fwtsl: rbeeld 3ort1>n, ""lm kpwrt' er Als een lange dag een mooie avond krijgt dan ben je echt blij met kontaktlenzen uor> e//©n KINDER- KLEDINGBEURs 50& Vaart M CDJA-Soest: Verkeersbeleid is 'dweilen met de kraan open' van FluoroPerrrf Soest 50 jaar geleden ~~~~<5/V0ENSDAG 6 MAART 1991 agfc uw idachtvoor missievergadering ester Courant-Reclamekra, Ontwerp- Hinderwetvergunning linderwetvergunnins I Onteigeningsplan Klein Engendaal Ingezonden: Inbraak bij Thuiszorg Actiegroep vreest nieuwe sluiproute 'Verkeersplan isoleert winkelcentrum' Bereikbaarheid Van Weedestraat baart winkeliers zorgen Inbraak in schuur 8 maart: dag voor alle vrouwen A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Woensdag 20 maart in Klein Engendaal Commissaris van de Koningin plant 'Beatrix/Claus-jubileumboom' N.a.v. verkeersplan Soestdijk Brandweercommandant voelt niets voor afsluiten van wegen Biebelebons: mode en speelgoed voor kinderen Inbraak bedrijf 7 maart 1941 De Fiscus en de roode schemerlamp SOESTER COURANT PAGINA 5 Peuterspeelzaal "De Bron" houdt on zaterdag 23 maart haar halfjaarlijkse mt 56 t/m 176. •dag 5 maart, 09.45 uur: iderenbeleid 19.30-21.30. Verkoop: zaterdag* 23' lflaar Agenda o.a.: participatie van ouderen. 10.00-11.30. Afrekenen: zaterdaa 2R m r Dëftergadering wordt gehouden in het 13.30-14.30. gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 50% v.d. opbrengst is t.b.v. de speeb Publiek kan meepraten kleding graag SChoon gestreken inl Vanaf|één kwartier vóór en tot aanvang van Nu ook verkoop baby-artikelen erea fen. ^mmissie-vergaderinggunnen spre- tontio. KrNrM irs 1 l"\eien Via advAr het publiek zich bij de voorzitter of tentie-bord in de Speelzaal, 15 van dp seaetaris van de commissie melden voor het brengst van deze advertenties is vo stellen van vragen of het geven van een toe speelzaal. 0r de lichting bij een bepaald agendapunt. Voor Wil hODPn on ppn rlri l. degehandeling van de agenda geeft de voor- J P p drukbezochte beurs! zitter de sprekers uit het publiek de gelegen- tot 23 maart hcid hun opmerkingen kort en bondig aan deSfrmmissie kenbaar te maken. De spreek- tKbeperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. ln-het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie in- Om zeker te weten of een bepaald on- ^^prp zal worden behandeld, is het uidig om eerst het gemeentelijk IN- ïatiecentrum te bellen (tel. 93459). inleveren van de kleding: vrijdaa oo 1Q 90-91 90 a C(!- Leidsters en oudercommissie. Kastje, wit 122x81x38 cm 219,- Bij de afdeling Milieubeheer van ae ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen ^®8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi- bliotheek aan de Albert Cuyplaan (en r B. Dependance Publiekszaken, psplein, Soesterberg) tijdens de pningsuren ter inzage het ontwerp l de beschikking op de verzoeken A: Soester Gieterij, Dorresteinweg 62, voor het oprichten van een gieterij van ijzer, staal en non-ferro op het perceel Dorresteinweg 62; ff: Rehata v.o.f., Amersfoortsestraat 7a, Soesterberg, voor het uitbreiden van het autobedrijf met een autowasstraat op het perceel Amersfoortsestraat 7a Soesterberg. gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpbeschikking kunnen SCHRIF TELIJK worden ingebracht door de éanvrager en degenen die reeds schrif telijk of mondeling bezwaar hebben ge maakt tegen verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be- jvaarschriften moeten bij het gemeen- bestuur worden ingediend vóór 21 Baart 1991. pdien men dat wenst worden de per- ponlijke gegevens van degene die een ezwaarschrift indient niet bekend ge haakt. Het verzoek daartoe moet Schriftelijk tegelijkertijd met het be waarschrift bij het gemeentebestuur Korden ingediend. Bij