Gratis informatieli jn van Nederlandse Hartstichting 06-0650 INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Verdwenen So< Burgemeester reikt EHBO-diploma's uit Nieuwe kunst in Jardins d'Amis' i openlucht-exposi Jongen (17) geld afgeperst voor sigaretten Aktiviteiten in Zwembad De Turf ZWEMMEN Nachtelijk zwemmerskwartet uit bad gehaald Autoradio gestolen Bedrijfsverzamelgebouw in Soesterberg Uit de bocht (2) Plattelandsvrouwen over sprookjes Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Natuurwandeling in 't Hooge Erf Reumafonds: 65 jaar, maar geen pensioen Amateur-kamermuziekspelers zondag in Kasteel Groeneveld 'Beneath the Zimbabwe Sun' PAGINAu |5ÉNSDAG 6 MAART 1991 Waartoe rookgewoonten in combi natie met andere onhebbelijkheden al niet kunnen leiden ondervond za terdagmiddag een 17-jarige jongen uit Soest, die over de Peter van den Breemerweg naar huis fietste en daar werd aangesproken door een hem onbekende andere jongeman. Die vroeg hem te stoppen en informeer de belangstellend of hij geld bij zich had. Geïntimideerd verklaarde de fietser dat dat inderdaad het geval was. De ander reageerde daarop met de woorden: "Laat eens zien", en ook aan dat verzoek voldeed hij. In de daaropvolgende conversatie werd duidelijk dat de onbekende jonge man om sigaretten verlegen zat. Hij pakte de fietser vast, maakte hem zijn portemonnee afhandig, haalde daar een rijksdaalder en een gulden uit - wat kennelijk voldoende werd geacht voor de gewenste aanschaf - en verdween in de richting Amers foort. De portemonnee wierp hij achteloos weg. De jongeman uit Soest viste de por temonnee weer uit het struweel en fietste naar het politiebureau, waar hij zijn treurig relaas deed. Van de overvaller werd geen spoor meer ge vonden. Door de mogelijkheid het komende seizoen de watertemperatuur te verho gen is het activiteitenaanbod in De Turf groter geworden: veel nieuwe activi teiten die afgestemd zijn op de wensen en behoeften van de gebruikers. Bo vendien wordt er meer aandacht besteed aan de sfeer en service tijdens deze activiteiten. Maandag: 12.15 - 13.15 uur: baantjeszwem- men. Tijdens dit uur geen wilde plonzers, maar rustig banenzwem- men in uw eigen tempo. 20.00 - 21.00 uur: zwangerschaps- zwemmen. 21.00 - 22.00 uur: trimuur voor vol wassenen onder deskundige leiding (kosten: f 5,00 per persoon). Dinsdag: 12.15 - 13.15 uur: baantjes- zwemmen. Woensdag: 09.20 - 10.20 uur: baantjes- zwemmen. 14.00 -15.30 uur: vrij zwemmen met recreatiemateriaal. Tijdens deze uren kun je je lekker in het bad uitle ven met je vrienden en vriendinnen. De muziek is te gek en het water lek ker warm (30 graden). 19.30 - 20.30 uur: baantjes- zwemmen. Donderdag: 12.15 - 13.15 uur: baantjes- zwemmen. 14.45 - 15.45 uur: zwemuur voor ouderen (55+); deze activiteit is ge richt op iedereen boven de 55 jaar (ook voor de niet geoefende zwem mer). In een rustige sfeer kunt u on der deskundige leiding meedoen aan watergymnastiek of bananzwem- men (kosten: f 5,00 per persoon). Vrijdag: 12.15 - 13.15 uur: baantjes- zwemmen. Zaterdag: 12.30 -15.00 uur: vrij zwemmen met recreatiemateriaal. Zondag: 10.00 - 10.30 uur en 10.30 - 11.00 uur: ouder-kind-zwemmen; het heerlijk verwarmde water (30 gra den) biedt ook voor de allerkleinsten een ideale mogelijkheid samen met vader of moeder, opa of oma op speelse wijze te ontspannen. Er is leuk spelmateriaal. Ook bij deze ac tiviteit is deskundige begeleiding aanwezig. (Kosten: f 5,00 per per soon). 