Uk 3CEIRATIQU1E D ]\KB* IU&z mmm STANDIG REUMA DESnilE PIJN. Sfeervolle kadowinkels Buurtvereniging zet zich enthousiast in v5>(>r.l)etgr leefklimaat op de Fngh 3ZIE60NEN )RST Nu ook in Soest m.i.v. vrijdag 1 maart Kado-artikelen uit o.a. Spanje, Portugal, Noord-Amerika, China, Uruguay, Peru, Duitsland en nog vele andere landen. KBO-Soest viert t 'rste lustrum Studio Karla Karwoczik Vanuit Saint Sauves de Auvergne ontdekken P. van Buuren LAC0ST| VANAF 14.975.- Bussum Soest Kapelstraat 8 v. Weedestraat 46 Ook in Soest blijft de regen 'een beetje zuur' Dubieuze kaart-actie voor 'kinderboerderij' SOEST Verzorgd zijn en je verzorgd voelen, elk moment van de dag. Wij helpen u daarbij Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25-Telefoon 02155 - 2 04 88 Hartewens: een eigen buurthuis j-16410 Oud-Soester ingezetene Anne-Marie Wijnman runt idyllische camping Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING N. J. KONIJN inuten Elke vrijdagavond van 17.00-19.00 PASTEI-UUR Brood- en banketbakkerij 21e Rommelmarkt St. Welzijnswerk op 27 april Mislukte autokraak Wie van Soest houdt leest de Soester Courant BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN REUMA BESTRIJDING MÓÉT DOORGAAN Suienlaan 128, rmn 3 2582 GW Den Haag. 1 Bankrek.nr 7070.70.848.Giro:324. 324 Bij werk, scholing en recreatie. Tel. (033) 75.33.44 Postbus 850 3800 AW Amersfoort Zie ook onze advertenties elders in deze krant. In de hele provincie Utrecht hebben zo'n 7000 leerlingen in de periodes van 29 oktober tot 23 november de zuurgraad van de regen gemeten. Ook in Soest hebben 18 enthousiaste scholen elke dag gemeten hoeveel regen er was gevallen, hoe zuur die was en waar de wind vandaan kwam. De resultaten zijn door het Provin ciaal Konsulentschap NME verza meld en verwerkt. Alle deelnemen de scholen hebben de afgelopen week het onderzoeksverslag ontvan gen. Dit onderzoeksverslag is een weer gave van de meetresultaten. Het is niet mogelijk om "wetenschappelijk verantwoorde" conclusies te trekken uit de meetresultaten. Dat was ook niet de pretentie. Het doel was om leerkracht en leerlingen aan des- lag te zetten met een ingewikkeld mi lieuprobleem. Voor de leerlingen is het nu in ieder geval duidelijk dat de regen niet azijnzuur is, maar op sommige dagen wel zuurder is dan goed is voor plant, mens en dier. Van de acht regenda gen waren er in het district Soest twee zuur (pH: 4,9-5,1), drie een beetje zuur (ph: 5,2-5,4) en drie na tuurlijk zuur (ph: 5,5-5,8). Samen met de windrichting en de hoeveelheid regen op die dag kun nen de leerlingen conclusies trekken omtrent de verzuurders en de in vloed van de hoeveelheid regen op de zuurgraad. De politie kreeg zaterdagmiddag meldingen binnen over een vijftal personen, dat de huizen in het Smits veen langsging om prentbriefkaar ten aan de man te brengen. De op brengst was zogenaamd bedoeld voor "de kinderboerderij". Volgens de politie staat het vast dat het vijftal er vooral op uit was de eigen porte monnee te spekken. Voor de actie was in elk geval geen vergunning af gegeven en met de Soester kinder boerderij heeft de zaak in elk geval niets te maken. De politie kon de "kaartverkopers" helaas niet meer achterhalen. In geval van twijfel dient men altijd naar vergunning en legitimatie te vragen. Men zij ge waarschuwd! De maand maart staat bij de afdeling Soest van de KBO, de katholieke bond van en voor ouderen, in het teken van de viering van het eerste lustrum. De feestelijke viering daarvan vindt plaats op zondagmiddag 3 maart. In de grote zaal van De Vijverhof zal die middag, aan vang 14.30 uur, een voorstelling plaats vinden van de revue "Ik herinner mij", waarin o.a. optreden Berry Kievits, Ge- rard Walden e.a. die grote bekendheid kregen door hun optreden in de Snip en Snap-revues en voorstellingen voor de KRO. Gelet op de jeugdige leeftijd van de. Soes ter KBÓ-afdeling is deze organisatie met bijna 700 leden de snelst groeiende belan genvereniging van