Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg m. \ian deNen Boekenfestival 't Nut op 12 maart in Griftland College Een kamer in Cairo 4,. '°p?eiT4Sgïï ITVÏ-ïss 'Schrijvers op reis' Cees Nooteboom, 'Het volgende verhaal' fesX&StSSS Boekenweek 1991 in de Soester bibliotheken schrijvers', een unieke catalogus U kunt nu nog intekenen met f 260,- prijsvoordeel vóór 1 april a.s. Haal het informatiepakket: WOENSDAG 6 MAART 1991 SOESTER COURANT PAGINA Max Dendermonde, Peter Hoefnagels, Marjolein Kool, Willeke van Ammelrooy Agenda Boekenweek Soest Autobiografisch essay van Lieve Joris: 'Een kamer in Cairo' LIEVE JORIS ■rm 4j?n Boekenweb lieve joris gen hmer iyi Cairo g L -extra: op 8 VoorjaarS" Vf750>: ^ÉNSDAG 6 MAART 1991 intoor in tabakzaak Soe Lis-autoverhuur UTrRe r_l Boekenweek 1991: Boeken weekgeschenk 1991: Van Boeken GW Krijg Je Nooit Genoeg 6T/M16 MAART SLAS: unieke samenwerking B K E N W K 9 1 ÓT/M1Ó MAART De nieuwe Grote Winkler Prins LAAT GEEN VRAAG ONBEANTWOORD. Libris. Uw Complete Boekhandel Besluiten van B. W. College verdeeld 01 restaurant aan Kerl Alweer voor de achtste keer organiseert 't Nut Soest, in samenwerking met boekhandel Van de Ven en de Baarnse uitgeverijen de Prom en de Fontein, ter gelegenheid van de boekenweek het Boekenfestival op dinsdag 12 maart a.s. in de aula van het Griftland College, Noorderweg 79. Aanvang 20.15 uur. Voor dit jaarlijkse boekenfeest zijn rond presentator Wim Hazeu weer vier schrijvers verzameld, die samen een mooi kwartet vormen. Tweede Wereldoorlog student waren en na de oorlog aan zichzelf en aan Ne derland een draai ten goede probeer den te geven, voor zover dat ging. Max Dendermonde woont in Florida, maar komt met de Boekenweek nar Nederland om zijn nieuwe roman "Kunstmin, liefde en dood in Dordrecht" en zijn novelle Watson, kom hier, ik heb je nodig" te presenteren. Dendermonde behoort tot de echte vertellers in de literatuur. De nieuwe roman werd vooraf gelezen door de bekende criticus Hans van Straten, die schreef: "Een nieuw boek van Max Dendermonde is voor mij al tijd een gebeurtenis. Daar zet ik alles voor opzij. Dit boek is een van zijn bete re, zo niet zijn beste." Peter Hoefnagels is hoogleraar in de criminologie aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, lid van de Eerste Kamer voor D'66, schrij ver van de wetenschappelijke artikelen en boeken, o.a. over voetbalgeweld, en van korte romans. Van de roman "De Vioolspeler" wordt te Soest de tweede druk aangeboden. Het is een kroniek die zich afspeelt tussen 1940 en de jaren tachtig. De hoofdpersonen zijn als het ware symboliek voor mensen die in de an< eind 1989 schreef de betreurde Nico Scheepmaker dat hij de Annie M.G. Schmidt van de jaren negentig had on- dekt: Marjolein Kool. Deze in 1958 te Utrecht geboren dichteres, die wiskun de en Nederlands studeerde, publiceer de daarna de humorrijke bundel "Au towrak en opklapbed". De tijd dat het "light verse" niet serieus werd genomen is voorbij en Marjolein is met haar "Koolversjes" al binnen een halfjaar tot een tweede druk gekomen. Woensdag 6 maart, 20.00 uur: Lezing Hermine de Graaf, Open bare Bibliotheek Soest; gratis. Vrijdag 8 maart, 14.00 uur: Lezing Aya Zikken, Openbare Bi bliotheek Soesterberg; gratis. Zaterdag 9 maart, 20.00 uur: Lezing Dolf de Vries, Artishock, Steenhoffstraat 46-a; gratis. Dinsdag 12 maart, 20.15 uur: Boekenfestival, Griftland College, Noorderweg 79; f 5,-. 6-16 maart: Tentoonstelling, alle Openbare Bi bliotheken; gratis. Willeke van Ammelrooy werd in 1990 gehuldigd als de meest succesvolle filmster, die al vijfentwintig jaar in films te bewonderen valt. Zij schreef een veelbesproken boek: "Een dubbeltje sexappeal" en vertelt daarin over haar jeugd (actrice worden werd een obsessie), de dood van haar eerste man, de zorg voor haar dochter en het leven van een filmster. Het werken met Nederlandse en buitenlandse regisseurs wordt beschreven, maar ook de relatie dochter-moeder en later moeder-doch ter. De pers schreef reeds eerder over een verrassend en ontroerend boek. Op het Boekenfestival zal Van de Ven's Boekenhandel met een boekenstand aanwezig zijn. Elke bezoeker ontvangt een boekenbon van f 2,50 en bij aan koop vanaf f 19,50 een boekenweekge schenk. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar vanaf 6 maart a.s. bij: Van de Ven's boekenhandel, Zuidpromenade; VW-kantoor Steenhoffstraat, VW- kantoor Stationsplein Baarn; en op de avond zelf, indien voorradig, aan de zaal. Ze schreef voor de Haagse Post, heet Lieve Joris en verbaast iedereen met haar talent. Lieve Joris is een nieuwe ster aan het firmament. Haar reisver halen (De Golf, Terug naar Kongo en het vorige maand uitgekomen De me lancholieke revolutie) oogstten stuk voor stuk de hoogste lof van de critici. Alle reden reikhalzend uit te zien naar 'Een kamer in Cairo', een verhandeling waarin ze haar eigen ontwikkeling on der de loep neemt. Net als indertijd de essays van Rudy Kousbroek, Jeroen Brouwers en K. Schippers draagt ook het boekje van Lieve Joris het thema van de Boekenweek verder uit. In 1991 is dat dus 'Schrijvers óp reis'. En ook nu is de verkoopprijs weer uiterst beschei den: f4,95. "Een kamer in Cairo' In dit autobiografisch essay neemt Lie ve Joris haar eigen ontwikkeling als rei ziger onder de loep. Het begint in Vlaanderen, een gesloten wereld die ze op haar achttiende ontvlucht. Alles wijst er op dat ze Midden-Oostenspe cialist zal worden, maar als ze haar rei zende bestaan verwisselt voor een ver blijf in een pension in Cairo om Ara bisch te leren, wordt ze geconfronteerd n ('•Ja ;l g&SSigw met een ernstige crisis: ze kan niet door dringen in deze wereld, ze zal nooit 'een van hen' worden. Daaropvolgend blijven Lieve Joris' ge dachten stilstaan bij haar vroegere heer oom, die missionaris was in Kongo. De reis in zijn voetspoor brengt haar naar een afgelegen dorpje dat na heerooms vertrek aan zijn lot werd overgelaten. Met een schok ontwaakt ze uit haar nostalgische mijmeringen als blijkt hoe veel verwachtingen haar komst heeft gewekt. Aan de hand van deze en soortgelijke conflicten beschrijft Lieve Joris in 'Een kamer in Cairo' hoe ze zich met vallen en opstaan een weg baant door de lan den die ze bereist. Eerste verkoopdag: 6 maart Verkoopprijs: f 4,95 'Het4Stotebool —iCees tenn\inste Nederlandse van Cees \aai Bfl9.50aanNel boeken, bevoorraad- Een kamer in Cairo van Lieve J°r*S- Te koop voor zolana^evoorraad strekt- O 9 Gompie Khandel 2u,0p,ornenaüeJ5537,gf9MS ekbandel Ij nlete Boekhan UW Complete ,eï Lievejori5 yiartér C,-.n Visser Catoll5£een verlangen Wfg4etrèenbiif enW1 tófcSLoegende Drie schnj vword: daaÜ ^voorraad Zolang de mtU&S r~nmüi* Het zal u niet ontgaan zijn dat de laatste jaren een verhoogde belang stelling voor het reisboek valt te con stateren. Uiteraard hebben we het dan niet over reisgidsen, maar over persoonlijk getinte reisimpressies van auteurs, die ons meevoeren naar nieuwe horizonten. Paul Théroux (De grote spoorwegcarrousel) en Adriaan van Dis (Een barbaar in China) zijn in dit verband goede voorbeelden. Naast deze vorm van superieure reis- journalistiek mag ook het plaatsge bonden verhaal zich in toenemende populariteit verheugen. Fictie die zich afspeelt tegen een herkenbaar decor: Hugo Claus (Het verdriet van België), W.F. Hermans (Nooit meer slapen) en Els Pelgrom (De Eikel vreters) leverden prachtige staaltjes met hun romans. Geïnspireerd door deze ontwikke lingen viel het thema van de Boeken week 1991 als vanzelf op zijn plaats: 'Schrijvers op reis'. Een buitenge woon gelukkig toeval is, dat de schrijver van het Boekenweekge schenk 1991 toen al was aangewe zen: Cees Nooteboom. Geen Neder landse auteur heeft zo'n faam ver worven als 'schrijver over reizen' als juist hij. Een andere prominente naam die zich opdringt als het om 'onbekende verten' gaat