/Ah 'cholten jaMn 20 soorten tulpen fleurida Provincie moet schutting redden KIES LIJST 4 Soest is volgens raadsmeerderheid nog niet toe aan LOTA-Iidmaatschap TULPEN WAARDEBON DE HALVE PRIJS! Soest 50 jaar geleden *aagt uw indacht: voor bmmissievergadering Bouwzaken Gemeenteraad blijkt over veertien centimeter te discussiëren CDA-ers Krol en Lokker voor toetreding Autodieven in kraag gegrepen CV - 1/1 vso s-zov Nieuwe brochures in INFOcentrum Inbraak station Geen speelveld op Lazarusberg A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Het weekend VAN DE TULP Tegen inlevering van deze bon betaalt U voor de 2e bos tulpen slechts Alleen vrijdag en zaterdag a.s. Zolang de voorraad strekt. BLOEMENHUIS 28 februari 1941 Een pro-Duitsch huwelijk WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 5 ffiensdag 27 februari, 19.30 uur: J Welzijn, Volksgezondheid, Volkshuisvesting Agenda o.a.: raadsvoorstel: 1990- maatregel (deelnotitie emancipatie); voorstel inzake benoeming lid commis sie minderheden; voortgang sociale nieuwing. fênderdag 28 februari, 19.30 uur (gezamenlijke vergadering) Financiën/Economie en uimtelijke Ordening Jgenda: notitie Nieuwe Gracht II. jgnderdag 28 februari: Financiën, Economische ngelegenheden en Sport iansluiting aan de gezamenlijke verga- dering met Ruimtelijke Ordening) Agenda o.a. verkoop grond, gelegen nabij de Valeriaanstraat aan de Stich ting "Van der Huchtscholen" te Soest; fgeBcooD 10 bouwkavels gelegen in het plan Klein Engendaal (2e fase) aan de heer Lankreijer en 9 anderen. Maandag 4 maart, 19.30 uur: Algemen Bestuurszaken Agenda o.a.: evaluatie brand weernota; raluatie en planning bezoeken in wij ken; voorstel vaststellen Verordening sgelende de verdeling van werkzaam heden tussen ambtenaren van de bur- jMijke stand en de openingstijden van ge burgerlijke stand; voorstel tot het aststellen van een inspraakverorde- ling. mnsdag 5 maart, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening, Bedrijven, Voorlichting en lunst Agenda o.a.: voornemen van B. en W. 'tot het vaststellen van de lijst monu menten en beeldbepalende panden (ca tegorie I); voorstel tot vaststelling van He voorhchtingsnota; beschikbaar stel len krediet t.b.v. restauratie van de to- rjen van de Oude Kerk, Torenstraat 1. Donderdag 7 maart, 19.30 uur: Milieu en Onderwijs Agenda o.a.: huisvestingsvoorziening van de Carolusschool; huisvesting Re formatorische basisschool Daniël; ondvraag onderwijs; beschikbaar stel len krediet ter vervanging van de brand- [i stofafgifte-automaat; voorstel inzake het alternatief (on)kruidbeheer verhar dingen; inzameling huisvuil in Ameri kaanse. wijken; vaststellen Jaarverslag Snzake de Bijdrageregeling Besluit Uit voering Gemeentelijke Milieutaken; apport Toetsing en Bevordering Mi lieubeleid 1990, gemeente Soest, ant woordbrief inzake Bartolottilaan; ant- woordbrief inzake de Savornin Loh- manschool. I Maandag 11 maart, 19.30 uur: Iextra commissievergadering i Algemene Bestuurszaken Agenda o.a.: inleiding door de heer Schutzmann over de nieuwe politie-or- ganisatie; notitie over voortgang reor ganisatie politie in de provincie Utrecht; haltjaarverslag politie; De vergadering zijn openbaar en wor- I den gehouden in het gemeentehuis aan J het Raadhuisplein 1, behalve de extra vergadering van de commissie algeme- bestuurszaken op maandag 11 maart, die vindt plaats in het politiebu reau aan de Dahveg. Publiek kan meepraten Vanaf én kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secre- taris van de commissie melden voor het stel len van vragen of het geven van een toelich- I ting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzit ter de sprekers uit het publiek de gelegen- heid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreek- f tijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie in- I zien. 1 N.B.: Om zeker te weten of een bepaald on- derwerp tijdens één van bovengenoemde commissies zal worden behandeld, is