Meer kleppen, meer kracht. A NEWSTAR Politiek volgt politie-reorganisatie met gemengde gevoelens autosmeemg GROENVRIENDEN FESTI N Drie Soester vrouwen naar de Staten Weinig kans op herstel in oude staat van wijk Soestdijk-Oost PETERS A Makelaars w Basiseenheid BEBS wordt 169 man sterk Christenen wensen moslims in Soest goede vastentijd CAI-kast vernield: deel Klaarwater zonder tv k Vast goed rVanBREUKELENbvm 5 De Mitsubishi Colt Joyrider (17) maakt brokken Nooit op zondag gesloten STEMBUREAU Opkomst in Soest: 56,78 Keukenbrandje door pan met bruine bonen Ongekend groot aantal burgers bij koorzitting - - - - - r7ïïnHL'IHTTT^ telecommunicatie Gevraagd BEZORGERS Soester Courant SPORTSWEAR óók voor SP0RTPRIJZEN EN RELATIEGESCHENKEN HET VLEESCENTRUIV) 19?° 10?° 49° WASIEL STEITNER 0 000 EME\ Over ruim twee jaar, in april 1993, moet de reorganisatie van de politie voltooid zijn. Nederland wordt dan op gedeeld in een aantal regionale korp sen, waarin zowel de gemeente- als de rijkspolitie opgaan. Ook de provincie Utrecht wordt zo'n regio, die op zijn beurt wordt onderverdeeld in acht (of zeven) basiseenheden. Soest gaat deel uitmaken van de basiseenheid Bun- schoten-Eemnes-Baarn-Soest, in de wandeling al de BEBS geheten. Politiek Soest volgt de ontwikkelingen met gemengde gevoelens: enerzijds een zekeré argwaan - om niet te zeggen ach terdocht - anderzijds een voorzichtig maar onuitgesproken optimisme. Het eerste houdt verband met de voorzien bare vermindering van rechtstreekse in vloed op het politiebeleid. De grote be slissingen worden straks regionaal ge nomen, want het korps komt onder lei ding te staan van burgemeester Vos en hoofdcommissaris Wiarda, beiden van Utrecht, de grootste stad in de regio. Het optimisme dat tussen de regels door te bespeuren is, wordt veroorzaakt door het feit dat Soest in de nieuw te vormen BEBS afgetekend de grootste gemeente is en dus wellicht in aanmer king komt voor de bezetting van de be langrijkste posities in de basiseenheid. Daarvan staat overigens al vast dat die een sterkte krijgt van 169 man (en vrouw, uiteraard). In juni wordt er meer bekend over de inrichting van de basis eenheid. De raadscommissie Algemene Be stuurszaken liet zich maandagavond in de tropisch-hete kantine van het poli tiebureau uitgebreid voorlichten over de nieuwe structuur, voor zover daar dan al iets concreets over te vertellen is. Commissaris E. Schutzmann verschafte de commissie wat meer inzicht in de materie met behulp van een overhead projector en een overvloed van organi satieschema's plus het bijbehorende jar gon, waaruit duidelijk werd dat het reorganisatie nog een hele operatie wordt. "Het fusietraject zal wel niet vlekkeloos verlopen, in personeel en materieel opzicht," aldus de commissa ris. Samenlevingsideaal Met instemming nam de commissie kennis van de uitgangspunten die in dat Volgende week - officieel op 18 maart - begint de Ramadan, de vastenmaand die door moslims over de hele wereld wordt gevierd. Hoewel de Ramadan door de meesten als een belangrijk godsdienstig feest wordt beschouwd, is het voor hen ook een periode die heel wat vergt. In de westerse samenleving, waarin "vasten" steeds minder gebrui kelijk is geworden, ontbreekt het nogal eens aan begrip daarvoor. De commissie Islam-Christendom van de Raad van Kerken te Soest, die sinds jaar en dag plaatselijk de dialoog met de moslims voert, heeft daarom het initia tief genomen voor een kaarten-actie, waarmee Soesters hun islamitische plaatsgenoten sterkte voor de komende vastenmaand kunnen wensen. "Chris