is die van Lieve Joris. Deze Vlaamse schrijfster is bereid gevonden het al bijna traditioneel geworden essay ter gelegenheid van de Boekenweek te schrijven. De bijzonderheden over het boeken weekgeschenk treft u aan in de fol der, evenals een overzicht van deiac- tiviteiten op literair gebied, die zich tijden de boekenweek van 6 tot 16 maart in de gemeente Soest afspelen. jrk en het bedrijf van de heer Heers- I dads vorige week kent Soest een eigen Biging van Avis Rent-a-car, de in- lationaal bekende autoverhuur-or- [isatie. Het kantoor is onderge- icht in de vanouds bekende tabak- ciaalzaak aan de Soesterbergse- iat, op de hoek van de Eikenlaan, zojuist een grondige verbouwing [ter de rug heeft. De nieuwe Avis-vestiging is een onder- i deel van het enkele jaren terug in Amersfoort gestarte (zelfstandige) ver huurbedrijf van de heer H. Heersmink, dat vorig jaar in Hilversum al een bij- toor opende en er volgend jaar in Hij is romancier, hij is dichter, maar hij is toch vooral schrijver van reisverha len. Hij, dat is Cees Nooteboom, de met prijzen overladen schrijver van het Boekenweekgeschenk 1991: 'Het Vol gende Verhaal'. Een intrigerende ver telling, waarin Nooteboom de genres van roman en reisverhaal over elkaar heeft gelegd. Op speels-diepzinnige wijze wordt in deze korte roman het reisthema uitgebouwd tot iets van me tafysische allure. Het eerste deel handelt over een ex-le- raar klassieke talen, die op een ochtend niet wakker wordt in zijn Amsterdamse bed, maar in dezelfde hotelkamer in Lissabon waar hij ooit overspel pleeg de. Achter de verschillende ex-relaties De drie Openbare Bibliotheken in de gemeente Soest organiseren dit jaar een aantal activiteiten rond het thema van de Boekenweek 1991, "Schrijvers op reis". Openbare Bibliotheek Soest Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest De Centrale Bibliotheek heeft gekozen voor het thema 'Eilanden'. Er is een ten toonstelling in de vitrine met verhalen, romans en informatieve boeken over ei landen. Op 6 maart om 20.00 uur zal de schrijf ster Hermine de Graaf uit één van haar boeken een verhaal voorlezen dat op een eiland speelt. Eilanden spelen vaak een rol in haar verhalen, omdat het - zo als de schrijfster zegt - overgangsgebie den zijn, zoals ook haar hoofdpersonen zich vaak in een overgangsgebied be vinden. Verder zal ze spreken over de relatie tussen reizen en het schrijven van een verhaal. Hermine de Graaf heeft drie verhalen bundels, een novelle en een roman ge schreven. Voor haar eerste boek ont ving ze de Geert-Jan Lubberhuizen- prijs voor het beste debuut van 1984. Voor de verhalenbundel 'Aanklacht te gen onbekend' kreeg ze de F. Borde- wijk-prijs. Openbare Bibliotheek Soes terberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg De Openbare Bibliotheek Soesterberg koos voor het thema 'Indonesië'. Er is een tentoonstelling te zien over Neder- lands-Indië en het moderne Indonesië. Op 8 maart om 14.00 uur zal in de zaal van het Dorpshuis boven de bibliotheek de schrijfster Aya Zikken voorlezen en vertellen over haar avontuurlijke reizen en de boeken die ze daarover schreef. Aya Zikken (1919) is opgegroeid in In donesië. Op haar negentiende kwam ze naar Nederland. Toen haar kinderen op de middelbare school zaten is ze gaan schrijven. Ze publiceerde 21 boeken, vooral romans en reisverhalen. Haar bekendste boek is 'De atlasvlinder'. Aya Zikken reisde in haar eentje naar Indo nesië, Italië, Israël, Maleisië en India en schreef daar spannende en sfeervolle verhalen over. herkent de ex-leraar de oudheid zelf, wonderlijk en anachronistisch voortle vend in de namen van planeten en ster ren, waartussen zich het tweede deel van het boek afspeelt, als een - ge droomde? - reis op een naamloos schip. Tijdens de reis vertellen de zeven passa giers elkaar hun verhaal. Eeuwige the ma's als elven en dood, tijd en onmete lijkheid worden in dit meeslepende ver- halensnoer aaneengeregen. 