TRA'S IS EEN IAAL. jan buis baurn sa fllNGü! Hulleman optiek Schmtemakeiu iiJUR c nland C Speciaal voor het voorjaar GRATIS r anolor [riinsters verrassen 'Sara' (Joke) van Os Bejaarde botten breken gemakkelijk 4977,- 1495,- 1197,- 795,- 377,- 2995,- 2995,- 1795,- 299,- Boekenweek 6-16 maart in bibliotheken PAGINA 30 jENSDAG 27 FEBRUAR11991 VF F 29.990, INTERIEURVERZORGING V VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Forse buit bij inbraak Wiardi Beckinanstraat Woningbouw Beetzlaan blijft mogelijk 6D - 1")T>Sö SWP 10 -18.00 uur, van 10.00 -17.00 uur. inesserweg 16 - 22 foon 02154 - 1 55 55* - MEXX - BF - RTM Kindermodeshow T BRANDPUNT m EN ïiken en modern VN WOERKOM Soester onder invloed mist kruising Gewijzigd programma maart 1991 "De Flint" Kratje bier weg Voor een volledige oogmeting naar ===- Hulleman optiek OOGMETING PER COMPUTER OOGDRUKMETING Cd> B.V. Schrijfster Hermine de Graaf en Aya Zikken bezoeken Soest E0T0-0PBERGCASSETTE Wem Van Oosten .^fotoservice Mestoverschot geringer dan wordt aangenomen Landbouwschap-Utrecht presenteert 'De Stichtse Hoop' SOESTER COURANT PAGINA 31 en op de voorstoelen: estuurdersstoel; TM >bare achterbankleuning, ndaardverhaal zijn we er :rra hebt u keuze uit vier >edan, de 3- en 5-deurs rijdige 5-deurs Station zijn bovendien leverbaar 5 CFi, 2.0 DOHC, 2.0 dieselmotor, s langs voor een proefrit, it het lesbe- laalis. FORD SIËRRA iuij een 5@e verjaardag hoort, als het om een vertegenwoor- 'jpler van het zwakke geslacht gaat, tegenwoordig op z'n rjnst een Sara - de vrouwelijke evenknie van een "Abra- yffl"- waarmee als het goed is een zeker respect wordt uitge hakt voor de wijsheid en levenservaring die de betrokkene in 0 halve eeuw heeft opgedaan. Meestal echter is het (ookge- m een bewijs dat mensen je graag mogen. mis vorige week donderdag heeft ook Joke van Os, van de Middelwijkstraat en in Soest niet onbekend als echtgenote van gemeentevoorlichter Ben, deze aanvallige leeftijd bereikt. Voor de dames van de beide trimgroepen die zij dinsdags en donderdags onder haar hoede heeft - luisterend naar de naam "De Zandlopers" - was dat aanleiding om haar thuis op te wachten en meteen "Sara" te verrassen. Hoewel onkundig van deze plotselinge overval onthaalde Joke haar trimsters uiter aard op een gezellig kopje koffie. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Bewoners van de Wiardi Beekman- straat ontdekten zaterdagavond dat een onbekende dader hun huis was binnen gedrongen. Hij had het hele huis over hoop gehaald en was verdwenen met medeneming van de video-apparatuur, de geluidsinstallatie en diverse siera den. Aan de achterzijde van het huis was een raam geforceerd. Nieuwbouw op het veldje op de hoek van de Beetzlaan en de Schrikslaan blijft tot de mogelijk heden behoren. Een meerderheid van de gemeenteraad wilde wo ningbouw op die plek niet uitslui ten. Dat bleek donderdagavond in de raadsvergadering. Het college heeft een wijzigingsbevoegdheid, waarbij er zonder een artikel 19-procedure, dus zonder dat er toestemming van de provincie vereist is, de bestem ming woningbouw aan het speel veldje gegeven kan worden. Wet houder Jan Visser verzekerde de aanwezigen dat er helemaal nog geen sprake was van dat daar huizen zouden komen, maar dat er in de toekomst misschien wel behoefte aan was. Het college moest een plek hebben om zonder artikel 19-proce- dure te kunnen bouwen, meende hij. De WD was het daar niet mee eens en probeerde met een motie de pas sage waarin de wijzigingsbevoegd heid van het college aan de orde komt, uit het bestemmingsplan te la ten schrappen. Alleen Gemeentebe langen Groen Soest steunde het WD-voorstel. Alle andere partijen vonden dat het beter was als er een groenstrook bleef, maar vonden het niet zo'n uniek gebied, dat deze de bestemming