11.00- 12.30 uur: familiezwemmen; een heerlijk moment om samen in en om het water bezig te zijn. Uiteraard bestaat ook hier de mogelijkheid ge bruik te maken van de diverse spel materialen. 12.30 -14.00 uur: vrij zwemmen met recreatiemateriaal. Indien anders vermeld zijn de kosten: 0 tot en met 14 jaar: f 2,10; 15 jaar en ouder: f 2,35; 65+ f 1,35; Zonneweide f 1,00 per kwartier; Zonnebank (nieuw): f9,00 per keer (inclusief zwemmen). Begeleide activiteiten starten op maandag 10 september; overige ac tiviteiten op maandag 3 september. BELASTINGADVIESBUREAU OOMKES Verzorgen van uw aangifte inkomstenbelastingf 55,- Gerrit v.d. Veenstraat 79, Soest Telefoon 02155 - 2 70 43 Vragen stellen over hart- en vaatziekten Vragen van hart en vaatpatlënten en hun omgeving kunnen beant woord worden via de speciale tele foonlijn van de Nederlandse Hart stichting. Dit nummer Is nu gratis. Een team van deskundige vrijwilligers zit klaar voor telefonische hulp. Begrip De Informatielijn is er al sinds 1983. Een team van goed opgeleide vrijwilligers beantwoordt vragen over o.a. de risico's voor hart- en vaatziekten, over de sociale wetgeving in ons land, over sporten en trimmen en over hartoperatie en -revali datie. De Informatielijn is op werkdagen te bellen van 9.00-17.00 uur. De vrijwilligers van het team staan de vragenstellers te woord in afgesloten ruimten om zo ongestoord mogelijk een gesprek te voeren. Volgens de twee coördinatoren van de informatielijn in Den Haag, Ada Lohman en Marianne Zoetmulder kunnen de mensen ook gewoon eens bellen om te praten met iemand die begrip heeft voor hun problemen. "Onze vrijwilligers zijn goed getraind, worden steeds bijge schoold en ook op de hoogte gehouden van nieuwe ontwikkelingen. Op specifie ke vragen zullen wij alleen algemene antwoorden geven. Het is niet de bedoe ling, dat wij ons op het terrein van de arts begeven. We hebben bij de Hartstich ting twee cardiologen en een arts in huis, zodat we altijd overleg kunnen plegen. Voor vragen op psychisch of sociaal gebied beschikken wij over een uitgebreide documentatie, zodat wij de mensen kunnen verwijzen naar organi saties of hulpverlenende instanties bij hen in de buurt. Samen met de vragen steller proberen we duidelijkheid te krijgen over het probleem en zoeken we de juiste weg om hem of haar te helpen", aldus de twee coördinatoren. Vertrouwd De Informatielijn van de Nederlandse Hartstichting verstrekt algemene infor matie over behandeling of medicijnen. Alleen een arts, die volledig met de pa tiënt en het ziektebeeld vertrouwd is, kan speciale adviezen geven. Marianne Zoetmulder:" Als iemand vertelt dat hij of zij een klepoperatie moet ondergaan, dan leggen wij uit hoe een dergelijke operatie verricht wordt. Maar stelt men de vraag: heb ik een hartklep nodig?, dan verwijzen wij terug naar de arts. De vrijwilligers zullen dus in zulke gevallen altijd terug verwijzen naar de behandelend arts of specialist. De twee coördinatoren, die met een enthousiast team werken vinden de telefoon beter geschikt dan de post om de mensen met vragen te helpen." Zo kun je immers heel persoonlijk met iemand praten. Of men anoniem wil blijven of niet. Voor ons is elke vraag vertrouwelijk. Volledige geheimhouding is dus verzekerd. Rustig uitpraten kan ook door de telefoon; wij nemen alle tijd" zegt Ada Lohman. De Informatielijn van de Nederlandse Hartstichting wil degenen, die vragen hebben over hart- en vaatziekten zo volledig mogelijk van dienst