cCdtiL 1 qPU6hOCK Succesvol thui minister d'An Vrijdagmiddag in C-drie Kinderbios: 'Willy de mus' Opera en mime in C-drie 'Madama Butterfly' met Luc Boyer Rommelmarkt bij KBS Soestdijk Paasshow De Tuin 'Frysk en Frij'-avond over Friese taal Soest Paranormaal forum Donateursconcert Crescendo Baarn Vrijwilligers Vakature Bank Samen Stoppen met Roken Beschilderde en uitgezaagde kunstwerkjes Cora Ortlep exposeert bijzondere collectie eieren in Bundeling 'Zeg maar gewoon: we willet Dekaloog 9 10 duidelijk lichter van aard. D "geelt Jjlltccrd Jubileumconcert Musicorda Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' ké„de .aats.^kans dus om heraJ)ii uitbreiding bed John Ruocco Dolf de Vries Open Atelier WVC-minister onder i WOENSDAG 6 MAART 1991 SOESTER COURANT PAGiH^ÓENSDAG 6 MAART 1991 Cultureel Creatief Centrum Boekenweek 1991 De landelijke boekenweek is van 6 tot 16 maart. Als thema is gekozen voor "Schrijvers op reis". Ook de SLAS heeft een aantal activiteiten ontplooid rond de boekenweek. Ze staan vermeld in de folder die vanaf deze week ver krijgbaar is. C-drie heeft samen met het filiaal Overhees van de Openbare Bi bliotheek gekozen voor tentoonstellin gen. Omdat reizen nogal een vaag be grip is, is gekozen voor een reisdoel. De centrale bibliotheek koos voor het the ma "eilanden", de bibliotheek in Soes- terberg voor "Indonesië" en C-drie/ Overhees voor "Noord-Amerika". Op reis dus naar Noord-Amerika. Er zijn heel wat schrijvers die zo'n reis heb ben gemaakt en er een reisverslag over hebben geschreven. Ook steeds meer vakantiegangers nemen Noord-Ameri ka als reisdoel. Bovendien ontvangen we via televisie enorm veel beelden over dit continent en weet bijna iedereen wel iets ervan. Wij proberen via kleine the matentoonstellingen een aantal aspec ten van het leven te belichten. Zo zal het filiaal Overhees aandacht besteden aan de thema's indianen/eskimo's, de te genstelling tussen steden en platteland, cowboys en de natuur. In C-drie zal de cultuur centraal staan, dus: Hollywood, bekende persoonlijkheden, stijlen in de muziek, design en sport. Expositie textiel In de maand maart is een voor C-drie vrij unieke expositie te bezichtigen. Er worden collages en textiel-applicaties tentoongesteld, alle gemaakt door Elly Landkroon uit Maarn. Elly Landkroon is al vele jaren bezig met textiel. Vroeger maakte ze vooral wandkleden (toen die nog zo "in" waren). In haar huis hangen een paar schitterende exemplaren. Voor Elly was dat op een gegeven mo ment niet zo aantrekkelijk meer. Ze ging experimenteren met allerlei mate rialen, vormen en kleuren. Door het ne men van lessen in ontwerpen en teke nen en, bij Artibus in Utrecht, textiele werkvormen, ontdekte ze veel meer mogelijkheden, zowel in zichzelf als in de materialen. Een ontwerp komt soms al werkend in haar op, maar ook wel maakt ze eerst een intensieve voorstudie van papier. Er worden vormen getekend, gefotoko pieerd, geknipt en geplakt om vervol gens van stoffen geknipt en opgenaaid te worden. In de kompositie spelen de vormen, de dessins, de textuur van de stof, de steekgrootte en de kleur van on der- en bovendraad een grote rol. Niet alleen collages en applicaties worden door Elly Landkroon gemaakt. Ook al lerlei piepkleine schilderijtjes, ca deautjes en hebbedingetjes worden met grote aandacht en secuur handwerk vervaardigd. Ook hiervan laat Elly wat zien op de expositie in C-drie. Het is een expositie die vele mensen beslist zal aanspreken. C-drie is behoudens zon dags alle dagen geopend en de tentoon stellingsruimte is vrij toegankelijk. Kinderbios: tekenfilm Op 8 maart is in de kinderbios de teken film "Willy de mus" te zien. De film is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar en duurt ongeveer 70 minuten. Zoals altijd begint de bios om 15.45 uur en de toe gang is f 2,50. Zie voor het verhaal el ders op deze pagina. Madama Butterfly Een opera in C-drie? Dat lijkt bijna niet mogelijk. Wie de grote zaal van C-drie kent, zal ook begrijpen dat dit wegens de ruimte niet kan. Toch wordt Mada ma Butterfly op de planken gebracht door Luc Boyer in een solo-voorstel ling. Hij speelt het tragische verhaal van de Japanse Butterfly die een grote liefde opvat voor de Amerikaanse zee-officier Pinkerton. Een liefde die eindigt in de zelfmoord van de in de steek gelaten Butterfly. Het wordt een prachtig spek takel op 9 maart die u niet mag missen. De regie is in handen van Henk van der Meulen. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 10,00. Voor houders van CJP en Pas 65 f 7,50. Cabaret: De Serpanties Liefhebbers van cabaret, maar ook mensen die een avond heerlijk willen la chen kunnen 21 maart in C-drie terecht. De Serpanties is een Utrechtse vrou wengroep, bestaande uit Joy de Jong, Rion Verberne en Judith Schut. Fanfa re, klassiek, blues, er is geen muzikale zijstraat die ze niet durven inslaan. Maar er wordt net zo soepel een Bra bants tuttebelletje neergezet of een ver veelde femme fatale. De teksten - met een "licht" cynische ondertoon - zijn evenals de muziek geheel van eigen hand. Zelf zingen ze: ...minaars verwel- ken, romances vergaan, maar echte vriendschap blijft altijd bestaan... De Serpanties met "Maar 's avonds, o, daar komt het weer" begint om 20.30 uur. Een hoogtepunt van onze pro grammering. Dans-instuif Twee van onze dansdocentes, Henny Boekhoff en Coleta Lustenhouwer, or ganiseren op 23 maart een dansinstuif. Henny zal de internationale volksdan sen begeleiden, Coleta richt zich voor namelijk op Joegoslavische dansen. Het geheel wordt begeleid door een uitste kend orkest. Als u nog nooit op zo'n in stuif geweest bent, is hier uw kans. Het wordt heel gezellig en informeel, dus ook als u absoluut niets van volksdan sen weet kunt u gerust komen. De avond begint om 20.00 uur en is afgelo pen om 24.00 uur. De toegang is slechts f 5,-. We verzoeken wel te reserveren, want vooral voor dansen is er ruimte nodig. Wordt verwacht: maartexpositie textielcollages en ap plicaties 6 - 16 maartboekenweek "schrijvers op reis'" 8 maartkinderbios: "Willy de mus" 9 maartMadama Butterfly door Luc Boyer 16 maartjeugdtheaterHet Stemmen- huis 21 maart cabaret De Serpanties Stel je eens voor dat er opeens een fee in je slaapkamertje verschijnt en dat ze je in een klein vogeltje verandert. Dan valt er niets anders te doen dan te vluchten voor de kat en te verdwijnen naar het park, waar nog andere vogels wonen. Hoe zou jij dat vinden? In de tekenfilm van 8 maart kun je zien wat er gebeurt met het jongetje Willy, als hij opeens wordt omgetoverd in een kleine mus. Er leefde eens een klein jongetje in de stad Boedapest, die twee hobby's had. De ene was jagen en de andere was spij belen van school. Nu is jagen in een gro te stad een beetje moeilijk, daarom moet Willy altijd zijn fantasie gebruiken en jaagt hij op vogels en katten. Onder tussen bedenkt hij dat hij een strui krover is, of een cowboy. Op een dag ligt Willy weer eens ziek op zijn bed en hij verveelt zich enorm. Daarom gaat hij met een waterpistool tje schieten op de kat, die dat natuurlijk niet erg prettig vindt. Met een katapult schiet Willy op vogeltjes, die hij net van uit zijn slaapkamerraam kan bereiken. Zonder dat hij het gemerkt heeft, is er opeens een oude dame in zijn slaapka mer gekomen. Het is Verbena, de fee. Zij is de goede fee van de mussen en zij is het geschiet van Willy helemaal zat. Willy is nogal brutaal tegen Verbena en voor straf betovert ze hem in een musje. En dan moet Willy opeens vluchten voor de kat.Met veel moeite komt hij in het park. Daar wonen de andere mus sen en die kijken wel een beetje raar als Willy vertelt dat hij nog nooit gevlogen heeft. Maar dat zullen de mussen hem snel eens leren. Willy leert nog een hele boel andere dingen en beleeft nog vele avonturen. Als Willy de mus op het eind weer wordt omgetoverd in een gewone jongen is er voor hem veel veranderd. Deze schitterende tekenfilm is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar en duurt 70 minuten. De film begint om 15.45 uur en de toegang is f 2,50. In "Madama Butterfly" van Puccini wordt de tragische liefde geschetst tus sen het Japanse meisje Butterfly en de Amerikaanse koopvaardij-officier Pin kerton. Het is een liefde tussen Oost en West die eindigt met de zelfmoord van de in de steek gelaten Butterfly. In de opera staat de tragische vrouwenrol centraal: als slachtoffer van haar man en van haar eigen toewijding en verlangen. In de bewerking van Henk van der Meulen wordt het conflict Oost-West/ Vrouw-Man teruggebracht tot één per soon. Luc Boyer, die deze bewerking zal uitvoeren, is wellicht de incarnatie van het bovengenoemde. De acteur Luc Boyer is geboren in Indo nesië. Op zijn zeventiende ging hij naar Nederland en in 1959 kwam hij in aan raking met de mime via de pioniers Jan Bronk en Frits Vogelstevens. Ook heeft hij lessen gevolgd bij Etienne Decroux in Parijs. Vanaf die tijd werkt hij als mi- mespeler, (film)acteur, theatermaker, bewegingsadviseur en docent. In 1986 verbleef Boyer in Japan. Een studiever blijf dat resulteerde in een aantal eigen zinnige solo-voorstellingen, waarin zijn Japanse ervaringen werden verwerkt. Solo-voorstellingen die hij o.a. reali seerde zijn: 'Edge of