en voor ouderen in Soest. De beperkte bezoekersaccommo datie noodzaakt het KBO-bestuur deze voorstelling uitsluitend voor leden (gra tis) toegankelijk te stellen. Vergadering Op woensdag 6 maart, aanvang 14.00 uur, houdt KBO haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Tijdens deze vergade ring wordt afscheid genomen van pen ningmeester W.G. Greefhorst. Het be stuur heeft als zijn opvolger de heer A.H.M. Bosboom kandidaat gesteld. Eveneens aftredend en niet herkiesbaar zijn A.F. de Lange en G.J. Stork, die bei den nauw bij de oprichting van de Soester KBO waren betrokken. Het KBO-bestuur verwacht tijdens deze ledenvergadering het 700e Soester KBO- lid met een feestelijk welkom te kunnen begroeten. Na afloop van de ledenverga dering volgt in het kader van de lustrum viering een optreden van de Westfriese cabaretgroep Kees Stet. Een gezelschap met een voor ouderen legendarische naam. "Boer" Kees Stet sr. verwierf met zijn conferences in het Westfriese dialect grote landelijke bekendheid. Na zijn overlijden is zijn zoon Kees Stet jr. met ten minste evenveel succes in de artistieke voetspo ren van zijn vader gestapt. Zowel de vergadering als de daarop aan sluitende voorstelling kent een besloten karakter en is uitsluitend, gratis, toegan kelijk voor leden. Belangstellenden kun nen zich als lid van de Soester KBO opge ven bij J.H. Leijendekker, Jac. Catslaan 7, 3768 GP Soest, tel. 14665. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Wie van Soest houdt leest de Soester Courant PAGINA 19 PAGINA 18 WOENSDAG 27 FEBRÜaRMÖÖT" SOESTER COURANT niet extra stootiysten. Soesters die de komende zomervakan tie de streek Auvergne in Frankrijk willen aandoen voor een welverdiende vakantie, moeten niet nalaten een aan tal dagen door te brengen in het kleine plaatsje Saint Sauves, niet ver van de hoogste berg in het land van de vulka nen, de Puy de Sancy, 1886 meter hoog. Op ongeveer 12 km van deze top ligt namelijk de camping "Marie Cho- cot", die beheerd wordt door de oud- Soester ingezetene Anne-Marie Wijn man. Ze heeft jarenlang aan de Birk- straat en aan de Kolonieweg gewoond. Haar vader was een heel bekend kunstschilder. Jaren geleden trok zij naar haar tweede vaderland Frankrijk, waar zij neerstreek in Saint Sauves om daar met een vriendin een camping te beginnen. De Auvergne, als een bergachtige ves ting gelegen in het hart van het Massif Central, bestaat uit vier departemen ten: Alier, Cantal, Haute Loire en Puy de Döme. De mooie streek, die ook wel "de schitterende gift der vulkanen" ge noemd wordt, trekt gelukkig nog niet zoveel vakantiegangers. Het is echter een uniek gebied, dat gekenmerkt wordt door een grote verscheidenheid aan natuurschoon en bezienswaardig heden. Sommige puinsteenafschuivin- gen vinden hun weerga alleen in Nieuw- Zeeland en Alaska. De geologische formatie van de Au vergne heeft een groot aantal zeer uit-; eenlopende landschappen geschapen: de weelderige heuvels en vlakten van de Bourbonnais, de uitgestrekte hellingen van het Massif Cantalin, waarvan de toppen tot 1880 meter reiken, de ronde "puys" met hun reeds lang gedoofde kraters in de omgeving van Clermond Ferrand en het afgesleten vulkanische gebergte van de Velay. Hier en daar rij zen merkwaardige kolommen van lava en torenhoge basaltblokken als monu menten in de ijle lucht omhoog. Bekende kaassoorten De Auvergne bezit de hoogste toppen van Centraal Frankrijk: de reeds ge noemde Puy de Sancy, waar de Dor- dogne ontspringt en de Plomb de Can tal, 1858 meter. De Auvergne is rijk aan bossen, meren en warme geneeskrach tige bronwateren die uit het binnenste der aarde omhoogwellen. Ook telt de Auvergne tal van kastelen, mooie ste den en dorpen, romaanse kerken en in teressante musea. Verder is het een schitterend wandelgebied. De afstand van Soest tot Saint Sauves is ongeveer 875 km. Eenmaal in deze om geving kan men kennismaken met de bekende kaassoorten van de Auvergne: Saint Nectaire, Cantal, Bleu