zijn. Noteer het gratis nummer, ook als U nu geen vragen heeft, want het is nooit te voorspellen wanneer een antwoord nodig is. Het nummer is 06-0650. WOENSDAG 6 MAART 1991 SOESTER COURANT Donderdag 7 maart v/nnr Open Huis-avond: Schothorst College/RSG Thorbecke, openbare schooi voor Atheneum, HAVO, MAVO, Paladijnenweg 611, Amersfoort, vanaf 19.Juuur. Voorlichtingsavond: Sg. de Amersfoortse Berg, VWO, HAVO, MAVO, g de Grootlaan 25, Amersfoort. Vanaf 19.30 uur. Zaterdag 9 maart AApt Open Dag: Christ. Agrarische School, Dierenriem 2, Maartensdijk. n\ bloemschikwedstrijd. Van 10.00 -12.00 uur. Dinsdag 12 maart u Informatieavond: Scholengem. De Koppel. LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hoog- landseweg 55, Amersfoort. Van 16.00 - 20.00 uur. Open Dag: De Borg wal, school voor praktische vorming VSO, Zangvogel weg 156, Amersfoort. Van 9.00 - 15.00 uur. Donderdag 14 maart Informatieavond: inleiding over brugklas en div. afd. Het Nieuwe Lyceum, scholengem. voor MAVO, HAVO, Atheneum, Gymnasium, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. aanvang 19.30 uur. Woensdag 20 maart Open Middag: Chr. Agrarische School voor opl. in Land- en Touwbouw, Lu- xoolseweg 1, Nijkerk. Van 14.00 - 16.30 uur. Behalve de bewoners zijn ook de 40 deelnemende kunstenaars - n>e'.a"fen afbeeldende", maar ook enkele dichters en musici - geestdriftig geworden voor de kunstmanifestatie. De meesten zijn Met het voorjaar in aantocht krijgen sommige mensen plotseling weer last van merkwaardige aandriften. Mogelijk is dat de verklaring voor de nachtelijke escapades van een water- minnend viertal, dat de politie van zaterdag op zondag aantrof in hei zwembad de Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan. Drie heren uit Soest, resp. 25, 24 en 19 jaar, en een uit Barneveld, 25 jaar, beoefenden daar gezamenlijk de zwemsport. Om toe gang tot het bad te verkrijgen had den ze een ruit ingeslagen, hetgeen door omwonenden was opgemerkt. De politie kon niet zeggen wat het viertal bewogen had om zich op dit ongewone tijdstip te water te bege ven. Van eventueel overvloedig drankgebruik was geen sprake. De politie nam de zwemmers wel mee naar het bureau, waar proces verbaal werd opgemaakt. De glas- wacht werd ingeschakeld om de ka potte ruit te repareren. p«p happening - in de ware betekenis n dat woord. Dal is de beste om- -ivino van de kunstmanifestatie S air de welluidende titel "Jardins ïkniis", die op de beide Pinksterda- (19 en 20 mei) in Soest gaat Itsvinden. Zo'n 40 kunstenaars senteren zich op 37 verschillende tnlraties in de gemeente met nieuw rerk dat speciaal voor deze zeer bij- zondère gelegenheid wordt gemaakt. Het publiek kan - wandelend of fret- end getuige zijn van een unieke, in j] „eval de grootste en meest geva rieerde "openlucht-expositie" die S„est ooit heeft gekend. Achter de schermen wordt al maanden hard gewerkt aan de voorbereidingen oor deze twee dagen durende manifes- ,atje waartoe het initiatief is genomen goor drie bekende beeldende kunste naressen uit Soest: Milou van Dam, Jean-Marie van Staveren en Lied Zwa german. Het idee werd geboren na de internationale kunstmanifestatie "Chambres d'Amis" in Gent, die vorig jaar door de kunstenaars werd bezocht e[j de aanleiding vormde voor een suc cesvolle gezamenlijke tentoonstelling in de tuin van Lied, aan de Wieksloterweg, die in mei 1990 onder de titel "Land veroveren" werd gehouden. Ook Jelle Leek deed daaraan mee. Elk van de vier kunstenaars vulde