Meer kleppen, meer kracht. A trybltM- N autosmeeing bedankt! ie Hair Sportcomplex wordt niet opgeofferd aan uitbreiding industrieterrein Bewoners Soestduinen weren extra parkeerterrein uit de woonkern VVD-kiezers PETERS Makelaars W m WOENSDAG 6 MAART 1991 69e JAARGANG NO. 2 Commissies fluiten College terug Kapitaalvernietiging ruim drie miljoen Clubs leveren 'tot het uiterste' verzet tegen verplaatsing De Mitsubishi Colt Verkiezingsuitslag vanavond te zien in raadhuishal Parkeerprobleem restaurant centraal in discussie 'Dit mag nooit meer gebeuren' CDA-vlag op gemeentehuisdak blijkt 'steen des aanstoots' PlpSiplI fa Gevonden vuurbuks bij politie ingeleverd Geweten spreekt na tv-uitzending over moordaanslag Soesterberg Brommer gestolen ZIE PAGINA 3 SALOMONS ER GAAN STEEDS MEER STEMMEN OP VOOR HET LIBERALISME. Auto gestolen Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN Na 10 jaar met veel plezier het kappersvak te heb ben uitgeoefend, heb ik toch besloten over te stap pen naar het beroep etaleuse. Als dank voor uw vertrouwen gedurende deze 10 jaar willen Sylvia en ik op feestelijke wijze tijdens een receptie op zaterdag 9 maart van 17.00 tot 19.00 uur het glas metu heffen. Hartelijke groeten, Sylvia en Jennifer. Vast- HET VLEESCENTRUM WASIEL STEITNER @0 s® w Mg} SU] Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per half jaar f 24 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Waar Soest de door velen begeerde uitbreiding van het industrieterrein uiteindelijk moet vinden is nog niet ze ker, maar het staat wel vast dat het niet ten koste zal gaan van de sportvelden aan de Koningsweg. Dat bleek vorige week, tot opluchting van de betrokken sportclubs, na een uitvoerige discussie in de gecombineerde vergadering van de raadscommissies Ruimtelijke Or dening en Financiën. Het College gaat op zoek naar alternatieven. De raadsleden honoreerden daarmee de bezwaren die de vier bedreigd^ sportclubs naar voren hadden gebracht (zie het artikel elders in deze krant), maar kwamen ook op basis van eigen overwegingen tot de eensluidende con clusie dat het College dit plan maar moest vergeten. Wethouder Jan Menne betoogde overigens nog eens omstan dig dat het College geen standpunt had ingenomen en zich nog niet had uitgela ten over de precieze lokatie. De fracties van Progressief Soest en Ge meentebelangen bleken al helemaal niet te overtuigen van de noodzaak voor nieuw bedrijfsterrein. Leidje To massen (PS) vond dat er met 43 reacties van de 760 geënquêteerde bedrijven - waarvan 17 op korte termijn behoefte hebben aan uitbreiding - nauwelijks ge sproken kon worden van "hoge nood". Ze vond dat daarvoor eerst het braak liggende stuk grond op Nieuwegracht I (eigendom van TBS-directeur Raatjes) in aanmerking moest komen, die daar toe maar onder druk gezet moest wor den. Harry Witte (Gemeentebelangen) sloot zich daarbij aan en meende dat er ook nog volop ruimte was in de aange kochte Cola-fabriek. Kees Boerkoel (PvdA) meende dat 60 a 70 van de in totaal opgegeven be hoefte als reëel beschouwd moest wor den. Met het Raatjes-terrein en een strook aan de andere kant zou de ge meente met 4 hectare al aardig in de ge wenste richting komen, dacht hij. En dan was er tijd genoeg om naar andere plekken uit te kijken. Veel te vroeg Ook Ries van Logtenstein (CDA) vond het opmerkelijk dat Soest - 4500 hecta re groot - uitgerekend het sportcomplex had gevonden om aan de uitbreidings behoefte tegemoet te komen. Hij vond het voorlopig veel te vroeg voor zo'n besluit en wees ook op de stroken rond om de sportvelden. Pas in een veel later stadium zouden die ter sprake mogen komen. Wiebe Meilof (GPV) sloot zich daarbij aan. Hij vond dat het College veel te hard vooruit had gedacht en vond het praten over een verplaatsing van het sportcomplex heel voorbarig. Günther Plomp (WD) vond dat er he lemaal geen aanleiding was om de eer der bedachte lokatie - aan de kant van de Biltseweg - op te geven. Volgens hem was daarvoor indertijd heel bewust gekozen. "Het oorspronkelijke plan moet