recht mreaus Sfeervolle kadowinkels m 0 0 q 9 VAN ROUWENDAAL STRAALBEDRIJF v.o.f. Speeldoos Mozart! Mozart! T. VAN ROUWENDAAL Nu ook in Soest m.i.v. vrijdag 1 maart INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Teruggave van inkomstenbelasting bij wonen in een bejaardenoord of verzorgingstehuis PAGiNA4 ifiÉNSDAG 27 FÊBRlJARMflPÏ SOESTER COURANT PAGINA 27 gans Liberg met 'Kadet 4711' duidelijk volwassener Habbe Meik SPECIALIST ANTI-ROEST BEHANDELING 'Open Ochtend, voor christenvrouwen De Speeldoos" maart '91 Theater Agenda Een greep uit onze uitgebreide kollektie be taalbare kado-artikelen. Vazen, kandelaars, schalen, karaffen, gla zen, manden, lektuurbakken, sierkussens, olielampjes, lampen en nog veel meer. Tot ziens bij Ans v.d. Broek en Simon Neeter. Bussum Soest Kapelstraat 8 v. Weedestraat 46 Accountantskantoor J.H. Braber RA Aanrijding met schade Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Christelijke Scholengemeenschap "De Eem" in een nieuw jasje Bachs 'Johannes' integraal in Domkerk Inbraak in bibliotheek P 0 0 0 0 H □i WIN EEN SUPERTAART KIJK tLKE MAANDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP ïvve genieentehuis is nu eau. Het stembureau in lond Tutuschool aan de raat is opgeheven. ast is er in Soestdijk een tembureau bijgekomen, /erzorgingscentrum Ma- g- ISTRIKT 5-5 JTEIT an Prinstererschool, Hartweg T AANTAL sg 11 ïghstraat 85 g22 ld 20 rstweg 32 an Prinstererstraat 67 118 slaan 7 inelaan 342 artweg 98 g33 orenweg 19 ;weg 67 3 ïanstraat 195 kestraat 73 istraat 144 LL1386 ISTRIKT 6-6 JTEIT openbare ooi illem Alexander, n 48 T AANTAL lahnweg 50 n 290 in weg 186 ;weg 19 cweg 30 weg 4 lat 162 ikweg 66 :g 25 aalweg 57 raat 166 weg 52 lan 130 /eg 86 gpad 1 snweg 51 \L 1375 ISTRIKT 7-7 ITEIT Bejaardencentrum hot, Alb. Cuyplaan 101 T AANTAL is 7 'eldeplantsoen 41 enlaan 1 dyplaan 214 len Ploeg 48 Zuidzijde 241 n 3 ;rkstraat 14 iddelwijkstraat 10 15 rinkweg 102 ijkstraat 126 aat 219 :g 20 'eg 3 implantsoen 22 hstraat 9 fstraat 102 ardstraatje 8 ■L 1205 ISTRIKT 8-8 -ITEIT Bejaardencentrum •urg, rothestraat 80 T AANTAL rothestraat 78 Flat 85 rothestraat 82 Flat 92 rothestraat 99 300 Je Voslaan 61 lupertlaan 137 ichoonenbeekiaan 35 'eg117 rinkweg9 hoekplein 17 weg109 Jf66 dehof 31 acht4 iselaan 37 fstraat42 fstraat 30 Flat 76 L 1417 Hlijverheidsweg 11, 3762 EP Soest Te|efoon g Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 dans Liberg was vrijdag voor de vijfde 'ijal in De Speeldoos in Baarn. Nu met lijn programma "Kadet 4711", dat hij orig seizoen nog als try-out ook in De Speeldoos bracht. Behalve de aanpas- jag aan de actuele situatie viel nu voor- dop dat Liberg als persoon meer in- j-oud heeft gekregen. Op het podium 'üat ook werkelijk iemand. De zaal is :ch dat terdege bewust en hijzelf ook. Hij weet op weergaloze wijze in te gaan lipde reacties uit het publiek, is daarbij Berst ad rem en zet nergens zijn pu- jliek voor schut. jberg is en blijft een apart geval. Als je ijjeomgeving over hem praat, blijkt dat iiniet veel zijn die kern kennen of van sm gehoord hebben. Maar overal waar sjkomt zijn de zalen afgeladen. Als er kus een lege stoel is, komt dat hoog- ans doordat iemand verhinderd is. Het zal wel zijn dat er een vast publiek j, dat komt als Liberg komt, en gelijk ïebben ze. Op een onnavolgbare wijze reet hij een aantal zaken zo aaneen te jjgen, dat het hele programma één