time' onder regie van Bob Beauregard, 'De Verplaatsing' onder regie van Pauline Daniels, 'Hoe zo Japan', 'In Between', en 'The Lan ding'. Het afgelopen seizoen baarde hij veel opzien met de eveneens eenmalige voorstellingencyclus 'Luc Boyer' voor 't Blok, onder leiding van steeds wisselen de regisseurs/mimografen/ choreografen. Alle voorstellingen kwa men in Theater Frascati tot stand. Luc Boyer staat met de voorstelling 'Madama Butterfly' onder regie van Henk van der Meulen. Henk van der Meulen is een componist die altijd bij het theater betrokken is geweest. Hij studeerde aan het Amsterdamse Con servatorium en volgde lessen en master- classen van John Cage en Morton Feld. Verder componeerde hij muziekstuk ken en maakte composities voor mu ziektheater zoals de kameropera "Merg" en "Quartetto". Als componist en/of pianist werkte hij mee aan pro ducties van Mickery, Griftheater, Bewth, Annemarie Prins, Ischa Meijer en Theatre X Milwaukee. Bij o.a. het Ensemble Hoketus speelde hij piano. Het afgelopen jaar maakte hij op de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten een regie-bewerking waarin de 'Orpheus' van Monteverdi werd ge combineerd met Italo Svevo's 'De goe de oude man en het jonge meisje'. Vanuit deze ervaring werd zijn interesse gewekt voor het theatraal verwerken van bestaande opera-literatuur. Mada ma Butterfly is hier een goed voorbeeld van. Deze fascinerende opera- en mi- me-voorstelling is zeker het bekijken waard. "Madama Butterfly" is op zater dag 9 maart en begint om 20.30 uur. De toegang is f 10,00 en voor houders van CJP en Pas-65 f 7,50. Burgemeester en Wethouders hebben de Katholieke Basisschool Soestdijk toestemming gegeven om zaterdag 16 maart een rommelmarkt te houden in het schoolgebouw aan de St.Theresia- straat. Op zondag 10 maart vindt in De Salon van restaurant De Tuin, Rademaker- straat 6 te Soesterberg, weer de jaarlijk se Paasshow plaats. De show is gratis toegankelijk, begint om 10.30 en duurt tot 17.00 uur. Op deze show ziet men veel nieuwe en trendy ideeën, voor het interieur en de tuin. Aanwezig zijn onder meer: organisatrice Anneke Vestering met paasideeën, ingerichte oude vogel kooitjes, paaslint en paas-workshops; Ada Kastein met beschilderde en ge stoffeerde eieren, bloemcollages en kaarten met gedroogde bloemen; Marijke Oor met replica-beren en be- renstoffen, daarnaast herenboeken en brilletjes en tasjes en al wat nodig is om zelf een prachtige beer te maken; Irene Wesseling met beklede mandjes en decoratiestukken; Mary Wohe Buitenhuis met unieke paaskransen; Miep Kok met handbeschilderd textiel, schorten, tassen en tafelkleden (ter plekke kan een naam op het textiel ge schreven worden); Kick Fangman met sieraden; Marianne Eradus met geplooide lam- pekappen en Catalousje Edgar met originele gips modellen en lampen. 23 maart dansinstuif 24 maart jazzWhite House Orchestra Pro Memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Allerwegen wordt gesproken over de éénwording van Europa. Hoe zal die zich ontwikkelen? Hoe zal de positie van de nationale talen zijn in het Euro pa van de toekomst? Gaat alles zich niet concentreren op de "grotere" talen, misschien zelfs wel één grote taal? En hoe komt het dan eigenlijk wel met de zorg voor het eigen nationaal bezit, waartoe ook de "kleine" talen, zoals bijv. het Fries, behoren? Op dinsdag 12 maart a.s. houdt de Frie se Vereniging "Frysk en Fry" om 20.15 uur een bijeenkomst in één der zalen van de Ontmoetingskerk, Minckelers- straat 161 in Hilversum. Op deze avond spreekt Prof.Dr. A. Feitsma van de Vrije Universiteit Amsterdam over het ontwerp "It Frysk en oare lytse talen yn Europa! Werom eins?" (het Fries en an dere kleine talen in Europa; waarom ei genlijk?). Prof. Feitsma zal ingaan op het ont staan, het bestaan, het functioneren nu en in de toekomst van het Fries en ande re kleine talen in Europa. Gezien de huidige ontwikkelingen is dit een aktu- eel onderwerp, dat een bredere belang stelling verdient. Het valt te duchten dat kleinere talen als het Nederlands, Grieks, Deens, Portugees, etc. een an dere positie zullen krijgen t.o.v. de gro tere talen in Europa, als bijv. het Engels, Spaans, Italiaans, Frans en Duits. Hoe gaat het dan met de andere kleinere minderheidstalen, zoals het Fries? Belangstellende leden en niet-leden zijn deze avond van harte welkom. Bij voldoende belangstelling wil het be stuur van "Frysk en Fry" meer studie bijeenkomsten houden, om de kennis over de Friese taal en kuituur te verdie pen. inlichtingen voor Soest: T. Dykstra- Wondaal, Smitsweg 4, tel. 16748. Stichting Welzijnswerk Postbus 