gewoon doorgaan." Hij meende verder dat het aan de industriëlen zelf wel overgelaten kon worden hoe het braakliggende terrein op Nieuwegracht I moet worden ingevuld. Gré van Eek (D66) vond dat de behoefte aan nieuw bedrijfsterrein niet afgeschoven kon worden naar omliggende gemeenten en dat er op korte termijn gekeken moest worden naar alternatieve lokaties, "maar niet zo grootschalig". De vier sportclubs die door verplaat sing van het sportcomplex Koningsweg ten behoeve van de uitbreiding van het industrieterrein gedupeerd zouden worden, zullen zich daartegen "tot het uiterste"" verzetten. Dat lieten zij vori ge week eendrachtig en onomwonden weten in een gezamenlijke verklaring. Volgens de clubs kan de gemeente be ter eerst de structuurvisie afronden en dan nog eens - met alle betrokkenen - nagaan of andere oplossingen wel zo onhaalbaar zijn. Belangrijkste argument van de vier ver enigingen - de kynologenclub Zoys, de fietscrossclub King's Road Riders, de honk/softbalclub de Knickerbockers en de Mixed Hockeyclub Soest - is de ongekende kapitaalvernietiging die met de verplaatsing gemoeid zou zijn: naar schatting meer dan drie miljoen gulden. Bovendien zijn er door de clubs zelf "enorme investeringen" gedaan, die in één klap van tafel gaan en niet (alleen) in geld zijn uit te drukken. Ze vrezen bovendien ledenverlies. De kritiek die de clubs bij monde van Zoys-vertegenwoordiger Noordergraaf op het College liet horen was bepaald niet mals. Vooral het feit dat ze pas tien dagen tevoren de notitie over Nieuweg racht II onder ogen hadden gekregen, en in de gauwigheid dus met een stand punt op de proppen moesten komen, was slecht gevallen. Voor de rest von den ze het vreemd dat ze alleen dit éne plan voorgeschoteld hadden gekregen, alsof de kaarten al geschud waren. Namens Zoys zelf liet Noordergraaf o.a. weten dat de "hondenclub" nog maar koud twee maanden op het sport complex zit. Wel navrant om nu al te moeten opbreken, ook al omdat Soest een kynologenclub hard nodig heeft in verband met de opvoeding van de hon den en de uitlaat-problematiek. Ook woordvoeder Van der Wolk van de fïetscrossers voelde er niets voor om voor de zoveelste keer opnieuw te be ginnen. Hij wees o.a. op de optie die de club heeft om in 1992 de nationale kampioenschappen te organiseren, waaraan minstens 1200 renners mee doen, plus een veelvoud daarvan aan publiek. De Knickerbockers, volgens woord voerder Bloemsma sinds twee jaar ein delijk op een eigen stek, vreesde onge veer de nekslag voor de club bij het te loorgaan van de accommodatie en hoc- key-vertegenwoordiger Van Rensen voorzag - naast alle financiële perikelen - een ware aanslag op het kader en het ledental. Lobby Behalve de sportclubs lieten ook andere instellingen tijdens de drie kwartier du rende inspraakronde van zich horen. Bep Rademaker, van de milieuvereni ging Soestdijk Geen Stankwijk, had ernstige twijfels bij de noodzaak tot uit breiding van het industriegebied, die volgens haar vooral door een "lobby" wordt gepropageerd en waarvoor het spaarzame groen in de omgeving dreigt te worden opgeofferd. Volgens Rade maker mogen er van de provincie overi gens alleen bestaande milieu-hinderlij ke bedrijven gevestigd worden. Heel andere geluiden kwamen er van de heren Boone (Kamer van Koophandel) en Trippaers (Soester Zakenkring). De eerste wees op het "stuwmeer" van aan vragen om uitbreiding en de zorg voor de werkgelegenheid, de tweede onder streepte nog eens de behoefte aan nieuw bedrijfsterrein: "Waar het komt doet er niet zoveel toe, als het er maar komt." Volgens Trippaers verdient een kwart van alle Soesters zijn brood in de bedrijven op het industrieterrein. Verder wees hij op een dreigend milieu probleem: als de bedrijven Soest door gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden verlaten moeten de werknemers met de auto op en neer. Hij meende verder dat er ook schone industrie kan worden aangetrokken: "Niet ieder bedrijf heeft rokende schoorstenen..." Meer kleppen, meer prestaties, meer kracht, meer comfort en