gro- L'waterval van conférences en muzika- b vondsten is. Nergens ontaardt deze raterval in platvloersheid. Uiterst ori- oneel zijn zijn teksten, waarbij vooral 2 maart: de muzikale inleiding op trompet (op de story van de onbekende soldaat waarvan niemand weet wie het is, ook niet in Eemnes) een meesterstuk is van onbeholpenheid, waarachter toch een bepaald gevoel voor instrumentaliteit schuilt. Rode draad door het programma was deze keer de reclame en de herkenbaar heid van producten aan de hand van de bijbehorende muziek; een aaneenrij ging van muzikale vondsten deed het publiek in een deuk liggen. Slechts een enkele maal viel er een teken van gêne te bespeuren. Met name bij de scène over de telefoongesprekken met Lub- bers (zeg maar Hans; dat is goed, zeg maar God), Beckers (feestje waar twee kratten wortelsap werden verslonden) en Van Mierloo (met Ballantines-stem) die de campagne met statiegeld van de lege flessen had betaald. Hans Liberg blijft een theaterpersoonlijkheid, waar van het maar de vraag is or hij het op ra dio of TV wel zal doen. Je moet hem meemaken, want visualiteit is één van de belangrijkste elementen in zijn op treden. JOD fekerkomieken in de beste traditie ran slapstick en stomme film, wegens groot succes nog eenmaal in Neder- lind met hun avondvullende program- oa tiemwörk. Op 2 maart is de eerste voorstelling in De Speeldoos. Tiemwörk is een sketches-programma warin Habbe Meik met wat simpele rekwisieten een sectie situaties uit het dagelijks leven ten tonele brengen, die door hun herkenbaarheid een hilarisch effect krijgen. Een kleine greep: Twee timmerlieden in de clinch met ladder en duimstok; een man stapt in bed waarna zijn dekbed tot leven komt; een dokter verhelpt de bijziendheid van een pa tiënt, waarop deze prompt slachtoffer wordt van het verkeer, dat hij tot dan toe perfect had weten te ontwijken. Met hun 'poly-interpretable' maskers kan het duo precies de juiste uitdruk king weergeven en zonder een woord te spreken krijgt iedere scène perfect de passende atmosfeer. Het zijn eerder hun trucage, hun fantasierijke invallen en vooral hun ongelofelijke lichaams- beheersing waarmee Habbe Meik het raaskertheater een volledig nieuwe di mensie hebben gegeven. Theater van Donderdag 28 februari Deze avondvullende voorstelling be staat uit twee lichtvoetige eenakters van \V. A. Mozart: Bastien en Bastien- ne. Dit door Mozart op 12-jarige leef tijd geschreven meesterwerkje is in een kleurige eigentijdse jas gestoken zonder de essentie van het werk aan te tasten. Het gegeven is de ruzie en verzoening van een verliefd herderspaar. Door be middeling van de tovenaar Colas komt alles weer op zijn pootjes terecht. Een bont kijkspel vol visuele grappen en de zeer toegankelijke muziek maken dit 60 minuten durend spel geschikt voor jong en oud. Der Schauspieldirektor: Deze komi sche opera gaat over de problemen van een impresario die veroorzaakt worden door de jaloezie van twee primadon na's. "Ieder van ons wil behagen, altijd weer de eerste zijn, maar zelf alle aan dacht vragen en de ander niet verdra- maakt de grootsten van ons klein" hoge kwaliteit dat internationaal wordt erkend en gewaardeerd. Tijdens de vele tournees over de gehele wereld maakt het publiek kennis met twee rasechte komieken die wel be schouwd worden als de opvolgers van beroemde slapstickduo's als Laurel Hardy en Abbott Costello. Aan deze opera doen zes vocalisten en zeven instrumentalisten mee. Beide opera's worden in het Neder lands uitgevoerd. Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest - Telefoon 02155 - 2 08 60 Dat vrouwen actief zijn en graag met el kaar over wezenlijke dingen in gesprek raken, zal ook woensdag 20 maart dui delijk worden. Een aantal christen vrouwen - die op verschillende terrei nen actief zijn - heeft de handen ineen geslagen en organiseert een "Open Ochtend". Iedereen is hierbij van harte welkom. De predikantsvrouw Leni Vermaat zal spreken over het onderwerp: "Wat heb je in huis?", met veel raakvlakken naar het dagelijks leven van de vrouw. Het is een belangrijk onderwerp, omdat de vraag naar wat we in huis hebben door slaggevend kan zijn voor onze manier van leven. Naar aanleiding van deze toespraak kunnen vragen worden ge steld. Wilma Knip zal een muzikale bij drage verzorgen. Als ontmoetingsplaats is gekozen voor "De Rank", Soesterbergsestraat 18. De koffie zal vanaf 9.00 uur klaar staan en het programma begint om 9.15 uur. De ochtend wordt afgesloten om 11.15 uur, zodat moeders van schoolgaande kinderen in de gelegenheid zijn de hele ochtend mee te maken. Voor de aller jongsten is er kinderoppas. De toegang voor deze ochtend is vrij en er is een boekentafel aanwezig. Infor matie: Nelie van Arkel, tel. 18068. zaterdag 2 maart, 19.30 uur: "Habbe Meik" Internationaal clownsprogramma; Kaarten f 17.50 Pas 65/CJP f 15,- Dinsdag 5 maart, 20.15 uur: "De wereld in een rugzak" Soloprogramma van de acteur, vertel ler, cabaretier, journalist Dolf de Vries. Kaarten f 12,50; Pas65/CJP f 11,-. Vrijdag 15 maart, 20.15 uur: "Rosalie Niemand" Toneelstuk uitgevoerd door het Me- chels Theater met in de hoofdrol Tessy Moerenhout. Kaarten, f 25,— Pas65/ CJP f 22,50. Zaterdag 16 maart, 20.15 uur: "Vriend en Vijand" Soloprogramma van Bram Vermeulen. Kaarten f 17,50 Pas 65/CJP f 15,00. Donderdag 21 maart, 20.15 uur: "Mystery Guest" Nieuw theaterprogramma van Rob van Houten en Feike Boschma. Kaarten f 15,- (Ook Pas65/CJP). Dinsdag 26 maart, 20.15 uur: "Hotel Spoorzicht" Avondvullend cabaretprogramma van Bart Stultiens. Kaarten f 15,— (ook voor Pas65/CJP). Donderdag 28 maart, 20.15 uur: "Amadeus" Toneelstuk met o.a. Willem Nijholt, Paul Röttger, Josine van Dalsum, Lex van Delden, Wil van Seist, Tom van Beek e.v.a. Kaarten f 27,50 Pas65/CJP f 25,00. Speciale Kindervoorstelling V/oensdag 13 maart, 14.00 uur: "De onvoorstelbare tocht" Speelfilm voor kinderen met Neder lands gesproken commentaar. Kaarten f 5,-. Zie ook onze advertenties elders in deze krant. Donderdag 28 februari Voorlichtingsavond: Sg. de Amersfoortse Berg, VWO, HAVO, MAVO, Hugo de Grootlaan 25, Amersfoort (voor 2e en hogere leerjaren). Vanaf 19.30 uur. Dinsdag 5 maart Voorlichtingsavond: Prot. Christ. school voor MAVO 'Waldheim', Vondellaan 2-4, Baarn. Vanaf 20.00 uur. Informatieve kijkavond; R.K. Scholengemeenschap Eemland College, Gym nasium, Atheneum, HAVO, gebouw Ter Eem, Daam Fockemalaan 22, Amers foort. Vanaf 19.30 uur. Donderdag 7 maart Open Huis-avond: Schothorst College/RSG Thorbecke, openbare school voor Atheneum, HAVO, MAVO, Paladijnenweg 611, Amersfoort. Vanaf 19.30 uur. Voorlichtingsavond: Sg. de Amersfoortse Berg, VWO, HAVO, MAVO, Hugo de Grootlaan 25, Amersfoort. Vanaf 19.30 uur. Zaterdag 9 maart Open Dag: Christ. Agrarische School, Dierenriem 2, Maartensdijk. Met