"Het doorgaande verkeer in Soest de woonwijk uit" 9 B Soestduii bestaand situatie handto ssrcs- Vraag en Antwoord Sociale vernieuwing Op maandag 4 maart Uurwerk uit De verdere stappen in Soestdijk ULZJl De oude turfroute bleef in trek Samen met de bewoners De effecten Opnieuw onderzoek Het autoverkeer splitsen De gevolgen Minder harde afsluitingen? Aan de noordkant Aan de zuidkant De twee varianten Informatie voor de bewoners Het zal op de 11e blijken! Moderne problemen WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 OP 'T HOOGT Woonwijken worden geplaagd door teveel autoverkeer. Bij nieuw bouwwijken wordt voorkomen dat er doorgaand verkeer door de wijk rijdt. Bij bestaande wijken moet bekeken worden hoe het ver keer kan worden geweerd. Na de eerste afsluitingen in de wijk Soestdijk ontstonden problemen. Met een verandering van de ver- keerscirculatie in de wijk moeten die problemen verdwijnen. VARIANT 1 afsluiting afsluiting opheffen verKeer VARIANT 2 afsluiting J '<5vfiDAG 27 FEBRUAR11991 PAGIN j afsluiting opheffen - eenrichtings verkeer In vroeger tijden werd de turf uit het Soesterveen via de voormalige Turfweg -nu de Waldeck Pyrmont laan- vervoerd. Ook in onze tijd was het voor de bewoners van het Soes terveen de kortste route in de rich ting Baarn. Met het verkeer neemt ook de overlast toe. Overlast in de vorm van lawaai, stank en onveilig heid. Vooral op de Waldeck Pyr- montlaan werd dit steeds meer rrferkbaar. De straat heeft de breed te van een woonstraat, maar kreeg het verkeer te verwerken van een verkeersweg. Ook is het de fietsrou te voor de leerlingen van het voort gezet onderwijs uit het Soesterveen naar het Griftland College en het Baarns Lyceum. Vooral de bewoners van de Wal deck Pyrmontlaan klaagden regel matig over het verkeer. Maar ook de bewoners van andere lanen in de wijk maakten zich zorgen. Voor nieuwbouw aan de rand van de wijk werd naar de effecten van het ver keer gekeken. Daaruit bleek dat zonder nieuwbouw het verkeer op de Waldeck Pyrmontlaan al te veel was. Op de route via het Nassau- plantsoen en de Albert Cuyplaan werd door teveel auto's te hard gere den. Ook de bewoners van die lanen bezochten de informatie-avonden. De inspraak op die avonden werd betrokken in de besluiten over het verkeer in de wijk. Om het verkeer op de Albert Cuyp laan en de Prins Hendriklaan af te remmen, werden er drempels aan gelegd. Op de kruising Prins Hen driklaan met het Nassauplantsoen zal het plateau de vele botsingen moeten voorkomen. Het vele ver keer op de Waldeck Pyrmontlaan moest worden verminderd door een afsluiting bij het zwembad "De Turf'. Doorgaand (sluip)verkeer op de Verlengde Talmalaan moest voorkomen worden door een afslui ting voor het meeste autoverkeer. In april 1990 was de commissie uit de gemeenteraad het met de plannen eens. Nadat het werk was uitgevoerd, werden effecten al snel duidelijk. De automobilisten zagen "hun" we gen afgesloten of voorzien van een groot aantal drempels. Toch wilden ze hun route kort en comfortabel houden. "Smalle wegen met veel bochten zijn niet aantrekkelijk!" dacht men. Toch rijden er teveel au to's via de Prinsenhof. Bij het ma ken van het verkeersplan werd dat niet verwacht. Ook op andere wegen werd het drukker. De bewoners vonden het een ramp en wilden dat er een einde kwam aan het lawaai, de stank en de onveiligheid door de auto's. Ook de gemeente wilde de problemen wel oplossen, maar hierdoor mochten in andere straten geen nieuwe proble men ontstaan. De eerste weken reed het verkeer nog kris kras door de wijk. Daarna werd het overal rustiger. In oktober werd het verkeer geteld en bekeken. Behalve op de Prinsenhof vallen de meeste problemen erg mee. Het meeste doorgaande (sluip)verkeer is uit de wijk verdwenen. Vroeger reden er bijna 4.000 auto's via de Waldeck Pyrmontlaan, nu via de Prinsenhof ruim 1.200. Op de Al bert Cuyplaan is het verkeer bijna