groenvoorziening moest krijgen. m DE NIEUWSTE DACFIL/VIS TOTAL RECALL THE ABYSS BACK TO THE FUTURE 3 DELTA FORCE 2 of 5 weekfilms voor 25,- Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155-22339 (naas( de Wibra) avond 1 maart a.s. in Jtrechtseweg 6 - Baarn eciale attractie, ïg geheel gratis, iw begint om 19.00 uur. 3n is welkom! - TEL. 02154-2 36 99 69,- voor697,- Dffstraat 61, tel. 02155-13280 Ouderdom komt met gebreken, hl neten we allemaa. Ook is he lend, dat ouderdom vaak komt met het breken van botten. Als een bejaard iemand valt, dan loopt hij of tij gemakkelijk een breuk van nja bovenarm of bovenbeen op. Deze beenderen breken dan vaak ^luciferhoutjes: bij het geringste letsel is het al zover. Ik heb wel eens meegemaakt dat een oudere dame, die zich plotseling moest omdraaien, al door deze plotselin ge beweging haar enkels brak. Waar komen al die botbreuken bij [deouder wordende mens vandaan? De oorzaak is dat naarmate we ou der worden vaak het kalkgehalte het bot terugloopt. Als je rönt genfoto's bekijkt van oudere men- p, zie je vaak in plaats van de mooie verkalkte beenstukken, denderen, waar je a.h.w. doorheen kunt kijken alsof ze van glas zijn. Over de oorzaken van deze ontkal king van botten op latere leeftijd verscheen een interessant proef schrift van de hand van dr. G. Schaafsma, een landbouwinge nieur, die zich in het bijzonder met voedingsproblemen bezig heeft ge houden. U weet misschien niet, dat lonze Landbouwhogeschool in Wa- geningen hoog staat aangeschreven voor haar werk op het gebied van de normale voeding van mens en dier. Dr. Schaafsma heeft een uitvoerig onderzoek gedaan, zowel op proef dieren als door de bestudering van voedselpatronen van ouder wor dende mensen. Hij deed dit uiter aard in nauwe samenwerking met een aantal medici en medische labo ratoria. Het kalkgehalte van onze botten is van een groot aantal factoren afhan kelijk. Ik zal er enkele noemen. Op de eerste plaats speelt de normale aanvoer van kalk een rol. De meeste kalk krijgen we met onze voeding binnen via melk en zuivelproduc ten. In tijden van hongersnood zien we dan ook, dat de breekbaarheid van de botten toeneemt. Een tweede factor, die de kalkopna- me door de botten bevordert, is het vitamine-D. Een gebrek aan dit vi tamine geeft een duidelijke ontkal king van bot. De ouderen onder u zullen zich de Engelse ziekte (rha- chitis) nog wel herinneren; deze aandoening berustte op een gebrek aan dit vitamine. De botten werden dan minder stevig en belasting van het lichaam gaf dan aanleiding tot het ontstaan van O-benen of X-be- nen. Vitamine-D krijgen we binnen met allerlei vetten en oliën (kreeg u vroeger ook levertraan te drin ken?), maar ook de huid kan onder invloed van bestraling met ultravio let licht zelf vitamine-D aanmaken. Hierop berust voor een deel de ge zonde werking van het zonnebaden. Een derde factor is de belasting van het skelet: hoe meer u beweegt, des te beter vindt de verkalking van het skelet plaats. Voor een deel kan de ontkalking van botten bij ouderen worden verklaard door gebrek aan beweging. U kunt dat trouwens ook op röntgenfoto's zien: als u b.v. een tijd met uw been of uw arm in een gipsverband moet liggen zien we een behoorlijke ontkalking optre den. Vandaar dat tegenwoordig bij beenfracturen veel vaker de z.g. loopgipsen worden toegepast om die ontkalking tegen te gaan. Er zijn ook klieren in ons lichaam, die te maken hebben met een goede kalkafzetting in de botten. Op de •eerste plaats zijn dat de bij- schildklieren: erwtgrote kliertjes die in de kapsels van de schildklier zijn gelegen. Werken deze kliertjes te sterk, dan treedt een ontkalking van de botten op. Aandoening van bij schildklieren gaat dan ook met een sterk kalkverlies uit de botten ge paard. Ook de geslachtshormonen