bloemschikwedstrijd. Van 10.00 - 12.00 uur. Dinsdag 12 maart Informatieavond: Scholengem. De Koppel. LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hoog- landseweg 55, Amersfoort. Van 16.00 - 20.00 uur. Open Dag: De Borgwal, school voor praktische vorming VSO, Zangvogelweg 156, Amersfoort. Van 9.00 - 15.00 uur. Donderdag 14 maart Informatieavond: inleiding over brugklas en div. afd. Het Nieuwe Lyceum, scholengem. voor MAVO, HAVO, Atheneum, Gymnasium, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. aanvang 19.30 uur. Woensdag 20 maart Open Middag: Chr. Agrarische School voor opl. in Land- en Touwbouw, Lu- xoolseweg 1, Nijkerk. Van 14.00 - 16.30 uur. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 .Ons bereikten in de afgelopen we ken vele vragen in hoeverre een be paald bedrag, dat in de pension- prijs is begrepen en dat aange merkt kan worden als een uitgave verband houdende met ziekte of invaliditeit, als buitengewone las ten kan worden opgevoerd en dus aftrekbaar is voor de inkomstenbe lasting. Onderstaand willen wij de ze kwestie nader toelichten. Uitgaven voor verblijf in een bejaar denoord behoren in beginsel niet tot de uitgaven in verband met ziekte of invaliditeit. In twee gevallen geldt een deel van de betaalde pension- prijs niettemin als een uitgaaf voor ziekte enz. (een eventueel aftrek baar bedrag zal gewoonlijk door de administrateur van het tehuis in overleg met de fiscus worden vast gesteld). A. In de pensionprijs is aanwijsbaar een bedrag begrepen waartegen over de bejaarden aanspraak kun nen maken op hulp ingeval van ziekte (eventueel ook op verpleging op een ziekenzaaltje) en op hulp bij bepaalde lichamelijke verrichtingen die zij door ziekte, ongeval of ou derdom niet meer zelfstandig kun nen uitvoeren, zoals het zich voe den, het opstaan en naar bed gaan, het zich aan- en uitkleden en het zich wassen en scheren. B. De pensionprijs is in verband met ziekte of invaliditeit van de bejaarde hoger gesteld dan wanneer die be jaarde niet ziek of invalide zou zijn geweest. Het betalen van een dergelijke ho gere pensionprijs kan zich uiteraard alleen voordoen bij bejaarden die wegens ziekte of invaliditeit in een bejaardenoord of verzorgingstehuis (bijv. voor minder-valide bejaar den) worden opgenomen en bij be jaarden die, nadat zij hun intrek in het tehuis namen, ziek of invalide zijn geworden en daarom een hoge re pensionprijs moeten betalen. Eigen bijdrage lager dan pensionprijs Als de overheid uw eigen bijdrage aanvult, drukt het als ziektekosten aan te merken deel van de pension prijs naar evenredigheid op uw ei gen bijdrage en op het bedrag dat de overheid betaalt. Alleen het aan uw eigen bijdrage toe te rekenen ge deelte is aftrekbaar. Als u niet de volle pensionprijs betaalt, beïn vloedt een eventuele betaling terug gaaf in het jaar van teruggaaf de ei gen bijdrage over dat jaar. Vele bewoners in een verzorgingste huis ontvingen op grond van deze bepalingen teruggave van inkom stenbelasting. In de loop van 1990 is in het Bijdra- gebesluit Bewoners Bejaardenoor den geregeld dat de teruggave in komstenbelasting gerekend moet worden tot het inkomen. Het is daarbij niet van belang op welk jaar de teruggave betrekking heeft. Het kan zelfs zo zijn, dat de teruggave inkomstenbelasting betrekking heeft op een jaar dat men nog niet in het bejaardenoord was opgenomen. Van belang is dat men op het mo