de helft minder geworden. De au to's die nu nog door de wijk rijden, moeten in de wijk zijn. Het is be stemmingsverkeer. Met de afsluitingen hebben vooral bedrijven problemen. Uit het on derzoek bleek dat het aantal auto's alleen kan verminderen door het verkeer in de wijk te splitsen. Na het onderzoek en gesprekken met de bewoners van de Prinsenhof en de Korte Bergstraat/Hellingweg is een plan uitgewerkt om de wijk Soestdijk voor autoverkeer in twee ën te delen. Daarbij komt op de Korte Bergstraat een afsluiting bij de Wilhelminalaan. De afsluiting in de Waldeck Pyrmontlaan wordt verplaatst. Bovenaan kunnen auto's voortaan alleen rechtsaf naar de Julianalaan en Soesterengweg. Linksaf de Prins Bernhardlaan in kan niet meer. De afsluiting in de Verlengde Tal malaan verdwijnt ook. Via deze weg komt het verkeer uit de Waldeck Pyrmontlaan weer terug op de Beu kenlaan. Omgekeerd kan het ver keer van de Verlengde Talmalaan alleen maar de Waldeck Pyrmont laan bereiken. Ter ondersteuning wordt het verbindingspad tussen de Soesterengweg en het Roggeveld een echt fietspad. De afsluiting op de Korte Bergstraat voorkomt ver keer van de Hellingweg richting Prins Hendriklaan. - Met het rondje Waldeck Pyrmont laan, Soesterengweg en Verlengde Talmalaan wordt de afsluiting bij De Turf overbodig. Het verkeer via de Prinsenhof zal naar het vroegere niveau teruggaan. De problemen op de hoek van de Soesterengweg en de Verlengde Talmalaan zijn ook opgelost. Het verkeer door de wijk zal nog verder verminderen. Voor de bewoners is het fijn als lawaai, stank en onveiligheid minder wor den. De bedrijven in de wijk hebben wel bedenkingen. Zij willen goed be reikbaar zijn en met winkelwagens willen zij iedere straat in de wijk kunnen bereiken. Diagonale afslui tingen zoals op de kruising Juliana- laan/Waldeck Pyrmontlaan heb ben als resultaat dat straten goed bereikbaar blijvêm De grote auto's en de winkelwagens hoeven niet te keren. Bij korte stukken straat is een afsluiting van de straat niet zo'n probleem. Lange doodlopende stukken straat geven problemen en dat moet worden voorkomen. Na uitvoering van dit plan is de wijk Soestdijk voor autoverkeer geschei den in een oostelijk en westelijk ge deelte. Een grens die ook voor de winkelwagens onneembaar is. De groente- en fruithandel zit net naast die harde grens en de pluimvee slachterij ook. Om iets aah de be zwaren van de bedrijven te doen, kunnen de afsluitingen iets anders gemaakt worden. In plaats van de afsluiting in de Kor te Bergstraat kan het voor auto's on mogelijk worden gemaakt om van de Korte Bergstraat rechtsaf te slaan naar de Julianalaan, en van de Julia nalaan linksaf naar de Korte Berg straat. De winkelwagens kunnen dan via de Van Mecklenburglaan naar de rest van Soestdijk. Om een nieuwe sluiproute te voorkomen, kan dat niet direct. Een afsluiting in de Van Mecklenburglaan dwingt het verkeer via de De Colignylaan. Deze route is voor verkeer van bui ten de wijk onaantrekkelijk. In het zuidelijk gedeelte kan aan de bezwaren tegemoet worden geko men door wat aanpassingen. Hier bij wordt de Prins Bernhardlaan niet bij de Soesterengweg afgeslo ten, maar de Oranjelaan bij de Prins Bernhardlaan. Door een diagonale afsluiting op de kruising van de Prins Bernhardlaan en de Albert Cuyp- en Prins Hendriklaan kan men vanaf de Prins Bernhardlaan alleen maar rechtsafslaan. Via de bestaande en enkele nieuwe een- richtingroutes wordt sluipverkeer voorkomen. De plannen en ook deze varianten zijn ontstaan door zo goed mogelijk naar bezwaren van bewoners en an deren te luisteren. Variant 1 is voor al ontstaan op grond van de ge sprekken met de bewoners van de Prinsenhof en de Hellingweg/Kor- te Bergstraat. Variant 2 is ontwor pen nadat de middenstanders uit de wijk hun problemen hadden toege licht. Juist winkelwagens kunnen veel verkeer voorkomen. Zoals ook bij het vorige plan krijgen de bewoners