hebben met de kalkafzetting te ma ken. Vermindert de productie van deze hormonen, zoals dat b.v. bij vrouwen na hun 50e jaar het geval is, dan zijn zij kandidaat voor ont kalking van de skelet. Om deze re den wordt aan deze vrouwen vaak kalktabletten voorgeschreven. Er zijn ook veel geneesmiddelen, die uit hormonen bestaan, o.a. bijnier- produkten, die aan de botten kalk kunnen geneesmiddelen, die uit hormonen bestaan, o.a. bijnierpro- dukten, die aan de botten kalk kun nen onttrekken, b.v. het cortison. Mensen, die lang deze stoffen ge bruiken, kunnen een sterke ontkal king en zelfs breuken in hun botten krijgen. Bekend is ook - en de proeven van dr. Schaafsma hebben dat duidelijk aangetoond - dat een teveel aan fos for in de voeding het ontkalken van bot in de hand kan werken. Hij wist er dan ook op, dat vooral de oude ren hiervoor moeten oppassen. Fos for vinden we vooral in wild, gevo gelte en in het algemen in vlees. Als we al deze zaken op een rijtje zetten, hoe moeten we dan een ide aal dieet voor de ouder wordende mens opstellen? Op de eerste plaats .moeten we ervan verzekerd zijn, dat voldoende calcium binnenkomt. Dit kunnen we doen door een ruime hoeveelheid zuivelprodukten (pap, melk, pudding, kwark) op het menu te zetten. Een goed besmeerde bo terham, wat vettere jus en salades met rijkelijk slaolie geeft een anvoer van vitamine-D. Met alle eiwithou- dende voedingsmiddelen moeten we oppassen: weinig vlees, weinig wild, weinig kip. In het algemeen is het goed het menu rijkelijk van fruit en groente te voorzien. Dr. Michel .de Gcood, Nieuwsblad Overgenomen uit 'De Hartbrug' De politie heeft vrijdag een 25-jarige automobilist uit Soest aangehouden, die onder invloed van alcohol een onge val veroorzaakte op de kruising Simon Stevinlaan-Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg. De man had te laat in de gaten dat hij op een T-kruising reed. Aan de overzijde van het kruispunt knalde hij tegen een lantaarnpaal. Daarbij liep hij een snee in zijn lip op, die door een arts moest worden ge hecht. De politie onthaalde hem op een proces-verbaal en eeft rijverbod van ze- Het uitbranden van de theaterzaal op 25 november jl. heeft tot gevolg dat di verse voorstellingen, die aangekon digd ivaren in het jaarboekje van De Flint, voor de maand maart niet door kunnen gaan of verplaatst zijn naar een ander podium. Lees daarom de komende tijd altijd goed de agenda van De Flint, volg de plaatselijke pers of bel de infolijn 758404. De Stadshal van De Flint is gelukkig ge spaard gebleven van de brand. Hier door gaan alle evenementen die voor de zaal waren aangekondigd, gewoon door. En voor zover het de technische en artistieke kwaliteit van een produktie toelaat, wordt er geprobeerd voorstel lingen die aangekondigd waren voor de theaterzaal, om te zetten naar de Stads hal. Een bewoonster van de Clemensstraat waarschuwde zaterdag de politie, om dat ze gezien had dat een aantal opge schoten knapen met een kratje bier wegliep bij de bouwplaats aan de Ko ningsweg. De politie stelde een onder zoek in, maar vond van de jongens geen spoor. Van het bier trouwens ook niet. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 8 - 3761 CM SOEST - TELEFOON 02155 - 1 38 's Maandags de gehele dag gesloten SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST TEL. 02155 - 2 35 84 Van 6 tot 16 maart vieren de bibliothe ken de Boekenweek. Het thema van de Boekenweek '91 is "Schrijvers op reis". De centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, de Bibliotheek in Overhees en de Bibliotheek in Soes terberg hebben dit jaar tijdens de Boe kenweek verschillende activiteiten georganiseerd. Het programma ziet er als volgt uit. De Centrale Bibliotheek besteedt aandacht aan het thema Eilanden. Er is een ten toonstelling