ment van ontvangst in het bejaar denoord verblijft. Dat kan beteke nen dat een bewoner voor die maand de volledige eigen bijdrage verschuldigd is. Blijft er van de te ruggave dan nog iets over, dan moet dat in de daaropvolgende maand aan de vermogenskant meegeno men worden in de vaststelling van de eigen bijdrage, tenzij men het vrij te laten vermogen op dat moment nog niet geheel heeft opgebouwd. In dat geval mag het restant daar voor worden gebruikt. Diegenen, die hieromtrent nog na dere informatie wensen, kunnen zich het beste wennen tot de admi nistrateur van het verzorgingste huis, dan wel tot een belasting-con sulent. Op de kruising Fokkerstraat-Plesman- straat deed zich zaterdag een aanrijding voor, nadat een 31-jarige automobiliste uit Utrecht verzuimde voorrang te ver lenen aan een 38-jarige bestuurder uit Soesterberg. Beide auto's liepen lichte schade op. De bestuurders bleven onge deerd. DAMES-EN HEREN SALON Soesterbergsestraat 10 3768 EH Soest-Zuid Tel. 02155-18613 OPENINGSTIJDEN: Ma: 13.00 - 17.30 uur Di; 8.30 - 17.30 uur wo: 8.30 - 17.30 uur Do: 8.30 - 17.30 uur Vr: 8.30-20.00 uur Za: 8.30 - 15.00 uur Als we de balans van vijf jaar scholen gemeenschap opmaken, mogen we met dankbaarheid terugzien op deze periode. In onderwijskundig opzicht is in deze periode veel ontwikkeld. Het leerlingenaantal is het afgelopen jaar iets gestegen, maar als bekroning op ons werk mogen we nu vaststellen dat de Christelijke scholengemeenschap "DE EEM" een "nieuw jasje" heeft gekregen. Door de nieuw- en verbouw zit nu de gehele onderwijsvoorziening onder een dak. Dit komt het onderwijs zeer zeker ten goede. De keukens van de vestiging "Nieuw Beekenstein" hebben plaats gemaakt voor een mo dern ingerichte grootkeuken met res taurant aan de Kaliumweg. Een lust voor het oog. Maar ook de afdelingen mode en kle ding, verkooppraktijk, machineschrij- ven en gezondheidskunde zijn in geheel nieuwe lokalen met een bijna geheel nieuwe inventaris op deze locatie on dergebracht. In de nieuwe vleugel is een aantal algemeen vormende lokalen in gericht waaronder een nieuw practi cumlokaal voor natuurkunde. Op in formatica gebied hebben we niet stilge zeten. Zo hebben we nu de beschikking over een algemeen informaticalokaal met daarnaast ook een lokaal voor de technische informatica ten behoeve van onze afdelingen bouwtechnieken, elek trotechniek, mechanische techniek en motorvoertuigentechniek. De voorbe reidingen voor een nieuwe afdeling AVMB - algemene vorming op maat- schapij en beroep - zijn in volle gang en we hopen daar in september mee te starten. De scholengemeenschap "DE EEM" in een nieuw jasje, een jasje waar we trots op zijn en dat vele leerlingen past. Een Christelijke scholengemeen schap, want vanuit die basis worden de werkzaamheden verricht en wordt de koers bepaald. Een koers die niet alleen tot uiting komt tijdens de godsdienstles sen maar ook doorweven is in de hele scholengemeenschap; hoe gaan we met elkaar om en hoe kan perspectief gebo den worden voor de toekomst? Een toekomst in de brede zin en met de juis te basis. De Christelijke scholenge meenschap "DE EEM" is een gezellige moderne school, waar orde en rust heerst met een enthousiast docenten team. De beroepsvoorbereiding krijgt binnen de scholengemeenschap veel aandacht. De toekomstmogelijkheden met betrekking tot werk en/of verdere studie na de opleiding aan "De Eem" worden