Verdwenen Soest Nieuwe kunst in 37 Soester tuinen Ijardins dAmis met Pinksteren unieke Lenlucht-expositie in Soest Schrijvers bezoeken Baarnsch Lyceum Verdwenen Soest hervonden Studio Karla Karwoczik Museum Oud Soest Speeldoos f^GlNA 14 fóÉNSDAG 6 MAART 1991 Nachtelijk zwemmerskwartet uit bad gehaald Autoradio gestolen Bedrijfsverzamelgebouw in Soesterberg Uit de bocht (2) 11 maart: Yvonne Keuls Makkelijke buit aan Wieksloterweg D66 bespreekt groei-probleem SOESTER COURANT PAGINA 15 SOEST Verzorgd zijn en je verzorgd voelen, elk moment van de dag. Wij helpen u daarbij! Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 Habbe Meik: Slapstick-duo zonder onderbroekenlol Rosalie Niemand Theater Agenda 'Gestripte' auto aangetroffen Als v staat vrouwen Kultureel centrum Rembrandtiaan 35- Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Ook deze keer een foto die ons niet he lemaal onbekend is. Het gebouw dat u ziet, heeft gehoord bij de villa Eiken horst, en stond aan wat nu de Eiken- horstweg is. het droeg de naam Bosch- lust, en de eigenaar, de heer Becke- ringh, liet er 's zomers Amsterdamse vopuwen en meisjes - veelal diacones sen - op verhaal komen. Boschlust heeft er tot kort voor de- Tweede Wereldoorlog gestaan. Dat is dus ruim een halve eeuw geleden, maar misschien zijn er nog mensen die er of wel ooit "op verhaal" hebben mogen komen ofwel er hebben gewerkt, en die ons wat meer kunnen vertellen van het leven op Boschlust. We houden ons aanbevolen! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Met het vooijaar in aantocht krijgen I sommige mensen plotseling weer last van merkwaardige aandriften Mogelijk is dat de verklaring voor de nachtelijke escapades van een water- minnend viertal, dat de politie van zaterdag op zondag aantrof in het zwembad de Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan. Drie heren uit Soest I resp. 25, 24 en 19 jaar, en een uit Barneveld, 25 jaar, beoefenden daar gezamenlijk de zwemsport. Om toe gang tot het bad te verkrijgen had den ze een ruit ingeslagen, hetgeen door omwonenden was opgemerkt De politie kon niet zeggen wat het viertal bewogen had om zich op dit ongewone tijdstip te water te bege ven. Van eventueel overvloedig drankgebruik was geen sprake. De politie nam de zwemmers wel mee naar het bureau, waar proces verbaal werd opgemaakt. De glas- wacht werd ingeschakeld om de ka potte ruit te repareren. Een 45-jarige Soester deed bij de politie aangifte van de diefstal van zijn autora dio-cassetterecorder. Deze werd zon dag uit zijn auto gestolen, die aan de Wiardi Beckmanstraat geparkeerd stond. De dief heeft het rechter zijraam ingeslagen om het apparaat te pakken te krijgen. Inmiddels zijn bij de gemeente al vier positieve reakties binnengekomen voor een plaats in het in Soesterberg te bou wen bedrijfsverzamelgebouw. Tot eind maart kunnen gegadigden zich bij de gemeente aanmelden. Het adres is: Ge meentebestuur, t.a.v. de bedrijfscon- tactfunctionaris, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Aan de hand van de behoefte wordt bekeken hoe groot het gebouw moet worden. Daarom is het belangrijk dat zij die ook maar enigszins interesse hebben dit zo spoedig mogelijk kenbaar maken. Een 21-jarige Hilversummer reed in iet weekend zijn auto total-loss. De ongeman reed uit de richting Soestdui- len de bocht bij ziekenhuis Zonneglo- en in. Omdat hij even bezig was