een kwart van de uit gestrekte tuin met minstens 15 werken, waarmee het "landschap" werd veran derd. De besloten expositie trok veel belangstelling en maakte o.a. de huidige cultuur-wethouder Jan Visser zeer en thousiast. "\Ve wilden zoiets nóg eens doen, maar dan op grotere schaal en meer open, zo dat ook het grote publiek de kans zou ■ijigen het te zien, en vanuit een zo bot mogelijk verscheidenheid aan Jsciplines," aldus Milou en Jean-Ma- rie Op de fiets werden allerlei lokaties ISoest bekeken, meestal particuliere tjSinen, die de basis vormde voor de 15 kilometer lange "kunstroute". Met een aanbevelingsbrief van de wethouder op zak werden de bewoners benaderd met de vraag of ze eventueel bereid waren mee te werken. Dat lukte. "De meeste mensen waren wat overdonderd, maar toen ze hoor den wat we van plan waren werden ze steeds enthousiaster. Er was maar een bewoner die er niets voor voelde. De meesten waren juist vereerd dat hun tuin - toch een stukje van henzelf - was uitgekozen. Voor sommigen is het ei genlijk de eerste confrontatie met kunst in deze vorm, al denken ze misschien, ach, 't duurt tóch maar twee dagen... Geen'ideale'lokaties De route is inmiddels definitief en voert langs 37 verschillende lokaties - niet al leen siertuinen, maar ook schuurtjes, een stenen plaatsje en zelfs een flatbal kon "We hebben bewust niet gezocht naar 'ideale' lokaties," aldus Milou en Jean-Marie. Als "rustpunten" zijn in de route opgenomen het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat en het Raadhuisplein, en er zijn plannen in de maak voor een speciaal programma op het gebied van muziek en theater op die twee plekken, waaraan wordt meege werkt door diverse culturele instellin gen uit Soest. De route heeft overigens geen begin of eind; men kan op elk punt finstappen" en de wegwijzers volgen, die worden uitgevoerd volgens het spe ciaal voor "Jardins d'Amis' ontworpen Een 45-jarige Soester deed bij de politie aangifte van de diefstal van zijn autora dio-cassetterecorder. Deze werd zon dag uit zijn auto gestolen, die aan de Wiardi Beckmanstraat geparkeerd stond. De dief heeft het rechter zijraam ingeslagen om het apparaat te pakken te krijgen. Inmiddels zijn bij de gemeente al vier positieve reakties binnengekomen voor een plaats in het in Soesterberg te bou wen bedrijfsverzamelgebouw. Tot eind maart kunnen gegadigden zich bij de gemeente aanmelden. Het adres is: Ge meentebestuur, t.a.v. de bedrijfscon- tactfunctionaris, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Aan de hand van de behoefte wordt bekeken hoe groot het gebouw moet worden. Daarom is het belangrijk dat zij die ook maar enigszins interesse hebben dit zo spoedig mogelijk kenbaar maken. Een 21-jarige Hilversummer reed in het weekend zijn auto total-loss. De jongeman reed uit de richting Soestdui- nen de bocht bij ziekenhuis Zonneglo ren in. Omdat hij even bezig was de stand van de verwarming te verande ren, had hij niet in de gaten dat hij al in de bocht zat. Hij probeerde nog te corri geren, maar vloog daardoor helemaal naar links de bocht uit, over de berm en het fietspad heen. Toen hij met de ach terkant van zijn auto een gemetselde zuil raakte, draaide de auto een tuin in en kwam daar tot stilstand. De auto kon naar de sloop, de jongeman had niets. Ook geen auto meer. Van 1 maart t/m 30 april exposeert de Hooglanderveense fotograaf Henk Ruitenbeek zijn prachtige natuurfoto's in De Ark van Dierenpark Amers foort. De pure, nog