de afdeling Milieubeheer van ae ge- fieente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen wan 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan, tij- idens de openingsuren ter inzage de be schikking op de verzoeken van: A: Mevrouw H.A. van Dorresteijn- jÈbbenhorst.Insingerstraat 19, voor het pprichten van een melk- en rundvee houderij en konijnenhouderij op het perceel Insingerstraat 19; B: Telesonic B.V., Laanstraat 20 voor het oprichten van een produktiebedrijf van geluidsdragers op de percelen Laanstraat 20 en Laanstraat 12; C: K.H. Drees, Veenzoom 8a voor het pprichten van een inrichting voor het trainen en fokken van drafpaarden op het perceel Veenzoom 8a. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om fl'ergunning tijdig bezwaren hebben in gediend; enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tij- Jpig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van üeze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een veTzoek doen om fschorsing van de beschikking dan wel Ptot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge juicht aan de voorzitter van de Afdeling 'voor geschillen van bestuur van de BRaad van State, postbus 20019, 2500 f-EA 's-Gravenhage. De beschikking ■wordt niet van kracht voordat op dat ■verzoek is beslist. I De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 80,4e lid, van de I Onteigeningswet bekend, dat ingaande 8 maart 1991 gedurende een maand voor een ieder ter gemeente-secretarie, I kamer 2.47, Raadhuis, Raadhuisplein 1, ter inzage ligt het onteigeningsplan Klein Engendaal. Dit plan omvat gronden gelegen nabij Eigendomweg en Den Blieklaan en dient ter realisering van woningbouw en bijbehorende voorzieningen, zoals we gen, parkeergelegenheden en openbaar groen ingevolge het vastgestelde be stemmingsplan Klein Engendaal. Belanghebbenden kunnen gedurende de termijn van ter visie-ligging schrifte lijk bezwaren tegen het onteigenings plan indienen bij het gemeentebestuur. Informaties: INFO-CENTRUM, RAADHUISPLEIN 1. Telefoon (02155) 93777 Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: _tel. 93665 (24-uurs-service). Met stijgende verbazing, zo langzamer hand overgaand in verontwaardiging, heeft het CDJA, tezamen met een naar ons gevoel steeds groter wordende groep Soesters, de laatste (en aanko mende) ontwikkelingen in het wegen patroon van Soest gadegeslagen. Zoals ieder redelijk denkend mens, vindt ook het CDJA dat het autogebruik een stuk naar beneden zou moeten. De "oplos sing", die in vele gemeenten (en helaas ook in de onze) daarvoor gekozen wordt, die van afsluitingen, drempels en eenrichtingsverkeer in bijna elke straat, zal naar onze mening echter alleen pro blemen verschuiven, daardoor steeds meer ingrepen noodzakelijk maken en het milieu zwaarder belasten. Welk "Soest moet Soest blijven"? De laatste jaren hoort men in Soest steeds meer de kreet "Soest moet Soest blijven". Een mooie kreet, want ieder een vult voor zichzelf in welk Soest daarmee bedoeld wordt en men lijkt het met elkaar eens, terwijl men het tegelijk over totaal verschillende denkbeelden zou kunnen hebben. Wil men het Soest van een eeuw terug, van tien jaar gele den, van een jaar geleden, van nu? Deze interpretaties lijken ons geen van alle erg realistisch en in een bepaald opzicht zelfs nogal egoïstisch, want meestal gaat men er daarbij vanuit dat alle uitbrei ding uit den boze is: "Ik ben binnen, doe het hek maar op slot". Of bedoelt men het meer in de zin van: Soest moet het karakter van een dorp blijven houden, waarin in de diverse ge deelten wonen, werken en verkeer naast elkaar moeten kunnen bestaan? Het CDJA denkt dat een groot aantal mensen juist in deze combinatie een uit stekend leefklimaat