d'Auverg- ne en Fourme dAmbert. Maar ook be kend zijn de verschillende wijnen en een aantal likeuren op basis van (gele) gen tianen, pruimen en jeneverbessen. En verder moet men natuurlijk niet de be kende patés vergeten. Rondom Saint Sauves liggen verschil lende kleine plaatsjes zoals het oude Riom, La Bourboule, Murol en Le Mont Dore. Ook vindt men dichtbij di verse meren zoals het Lac Pavin, Lac de Guéry en Lac Chambon. Op minder dan 10 km van de camping bij het plaatsje Murat, aan de voet van de 1513 meter hoge La Banne d'Ordanche, ligt een leuk zwemmeertje dat ook voor he le kleine kinderen gschikt is. Om eens gezellig te gaan winkelen is Clermond Ferrand aan te bevelen. Te- (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu kredieten. Administratie- Financieringskantoor De Akkeren 18 Telefoon 02155 3762 AS Soest 1 26 71 gelijk kan tijdens dat uitstapje de 1465 meter hoge Puy de Dóme (bekend van de Tour de France) lopend bedongen worden. Huisjes Naast de camping heeft Anne-Marie Wijnman ook een aantal trekkershut ten, zomerhuisjes en appartementen in de verhuur. Een trekkershut kost 100 franc per dag. Voor 1000 franc is een zomernuisje (geschikt voor 3 4 perso nen) per week te huur. De appartemen ten met 2 slaapkamers en keuken en douchecel komen op 1500 franc per week. De campingprijzen per dag zijn: 8 frs per persoon (kind 4 frs), plaats (incl. auto) 10 frs, douche 5 frs en stroom 10 frs. In de maanden mei, juni en septem ber krijgen bezoekers 20% reductie. En men moet niet gek opkijken, dat wan neer men 's avonds van een dagje toeren bij de tent of caravan terugkomt, men er groente uit haar eigen tuin aantreft. Gastvrijheid staat bij haar hoog in het vaandel. Het is geen 'gecultiveerde' camping, daarom hebben alle gebrui kers veel ruimte. Wil men een huisje hu ren dan is reserveren gewenst. Het tele foonnummer is 73.81.11.99. De camping Marie Chocot ligt onge veer 50 km ten zuidwesten van Cler mond Ferrand, op zo'n 5 km van het be kende kuuroord La Bourboule. In Soest kan via telefoon 15586 meer informatie krijgen. Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 De Stichting Welzijnswerk Soest houdt dit jaar voor de 21e keer een rommel markt. Nu al is de organisatie hiervan ter hand genomen, hoewel het evene ment pas staat genoteerd voor zaterdag 27 april. Vorig jaar bracht de markt 23 mille op. Dat geld wordt gebruikt ter ondersteuning van het werk in de club huizen van Stichting Welzijnswerk in Soest. Om het geheel een grootscheeps karak ter te kunnen geven wordt al in een vroeg stadium gestart met de verzame ling van spullen die op de bewuste dag aan de man zullen worden gebracht. Gedacht wordt aan kleding, meubelen en allerlei huishoudelijke artikelen, waaronder ook elektrische apparatuur, zoals wasmachines, koelkasten, televi sies, radio's, afspeelapparatuur en der gelijke. Kleine defecten zijn geen be zwaar. Er zal weer een speciaal plekje worden ingeruimd voor speelgoed en andere goederen uit "oma's tijd". De grote artikelen kunnen bij de gulle gevers thuis worden opgehaald. Op de zaterdagen in maart en april zal hiertoe een vrachtwagen door Soest rijden. De ophaalzaterdagen zijn: 16 en 23 maart, 6,13 en 20 april. Men kan hiervoor tele fonisch contact opnemen met mevrouw W. Mulder, tel. 14441. De inleveradres- sen zijn weer te herkennen aan de be kende gele raambiljetten. Een 49-jarige Soester ontdekte in het weekeinde dat onbekenden een poging hadden gedaan om zijn auto open te breken. De wagen stond aan de F.C. Kuyperstraat. Een van de ruiten was vernield. Uit de auto zelf wordt overi gens niets vermist. V.l.n.r. Izzet Sari, Jo Otten, Ilona Hensums, Bob Reurink, Ellie Komrij, Hamid Bouhjar. pen en dan heb je- bijvoorbeeld een aparte ruimte nodig voor de vrouwen. Ook de Marokkaanse jongeren hebben dringend een eigen onderkomen nodig en verder zou het mooi zijn als er een splitsbare activiteitenruimte zou zijn." De gemeente heeft tot dusver nogal lauw