ingericht in de vitrine, met boeken, cd's, tijdschriften en video's. Deze materialen zijn allemaal te leen. Op 6 maart, 20.00 uur, komt de schrijf ster Hermine de Graaf naar de biblio theek. Zij gaat voorlezen en vertellen over haar werk. Het thema eilanden speelt soms een rol in haar verhalen, omdat het, zoals de schrijfster zegt, overgangsgebieden zijn. En haar hoofdpersonen bevinden zich ook vaak in een overgangsgebied, van helderheid naar onzekerheid, of andersom. Hermine de Graaf debuteerde in 1984 met de verhalenbundel "Een kaart, niet het gebied". Hiervoor kreeg zij de Geert Jan Lubberhuizen prijs, de prijs voor het beste debuut van dat jaar. La ter schreef ze nog enkele verhalenbun dels en voor de bundel "Aanklacht te gen onbekend" werd ze genomineerd voor de AKO literatuurprijs. Haar laat ste boek, "Stella Klein", is een roman. In de bibliotheek in Soesterberg is een tentoonstelling ingericht over Indone sië. Ook in bejaardentehuis De Drie Ei ken, tegenover de bibliotheek, is een ex positie ingericht over dit onderwerp. Men kan deze boeken lenen bij de bi bliotheek. Op 8 maart, 14.00 uur, komt de schrijf ster Aya Zikken naar de bibliotheek. Zij is schrijfster die in haar eentje veel lange reizen maakt en daar mooie verhalen over schrijft. Ze is opgegroeid in Indo nesië en kwam op haar 19e naar Neder land. Over die jeugd heeft ze een boek geschreven, "De Atlasvlinder". Later, toen haar kinderen de deur uit waren, is ze weer terug gegaan naar Indonesië en schreef "Terug naar de Atlasvlinder". Nu ze 71 jaar is, heeft ze ongeveer twin tig boeken op haar naam staan, romans en reisverhalen. De Bibliotheek Overhees heeft gekozen voor het Thema Noord Amerika. Sa men met cultureel centrum C-drie wor den er gedurende de Boekenweek aller lei tentoonstellingen ingericht over as pecten van Noord-Amerika, zoals Hol lywood, Indianen, Rocky Mountains, New York, Jazz, het Amerikaanse plat teland en sport. Abonnementhouders krijgen bericht of de voorstelling waarvoor zij kaarten hebben en die in de theaterzaal zou plaatsvinden wordt afgelast of wordt verzet naar een ander podium. In deze agenda zult u regelmatig lezen, dat de voorstelling die ten gevolge van de brandschade in de theaterzaal in De Flint niet kunnen doorgaan verplaatst zijn naar een ander podium. Ais de op lossing niet in Amersfoort gevonden kon worden, is er voor sommige geval len bij theaters in de regio speelruimte gevonden. In dat geval vervoert VAD- tours u gratis vanaf de parkeerplaats naast De Flint en brengt u daar 's avonds weer terug. Een service die door veel bezoekers bijzonder op prijs wordt ge steld, gezien de positieve ervaringen tot nu toe. Abonementshouders krijgen hierover schriftelijk bericht. Kassa De Flint, Coninckstraat 60, Ope ningstijden: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en 12.30-17.30 uur en één uur voor aanvang van de voorstel ling. Telefonisch reserveren: maandag t/m vrijdag 14.00-17.30 uur, tel. 033- 726094. Kaartverkoop: vanaf een week voor het betreffende evenement. De kaartverkoop voor voorstellingen op zaterdag en zondag start op maandag eraan voorafgaande. De losse kaartver koop voor voorstellingen, die vaker dan 1 avond achter elkaar staan, start één week voor de eerste voorstellingsda tum. Telefonisch gereserveerde kaarten dienen een halfuur voor aanvang te zijn afgehaald. Naast verkooppunt voor toegangskaarten, cultureel jongeren paspoort (cjp) en theaterbonnen is de kassa van De Flint tevens uw informa tiebalie. De volgende voorstellingen zijn in de maand maart komen te vervallen: vrijdag 1 en zaterdag 2 maart; Zak en As met 'Zak en As ontkent alles' Zondag 3 maart Frank Degruyter met 'De Oever' vrijdag 8 maart Ton Oosterhuis met 'De grote door braak van Charlie de Boer vrijdag 15 maart Mathilde Santing Ensemble zaterdag 16 maart Habbe und Meik met "Tiemvvork" zondag 17 maart Aurelia Saxafoon Kwartet met 'De Bre- mer Stadsmuzikanten' Verplaats zijn: Ton Lensink, Huub Stapel e.a. met Moordspel op 6 maart naar Theater de Lampegiet te Veenendaal op donder dag 25 april. Willem Nijholt, Paul Röttger e.a. met Amadeus op 21 en 22 maart naar thea ter De Lampegiet in mei. Hans Liberg met Kadet 4711 op 26 maart naar de Stadshal van De Flint op 2 april. Agenda vrijdag 1, Reis-show, Video-presen tatie over Canada en Amerika. 