250-3760 AG Dagje uit Op 4 april organiseren de drie buurthui zen een dagje uit voor het hele gezin naar Het Land van Ooit in Drunen bij Den Bosch. Kinderen onder de 4 jaar kunnen alleen mee onder begeleiding van ouders/verzorgers; kinderen vanaf 4 jaar kunnen mee onder de hoede van verzorgers of de clubleiding. De prijzen zijn f 25,- voor volwassenen, f 22,50 voor le kind f 20,- voor 2e kind, f 17,50 voor het 3e en volgende kind uit een gezin. Bij de prijs zit inbegrepen de busreis, een toegangskaartje en een consumptie. Opgeven voor 12 maart in een van de buurthuizen: Het Kruispunt, AlbertCuyplaan 200, tel. 21987; De Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546; De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615. Aktiviteiten in de komende periode: •De Praatpaal Maandag 11 maart: Soos voor verstandelijk gehandicapten, 18 jaar en ouder; elke week 20.00- 22.00 uur; f 3,-. Donderdag 7 maart: Klaverjassen voor volwassenen; 20.00- 22.30 uur; f 3,50. Bloemsierkunst voor volwassenen; 20.00-22.00 uur; f 3,50. Het Kruispunt Woensdag 6 maart: Instuif voor kinderen van 4 tot 9 jaar; vandaag is het Knutselmiddag: We gaan met lapjes, papier en wol allerlei leuke dingen maken; 14.00-15.30 uur; gratis. Vrijdag 8 maart: Naailes voor volwassen vrouwen uit de buurt; 13.30-15.30 uur; f 35,- voor 10 lessen. Dinsdag 12 maart: Naailes voor meisjes vanaf 16 jaar; 19.00-21.00 uur; f 35,- voor 10 lessen. Woensdag 13 maart; Instuif voor 4-9 jarigen; buttons en stic kers maken; 14.00-15.30 uur; f 1,-. De Vangrail Kookkursus: dinsdagmiddag 9 t/m 12 jaar: donderdagmiddag 6 t/m 9 jaar; 6 lessen f 12,50; 16.00-17.30 uur; opge ven voor 5 maart. Trigem: schilderen op stof, iedereen kan het; dinsdagochtend, 9.30-11.30 uur; f 22,50 voor 6 lessen. De Nederlandse vereniging ter bevor dering van paranormale en sociale ont wikkeling (PASO) organiseert op woensdag 13 maart een forumavond in de Vangrail, Nachtegaalweg 8c. De aanwezigen kunnen vragen stellen over diverse onderwerpen aan de vol gende personen: mevr. M. Buring (astrologie); dhr. H. de Haan (dro men); mevr. D. Brinkman (esoterie); dhr. R. Groenensteijn (paranormale onderwerpen.) De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur. Toegang: f 2,50 voor leden; f 6,- voor niet-leden. Informatie: tel. 035-213886 of 02153- 82927 (na 18.00 uur). Op vrijdag 8 en zaterdag 9 maart geeft de harmonie Crescendo haar jaarlijks donateursconcert in het cultureel cen trum "De Speeldoos" aan de Rem- brandtlaan in Baarn. Medewerking wordt verleend door het jeugdorkest, het tamboerkorps en het groot har monieorkest, o.l.v. tamboerinstrukteur Harry van Vessum. Toegangskaarten a f 7,50 zijn vanaf maandag 4 maart ver krijgbaar bij "De Speeldoos" in Baarn, 10.00-13.00 uur, tel. 02154-18050. De Vrijwilligers Vakature Bank Soest/ Baarn vraagt deze week aandacht voor de volgende vakatures: 1-110: Internationationaal Vrouwen centrum zoekt een administratief me dewerkster wier werkzaamheden voor namelijk zullen bestaan uit postverzor ging, verslagen typen, korrespondentie en nieuwsbriefbehandeling. 2-103: Internationale hulpverle ningsorganisatie vraagt voor het beheer van het magazijn enkele mede werksters. Geïnteresseerden krijgen de zorg toegewezen voor al het mate riaal voor de rampenbestrijding en de huishoudelijke dienst. 3-106: Centrum voor geestelijk ge handicapten te Baarn zoekt enthousias te medewerk(st)ers voor het presente ren van muziek, meedenken voor nieu we aktiviteiten en samen beleven van leuke momenten. 5-111. Stichting voor sociaal-kultu- reel werkt te Baarn zoekt voor het op zetten en presenteren van een "kleine" klussenkursus voor vrouwen, een a twee vrijwillig(st)ers om deelneemsters vertrouwd te maken met binnenhuis werkzaamheden zoals stekker verwis selen, band plakken, enz. 6-101: Telefonische hulpdienst te Hilversum zoekt meerdere vrijwilli- gerst)ers voor telefonische hulpverle ning voor gemiddeld 6 uur per week. Leeftijd minimaal 21 jaar; reiskosten worden vergoed. 7-101: Peuterspeelzalen te Baarn zoeken vrijwillig(st)ers om samen met een beroepskracht een groep van ca. twaalf peuters te begeleiden (spelletjes, zingen, eten, drinken enz.). Werktijden maandag, donderdag, vrijdag van 13.00 tot 16.30 uur. Vervanging i.v.m. zwan gerschapsverlof behoort tot de moge lijkheden. 