gereageerd op de wensen van de buurtvereniging. "Ze hebben geen geld," aldus Bob Reurink, "en wat ze ons aanbieden is geen goed alternatief: de Praatpaal aan de Molenstraat, zoals de stichting Welzijnswerk heeft geop perd. Maar dat is voor deze wijk te ver weg en het trekt helemaal niet. Dan zouden we net zo goed naar C-drie kun nen gaan..." Het Kruispunt zelfheeft als bezwaar dat het te weinig ruimte heeft, niet echt "uitnodigend" is en bovendien nauwe lijks zichtbaar is. "De mensen zien het niet, het staat helemaal achteraf." De vereniging heeft de gemeente daarom voorgesteld het gebouw uit te breiden of een heel nieuw gebouw neer te zetten, maar ook dat stuit op financiële bezwa ren. "We zijn erover in gesprek. Of we optimistisch zijn? We kunnen er niets van zeggen..." Vooruitgegaan In de anderhalfjaar dat de buurtvereni ging actief is, is er in de wijk met zijn ca. 700 flatwoningen overigens al veel ver beterd, vindt het bestuur. Vooral door het werk van de Turkse huismeester is de omgeving al duidelijk vooruitge gaan. "Hij heeft goede kontakten, staat open voor iedereen en is nergens te be roerd voor. De vervuiling is al duidelijk afgenomen." Een van de problemen in de wijk is dat er weinig onderling kontakt tussen de bewoners is. De mensen leven nogal op zichzelf en bemoeien zich liefst niet te veel met anderen. De buurtvereniging probeert daar wat aan te doen door een aantal activiteiten, zoals de vrouwen middag die eenmaal per maand op zon dag plaatsvindt (vaak rondom een be paald thema, zoals "varkensvlees" en de "ramadan"), en de naaicursus (10 lessen) op vrijdagmiddag, die onlangs is gestart. Het bestuur heeft ideeën genoeg, het ontbreekt alleen aan een geschikte ruimte om ze uit te voeren, en ook aan het geld. De leden betalen een jaarlijkse contributie van zes gulden, wat met zo'n 80 leden dus nog geen "vetpot" is, en de vereniging heeft tot dusver een keer een bedrag uit de Kermispot ontvangen. De buurtvereniging zou graag zien dat nog veel meer mensen uit de wijk - ruw weg gelegen tussen de Albert Cuyp- laan, de spoorlijn en de Molenstraat, in clusief de Vermeer-, Hobbema- en Ruysdaellaan - zich als lid zouden aan melden. Aanspreekpunt "Hoe groter we zijn, hoe beter onze stem ook wordt gehoord bij de gemeen te," aldus Bob Reurink. Dat kan be langrijk zijn als er gepraat moet worden over de herinrichting van de wijk, die nu op het programma staat na het "groot onderhoud" aan de woningen. Tot nu tqe is het bestuur maar matig enthou siast over de voorgestelde aanpak. Zo komen er bij bepaalde flats veel te wei nig parkeerplaatsen: "17 parkeerplaat sen op 63 woningen is veel te krap". Om een goed "aanspreekpunt" te zijn, niet alleen in de wijk zelf, maar ook in het kontakt met de verschillende instanties, moet de buurtvereniging de Engh dus nog wel een stukje groeien. Het bestuur zet zich graag in voor een betere leefom geving, de eerste resultaten zijn daarvan al zichtbaar, "en met meer leden heb ben we ook meer invloed," aldus het be stuur. Wie zich als lid wil aanmelden of eerst wat meer informatie wil, kan telefo nisch terecht bij Jo Otten, tel. 13190. ek erdoor. Roer opnieuw en voeg bouillon toe. Wacht tot alles aan de >k is gekomen. e de sperziebonen erbij. Schep ïs goed om. Leg het deksel op de i en laat de boontjes, boven een tig afgestelde warmtebron, in 12 a minuten net niet helemaal gaar oren. veer intussen de tomaten en im kernen, zaad en vocht weg. jd het vruchtvlees in smalle reep- Leg de tomaten 2 a 3 minuten ir het einde van de smoortijd op de >ntjes en voeg ketjap toe. iud, met het deksel op de pan, is enkele malen om. Doe de kworst erbij en laat alles, onder •rtdurend omscheppen door en )r warm worden. Doe alles over in i voorverwarmde schaal, strooi oendeng erover. geef droog gekookte rijst en rikommersalade of atjar-tjampoer een potjeerbij. "Een buurthuis lost niet alle proble men in één klap op, maar het is wel een heel belangrijke stap op de goede