ziet; deze mensen hebben er meestal uitdrukkelijk voor gekozen om niet in "woonerf'-achtige wijken te gaan wonen, waar men alle verkeer en bedrijvigheid uit weert. De wijk Soestdijk is vanouds voor een groot deel zo'n wijk waarin huizen en bedrijven naast elkaar bestaan. Dit brengt uiteraard het nodige verkeer met zich mee en iedereen die er gaat wonen, weet dit van tevoren. In de loop der tijd is de verkeersdruk overal gestegen, waardoor het leefklimaat in de wijk voor een aantal mensen toch tegenge vallen zal zijn, hetgeen weer aanleiding is geweest om via de daartoe aangewe zen kanalen te trachten de problemen te verkleinen. De gemeente, gesteund door een aantal actiegroepen, heeft in een aantal geval len hierin aanleiding gezien afsluitingen te bewerkstelligen om daarmee de ver keersstroom uit de betreffende straten te weren en gaat volgens de laatste be richten vervolgens kijken welke afslui tingen/omleidingen verder nog nodig zijn om het verkeer geheel buiten de wijk om te leiden. 'Reuze-woonerf' Het CDJA is er echt niet zo van over tuigd dat de bewoners van de oudere wijken van Soest zo unaniem achter de omtovering tot "reuze-woonerf' van hun wijk staan. Dat het doorgaande verkeer daar niet thuis hoort, zal men niemand en dus ook het CJA niet horen bestrijden, maar wij denken dat de nu gerealiseerde en verder voorgestelde maatregelen het karakter van een wijk dusdanig aantasten, dat erin geen enkel opzicht meer sprake is van een beleid waarin "Soest Soest moet blijven". Wij denken veeleer dat in het op han den zijnde integrale verkeersplan van de gemeente Soest eerst gezorgd moet worden voor een goede hoofdwegen- structuur, waarvan nu moeilijk gespro ken kan worden met een voor dat doel gecreëerde Koningsweg die bij Soest- Zuid in een fuik loopt of een Prins Hen driklaan, die een groot deel van het ver keer uit Soestdijk naar de Dalweg zou moeten leiden, maar die gemeden wordt om z'n drempels, om maar een kleine greep uit de grote reeks te nemen. Zolang er in Soest geen sprake is van vanuit de wijkeri goed bereikbare vlot doorstromende doorgaande wegen zal de automobilist blijven proberen om een sluipweg te kiezen. Er zijn tal van plausibele verklaringen aan te voeren waarom het doorgaande verkeer nog steeds niet vlot door de gemeente Soest geleid kan worden en wij verwachten niet anders dan dat de gemeente haar uiterste best doet om te trachten hier voor een oplossing te vinden. Dit hoeft echter nog geen reden te zijn om in de tussentijd dan maar een hele wijk op z'n kop te zetten om te proberen daar in ieder geval geen verkeer door heen te krijgen. Het gevolg is namelijk natuurlijk dat er in het geval van de re constructie Soestdijk op de Koningin- nelaan de verkeersproblemen nu al te voorspellen zijn, waardoor ingeval dit beleid wordt doorgezet, de afsluitingen zich als een olievlek zullen uitbreiden. Een klassiek voorbeeld van "dweilen met de kraan open" dunkt ons. Kilometerslange omweg Naar'de mening van het CDJA nemen ij Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde het bureau van het Thuiszorg-project en het kruiswerk aan de Steenhoffstraat met een ongewenst bezoek vereerd. In eerste instantie moet hij geprobeerd hebben het gebouw via een wc-raampje aan de achterkant bin nen te komen, maar toen dat niet lukte vernielde hij de ruit van een zijdeur, die hij vervolgens kon openen. De buit bestond uit een telefoon- beantwoorder. Een telefax-apparaat werd volgens de politie inderhaast ach tergelaten, waarschijnlijk toen de inbre ker ontdekte dat de alarminstallatie in het trappehuis in werking werd gesteld. Via een raam op de eerste verdieping moet hij het pand hebben verlaten. Een omwonende vond de telefoon- beantwoorder een