tenen in Soest wensen u een gezegende vastenmaand toe," luidt de voorge drukte tekst op de kaarten, die binnen kort - voorzien van namen en adressen - bij de moskeeën in Soest zullen worden aangeboden. In het oecumenisch avondgebed, dat af gelopen zondagavond in de Oude Kerk werd gehouden over de relatie tussen christenen en moslims, werden de eer ste kaarten verspreid en weer ingele verd. Op deze manier hopen de kerk gangers hun islamitische mede-Soes- ters voor de Ramadan een hart onder de riem te steken. traject een rol spelen: een samenle vingsideaal, gebaseerd op vreedzaam heid en gelijkheid; een "missie" op het gebied van geweldsminimalisatie en zorg voor de mensenrechten; een stra tegie gericht op integratie en "kennen en gekend worden"; dienstverlening door "aanwezigheid, toezicht, opspo ring en advisering". De commissie toonde zich niet echt uit gelaten over de nieuwe opzet. "Wat be tekent het voor de gewone politieman en voor de burger?" vroeg Adriaan Pot huizen (D66) zich hardop af. "En wor den de bevelsverhoudingen nu allemaal eenvoudiger, of juist niet?" vroeg Kees Verheus (CDA). "Hoe wordt er verant woording afgelegd aan de burgers, die het allemaal moeten betalen?" infor meerde Kees Boerkoel (PvdA). De meeste commissieleden vonden de formulering van de uitgangspunten heel mooi - al zette Meilof (GPV) vraagtekens bij het begrip "gelijkheid" - maar verheelden niet dat zij tot hun leedwezen de invloed van het gemeen tebestuur op het politiebeleid gaande weg zien verminderen. ""Het meeste wordt in de hogere regionen boven ons bepaald" (Meilof), "Alles wordt van bovenaf geprogrammeerd" (Harry Wit te, Gemeentebelangen), en: "Het zal wel neerkomen op slikken of stikken" (Leidje Tomassen, Progressief Soest). Wijkgericht werk De commissie bleek vooral beducht voor de uitholling van het wijkgerichte werk, het politiële troetelkind van de gemeenteraad, waarvoor Soest jaarlijks per convenant een fors bedrag op tafel legt, buiten de rijksuitkering om, omdat het als een eerste prioriteit wordt be schouwd. Het is immers nog maar de vraag of de "hogere regionen" dat straks ook zo zullen zien. En wie beslist uiteindelijk waar het (schaarse) geld aan besteed gaat worden...? Erg duidelijk is dat allemaal nog niet. "Als je geen gulden krijgt kun je 'm ook niet uitgeven," stelde Kees Boerkoel vast. "Tsja, dat is nu eenmaal het gevolg van de organisatie in grotere eenheden, hoezeer het ons ook spijt," antwoordde burgemeester De Widt. De commissie was ook nog niet onder de indruk van de "platheid" van de nieuwe structuur, waardoor er wel di recte lijnen lopen van de korpsleiding naar de basiseenheden, maar hoe het daaronder is gesteld is nog vaag. Hoe de verantwoordelijkheden, invloed en be voegdheden precies zullen worden in gevuld staat nog lang niet vast. Op het "plaatselijk" vlak (de BEBS) zal dat verder gestalte moeten krijgen in een beleidsplan, dat volgens Schutz mann getoetst zal worden aan het draagvlak bij de gemeentebesturen en (uiteindelijk) de bevolking, maar dat het allemaal "meer op afstand" wordt staat wel vast. In de BEBS moet daar over ook nog consensus groeien, aldus de commissaris. "Het is net een huwe- De politie heeft zaterdagavond een 11- jarig jongetje uit Soest in de kraag ge grepen, die aan de Titus Brandsma- straat een CAI-kast kapot had getrapt. Daardoor bleven de bewoners van een deel van de wijk Klaarwater enige tijd verstoken van tv-ontvangst. De proble men werden door het CAI-bedrijf ver holpen. Wat er met het knaapje-in- kwestie zal gebeuren is nog