het verstandig om eerst het gemeentelijk IN FOrmatiecentrum te bellen (tel. 93459). De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een woonhuis aan de Emmalaan, sectie K, nrs. 2737 en 2738; het uitbreiden van een bedrijfsruimte, Amersfoortsestraat 97; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) het bouwen van een dubbel woonhuis met garage en berging, Verl. Kolonie- weg 9 en 9a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 februari 1991, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Informaties: INFO-CENTRUM, RAADHUISPLEIN 1, Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24-uurs-service). Fntn: i Foto: Goos van der Wilt. De schutting van mijnheer en me vrouw De Metz aan de Waldeck Pyr- montlaan mag geen één meter tachtig hoog zijn, maar maximaal anderhalve meter hoog. Het open karakter van dat stuk Soest moet behouden blijven. Dat vond een meerderheid van de gemeen teraad. Prachtig, zo'n open karakter, vindt mevrouw De Metz: "Onlangs zijn er twee coniferen uit de tuin gesto len. Iedereen kan zo achterom lopen en het tuingereedschap meenemen. Wanneer we op ons terras zitten, is het net alsof we in een etalage zitten. Een beetje privacy is toch niet te veel ge vraagd?" De familie De Metz heeft de strijdbijl zeker niet begraven door de uitspraak van de raad. De volgende stap is gedeputeerde staten, waar zij alsnog groen licht willen zien te krijgen voor hun tuinafscheiding. Dertig centimeter schutting gaf de raadsleden vorige week donderdag vol doende inspiratie tot een langdurige discussie. Dé conclusie gaf de eigenaars van de gewraakte erfafscheiding geen reden tot feestvreugde. Het college en de meerderheid van de gemeenteraad - zeventien stemmen tegen de bouwver gunning tegen negen stemmen voor - volgden het advies op van de commissie van beroepsschriften. Deze zegt dat ei genlijk maar een schutting van een me ter hoog is toegestaan in dit gebied en vindt anderhalve meter een goed com promis. De raadsleden vroegen zich af of die ex tra dertig centimeter nu wel of niet door de beugel konden. Dertig centimeter, die achteraf slechts veertien centimeter blijken te zijn. Bij nameting blijkt de ge wraakte afscheiding namelijk geen één tachtig, maar één vier-en-zestig hoog. Het VVD-raadslid Jan Ebbers distan tieerde zich van de uitspraak van de be roepschriftencommissie, waar hij ook in zit, en stemde samen met de rest van zijn fractie voor het behoud van de schut ting die er reeds staat en dus voor het af geven van een bouwvergunning. Foto's Om zijn woorden kracht bij te zetten, toonde Ebbers de raadsleden het het college een serie foto's, die hij in een uurtje zei te hebben gemaakt. Op de fo to's stonden allemaal schuttingen van minimaal één meter tachtig. Daarmee waren de argumenten van de beroeps chriftencommissie wat hem betreft niet meer van kracht. Ook de PvdA en Pro gressief Soest-raadslid Leidje Tomas sen vonden de hogere schutting geen enkel probleem. Harry Witte van Gemeentebelangen vreesde dat het hek van de dam was, wanneer de raad nu akkoord ging met dertig centimeter meer dan was toege staan. Ook het CDA, D66 en GPV stemden tegen. WD-raadslid en oud ruimtelijke orde ning-wethouder Günther Plomp pro beerde het nog met het argument dat er in een bijzondere situatie zoals hier bij deze hoekwoning met weinig privacy een bijzondere regeling getroffen moest worden, maar Jan Visser was onver murwbaar. "Het is een illegaal bouw werk en ik heb aan begin van deze raad speriode beloofd paal en perk te stellen aan illegale bouw." Ook de foto's van de heer Ebbers konden hem niet op andere gedachten brengen: "Nu heeft u twintig foto's, wanneer we er niets aan doen, komt u volgend jaar met honderd foto's van illegale schuttingen," vond Jan Vis- De fout in De heer en mevrouw De Metz geven ruiterlijk toe de fout te zijn ingegaan bij het neerzetten van de schutting. Ander halfjaar geleden hebben zij geen bouw vergunning aangevraagd, toen zij