dag later terug in de tuin achter het oude gemeentehuis. t de mensen voor verplaatsing binnen een wijk allang niet meer zo snel de au to. Is dit vanwege bagage etc. echter toch noodzakelijk, dan zou men in de voorgestelde situatie weieens gedwon gen kunnen zijn om een kilometerslan ge omweg te maken. Terugdringen van het autogebruik dwing je nauwelijks af door het afsluiten van wegen. Iemand die om wat voor re den dan ook moeilijk te bewegen is om de auto te laten staan voor ritjes waar van men tegenwoordig vindt dat men daarvoor de fiets zou moeten nemen, wordt niet afgeschrikt door die paar ki lometers die daarbij meer afgelegd zou den moeten worden. De op deze manier te verwachten groei van het totale aantal gereden kilometers zal uit milieu-oogpunt al helemaal niet de bedoeling zijn. Het CDJA ontkent niet dat er in be paalde wijken problemen zijn wat be treft het verkeer. Het acht de aanpak daarvan door middel van afsluiting van een complete wijk echter alleen pro- bleemverschuivend en bovendien een aantasting van het karakter van de be treffende wijk. Er zijn nog veel meer as pecten aan onze bezwaren (bereikbaar heid van bedrijven, bereikbaarheid voor brandweer, ambulance etc.) maar het zou in dit kader te ver voeren om dit uitputtend te behandelen. Wij denken hiermee namens een qua aantal niet te onderschatten groep Soesters te spre ken, die om wat voor reden dan ook z'n bezwaren niet via de officiële kanalen kenbaar maakt. Secretariaat CDJA (Nico Pais) De gezamenlijke belangenvereni gingen van bewoners in de wijk Soestdijk hebben niet veel vertrou wen in het plan van de gemeente Soest om hun wijk te verdelen in sectoren. Volgens hen ontstaat er op deze manier éen alternatieve sluiproute. De gemeente heeft de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer, de AGV, een onderzoek laten uitvoeren naar de verkeersproblemen in Soestdijk Oost. Het bureau kwam met een aantal voorstellen om de problemen aan te pakken. Het idee om de wijk in verschillende sectoren in te delen, die niet met elkaar onderling in ver binding staan, maar wel via 'hoofd'wegen bereikbaar zijn, kreeg de meeste steun van de leden van de commissie verkeer. De achterliggende gedacht hierbij was, dat een aantal sluiproutes daar mee tot het verleden zou behoren. Met name de route via de Prinsen hof, waar de bewoners van die straat zoveel bezwaar tegen hebben ge maakt, zou daarmee zijn afgesloten. De belangenverenigingen van de Prinsenhof, de actiegroepen Wal deck Pyrmontlaan, Hellingweg- Korte Bergstraat, Julianalaan, de scholen in de buurt en de bewoners van de Van Mecklenburglaan, Van Buurenlaan en De Colignylaan heb ben in een gezamenlijke brief laten weten dat het door het alternatief van AGV niet voldoet. Volgens hen ontstaat er na het opdelen in secto ren een sluiproute die de ongewen ste, doorgaande automobilisten via de Hellingweg, Korte Bergstraat, Van Mecklenburglaan, De Coligny laan, Van Buurenlaan naar de Julia nalaan leidt. De ondernemers in de Van Weede straat maken zich ongerust over de be reikbaarheid van het winkelgebied. Het onlangs gepubliceerde verkeers plan om het doorgaande verkeer uit de woonwijk Soestdijk te weren, zal de bereikbaarheid ernstig negatief beïn vloeden. 