niet bekend. kZie ipaqina Meer kleppen, meer prestaties, meer kracht, meer comfort en minder onderhoud. Dat is kort samengevat de Mitsubishi Colt. Test hem tijdens een proefrit! Vanaf f 23.245,-. mijsubiSHI Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. MOTORS KONINGSWEG 14 - SOEST - TEL. 02155 -1 32 27 OPENINGSTIJDEN: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur, vrij 09.00-21.00 uur, zat 10.00-18.00 uur. lijk: je geeft wat en je neemt wat...", ver duidelijkte hij, wat Leidje Tomassen - volgens eigen mededeling inmiddels 35 jaar getrouwd - de uitspraak ontlokte "dat het dan nog wel 's héél moeilijk kon worden". Schutzmann erkende met zoveel woor den dat de invloed van de lokale poli tiek op het politiebeleid in de toekomst inderdaad zal afnemen. "Ik zou dat graag bestrijden, maar ik kan het niet." Zichtbaarheid De commissie discussieerde ook nog over het recente halfjaarverslag, waar voor de politie de nodige lof kreeg toe gezwaaid. Kritische kanttekeningen werden ook in de verband gemaakt over het wijkgerichte werk, waaraan procen tueel de laatste jaren wat minder tijd wordt besteed. Kees Boerkoel meende dat het wijkwerk wel érg vanuit het bu reau was aangepakt, en dat de "zicht baarheid op straat" - zo vurig gewenst door de gemeenteraad - daaronder te lijden had. "Is dit nu wat de burgers wil len of wat de politie het beste vindt werken?" Schutzmann maakte duidelijk dat er in derdaad nog wel een verschil kan zijn tussen de zichtbaarheid van de-agent- op-de-fiets-op-straat en een efficiënt en effectief politie-optreden. "Het is een kwestie van beeldvorming," meen de hij. "Die zichtbaarheid moet wel zin vol zijn. We moeten de burger duidelijk kunnen maken dat de politie haar tijd goed besteedt, maar of je dat kunt ver talen door agenten in uniform op de fiets...? Ik denk dat de burger liever heeft dat er aan zijn problemen wordt gewerkt." Tomassen en Meilof deden nog een suggestie voor een intensievere surveil lance tussen vijf uur 's middags en tien uur 's avonds. Dat zijn de uren waarin de meeste kleine criminaliteit plaats vindt, de lieve jeugd is dan uit school en 's morgens om acht uur gebeurt er toch niks. Burgemeester De Widt voelde daar niets voor. "Daar moet je voor zichtig mee zijn. Op die manier weten ze straks precies wanneer ze hun gang wel kunnen gaan." Een 78-jarige inwoner van Zeist miste zaterdag zijn auto, nadat hij die aan de Krekel enige tijd onbeheerd had laten staan. De man was bezig met uitladen en had de motor laten draaien, met de sleutel in het kon- taktslot. Toen hij weer buiten kwam was de auto verdwenen. De wagen werd zondagmorgen te ruggevonden in een tuin aan het Kerkpad, bij het parkeerterrein ach ter het postkantoor. Uit de sporen bleek dat de wagen bij een aanrijding betrokken was geweest. Omwonen den hadden de bestuurder zien weg lopen en die kon na enig politieel speurwerk op de Molenstraat wor den gevat. Het bleek een 17-jarige Soester te zijn, die bekende dat hij met de wagen was gaan toeren door Soest en Zeist. M Merkwaardigverkiezingen worden in Nederland traditiegetrouw altijd op woensdag gehouden, maar sommige kiezers denken kennelijk dat ze alle da gen van de week hun burgerplicht mo gen vervullen, 'n Goed idee misschien, om de opkomst wat op te vijzelen. Bij het stembureau in Hombergen kregen ze de mededeling dat stemmen op zondag in elk geval niet mogelijk is... Eveline Korthuis (VVD). Drie van de negen Soester kandidaten voor de nieuwe Provinciale Staten hebben het gehaald. Eveline Korthuis (VVD), Jenny Allard (D66) en Mar jan Haak (GPV/RPF) zullen de ko mende vier jaar in het provinciebe stuur plaatsnemen. Geen van de ande re kandidaten uit onze gemeente be haalde genoeg stemmen voor een ze tel. De klinkende stembus-overwinning van D66 is ook in Soest grotendeels ten koste gegaan van de PvdA. De aanhang van de Democraten steeg in vergelijking met de meest recente verkiezingen (de gemeenteraad vorig jaar) van 11,7 naar 18,8 Bij de Statenverkiezingen van Politie en brandweer rukten maandag middag uit naar een flatwoning aan de Dalweg, waar brand was uitgebroken in de keuken. Omdat door de hevige rook niet direct geconstateerd kon worden of zich nog mensen in het huis bevonden werd de voordeur ingetrapt. Er bleek niemand thuis. Wel trof de brandweer in de keuken een pan met bruine bonen aan, die op het vuur was achtergelaten. De bewoners bleken elders aan het kof fiedrinken te zijn gegaan. "Een tendentieuse hoorzitting," noemde de heer Duits, één van de in sprekers aan het einde van de avond, de hoorzitting over de verkeersplan nen in de wijk Soestdijk-Oost. De bij eenkomst kreeg een grimmig karakter toen de aanwezigen uit de opmerkin gen en antwoorden van het aanwezige forum meenden te kunnen opmaken dat de kaarten al voor aanvang waren geschud. Een veronderstelling, die niet door de vertegenwoordigers van de ge meente werd ontkend. Immers, dat er iets moet gebeuren in de wijk, stond volgens hen toch vast. De tegenstan ders van de voorgestelde 'varianten' waren boos en teleurgesteld dat daar mee de mogelijkheid om alle maatre gelen terug te draaien - Soest weer ma ken zoals het een aantal jaren geleden was - van tafel werd geveegd. Soest leefbaar houden. Daarvoor pleit ten alle insprekers. De manier waarop dat doel bereikt moest worden, daar over liepen de meningen uiteen. Een ongekend groot aantal burgers was naar de raadzaal getogen afgelopen maan dagavond. Een groot deel van hen al leen om te luisteren, maar er waren maar liefst twintig mensen die voor één keer plaats mochten nemen op de stoe len van de raadsleden om hun zegje te doen. Maandagavond werden de voorstellen van de gemeente om de wijk Soestdijk- Oost in sectoren te verdelen besproken. De gemeente had twee 'varianten' aan de aanwezigen voorgelegd, die een aan tal harde en zachte afsluitingen van we gen inhielden om de verkeersstroom door de woonwijken te stelpen. Daar naast konden de insprekers hun eigen ideeën spuien. De eerste variant was tot stand gekomen na overleg met de be woners. De tweede variant was geba seerd op de ideeën van de Soester on dernemers. Het was niet zo vreemd, dat veel burgers zich voorstander toonden van de eerste variant. Helemaal geen afsluitingen Echter, ook een aantal insprekers hield een vlammend betoog om alles weer te rug te brengen in de oude staat: geen af sluitingen, maar Soest weer maken zo als het was. De problemen konden vol gens hen worden opgelost door drem pels aan te leggen, borden te plaatsen om vrachtverkeer te verbieden en we gen als éénrichtingverkeer in te richten. Anderen pleitten voor het openhouden van een aantal straten, om zo bijvoor beeld de twee kerken in de wijk of hun op de rand van een sector gelegen zaak beter bereikbaar te houden. Onder de insprekers een aantal 'oude bekenden'. De actiegroepen van de Prinsenhof, Korte Bergstraat, Helling- weg, Julianalaan, Verlengde Talmalaan (hoewel een deel van de bewoners van deze straat zich in de bijeenkomst dui delijk van deze samenwerking distan tieerde) en de Waldeck Pyrmontlaan hadden hun krachten gebundeld. Na mens hen