de tand van de verwarming te verande- en had hij niet in de gaten dat hij al in le bocht zat. Hij probeerde nog te corri- :eren, maar vloog daardoor helemaal laar links de bocht uit, over de berm en et fietspad heen. Toen hij met de ach tkant van zijn auto een gemetselde uil raakte, draaide de auto een tuin in n kwam daar tot stilstand. De auto kon aar de sloop, de jongeman had niets. >ok geen auto meer. fn happening - in de ware betekenis u, dat woord. Dat is de beste om- Ljjving van de kunstmanifestatie Lr de welluidende titel "Jardins ïijnis", die op de beide Pinksterda- L (19 en 20 mei) in Soest gaat Ljlsvinden. Zo'n 40 kunstenaars Lenteren zich op 37 verschillende Lties in de gemeente met nieuw |trk, dat speciaal voor deze zeer bij- Ldere gelegenheid wordt gemaakt, [el publiek kan - wandelend of fiet- [nd getuige zijn van een unieke, in k geval de grootste en meest geva- [éerde "openlucht-expositie" die iist ooit heeft gekend. [chier de schermen wordt al maanden jrd gewerkt aan de voorbereidingen ordeze twee dagen durende manifes- ewaartoe het initiatief is genomen tor drie bekende beeldende kunste naressen uit Soest: Milou van Dam, n-Marie van Staveren en Lied Zwa- Lrman. Het idee werd geboren na de liemationale kunstmanifestatie IChambres d'Amis" in Gent, die vorig Lr door de kunstenaars werd bezocht |nde aanleiding vormde voor een suc- isvolle gezamenlijke tentoonstelling in letuin van Lied, aan de Wieksloterweg, Ie in mei 1990 onder de titel "Land [eroveren" werd gehouden. Ook Jelle leek deed daaraan mee. Elk van de vier [unstenaars vulde een kwart van de uit strekte tuin met minstens 15 werken, Larmee het "landschap" werd veran- lerd. De besloten expositie trok veel Langstelling en maakte o.a. de huidige Muur-wethouder Jan Visser zeer en- Jiousiast. We wilden zoiets nóg eens doen, maar an op grotere schaal en meer open, zo- lat ook het grote publiek de kans zou irijgen het te zien, en vanuit een zo [root mogelijk verscheidenheid aan lisciplines," aldus Milou en Jean-Ma- ie. Óp de fiets werden allerlei lokaties Soest bekeken, meestal particuliere linen, die de basis vormde voor de 15 (j)ometer lange "kunstroute". Met een Lbevelingsbrief van de wethouder op pk werden de bewoners benaderd met je vraag of ze eventueel bereid waren ïee te werken. lat lukte. "De meeste mensen waren /at overdonderd, maar toen ze hoor- len wat we van plan waren werden ze jteeds enthousiaster. Er was maar één iwoner die er niets voor voelde. De leesten waren juist vereerd dat hun juin - toch een stukje van henzelf - was litgekozen. Voor sommigen is het ei genlijk de eerste confrontatie met kunst |n deze vorm, al denken ze misschien: ich, 't duurt tóch maar twee dagen..." leen 'ideale' lokaties )e route is inmiddels definitief en voert angs 37 verschillende lokaties - niet al- een siertuinen, maar ook schuurtjes, :en stenen plaatsje en zelfs een flatbal- ;on. "We hebben bewust niet gezocht laar 'ideale' lokaties," aldus Milou en ean-Marie. Als "rustpunten" zijn in de oute opgenomen het openluchttheater an de Soesterbergsestraat en het Raadhuisplein, en er zijn plannen in de naak voor een speciaal programma op iet gebied van muziek en theater op die wee plekken, waaraan wordt meege werkt door diverse culturele instellin- ;en uit Soest. De route heeft overigens een begin of eind; men kan op elk punt instappen" en de wegwijzers volgen, lie