de kans om mee te pra ten over hert verkeer in hun wijk. Het gaat niet alleen om de Prinsen hof, Korte Bergstraat en Helling weg. Het gaat om de hele wijk Soestdijk. Daarom zijn alle bekende bewonersverenigingen in de wijk uitgenodigd. Zij moeten hun me ning over het plan kunnen geven, net als de bedrijven. Maar ook wil de gemeente graag horen hoe ande ren uit de wijk over het plan denken. Op maandag 11 maart aanstaande, 's avonds om half acht, is iedereen van harte welkom in de raadszaal van het gemeentehuis. Het meeste verkeer in woonwijkeL is eigenlijk niet nodig. Vaak zijn ha ritjes op afstanden die we ook zou! den kunnen lopen of fietsen. Kort! ritjes zijn ook het smerigst. Da "slimme uitlaatschoonmaker" -dl katalysator- werkt nog niet benedeiï de bedrijfstemperatuur. Van da kwalijke dampen ademen de auto! mobilisten zelf het meeste in. Andere weggebruikers staan aan de helft van de effecten van de auto mobilisten bloot. Vaak zorgt het ge drag voor de meeste herrie van hetl verkeer. Je hoeft maar te denken! aan de "sportieve rijstijl" met wildl optrekken en remmen, en ook hetl gebruik van de toeter als een "groe- ter". De veiligheid heeft ook onder I de "sportiviteit" te lijden. Vooral zij die de auto door de bochten "trek-l ken", terroriseren de straat op hun| manier. In de wijk Soestdijk hebben we te maken met een van de problemen van deze tijd. Het autogebruik stuit op de grenzen van het maximale. Stank en lawaai willen we niet teveel in onze straat. Ook willen we een veilige straat. Een straat waar je niet voortdurend op je hoede moet zijn voor het voorbijrazende verkeer. i bonzfj t*/A/ So£Sr Rubriek Vraag en AntwoordHeeft u ook vragen voor deze rubriek? Het adres luidt: Vraag en Antwoord Staf Voorlichting, Antwoord nummer 120, 3760 VB Soest. Postzegel plakken is niet nodig. Tijdens een groepsbezoek aan het nieuwe gemeentehuis werd de vraag gesteld of het college van burgemeester en wethouders, net als ministers door de Tweede Ka mer, door de gemeenteraad tot af treden kan worden gedwongen, dus of het dagelijks bestuur, net als een kabinet, kan vallen. Antwoord: In de wet staat dat le den van het college van burgemees ter en wethouders, zowel samen als ieder afzonderlijk, aan de raad ver antwoording schuldig zijn voor het door hen gevoerde bestuur. Zij ge ven daarover alle inlichtingen die de raad verlangt, tenminste als dit niet in strijd is met het algemeen belang. Weliswaar zal die strijdigheid niet vaak voorkomen, maar die moge lijkheid is toch niet uitgesloten. Een voorbeeld: als men een bende op het spoor is en het daarvoor nodig is om ook in de gemeente Soest een onopvallende valstrik uit te zetten. In dat geval kan het nodig zijn dat burgemeester en wethouders daar voor een bepaalde bestuurlijke be slissing nemen, waarover ze de raad geen enkele inlichting mogen ver schaffen. De burgemeester (die naast de raad en het college van burgemeester en wethouders de derde gemeentelijke bestuursinstantie vormt) heeft de zelfde verplichting voor het door hem gevoerde bestuur. Verder be staat er echter een wezenlijk verschil tussen de posities van wethouders en burgemeester. De gemeenteraad kan namelijk wethouders die de verantwoordingsplicht jegens de raad aan hun laars lappen, gewoon ontslaan. Met een burgemeester, die door de Kroon is benoemd, gaat dat niet. Wel kan men over het func tioneren van de burgemeester zich wenden tot de Commissaris der Ko ningin of de minister van Binnen landse Zaken. Er zijn nog andere redenen voor de gemeenteraad om een wethouder de deur te wijzen: - wanneer hij/zij een betrekking vervult die volgens de wet niet met het wethouderschap valt te vereni gen; - wanneer hij/zij zes keer achter el kaar zonder geldige reden de colle gevergadering niet bijwoont; - wanneer hij/zij niet meer het ver trouwen van dë raad bezit. Conflict met de fractie De leden van een politieke partij die namens