minder onderhoud. Dat is kort samengevat de Mitsubishi Colt. Test hem tijdens een proefrit! Vanaf f 23.245,-. mijsUBISHI Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. MOTORS KONINGSWEG 14 - SOEST - TEL. 02155 - 1 32 27 OPENINGSTIJDEN: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur. vrl) 09.00-21.00 uur, zat 10.00-18.00 uur. Koning Voorlichting Alle raadsfracties spraken overigens hun afkeuring uit over de manier waar op het College de sportclubs had geïn formeerd. "De kroon van koning Voor lichting is gevallen," smaalde Van Log tenstein in de richting van wethouder Jan Visser. Ook anderen lieten weinig heel van de voorlichtende aanpak van B. W. Wethouder Jan Menne constateerde ai met al weinig "animo" voor het ver plaatsingsplan. Hij wees er overigens op dat de grondbehoefte bij het bedrijfsle ven inmiddels was gestegen tot 14 hec tare, exclusief Soesterberg. "En het druppelt nog steeds binnen." Volgens hem was het aan gedeputeerde Scha penk te danken dat de gemeente uitein delijk een andere kant op was gaan kij ken, zoals hem herhaaldelijk was geble ken. "De provincie is de aanleiding van al deze gecompliceerdheid," aldus Menne. De verwijten over de slechte communicatie met de sportclubs wees hij van de hand. "We hebben ze juist be trokken bij deze eerste toetsing. De in spraak zou er nog moeten komen. Als we tot dan hadden gewacht zou u óók boos geweest zijn..." Zijn collega Visser gaf toe dat het beter had gemoeten, maar er was geen tijd ge weest voor een uitvoerige voorlich tingscampagne. Hij stelde overigens vast dat het vanavond al'duidelijk was hoe de zaken erbij stonden. "Daar hoef je dus geen twee maanden over te dub ben." Onzuiver In de tweede ronde hield Bep Radema ker nog een emotioneel betoog, waarin ze vasthield aan de stelling dat alleen bestaande hinderlijke bedrijven uit de dorpskom verplaatst mogen worden. Die willen niet, en dus is uitbreiding niet nodig. Ze vond de hele discussie "on zuiver" en riep de raad op "nog eens heel goed na te denken". Plomp vond nog dat Soest niet al te snel de oren naar de provincie moest laten hangen en ook Meilof dacht dat het wel mee zou kunnen vallen. Boerkoel en Witte vochten samen nog een warrig robbertje over hun standpunten bij de College-formatie, waarbij ze elkaar met citaten uit de onderhandelingen be stookten, waarna Menne de discussie sloot met de mededeling dat het Colle ge de zaak nog eens opnieuw zal bekij ken. Vanaf 19.00 uur kan men vanavond, woensdag 6 maart, de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten volgen in de hal van het ge meentehuis. Op een groot scherm worden de uitslagen per binnenko mend Soester stembureau geprojec teerd. Geïnteresseerden zijn van harte welkom. Vooreen kopje koffie wordt gezorgd. Het parkeerprobleem in Soestduinen kan volgens de Stichting Bewonersbe langen Soestduinen het beste opgelost worden door een parkeerterrein tegen over het restaurant de Soester Duinen aan te leggen. Tijdens een bijeenkomst maandagavond in het restaurant waar het allemaal om gaat, konden de be- Een 37-jarige inwoner van Soesterberg zocht vrijdagavond telefonisch kontakt met de politie, met de mededeling dat hij beschikte over een vuurbuks die hij onlangs in de Kromme Rijn bij Utrecht had gevonden. De man was op het idee gekomen om de politie te bellen toen hij had zitten kijken naar het tv-program- ma "Crime Time" van de TROS. Daarin werd o.a. een reconstructie ge toond van de aanslag op Peter Troost, de Soesterberger die twee jaar geleden op de Amersfoortsestraat werd bescho ten en aan de gevolgen daarvan over leed. De man die destijds na een groot scheeps politie-onderzoek als verdach te werd aangehouden had zich bediend van een vuurbuks, die ook in de recon structie te zien was. De Soesterberger meldde de politie dat hij ruim een week geleden precies zo'n wapen had gevonden in het laagstaande water van de Kromme Rijn, gewikkeld in een katoenen doek, alsmede een aan tal patronen die in papier verpakt wa ren. Hij had het wapen mee naar huis genomen en