weg. Wat we willen is de vicieuze cirkel doorbreken, zodat de problemen zich niet blijven opstapelen. Het voor naamste doel is een leefbare buurt, en een buurthuis is daarbij een heel goed middel." Aldus Bob Reurink, voorzitter van de buurtvereniging de Engh, en zijn mede bestuursleden Hamid Bouhjar (secreta ris), Jo Otten (penningmeester) en Izzet Sari. Sinds vorig jaar zijn ze actief in de buurtvereniging, die de problemen in de Engh-wijk wil helpen aanpakken en als het even kan ook oplossen. Hun hart en ziel stoppen ze in dat werk, dat veel van hun vrije tijd vraagt en een fors be roep doet op hun enthousiasme. Dat laatste hebben ze gelukkig in grote ma te. Het bestuur telt in totaal negen leden, uit elke bevolkingsgroep drie, dus zowel van de Turkse en de Marokkaanse groep als van de Nederlandse. Daaruit blijkt wel dat de buurtvereniging de za ken op zo breed mogelijk basis wil aan pakken. Bovendien verleent de Stich ting Welzijnswerk Soest (zoals Jeugd zorg tegenwoordig heet) de nodige on dersteuning in de persoon van Ellie Komrij en stagiaire Ilona Hensums. De vereniging is geboren uit een initia tief van de werkgroep bestuurlijke pre ventie, waarbij o.m. het welzijnswerk, de Desmond Tutuschool, de politie en de gemeente betrokken waren. Er wa ren destijds nogal wat problemen in de wijk: overlast door jongeren, vervuiling en andere minder aangename zaken, die het verblijf in de wijk er niet plezieri ger op maakten. Wat ontbrak was een stukje sociale controle. Er moest dus iets gedaan worden. Dat initiatief is goed opgepakt door een aantal buurtbewoners, die zich aange sproken voelden. Er gingen uiteraard de nodige gesprekken aan vooraf, en sommige mensen haakten helaas voor tijdig af, maar de anderen gingen door. "We zagen het wel zitten," aldus Bob Reurink. 'Kat uit de boom' Vooral van Turkse, en Marokkaanse kant bleek er veel belangstelling te be staan. Van Nederlandse zijde viel en valt de belangstelling nog wat tegen. "Typisch Nederlands," aldus Reurink. "Ze kijken eerst de kat uit de boom." Dat isjammer, want de buurtvereniging zou volgens de bestuursleden zoveel meer kunnen betekenen voor de hele wijk, als zoveel mogelijk mensen zich erbij zouden aansluiten. Als gespreks partner van de gemeente en de woning bouwvereniging kunnen bijvoorbeeld ook de huurdersbelangen behartigd worden. Als voorbeeld dient daarbij de huurdersvereniging in het Smitsveen, die zich ontwikkeld heeft tot een goede tegenspeler van de woningbouwvereni ging als het gaat om bijvoorbeeld de hoogte van de servicekosten en het on derhoud. "Er is zoveel te doen," meent Jo Otten, "maar het kost nog wel wat moeite om genoeg support uit de wijk te krijgen. Je spreekt ook niet zomaar iemand aan..." Vrijwilligers kan de vereniging echter heel goed gebruiken. "Het kost niet al te veel tijd - hooguit een paar uurtjes per week." Het bestuur zit intussen niet stil. Zo wordt er op het ogenblik in de hele wijk een enquête gehouden, waarbij de be woners gevraagd wordt wat ze willen. De enquête loopt tot eind volgende maand. Verder is eind vorig jaar het eer ste nummer verschenen van een buurt- krantje, waarin allerlei interessante in formatie wordt aangeboden. Ook op die manier hoopt de buurtvereniging de onderlinge kontakten in de wijk te sti muleren. En verder zijn er plannen voor gezellige avonden. Tot dusver is daar, door gebrek aan geld en mogelijkhe den, nog niet veel van gekomen. Hartewens De buurtvereniging de Engh heeft één hartewens: een eigen buurthuis. Het Kruispunt - het clubhuis aan de Albert Cuyplaan - is daarvoor niet geschikt, dat staat wel vast. "In de eerste plaats moeten we huur betalen aan de stich ting Welzijnswerk - het kost al 30 gul den als je je neus maar laat zien - en bo vendien is de ruimte te klein. Je moet ook rekening houden met de culturele verschillen tussen de bevolkingsgroe- brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155 -1 86 26

Soester Courant | 1991 | | pagina 19