die partij in de gemeente raad zitten, vormen de fractie. Een fractie kan ook meer dan een partij vertegenwoordigen. Ook de wet houders, die impers door de raads leden uit hun midden worden geko zen, maken deel uit van de fractie. Nu is het niet ondenkbaar dat een wethouder zich achter een beleid van het college schaart waarmee zijn/haar fractie het volstrekt niet eens is. In dat geval kan de fractie haar vertrouwen in de wethouder opzeggen en moet deze plaatsma ken voor een ander. Nu is de kans minimaal dat dit in de gemeente Soest zal gebeuren, want het college voert zijn beleid over eenkomstig een programma dat vooraf is vastgesteld door de frac ties, waarvan de wethouders lid zijn. Verder zijn er iedere vier jaar de ge meenteraadsverkiezingen. Voordat de nieuw gekozen gemeenteraad de wethouders voor de volgende vier jaar aanwijst, hebben de zittende wethouders vanzelfsprekend hun plaats beschikbaar moeten stellen. Zullen ze opnieuw worden be noemd? Al met al is de functie van wethou der dus duidelijk geen erg "vaste baan". Om daarvan de wethouders niet al te zwaar de dupe te laten wor den, heeft de wetgever voor hen een speciale werkloosheids- en pen sioenvoorziening voorgeschreven. De burgemeester De gemeenteraad kan de burge meester niet ontslaan. Dat geeft geen problemen. In de gemeente wet staat namelijk: "De burgemees ter wordt door Ons de Kroon) voor de tijd van zes jaar benoemd. Hij kan te allen tijde door Ons wor den ontslagen". Een reden tot ontslag is plichtsver zuim. Nu behoort het tot de door de wet voorgeschreven plichten van een burgemeester om de besluiten van de raad uit te voeren. Hij mag dit alleen niet doen als zo'n besluit volgens hem strijdig is met de wet of met het algemeen belang. Hij is wel verplicht dit binnen een dag aan het dagelijks bestuur van de provincie (Gedeputeerde Staten) te laten we ten. Volgt hierop na 30 dagen geen schorsing of vernietiging door de Kroon van het betreffende raadsbe sluit, dan moet de burgemeester het alsnog uitvoeren. Mocht de ge meenteraad dus een verschil van mening met de burgemeester krij gen, dan kan de raad van die kwestie een raadsbesluit maken. De burge meester staat dan voor de keus: het uit te voeren of het ter vernietiging voordragen. Dat laatste zal hij zeker niet te lichtvaardig doen! Vraag: Is het niet mogelijk iets te ondernemen tegen het zwerfvuil, vooral in plantsoenen, struiken en de omgeving van supermarkten? Waarom geen strenge regels, zoals in Canada: 50 dollar boete. Het heeft resultaat. Kan "gemeentewer ken" niet iets meer tegen het zwerf vuil doen? Anders worden we, vol gens een Canadese, "een vies land". Antwoord: Regelmatig krijgt de af deling Groenbeheer klachten over zwerfvuil in de plantsoenen. Deze klachten worden altijd doorgegeven aan de buitendienst. Indien de klacht gegrond is, wordt zo spoedig mogelijk actie ondernomen. On langs heeft hierover in Op 't Hoogt een uitgebreid artikel gestaan. Kern van het probleem vormen de mensen zelf, alsmede het toegeno men aantal wegwerpverpakkingen (blikjes, zakjes, patatbakjes, mais- wikkels, plastic tassen e.d.). In het kader van de voorlichting ecologisch groenbeheer, waarmee dit jaar een begin wordt gemaakt, zal ook aan dit punt aandacht wor den besteed. Uitgangspunt ervan is hét opheffen van de ongeïnteres seerdheid van de mensen in de eigen woonomgeving. Als voorbeeld hoe het ook kan, en eigenlijk overal zou moeten, kan het werk worden genoemd van de heer G. de Jong, Albert Cuyplaan 180, telefoon 21323). Hij houdt geheel De sociale vernieuwing op de Engh en in Smitsveen begint langzaam maar zeker van de grond te komen. Alle wensen en problemen zijn geïnventariseerd. Vorige week heb ben vertegenwoordigers van de vijf bewonerscommissies kennis ge maakt met Fred Pais van de werk groep 2duizend (uit Amersfoort). Hij gaat de betrokken buurten hel pen bij het oplossen van de knel punten. Vijftien dagen gaat hij in Soest aan het werk om de gezamen lijke plannen te beoordelen op haal baarheid om op wijkgericht niveau de maatschappelijke verantwoor delijkheid in de buurten te bevorde ren. Hij doet dit samen met de ge meente, woningbouwverenigingen en welzijnsinstellingen. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan het opknappen van de woon omgeving, maar ook aan werk (ba nenpools), scholing, het omgaan met elkaar, adviezen bij woningre novatie en de leefbaarheid. Voor de bewoners van de wijk] Soestdijk ligt het gemeentehuis! dicht in de buurt. Iedereen kan erl gemakkelijk komen. Zelfs zonder! auto! Het ligt voor velen binnen! loopafstand. Lopen of fietsen is ge- f zond en kost nauwelijks geld. Auto-1 rijden kost naast geld vooral rust en I ruimte. Uit ons gedrag blijkt wat de I leefbaarheid, de rust en de ver-| keersveiligheid in onze straat enl wijk ons werkelijk waard zijn. Van de wijk Soestdijk zal dat op 111 maart kunnen blijken. Het gaat niet I om het afsluiten van straten alleen! I vrijwillig de omgeving rond zijn flat I schoon door papier, blad e.d. op te ruimen. Het opleggen van boetes, zoals in Canada, lijkt hier niet haalbaar te zijn. Wel zullen de wijkagent en de controleur woonomgeving letten op zwerfvuil, en klachten doorgeven. Overigens gaat Groenbeheer er van uit, dat ook een snelle opruimaktie een preventieve en positieve in vloed zal hebben! Verder zijn vorige week afspraken gemaakt om met de ambtenaren van de gemeentelijke afdelingen groenbeheer, reiniging, wegen en rioleringen rechtstreeks te "onder handelen" over de wensen en ver langens van de bewoners op de Engh en in Smitsveen. Op dinsdag 5 maart aanstaande wordt gepraat met de bewoners van de Engh, op dinsdag 2 april met de bewoners van de HAD-flats (Ha- verweerd, Akkeren, Dalweg), en op dinsdag 9 april met de bewoners van Smitsveen. De bijeenkomsten be ginnen om acht uur 's avonds. In lichtingen hierover zijn te krijgen bij de bewonerscommissies of bij de ambtenaar welzijn, volksgezond heid en cultuur Ad van de Haar (tel. 93450V Het aares van de werkgroep 2 dui zend Amersfoort is: Postbus 200, 3800 CA, tel. 033 - 751496 (drs. B. E Pais). Coördinerend wethouder van de sociale vernieuwing is Frans Kingma (PvdA). Opmaanüag maai t, aanvang acht uur s avo Wsterduinen aan de Soesterbergsestraat ee Lr bewoners van Soestduinen en vertegeny ie er gevestigd zijn. Zij zijn de eersten die bi] I Zelfs de commissie ruimtelijke ordening is n I Jus helemaal niets is vastgelegd, hebhen burg I behoeve van de discussie ivel enkele uitgani 3belangrijkste is het handhaven van de situal Laat Dit betekent dus onder meer inpassin) leestigd zijn, en vastleggen van dce bestaand! Iiroenvoorzieningen alsmede het direct aang den in het plan vastgelegd. Daarnaast zal aan I verkeerssituatie, zoals de parkeerprobleinati j noodzaak tot het treffen van verkeersmaati J Het bestemmingsplan Soestduinen I is een van de kleinste bestemmings- I plannen van de gemeente Soest. I Het is een eilandje, een deelplan, I binnen het bestemmingsplan Lan- Idelijk Gebied. Over het nieuwe I plan voor Soestduinen is een amb- I telijke notitie opgesteld met moge- I lijke uitgangspunten voor het be- I leid. Het college van burgemeester I en wethouders heeft er echter nog I geen standpunt over ingenomen, I om zodoende de bewoners en be- langbe genhe de toe makei Degrt den g< sestra Amei Cheir Langi door' 172.1 bied Een van debezienswaardighedeninhet huisplein is het oude aandrlrf erk Kerk. Het in 1940 gebouwde eerste verdieping in de openbare hal nat de ingang. Door de grote 'emPera'uurTfSi van de slinger bij te stellen. van de toren aan de To/?"s' m tijd aangaf. Hel verschil tv Het uurwerk werd inlf67uti<lek trisch aandrijfuurwerkH tg m voormalige gebouw van ge vertrek van gemeentewerken huisplein verhuisde het uu kregen in het gemeentehi

Soester Courant | 1991 | | pagina 24