de schutting om hun tuin aan de Waldeck Pyrmontlaan zetten. Toen zij dat alsnog deden, was de toenmalige wethouder van ruimtelijke ordening Günther Plomp bereid om daar via een artikel 18a-procedure voor te zorgen. Die pro cedure was nodig omdat er in het be stemmingsplan stond dat er geen schut ting van die hoogte neergezet mocht worden. Het liep even anders voor de familie De Metz. Wethouder Plomp moest na de gemeenteraadsverkiezingen plaatsma ken voor wethouder Visser. Deze kon digde aan de illegale bouw hard aan te zullen pakken. Hij spande een kort ge ding aan tegen de familie. De voorzitter van de Raad van State stelde dat de ge meente, gezien het bestemmingsplan Lazarusberg, inderdaad het recht had de schutting neer te halen, maar vond dat in dit geval best een uitzondering Mevrouw Metz meet de gewraakte schutting nog eens na: hij meet geen 1.80, maar 1.64 meter. kon maken via artikel 18a. De gemeente deed dit niet en de familie De Metz te kende beroep aan bij de gemeente. Dit beroepschrift werd afgelopen donder dag ongegrond verklaard. De heer en mevrouw de Metz geven de strijd niet op. Zij gaan bij de provincie in hoger beroep voor het behoud van hun erfafscheiding. Mieke de Metz zegt dat de erfafscheiding weloverwogen is ge maakt. "We hebben een aantal scher men staan, op 85 centimeter van de stoep, die helemaal begroeid worden door planten die altijd groen blijven. Ie dereen is het erover eens dat wij het zo mooi hebben opgelost. Wanneer we doen wat de gemeente zegt, dus stukken van een meter en anderhalve meter hoog, of dikke rijen coniferen neerzet ten, gaat het uiterlijk er zeker niet op vooruit." Zij vinden dat er in Soest geen sprake is van beleid. Er wordt naar hun mening met verschillende maten gemeten. Vooral boos zijn zij echter op de manier waarop zij behandeld worden. "Het gaat niet om wat mooi en wat lelijk is. Het gaat erom dat wij als een stel kleine kinderen door Jan Visser behandeld worden, die koste wat het kost gelijk wil krijgen." Een democratisch bestuur. Een beheerste ruimtelijke ontwikkeling. Zorg voor het milieu. Terugdringen van de mobiliteitsbehoefte. Meer aandacht voor cultuur. Stem D66 voor een schone provincie en een helder bestuur! Even leek het spannend te worden, vo rige week in de gemeenteraad. Aan de orde was (opnieuw) de kwestie van het lidmaatschap van de LOTA, waarover de vroede vaderen en moederen tot dusver een afwijzend standpunt had den ingenomen. Tevoren leek het erop dat die houding weieens gewijzigd kon zijn, doordat een deel van het CDA nu wél voor toetreding voelde. Dat was ook zo, maar het aantal voorstanders in de gehele raad bleek opnieuw te klein. Op gezette tijden debatteerde de Soes- ter raad in het verleden al over het lid maatschap van de LOTA - Lagere Overheden Tegen Apartheid - een club van o.a. een aantal gemeenten die in de afgelopen jaren op hun manier verzet aantekenden tegen de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. CDA en WD, en vooral ook GPV-er Meilof, stonden al die tijd op het standpunt dat Soest niets met "buitenlandse politiek" te maken had, omdat dat een zaak van de regering is. De LOTA veranderde, mede onder in vloed van de ontwikkelingen in Zuid- Afrika zelf, echter van koers: er wordt niet meer opgeroepen tot boycot-acties etc., maar wel wordt de gemeenten steun gevraagd bij de opbouw van "ci- vics", een soort gemeenteraden in de 'zwarte woonoorden, waar nog geen sprake is van een democratische struc tuur. Een nobel doel - volgens de voor standers - waarvoor geen Nederlands gemeenteraadslid zich zou hoeven te schamen. Of zoals Leidje Tomassen (Progressief Soest) het uitdrukte: "Ik kan me niet voorstellen dat iemand er tegen zou kunnen zijn..." Verligtes-verkramptes In commissieverband bleek onlangs dat CDA, WD en GPV - samen nog altijd goed voor de meerderheid in de raad - alweer geen trek hadden in de LOTA. Tomassen liet de kwestie echter op de raadsagenda zetten, zodat bij