worden uitgevoerd volgens het spe- :iaal voor "Jardins d'Amis" ontworpen ago. Jehalve de bewoners zijn ook de 40 leelnemende kunstenaars - niet alleen beeldende", maar ook enkele dichters n musici - geestdriftig geworden voor le kunstmanifestatie. De meesten zijn afkomstig uit Soest, enkelen ook uit Baarn en Amersfoort. Elke maand ko men ze in het gemeentehuis bij elkaar. "Half september zijn we begonnen, nu staat alles op de rails. Ze zijn allemaal heel enthousiast en gemotiveerd. Het betekent wel wat voor kunstenaars om uit de beslotenheid van hun atelier te treden, of zoals Lied Zwagerman zegt: 'buiten hun lijst te stappen'. Ze be schouwen het als een uitdaging, en dat werkt heel stimulerend." Van een "verbindend thema" is overi gens geen sprake. Het gaat immers ook om de diversiteit. Alle kunstwerken staan op zichzelf en worden speciaal voor die lokatie gemaakt, waardoor het huis of de tuin iets "extra's" krijgt en het eigen karakter wordt versterkt of verbij zonderd. "Er is zelfs een kunstenaar die op zo'n lokatie woont, en die komt toch met iets heel nieuws voor de dag..." Hartelijke kontakten De kontakten tussen bewoners en kun stenaars zijn inmiddels gelegd en in de meeste gevallen is er sprake van een hartelijke samenwerking. De kunste naars kregen een keuze uit drie lokaties, waaruit ze allemaal hun eigen favoriete plek kregen toebedeeld. Dat is zonder problemen gegaan. In december wer den de eerste ideeënschetsen gepresen teerd. "Iedereen was enthousiast en stond klaar om elkaar te helpen met tips en oplossingen voor bepaalde proble men." Omdat Milou, Jean-Marie en Lied als organisatoren ook zelf aan de manifestatie meedoen is er een "onpar tijdige" ondersteuningscommissie ge vormd, bestaande uit de kunstcommis sieleden Ans Greefhorst, Werner Paans en Gert Duêrmeijer (alle drie op per soonlijke titel), om eventuele "binnen brandjes" te blussen. Ze heeft echter Milou van Dam (r.) en van Staveren. an-Marie De maand maart komt op Het Baarnsch Lyceum in het teken van de literatuur te staan. Yvonne Keuls, Evert Hartman en Jean Pierre Rawie komen op school over hun werk praten en discussiëren. De culturele commis sie van Het Baarnsch Lyceum, be staande uit leerlingen, ouders en lera ren heeft deze literaire maand georga niseerd voor leerlingen, ouders en an dere belangstellenden uit Baarn en Soest. Tijdens de lessen Nederlands zal deze maand veel aandacht aan de genoemde schrijvers en hun werk wor den besteed. Op maandag 11 maart komt Yvonne Keuls om 20.00 uur op school praten en discussiëren over haar werk en de pro blemen die zij daarin beschrijft. Zij wil graag met leerlingen en andere volwas senen samen daarover praten. Bekende boeken van Yvonne Keuls zijn: Jan Rap Een insluiper heeft vorige week betrek kelijk gemakkelijk geld weg kunnen ne men uit een woning aan de Wieksloter weg. Op een richel onder het bureau vond hij de sleutel, waarmee hij een la kon openen. Uit het geldkistje dat hij daarin aantrof, nam hij een bedrag van ca. 850 gulden weg. De diefstal werd ontdekt door de 63-jarige bewoonster. Hoe de dief binnen is gekomen is nog onduidelijk. rts. De vrijwilligers gevallen altijd terug ehandelend arts of 'ren, die met een verken vinden de ikt dan de post om jen te helpen." Zo persoonlijk met men anoniem wil ons is elke vraag Qe geheimhouding Jstig uitpraten kan "ij nemen alle tijd", de Nederlandse