pleitten de heren Duykers en Innemee voor het afsluiten van een aan tal straten in de wijk volgens variant 1, waardoor sluiproutes en verkeersover last tot het verleden zouden behoren. Zij introduceerden een nieuwe term: de heer Innemee zei ook namens de 'nieuw gedupeerden' te spreken. Hiermee doelde hij op bewoners van de Van Buurenlaan, De Colignylaan en de Van Mecklenburglaan, die met de tweede variant sluipverkeer door hun straten vreesden. De één z'n rust is de ander z'n last. Dat was een veelgehoorde uitspraak van met name bewoners van de Laanstraat, Schrikslaan (en Nieuwstraat. Zij vrees den door de afsluitingen een enorme hoeveelheid verkeer op hun dak te krij gen. Het gemeentelijk forum moest het antwoord schuldig blijven op de vraag of daar eigenlijk wel goed over nage dacht was. Ook brachten de tegenstanders van af sluitingen herhaaldelijk naar voren, dat het voor politie, brandweer en ambu lance een doolhof zou worden. "Wan neer ergens een brand is, is'het huis af gebrand voor de brandweer er is," aldus de heer Van de Brakel. De heer Van 't Land voegde daar een nieuwe slogan aan toe, die volgens hem na het nemen van de maatregelen van toepassing zou zijn voor het alarmnummer 06-11: - "Wanneer iedere seconde telt, kan het maar beter niet iemand uit Soestdijk- Oost zijn die belt...". De twee varianten In de eerste variant worden de afsluitin gen van de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan opgeheven. Het kruispunt Julianalaan-Soester Engweg met de Waldeck Pyrmontlaan-Nassau- laan wordt echter met een diagonale af sluiting zo ingericht, dat het verkeer vanaf de Soester Engweg wel de Wal deck Pyrmontlaan in kan, maar vanaf de Nassaulaan alleen de Julianalaan in kan rijden. De Prins Bernhardlaan tvordt afgesloten bij de Soester Engweg. Om een sluiproute via de Korte Berg straat te voorkomen, wordt deze bij de Wilhelminalaan afgesloten. In de tweede variant is de Waldeck Pyr montlaan wel te bereiken via de Albert Cuyplaan, Prins Bernhardlaan en Soes ter Engweg. De Prins Bernhardlaan wordt ter hoogte van de Prins Hendrik laan afgesloten en de Korte Bergstraat bij de Julianalaan. De Van Mecklen burglaan wordt door een sperring afge sloten van de De Colignylaan. Het be langrijkste bezwaar van de bewoners was, dat er met deze variant een slui proute ontstond via de Hellingweg, Korte Bergstraat, Van Mekclenburg- laan, De Colignylaan, Van Buurenlaan naar de Julianalaan. In april moet een beslissing worden genomen over de de finitieve plannen met Soestdijk-Oost. Jenny Allard (Ü66). 1987 behaalde D66 nog 9 De PvdA zag haar aanhang licht afne men, althans in vergelijking met vorig jaar: van 12,62 naar 12,1 al haalde de partij in 1987 nog ruim 20 De spectaculaire groei van D66 zorgde er voor dat deze partij nu ook in Soest de derde positie van de sociaal-democra ten heeft overgenomen. Het CDA bleef ook nu verreweg de grootste partij in Soest, met 30,4 (raad '90: 27,37 staten '87: 34,9 De WD is goede tweede met 28,1 wat ten opzichte van de raad '90 (22,25 en de staten '87 (26,8) een behoorlij ke vooruitgang mag worden genoemd. Groen Links behaalde nu beduidend minder stemmen dan het plaatselijke equivalent Progressief Soest (al vallen ze niet helemaal te vergelijken). De nieuwe partij haalde 4,07 (bij de raad '90 nog 7,64 bij de staten '87 nog 4,1 Een goed resultaat behaalden de kleine christelijke partijen, GPV/RPF en SGP, samen 5,29 Bij de raad '90 was dat 4,97 en bij de vorige statenver kiezingen 4,2 De Socialistiese Partij en de Centrum democraten kwamen er in Soest