8-142: Sportvereniging voor gehan dicapten te Amersfoort vraagt een alge mene leider voor het zwemuur op woensdagavond, die tevens als verte genwoordiger wil optreden bij het alge- men bestuur. Vanaf 21 jaar. Inlichtingen over genoemde vakatures of over vrijwilligerswerk in het alge meen kan men verkrijgen bij de Vrijwil ligers Vakature Bank Soest aan de Smitsweg 311 te Soest, telefoon: 02155-12630, openingstijden: di. t/m. do. 9.00 tot 12.00 uur. In het kader van de landelijke aktie "Sa men Stoppen Met Roken" organiseren de GGD-Eemland en de Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht voor de bevol king van Amersfoort e.o. Stop-Met- Roken-Cursussen, met daaraan vooraf gaand een introductie-bijeenkomst. De introductie-bijeenkomst wordt ge houden op 18 maart in het GGD-ge- bouw, Zonnehof 10. Deze bijeenkomst is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Iedereen die belangstelling heeft om samen met anderen via een cursus te stoppen met roken is welkom. Naast informatie over de Stop-met- roken-cursus wordt uitgelegd hoe men zich het beste op het stoppen kan voor bereiden. Tevens is er gelegenheid zich voor de cursus in te schrijven. Bij voldoende belangstelling worden in Amersfoort een avond- en een och tendcursus aangeboden, waarvoor de eerste bijeenkomst plaatsvindt op 25 maart. Maar ook op andere plaatsen in de regio zal een cursusaanbod worden Het totale programma omvat 9 bijeen komsten in een periode van vijf weken. De stopdag is gepland op 26 maart. Om de stoppers een extra duwtje in de rug te geven zijn er in het begin vier bijeen komsten gepland. Het programma biedt de deelnemers deskundige bege leiding om te ontdekken dat stoppen met roken kan. De avondcursus begint om 20.00 uur en de ochtendcursus om 9.15 uur. De tota le kosten, inclusief het cursusmateriaal en consumpties, bedragen f 80,—. Con tribuanten van de Stichting Kruiswerk betalen slechts f 65,—. Voor veel rokers is dit te vergelijken met de kosten van 3 a 4 weken rookwaar! Het mag inmiddels een goede paastra- ditie genoemd worden. Vanaf 11 maart exposeert de Soester kunstena res Cora Ortlep voor de derde keer haar bijzondere collectie eieren in de Bundeling. Verschillen met de vorige exposities zijn er genoeg. Naast de eie ren met verfijnde pentekeningen van - natuurlijk - dieren, vallen dit jaar vooral de uitgezaagde eieren op. Een techniek, waarbij Cora met behulp van een tandartsboor en met uren geduld figuren uit kippe- en ganze-eieren 'zaagt'. Vorig jaar beloofde Cora Ortlep dat zij dit jaar naast de beschilderde en bete kende eieren, met de uitgezaagde eie ren naar de Bundeling zou komen. Een belofte, die zij door omstandigheden met moeite gestand kon doen. Door een ernstig auto-ongeluk, bijna twee jaar geleden, kon Cora tien maanden lang niets doen. Haar plan om tijdens de paasexpositie van vorig jaar al de uitge zaagde kunstwerkjes tentoon te stellen, viel daardoor in het water. Ook dit jaar was het nog niet makkelijk: "Ik heb nog steeds veel last van mijn nek. Het kost me nu nog ruim een dag om één ei uit te zagen," vertelt de Soester kunstenares. Cora Ortlep tekent en schildert al 'zo lang zij zich kan heugen'. Haar favoriete onderwerp is dieren. Jaren geleden wil de zij een bijzonder iemand op een bij zondere manier bedanken en maakte voor deze persoon een ei, als symbool van het begin van alle leven, met daarop de pentekening van een dier. Zij is toen verder gegaan met het op deze manier versieren van eieren. Haar grote inspiratiebronnen zijn de natuur en de dierentuin. Maar ook bij vrienden met huisdieren doet zij ideeën op. Bij haar bezoekjes naar de dieren tuin werd zij jaren geleden al vergezeld door haar zoon Oscar, die haar voor beeld volgde. Op de tentoonstelling is ook een aantal schilderijen van haar in middels 19-jarige zoon te zien. Goed doel De opbrengst van de tentoonstelling is evenals vorige jaren bestemd voor een goed doel. Dit jaar heeft Cora de op brengst bestemd voor twee weeskinde ren in een Pools weeshuis en Unicef. Het werk van de kunstenares is te koop. Voor een heel bijzonder ei vraagt zij bij zonder lage prijzen: voor iets meer dan een tientje kan men al eigenaar worden van een uniek kunstwerkje, zoals een ei met een pentekening of een eenvoudig uitgezaagd ei, doorweven met goud draad. De 'arbeidsintensievere' uitge zaagde eieren zijn duurder. Behalve in de Bundeling, heeft Cora Ortlep ook nog een verzameling speciale eieren thuis. De tentoonstelling met versierde eieren en schilderijen van Cora en Oscar Ort lep wordt maandagmiddag 11 maart om drie uur geopend. De eieren zijn tot Pa sen te zien, de overige kunstwerken kan men tot mei bewonderen. Cora legt hart en ziel in haar werk. Wanneer haar wordt gevraagd hoeveel bijzondere uit gezaagde eieren er op de tentoonstel ling te zien zullen zijn, zegt ze: "Ik heb er nu twintig, maar hoeveel dagen heb ik nog?" geen optimist: 