lenen, die vragen n vaatziekten zo i dienst zijn. imer, ook als U nu ant het is nooit te r een antwoord 50. niet in actie hoeven te komen. Integen deel: ook tussen de kunstenaars onder ling, toch allemaal individualisten die doorgaans vrij geïsoleerd werken, is een hartelijk kontakt gegroeid. Hoewel de manifestatie de nodige kos ten met zich meebrengt is er geen ge meenschapsgeld mee gemoeid. "We wilden bewust geen subsidie," aldus Milou en Jean-Marie, "al was het alleen maar omdat de hele organisatie dan ze ker twee keer zoveel tijd in beslag zou nemen." Wel wordt met graagte gebruik gemaakt van de aanbiedingen van sponsors, zoals Big Boss Bouwmarkt Wolfsen en Brandsma Glas, die mate riaal leveren, en foto Willem van Oos ten. De laatste stelt alle kunstenaars een Kodak Stretch-camera ter beschikking, waarmee ze hun werk in het kader van "Jardins d'Amis" kunnen vastleggen. In de zomermaanden maakt Van Oosten daarvan vegrotingen van 50 x 20 centi meter, die in een "panoramische expo sitie" te zien zullen zijn. Zo blijft er van de tweedaagse manifestatie ook iets "blijvends" over. De organisatoren denken aan bijvoorbeeld de hal van het gemeentehuis als ideale ruimte voor zo'n expositie, maar dat is nog niet ze ker. Waar ook iets "vast" komt te liggen is de Artotheek in Overhees, die tijdens de Pinksterdagen ook open is. Daar wordt alle documentatie over de Soester kun stenaars verzameld en kunnen belang stellenden zich nader laten informeren aan de hand van foto's en andere gege vens. Ander werk van de deelnemende kunstenaars zal te zien zijn in Artishock (Steenhoffstraat) en C-drie (Over hees). Overigens krijgt elke "kunst- tuin" een bordje met informatie voor het publiek. Op beide Pinksterdagen - zeg maar tus sen 9.00 en 18.00 uur - kan het publiek in Soest kennis nemen van een heel bij zondere kunst-presentatie. De route kan men op elk willekeurig punt volgen en wordt goed bewegwijzerd. Het is overigens wel de opzet dat de kunstwer ken niet vanuit de auto worden bekeken (op sommige stukken van de route kan dat trouwens niet eens), maar dat men sen van hun fiets stappen. Het werk moet van de stoep af te zien zijn; het is niet de bedoeling dat de mensen de tui nen in lopen. De lol die je erin hebt "Wat we willen is de toegankelijkheid Het logo waaraan de kunstmanifesta tie Jardin d'Amis te herkennen is. van kunst onderstrepen," aldus Milou en Jean-Marie, "kunst in een breder perspectief plaatsen, zodat je ziet dat kunst plezier geeft aan iedereen. Dat het maar twee dagen duurt is niet erg. Zo wordt het ook een echte happening, een feest. Want kunst is ook gewoon de lol die je erin hebt, het is niet alleen maar een zaak van mensen die daar heel beschouwend en ernstig over doen. En je hoeft er zeker geen 'verstand' van te hebben." De manifestatie moet een "knal" wor den, niet iets wat voortaan jaarlijks wordt herhaald. "Daarvoor is het trou wens ook een veel te grote klus. De be doeling is dat het lééft, niet alleen bij de kunstenaars, maar ook bij de mensen die in Soest wonen of speciaal komen kijken. Ze krijgen op die manier ook een heel goed zicht op de totale plano logie van Soest, met z'n verscheiden heid aan landschappen en vormen van bebouwing." Of "Jardins d'Amis" een succes wordt? De organisatoren twijfelen er niet aan en verwachten zelfs nationale belang stelling, maar te "meten" is het niet. "Je kunt zeggen: als