'Tiet isoleren van de woon wijk verkleint de bereikbaarheid en vergroot het aantal autokilonieters", aldus de ondernemers. Consumenten vanuit de wijken Klaar- water en Overhees gebruikten de W. Pyrmontlaan als verbinding naar het winkelgebied voor de afsluiting in het najaar '90. Daarnaast werd het tracé W. Pyrmontlaan/Nassaulaan/ Stadhouderslaan gebruikt als verbin ding naar o.a. de rijksweg (woon-werk verkeer) en als verbinding naar Baarn, ook en veel door vrachtverkeer. Voor de afsluiting van de twee woonstraten lieten de ondernemers al weten dat een oplossing gezocht moet worden bij de oversteek van de Van Weedestraat. In het voorjaar '90 presenteerden de ondernemers plannen om het kruispunt te reconstrueren als 'hart' van het win kelgebied. De verkeersafwikkeling wordt als volgt gedacht: eenrichtings verkeer op het Nassauplantsoen, tussen Beatrixlaan en kruispunt en op de Stad houderslaan tussen Lange Brinkweg en kruispunt. In de rapportage over de to tale structuurschets voor de gemeente Soest wordt hier nader op ingegaan. Ten behoeve van een totale verkeers- structuur heeft de gemeente Soest een extern bureau om een nadere studie ge vraagd om te komen tot een oplossing voor knelpunten in het huidige wegen net. Vooruitlopend op het nieuwe ver keersbeleid komen voorstellen om de woonwijk Soestdijk in twee gedeelten te splitsen: ten behoeve van het siuipver- keer moet een bewoner van de Schriks- laan twee kilometer omrijden om bij de apotheek in de Van Weedestraat te ko men met de auto. Door een slechte functioneren van o.a. Koningsweg (nog niet voltooid) en het ontbreken van een goede dwarsverbin ding tussen Nieuweweg en V. Weede straat zoekt het verkeer sluiproutes door woonwijken. De ondernemers steunen de inwoners van de woonwijk als het gaat om het we ren van doorgaand verkeer, maar vra gen gelijktijdig aandacht voor de be reikbaarheid van het winkelgebied V. Weedestraat, ook voor de consumenten in dezelfde woonwijk. De thans voorge stelde varianten van het verkeersplan isoleert de wijk vice-versa, aldus de on dernemers. Een 33-jarige bewoner van de Staring laan deed bij de politie aangifte van in braak in zijn schuur. Hij mist twee ka belhaspels en een Kinzo boormachine. FluoroPerm is nieuw en zuurstofdoorlotend. Ogen blijven er koel en fris onder, ook wanneer uw kontaktlenzen eens overuren moeten maken. Stap morgen even binnen voor een vrijblijvend advies. U bent van harte welkom. ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST-ZUID TEL. 02155 - 2 22 12 Op 8 maart wordt overal ter wereld de Internationale Vrouwendag gevierd. In Soest zijn alle vrouwen welkom in de Open Hof, waar het thema 'Vrouw en woonomgeving' die dag centraal staat. Het landelijke thema van de Vrouwen dag is 'Sociale vernieuwing'. Dat von den de organisatoren van het Soester evenement iets te vaag. Zij zochten het dichter bij huis en besloten de aktivitei- ten rond de eigen woonomgeving van de Soester vrouw te organiseren. Het programma begint om drie uur 's middags. Dan is er ontvangst met een kopje koffie of thee in de Open Hof. Om half vier begint het eigenlijke pro gramma. Judikje Kiers, medewerkster van het Rijksmuseum in Amsterdam en docente aan de Rietveld Academie zal een diapresentatie geven over de in vloed van de vrouw op de beeldende kunst en architectuur. 's Avonds staat een groot spel op het programma. Dit begint om zeven uur. Onder het motto 'Kent u Soest' komen vragen aan, de orde over het Soester mi lieu, cultuurhistorie en politiekmaat schappelijke vraagstukken. Met het spel zijn leuke prijzen te winnen. Het belangrijkste doel van de Interna tionale Vrouwendag is er samen met vrouwen uit Soest een heel gezellige dag van te maken. Er is tijdens de verschil lende evenementen altijd gelegenheid tot het stellen van vragen. Om negen uur 's avonds is het programma afgelo pen. tStUKIUN bv adviseurs in. hypotheken vastgoed owuianllén A A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 SOEST Eigendomweg Helft van dubbel woonhuis met garage en grote tuin. Ind ;L- vorm woonkamer, hal, keuken, toilet en kelderkast. Verd 3 ruime slaapkamers en douchecel, zolder met vaste trap en ka mer. Deze woning verkeert in goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 265.000,- SOEST Schrikslaan Mooi gelegen vrijstaande woning t o plantsoen op ca 330 nr grond. Indeling: hal, ruime woonka mer, modernp eetkeuken, kelderkast en toilet; Verdieping, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en 2e toilet, 2 ruime slaapkamers en bergzolder. Deze wonipg verkeert in uitstekende staat van on derhoud, Gevraagde koopsom f 239.000,- SOEST Wilhelminalaan Vrijstaande woning met ruime garage, c v. en grote tuin, ca. 479 m*. Indeling, hal, toilet, kelder, keuken en ruime woonka mer. Verdieping: 3 slaapkamers en badkamer. Vlizotrap naar grote zolder. Deze woning heeft enig achterstallig onderhoud. Gevraagde koopsom f 349.000,- Tevens vragen wij voor diverse relaties appartementen te koop in de prijsklasse van f. 70.000,- tot f. 125.000,-. Ook Soest doet mee aan de nationale boomfeestdag op woensdag 20 maart. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. Beelaerts van Blokland, komt die dag naar Soest om een boom te planten in het buurtpark je, dat de nieuwe woonwijk Klein En gendaal zal gaan opluisteren. De boom - welke soort is nog niet be kend - zal een speciale "koninklijke" functie krijgen. Hij wordt namelijk ook geplant ter gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van koningin Bea trix en prins Claus. De Commissaris van de Koningin wordt 's morgens door burgemeester De Widt en milieu-wethouder Swinkels ontvan gen op het gemeentehuis. Om ongeveer kwart voor negen gaat het gezelschap dan - met een grote groep schoolkinde ren - naar Klein Engendaal. De school jeugd zal daar een begin maken met de aanleg van een buurtpark. Elf scholen uit Soest doen mee aan de boomfeestdag. In de periode 8 tot 19 maart volgen zij daarvoor een aantal voorbereidende lessen in de Kwekerij, het gemeentelijk milieucentrum aan de Molenstraat. Het is de bedoeling dat de schooljeugd haar talenten botviert bij de opzet van het parkje, waarvan zij een maquette naar eigen inzicht mogen in richten, compleet met bomen, banken, speeltuig, enz. Wie het mooiste ont werp maakt krijgt een prijs. Op 19 maart - de dag voor de boomfeestdag - worden de verschillende werkstukken beoordeeld en vindt de prijsuitreiking plaats. Brandweercommandant Ton Bakker is bepaald geen voorstander van het afsluiten van wegen. De hulpverlening kan daardoor in de problemen komen en bij de uitruk kan er vertraging ont staan, omdat niet aanstonds duidelijk is of de brandweer het "goede stuk" van een afgesloten straat is ingegaan. De brandweer heeft het gemeentebe stuur dan ook geadviseerd geen van de voorgenomen afsluitingèn in Soestdijk te realiseren. De kwestie kwam maandagavond aan de orde in de vergadering van de raads commissie Algemene Bestuurszaken, waar ook gesproken werd over het brandweer-Tapport. Eerder had burge meester De Widt al een kritische noot gekraakt over het advies van de werk groep verkeer met betrekking tot de plannen in Soestdijk. In de werkgroep zijn alle relevante ambtelijke afdelingen vertegenwoordigd - dus ook de politie en de brandweer - maar in het advies was daarvan niets terug te vinden. "We hebben gewoon een voorstel ge kregen, zonder meerderheids- of min derheidsstandpunten. Zo hebben we dus ook geen zicht op de mening van de verschillende vertegenwoordigers," al dus De Widt. "De brandweer had wel een advies gegeven, maar dat was niet tot ons doorgedrongen." Hij had de zaak intussen doorgesproken met ge meentesecretaris De Kam. De adviezen van de verschillende instanties binnen de werkgroep worden voortaan wel apart vermeld. Brandweercommandant Bakker liet overigens weten dat de brandweer niet per definitie tegen verkeersremmende maatregelen is. "Maar dan liever niet met paaltjes, want