onbedorven na tuur van het dier is een van de regelma tig terugkerende thema's in het werk van Ruitenbeek. In het Afrikaanse Zimbabwe, waar Ruitenbeek maan denlang verbleef, was die natuur nog volop aanwezig. Hij maakte er hon derden foto's. De dertig mooiste han gen op dit moment in De Ark van Die renpark Amersfoort. Wild en oorspronkelijk, dat spreekt Ruitenbeek aan. Hij zocht op verschil lende plaatsen van de wereld. In Zim babwe vond hij het uiteindelijk: Een omgeving waar de invloed van de mens nog minimaal is en de dieren het rijk voor zich alleen hebben. Olifanten, leeuwen, krokodillen, impala's, visaren den en neushoorns, ze waren allemaal in overvloed aanwezig. Met het fototoe stel in de aanslag ging de Hooglander- vener elke dag op jacht. Dat zijn buit de moeite waard is, blijkt uit de tentoonge stelde foto's. Zimbabwe, vooral de streek Manapools in het noorden, lijkt een van de laatste paradijzen op aarde. Voor Ruitenbeek is het een van de laatste oases van echt heid, plekken die we moeten koesteren. In de natuur, maar ook in ons hart. Want in de pure natuur ziet hij wat hij bij de mens te vaak mist. Freelance fotograaf Henk Ruitenbeek (34) noemt zichzelf een laatbloeier. Zes jaar geleden begon hij zich serieus aan het vak fotografie te wijden. Tot die tijd was hij metselaar geweest, een beroep dat hij ook nu nog (part-time) uitoe fent. Hij studeert aan de fotovalcschool en hoopt, na voltooiing, van de fotogra fie te kunnen leven. De natuur is al vanaf zijn kindertijd een zeer grote passie voor Ruitenbeek. Zijn opa was boswachter en nam de kleine Henk wekelijks mee naar diens werk. Ook nu nog gaat hij als het maar even kan met zijn camera de polder in, op zoek naar "prooi". Andere veel voorkomende thema's in het werk van de Hooglanderveense fo tograaf zijn de soms hopeloze strijd van de natuur tegen de mens en zijn cultuur en de samenwerking tussen dieren on derling. Het werk van Ruitenbeek is elke dag te zien tijdens de openingsuren van Die renpark Amersfoort (09.00-17.00 uur), Barchman Wuytierslaan 224 te Amersfoort, tel. 033-616658. De toegangsprijzen voor het park be dragen elf gulden voor kinderen van 2 t/m 9 jaar en veertien gulden vijftig voorouderen kinderen en volwassenen. Op zondagmiddag 10 maart organi seert IVN-Eemland in Baarn een na tuurwandeling in het bosgebied 't Hoo- ge Erf, gelegen aan de Hilversumse- straatweg. Om 14.00 uur staan natuur- gidsen klaar bij restaurant "Groot Kie vitsdal". Dit punt is bereikbaar met CN- lijnen 70 en 71 (we houden rekening met een aankomsttijd van 14.12). 't Hooge Erf (de spelling is van de topo grafische dienst) is een bosgebiedje te gen de westflank van een 20 meter hoge heuvel in het noordelijke gedeelte van de Utrechtse Heuvelrug. Aangezien er gestart wordt op 5 m hoogte hoeft men nauwelijks te klimmen. Het behoort tot het landgoed Pijnenburg, dat eigendom is van de erven Insinger. Er staan voornamelijk lariksen en zwar te dennen, met hier en daar een ver dwaalde eik en een beukenlaan. Ook is er nog wat hei te vinden. In het terrein ziet men nog duidelijk de stuwwallen uit de ijstijd en er zijn zelfs nog grafheuvels te vinden uit het stenen tijdperk (ca. 1700 voor Chr.). Die grafheuvels zijn in 1926 opgegraven en van 1977 tpt 1979 is er nogmaals gegraven, waarbij een tweetal urnen is gevonden. Het is natuurlijk nog winter, maar met een beetje aandacht kunnen er toch al veel voorjaarsverschijnselen worden waargenomen. Inlichtingen: tel. 