er veel fietsers en wan delaars die dag op de been zijn in Soest, dan is het geslaagd. Als de kunstenaars reacties krijgen is het al aardig, denken we. En als het iedereen - de kunste naars, de bewoners en het publiek - maar een feestelijk gevoel geeft, dan is het ontzettend goed gelukt...!" In De Speeldoos was het weer eens raak. Zaterdag trad het Duitse duo Maskerkomieken Habbe und Meik op. Voor een volle zaal zorgden zij voor een avond onvervalste humor zonder een woord te zeggen. Een com binatie van mime, acrobatiek en voor al humor deed de zaal continu lachen, gieren brullen. Meer dan de helft van het publiek be stond uit kinderen, maar ook de vol wassenen toonden dat hetgeen ge bracht werd, aansloeg. Het programma "Teamwork" is een compilatie van slapstick en sketches, die zeer herken baar zijn. Met een minimum aan decor weten zij de situatie duidelijk weer te geven en hun mime, maar vooral hun maskers zijn van een zodanige kwali teit, dat zelfs de strakke maskers een Elisabeth Marain bewerkte haar suc cesroman "Rosalie Niemand" tot een toneelstuk. Centraal staat het kind Ro salie, haar geboorte, haar ongelukkige jeugd en haar plaatsing op U-jarige leeftijd in een psychiatrische instelling. De moeilijkheden die ze daar door maakt, zelf veroorzaakt en die zij on dergaat of oplost, vormen de bouwste nen van het verhaal. Enkele momenten van geluk kent ze toch ook. Ze geven haar kracht en moed om later des te harder te vechten. Met hulp en met leeuwemoed slaagt ze er uiteindelijk in te ontsnappen aan een le ven zonder hoop of toekomst. Ze is nu vijftig en voor haar begint pas het leven. "Rosalie Niemand" behoort tot het genre van documentaire fictie. Het wil op basis van een waar gebeurd feit een fictionele reconstructie en psychologi sche en ideologische benadering kom- mentaar geven. Hoe sterk de realiteit ook aanwezig is in het werk, en hoe accuraat beschrijvin gen en gebeurtenissen overeenkomen, toch blijft het een herschrijven, een be schrijving van de werkelijkheid en niet de werkelijkheid zelf. Maar dit doet niets af aan de autenticiteit van het ge geven en het eerlijke verslag van de au teur. Het Mechels Theater is een van de grootste Vlaamse theatergezelschap pen. Het gezelschap geeft ruim 400 voorstellingen per seizoen, waarvan zo'n 160 op reis. De 60 medewerkers, acteurs en technisch personeel zijn in vaste dienst. De voorstellingen worden in drie eigen theaters gespeeld. Het MMT trekt jaarlijks zo'n 200.000 man publiek. Aanvang: 20.15 uur. verschil in gelaatsuitdrukking weerge ven. Alleen al hun opkomst, dwars door en over het publiek heen, zorgde voor een grote hilariteit. Hun gestuntel was ner gens gekunsteld, maar zeer natuurlijk. Duidelijk te zien was, hoe goed zij zich hebben voorbereid op situaties. De door hen gespeelde kinderen waren ook werkelijk kinderen in de leef tijdsklasse van acht a negen jaar. Het gestuntel en gedraai van de jongen om het meisjeheen. Hij kan zich alleen maar uiten in plagerijtjes om tot haar door te dringen. Fantastisch en echt. Ook de dokter, die er uiteindelijk in slaagt om de slechtziende middels een bril weer goed te kunnen laten zien. Prompt komt de slechtziende daarna buiten onder een auto, omdat hij zich niet meer zo op zijn gehoor hoeft te ver laten. Een meesterstukje van mime en kolder tegelijk. JOD Dinsdag 5 maart, 20.15 uur: "De wereld in een rugzak" Soloprogramma