een open baar debat zou blijken hoe de verhou dingen in werkelijkheid lagen. Ze spe culeerde, daarbij op dissident stemge- Jan Pieter Lokker drag van de "linkervleugel", waarover de CDA-fractie sinds de verkiezingen van vorig jaar lijkt te beschikken in de persoon van Bart Krol en Jan-Pieter Lokker. In de ogen van menig raadslid behoren Krol en Lokker - óm toepasse lijke termen te gebruiken - tot de "ver- ligtes" en geldt de rest van de fractie als "verkramptes". Tomassen kreeg gelijk: Krol en Lokker stemden tegen de meerderheid van hun fractie in voor toetreding tot de LOTA. Van fractiediscipline was geen sprake. "De kracht van een partij schuilt niet al leen in eenheid van optreden, maar ook in het feit dat aan individuele leden en in bijzondere gevallen de vrijheid wordt gegeven een afzonderlijk standpunt in te nemen," aldus Lokker mede namens Krol in een stemverklaring. "Vanavond demonstreert het CDA deze kracht." Volgens Lokker hebben de politieke ontwikkelingen in Zuid-Afrika voor een belangrijk deel de wapens uit han den van de anti-apartheidsbeweging geslagen. Mede hierdoor heeft dp LO TA een nieuwe politieke koers uitgezet, namelijk het versterken van de demo cratie in Zuid-Afrika, waardoor het mogelijk wordt om verschillen van in zicht niet met geweld, zoals nu gebeurt, maar via de stembus uit te vechten. Te zwaar belast Eerder hadden PvdA (Boerkoel), D66 (Van Eek) en Gemeentebelangen (mi nus Hans van Wuyckhuysen) laten we ten voorstander van toetreding te zijn. Namens de CDA-meerderheid liet Jan Zwaanenburg weten dat de LOTA wel-, iswaar een andere koers volgde, maar dat men desondanks geen aanleiding zag voor aansluiting. Volgens Harry Witte (Gemeentebelangen) zou toetre ding juist een mooi signaal zijn aan de LOTA, dat zij nu op de goede weg is. Dat het bij Gemeentebelangen geen koekoek-eenzang is als het om zaken van "ideële" aard gaat, bleek uit het af wijkende standpunt van Van Wuyck huysen. Die vond het LOTA-verleden "te zwaar belast". De felste tegenstand kwam zoals ver wacht van Wiebe Meilof (GPV), die de "ongekende eigenwijsheid" hekelde om als Nederlands gemeentebestuur te proberen de gang van zaken in Zuid- Afrika te beïnvloeden. Ook Neks Blommers (WD) voelde niets voor toetreding, met als argument dat er geen sprake was van een wëns die bij de bevolking van Soest leeft. "De burgers vinden dit niet belangrijk." Tomassen wees haar in dat verband op de houding van o.a. het IKV, het Vre- desplatform en de kerken en Elske van Gorkum (Gemeentebelangen) betreur de het "dat de WD kennelijk zoveel stemmen in Soest niet hoort". Volgens haar had juist de druk-van-buiten in Zuid-Afrika veranderingen ten goede bewerkstelligd. Bij de hoofdelijke stemming - het Colle ge van B. W. had geen standpunt in genomen - bleek het aantal voorstan ders net te klein, ook al omdat Pothui zen (D66) afwezig was; het voorstel voor toetreding werd dan ook met 14 te gen 12 stemmen verworpen. De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag twee jongemannen opgepakt, die vijf autodiefstallen op hun geweten bleken te hebben. Het tweetal, Amersfoorters van 20 en 22 jaar, had de gewoonte om een auto te stelen wanneer zij er eentje nodig hadden en hem vervolgens willekeu rig waar achter te laten wanneer deze er door benzinegebrek of door een mankement mee ophield. Het tweetal werd gesignaleerd op de Hildebrandlaan, waar zij zich vol gens de politie nogal verdacht op hielden bij twee auto's. Toen zij in een van de auto's wegreden, volgde de politie hen en vroeg het kenteken op. De auto bleek op 15 februari in Amersfoort gestolen. Tijdens het verhoor bekenden zij de diefstal van nog vier andere auto's, waaronder die op de Hildebrandlaan en de goe deren die in één van die auto's lagen. Die spullen, speakers, cassettes, ge reedschap en een gereedschapskist werden in de auto waar ze in reden aangetroffen. Ook de andere auto's konden worden getraceerd. Vier au to's waren gestolen