'Het volgende verhaal' krijgt u tijdens de Boekenweek 1991 van 6 tot en met 16 maart gratis aangeboden indien u f 19,50 of meer aan boeken uitgeeft bij de erkende boekhandel. Uiteraard geldt deze aanbieding ook voor beste dingen bij de boekenstand van Van de Ven op de boekenweekfestival in het Griftland College. Het boek van Nooteboom is het 56ste in de reeks Boekenweekgeschenken. Sinds 1984 wordt de opdracht jaarlijks aan een literair auteur verstrekt: Maar ten 't Hart, Remco Campert, Marga Minco, Tessa de Loo, J.M. A. Biesheu vel, Hugo Claus en F. Springer gingen Cees Nooteboom voor. De belangstel ling van het publiek voor de Boeken week steeg in de periode vanaf 1984 met 34%. Cees Nooteboom debuteerde in 1955 met "Philip en de anderen", Noote boom schrijft romans, reisverhalen en poëzie. Jaap Goedegebuure over Noote boom: "Het reizen heeft Nooteboom eens zijn 'ma.nier van denken' genoemd, een schijnbare 'vlucht naar voren' waar in hij zijn kameleontisch bestaan op de meest intense manier ervaart." Enkele titels: Een ochtend in Bahia (1968), Open als een schelp, dicht als NOOTEBOOM een steen (1978) en Rituelen Zijn laatst gepubliceerde boek is bundel reisverhalen De wereld een rei ziger (1989). Deze zomer verschijnt Berlijnse notities. Cees Nooteboom ontving in 1978 de Jan Campert-prijs en in 185 de Multa- tuliprijs. Hem werd in 1982 de interna tionale Pegasus Literatuurprijs uitge reikt; Nooteboom behoort tot de meest vertaalde auteurs van het Nederlandse taalgebied. In Nederland verschijnen zijn boeken bij de Arbeiderspers. k speelt daar adequaat op in. "Er legio mensen, en het worden er "s meer, die een eigen auto veel te vinden voor het relatief spaarzame .ruik dat ze ervan maken," aldus de Heersmink. "Sommigen hebben voorbeeld een auto maar één keer in week echt nodig, en dan is het zonde om daar zo'n kostbaar bezit voor aan te schaffen." De grootste markt is overigens de za kelijke", verduidelijkt hij. Steeds meer bedrijven werken met huurauto s, bij voorbeeld wanneer het gaat om mede werkers die in hun proeftijd zitten en van wie het nog niet zeker is dat ze per manent een auto ter beschikking moe ten hebben. Het bedrijf biedt daarnaast sinds enige tijd de mogelijkheid van "short-leasing", hetgeen wil zeggen dat er per maand een lease-contract kan worden afgesloten. Avis hanteert bo- vendien het "one way rental system Wat wil zeggen dat men een in Soest ge huurde auto rustig kan achterlaten in Rome, Parijs of waar dan ook, zonder zich te bekommeren over het terug brengen. Daarover ontfermt de firma zich, d zelfde auto's naar b Taba In An minkc gen v< hem o vestig op zo vond. Soest* aldus hem men het v maar zette! Dat i gezel met perv dern vijfti behc ten, nog De doel huu Zei Int Oir in S mii lijk het he de Vc de Openbare Bibliotheek Over- hees Cultureel Centrum C-drie Willaertstraat 49, 3766 CP Soest Samen met cultureel centrum C-drie besteedt de Openbare Bibliotheek Overhees aandacht aan het thema 'Noord-Amerika'. Er zijn verschillende tentoonstellingen te bezichtigen, waar in diverse aspecten van het leven in Noord-Amerika worden belicht, zoals: Hollywood Indianen Amerikaanse presidenten Rocky Mountains Netv York Ku Klux Klan Jazz Blues Sport Leven op het Amerikaanse platte land MSRTEUJKE GROETEN Uit esmo Cultureel centrum C-drie, de Vereni ging Artishock, de Openbare Biblio theek en boekhandel Van de Ven orga niseerden al sinds jaren literaire activi teiten in Soest. Vanaf december 1988 opereren deze instellingen onder de naam SLAS: Samenwerking Literaire Activiteiten Soest. Het doel van SLAS is het op elkaar af stemmen van de verschillende activitei ten op literair gebied; bovendien wor den gezamenlijke activiteiten georgani seerd. De activiteiten in de boekenweek vormen hiervan een voorbeeld. De wijze waarop de verschillende in stellingen elkaar hebben gevonden en met elkaar samenwerken mag uniek worden