dat nodigt automobi listen maar weer uit om daar hun wa gens neer te zetten, en dan kunnen we er ook niet door." Hij voelde meer voor kleine verhogingen in het wegdek, zoals stoepranden, die voor personenauto's reële barrières zijn maar door de brand weerwagens makkelijk "genomen" kunnen worden. Pas na enige aandrang van Kees Boer- koel (PvdA) wilde Bakker de commis sie wel vertellen wat zijn advies over de verkeersplannen in Soestdijk was ge weest. De commissie toonde zich zeer tevreden over de rapportgae, waaruit o.a. blijkt dat de gemiddelde uitruktijd met twee minuten is bekort. Zorgen Zorgen zijn er wel over de werving. Er is nog geen echt tekort aan vrijwilligers, maar de brandweer ziet het "poten tieel" op den duur teruglopen, o.a. door gebrek aan huisvestingsmogelijkheden in Soest en omdat het aantal technische bedrijven dat van oudsher brandweer lieden levert afneemt. Burgemeester De Widt noemde in dat verband het dreigende vertrek van een officier, die bij Foxboro werkt. Soest heeft zich tot dusver zonder resultaat in gespannen om voor de man een passen de baan te vinden, om hem voor het korps te kunnen behouden. Via de gemeentekrant Op 't Hoogt en Radio Soest zal binnenkort actief met de werving worden begonnen. De Widt stond niet afwijzend tegenover Leidje Tomassens (Progressief Soest) sugges tie om actief op zoek te gaan naar brandweervrouwen. "Dat kan wel," al dus de burgemeester, "maar dan wel met een paar tegelijk." Anders wordt het volgens hem niets in de vanouds "vrouw-vreemde" omgeving van de brandweer. Op 8 maart wordt er in Soesterberg een heel bijzonder winkeltje geopend. In 'Biebelebons' van Hanja Boone en Richarda Huybers kan men terecht voor eigentijdse, eigenzinnige en ei genhandige kindermode en speel goed. Wie op zoek is naar aparte kinderkle ding, een leuk cadeautje of een mooi stuk speelgoed, kan daarvoor vanaf 8 maart terecht bij Biebelebons aan de Gen. Winkelmanstraat 29 in Soester berg. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 maart kan ie dereen in het nieuwe winkeltje een kijk je komen nemen' van 10.00 uur tot 17.00 uur. Dat zijn tevens de openings tijden voor dinsdag tot en met vrijdag, waarbij de zaak van 12.15 tot 13.15 een uurtje dicht is. Op zaterdag sluiten deu ren normaal gesproken om 16.00 uur. In de nacht van donderdag op vrijdag werd er ingebroken bij een bedrijf aan de Amersfoortsestraat. Wat er weg is, is niet bekend. Wel trof de politie een leeg bierflesje aan, dat niet door een van de medewerkers van het bedrijf was ach tergelaten. De inbrekers waren binnen gekomen via een raam aan de achterzij de van het pand. Ik ben maar een mannetje van buiten, maar toch weet ik heel wat van de stad af. Zelfs ben ik een paar maal in Amsterdam geweest. Als ik dan 's avonds wel eens langs de grachten dwaalde, bewonderende de mooie contouren der maanbelichte oude gevels en er in de hoorbare stilte te luisteren naar 't aethe- risch doorgedrongen zachte geroezemoes van de binnenstad, dan werd mijn oog wel eens getrokken door het rosse schijnsel van een schemerlamp en de uitdagende vriendelijkheid van 'n daaronder gezeten min of meer jonge en meestal nogal gepolitoerde vrouw. Het was een gek geval met deze vrouwen, want volgens de bepalingen van een wet uit 1911 mochten ze daar eigenlijk niet zitten, althans niet met de bedoeling, waarvan ze zoo onmiskenbaar laten blijken. Maar ja, het schijnt gemakkelijker te zijn om een wet te maken dan om haar toe te passen en te doen handhaven. Bedoelingen zijn innerlijke zaken en een rechter verlangt concrete gegevens en bewijzen. Daarom werden deze da mes toch wel in de gaten gehouden. Men tippelde ze na met een tippelverbod en in het algemeen was de politie er tuk