van de acteur, vertel ler, cabaretier, journalist Dolf de Vries. Kaarten f 12,50; Pas65/CJP f 11,-. Vrijdag 15 maart, 20.15 uur: Rosalie Niemand'" Toneelstuk uitgevoerd door het Me chels Theater met in de hoofdrol Tessy Moerenhout. Kaarten, f 25,-- Pas65/ OP f 22,50. Zaterdag 16 maart, 20.15 uur: "Vriend en Vijand" Soloprogramma van Bram Vermeulen. Kaarten f 17,50 Pas 65/CJP f 15,00. Donderdag 21 maart, 20.15 uur: "Mystery Guest" Nieuw theaterprogramma van Rob van Houten en Feike Boschma. Kaarten f 15,(Ook Pas65/CJP). Dinsdag 26 maart, 20.15 uur: "Hotel Spoorzicht" Avondvullend cabaretprogramma van Bart Stultiens. Kaarten f 15,— (ook voor Pas65/CJP). Donderdag 28 maart, 20.15 uur: "Amadeus" Toneelstuk met o.a. Willem Nijholt, Paul Röttger, Josine van Dalsum, Lex van Delden, Wil van Seist, Tom van Beek e.v.a. Kaarten f 27,50 Pas65/CJP f 25,00. Speciale Kindervoorstelling Woensdag 13 maart, 14.00 uur: "De onvoorstelbare tocht" Speelfilm voor kinderen met Neder lands gesproken commentaar. Kaarten f5,-. Op de parkeerplaats bij het recreatie terrein De Bergjes aan de Van Weerden Poelmanweg werd zondagmorgen een behoorlijk "gestripte" Opel Kadett aangetroffen. Aan de auto ontbraken de wielen, de motorkap, het kofferdek sel en de kentekenplaten. De politie zocht de zaak uit en ontdekte dat de au to op 23 februari in Arnhem was gesto len. De wagen - of wat ervan over is - kon terug naar de rechtmatige eigenaar. Bedrijven vragen om meer bedrijfster rein, en er zijn ruim drieduizend wo ningzoekenden in Soest. Het beleid, zo wel van de provincie als van de gemeen te, is gericht op het stoppen van de groei. Het aantal mensen dat gemiddeld in één huis woont, neemt nog steeds af. Dat betekent dat het aantal inwoners van Soest zal afnemen als er niet meer gebouwd wordt. Wél bouwen kost groen. Niet bouwen kan ten koste gaan van voorzieningen. Onvoldoende werkgelegenheid in Soest veroorzaakt meer woon-werk- verkeer, en dus meer milieubelasting. Kortom, afwegen of er nog gebouwd moet worden in Soest en in Soesterberg, en zo ja in welke mate, waar, hoe en voor wie, is niet eenvoudig. En in samenhang daarmee ligt er de vraag: wat moet het winkelbeleid zijn? Moet het Van Weedestraat-winkelge- bied geheel of gedeeltelijk autovrij ge maakt worden? Zo ja, dan moet het ver keer omgeleid worden en langs welke wegen? De afdeling van D66 Soest/Soester- berg bespreekt dit probleem aan de hand van een D66-notitie "Structuur schets". Een ieder die interesse heeft, is welkom. De vergadering begint 20.15 uur en wordt woensdag 13 maart ge houden in de Open Hof, Veenbesstraat 2 in Soest. en z'n maat 1977), De moeder van Da- vid S. (1980) en Het verrotte leven van Floortje Bloem (1982). Haar laatste boek heet: De tocht van het kind (1990). Deze avond is bedoeld voor de leerlingen van de derde klas en hoger, voor ouders en voor andere belangstel lenden uit Baarn en Soest. Op donderdag 14 maart komt om 14.00 uur Evert Hartman vertellen over zijn boeken en hoe ze ontstaan. Evert Hart man is een regelmatige gast in Baarn. Vorig jaar nog was hij bij "boekhandel Den Boer. Een aantal jaren geleden was hij - zeer enthousiast - aanwezig op school. Het is iedereen toen zo goed be vallen dat men hem nu weer uitgeno digd heeft. Voor leerlingen uit de tweede en eerste klassen bestaat nu de kans Evert Hart man aan de tand te voelen over zijn boe ken. Bekende boeken