niet of nauwelijks aan te pas. Toch blijkt de CD-aanhang in vergelijking met vier jaar geleden in Soest te zijn gegroeid van 0,2 tot 0,96 Opkomst In vergelijking met veel andere ge meenten viel de opkomst in Soest nog niet eens zo hard tegen. Vorige week maakte 56,78 van de opgeroepen kiezers gebruik van het stenmrecht. Bij de statenverkiezingen van 1987 was dat 64,91 bij de raad 63,85 Soest on derscheidde zich redelijk gunstig van de Marjan Haak (GFV/KFF). rest van het land, waar nauwelijks de helft van de kiezers kwam opdagen. Soest is met drie gekozen statenleden de komende vier jaar weer iets sterker in het provinciebestuur vertegenwoordigd dan in de afgelopen periode. Toen zaten er twee Soesters in de staten: Eveline Korthuis, de nu herkozen VVD-ster, en Jan Zwaanenburg, die afscheid neemt van de CDA-fractie. De andere Soester kandidaten: de CDA-ers Johan Baks en Romke Wijmenga, de Pvd A-ster Anne- lie Mees, de D66-er Henk Gerth, Groen-Linkser Jos van der Leij en D. van Arkel (GPV/RPF) moeten voorlo pig hun beurt weer afwachten. Mogelijk hebben ze over vier jaar meer succes. Fictief De uitslagen die 's avonds in de hal van het gemeentehuis binnenkwamen prik kelden de nieuwsgierigheid van niet al te veel Soesters. Slechts enkele tiental len - en dan nog voornamelijk afkom stig uit het politieke circuit - namen de moeite. Zij kregen het cijfermateriaal "warm" van de computer, waarop de gegevens van het hoofdstembureau werden verwerkt. De meeste interesse ging uiteraard uit naar de "fictieve" sa menstelling van de gemeenteraad, als deze verkiezingen daarover zouden zijn gegaan. De verrassende uitkomst was dat het CDA in de raad 9 zetels zou gaan bezetten (nu 8), de VVD 8 (nu 6), D66 5 (nu 3); de PvdA zou gelijk blijven (3) en Groen Links/Progressief Soest (nu 2) en de kleine christelijke combinatie GPV/RPF/SGP zouden elk één zetel houden. Het beeld wordt uiteraard zeer vertekend doordat Gemeentebelangen Groen Soest (nu 4 zetels in de raad) niet aan de provinciale verkiezingen deel nam. UITSLAGEN STATENVERKIEZINGEN SOEST 1991 Staten '91 Raad '90 Staten '87 Stemmen Stemmen Stemmen 1. CDA 5357 30,40 5554 27,37 7204 34,9 2. PvdA 2138 12,10 2560 12,62 4169 20,2 3. WD 4962 28,10 4515 22,25 5527 26,8 4. D66 3316 i 18,80 2380 11,73 1874 9,0 5. Groen L. 718 4,07 1551 7,64 859 4,1 6. GPV/RPF 684 3,88 1009 4,97 621 3,0 7. SGP 249 1,41 259 1,2 8. SP 28 0,16 20 9. CD 170 0,96 49 0,2 Opkomst 17.622 56,78 20.290 63,85 20.688 64,91 KENNIS VAN TELECOMMUNICATIE. DAAR DRAAIT HET OM. Van den Berg Telecommunicatie heeft als geen ander kennis van telecommunicatie. Van den Berg Telecommmunicatie adviseert, begeleidt en installeert. Altijd doordachten Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-olarmsystemen randapparatuur telefooncentrales Oosterstraol 34,3742 SV Boom Tel. 02154- 20520, fax 02154 - 11244 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Tien weken lang, elk weekend een spraak makende verrassing voor u, van 't Vaarderhoogt DEZE WEEK DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 72B SOEST, TELEFOON 02155- 12883 Meer informatie op pagina VINKENWEG 31 - SOEST TELEFOON 2 27 70 Informeer naar onze vaste klantenpas voor aantrekkelijke kortingen (gratis af te halen). DEZE WEEK BIJ BIEFSTUK GEHAKT H.o.H. 2 kilo Voor uw Huisdier: LAMSH ART kilo Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 -17.00 uur I Birkstraat 49 Soest I Telefoon 02155 -1 24 77 j Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 en 13 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1