'Mensen zijn niet ni, zeker van het verschil tussen kwaad. We weten niet wat we mo. doen.' Toch is dit slot van de Delai,. De Vereniging Ariishock. Steenhoffctra.t 46, Soesl, lel. 02155-19577, stelt ach aIs 4tonI een bijdrage le leveren aan hel MCI,al"cV/l ie ven in Soest. Door je op te geven als lid steun e de doelstellingen van 4e vereniging en genie j de voordelen van hel lidmaatschap. De kosten bedragen t 54,- per jaar; voor jongeren l/m 25 jaar en personen die lol deielfde holsl£"4'"8 blr horen 127,- per jaar. Kontakladres ledenadinin. spatie: Parklaai 98.3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 7 maart: Deze maand het laatste tweetal afleve ringen uit de bijzondere Dekaloog- reeks. Voorveel filmliefhebbers was de ze tiendelige filmserie het onbetwiste- hoogtepunt van het afgelopen filmjaar. Hoge waardering zowel bij publiek als pers, zoals uit diverse enquêtes bleek. Hoewel eigenlijk voor de TV gemaakt, was de vertoning in de filmhuizen een groot succes: de tien eenvoudige, maar meeslepende vertellingen blijken toch pas goed tot hun recht te komen op het grote doek. Luchthartig einde De Dekaloog is een reeks moderne ver halen, geïnspireerd op de bijbelse tien geboden. De eenvoud van deze antieke leefregels staat in sterk contrast met de complexiteit van de hedendaagse sa menleving. De (morele) vraagstukken en dilemma's waar men tegenwoordig mee geconfronteerd wordt, zijn te inge wikkeld voor dergelijke simpele wetten. Dat is wat regisseur Kieslowski ons in zijn verhalen wil tonen, zonder zelf eni ge moraal te prediken. Dat is ook wat de Dekaloog tot een uniek tijdsdocument maakt. Kieslowski's vertelwijze is helder, in dringend en zelfs spannend. Maar het moet gezegd worden dat zijn verhalen over het algemeen niet erg vrolijk stem men, hoewel ze zeker niet altijd slecht aflopen en (zwarte) humor evenmin ontbreekt. Kieslowski is nu eenmaal De Eerste Gooise Accordeon Vereni ging Musicorda geeft op zaterdag 9 maart een concert onder leiding van dirigent Wim Becker, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de ver eniging. Dit jubileumconcert zal gegeven wor den in de grote Theaterzaal van Schouwburg Gooiland, Emmastraat 2 te Hilversum. Aan dit feestelijke con cert wordt medewerking verleend door o.a. het Naardens Vestingkoor, Martijn Noomen met viool en twee trompettis ten. Na afloop is er gelegenheid om een dansje te maken op muziek van een live band. De aanvang van deze avond is om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur is de zaal open. De toegangskaarten a f 7,50 zijn via de vereniging verkrijgbaar en op de avond zelfbij kassa aan de zaal. Voor meer in formatie over het concert, de vereni ging of lessen kan men contact opne men met het secretariaat: mw. J. van Kooi, tel. 02155-16516. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 7 maart Van 9.30-11.30 uur is het volwasse- nenklubje weer aktief. Mooie dingen maken tegen een schappelijke prijs. Ie dereen helpt elkaar en het is reuze ge zellig! Van 10.00-12.00 uur: De Da Costa- school komt langs met een heleboel kinderen voor het natuuredukatiepro- jekt. Van 13.30-15.00 uur komt een andere groep van de Da Costaschool voor een natuurprojekt. Van 15.45-17.45 uur komen twee kin deren hun verjaardag vieren. Vijfen twintig vriendjes komen mee en kunnen veel plezier beleven aan de aktiviteiten. Zaterdag 9 maart Van 13.30-16.00 uur: Drie verjaarda gen, dus volle bak. Tevens voor oudere kinderen (vanaf 10 jaar) de mogelijk heid mee te helpen met de verzorging van de dieren. Dinsdag 12 maart Van 9.30-11.30 uur: Peuter/ouderak- tiviteit. Gezellig samen spelen en praten met andere ouders. Koffie en limonade en aktiviteiten voor 3 gulden per kind/ ouderpaar. Woensdag 13 maart De theatergroep van de kinderboerde rij presenteert: 'Dokter Snijgraag'. Dit verhaal gaat over een kind dat naar de dokter moet. Het kind is bang en verzint allerlei nare dingen over de dokter. Als het kind uiteindelijk bij de dokter is, blijkt deze veel leuker en wijzer te zijn dan het kind denkt... De voorstelling begint om 14.00 uur en na de voorstel ling worden er allerlei aktiviteiten ge daan. Het kost 1 gulden. Verder... De kinderboerderij heeft een drukbezet programma, zodat we soms niet weten hoe we alles rond moeten krijgen wat we willen doen. Vandaar enkele ver zoeken: - boek tijdig de verjaardag van uw kind; dit voorkomt teleurstelling. De laatste tijd moeten we veel ouders en kinderen op dit gebied teleurstellen omdat we al vol zitten. - Help mee waar mogelijk. Dit kan op verschillende manieren: b.v. panne koeken bakken voor kinderen die hun