van Evert Hart man zijn: Oorlog zonder vrienden (1979), Vechten voor overmorgen (1980), Gegijzeld (1984) en Morgen ben ik beter (1987). Zijn laaste roman is: De droom in de woestijn (1989). De ze middag is bedoeld voor leerlingen van tweede en eerste klassen. Jean Pierre Rawie Op dinsdag 19 maart zal om 15.00 uur de dichter en vertaler Rawie komen praten over zijn poëzie. Met een clubje fijnproevers zal hij in een workshop dieper ingaan op poëzie. Eindelijk be staat de kans om een dichter nu eens zelf te vragen wat hij bedoelde en ook of een gedicht eigenlijk meer door de lezer dan door de dichter gemaakt wordt. In de lessen Nederlands zal veel aandacht be steed worden aan de poëzie van Jean Pierre Rawie. Dichtbundels van Rawie zijn: Het meis je en de dood (1979), Intensive Care (1982), Kwade trouw (1986) en Oude gedichten 1987). In de bundel Woelige stof (1989) is ook een aantal vertaalde gedichten opgenomen. Tijdens de genoemde gelegenheden zullen boeken van de schrijvers gekocht kunnen worden die door de auteurs zelf gesigneerd zullen worden. Voor de le zing van Yvonne Keuls zijn voor alle be langstellenden kaartjes a 2 gulden 50 verkrijgbaar op Het Baarnsch Lyceum, bij boekhandel Van de Ven (Soest) en bij Boekhandel Den Boer. De andere lezingen zijn alleen voor leerlingen van de school. iet altijd komt de informatie in énen, bleek deze week weer. Herinnert u ch de groepsfoto van 16 januari, tien ensen poserend op straat, twee ervan een fiets? Drie weken later konden u melden waar en wanneer die foto genomen moet zijn, en we sten inmiddels de namen van drie van afgebeelden. We zijn nu rond met deze foto, en wel dank zij mevrouw Smink-Van den Hoed, die iedereen die op de foto staat heeft gekend, deels heel goed gekend. Als we de groep nog even doornemen, staat helemaal links, in Soester dracht, Nelletje Daatselaar, echtgenote van Jo- han van den Hoed. "De moeder van fmijn vader", zegt mevrouw Smink, "ik ben naar haar vernoemd". De vrouw met de grote hoed is een generatie jon- I eer. Ze was Alida Grift, de vrouw van van den Hoed en pleegmoeder van twee jongens die tussen de twee staan: Gerrit en Kees Boele, "twee weeskin deren die bij mijn moeder in de kost wa ren". Vóór dit groepje, op zijn hurken, ziet u Kees Kok (melkboer op de Klaarwater- Waar de groep zich bevond is nu óók ze ker: het was op de hoek van de Beuken laan en de toenmalige Ringweg. Het huis op de achtergrond was van Gijs Dorrestein, die ook wel Gies in 't Gat genoemd werd omdat zijn grond een stuk lager lag dan de weg. Maar die bij naam vond hij niet zo leuk, vertelt me vrouw Smink, die we dankbaar zijn voor haar informatie. Wéér een klein brokje Verdwenen Soest hervonden! weg - dat witte huisje staat er nog). De lange jongen, ongeveer in het midden achteraan, was Willem Roest, dat had den we u al verteld, maar u wist nog niet dat vóór op zijn fiets Jan van den Hoed staat, de echtgenoot dus van Alida en de vader van de jonge Nelletje - die zelf overigens afwezig is op de foto. Naast Willem Roest staat Freek Rozen- daal, met daarvoor, op zijn hurken, Wil lem Bosman (ook dat wist u al) en hele maal rechts, met fiets, ziet u Gart van Klooster van de Molenstraat. Dus niet een jongen Kok, zoals iemand dacht te weten - al staat er dan wel ene Kees Kok elders op de plaat. Van de afgebeelden is er niemand meer in leven.

Soester Courant | 1991 | | pagina 15