genoemd. Iedere instelling be houdt haar eigen verantwoordelijkheid voor het programmeren en organiseren van literaire presentaties. Dat het werk van SLAS wordt verge makkelijkt door het welwillende spon sorschap van boekhandel Van de Ven op de Zuidpromenade mag daarbij niet onvermeld worden gelaten. Wat is aardiger dan over je vakantiebe stemming een boek te lezen dat die zelfde vakantiebestemming als achter grond heeft? Egypte gaat nog meer voor je leven met Louis Couperus' 'Antiek Toerisme'. Brazilië met 'Brazi liaanse brieven' van August Willem- sen. En 'Au pair' van W.F. Hermans blijkt een beste baeder als het gaat om Parijs. Er bestaan nogal wat literaire uitgaven met als plaats van handeling een locatie in den vreemde. Goed geschreven reis verhalen, maar ook sfeervolle romans. Om van tevoren te lezen als smaakma ker of om mee te nemen als leesgenot ter plekke. Ter gelegenheid van de Boekenweek 1991 die als thema heeft 'Schrijvers op reis publiceert de CPNB de catalogus 'Op reis met schrijvers'. Een gids met glossy omslag en een handig, naar lan den ingedeeld overzicht van die boeken die iedere reiziger graag wil lezen. Een naslagwerk waar de literair ingestelde toerist al jaren naar op zoek is. Formaat :21x28,5 cm Omvang :32 pagina's, in twee en vier kleuren Adviesprijs :f 1,- SCHRIJVERS OP REIS O UI UI Hartelijke groeten uil de resl van de wereld E Zuidpromenade 1, 3768 EM Soest Tel. 02155-12419 Hel College van Burgemeester en v Wethouders heeft vorige week geen beslissing genomen op het verzoek van de heer E.H.M. van Logtenstein, die in een boerderij aan het Kerkpad Noord- zijde een restaurant wil vestigen. B. W. zijn onderling verdeeld over de wenselijkheid van zo'n ontwikkeling. De boerderij is gevestigd aan het Kerk pad NZ 27, dicht bij het viaduct over de spoorlijn Utrecht-Baarn. De meerder heid van het College is in beginsel be reid om medewerking te verlenen, maar de wethouders Swinkels (D66) en Vt ser (Progressief Soest) zijn tegen. Zij menen dat er geen sprake is van een passende bedrijfsactiviteit op deze p e in verband met het verkeer, de parkeer overlast en het laden en lossen. De kwestie is nu voorgelegd aan de raads commissie Ruimtelijke Ordening, te zich er in haar vergadering van 9 apru over zal buigen. Ook de omwonenden moeten met het plan akkoord kunnen gaan, liet burgemester De Widt vorige week weten. Praktijkruimte. B. W. hebben in principe geen probleem met de uitbrei ding van een praktijkruimte voor logo pedie aan de Pieter de Hooghlaan, mits die beperkt wordt tot hooguit 40 vier kante meter. De ruimte meet nu Ui meter en zou volgens het indiende plan worden uitgebouwd tot ca. 55 meter. Volgens B. W. is dat te veel, zeker ge zien het bestemmingsplan Soestdijk, waarvan de voorschriften zouden wor den overtreden. Met de aanvrager is af gesproken dat er op ambtelijk niveau verder overleg plaatsvindt om te zoeker naar een passende oplossing. Kantoorpand. Het College is niet be reid medewerking te verlenen aan dt bouw van een tweede kantoorpand aar de Beckeringhstraat, naast de villa Ei kenhorst. Het bouwplan is strijdig me het bestemmingsplan Soesterveen, da op het erf alleen "bijgebouwen toe staat binnen bepaalde grenzen. Verbindingsweg Klein Engendaa Het College vindt dat er nog geen uil spraak gedaan moet worden over d uiteindelijke situering van de (omstr den) verbindingsweg tussen KJein-bi gendaal en de Den Blieklaan. De VVL fractie had onlangs geïnformeerd na de stand van zaken en de besluitvc mine over deze weg, waarvan de bew ners van de Den Blieklaan toenemen verkeersdrukte in hun straat verwac ten Het College heeft nu afgesprok dat de weg pas wordt uitgevoerd nar er overleg is geweest met alle belai hebbenden, en nadat alle verkeers pecten - met name die voor de L Blieklaan - uitvoerig zijn bekeken, aanleg van de weg zit volgens bui meester De Widt nu "achter in de

Soester Courant | 1991 | | pagina 10