verjaardag vieren; meehelpen met de aktiviteiten op koninginnedag (voor dit feest hebben we de hulp van 100 men sen nodig); heeft u zin om het terrein te vegen of te harken? Geef u op! We zoe ken ook nog mensen die het leuk vinden om planten en bomen te verzorgen. Kortom, de kinderboerderij barst bijna uit zijn voeten wat betreft energie. Help mee om er samen een prachtige plek van te maken voor de kinderen! U kunt langskomen of telefonisch kontakt op- soort spel van vergissingen en deel u, bijna kluchtige komedie. Een uitd (of voor het eerst) kennis te maken deze prachtige serie. Dekaloog 9 Gij zult geen onkuisheid begeren Roman, een hartchirurg, krijgt opCv« sche wijze te horen dat hij de rest'9 zijn leven impotent zal blijven. HiiïS daar erg van ondersteboven en tjMÊ zijn vrouw Hanka aan, om maarv^ hem te scheiden of een minnaar te men. Maar Hanka, die duidelijk v3 van hem houdt, probeert hem gem stellen: 'Liefde zit in het hart, niet tus sen de benen'. Toch wordt Roman gek delijk gegrepen door een obsessieve^ loezie. Hij krijgt het vermoeden dat zjPi vrouw daadwerkelijk een minnaar heel en begint haar te bespioneren. En derdaad...? Opvallend in dit deel zijn de vele venvij zingen naar Nederland. Kieslowski vaak in ons land geweest als gast vriend) van het Rotterdams filmfestiJ en als medewerker aan de episodefij 'City Life'. Er wordt bijvoorbeeld J aardig spel gespeeld met een liefdesthe ma, ontleend aan de muziek vandefiJ tieve 18e-eeuwse Nederlandse compo nist Johan Budelmaijer. In feite is deze) muziek het werk van Zbigniew Preis ner, die alle muziek in de Dekaloor heeft geschreven, zoals onder meer het uiterst simpele, maar pakkende herken- ningsthema van de Dekaloog. Dekaloog 10 Soest ma„ we| wat haast maken met v« Gij zult niet onrechtmatig begeren het zoeken naar uitbreidingsmogclijk- a uw naaste toekomt heden voor de (plaatselijke) industrie, n Artur is zanger in een punkband, Jerzj De provincie ziet graag dat de gemeen- n een bezadigd huisvader; twee totaal te de behoefte daaraan zo concreet e verschillende broers, die elkaar najaren raogelijk definieert. "Zeg maar ge- c weer ontmoeten bij de begrafenis van WOOn: we willen zóveel en we willen r hun vader. Het enige dat hij hen heefi het daar," hield WD-gedeputeerde i nagelaten is een kast vol postzegels. Ze Van den Oosten het Soester gemeente- komen er geleidelijk achter dat deze bestuur voor tijdens het liberale werk- collectie uniek en van onschatbare bezoek aan Soest. waarde is. Dat maakt hen behoorlijk t bezoek dat de WD in het kader nerveus. Ze zijn bang bedrogen te wor- d campaane voor de Statenverkie- den en durven de verzameling met aan aan Soest bracht stond vorige te breken, hoezeer ze ook in geldnood VjL hee, in het teken van de actuele komen bij hun pogingen om het rijke discussie over de consolidatie-politiek bezit te bewaken. Een geheimzinnige de behoefte aan nieuw bedrijfster- handelaar doet hen het aanbod de col- f.- Gedeputeerde Van den Oosten lectie te vervolmaken met een zeldzame /te met de Soester wethouder Jan zegel, maar hij vraagt een zeer ongewo- ;Menne aan het redekavelen over de ne prijs. ng van ^ken tot nu toe. Het titelgebod wordt vrij ironisch bena- |>at „ebeurde overigens nadat de gede- derd: ondanks hun hebzucht en wan- puteJrde nadrukkelijk had gevraagd trouwen raken de broers weer met el- jjQe goest daartegenaankeek, met het kaar bevriend. Deze ironie, die inde he- OQg op bet nieuwe Streekplan dat in le Dekaloog aanwezig is, vindt in dit 19^3 £oet worden opgesteld, tiende deel zijn climax als Artur een Menne had tevoren een uiteenzetting anarchistisch punklied zingt waarin hij „egeven 0ver de stand van zaken met alle geboden verwerpt: 'Sla dood, ga..,' betrekking tot het werkgelegenheidsbe- Een fraai staaltje van Kieslowski's zelf- jejd ^ijn collega Kingma deed dat over relativering. Misschien is dat ook welde de wonjngbouwbehoefte. Naast de "ba- reden dat in dit deel de geheimzinnige nenpools", waarmee Soest als een van voorbijganger ontbreekt, die in elke af- de eerste'gemeenten is gestart, wees levering heel even in beeld kwam, vlak jyjenne 0p de aankoop van de Cola-fa- voor of na een een belangrijke gebeur- briek voor storende bedrijven. "Maar tenis. Dit laatste deel verschilt dus nog dat iOOPt nog niet zo hard." Verder ver van de rest van de Dekaloog, vooral ook Zuidelijkte hij het consolidatiebeleid, door de luchtige, komische toon. Ein- waarbij het begrip "eigen behoefte" - delijk opluchting na de vele somber- heid? In elk geval een uitstekende af sluiting. Aanvang: 20.30 uur Toegang: f6,-; CJP/Pas-65 f 