursus begint op 4 maart en er zijn nog een aantal plaatsen over. Wie meer informatie wil of zich wil opgeven kan contact opnemen met Mayindra, Kerk straat 3-5, telefoon 25599. Volgens een vrome legende kreeg in 1345 een zieke, woonachtig in Am sterdam, de Sacramenten van de ster venden toegediend. Even later braakte hij tijdens een hoestbui de H. Hostie uit. Deze werd met het braaksel in het vuur geworpen. De volgende morgen zweefde H. Hostie boven het vuur. Na dat deze tot tweemaal toe in stilte naar de kerk was overgebracht en tot twee keer toe weer in het huis van de zieke werd teruggevonden, werd de H. Hos tie voor de derde keer, maar nu in plechtige processie, naar de kerk ge bracht. Dit "mirakel van Amsterdam" is in de geloofsbelevenis van katholiek Neder land blijven voortleven en wordt jaar lijks herdacht met het lopen van een "Stille Omgang" in de binnenstad van Amsterdam. Gedurende 645 jaar is aan deze "Stille Omgang" een bijzondere intentie ver bonden. De tienduizenden bedevaart gangers die uit ruim 100 steden en dor pen op 16 maart a.s. naar Amsterdam verplaatsen, krijgen van de Stille Om gang-organisatie voor 1991 een gebed sintentie mee die is afgestemd op de verschrikkingen van de GolfOorlog. "Dat het lawaai verstomt en God te ho ren is" luidt voor dit jaar het motto voor het gebed. Evenals in voorgaande jaren start het genootschap Eemland van de jaarlijkse Stille Omgang de bedevaart naar Am sterdam met een plechtige Eucharistie viering, die op zaterdagavond 16 maart a.s. te 23.30 uur aanvangt in de Maria- kerk te Soestdijk en zal worden gecele breerd door de Z.E. Heer Pastoor H.M.M. Goddijn. Tijdens deze kerke lijke viering zal de heer G. v.d. Schep (orgel) muzikale medewerking verle nen. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid vertrekken luxe touringcars naar Amsterdam waar tussen 01.15 en 02,15 aan de Stille Omgang zal worden deel genomen. Belangstellenden voor deze Stille Omgang kunnen zich aanmelden bij onderstaande adressen: J.H. Leijen- dekker - Jacob Catslaan 7 - 02155 - 14665, M.A.M. Nota - v. Kempen - Waldeck Pyrmontlaan 42 - 02155 - 10531/17120, Th. C. van Ruitenbeek - Ruifweg 7 - Stoutenburg - 033 - 940775, A.G. v.d. Wee - Droevendaal- sesteeg 5 - Hoogland - 033 - 801307, G.J. Voorburg - Zevenhuizerstraat 207 - Hoogland - 033 - 801257. Het genootschap Eemland van de jaar lijkse Stille Omgang doet dit jaar een nadrukkelijk beroep op r.k. vrouwen zich voor de Stille Omgang van 16 maart a.s. aan te melden. De deelname kost een bedrag van f. 12,50 per per soon. Reisschema: 16 maart 22.20 uur: Vertrek touringcars R.K. kerk Hamersveld-Leusden. 22.40 uur: Vertrek touringcars opstap plaats Driesprong Stoutenburg. 22.55 uur: Vertrek opstapplaats kerk Hooglanderveen. 23.00 uur: Vertrek opstapplaats Con- cordia Hoogland. 23.05 uur: Vertrek opstapplaats De Ham te Hoogland. 23.30 uur: Eucharistieviering in de Ma- riakerk te Soestdijk. 00.15 uur: Vertrek naar Stille Omgang te Amsterdam. 03.00 uur: Terugkomst te Soest, waar na aanvang terugroute die gelijk is aan de heenweg. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto Voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. SB BB Het waren de mensen van de Coöpera tieve Bakkerij Des Werkmans Wel vaart, gevestigd onder aan de Molen straat, zowat tegenover waar nu de ge meentelijke kwekerij is. We weten ook dat het kort voor de Tweede Wereld oorlog was, ca. 1939, 1939. Wat willen we dan nog meer weten? Nu, allereerst natuurlijk wie al die mensen zijn, wat ze bij die bakkerij voor taak hadden, en zo. Maar misschien kan iemand ons ook nog vertellen hoe het was om bij die bakkerij te werken, hoe het ging, en hoe het is vergaan met Des Werkmans Wel vaart. Zijn er nog lezers die ons aan in formatie kunnen helpen? Vast bedankt! Lezers die dé ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1991 | | pagina 13