in Amersfoort en een in Wijk bij Duurstede. DE NIEUWSTE DAGFIUAAS TOTAL RECALL THE ABYSS BACK TO THE FUTURE 3 DELTA FORCE 2 ot 5 weekfilms voor 25,- Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155-22339 (naast de Wibra) In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum liggen weer verschillende nieuwe, gratis mee te nemen brochures. Op het gebied van sociale zaken en werkgele genheid zijn dat de brochure 'Mini mumloon' met daarin informatie over het miniumjeugdloon en de minimum vakantiebijslag per 1 januari van dit jaar en de brochure 'Stand van zaken bij de sociale verzekeringen en voorzienin gen'. Dit is het halfjaarlijks overzicht van de verschillende volksverzekerin gen en werknemersverzekeringen per 1 januari 1991, zoals bijvoorbeeld de AOW, de AWW, de ZW en de WAO. De derde brochure gaat over het milieu. Onder de titel 'Laat de toekomst niet vervliegen' wordt tekst en uitleg gege ven over vluchtige organische stoffen. Dinsdagochtend vroeg ontdekte de po litie dat er was ingebroken in station Soestdijk. Er was een ruit ingegooid en binnen was alles overhoop gehaald. Wat er weg is, was op dat moment nog niet duidelijk. Op de Lazarusberg wordt geen speel veld aangelegd. De omwoners zagen tot hun grote genoegen dat een meer derheid van de raad het veld, dat aan gelegd zou worden achter het Van Ar- kelinstituut, niet zag zitten. Tijdens de behandeling van het bestemmingsplan Lazarusberg werd bepaald dat de si tuatie gehandhaafd blijft zoals deze nu is: een terreintje waar honden en kin deren kunnen ravotten. Het CDA en Gemeentebelangen Groen Soest dienden gezamenlijk een amendement in, waarin zij voorstelden het terrein de bestemming algemeen openbaar groen te geven. VVD, D66 en PvdA schaarden zich achter het CDA en Gemeentebelangen. Het college heeft het amendement overgenomen en daarmee was het omstreden speelveld van de baan. Het terrein wordt door be woners al jarenlang als uitlaatterrein voor hun honden gebruikt. Op een speelveld daar, zit volgens de omwo nenden niemand te wachten. Leidje Tomassen (Progressief Soest) pleitte wel voor de aanleg van het speel veld op de in het bestemmingsplan aan gegeven plek. Zij vond dat de bewoners van het Van Arkelinstituut en de kinde ren uit de buurt recht hadden op een de gelijk speelterrein. Ook Wiebe Meilof van het GPV/SGP/RPF kon niet in stemmen met het voorstel van CDA en Gemeentebelangen. Evenals Leidje Tomassen vond hij dat er in die buurt behoefte was aan een ingericht speel veld. Geen afrastering Omdat het terreintje nu niet wordt inge richt als speelveld, komt er ook geen af rastering te staan tussen het gebied waar de honden uitgelaten mogen worden en het deel waar de kinderen kunnen spe len. Harry Witte van Gemeentebelan gen Groen Soest zei dat dat ook beter bij het open karakter van dat gebied paste. Wiebe Meilof liet niet na om op te mer ken dat er misschien niet eens een jaar gewacht hoeft te worden tot de bordjes die aangeven waar honden wel en niet hun behoefte mogen doen in de opslag verdwijnen. Meilof is een fel tegenstan der van het hondenpoepbeleid en liet al eerder weten geen vertrouwen in het systeem te hebben. "Nu wordt bijna raadbreed het hondenpoepplan aan de kant geschoven," meende hij. Hij dacht dat het beleid inhield dat speelterreinen en uitlaatvelden strikt van elkaar ge scheiden moesten worden. Het terrein openlaten voor honden en kinderen, was volgens hem strijdig met de af spraak. fMm 8™K™H bvXX adviseurs in.. A r hypotheken vostgoed ossuiantiènN A A van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 SOEST Schrikslaan Mooi gelegen vrijstaande woning t.o. plantsoen op ca. 330 m2 grond. Indeling: hal, ruime woonka mer, moderne eetkeuken, kelderkast en toilet; Verdieping: luxe badkamer met ligbad, aparte douche en 2e toilet, 2 ruime slaapkamers en bergzolder Deze woning verkeert in uitstekende staat van on derhoud Gevraagde koopsom f 239.000,- SOEST Wilhelminalaan Vrijstaande woning met ruime garage, c.v. en grote tuin, ca. 479 m2. Indeling: hal, toilet, kelder, keuken en ruime woonka mer. Verdieping. 