19.15 uur Stadshal. Prijs f 2,50; leden gratis. Org. Wereldkontakt reizen. zaterdag 2, Stenenbeurs; 10-17 uur Stadshal. Prijs f 2,50; f 1,25 p 65/leden; f 0,50 t/m 14 jaar. zondag 3, Fotografica-beurs; 10.30- 17 uur Stadshal. Prijs f 4,00; f 2,50 le den. zondag 3 en maandag 4, Harold Maude van Colin Higgins, verplaatst naar Theater De Lampegiet op 3 en 4 maart. 20.15 uur Theater De Lampe giet, Kerkewijk 10 te Veenendaal. Re serveren via tel. 08385-40141 tussen 10-16.00 uur. Prijs f 27,50; f 25,- p65; f 22,50 cjp. vrijdag 8, I Fiamminghi, Dirigent: Rudolf Werthen, Soliste: Vera Beths, viool Mozartprogramma. 20.15 uur Stadshal. Prijs f 20,00; f 17,50 p65, f 15 CJP- zaterdag 9, The International Super Street Performers Theatre Show, 23.00 uur Stadshal. Prijs f 25,--; f 22,50 p65/ vw-pas; f 20,-- cjp. zondag 10, Witte Plek: Lois Lane. 20.15 uur Stadshal. Prijs f 20,—; f 17,50 p65; f 15,- cjp. zondag 10, Koffietoneel: Een Ody- see. Variaties op een heldenleven. Let op! Deze voorstelling is verplaatst naar Theater De Lieve Vrouw, Lieve Vrou westraat 13. 12.00 uur. Prijs f 10,—; f9,— p65; f 8,-- cjp. Kaartverkoop via kassa De Flint of 10 maart aan de zaal. dinsdag 12 en woensdag 13, Seth Gaaikema De avonturen van Seth Gaaikema. 20.15 uur Stadshal. Prijs f 30,-; f 27,50 p65; f 25,- cjp. vrijdag 15, Radio Filharmonisch Or kest, Dirigent: Paavo Jarvi, Solist: Elia- ne Rodriguez, piano, NCRV-radio- opname. 20.15 uur Stadshal. Prijs f 15,- -; f 10,— p65/cjp. zaterdag 16, Les Voix de Gand, 20.15 uur. St. Aegtenkapel. 'tZand 37. Prijs: f 15,-; f 12,50 p65; f 10,- cjp. 18 maart, Helmert Woudenberg: Zwarte Kunst. Let op! De datum van deze voorstelling is veranderd van 14 maart naar 18 maart in Theater De Lie ve Vrouw, Lieve Vrouwestraat 13. 20.20 uur. Prijs: f 20,-; f 17,50 p65; f 15,00 cjp. Kaartverkoop via kassa van De Flint. dinsdag 19 Folklorisch Danstheater: Dansend langs de zijderoute. 20.15 uur Stadshal. Prijs: f 20,—; f 17,50 p65; f 15,- cjp. zaterdag 23 Algemene Verzamel beurs, 10-17 uur Stadshal. Prijs: f 2,50; f 1,25 p65; f 0,50 t/m 14 jaar. zaterdag 23. Chr. Muziek- en Show band Juliana: Lenteconcert. 20 uur Stadshal. Prijs f 6,--. zondag 24 Koffieconcert Amster dams Fortepiano Trio Mozartprogram ma. Let op! Dit concert is verplaatst naar de St. Aegtenkapel. 't Zand 37.12 uur. Prijs: f 10,00; f 9,~ p65; f 8,~ cjp. donderdag 28, Flairck: De Reünie, 20.15 uur Stadshal. Prijs: f25,—; f 22,50; f 20,00 cjp. maandag 1, Het groot niet te vermij den Dans- en show orkest. De Stadshal. 20.15 uur. Prijs: f 25,00; f 22,50 p65; f 20,00 cjp. Uitgave: Cultureel Centrum De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amers foort, tel. 033-726094 (kassa); tel. 033-758404 (info-lijn) tel. 033-751184 (adm.). bij het ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 02155-25942 Mest veroorzaakt een milieupro bleem. Er wordt hard gewerkt om dit probleem aan te pakken, zowel be leidsmatig als technisch. Dat lukt, ten minste als het rijk, de provincie en ge meenten het nu vastliggende beleid niet weer wijzigen of verscherpen, meent de Gewestelijke Raad van het Utrechts Landbouwschap. In het rapport "De Stichtse Hoop" wordt een overzicht gegeven van de mestproblematiek en bijbehorende op lossingen, toegespitst