op om deze vrouwlui te pakken voor overtreding, die indirect met haar beroep samenhingen. Was er b.v. weer eens een buitenmannetje beroofd, dan werd soms een heel hol met rorde schemer lampen uitgeroeid, 't Kwaad bleef nochthans tieren, ondanks de wet. De oorlog bracht een omschakeling van vele waarden, - materieele, maar ook van zedelijke en moreele waarden. De bezetting kost een massa geld aan ons land en nu ziet de fiscus uit naar alle mogelijke objecten, welke iets kunnen opleveren. Hij schijnt zoo te worden opgedreven door de noodzaak van geld te kloppen, dat hij scrupules terugdringt, welke hem voorheen weerhouden zouden hebben van het plegen van sommige "aanslagen". Hij heeft n.1. het schemerlampenbedrijf ingeschreven in het officieele register van zaken en ondernemingen, welke omzetbelasting verschuldigd zijn. Dat is - helaas - geen mop, maar een feit. Een feit, waar de A.R. Rotterdammer dezer dagen terecht tegen op kwam, herinnerende aan de onwettigheid van het hiervoren bedoelde beroep, dat thans door de nieuwe fiscale bepalingen een achterbak- sche wettiging verkrijgt. Er zijn méér van zulke dwaasheden in de nieuwe be palingen der omzetbelasting. Deze belasting is voortaan n.1. ook verschuldigd door waarzeggers en waarzegsters. En ook door de crematoria. Nog altijd is de lijkverbranding wettelijk verboden. Ten rechte of ten onrechte, dat doet er hier niet toe, - ze is verboden. Er zijn middelen gevonden om de wet te ontdui ken, maar óók dat verandert niets aan de feiteljkheid van het verbod. Toch dringt de levende fiscus als vertegenwoordiger van het gezag en van den wet gever in het crematorium door en hij eischl het deel van den staat in de op brengst van onwettige handelingen. Welke indruk moet dit alles maken op het moreele gevoelen van de bevolking, d.i. van de belastingbetalers? Als het gezag en dé wet uitgaan van het standpunt, dat geld niet stinkt, dan zou de fis cus op den duur wel eens de partij kunnen verliezen, met dezelfde kaarten, welke hij tot troef heeft verklaard. Wanneer de prostitutie door den fiscus als beroep wordt erkend, waarvan de tantièmes aan den staat behooren toe te vallen, dan is er zeker geen reden om b.v. t. bedelaarsedrijf vrij te stellen en kan zelfs het gilde der afpersers-, ja, dan kunnen inbrekers en roovers tot fi- nancieele steunpilaren van het rijk der Nederlanden worden verheven. Mis schien heeft men in Den Haag Amerikaansche" bedoelingen met de voren genoemde belastingmaatregelen. De lezer herinnert zich wellicht nog den naam Al Capone, het beruchte bendehoofd uit Chicago. ledereen, en ook ie dere politieke man, wist, dat Al Capone schandelijk rijk was geworden van de vele zware misdaden, welke hem nooit te bewijzen zijn geweest. Toen kreeg men hem op een andere manier te pakken. Al Capone was natuurlijk nooit in staat geweest om een acceptabele opgave te doen aan den fiscus van den stand van zijn vermogen en het verloop van zijn inkomsten. Toen grepen ze hem in z'n nek wegens belastingontduiking en daarvoor (maar in gedachte aan het andere, dat hem niet te bewijzen was) kreeg hij 15 jaar gevangenisstraf van welke 10 jaar eenzame opsluiting. Dat was handig, maar naar onze smaak toch te Amerikaansch. Intusschen, nu waarzegsters en dames die zich onder roode schemerlampen te kijk stellen, omzetbelasting moeten betalen, is op haar natuurlijk ook de wet op de koophandel van toepassing en dienen ze natuurlijk te worden ver plicht om behoorlijk de boeken bij te houden. Zulke verplichting zou tenslot te toch nog tot gevolg kunnen hebben dat er iets terecht kwam van de bedoe lingen, welke aan de zedelijkheidswet van 1911 ten grondslag hebben gele gen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 5