5,- Vrijdag 8 maart: Zoals in de pers was vermeld zou er in januari een optreden zijn van de Ameri kaanse saxofonist John Ruocco. Door omstandigheden heeft hij toen het op treden moeten afzeggen, maar hij be loofde tevens een afspraak te maken voor de Jazzclub op 8 maart a.s. In ja nuari heeft hij echter wel voor vervan gende musici gezorgd, en wel enkele leerlingen van hem van het Conservato rium in Den Haag. Indien mogelijk zul- - len ook nu weer enkele muziekstuden ten plaatsnemen op het podium van de Jazz Club. De avond wordt ook weer muzikaal opgeluisterd door het alom bekende Perron 5B. Aanvang: 21.30 uur. Zaal open: 21.00 uur. Toegang f 2,50, inclusief één consump tie. Zaterdag 9 maart: In het kader van de Boekenweek 1991 organiseert Artishock Literair deze maand een voordracht van Dolf de Vries. Dolf de Vries geniet bekendheid als toneelspeler en schrijver. Wellicht kennen velen hem als reisschrijver. Zijn boek 'China in een rugzak' is thans in vijfde druk. Hij heeft de naam een groot verteller te zijn. De Vries schreef ook een aantal jeugdboeken, waarvan 'Vrij dag komt Mikwel' het bekendst is. De roman 'Witte leugen' werd verfilmd, evenals het verhaal 'Eerste liefde'. Dolf de Vries speelde tot nu toe in tien Ne derlandse speelfilms, waaronder 'Sol daat van Oranje' en 'Turks fruit'. Van zijn talloze TV-rollen is de bekendste de hoofdrol in de serie 'Dossier Verhulst'. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: gratis. Zondag 10 maart: Elke tweede zondag van de maand or ganiseert de Culturele Vereniging Ar tishock het Open Atelier. Hier zijn alle amateur-tekenaars en -schilders uit Soest en omstreken welkom om onder deskundige begeleiding hun hobby uit te oefenen. Het meest aantrekkelijke van het Open Atelier is de mogelijkheid om te teke nen of schilderen naar model. Ook deze maand zorgt de vereniging er weer voor dat er een model beschikbaar is dat po seert. De toegang is gratis. Voor teken- of schildermaterialen moet men echter zelf zorgen; omdat iedere kunstenaar zijn eigen technieken en werkwijze ge bruikt, is het niet mogelijk om voor de vele verschillende materialen te zorgen. Het Open Atelier duurt van 14.00 tot 16.00 uur. zal in 1993 van 40 naar 72 of racer «aan. Dat beloofde minister lledy d'Ancona van WVC, die vorige week dinsdag in Soest een kijkje kwam ne men bij het experiment waarbij oude ren in hun eigen huis zorg op maat krij gen aangeboden. De PvdA-nunister zei zeer onder de indruk te zijn van wat zij in Soest en Baarn had gezien: De mensen zijn zo blij en dankbaar da deze mogelijkheid er voor hen is en dat zij niet naar een verpleeghuis hoeven Het in 1989 gestarte experiment loopt in 1993 af. Minister d'Ancona zei aan het einde van het experiment van de huidige veertig thuiszorgplaatsen er U te willen maken. Zij noemde net een uniek project. "Het is uniek omdat het hier gaat om verpleeghuis-geindiceer- den. Dat zijn zeker geen lichte gevallen, die zonder dit project in een verpleeg- huis hadden moeten worden opgeno men. Daarom ben ik ervan overtuigd dat we deze beleidslijn voort moeten zetten," aldus de minister. De kracht van het project lag vo gens haar zeker ook in het feit dat familiele den bereid waren een helpende hand te bieden. De feitelijke zorg moest volgens haar van professionele krachten ko men. Voor mentale steun was het be langrijk dat de patiënt terug kon vallen op familie en kennissen: de mantelzorg. Geen zorgen D'Ancona zei zich geen zorgen te ma ken over de personele bezetting van het thuiszorgproject. In de hele zorgsector kampt men met een tekort aan perso neel. "Bij vernieuwende projecten, zo als dit thuiszorgproject, zijn de werkne mers gemotiveerd. Bovendien zijn de mensen die thuiszorg krijgen zo blij en dankbaar, dat het een [Jlezier m°e<,z9n in die sector te werken, meende Hedy d'Ancona. Het financiële aspect kwam daarbij ook aan de orde. Wanneer mensen gemotiveerd zijn om te werken, verwacht ik dat het enorme ziektever zuim in de zorgsector terug zal lopen. Wanneer het ziekteverzuim een procent minder is, zouden veel bezuinigingen in deze sector niet meer nodig zijn. aldus d'Ancona. In september 1989 werd in Baarn er Soest gestart met een ambitieus project Vier ouderen met een verpleeghuisindi catie kregen de hulp en verzorging dn zij nodig hadden niet in een verpleeg huis, maar thuis. Inmiddels worde, veertig ouderen thuis verpleegd. Voc deze ouderen werd het mogelijk om mt professionele hulp ondanks hun ziek! of handicap in hun eigen vertrouwc woning te blijven wonen. Het proje valt onder de verantwoordelijkheid v<

Soester Courant | 1991 | | pagina 8