op de provincie Utrecht. Problemen en investeringen die hieruit voortvloeien voor de (Utrechtse) veehouder worden be schreven. Óp 22 februari is het rapport "De Stichtse Hoop" aangeboden aan de Utrechtse Gedeputeerde voor Landbouw, de heer P. Smink, door de voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Utrecht, de heer H. A. P. van der Maat. Gemeentelijke en provinciale bestuur ders die met het milieu te maken heb ben blijken vaak onvoldoende op de hoogte te zijn van het mestproblema tiek, de regelingen en de gevolgen voor de veehouderij; Om hierover informa tie te geven is het rapport "De Stichtse Hoop" opgesteld door een drietal in stanties, namelijk de Gewestelijke Raad voor Utrecht van het Landbouw schap, het Consulentschap voor Land bouw en de Provincie Utrecht. Mest Uit het rapport komt naar voren dat de mestoverschotten (zelfs in Oost- Utrecht) geringer zijn dan wel wordt aangenomen. Binnen de landelijke re gels en bij de huidige goede acceptatie van bedrijven om dierlijke mest als meststof te gebruiken kan de mest, ge produceerd in Utrecht, de komende ja ren ook in de provincie Utrecht worden benut. Op dit moment wordt in geheel Utrecht gemiddeld 138 kg fosfaat per hectare geproduceerd; in Oost-Utrecht 177 kg fosfaat. Bij aanwijzing van bijzondere bescher- mingsgebieden, zoals fosfaatgevoelige gronden, zal er meer mest moeten wor den afgevoerd. Ook het onttrekken van grond ten behoeve van verstedelijking, natuur en recreatie geeft problemen. Voor extensivering van de landbouw, minder mest per hectare, is ook meer grond nodig. Om de milieubelasting met fosfaat, be halve door regels en normen, terug te brengen, wordt door de landbouw ook aan andere oplossingen gewerkt. On der andere zijn dit het bijhouden van een mineralenboekhouding, aanpas singen in het veevoer, mestdistributie en mestverwerking. Utrechtse bedrijven hebben de afgelo penjaren aanzienlijk geïnvesteerd in de uitbreiding van de mestopslag. De op slagcapaciteit is uitgebreid tot meer dan 5 maanden; een gemiddelde investe ring van f 70.000,- per bedrijf. Ammoniak Niet de intensieve veehouderij, maar de rundveehouderij levert de grootste bij drage aan het mestoverschot en de am- moniak-uitstoot. De helft van de am- moniak-uitstoot vindtbij uitrijden van mest plaats. Verschillende systemen voor emissie-arme aanwending zijn reeds op praktijkschaal in gebruik, zo als zodebemesters en mestinjecteurs. Ook het voeren van maïs en ander eiwi- tarm voer levert een bijdrage bij het ver minderen van de ammoniak-uitstoot. De meeste emissie-arme stallen bevin den zich nog in de onderzoekfase. Al leen al de wijze om de uitstoot van am moniak nauwkeurig te meten vergt veel onderzoek. De richtlijn ammoniak en veehouderij bij de hinderwet draagt op geen enkele wijze bij tot een perspectief biedende, duurzame landbouw in grote delen van met name Oost-Utrecht. Bijvoor beelden de gemeente Woudenberg kan bij een stringente toepassing van de richtlijn ruim 90% van de bedrijven niet uitbreiden. De kosten om de noodzakelijke milieu- investeringen te doen, kunnen slechts deels worden gehaald uit verbetering van de technische resultaten. Ook uit een stuk bedrijfsvergroting zal het be nodigde geld moeten komen. Om deze reden beschouwt de landbouw deze richtlijn nog steeds als onacceptabel, ook na de aangebrachte aanpassing. Kosten Van veehouders zullen de komende ja ren grote (financiële) inspanningen worden gevergd om hun bedrijf te vol doen aan de nieuwe regels op het ge bied van milieu. De kosten voor de pe riode 1995-2000 worden geschat op 20 tot 50% van het jaarinkomen van vee houders. Bijvoorbeeld voor een mest- varkenshouderijbedrijf in Utrecht- Oost, met 1.200 varkens, komt dit neer op een bedrag van f 30.000,-

Soester Courant | 1991 | | pagina 31