schoongemaakt. Aanvan kelijk was hij van plan de vuurbuks te houden, maar de tv-uitzending had hem nu toch op andere gedachten ge bracht. Zijn geweten sprak, aldus de politie. De Soesterberger werd op het bureau ontboden, waar hij het wapen en de mu nitie afstond. Of er proces-verbaal zou worden opgemaakt wegens verboden wapenbezit kon de politie nog niet zeg gen. Een 17-jarige jongeman uit Wouden berg mist sinds afgelopen zondag zijn brommer. Die werd uit een portiek van een flat aan de Haverweerd gestolen. Het gaat om een groene Vespa met een waarde van 1900 gulden. Alleen het slot had de dief laten liggen. Advisieen Xerox introduceren iïw_ KOOP NU GEGARANDEERD ZORGENVRIJ DE XEROX 4030-11 LASERPRINTER KEUKENS - WAND- EN VLOERTEGELS :the i>ooiis> BADKAMERS - BOUWMATERIALEN VOOR BETER BOUWEN EN WONEN Amersfoort Fluorweg63 Telefoon 033-611945 WD. DE ENIGE LIBERALE PARTIJ VAN NEDERLAND. Op het dak van het gemeentehuis wap perde vorige week tijdens het CDA- werkbezoekj naast «de groen-wit-gele Soester driekleuiy vrolijk de groene CDA-vlag. Niet iedereen was daarover na afloop te spreken. Gemeentevoor- lichter Ben van Os liet op gezag van ge meentesecretaris Wim de Kam - de "hoogste baas" van het gemeentehuis - weten dat het in elk geval nóóit meer mag gebeuren. "Er zijn richtlijnen voor, en die zijn nog maar weer eens onder de aandacht van het CDA gebracht," aldus Van Os. "Het gemeentehuis is van iedereen. Het kan niet de bedoeling zijn dat door dit vlag vertoon de indruk wordt gewekt dat er een voorkeur wordt uitgesproken voor een bepaalde politieke groepering." Vanaf het parkeerterrein aan de Johan- nes Poststraat is vorige week een auto gestolen. De 64-jarige eigenares deed aangifte bij de politie. Het gaat om een blauwe Opel Kadett met het kenteken SG-90-FN. Meer informatie op pagina 6. woners van het 'eiland te midden van het landelijk gebied' kenbaar maken waar volgens hen de parkeerplaatsen het beste konden worden aangelegd. Wethouder Jan Visser van ruimtelijke ordening en vier gemeenteambtenaren bespraken het kleinste bestemmings plan van de gemeente Soest met de be woners. Wat betreft wonen, bedrijven en na tuurgebied is in Soestduinen consolide ren, geen groei - maar handhaven zoals het nu is - het devies. De enige uitbrei ding waarover druk werd gediscus sieerd, was de aanleg van het voor het restaurant aan de Soesterbergsestraat noodzakelijke parkeerterrein. Al zeven jaar kampen de bewoners en de horecamanager van het restaurant met een groot probleem. Er moeten tachtig parkeerplaatsen bijkomen om de vele auto's te kunnen stallen. Bezoe kers van de horecagelegenheid parke ren hun auto nu illegaal aan de overkant van de Soesterbergsestraat. De ge meente heeft drie lokaties voorgesteld, waar een parkeerterrein aangelegd kan worden. Binnen drie maanden wil de gemeente een oplossing voor het par keerprobleem voorhanden hebben. De meeste stemmen gingen op om het terrein, dat nu officieel natuurgebied is, te legaliseren als parkeerterrein. Het ligt het dichtst bij het restaurant, de paar bomen die er staan kunnen behouden blijven en van die lokatie hoefde nie mand in Soestduinen overlast te vrezen, vonden de bewoners. Station De andere lokaties waar volgens de ge meente mogelijk een parkeerterrein zou kunnen worden aangelegd waren het terrein bij het station Soestduinen en een terreintje tussen twee woningen in, even verderop de Soesterbergse straat, naast restaurant De Nijl. Het be zwaar van een terrein bij het station was, dat de auto's toch weer in de woonkern kwamen te staan en het ligt te ver van het restaurant. Bovendien vonden de bewoners het veel te klein en zij vrees den dan weer overal geparkeerde auto's in de straten tegen te komen. Eén van de aanwezigen, de heer Ham ming, trachtte de discussie in een stroomversnelling te brengen. Hij zei het idee te hebben met het spelletje 'Wie van de drie' bezig te zijn. Hij wilde van de gemeente horen, wat de meest haalbare oplossing was. Uiteindelijk gaf de gemeente toe, over de laatste optie het minst te spreken te