verkend zodat een keuze kan worden gemaakt op welke wijze de leer ling zich verder kan ontplooien. Mo dern ingerichte lokalen zijn daarvoor ontwikkeld om in de pas van het be drijfsleven te blijven. Op dit moment worden stages voorbereid voor de leer lingen in het derde leerjaar. In de lessen Arbeidsoriëntatie, Nederlands en Maatschappijleer wordt kennisgemaakt met de vele facetten van het bedrijfsle ven. Daarna gaat een groot aantal leer lingen kennismaken met het bedrijfsle ven om de gedane kennis te toetsen aan de praktijk van alledag. In de regio heeft een groot aantal bedrij ven zich bereid verklaard hieraan zijn medewerking te verlenen. Naast de al gemeen bekende vervolgopleidingen heeft "De Eem" zelf een vervolgoplei ding in huis. Het betreft een een- of tweejarige opleiding voor verzorgings assistente in de kinder-, bejaarden- of ziekenverzorging. Bij deze opleiding volgen de leerlingen twee dagen onder wijs en lopen zij drie dagen per week stage in een instelling of tehuis. De op leiding is bestemd voor zowel jongens als meisjes en biedt kans op werk in o.a. de gezondheidszorg. Het beroepson derwijs is een vorm van onderwijs waar praktijk en theorie hand in hand gaan. De mogelijkheden die dit soort onder wijs biedt worden door "DE EEM" zo gebruikt dat veel aandacht gegeven wordt aan de Algemene Vorming en de Beroepsvoorbereiding. De algemeen vormende vakken kunnen op maar liefst vier niveaus worden gevolgd: het A-, B-, C- en D programma. De laatste twee niveaus komen overeen met het MAVO en worden met een landelijk CITO-examen afgesloten. Daarna is plaatsing in het Middelbaar Beroepson derwijs mogelijk. Ook het komend schooljaar staat "DE EEM" klaar om jongeren de kans te bieden op een goe de beroepsvoorbereidende opleiding met daarna volop kansen op een ver volgopleiding en/of werk. Huis. Het nieuwe jasje van "DE EEM" moet u zien en daar geven wij u graag de gele genheid toe. U kunt kennis met ons ma ken: donderdagavond 28 februari van 19.15 uur tot en met 21.00 uur en op za terdagochtend 2 maart van 9.00 - 12.00 uur. U kunt een kijkje nemen in de loka len en het personeel en directie staan voor u klaar. Indien u verhinderd bent, kunt u een afspraak maken voor een be zoek. Christelijke scholengemeenschap "DE EEM", een scholengemeenschap met vele mogelijkheden. Kaliumweg 2, 3812 PT Amersfoort, tel. 033-614346. U bent met uw zoon of dochter van har te welkom. In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht is het een jarenlange traditie om een Passion van Johann Se- fcastian Bach in de Lijdenstijd uit te voe ren. Dit jaar zal dat de Johannespassion zijn, die tot klinken zal worden gebracht door de vocale groep en het Barokor- kest van de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. De solisten zijn: Christine Jan sen, sopraan; Simon Schouten, alto; Geraint Robberts, tenoraria's; Harry van Berne, evangelist; Kees Jan de Ko ning, Christus; en Peter Kooy, basaria's. Het geheel staat onder leiding van Domcantor Maarten Kooy. Het concert begint zoals gewoonlijk om half vier en is gratis toegankelijk. Onbekende daders hebben vorige week kans gezien in te breken in de biblio theek aan de Willaertstraat. Ze kwamen binnen door een raam aan de achterzij de open te breken. De buit bestond uit een onbekend aantal cd's en een hoe veelheid kwartjes. U vindt ons noost Ned. 1

Soester Courant | 1991 | | pagina 27