3 slaapkamers en badkamer. Vaste trap naar de zolder Deze woning heeft enig achterstallig onderhoud. Gevraagde koopsom f 349.000,- SOEST Waldeck Pyrmontlaan 2 percelen bouwgrond nabij het centrum gelegen in een rustige woonomgeving. Perceel 1groot ca. 760 m2 Gevraagde koopsom f 267.500,- Perceel 2: groot ca. 715 m2 Gevraagde koopsom f 262.500,- Verkocht: Theo Dobbehof 17 Soest, Middenwoning met c.v. en berging Verkocht: Honingbij 5 Soest, helft van dubbel woonhuis met garage en c.v. Verkocht: Laanstraat 23 Soest, vrijstaand woonhuis met dubbele i en c.v. Vrijdag en zaterdag a.s. kunt U weer kiezen uit meer dan o.a.: GEURENDE TULPEN, DUBBELE TULPEN EN PARKIETTULPEN. Een vaas vol tulpen? Dat kan, lever onderstaande bon in en U betaalt voor de 2e bos tulpen slechts de halve prijs! Bloemboetiek BLOEMEN PLANTEN MIDDELWIJKSTRAAT 28 - SOEST TELEFOON 02155-12336 Soesterbergsestraat 9a - Soest - Tel. 02155-11911 ZUIDPROMENADE 9 - SOEST TELEFOON 02155 -1 68 77 In De Courant trof ik een advertentie aan van den volgenden inhoud: HU WELIJK, Jongeman, 23 jaar, zeer goede positie, zoekt KENNISMAKING met net meisje, groot ongeveer 1 M. 60. Niet anti-Duitsch. Brieven onder enz. Spreekt uit deze advertentie nu de geest van den nieuwen tijd? Vroeger wilden de meeste menschen óók wel wat van elkaar weten, alvorens een hu welijk aan te gaan. Dan interesseerde men zich voor den godsdienst der ande re partij, voor het karakter en - dat gebeurde óok wel eens! - voor het vermo gen. Dat waren tenslotte markante omstandigheden, welke een samenleving ten zeerste - ten goede of ten kwade - kunnen beïnvloeden. Nu zijn we den nieuwen tijd ingetreden en lijken sommige oude waarden te hébben afgedaan. De jongeman met zeer goede positie laat zich nu een vrouw aanmeten, - niet langer dan 1 M. 60. Haar geloof komt er niet op aan, haar maatschappelijke standing nog minder, naar haar karakter wordt niet geïnformeerd, alléén: ze mag niet anti-Duitsch wezen. Wat zou zoo'n ukkepuk van 1 M. 60 zich verstouten om anti-Duitsch te zijn. Het kind zal vermoedelijk nooit over de internationale politiek hebben nage dacht en alleen maar pro-Nederlandsch zijn geweest, d.w.z. braaf het Wilhel mus hebben meegezongen op nationale feestdagen. Ik krijg heimwee naar de schotjesgeest van vroeger, nu de modernsten onder ons het volk slechts weten in te deelen in de categorieën: pro- en anti-Duitschers! En ik griezel van de geweldige mannen, die slechts vrouwen naast zich wenschen te dulden, welke klein zijn van stuk en klein van geest, uitgesproken pro-Duitsch, om met onderdanig respect te luisteren naar de verheven waarheden, welke haar ge maal haar in zijn zelfverzekerheid zal dicteeren. AUTOWIEL DOOR WINKELRUIT Woensdagmorgen reed op de Van Weedestraat een vrachtauto, waarvan plot seling het linker achterwiel afliep. Met groote snelheid rolde het dubbele wiel schuinslinks over den weg en het trottoir om tegen de groote winkelruit van de slagerij van den heer Van Asch tot staan te komen. Dat de winkelruit het hier bij moest ontgelden, laat zich denken. ALLE PLAATSEN UITVERKOCHT Door de politie werd alhier aangehouden en in arrest gesteld zekere H. ten H. te Amersfoort, die in het politieblad gesignaleerd stond voor het nog onder gaan van gevangenisstraf wegens verschillende gevallen van dronkenschap. Hiervoor naar Utrecht overgebracht, werd hem aldaar medegedeeld, dat hij zich te zijner tijd nog maar eens moest melden, daar momenteel alle plaatsen waren uitverkocht. OUDERLIJK HUIS VERLATEN Een der minde-jarige gezusters W., die kort geleden zonder toestemming der ouders de ouderlijke woning hadden verlaten en door de politie konden wor den opgespoord, verliet Maandag opnieuw de ouderlijke woning. Des avonds werd zij door de Soester politie te Baarn aangehouden.

Soester Courant | 1991 | | pagina 5