zijn, ook omdat de knik in de Soesterbergsestraat, de weg voor automobilisten die het terrein verlaten, niet overzichtelijk is. Boven dien was het nogal ongebruikelijk het terrein, gelegen tussen twee woningen, als parkeerterrein in te richten. Volgens wethouder Jan Visser was de provincie ondanks de bestemming na- voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu kredieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 Meer informatie op pagina 17 Kapsalon Zonnestudio S.A.M. VAN WELZENIS-DE GOEDE Soesterbergsestraat 39a 3768 EB Soest - Tel. 02155-10706 Liefst op afspraak 10706 U kunt ook zo binnen lopen. tuurgebied die er op het terrein aan de overkant van de straat rust, bereid om over een wijziging in het streekplan te praten, wanneer de gemeente en onder nemer Klinkhamer van het restaurant tot overeenstemmingkwamen. Ambte naar Marcel Vossesteijn was daar iets voorzichtiger in. Het probleem is ener zijds dat het terrein officieel natuurge bied is. Aan de anden kant is het zo, dat het een natuurgebied vrijwel zonder bo men is. Het zou daardoor iets makkelij ker zijn de bestemming te veranderen in een bedrijfsterrein. Hij noemde het ver anderen van het bestemmingsplan 'ambtelijk gezien een zware hobbel', maar sloot de mogelijkheid niet uit. Het enige nadeel dat aan het realiseren van een parkeerterrein aan de overkant van de Soesterbergsestraat kleeft, is dat de bezoekers van het restaurant de drukke Soesterbergsestraat over moe ten steken. Twee jaar geleden veronge lukte een vrouw daar, toen zij de straat overstak. De bewoners hamerden dan ook op maatregelen die de veiligheid zouden verhogen. De gemeente zei dat wanneer deze optie door de provincie werd goedgekeurd, er in ieder geval een vluchtheuvel zou komen om de voet gangers gefaseerd te kunnen laten over steken. Er werd zelfs geopperd om stoplichten te plaatsen. Bedrijven Behalve over het parkeerterrein, werd er ook nog gediscussieerd over de in Soestduinen aanwezige bedrijven. Consolideren houdt volgens de ge meente ook in, dat de bedrijven niet mochten uitbreiden. Wanneer een be drijf vrijwillig Soestduinen zou verla ten, zou de gemeente het liefst een mi lieuvriendelijk bedrijf haar intrek op de vrijgekomen plek zien nemen. Woning bouw was moeilijk volgens de heer Bui tenhuis van de gemeente, omdat de be woners daar te veel last zouden hebben van de spoorlijn en het terrein weieens vervuild kon zijn. De heer De Wild, namens de Stichting Bewonersbelangen, vond dat vreemd. "Vorig jaar hoorden wij nog dat de ver vuiling op de terreinen verwaarloosbaar was," bracht hij naar voren. Bovendien had naar zijn mening iedereen in Soest duinen evenveel last van de spoorlijn. "Een vals argument," noemde hij het. De Wild liet weten dat zijn stichting het liefst bosbouw op een vrijgekomen be drijfsterrein zou zien. Aan het eind van de bijeenkomst trachtte de heer Jonk nog aandacht te krijgen voor de enorme snelheid waar mee volgens hem militaire voertuigen en wagens van Chemco over de Beau- fortlaan razen. Volgens hem een levens gevaarlijke situatie. Eerder op de avond liet verkeersdeskundige Buitenhuis al weten dat de Beaufortlaan door de be drijven die eraan liggen, tot de categorie doorgaande wegen wordt gerekend. Daar zouden geen snelheidsremmende maatregelen genomen.kunnen worden. Tot 15 maart kan men schriftelijk reage ren op de voorstellen van de gemeente. Die reacties zullen worden meegeno men in een ambtelijke notitie, die weer op 23 april in de commissievergadering ruimtelijke ordening behandeld zal worden. In het najaar van dit jaar zal het bestemmingsplan ter inzage komen, waarop men een bezwaarschrift kan in dienen. pagina van BREUKELEN bvm 5 DEZE WEEK BIJ SUCADELAPJES kilo13?° Verse WORST kilo6?° KALFSLEVER „_,cn (de echte) kilo lf? Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 -17.00 uur Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 -1 24 77 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 en 13 BR T aT p T a /V N /c Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1