24701 (tussen 17.30 en 19.30 uur). De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op dinsdagavond 12 maart haar maande lijkse bijeenkomst in het Medisch Cen trum, Nieuweweg 14, aanvang 20.00 uur. Mevrouw P. van Wijk uit Den Haag houdt een lezing over "de geheimen van het sprookje". Wie geïnteresseerd is in de diepere betekenis van de verhalen die ons vroeger boeiden of waarvan we griezelden, moet deze avond beslist ko men. Gasten betalen een kleine vergoe ding van f 3,-. Informatie: tel. 13730,25573 of 18455. Siet altijd komt de informatie in ene eo bleek deze week weer. Herinnert zich de groepsfoto van 16 januari, tn mensen poserend op straat, twee erv met een fiets? Drie weken later kond xve u melden waar en wanneer die tc ongeveer genomen moet zijn, en wisten inmiddels de namen van drie v de afgebeelden. We zijn nu rond n deze foto, en wel dank zij mevroi Smink-Van den Hoed, die iedereenu op de foto staat heeft gekend, deels h Als wfde groep nog even doornem. staat helemaal links, in Soes1"^™c Nelletje Daatselaar, echtgenote van han van den Hoed. "De moeder v mijn vader", zegt mevrouw Sm.nk ben naar haar vernoemd De vro met de grote hoed is een generatie j( eer. Ze was Alida Grift, de vrouw l Jan van den Hoed en pleegmoeder i de twee jongens die tussen de tv vrouwen staan: Gerrit en Kees Boele, "twee wees! deren die bij mijn moeder in de kost ren"' "UI Vóór dit groepje, op zijn hurken, zi Kees Kok (melkboer op de Klaarwe De geslaagde EHBO-ertjes met bur gemeester De Widt op de foto. leden en tien B-leden op feestelijke wij ze de getuigschriften uit en wees daarbij onder meer op de belangrijke taak die de EHBO heeft in de samenleving en dat hij volledig de opleidingen van de jeugd-EHBO kon onderschrijven. De winnende ploegen werden door de voorzitter bekendgemaakt. De jeugd A speelde om de wisselbeker van erelid mevrouw M. van Herwaarden. Zij reik te haar beker uit aan de beste A-ploeg,bestaande uit Karin v.d. Beek, Vinaya Varikat en Anouk Steitner. Na vele namen zullen ook deze weer in de beker worden gegraveerd. In de B-be ker, beschikbaar gesteld door de helaas verleden jaar overleden voorzitter en erelid, de heer H.E.J. Smit, zullen de namen worden gegraveerd van de beste B ploeg bestaande uit Joke Nieuwelink, Petra Dooyeweerd en Daniël Leertou wer. Vele ouders, leden en jeugdleden, alsmede een groot aantal kinderen van de oudste groepen van de KBS te Soest- dijk waren gekomen om van deze mid dag een geslaagd geheel te maken. Iedereen die 65 jaar wordt, kan het kalmer aan gaan doen. De reumabe strijding kan dat niet. Er zijn te veel Nederlanders - jong en oud - die door reuma in hun bewegingen worden be perkt. Genezing is nog steeds niet mogelijk, al wordt daar hard aan gewerkt via weten schappelijk onderzoek dat voor het grootste deel wordt gefinancierd door het Reumafonds. Er is daardoor al veel verbeterd: met behulp van onstekings- remmers, pijnstillers en chirurgische in grepen kunnen de meeste reumapatiën ten een zo normaal mogelijk leven lei den. Maar HET MIDDEL is nog niet gevonden. Pas als dat zo is, kan HET REUMAFONDS in de verre toekomst misschien met pensioen, want degenen die nu reuma hebben, rekenen nog een leven lang op voorlichting, mogelijkhe den tot contact met lotgenoten en op aanpassingen in hun woonomgeving en tijdens vakanties. De landelijke collecte is van 11-16 maart. Bij dit jubileum kan men het jari ge Reumafonds door een extra schou derklopje laten voelen dat het werk ge waardeerd wordt. Dat kan via een bij drage in de collectebus, op gironummer 324 of op banknummer 70 70 70 848. Afgelopen zaterdag 2 maart was het feest bij de jeugdafdeling van de EH BO Soest in haar gebouw aan de Paral lelweg. Er werden onderlinge wedstrij den gehouden met de nieuw geslaagde jeugd-EHBO'ers en er werden door burgemeester J. de Widt getuigschrif ten uitgereikt. Na de opening door voorzitter J.C.M. van Baaien, moest het geleerde door de jeugd in praktijk worden gebracht door eerste hulp te verlenen aan twee slacht offers (LOTUS), die zowel voor de drie A-ploegen als de drie B ploegen onge vallen speelden en uitbeeldden met geschminkte bloedende wonden. Het was geweldig om te zien hoe goed deze slachtoffers door alle ploegen werden behandeld en gerustgesteld zoals door één met de opmerking: 'Mevrouw, ik ben van de jeugd-EHBO, dus alles komt best in orde'. Na de wedstrijden geleid door de Heer. F. Hoogeweg en de jury van drie kader leden, kreeg de burgemeester het woord. Deze reikte aan zeven A-jeugd- Drie ensembles uit Soest Uit vele delen uit het land komen in Kasteel Groeneveld instrumentale en vocale muziekbeoefenaars bijeen, die niet spelen uit professie, maar louter en alleen wegens het genoegen om sa men te musiceren op amateuristische basis. Dat "amateurisme" niet syno niem is met geringere prestaties, lager muzikaal niveau of een mindere graad van bevlogenheid, daarvan kan ieder, die van die stelling nog niet is door drongen, zich zondag overtuigen. Het is voor het zesde jaar dat dit geza menlijke initiatief van de Baarnse Mu- ziekkring en Kasteel Groeneveld ge stalte krijgt en ieder jaar is de belang stelling om mee te doen groter. Mis schien is juist het ongedwongen karak ter de oorzaak van dat grote enthousias me: het ontbreken van het "concours idee" trekt kennelijk velen aan. In Groeneveld gaat het louter om het ge noegen van het spelen zelf. Er hebben zich in totaal 32 ensembles aangemeld waarvan, en dat is zeker op merkelijk, niet minder dan negen voca le ensembles: kleinere gemengde ko ren, kamerkoren, kwartetten en dub- belkwartetten. Ook de meer traditione le zoals strijkkwartetten, blazersensem ble in allerlei samenstellingen, maar ook afwijkende vormen zoals een ac cordeon-orkest, een duo-piano met Euphonium, en cello-kwartet, kortom: te veel om op te noemen. Ensembles komen uit Baarn, Soest, Hilversum, Bussum, Almere, Amersfoort, Ridder kerk, Utrecht, Spakenburg, Houten, Leusden enz. Uit Soest hebben zich in geschreven: "Dakkapella" (vocaal en semble), "Animato" (accordeon orkest) en "Breideblik-kwartet" (strijk kwartet). De organisatoren hebben deelnemers niet veel beperkingen opgelegd, maar een dwingende voorwaarde om mee te doen was dat het programma gerang schikt kan worden onder het hoofd klassieke muziek en niet langer dan 30 minuten mag duren. De leiding van Kasteel Groeneveld heeft zes zalen en ruimten ter beschikking gesteld, zodat er op verschillende plaatsen non-stop klassieke muziek zal zijn te beluisteren. Bezoekers aan Kasteel Groeneveld hebben tot al die concerten gratis toe gang. Zij betalen éénmaal de voor Kas teel Groeneveld gebruikelijke entree van f 3,-. Daar is dan een middag vol muziek en het bezoeken van de exposi ties inbegrepen. De muziekhappening in Groeneveld begint om 12.00 uur. het Kasteel is voor deze gelegenheid geopend vanaf 11.00 uur. Tentoonstelling Henk Ruitenbeek in Dierenpark Amersfoort

Soester Courant | 1991 | | pagina 14